BINNENLAND. Laatste Berichten, Een nieuwe Zwem- en Bad- inrigtlng. Kantongerecht Ie Gouda. INGEZONDEN. 3? O LIT X IE. Burgerlijke Stand. DUITSCHLA I|D. Dat de groote parade, Zaterdag jongstl. door de drie keizers gehpuden, buitengewoon schitterend is geweest, ia reeds p€* telegram medegedeeld. Reeds te 7 uur des ochtends trokken onafzienbare scharen man nen, vrouwen en kinderen, oud en jong, tot de ver schillen^ klassen der maatschappij behoorende, in dichte m-ommen naar de plaats, waar hat militaire schouwspel zou plaats hebben. Omstreeks 8 uur reden tie eerste e(|uipagen door den Hallesehen Thor, om zich naar het aaugewezen pont te begeveu, vanwaar men de wapenschouwing kon bezichtigendoor de hoofd-directte Vftu poKti? Waren ongeveer drie hontlerd kaarten aan eigenaren der equipages uitgereikt, die allen zich moesten plaatsen am het zuidelijk uiteinde van het terrein der paradeplaats in de nabijheid van deu verbiudingspoorurg, en tot paradeplaats was ge kozen de Tcui| elhofer-vlakte, een zandig terrein, waar uict de geringste boom of plant het vrije uit zicht belemmert. Al de Berlijnsch? dagbladen roemen om strijd de juistheid der militaire evolution, de snelheid der bewegingen, die zelfs den angstvalligen criticus bewondering afpersten, maar alle komen zij tevens hierin overeen, dat een incident de duizenden bij duizenden toeschouwers meer heeft vermaakt, meer stof tol lachen heeft gegeven dan al de militaire be wegingen te znmen genomen. Toen de troepen het spiegelgevecht hadden geëin digd en zich gereed maakten om te defileeren, had den de keizers niet hun talrijke suite de vooraf aan gewezen positie ingenomen. Zoodra dit plaats had gehad, werd aan de bevoorrechte equipages, zooals wij reeds zeiden ten getale van ongeveer 300, de ver gunning gegeven om, langs de opgestelde regimenten rijdende, zich achter de keizers te plant sen. Nu gold bij allen slechts een deukbeeld wie zal het eerst op de bestemde plaats aankomen, om het dichtst bij de Keizers te zijn. lu ongekende dolle vaart ijlden nu allen op het gegeven heken vooruit naar de aange duide plaats, jeder wilde zyn nerenmm, door een {bandige wending vnn zijn voorspan, of door sneller vaqrt den pas afsneden. Een woester geluid van striemende zweepslagen, gebriesch der vurige rossen en duizenden kreten van angst en ontzetting, alle zooveel middelen om de paarden tot doller vaart a*n te sporen, had niemand der aanwezigen ooit ge hoord- Hetgeen aan dit vreemde tooneel een bij - zonder, hoewel niet edeler karakter gaf, was het con trast, hetwelk ieder zoo duidelijk in het oog viel toucheu den uitwendigeu glans van dien zonderlingen stoet en de wellicht nooit geëvenaarde woestheid eu toomloosheid, waarmede meu te werk ging. Toen die hollende menigte over het Tempellioferveld voort- stoof, werd zq eindelijk in een zoo dichte stofwolk gehuld, dat niemand op twee schreden afstands iets kou onderscheiden. Op goed geluk ging het vooruit eu, naar men verneemt, ,*qn er geen onheilen bij voorgevallen. Naar men thans weet, zijn door het hevig gedrang op de zoogenaamde Schlostf rei heit Zaterdag 6 personen gedood en 23 zwaar gekwetst. Van de laatstbedoel- den zqu twee des anderendaags aan de gevolgen der ontvnngeu kwetsuren overleden. Oor- en ooggetuigen verhalen, dat de tooneelen duardoor in het leven ge roepen hartverscheurend in den hoogsten graad moch ten worden genoemd. Het gegil en gejammer, dat zich verhief, gaat alle beschrijving