BUITENLAND. BINNENLAND. Bultenlandsch Overzicht. Koloniën. 37. 38. 39. Hoofdst. V. Buiteng. ontvangst. Opbr. van den verkoop v. gem. eigendommen, van boomen enz. 100. Afkoop van grondrenten, tien den enz. 26.^— Geldleening ter bestrijding van buitengewone werken 57967.81 Totaal van het Vde Hoofdstuk 58087.81 VERZAKELING der INKOMSTEN. I. Ontv. wegens vroegere diensten f 4456.605 II. Opbr.v. belastingen en heffingen/163785.54 III. Baten en opkomsten, spruitende nit gem.-eigend. en bezittingen/ 33277.08 IV. Ontv. van verschillenden aarden toevallige baten f 3046.60 V. Buitengewone ontvangsten 58087.81 Totaai. deh inkomsten f262653.631/, (Wordt vervolgd.) In de Frnn8che dagbladen leest reen eenige nadere bijzonderheden aangaande de zitting der permanente commissie, die in hoofdzaak volkomen overeen komt met hetgeen wg Zaterdag daaromtrent hebben mede gedeeld. De heer Victor Lefrnitc had zich ook op heftige wijze uitgelaten tegen de onbeschaamdheid der Bonnpartistische ambtenaren, die om de regeering te beuudeelen valsche cijfers in omloop brachten. Hij verzekerde, dat een onderzoek omtrent deze ambte* naren zou plaats hebben en tij, bij ontdekking, voor beeldig zouden worden gestraft. De Temps merkt hierop zeer terecht aan, dat het beste middel om de verspreiding van dergelijke valsche berichten te voor komen zou zijn meer openbaarheid van de zijde der regeering, door, zooaN vroeger geschiedde, regelmatig driemaandelijksche tafels van de opbrengst der in directe belastingen uit te geven. Omtrent de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland, benevens België en Italië, aanhangig over een nieuw handelstractaat, verklaarde de minis ter dat alle geruchten, welke het gelukken der po gingen van het Fransche gouvernement in twijfel trekken, ge^n geloof verdienen en de regeering in tegendeel vertrouwde dat men tot een goed resultaat zou komen. The Timen houdt zich in zijn nommer van gistereu op twee verschalende plaatsen met deze qunestie bezig. In een brief uit Paiijs wordt het denkbeeld van een traetaat, op de vroeger vermelde gro ulslngen berustend, nader ontwikkeld en het voordeel voor beide contracteerende partijen aangetoond. The Timen bestrijdt deze zienswijze van zijn correspondent en komt ten slotte tot de conclusie, nu eenmaal „de onhan digheden van de Frnnsche regeering, de vrees voor de bekende protectionistische beginselen van Thiers en de hooge tarieven, oorspronkelijk door den mi nister Pouyer-Quertier voorgesteld," de opzegging van het traetaat ten gevolge halden, om het En- gclschc gouvernement te moeten aan'aden alle Frnnsche voorstellen van de hand te wijzen. „Wanneer het traetaat zal zijn afgeloopen, zegt the Tinten, zullen wij ons gelukkig achten de ware handelsvrijheid terug te erlangen." Stemt de meening der Eugelscbe re geering met die van the Timen over-en, dan wacht dus het gouvernement van Thiers ook in dit opzicht nog een nieuwe teleurstelling. Tot heden kan men niet zeggen dat Frnnkrijk bijzonder veel voorspoed op de verander ng van zijn handelssysteem heeft. Keizer Wilhelm is Donderdag te Manenburg aan gekomen »n heeft des avonds de vertegenwoordigers van West-Pruisen ontvangen, die hem hulde kwa men brengen dat hij het herinneringsfeest van de aanhechting der provincie aan de Pruisische monarchie door F red er ik den Groote persoonlijk kwam mede vieren. De keizer dankte voor de hulde hem gebracht, nam de beluigingen van trouw cn aanhankelijkheid met een gevoel van dankbaarheid aan en hoopte dat ook zij, die het fait accompli nog niet erkenden, zich weldra daarbij zouden neerleggen. Of de on derdrukking van alle nationaliteitsgevoel, de verja ging der jezuïeten, de dwang den Polen aangedaan om toch de zegeningen der „Deutsche Cultnrte erkennen enz. de