BINNENLAND. Koloniën. Laatste Berichten. ADVERTfiNTIËN. Gouda, 14 September. Schaakwedstrijd. troepen bezet iyn, tfordcn met nadruk tegengespro ken hricvfartferinj-s-biljetteii voor 60 dagen zijn niet door de Duitsche militaire autoriteiten uitgege ven alle troepen zijn gekazerneerd en waar zij bij burgers ingekwartierd worden, geschiedt dit aleohts ▼oor één of hoogstens twee nachten, watteer zij totr detachementen beliooren welke utn de gei^eenschap- pelijke herfst-manoeuvres deelnemen. De ongelukkige bewoneri der ses departementen moeten art deze op heldering tevreden wezen, maar zou het zoo zeer na- deelig voor den dienst en niet meer in overeenstem ming met de humaniteit geweest zijn, wanneer voor één jaar de herfct-maÉo«u*res waren overgeslagen ▼oor die troèpeu; relké in vollen vrede en slechts als een gevolg van den reeds lang geeindigden oorlog den Franschen bodem bezet houden. De laatste regeeringsdaad vau den Oosten rijkscheu keizer véér zijn vertrek unar Berlyn wns de onder- teekening der besluiten, waarbij de gemeenschappe lijke minister-president der beide rijkshelften, graaf Ahdrtésy, en de ministers Auersperg en Lonyay ge machtigd worden de delegatiën der beide rijksraden tegen dén 16" dezer maand bijeen te roepen. De Cisleithaansche delegatie werd reeds gekozen, de Ilongaarsche ral dezer dagen worden aangewezen, waarop de Ilongaarsche rijksraad weder uiteen gaat. De Aleije Freie Prt**ê verneemt dat reedt in de eerste helft van Oct, de Cisleith «ansclie rijksraad weder geopend zal kunnen worden en het ministerie bij die gelegenheid reeds het ontwerp eeuer nieuwe kies wet voornemens is in te dienen. Er schijnt hoop te bestaan, dat de werkstaking, waarmede de Londensche bakkersknechts tegen het einde dezer raaaud dreigden, nog zal kunnen voor komen worden. Althans beide partijen hébben zich l>ereid verklaard, om op nieuw met elkander in over leg te treden. De punten, waarover men het eens zal dienen te worden, zijn dezevaststelling van twaalf werkuren per etmaal en afschaffing van het bakken op Zondag. FRANK RUK. Over het proces vau Bozaine deelt de gewone Pa- rijsche berichtgever der Indépcndance beige eenige na dere bijzonderheden mede. «Alle lezingen," schryft hij, «komen hierin overeen, dat zij ons de zaak van maarschalk Bazaine dagelijks «teer dan hoogst ernstig voorstellen. Men zegt zelfs dat hij, verpletterd door de bewijzen, niet langer loochenen kan het bevel van Mac-Million, om zich met hem te vereenigen een bevel, dat hij tot eiken prijs bad moeten uitvoeren bij tijds ontvan gen te hebben. Dit is trouwens een punt, dat by het openbaar debat zal blijken. «Wat schijnt te zullen worden bevestigd is dit, dat zoo de maarschalk de eenige beschuldigde is, hij niet tevens dc eenige gecompromitteerde mag heeteu. d«ar uil het getuigenverhoor zal blijken, roet welke slap heid en pliohtvergetendheid andere generaals, die men nog niet noemen knn, zijn voortgegaan Frankrijk te dienen, toen het keizerrijk gevallen was. Terwijl het hoofd Van den staat de fouten en misdaden op eikaar stapelde, welke ons voor drie vierde ten gronde richt ten, was de opperbevelhebber, door hem benoemd, naar men zegt, niet ongeneigd om Metz over te ge ven, zoo het keizerrijk daardoor nog kon worden ge red van zijn wissen ondergang. «Het schijnt, dat een dapper genieofficier, dank zij zijner kloekheid en behendigheid, er in geslangd is, om ondanks het toezicht der Duitscliers, uit Met/, te brengen twee kolossale kruiwagens vul met militaire papieren, rapporten, vertrouwelijke brieven, bevelen eu tegenbevelen, allen af kunstig uit dien ongeluk- kigeu veldtocht. Daar hij onder de oogen der Prui sische politie handelen moest, heeft hij veertien dagen lang uu eens de kruiwagens besteld en ze dan weer afbesteld. Toen eindelijk het toezicht begon te ver slappen, gelukte het hem, met zijn buit Metz op klaar lichten dag te verlaten. Alle documenten, die bij dus heeft weten machtig te word n bevinden zich thans t»*r perst* en bevatten de meest onverwachte en ver pletterende onthullingen.