te lieven. Met het doel om vrouwen en kinderen zoo veel doenlijk te beschutten, werden zij over het ijzeren hek van het tuintje aan het einde der Schlossfreiheit getild. Om zich een denkbeeld te maken van liet ijselyke gevaar, waarin duizenden verkeerden, bedenke men slecht* dat de gaslantaarns van de straatverlichting zijn omgeduwd door de levende mnssn's, welke er tegen gedrongen werdenGeneeskundige hulp was niet te verkrijgen. Na lang zoeken heeft men drie dokters en heelmeesters gevonden, die de eerste liulp hebben verleend. Dat j*een voldoende maatregelen door de politie wa ren genomen, acht men buiten kijf. Men dringt van alle zijden aan op het instellen van een gestreng on derzoek. Men zegt, en waarschijnlijk niet ten onrechte, dat men den Keizer had bchooren te waarschuwen, ten etude een wijziging iu den marsch der terugkeerendc troepen te erlangen. Om zich een deukbeeld te maken van de feestelyk- heden, welke ter eere van de beide keizerlijke gasten door den keizer en den kroonprins voornamelijk zul len worden gegeven, kan het volgende zeer geschikt tot maatstraf strekken. Zondagavond heeft bij den kroonprins een eenvoudige bijeenkomst plaats gehad, in het hofprogramma aangekondigd met de bescheiden benaming van «een thee." Toch was dot kleine feest niet binnen zeer beperkte grenzen besloten, zooals blijken kan uit hetgeen is geschied voor de verlich ting van den tuin. Daartoe zijn gebezigd 6400 Ve- netiaansche ballons, 36000 lampions, 36,000 schalen voor gasvlammen, 14 reusachtige kandelaars, benevens een menigte piramiden, pnlmboomen, kronen, zonnen, bonte lichtbogen, guirlandes, enz.54 groote boom en waren van den grond langs stam en takken tot aan hunnen top geheel met lichten bezet. Ten eiude het ontsteken dier massa lampions, enz,, zeer spoedig te doen plaats hehlten, luid men 750 personen alleen daartoe aan gen omen. Gouda, 12 September. Het Utr. Dagbl. verneemt uit goede bron, dat de staf van liet 7e reg inf. met Oct. van Utrecht naar Amsterdam wordt verplaatst. Is dit zoo, dan zou ook het muziekcorps onder directie van den heer Noot naar Amsterdam gaan voor ons de gelegenheid verminderen om de zeer goede uitvoeringen van dit corps bij te wonen. Dit is een redeu te meer om het groot militair concert, aanst. Zondag dooi dat corps in «Om Genoegen" te geven, bij te wonen. Naar wij vernemen, zijn door deu heer J„ Herre- wyn Jz., lid der Prov. Stateu vau Zuid-Holland, stappen gedaan tot bet verkrijgen van de opheffing der tollen op de Kqks- eu andere wegen in deze provincie. Bij Ministerieele beschikking is de vergunning voor een stoomsieepdienst in de pruviuoiëu Noord-Brabant, Zuid-Holland en Zeeland, vroeger verleend aan F. A. van Lange J.Jz., te Uouderak, met ingang van 6 October aanstaande, verklaard te zijn vervallen. De jaarwedde van den hoofdonderwijzer te Bieiswijk is door den Raad gebracht van SOU op J 900. In Twente blijft het onrustig, wel is tc Almelo en te Enschedé de beweging under de fabrieksarbeiders geëindigd, doch ernstige ongeregeldheden hebben plants gehad te Vriezenveeu zelfs zouden daar duodelyk ge wonden zijn. Hooge noodzakelijkheid bestaat er, dat in Twente eeue voortdurende, genoegzaam sterke mi litaire bezetting kome eu dat ten spoedigste aan het verzoek daartoe, van verschillende zijden in Twente uitgaande, door de regeering worde voldaan. Naar de Zwolsche Ct. verneemt, Zou de heer Cd. Busken Huet met 1 Januari altreden als redacteur van