juiste middelen tot bet bereiken van dit doel zijn, werd er door den keizer niet bij gevoegd. De Beiersche minister-crisis is nog niet beslist in weerwil van het algemeene eft vrij zekere gerucht, dat von Gasser toch eindelijk ambtgenooten had ge vonden, houdt de Angsb. fait. vol, dat von Oas9er nog niet is geslaagd. De ültrauiontnpen zijn ijverig in de weermen wil zelfs dat zij hoop hebben, dat de koning zal aftreden, en, daar zgn broeder prins Otto aan -een ongeneeslijke ziekte lijdt, zal worden opgevolgd door zijn oom prins Lu it po ld of zijn zoon prins Lodewijk-Leopold, beiden op de hand van de patriotsche partij. Dat de tegenwoordige jeugdige koning geen lust beeft in politieke zaken, is bekend, maar ook indien hij aftrad, is de zaak der patriot ten daarmee niet gewonnen. Ook bij een zuiver ultramonta.insehe regeering is Beieren gebonden aan het verdrag van Versailles, eu dit niet alleen, het beschaafde deel van Beieren is de nationale staat kunde toegedaan men denke slechts aan de ont vangst van den Duitschen kroonprinseen anti- nutionale politiek is derhalve reeds een onmogelijkheid op grond van den afkeer der Beiersche bevolking zelf; zoodra de zaken in dezen geest beslist wordeu, zal de nationale beweging in Beieren een vlucht ne men, waarover de patriotten zich wellicht het meest zullen verbaden. Beieren is verder de eenige Duitsche staat, waar het particularisme nog een punt in quaestie iszelfs Hessen heeft de oppositie tegen het Dnitsche rijk opgegeven en een nationaal ra nisterie genomen. Naar aanleiding van de uitspraak der scheidsrech ters te Genève zgn de president Grant en alle mi nisters te Washington teruggekeerd, gelijk uit New- York gemeld wordt, zoodat aan de juistheid der berichten uit Genève moeilijk meer getwijfeld kan worden Trvens wordt bericht dat Grant zich in het openbaar zeer gunstig over deze uitspraak heeft uitgelaten, niet wat de som der toegekende schade vergoeding betreft dit acht de president als eene zaak van zeer ondergeschikt belang maar omdat de internationale rechtsbeginselen daardoor bekrachtigd zijn en een oude twist tusschen Engeland en/Ame rika op onpartijdige en vreedzame wijze besleclit werd. Naar men thans vcrueemt, kan het geschil tus schen de Londeusohe bakkers en hun knéchts als geëiudiird worden beschouwd. Honderd-ed-twintig bazen hebben verklaard, dat zij in hoofdzaak zich met de eischen der knechts kunnen verenigen. Met betrekkiug tot het hoofdpunt van het geschil, den arbeidsduur, is het volgende overeengekomen 1°. dat de werkuren niet mevr zullen bedragen dan 12 per etmaal2°. dat bet werk uiel vóór 4 uren des och tends zal aanvangen, en, zoo vroeger, tegen extra- loon; 3°. dat slechts in enkele bakkerijen, waar omstandigheden het dringend eischen, op dezen laat* sten regel een uitzouderiftg zal worden gemaakt. FRANKRIJK. De heer John Lemoinue, wiens uaain al sedert eetiigen tijd in de kolommen van zijn blad, het Jour- nal des Débats, gemist werd, is nu weder daarin opgetreden en wel met een allermerkwaardigst artikel over de keizerconferentie te Berlijn. Het stuk is te lang om in onze courant te worden opgenomen. Wij vergenoegen ons derhalve er de aandacht op te ves- tigen, en hier mede te deelen wat de strekking is. De bekende publicist zegt, dnt er geen twijfel kan bestaan, of Frnnkrijk heeft wel min of ineer nanlei* ding gegeven tot het houden der keizerbijeeukomst. Zij heeft ten doel den tegenwoordigen toestand te bevestigen, en als zoodanig kan de soort van gesloten overkomst tusschen de drie machten van het Oosten als een alliance defensive, als een verbond tot hand having van het bestaande, van den vrede worden aangemerkt. De hangende quaestiën worden eenvou dig verdaagd. Een gedwongen vrede zal derhalve het gevolg wezen