* ENGELAND. Het adres van Kngelsche pairs, parlementsleden en geestelijken of bestuurders van kerkgenootschappen, aan Prins von Bismarck waarvan per telegraaf mel ding werd gemaakt, en dat o. a. door de markiezen ▼au Cbolmondeley en van Westminster, de lords Brougham, Portman en Russell, Sir Robert Peel, den aartsbisschop van Armagh en de bisschoppen van Worchester en Ripon is geteekend, luidt als volgt: «Wij ondergeteekenden, burgers van een sedert eeuwen met burgerlijke en godsdienstige vrijheid ge zegend land, die getuigen zijn van den door Uwe Doorl. als kanselier van Z. M. den Duitschen keizer Um bate van een vrij en vercenigd vaderland tegen den pantel ijken stoel gevoerde» strijd, vragen ver gunning om éan Uufe DoarJ./ onze ov<fctt|iging te kennen te geven, dat deze strijd van het hoogste be lang is voor Europa en voor Engeland, hetwelk den- zelfden kamp voor 300 j.ireu heeft moeten voeren. «De aanmntigiug, niet slechts om doChristelj|ke leeg te onderwijlen zooals zij in den bijbel ia neder- geschreven en door de apostelen onderwezen werd, maar zich tevens uitsluitend meester te noemen vau de voorreoiiten en gaven, welke de apostelen $n Qhri*- tus zelf bezaten, eu op grond daarvan een onfeilbaar en allerhoogst gezag uit te oefenen in alle geestelijke aangelegenheden, welke maar eenigermate met de geestelijke in betrekking staan, die aanmatiging maakt zoowel inbreuk op de onafhankelijkheid der regeering van elke natie, als op de gewetensvrijheid der burgers ten tijde der hervorming werd zij hier te lande bekampt, omdat zjj streed met de leer der Heilige Schrift, en omdat zij onvereeuigbnar was met de aan het eeuwige hoofd der kerk verschuld gde eer en met de maatschappelijke orde. Wauneer het in Engeland te eenigen tijde weder noodig mocht zyn tegen de absolute macht van het pausdom, welke een kleiue minderheid der burgers vau dit land er- kent, te strijden, zoo zal bet door Uw Doorl. gegeven I voorbeeld ons aanmoedigen tot de handhaving der ware vrijheid tegen dergelijke aanmatigingen. «Het hoofddoel van dit adres is echter om aan Uwe Doorl. de verzekering te geven dat wy, de be zwaren van dezen strijd, welke veel geduld, wijsheid, volharding en vrijheidsliefde vereDcht, in het oog houdende, met bewondering ontwaard hebben tot welke hoogte gij deze eigenschappen hij het voeren van den strijd hebt aan den dag gelegd, en dat wij levendig belang stellen in uw grootsch en edel streven. «Ten slotte veroorloven wij ons de hoopte uiten, dat de almachtige Bestuurder van het heelal Europa spoedig van den verderfelijk en invloed van het ul- framontanisme moge verlossen, en dat door uwe po gingen Duitschland eene eereplaats moge innemen, waar het de handhaving gekit van die beginselen, welke het eeuwige hoofd der kerk de Hem toekomende verecring verzekeren en vrede en eensgezindheid onder de volkeren verbreiden." BELGIË. De Précurseur vestigt de aandacht op de haven werken te Viissingen, door mededeeliug van een brief uit Ostende aan het Journal de Liéye, waarin gezegd wordt, dat Vlissingén alle kans heeft van een haven plaats vau den eersten rang te wordeu en het grootste gedeelte van den doorvoerhandel naar Duitschland tot zich te trekken, indien het gemeentebestuur van Ant werpen geen