de Java-bode. Op 14 September 'e. k. zal, ter herinnering aan de nitv nding der brandspuiten door Jan van der Heydeu, door de brandweer te Deventer een optocht met fakkellicht, muziek en vaandels worden gehou den. De spuitgasten, ten getale van p. tn. 400 man, zullen daarna onthaald worden. De rechtbank te Deventer heeft vonnis gewezen iu de zaak van dr. vau Vloten. Hij is veroordeeld tot 15 dageu cellulaire gevangenisstraf en/ 300 boete, met aanplakking van het vonnis te Groningen, Win schoten en Bloemendaal. De hecreu Besier, Jonkheim C*. en W. Schöfter C°. te Rotterdam hebben eene circulaire iu 't licht gegeven, waarin zij, op groud »au eetiige algemeene beschouwingen, de aandacht vestigen op het gunstige tijdstip voor het aankoopen van beetaande onderne mingen, eu het in erfpacht urmen van woeste gron den op Java. Genoemde heeren zijn vun oordeel, dat het juist nu de tijd is tot het bijeenbrengen van ka pitaal, teq einde tijdig gereed te zijn om van de veranderde omstandigheden, door de nieuwe cultuur wet in 't leven geroepen, te zullen kunnen gebruik maken. Tot bet koopen van bestaande cultuuronder nemingen zjjjn hun, onder zeer aannemelijke voor waarden, aanbiedingen gedaan. Bij heu bestaat daarom het voornemen tot oprichting eener Rotterdamsche disc he Cultuur-Maatschappijmet aandeelen, ieder groot JU,000, onder nader op te maken statuten. Zij vleien zich met algemeene deelneming in deze hunne geprojecteerde vennootschap, dewyl, nu de regelen eu voorwaarden voor grondbezit op Java door de Regee- ring van Ned.-Indie zijn vastgesteld, de gedachte le vendiger moet gorden aan bet voordeel, dat daarvan ook door Westereche kapitalisten, ten nutte van ko lonie en moederland beide, kon geqoten worden. De Minister van Koloniën heeft kennis genomen van het plan, eu van zyne sympathie voor 't tot stand komen daarvan doen blijken. Het concept van statuten zal in eene algemeene vergadering van belangstellend^ worden blootgelegd. De rijke archieven der Ridderlijke Duitsche Orde, Balye van Utrecht, zijn bij de firma Kemink en Zoon te Utrecht in uitstekend prachtigen vorm uitgegeven. Deze archieven ziju door de heeren jhr. J. J. de Geer tot Oudegijn en mr. Verloren van Themnat in een gewenschte orde gebracht, waardoor allengs meer en meer talrijke oorkonden en bescheiden aan het licht zijn gekomen, die voor de algemeene geschiedenis der Orde van gewicht zyn. De bijna 700 verschillende oorkonden, welke bet werk bevat, zijn versierd met afbeeldingen van voor de Orde belangrijke gebouwen uit4e middeneeuwen, vau de portretten en wapenen der 02 landcomman deurs, die aan het hoofd der Balije van Utrecht heb ben gestaan, allen uitstekend gegraveerd door J A. Boland, qaar de in de vergaderzaal der Duitsche Orde te Utrecht nog voorhanden schilderijen, en venier met facsimiles vnn bezegelde oorkonden, o. n. vau een charter in het jaar 1219 in het beleg van Diamate gegeven, en vele andere voor de Balije van Utrecht belar^ryke zegels. Dit prachtwerk is met groote en duidelijke letter op zwaar Hollandsch papier, iu kwarto formant, ter drukkerij van de firm Kemink en Zoon te Utrecht, in slechts 250 exemplaren gedrukt en gebonden iu 2 vrij zware boekdeelen. De band, een meesterstuk van bindkunst, bestaat uit geheel safraan-leder, het voorplat van allegorische ornamenten alsmede vnn het wapen der Orde op een veld van platina voorsieu. De prijs van 60 is betrekkelijk zeer matig, terwijl mede