van de samenkomst der monarchen. „Wij willen," vervolgt de heer Lemoinne, „niet be geren. dat Frankrijk op dit oogenblik meer bedreigd is dan het vroeger was en dat het moet verdacht zijn op gebeurtenissen, die liet geenszins heeft ge provoceerd. Het nieuwe Duitsche keizerrijk heeft, door de berde hoofden der naburige staten bij zich te noodigen, eerder blijk willen geven van defensieve dan van offensieve neigingen. De keizerconferentie heeft ten doel ons dezen wenk te geven, dat, zoo wij lust mochten gevoelen van voren af aan te be ginnen, wij dan zonder bondgenooten zullen wezen. Wij staan thans alleen op de wereld. I)e drie mo narchen zeggen ons, dat wij 't ook in de toekomst zijn zullen. Ziedaar de les, die wij kunuen trekken uit de ontmoeting. „Wij hebben steeds het treurig voorrecht bezeten de verdeeldheden der overige mogendheden te doen ophouden, door aan deze de behoefte te geven zich tegen o,ns te verbinden", en zoo is het ook thans, meent de schrijver. Tal van redenen bestaan er om aan te nemen, dat de hartelijkheid, die gezegd wordt in Berlijn te hebben geheerscht, niet gemeend knn zijn. Oneindig zijn de bronnen van verdeeldheid, die tusschen de drie rijken van het oosten bestaan en vroeg of laat moeten de uiteen loopendc belanden tot botsingen voeren. „Maar voorloopig maken die kiemen van haat en twist plaats voor de noodzakelijkheid, om Frankrgk in bedwang te houden. Ziedaar het ware doel der Berlijnsche meeting. Met de ongeneeslijke lichtzin nigheid en de belachelijke inbeelding, welke ons zoo kenmerken, koesteren wij immer bet denkbeeld, dat wij voor ouè zeUen bemind worden, en wg gelooven «ltijd dat wg bondgenooten znllen vinden, ook al begeven wij oiis in de meest krankzinnige onderne mingen. Zoo ging het keizerrijk, alvorens zijn matste dwaasheid te verrichten, aan alle deuren van Europa kloppen, drra ze overal gesloten te viuden. En toen de heer Thiers zijn grievenden pelgrimstocht door Europa deed, wat vond hij toen op zgn weg? Jn Engeland, een vut besluit om niets te doen en een geheim pleizier over al het kwaad, dat ons werd toe gevoegd in Rusland beleefde betuigingen van leed wezen, bedekkende een vroegere alliantie en zeer stellige verbintenissen met Pruissen; in Oosteurijk, de otimogelijkheid om ieU te verrichten, vermits de eerste vijandelijkheid een tusschen komst van Rusland ten gevolge zou hebben gehadin Italië, den goeden wil des Konings en den onwil der natie, de on macht van beiden. Overal de afzondering, overal het eentonige antwoord t „ge hebt het zelf gewild." „Hebben wij het wezenl|jk zelf gewild Eeu over bodige quaestie om thans te bediscussieeren, nu het kwaad geschied is. De Duitschers waren niet ver plicht eerst te onderzoeken, of het de Keizer, dan wel Frankrijk was, dat den oorlog deed ontbranden. Napoleon de derde bad twintig jaren over ons gere geerd, en zeven millioen stemmen hadden hem opnieuw gezalfd. Frankrijk was derhalve voor den vijand verantwoordelijk en Frankrijk moest de oor logskosten betalen." „Men heeft in Duitscbland herhaaldelijk gezegd, dat deze bijeenkomst een waarborg voor deo vrede is. Volkomen juist. Niet alleen verzekert de con ferentie den rrede tusschen Frankrijk eu Duitscbland, uuar ook dieu in het oosien, in die woelige en dooreengeweven landen van den Donau, welke het oosten van het westen scheidt. Uit dit oogpunt be schouwd, is het congres nuttig geweest. Er bestaat in Europa eene quaestie, van welke men zeggen kan, dat zij het minst van allen verdeeldheid zaait: de Fran- sche quaestie. Onze eeuige rol op dit oogenblik is, ons humeur gelijken tred te Uten houden met ons gelukniet te denken nau een oorlog, waarop wij niet voorbereid zijn, noch ook aan alliantiën, die zich reeds bij voorbaat van ons terugtrekken. Wij