voordeel weet te doen met de gunstige ligging der stad en indien de Antwerpnche kooplieden niet meer veerkracht ontwikken dan zij tot «lusver ge daan hebben. Dc Précurtettr is het met den berichtge ver van het Journal de Liége volkomen eens, maar zij verdedigt hare medeburgers legen de beschuldiging van trage handen en slappe knieeri; het heeft echter, hnnrs inziens, ontbroken aan de ondersteuning der regeering, en zij voert voorbeelden aan ten betooge, (Int het lijet te verwonderen is, dat het particuliere initiatief ont moedigd wordt of, beter gezegd, een vruchtbaarder grond voor hare bemoeiingen gaat opzoeken. De Précurseur hoopt, dat het nieuwe gemeentebestuur deze aangelegenheid ijverig ter harte zal nemen, in welk geval men mag verwachten, dat het goede voorbeeld ook de regeering zal aanmoedigen om Ant werpen «de eerste havenplaats" van het vastelaiid te doen worden. De gemeenteraad van Antwerpen heeft jn zijne jongste zitting, op voorstel van een der schepenen, den heer van der Taélen, het voorstel goedgekeurd ora een monument op te richten ten einde de vrij making der Schelde te vereeuwigen. Er zal eene inschrijving worden geopend en de onthulling zal den 10" Aug, 1873 plaats hebben. Op dien datum zal het tien jaren geleden zijn dot dit heugelijke feit plaats had. In het verslag van de kamer van koophandel te Luik over het jaar 1871, komen de volgende zinsne den voor: «De aandacht van het publiek blijft ge vestigd op de vraag der wettelijke regeling van den arbeid der vrouwen en der kinderen in de mijnwerken en de fabrieken, welke qusestie in onze vertegenwoor digende vergaderingen bij herhaling ter sprake komt. Het is nuttig dat deze ernstige znalc veelvuldig in„ overweging worde genomen, opdnt de industrieelen zeiven zich mogen wachten voor e« n misbruik, hetwelk, zoo het bleef bestaan of zich uitbreidde, de tusschen- komst van den wetgever noodig zou maken. Wy hebben de zaak reeds meermalen besproken en blijven bij onze meening dat voor zooveel het veld onzer werkzaamheden aangaat althans, er geene reden is, ora op eene beperking der vrijheid van den arbeid aan te dringen daar de wijsheid en menschelijkheid onzer industrieelen misbruiken op dit gebied zullen kunnen voorkomen. Onze groote maatschappijen tot het ex- ploiteeren van steenkolenmijnen hebben reeds vele ja ren besloten geene vrouwen meer te bozigtu vw>r< het werk in de mijngangen, met dien verstanda^htprt dat zij aan dit besluit geen terugwerkende kracht heb ben gegeven door aan de vrouwen, welke op het oogen blik van invoering van het besluit dergelijke werkzaamheden verrichten den arbeid te Ontnemen. Eene aanzienlijke vermindering til het getal vrouwen en meines, welks in de mijngangen arbeiden, is hiervan fopt natuurlijk gevolg geweeat. Ih percents gewijze verhouding der vrouwelijke arbeiders tut het geheele personeel, hetwelk in de mijngangen werk zaam was, is sedert 1868 van 6 tot 4.3 gedaald. Wy liepen dat dit goede voorbeeld opzer groote maaUchnppyen navolging moge vinden," DUITSCHLAND. Omtrent de eerste zitting der algemeene vergade ring van Katholieken, te Breslau gehouden, meldt de Germania het volgende: Er waren 925 belangstel lenden aanwezig. De Bisschop van Breslau voerde het woord. Hy erkende dat de Kerk in Pruisen gedurende 20 jarpn in vrede met den Staat had ge leefd, loochende dat de veranderde houding een ge volg was vau het Concilie, of dat dit te wyten was aan de fractie van het centrum, en waarschuwde tegen eene geringschatting van de gevaren, welke de Kerk bedreigen. Er heerscht een ziekelijken toe stand de ziekie, tot iu het vleesch en bloed van het geslacht doorgedrongen, is door