exemplaren, gebonden in'twee gewone half le deren banden, voor 45 verkrijgbaar zyn. (Af. e. d. B.) Voor de correctioneeie Kamer der Arrondissements- Recbtbank te Amsterdam, (voorzitter mr. Dronsberg), werd Dinsdag door den substituut-officier mr. P. Ver loren van Themaat een belangrijke rede gehouden, tot toelichting van zyn requisitoir in de bekende z.iak to gen den gewezen conducteur E. B. F. Dikkens. Na uitvoerige niteenzstting der reeds door ons in hoofdzaak medegedeelte feiten, achtte spreker de schuld des beklaagden niet twijfelachtig aan den belangrijken hem te laste gelegden diefstal van zeven sangeteekende brieven met aanzienlijke geldswaarden. Het kon ech ter, volgens spreker, de vraag zijn, of de schending van de op het postpakket gelegde /egels van het Am* sterdauiRclie postkantoor, de verwijzing moest tenge volge hebben van deze zaak naar de crimineele Ka mer van het Prov. Gerechtshof van Noord-Holland. Spreker beantwoordde die vraag intusschen ontkennend vooral op grond dat art. 163 van den Code Pónal, dat de verbreking van zegels gelijkstelt met diefstal of braak, in den Franschen tekst gewag maakt vau „un brit de scellés\ en dat, volgens een aantal rechts geleerde schrijvers en ook volgens' de wettelijke ter minologie en het Fransche taalgebruik, onder nceüé moet worden verstaan „verzegeling", gelijk o. a. door den kantonrechter geschiedt, maar dat het stellen mm zegels door het postkantoor wordt uitgedrukt door het werkwoord cachéter. Ofsehoon spreker het in ra ker opzicht betreurde dat de wet hier geen zwaardere straf bedreigt, daar de diefstal van aangeteckende brie ven een maatschappelijk belang van ernstigen aard betreft, wees hij er echter op, dat de postadministra tie, door te weinig voorzorgen bij de iapakking sa het vervoer, hier den diefstal gemakkelijk had gemaakt en dat de' beklaagde blijkbaar aanvankelijk niet heeft vermoed, dat hij znlk een aanzienlijke waarde had ont vreemd. Op groud der hoogst gunstige anteoedenten van den beklaagde en met het oog op tyn persoon lijkheid, requireerde hij zyn veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren, ter zake van eenvoudigen diefstal. De Rechtbank bepaalde de uit spraak op Dinsdag 24 September e. k. Madrid. 10 Sept. D» kolonel Molit, particulier secretaris ran den hertog ran Montpensier, is giete- ren te Merida gearresteerd. De ministerieele bladen verzekeren, dat de Kegeering de dra len in banden heeft vaneen Alfonsistiech-Montpeneieristieoheramen- zweering, die den openbaren vrede bedreigde. Kene bende vnn 50 Carlisten heeft gisteren de gendarmerie-kazerne te Solas de loe Infantes, pro vincie Burgos, iu brand gestoken. Er zijn troepen ter vervolging dier bende afgezonden. Berlijn, ll Sept. Volgens de Proo. Correep. beeft de bijeenkomst der drie Keizere en andere Vor- stelijke personen, na de luisterrijke feestelijkheden op den eersten dag, meer en meer bet karakter vaneen intiem verkeer aangenomen. Berlijn, 11 Sept. Keizer Fmnt Jozef verliet heden avond deze stad. Hij werd tot aan het spoor wegstation vergezeld door Keizer Wilhelm. De stra ten, door welke de Keizers trokkei, waren opgerold met menscbenallerwege vielen hun de levendigate bijvalsbetuigingen ten deel. Het station was schit terend geïllumineerd. De Kroonprins was op het spoorwegstation, om afeoheid van don Oostenrijk- sehen Keizer te nemen. Keizer Wilhelm en de Krorm- prins waren in Oostenrijk ache en Keizer Frans Jozef in Pruisische uniform. Het