moeten onze afzondering goedsmoeds aanvaarden, en daarvan gebruik maken om te arbeiden." ENGELAND. Alice Blanche Oswald heeft zich te Londen van Wa terloo-bridge in den Theams geworpen. Het volgende briefje werd bij het l|jk gevonden: Londen, 3 Sept. 1872, 178 High Street-Shadwell. De misdaad die ik op het punt sta te begaan, en waarvoor ik hiernamaals moet boeten, is niets, verge leken bij de ellende die ik nu lijd. In Londen, zon der cent, zonder vriend tot het geven van raad of hulp, moede en nfgemat door de aangewende pogingen om iets te doen te krijgen, in alles ongelukkig, met doorgeloopen voeten en een geklemd hart, verkies ik den dood boven het aanbreken van een volgenden on- gelukkigen morgenstond. Slechts negen weken beu ik in Engeland. Als kinderjuffrouw kwam ik met een dame van Amerika naar Wick in Schotl&nd, waar z|j mij uit den dienst ontsloeg onder weigering mgn te rugvracht te betalen. Het loon dat ik te goed had, 3,10, betaalde zij mij uit. Na de onkosten om naar Londen te komen, wa9 ik in de groote stad alleen met slechts 5 shillings. Wat moest ik doen? Ik verkocht mijn horloge. De kleine som die ik daarvoor kreeg, was spoedig opgeteerd voor levensonderhond en in de pogingen tot het verkrijgen eener betrekking. Thans heb ik niets meer; iedere dag is een toe stand van ellendegeen vrienden, geen hoop, geen geld. God der Hemelen, heb medelijden met een arme, hulpelooze zondares 1 Gij weet hoezeer Ik mg er tegen verzet heb, maar het noodlot is tegen mij. Ik kan het pad der zonde niet betreden, want mgn doode moeder zal alles zien. Zonder vader, zonder moeder, zonder huiso 1 hoe zeldzaam zijn christe lijke harten. Ik ben niet zinneloos, want reéds lang heb ik gezien dat dit het einde moest zgn. Dat allen die van mg mo^en hooren, mg vergeven, en moge God almachtig mg vergeven, voor wiens rech terstoel ik spoedig moet verschijnen. Vaarwel aan allen, vaarwel aan deze schoone en toch zoo ellen dige wereld. Alice Blanche Oswald. P. 3. Den 14n dezer maand zou ik mgn twintigste jaar bereiken. BELGIË. De Belgische regeering stelde, bij brief van den 20n Januari 1870 aan het gemeentebestuur van Sotte- gem (in Oost-Vlaanderen), voor om uitvoering te ge ven aan het voornemen tot oprichting van een stand beeld voor Lamoraal, graaf van Egmont, waarvoor reeds in 1818 eene inschrijving was geopend, terwgl het model voor het beeld in 1827 in het mnseum te Gent was tentoongesteld. Thans is door de regeering aan het gemeentebestuur van Sottegem bericht dat bet standbeeld geheel gereed is en tusschen 15 en 20 Sé^> tember a. s. naar 8ottegem zal worden overgebracht. Men wenschte de onthulling te doen plaats hebben op den 29° September a. s. bij gelegenheid van de feesten te Gent, die waarschijnlijk eva menigte vreemdelin gen zullen aantrekken. Suttegem is een plaatsje met ruim 2200 inwoners, alwaar men eenige overblijfsels vindt van het kasteel van den graaf van Egmont, die, evenals zijne eelitgenoote Sabina van Beieren en z|jue zonen Philips en Karei, in de kerk aldaar begra ven is. Gouda. 17 September. Heden avond ten 7'/, ure aal in het lokaal Ileil de» rolkt" in de Peperstraat eene open bare vergadering worden gehouden, waartoe, blijkens advertentie in onse vorige Nrs., alle voorntander» van 't vrije Amdermijalhier ajjn uitgenoodigd. Het doel der samenkomst is eene Afdeeling te vormen van bet Anti-Schoolwet verbond. Wjj hebben meermalen als onze meening uit gesproken, dat we zeer goed de bezwaren van een deel der natie tegen onze wet op 't lager onderwijs kunnen begrijpen, al kunnen wjj die niet deelen. Wil men nu in een Bond krucht zoeken, wjj hebben er niets tegen. Maar wel hebben wij er tegen, dat die bond onder een valsche vlag wil varen en zich voordoen als voorstander van 't vrije