menschelyke macht niet uit te roeien. Als zachte middelen niet meer helpen, moeten scherpere toegepast worden eu ten slotte de scherpste het mes en het brandijzer, leder kan opmerken, dat de Voorz>eiiigheid deze middelen heeft voorbereid. Zij toch liet de menscheu zichzelven straffen voor hunne verblinding. Wij zijn dus gaat de redenaar voort op den weg die tut eeue catastrophe leidt van den verschrikkelijk sten aard, en wij naderen haar met snelle schreden. Een eeuig, raiddel blijft overdat de blikken en harten van hen, die thans zonder geloof nan Cod en eeuwigheid leven en hun geheele aanzijn iu het aardsobe laten opgaan, weder geloovig naar boven zich richten, het bestaur van een rechtvaardigen en alwachtigeu we- reldbeheerscher erkennen en hem leeren aanbidden. Voorts drong de Bisschop op aaneensluiting aan. De tijden van halfslachtigheid en misleiding, zeidc hij, zijn voorbij. Thans heet liet «ja of neen"; eenderde is er niet. De flauwhartigen moeten worden opge schrikt. Opofferingen zijn noodig, want wy, Katho lieken, zijn meestal arm, arm aan invloed, arm aan middelen, want de ambten, die dat alles kunnen ver strekken, zyn voor ons gesloten en de rijkdommen der Kerk zyn ons ontnomen. Eindelijk beval hy gehoorzaamheid aan jegens de door God aangestelde overheid en eerbied jegens den Keizer. Het Comité heeft aau den Paus een adres gericht, waarop deze reeds heeft geantwoord. GOUDA KAMPEN (wit) (zwart) 29«« Zet. E 2 E 7. 29"' Zet. F 6 G Met zeer Teel ingenomenheid nainen wij in oua vorig Nr. het ingezonden stukje van de bh. G. J. de dong Sr., P. de Jong en 0. J. C. Prince op. Wij hebben meermalen getoond mede in te «tem men met den weiisch dat onze gemeente zich in een betere zwem- en badinrichting mocht verblijden. Thans zou 't wol licht de juiste tijd zijn om iu eene openbare bijeenkomst deze zaait te bespreken en het o.er een geschikte plants voor deze inrichting eens te worden. Wij vertrouwen in den geest der vele voorstanders van het plan tc handelen door boren* genoemde lleeren, die een zoo krachtig initiatief in deze hebben genomen, uit te noodigen die vergode, ring bijeen te roepen. Wy hebben ontvangen de begrooting ran inkom sten en uitgaven voor deze gemeente voor den dienst vnn. 1873. In ons rolgend Nr. zullen wij met het uittrek sel, dat wij gewoonlijk daarvau geren, een begin maken. Thans deelen we alleen nog mede dat de inkom sten worden begroot op 202653.63'/,. de uitgaven op202652.97. Batig saldo ««'/»- Het verheugt on« te kunnen mededeelen dat het aantal leerlingen aan de R. II. B. School alhier in de laatste dagen nog belangrijk is vermeerderd. Het getal bedraagt thans 47. Uit-den Alblasserwaard schrijft men ons dd. 12 Sept.Sedert ruim acht dagen is men bezig, om de zaailing hennep te plukken, en het lachte, drooge weer begunstigt dien veldarbeid zeer. Het gewas is, even- als de gelling, zeer voldoende, en men rerwaoht eene ruime zaadopbrengst. De ferme prijzen, die voor de galling tot ruim/ 18.en roor de zaailing/24. bedragen, maken dit jaar voor den producent voor deel ig. Ook de beetwortelen beloven eene ruime opbrengst, even als de aardappelen ofschoon de bekende ziekte sommige soorten nog al heeft aangedaan. Speculatie- geest stelt het kwaad echter veel erger voor, dan we zenlijk het geval is en menigeen koopt dientengevolge de aardappelen thans duurder, dan zij, zelfs in liet aanstaande voorjaar zyn zuilen. Meu overhaaste zich daarin niet I Tegen den 17den dezer zyn weder 13 jongelingen opgeroepen, om eene plaatsing te erlangen bij de ar- tillerie-instrnctie-compngnie te Schoouhoren. 