afscheid droeg een al lerhartelijkst karakter. Keizer Frane Jozef omhelsde en kuste den Dnitschen Keizer en Kroonprins her haaldelijk. f De VRIJE GEDACHTE. Tijdschrift op onbepaalde tijden onder redactie van Dr. F. Fbbikga, schrijve» van .DEMOCRATIE en WETEN8CHAP. 8neek, H. Ptttbbsbn, Fi. Onbekend maakt onbemind. Dit spreekwoord, ge woonlijk op personen toegepast, geldt onzes inziens evenzeer voor zaken. En tot iltze laatste rnbriek willen we hier in de eerste plaats boeken en tijd schriften rekenen. Immers hoe dikwijls gebeurt het dat we van ean werk, waarop we vroeger geen re- gard slfiegea, later na kennismaking ontzettend veel gingen houden. Een voorbeeld te noemen is niet moeilijk Met schrijver dezes ging het op die manier met de Vrije Gedachte. Ofschoon reeds langen tijd pet het bestaan vau dit geschrift; bekend, hadden we er nog niet de minste not-t e van genomen, tot - dat een kennis van ons, eenigeu tijd geleden, onze aandacht daarop vestigde. »l>e schrijver", zei hij o, u. .stelt zich met dit geschrift vooral ten doel de vele onhoudbere toestanden der bedeudaagsche maatschappij en de gebreken die haar aankleven na te gaan, de oorzaken daarvan tol op den groud te oudrrzoeken rn maatregelen voor erne radicale gene zing aan te wijzen. En dit doet hij op eene wijze verre hoven alien lof verheven. Geheel eigenaardig en oorspronkelijk in zijne voordracht ontziet hij de publieke opinie of ingewortelde vooroordeelen vol strekt niet, maar stelt de zaken met onpartijdigheid in hare ware gedaante voor." Toen nu onze belang stelling eenuiaal gaande gemaakt was, duurde het niet lang of we hadden ons hel werkje aangeschaft, gelezen eu herlezen en onze sympathie er voor nam steeds toe. We kunnen dut, doordrongen van het hooge ge wicht van dit tijdschrift, een ieder die vraagstukken van den dag, politieke en sociale kwesties, tliuk be handeld wil zien, ten sterkste de lezing er van aan bevelen. Wieu dan de vooruitgang eu ontwikkeliug van 't mensehdom ernst is en ter harte gaat, make niet alleen kennis met dit belangrijk geschrift, maar tertpreide het vooral zooveel mogelijk hij zal een weldaad aan de maatschappij bewijzen. Commen taar hiervan is, dunkt ons, overbodig. Eu om te toéuen dat we niet allédu staan in deze onze aan prijzing, citeeren we, tal van andere recensies daar latende, het volgende uit het Leeskabinet. .Feringa behoort tot die weinige geleerden, die de vakken, waarop zij zich hebben toegelegd, au/ond bestudeerd hebben niet alleen, mear die zieh ook hebben wetm te verheffen boven de traditiên en vooroordeelen, waarop die vakken veelal steuuen, waarmede zjj veel al behebt zijn. Het ju rare in verba mogietri ie on zen schrijver geheel en al vreemdeenmaal een vaal standpunt ingenomen hebbende, gaat hg zelfstandig zijn weg, ontziet hij geene hinderpalen en tracht hij recht op het doel af te gaan. De verschillende on derwerpen, in beide afleveringen behandeld, leveren daarvan een doorslaand bewijs. Positivist in merg en heen, windt hij nergens doekjes om, maar komt hy overal rond vuor ziju meening uit, zich er niet om bekreunende, wat me» er over zeggen zal, op gevaar zelfs van veor .een gevaarlijk" menseh ge houden te worden. Kunnen wij ons nn niet altijd vereenigen met de gevolgtrekkingen waartoe de schrij ver komt, wy moeten toch bekennen, dat zijn be toogtrant zich vooral onderscheidt door een diepen blik in, door een juist oordeel over het te behan delen