onderwjjs, terwgl men jnist bet onderwjjs aan banden wil leggen. Wat toch zegt art. 1 der statuten? »H«t doel van het Anti-schoolwet-verbond ishet verkrij gen van eene wjjziging van art. 194 der Grond wet, waardoor het vrjje onderwjjs regel en het staatsonderwijs aanvulling kan worden." Al weder hetzelfde wanbegrip. Vrjj onderwjjs te genover staatsonderwijs. Art. 194 der Grondwet afgeschaft. Wat lezen we in dat art? Het openbaar onderwjjs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. De inrichting van het openbaar onderwjjs wordt, met eerbiediging van ieders godsdienstige be grippen, door de wet geregeld. Er wordt overal in het Rjjk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwjjs gegeven. HET GE VEN VAN ONDERWIJST IS VRIJ, behoudens het toezicht der overheid, en bovendien, voor zoover het middelbaar en lager onderwjjs be treft, behoudens het onderzoek naar de bekwaam heid en zedelijkheid der onderwijzershet een en ander door de wet te regelen. De Koning doet van den staat der hooge, middelbare en lagere scholen jaarljjks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven." Dat lezen we in art. 194 en niets meer. De voorstander van 'tbjjzonder onderwjjs noeme zich dan niet een voorstander van 't vrjje on- derwjjs, want dit wordt juist door de Grond wet geregeld en met welk gevolg? onze ei gen gemeente kan het bewjjzen. Wjj hebben een Christelijke nationale school en een Chris telijke school voor jonge jufvrouwen, we hebben een Israëlitische en een Roomsch Katholieke schoolen, wanneer eerlang de Luthersrhen een Lutherscbe of de Remonstranten een Re- monstrantsche school wilden hebben, zjj zjjn geheel VRIJ om die op te richten. Dat bewjj zen de feiten. Voorstanders van het VRIJE ONDERWIJS moeten dus aan de oprichting van dit Anti- schoolwet-verbond geen deel nemen. Er schuilt eèn adder onder 't gras. Vrijdagavond 11. is alhier door de politie ssnge- kouden en dén volgenden dsg gevankelijk naar Bot terdam overgebracht A. K. arbeidster, geboren te Spjjkenisie, tegen wien aanhouding en opzending was verzocht door den heer officier van justitie te Rot terdam, ter zake van diefstal. Volgens bekomen order zijn de miliciens der lich tingen 1868 en 1809, behoorende tot liet Depót nl- kier, met onbepaald verlof huiswaard gekeord. Te Haastrecht werd tot wethouder herbenoemd de heer L. J. Stoelendraaijer, te Vlist de heer J. Kas- bergen en te Gouderak de heer P. Molenaar. Te Schoonhoven ia beroepen de heer 11. W. A. Verhoelf, predikant te Charlois en te Katendreoht, die echter voor dat beroep heeft bedankt. Tot ontvanger der Registratie te Doesburg is be noemd de heer Mr. P. J. Pacts, thans te Woerden. Zaterdag werd de zitting der 8taten-Generaal op de gebruikelijke wijze gesloten. Gisteren werd de zitting der Staten-Generaal op de gebruikeljjke wijze geopend. De troonrede deelt o. a. mede dat de geraamde uitgaven, behalve die voor staatupoorwegeo, zonder buitengewone middelen kannen worden béstredendat tot verbetering van samenstelling en gehalte van 't leger in de eerste plaats een wijziging der miiitiewet zal worden voor gesteld dot enkele voordrachten, tot verbetering der wetboeken, zullen worden aangebodendat een voor dracht tot uitbreiding van 't kiesrecht kan worden verwachtdnt een wet op 't hooger onderwjjs wordt voorbereid; en dat tot verbetering der middelen van gemeenschap met O.-Iudië voorstellen zullen worden gedaan. De Indische begrooting voor 1873 wordt geraamd, als volgt Uitgaven in Nederland. ƒ27,434,424. Uitgaven in Indië -87,857,561. Inkomsten in Nederland -41,709,489. Inkomsten in Indië. -73,582,496. De Prov. Staten dezer provincie zijn tegen 2 Oct. e. k. buitengewoon bijeengeroepen ter verkiezing van ëéu lid drr Eerste Kamer, in de plaats van wijlen den heer I). Illankenheim. Volgens eene bekendmaking van Dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, zuilen de najaars-rzamina voor hen, die verlangen eene akta te verkrjjgeu tot het geven van lager oaderwjje, honden worden te 's-G rave..bage, den 2den Octo- r en volgende dngen ui het gebouw der Leetinrlch- ting in de Oude Molstraat N°. 