't Ver dient zeker wel vermelding, dat van deze compagnie, die bij velen in ons vaderland ter nauweruood bij name bekend is, sedert hare oprichting (in het voor jaar van 1863) reeds meer dan 600 jongelieden met bevordering naar verschillende korpsen zijn vertrokken. Deze inrichting, hoofdzakelijk bertemd tot het vormen van onderofficieren, heeft dus reeds aan veel jonge lieden tusschen 16 en 19 jaren eene fatsoenlijke cat - rif-re bezorgd i eenigt gewezen leerlingen bezitten zelfs reeds den rang van officier hij ons leger. Als men in aanmerking neemt, dat aan de practische en theo retischc opleiding hij deze compagnie veel zoig besteed wordtdat de verpleging zeer goed mag genoemd worden in de doelmatig ingerichte kazerne, voorzien ran een ruime amuscmriitszna! met bibliotheek, biljart enz., en dat roor gezonde jongelingen lot plaatsing niets andera rereiacht wordt dan zich aan te melden by den kapitcin-kommandnnt en daarna bewijzen te geven van bedrevenheid in het lezen, schrijven en (1c beginselen der rekenkunde, dan is het licht te begrijpen, dat roor velen zulk eene inrichting zeer gewenscht mag lieeten. Door den gemeenteraad vau Boskoop is zonder dis cussie met algemeene stemmen besloten, bet tractement van den Burgemeester met 125, van den secretaris mrt 100 eu van den ontvanger met 50 te ver- li oogen. ln de 'volgende week zullen dc miliciens der lich tingen van 1868 en 1869, die aan de verschillende kampen en najaarsoefeningen hebben deelgenomen, we- der met onbepaald verlof huiswnars vertrekken. ten „wie de huzaren betalen moest." Toen zij daarop geen bepaald antwoord ontvingen, werd de woning van den burgemeester omsingeld, alle glasruiten stuk gegooid en zelfs de blinden geforceerd. De huzaren snelden hierop te hulp en op de openbare straat ont stond nu een gevecht tussahen burgers en soldaten. De huzaren werden met steenen gegooid en met vuur wapenen gedreigd. Tot driemalen toe werd er gesom meerd, waarna de huzaren vuur garen, eerst nog in de lucht, maar dra daarop op den man af. Een nit den hoop, den voortgang dar cavalerie willende be lemmeren, werJ doorschoten en eene vrouw trof een kogel in het been. Inmiddels bedaarde het tumult niet, daar de gewapende eu ran steenen voorziene massa begreep het tegen de weiuige huzaren wel te kunnen uithouden. Spoedig was hur. kruit verscho ten eu moesten zij op Almelo retireeren. Eeu huzaar, die nog in een sloot werd gedrongen, ontving daar talrijke kwetsuren. De burgemeester heeft, nadat het oproer wat bedaard was, naar Almelo weten te komen, dm daar bij de bevoegde macht raad en instruction le vragen. Hoewei op dit oogen blik de rust hersteld is, bestast er tusschen de inwoners en het hoofd der gemeente eene spanning, die uiet alleen geraarlijk, maar ook onhoudbaar is. Het grta! geboorten in Nederland in 1871 bedra- genue 127,663, waarvan 65,080 mannelijke en 62,573 vrouwelijke, was over de verschillende provinciën verdeeld als volgt: Mannel. Vrouwel. Drenthe 1760 1746 Friesland 5268 5142 Gelderland 6930 6749 Groningen 14004 1 37 93 Limburg 1 3511 3485 N oord-Urn bant 7145 6700 Noord-Holland 10924 10396 Qrerijsel 4228 3956 Utrecht 3096 2986 Zeeland 3867 3640 Zuid-Iiolland 14347 13980 Het getal overledenen in Nederland, in 1871, was in de verschillende provinciën, nis volgt i Drenthe 1212 mannen 1174 vrouwen Friesland 3334 3201 Gelderland 6579 5291 Groningen 3016 2903 Limburg 2637 '2554 Noord-Brabant 5829 *5842 Noord-Holland 9253 8921 Overijsel 3518 3419 Utrecht 3401 3306 Zeeland 2629 2445 Zuid-Holland 18817 13451 Men meldt uit Gaasterlaud Het aantal eendvogelen is dit jaar legio. Het paar gekten zij 50 A 65 ct. Men weet zich in Friesland geen tijd te herinneren, dat er zooveel eendvogels