onderwerp, maar vooral door groote onpartij digheid en eene onverbiddelijke logica." Verder willen we, om uit de Vrije gedaehte zelve nog iets aan te halen, het vulgeude uit 't Politiek programma overnamen, dat handelt over de wyzc van werken in de Tweede Kamer «De radicale herziening on/er voornaamste wetboeken, welke zoo dringend noodig is, zou èn vau de kamer èa van de ministers meer legislntieven arbeid vor deren dan zy schijnen te kunnen of te willen ver richten. Den ministers ontbreekt de tijd foor 't re- digeeren van lange wetten, en dikwerf ook missen zij, zonder daarom in andere opzichten onbekwaam te zijn of ongesohikt voor regeering, de vereischte legislatieve oefening. Ook den kamer-leden zal din oefening in den regel ontbreken. Voeg hierbij vele verderfelijke parlementaire gewoonten en verkeerde wetsbepalingen. De minister manoeuvreert, de kamer amendeert. Mrn wil om beurten aan de groene tafel zitten, en pleegt per sonen-politiek. Ala eene wet op de tienden in behandeling ia, blykt de heer Rergmami het recht te hebben, ter spoedige afdoening van die zaak, eene ver handeling voor te lezen over Israëlieten en Batavie ren. Dat de voorzitter hem tot de orde riep, toen hij na veel inspanning met de Batavieren genaderd wss tot den Donau, dien zij „met volle wapenrusting overzwommen, mijne heeren," uas blijkbaar eene ver gissing, en het recht dat de heer Brrgmann liroft, bezit elk ander geachte Bpreker. Ik ken nieJ liet kleinste getal artikelen, waaruit eene nog behoorlijke wet bestaat. Stellen wij echtrr een klein getal, 10 b. v. Laat op ieder artikel om van de „algemeene beschouwingen" en de voorafgegane schriftelijke be handeling niet eens te gewagen slechts den amende ment worden voorgesteld, wat zeer weinig ia omdat al de leden der kamer op den na hier ondersteld worden telkens hun recht en talent in 't amendeeren braak te laten liggen. Laat op geen enkel amende ment een subamendement wordfen voorgesteldeene onhoudbare hypothese, want zonder subamendementen ware Nederland aan den rand van een gapenden af- RrondHet Dagblad zou, als in ernst werd voorgesteld bet subamendement af te schaffengeen man van invloed zal ooit zulk een voorstel doen rijn sterkst-gekleurJe frasen doen neerkomen op de .sloopende ontkenners en verdierlijkte radicalen die iu hunnen verderfelijkeu waan zelfs hunne schen dige hand uitstrekken naar het voor elk rechtgeaard Nederlander zoo innig-dierbem recht van subamen dement, de steunpilaar vanenz. enz. En vele andere organen, elk in tyu taal, zouden opko men voor een zoo onmiskenbaar voertuig van geachte gedachten, one in 't geheugen roepende de lange reake gevierde mannen van gezogen parlementaire bekwaam heid, die met talent zich van dat voertuig hebben bediend tot voordeel van het land, 't welk zich uit stekend wel heeft bevonden bij het gepest gebruik van het recht van subamendement. Als ik dus, zonder in 't minst dit rechtte betwisten, het gebruik daarvan bij OIIS tien-artikelig wetje buiten rekening laat, zal men mg niet verdenken de kosten van dat wetje nan tijd vooral te hoog te ramen. Laat over elk artikel en de daarop voorgestelde wijziging door ieder lid slechts èens worden gesproken. Minder kan 't wel niet; want: .de natie beeft richt te weten welke redenen hare vertegenwoordigers bewogen voor of tegen tc stemmen," wat een .eerste beginsel" ja zonder moge lijkheid van transactie. Veie leden spreken vaker dan eens, en dit is natuurlijk. Hel