36. De opperbevelhebber in de legerplaats te Milligen heeft de volgende buitengewone dagorder uitgevaar digd aan officieren en verdere militairen «Bij het opbreken van het legerkamp en het terag- keertn naar uwe gnrnizoenen of haardsteden, is het mij een aangename taak, u mjjne tevredenheid te betui gen over den goeden en geregeldrn gnng van alle dien sten, d* leiding der uefeningeu, voor zooveel die ieder uwer was opgedragen, eu voor den goeden wil en ij rer, waarmede de oefeningen zijn uitgevoerd geworden. De wijze, waarop gjj nwe verplichtingen hebt voldaan, de goede geest, die u dnarby beeft bezield, strekken tot waarborg, dat gjj in tijden vau gevaar u even gun slig zoudt doen kennen als in dit oefriiingskamp, dnt koning en vaderland te allen tijde met vertrouwen op u kunuen reken! Bij uw vertrek uit ik den wenvcli, dat gij, evenals ik, de nuugeiiaamste herinnering am ons zamenzijn alhier zult medenemen, eil voeg bij mijn afscheidsgroet de voor u eu voor mij steeds opwek kende leus, waarmee gij gaarne luide zult instemmen Leve de Koning I" De France is getroffen door de waarheid van de stelling, dat de vrjjlieid ara instellingen als de In ternationale slechts kwaad knn doen, en dat alleeu verbod en tegenwerking er eenige kracht aan geeft. Zij brengt hulde aan het kloek beleid en helder in zicht van onze regeering, die zich nietjiet verleiden, om door verbodsbepalingen de Internationale gelegen- heul te geven, om met groot geschreeuw over rer- volgiiig te klagen, maar die hen aan zich zelven overliet en hen dos dwong te tounen, hoe onbedui dend, onmachtig en door eerzuoht verdeeld in we zenlijkheid die zoogennamde broederbond ran alle werkers der wereld toch wel ia. De Alkm. Courant verneemt, dat het plan tot in- dijking ran de Wieringermeer, een gedeelte ran de Zuiderzee tusschen Wieringen en Medemblik groot omstreeks 20,000 H. A.. hij voortduring met inspan, ning bestudeerd en voorbereid wordt. Dezer dagen had een rergadering plaats van de oom missie, die reeds in 1870 daarorer verslag heeft uit gebracht, en bestaat uit heeren die de geldeljjke aan gelegenheden trachten te regelen en gemachtigden van vermogende Nederlanilsche aannemers. Aan deze laatstcii, die de in te dijken oppervlakte in het ufgelhopen voorjaar opnieuw nanwkeurig heb ben gepeild en onderzocht is een opgnve gevraagd der sommen, «aarvoor zjj al de bedijkingswri-ken, vol gens het door de commissie gemankte project, voor eigen rekening eu risico zouden willen uitvoeren. Bij de beraadslaging daarover is het gebleken, dat de met dergelijke werken zoozeer bekende aannemers de mogelijkheid der uitroering aan geen twijfel on derhevig achten, en bereid zijn de hun gedane vraag eerstdaags te beantwoorden. Wel zullen de steeds stjjgende prjjzen der arbeids loonen en materialen, gevoegd bij het bezwaar om de zoo groote hoeveelheden rijs- en ilijksteen met den noodigen spoed aan te wenden, de vroeger gemaakte begrootingen verhoogen, maar ook algemeen was man het eens, dat de schier dagelijks stijgende prjjzen van het land ruimschoots daartegenover staan. WEST-INDIÉ. Blijkens berichten uit Paramaribo ran 20 Aug. heeft er bg de behandeling der koloniale huishoude- Igke begrooting voor 1873 eene levendige discussie plaats gehad, uitgelokt door de verklaring ran het lid Poach tteitz, dat hij geen hoop meer koesterde op eene juiste waardering der kolonie ran de zgde ran Nederland en op het