geweest zijn. In lijsterbessen gaat tegenwoordig vrjj wat otu, vooral daar ze te Balk en omstreken mislukt zijn, en van elders worden aangevoerd, met name vooral uit Drenthe. De verkoopprijs is reeds 3,80 u 4.20 per hectoliter, ul. uit de tweede hand. Die booge prijs wijst op dure lijsters. Ver- Ie len jaar waren ze inoeiljjk te bekomen onder10 per 100men rekent thans reeds 15 en meer te maken. Nog voor pas vijf jaren geleden waren de vangers met 2.50 zeer in hnn schik. De oorzaak der «eerdere waarde is 4e zoeken in den uitvoer, vooral naar Botterdam. Uit dfc ometreken van Zwollerkerspel wordt gemeld dat het rele wild in die streek, vooral bet aantal hazen zóó groot ie, dat de boer er niet weinig eehade door lijdt. Al dagen lang hebben de jagers, onder watertanden, die snelvoeters in de bosclijes, velden en weiden moeten zien spelen en dartelen, nu nu zijn de vrooiijke dagen voor hen voorbij, want de jacht is geopend en naar wy zagen en ook reeds vua elders vernemen, hebben er velen in het zand moeten bijten. De jsgers, die niet al te veel heb- ben misgeschoten, zijn zeker niet platzak te huis gekomen. Nederland 54225 52510 106735 De aanleiding tot het oproer, dat Vrijdag avond te Vriezenveen plaats greop, moet, naar een ooggetuige in de Tu>. Cour. schrijft, gezocht worden in de on tevredenheid der bevolking, omdat de burgemeester ïich, baars inziens, aan de volgende ergerlijke hande lingen tegenover de burgerij had schuldig gemaakt. Hij had ul; achterstallige verschuldigde schoolgelden doen invorderen; vroeger gemaakte onkosten, van by- zonderen aard, willen vereffenen, en bij gelegenheid van het jongste tumult der fabrieksarbeiders de hulp der militaire macht ingeroepen. Boeren en schippers en wideren, wel 1500 personen sterk, schoolden dunrom, gfewaptnd roet hooivorken, geweren enz., voor het huis van Let hoofd der gemeente zamen en eischten te we- OOST-INDIË. De jongste mail bracht berichten tot 30 Juli. De ware aanleiding tut de Delische onlusten ligt nog in het duister. Alleen wordt vry algemeen ge loofd dat de Sultan, door aau Europeesche onderne mers gronden te verhuren, welke het eigendom der bevolking zijn, deze tegen zich in het baruas heeft gejaagd. Betreffende de gebeurteniaseu op Deli meldt de Jaxmche Ct. van 23 dezer «Uit nadere van Deli ontvangen ber.chten blijkt, dat iu den morgen van 9 Juli jl. door liet op de onderuemiug van den heer Van der Sluis gestatio neerde detachement, onder bevel van den 2" luitenant Ponstyn, een aanval van de Bataks is afgeslagen. Aan onze zijde werd zelfs geen enkele gewonde ge steld. Een gekwetste Batak werd gevangen genomen. «Dienzelfden morgen stond ook de in het Soengalsche gelegen onderneming van den heer Peijer aan een vijaudelyken aanval ten doel, welke echter door dezen landheer met eigeu middelen met goed gevolg werd gekeerd. «Op den lOden, den dag van aankomst te Loboean- Deli van de troepen, onder den luitenant kolonel Von Ilombracht, alsook in flen daaropvolgenden nacht, bleef alles rustig. «Voorts is van den vice-cjnsul der Nederlanden te Penang bij de regeering ontvangen een telegram, gedngteekend 20 dezer, en van den volgenden inhoud: Eene particuliere stoomboot is zooeven van Deli aangekomen, maar ik heb geen telegrammen over te seinen; men meldt dat alles rustig toegaat en er niet gestreden is." De werkzaamheden ann den spoorweg Batavia-Bui- tenzorg vorderen goed en daarom herhalen wij de meest stellige verzekering, dat de werken nog in dit jaar voltooid zullen wezen en de liju in haar geheel in exploitatie zal kunnen komen. Zoo naderen dan de beide eerste spoorwegen op Java hunne voltooiing. Wij vertrouwen