behaagt len kiezers van het district, 't welk den spreker afvaarrl gile. Een deel van den roem des veeisprekenden kaats! terug op hen. Zijn energie is solidair verhouden me hunue ener gie. Ook elders, en in de kamer zei re, wordt on vermoeid spreken geprezen. Als een lid vier maal spreekt, wordt in het Bijblad met er enielijklteid en zegevi' rend vermeld i de geachte afge aardigdy „voor de vierde maal hel teoord gevraagd 11 bekomen heb bendeenz. Er zijn loffelijke vermei liugen voorge komen de redactie vau het „Bgbad," de kamer en geheel het souvereine kirzcrsiichiiain, moeten in verrukkiug zyu geweest voor 't vragen en beko men van het woord voor dr vijfde eu zesde keer dat iemand te v ,ak sprak, luu slechts opkomen in het brein van een auoodaird. De „pr-rsoonlyke feiten" iaat ik almede daar Ik moest dit niet doen, want zy zijn het die kleur geveu aan de verslagen, de ecutoumgheid der zittingen verbreken en uugemeen krachtig opsporen tot volhardend en herhnald spre ken. Ze voorlig te gaan alsuf ze onbeduidende hulp middelen waren, is zeer verkeerd. Na echter hunue hooge beteekenis voor de parlementaire werkz .natheid te hebben erkend en die eiken ik bier volmondig ml het mg veroorloofd wezen te onderstellen dai in de discussie over oue wetje, heel toevallig, zich geen persoonlijke (eiten oixluden. Vooris abstraheer ik van alle gewone of buitengewone toerallen, die 't binnenhalen van- den parieuieutairen oogst plegen te belemmeren. Alzoo vindt geeu verwisseling tan ministers plaats. De vergadenug worde niet gekweld met petition. Van engnétei zij geen sprake. Inter pellatiea komen niet voor. De kamer geniete de meest gewenschte kalmte. De leden spreken bier val ik met mgne hypothese iu 't onnatuurlijke, dat weei ik wei kort en bondig, ieder gemiddeld 10 minuten. Dit ia niet lang, dunkt me. Weinigen spre ken zoo kort. In 10 minuten is 't onmogelijk, zelfs met een minimum van grondigheid, het tiendrecht te volgen tot op onzen tija. Neen, aia ik 10 minuten stel, den ben ik er eer af de leden te laten berei ken wat hg one wetje de Donan zou zijn. Ofschoon ik eindelijk nog afwezigheid van eenige leden in aan merking neem, vorderen de tien artikelen reeds 6000 minuten vbd den .natiooaleu tijd, d. i. tien ach tereenvolgende zittingen, elk van tieu uren zonder pause I Daar ik alles heb weggedaokt wat de .groudigheid rn degelijkheid der behandeling" bevordert repliek, subameudementen, persoonlijke feiten, incidenteel on derzoek of b. r. de minister of een kamer-lid van overtuiging is veranderd, en al 't geen ik meer zou knnnen aanstippen, om te toonen dat, indachtig aan het advies der Arnhemtche Courant .het gevaarlijk is met onze constitutioneele instellingen den spot te drij ven", ik volstrektniet de mogelijkheid van grondig onderzoek wensch te ontkennen of te verzwijgen zoo heeft men het recht, niettegenstaande de aan het wetje gewijde 100 „nationale urrn," dit onvoldoende onderzocht te noemen. En, in allen ernst, zelfs de 100 uren waarborgen niet de degelijkheid der be handeling. Toch zal elk onbevooroordeelde reeds de 100 uren te langen tyd achten. De verdedigers van de heden- doagsehe wijze van werken onzer vertegenwoordiging ik weet dat er verdedigers zijn, want er is geen beetaande dwaasheid, hoe monstrueus ook, die het daar aan ontbreekt mogen op zekere verkorte onderzoeks methoden wijzen, toegepast b. r. als de leden naar hunne haardsteden verlangen die gebruikelijke „ver korte