nemen van krachtige maat regelen om Suriname uit zijn verral op te benren, zoodat hg mede zoude gaan met ben die het woord „losisting" hadden doen huoreu. De ondervinding, die hg gedurende 22 jaren had opgedaan van wat Nederland voor Suriname deed, of wat het naliet te doen, van de onverschilligheid jegens deze koloaie en de overtuiging, dat van Nederland geen heil voor 8arina'ne te wachten is, deden bij hem den kart* grondigen wensch geboren worden, die onder het laatste ministerie vau koloniën krachtiger werd, dat de Nederiand*che regeering met de Engelscbe moge overeenkomen, <>m Suriname onder haar gezag te doen overgaau. Jioe treurig dit ook zijn zon, zelfbehoud noopte er toe. Den 5den Aug. heeft eene algemeene verga* dering plaats gehad van de „Vereeuigiiig tot bevor dering der belangen vau Suriname." Het getal leden dier vereenigiug is tot 234 geklommen. In het district Nicktric heeft zich groote belangstelling voor haar doel geopenbaard. De heer A. D. van der Gou Netscher, te 's Gravenhage, heeft met welwillendheid het verzoek des Bestuurs beantwoord, om de belan gen dezer Vereenigiug te bevorderen. Na de kennisgevingen deswege, werd in deze ver gadering bet plan besproken tot oprichting vau eeua handelsverbinding tusschen Suriname en de Westkust van Afrika. Art. I luidt: „De associatie heeft ten doal, in 't belang van den handel en van den land bouw in Suriname eene verbindiug tusschen onze kolonie en de Westkust van Afrika in het leveu te roepen." Volgens art. 2 zal voor rekening dier associatie naar Afrika's Westkust worden bevracht een schip vau matigen tounelast, dien vau 200 tonnen niet te boven gaande. Dat schip zal worden beladen met handelsartikelen die den meest gereeden en voordee* ligen afzet op bedoelde kust beloven Die lading zal of op de plaats van aankomst of elders wordeu verkocht, hetzij in gereede betaling hetzg tegen re tourvracht met artikelen of producten in ruil te ne- meu, die in Suriname of elders eene voordeelige markt »au afzet zouden kunnen vinden. De vergadering heeft besloten de gelegenheid tot inschrijving algemeen te Paramaribo en te Nickerie open te stellen. Het operat e-kapitaal is gesteld op f 40,000, bijeen te brcijgrn in aandeelen op naam van f 25. De associatie zal geacht worden tot stand te zgn gekomen, zoodrn blijkt, dnt het geheele kapitaal ia volteekend eu later het bedrag der ingeschreteu aan deelen ten volle is gestort. Vervolgens is in bedoelde vergadering gesproken over de navolgende amendementen, welke, bij de be handeling der koloniale begrooting voor 1873, in de Koloniale Staten zijn aangenomen, te weten 1°. de oprichting van een gemeentebestuur; 2°. voor schotten aan kolonisten 3°. subsidie aan de Com pagnie Traiisatlantique voor eene verbinding met Para, en 4°. subsi lie aan de International Ooean Telegraph-Company. De vergadering, zich met die amendementen bob bende vereen igd, beeft het bestuur gemachtigd eene petitie aan den Minister van Koloniën toe te zenden en daarvan afschrift aan de Staten-Generaal, strek kende om de bedoelde posten in de definitieve be grooting te doen behouden. In plaats van den heer D. J. van Praag, uit de kolonie vertrekkende, is tot lid van het bestuur ver kozen de heer P. C. Wesenhagen. Te Paramaribo is tot groot genoegen der be volking aangekomen de heer T. Hoyt, met 5 mgn- werkers, afgezonden door de directie der New-York and Surinam Company, ten einde voorbereidends maatregelen te nemen tot de geprojecteerde gouddel- ving in het district Boven-Suriname. Zoodra hij eenig voldoend bericht heeft, zal de directie te New-York onmiddellijk 100 a 300 werklieden overzenden. Het is voor de toekomst dezer kolonie te hopen, dat dete ouderneming slnge.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2