dat de eerste zorg van den tegen- woordigen Minister _van Koloniën zal zyn onf meer spoorwegen te bezorgen. (N. B. II) •—- Aan het departement van Onderwys, Eeredienst en Nijverheid worden voorstellen in gereedheid ge bracht, bestemd om de zaak van het Inlandsch on derwijs, binnen de grenzen der beschikbare middelen, met nadruk te bevorderen. Darmstadt, 13 Sept. Het officieel orgaan deelt mede, dat de Geheimraad Hoffmann benoemd i» tot Minister-president en Minister van Buiten- landsche Znlcen, terwijl de heer Siark met de porte feuille van Binnenlandsche Zaken en de heer Kempff met die van Justitie is belast. De Minister Linde- loff en de Siaatsrand Frank Robestein zyn op pen sioen gesteld. Brussel, 13 Sept. Nabij Herstal is eene ko lenmijn ondergeloopen, bij welke rampen 25 werklieden zijn omgekomen. Berlijn, 13 Sept. De Spenersehe Zeil. deelt een briel van dankbetuiging nirde van prins Bismarck aan lord Kinnaird, in antwoord op bet adres van hulde uit Engeland. Bisuuirck verklaart in dit ant woord, dat de adressanten terecht spreken van een zwaren strijd, waartoe de Dnitsche Regeering tegen wil en dank ia genoo.lza.ikt geworden. Het verheugt hem, tn den grond der zaak met de adressanten te kunnen instemmen, dat in een goed geordeiulen Staal ieder persoon en elke godsdienstige geloofsbelijdenis die mate vau vrijheid moi t genieten, welke met de vry- heid der overige ingezetenen, zoowel als met de veilig heid en ouafh>,nke!ykhei<l des lands vereenigliaar is. In de strijd voor dat beginsel zal God het Duitsche Rijk be schermen ook tegen die tegenstanders, welke Zijn heili- gm naam misbruiken tot een voorwendsel voor hunne vijandschap jegens onzen biiiiieiilandsclien vrede. Ifftrionburg, 12 8ept, Ter gelegenheid van het eeuwfeest der inlijving vnn West-Pruisen in iet koningrijk Pruisen hebben heden avond de verte genwoordigers van West-Pruisen aan den Koning hunne hulde gebracht Op de aanspraak van den opperpresideut, waar.n de-ze de gelofte van onwrik bare trouw en verknochtheid uil naam dezer pro vincie vernieuwde, antwoordde de Keizer, dat hij de hem aangeboden betuigingen aannam, in de overtui ging cn met de hoop dat ook diegenen, welke de volle waarde van de gebeurtenis die heden herdacht wordt nog niet beseffen, weldra dnt besef zouden erlangen. Bern, IS Sept. De Commissie van arbitrage is van hier vertrokken en zal morgen te Geneve hare laatste zitting houden. Burgerlijke Stand. Gfbobp.N: 10 Sept. Dendert, ouders J Vonk en H. J. Hink. rfeternelia Juliiinns, ouders J. Nieuwcnhuizen en C. *nn Duijvcndijk. 1] Tenuis ('oruelis, ouders T. C. de Moor eu N. Snel. 12 Johannes, ouders P. Korsnaijon en J de Hoos. Franciiia ut hou ia, ouders C. J. vsn Dan en A. L. Bach Jan l.eendirl, ouders C. lleerkens en M. de Jong Cornelia fJeortre, ouders G. F C. Griss en A. J kruisheer. 13. Cornell*, ouders C. llogeudoorn en MVergoed OvtBLKDfcN: 10 Sept. C. J. Vos, 3 w. 11. J. C. da Jong, 2 j. Gkiil'WD: 12 Sept J. M Kortlmdt cn A. van I.eeuweo. Itl *t* Ondertrouwd IU L). VAM DER KINT, laatst Wed'van H. van dek Zwam, EN L. K. ABENDS, Wed' E. IJpf.ri.aan. |f Gouda, 13 Sept. 1872. Voor de bewijzen van deelneming, on dervonden bij liet overlijden van onzen Vader, den Heer JACOB ZUIDERHOEK, betuigen wjj onzen opregten dank. Gouda, Uit-aller naam, 12 Sept. 1872. Wed. C. BRUNT-Zuiderhokk De ondergeteekende betuigen bij deze hun harteljjken dank voor de vele bewjjzen van deel neming, ondervonden bjj het overlijden van hunne Vader en Behuwdvader, de Heer WILLEM van der WOLF. H. BLANKENAAR. ■Rotterdam, N. BLANKENAAR- 14 September 1872. van dek Wolf.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2