methoden" zijn evenmin het ware. Hoe men t aanlegge, de wijze van werken pdche par la bate en te alles behalve geschikt om afbreuk te doen man Hart man s gezegde „Gemeenschappelyke raadpleging ia iets zoo moeilijks, dat talryke vergaderingen, ook van verstandige lieden, slechte domheden begaan." Die philosophie dea Unbewouteo. Mijnheer de Redacteur, met onderstaande regelen in uwe Courant te plaatsen, zult UEd. ona zeer rer- pligten. De oudergeieekenden hebben elk voor bovenstaande inrigting over, eene som vau honderd galden en ver trouwen dat er meer ingezetenen zullen gevonden worden, die hunne beurzen openen tot het tot stand komen van bovenstaande nuttige en gezonde inrigting, G. J. nr JONG 8«. P. de JONG. C. J. C. PRINCE. Op de Terechtzitting ran den 4» Sept. 1872 zijn de navolgende vonnissen gewezen 1°. B. 8., 2°. J. d. 03". J. |L, 4». P. B. ea 5°. J. H. B. veroordeeld ieder in eeue geldboete vao 5.50 of subsid. gevangenisstraf van eeu dag ieder wegens het in vereeniging verstoren van de rast der inwoners door het maken van beieedigeode of nach telijke burengeruchten of bewegingen. M. O., wed. H. H. veroordeeld tot eene geldboete van 1.of een dag stthsid. gevangenisstraf we gens het te Gouda werpen van vuilnis in waterea tot openbaren dienst bestemd, zonder schriftelijke ver gunning vau Burgemeester en Wethouders. H. D. veroordeeld tot erue geldboete vau 1.— of een dag subsid. gevangenisstraf wegens het te Gouda in eeu open baar plantsoen beschadigen vaa boom- en heestergewag. M. v. K. veroordeeld tot drie geldboeten elk van 1.of eeu dag subsid. gevangenisstraf voor elke boete wegens bet te Gouda aiet voorzien van muil korven *»n drie aaugespanneu houden. J. C. Y. veroordeeld tot eene geldboete van/ of een dag vubsid. gevangenisstraf wegens het f wem men binnen de gemeente (kxula op eeue andere openbare plaats dan waar dit door Burgemeester en Wethouders is toegestaan. A. C. v. d. W. veroordeeld tot eene geldboete vaa 1.— of een dag subsi I. gevangenisstraf wegens het te Gouda spelen met geld op den openbaren weg. C. N. veroordeeld tot eene geldboete van t. of een dag subsid. gevangenisstraf wegens bet |e Reeuwijk als waterschepper bij de brandspuit N°. 3 niet tegenwoordig te zijn geweest of een plaatsver vanger tc hebben gesteld bij de aldaar te doen exer- citiéu met de bmudbluschmiddelen en ook geene re denen van verschooning vóór bet bepaalde nur ter opkomst aan Burgemeester en Wethouders te hebben opgegeven. En allen in de kosten des noods invorderbaar bij lijfsdwang. Aan het Bureau alhier i« in bewaring een in deze gemeente gevonden gouden RING. MAR KT B ER ICHTEN. Gouda, 12 Sept. Bij goeden omzet was de stemming' zeer rast. Tarwe puike Eeeuwsche 13.20 a 14.Min dere 12 75 a/13.—. Polder 11.a 13.—. Kogge puike 7.25 a 8.Mindere 6.70 a 7.20. Voer 5.30 a 6.Gerst puike 6. a 7.Mindere 5.a 6.Haver korte 3.70 ii 4.50. Lange 3.20 a 4.Hennep, zaad 8.20 a 8.40. De veemarkt met gewonen aanvoer; de han del was iets trager, uitgenomen graskalveren var kens, biggen en schapen vlug. Kaas. Aangeroerd 68 partijen; prgzeo 27'/t a 301/,. Goeboter 1.54 a/ 1.64. Weiboter/ 1.30 a 1.40. Ovf kledrn 9 Se pi T. Mulder wed J. N. Schep, 72 j. 10. J. F. van der Kind, 30 j. S. van Terineqde wed. P. de Hoog, 84 j. A de Jong, <78 j. OfcHUWD: 11 Sept. J. VergoesKn eu K. Prinseuberg. W. van der Zeeuw en k. van Rijswyk. C. C. JansMQ cn N. H. Muijden.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2