BINNENLAND. Koloniën. Laatste Berichten. BELGIË. StaattMgrootlng voor 187#. StateneGenerwI. In de tweede kamer zijn zyn de diaoossien over het adres van antwoord aan gevangen. De diacuasiën liepen voornamelijk over de op trailing van het kabinet, over de vervolgingen ven de Israëlieten in Rtunenië en over de Internationale. 0 0 8T-INDIË. Berlijn, 23 Sept. De Kreuzzeitung meent te weten, dat 't bericht van Belgische bladen, als zou de Duitsche gezant te Parys, graaf Arnim, zijne demissie hebben verzocht, geheel uit de lucht gegre pen is. Burgerlijke Stand. «ebroken. De afgevaar<li(<le «au het rechtermidden, Boduin heeft op het Landbouwfeest te Valenciennes over de politiek- .gesmolten, en wel ten gunste trd de ontbinding van de Nationale Vergadering, toodra bet grondgebied is ontruimd door de Duitsobe troe pen, de schuld aan Duitsohlond is betaald en de reorganisatie fan Frankrijk voltooid. Men giet, dit verschilt weinig ran het voorstel ran de legitimia- tische Gazette ie France, die door deze Nationale Vergaderiug monarchale wetten wil hebben gemaakt, opdat de montgfokio ran .tejf ontsta. De bekende markies d'Andelsrre héeftj in een redevoering aan gedrongen op de herrtèlüug ran de parlementaire Re geering, m. a. w. ran de regeering der meerderheid, omdat «Je persoonlyke referring (d. i. die ran Thiers) blijkrue dp,rrva^iiig rol ran geraren ia. Om nog een der parlementaire sprekers te noemenDe la Rochétte schrijft in de llupcranca da Peuple een aan val tegen het rechtermidden, d«t rolgeus hem alleen de abhuld draagt rau de mislukking der monarchie. Het wordt dua meer en meer: zooveel hoofden,, zooweel linnen, een goed rooruitzicht voor de nanilaande sitting ran de Natiouale Vergadering. De Dnitaebe gerant te Farya, de heer ron Arnim, ia tot werkelijk geheimraad, met den titel ran ex cellentie, benoemd. De staatssecretaris ron Thile, de rechterhand rnn ron tiismarek, zal aftredru en waarschijnlijk door ron Balan rervangen worden. Het congres der oud-katholieken, te Keulen ver- gaderd, ia eenigerinatu de tegenhanger ran de ver- gaderiug der Duitselie bisschoppen te Fuida. Behalre de roornnam8te tegenstanders der onfeilbaarheid, wo- ueu verscheiden Enge.sohe, Amerikaansche bissohoppeit, een Amerikaansche bisschop en leden der Grieksch- Russische kerk deze talrijke bijeenkomst bij. Bisschop Loos, ran Utrecht, die onlangs zijn bisschoppelijke function in Beieren is wezen uitoefenen in de ge meenten der Oud-Katholieken, woont dit oopgrea hij. Ia certe voorbereidende vergadering, die dan 19*"' gehouden ia om het programma der d-libeiptiën vast te stellen, hebben al deze prelaten beurtelings het woord gevoerd om de eenheid des oUristelykeii geloofs ta doen uitkomen en Ulyken te geven van han in genomenheid met de Oud-Katholieke beweging iu Duitseblaod. Po zitting* n zullen drie dagen duren. De Köln. Ztf. behelst de voorstellen, welke aan de orde zullen komen, wier aantal nog al groot ia voor zulk een beperkten tijd. De bisacbopsrennie ta Fulda is Vrydag afgeloopen. Het plotseling Tcrtrek der Briersche prelaten voor de sluiting heeft zeer de aandacht getrokken. Men zegt toch. dat de conferentie met een zeer verzoe nenden geest was bezield. Naar het weinige, dat van dit eoiieilie op kleine schaal ia uitgelekt, zou besloten zijn tie resultaten der discussie» neer te leggen iu een collectieven herderlijken brief en .in een memorie. De Spenersche Zeiltuig heeft de correspondentie openbaar gemaakt tusscheu keizer Wilhelm en rou Bismarck 'mn da eene en den bisschop van Erme- land aan de andere zijde. Wat hierin het meest op merking verdient is, dat geene eenstemmigheid heerscht tusscheu de brieven die de keizer en ron Bismarck aan bissehop Krementz zonden. In antwoord op het verzoek ran den bisschop om door den keizer te worden ontvangen vroeg deze aan den bisschop of hij de: verklaring wilde afleggen dut hij de wetten van den staat zou gehoorzamen, doch later werden door ron Bismarck grooter eischen gestald en van daar dat de bissehop heefl afgezien van zijn bezoek aan den keizer te Marienburg. Thans is er sprake dat de Pruieieehe regeering het exequatur van den bisschop zou schorsen. Den eenrn dag bericht de telegraaf, dut ron (las ser een atel ministers gevonden heeft, dan weder dat zijn pogingen voor goed mislukt zijn en dnt het oude bewind aan zal blijven. In de Spoaneehe cortrs is een vrij heftige discus sie geroerd over de laatste rerkiezingeu, naar aan leiding ran een rede vau den beer Ulloa, die de ver kiezingen in het algemeen bestreed en eeue critiek uitbracht o-er de door Zorilla betreffende de ver kiezingen uitgevaardigde circulaire. Hij noemde de vervolging van den heer Sagasta door Zorilta karak teristiek. Zordla veroorloofde zich da uitdrukking dat wat door dan heer Ulloa waa aangeroeid valsch was, waazop deze weder verklaarde, dat hy de uitdrukking van den eersten minister weiuig ministerieel eu parlemen tair vond. Nadat de president de heereu tot de orde had geroepen, verklaarde Zorilla ten stelligste, dat hij de conscriptie zou afschaffen en binnen korten tijd een wetsontwerp tot reorgunisatie van het leger zou indienen. Daar thans uit Madrid wordt gemeld dat eene leening bij openbare inschrijving ral worden geslo ten, schijnt het uit Bayonne medegedeelde bericht omtrent de operaliën van de Spaansche regeering met de bank van Parys a thans iu dit opzicht on juist te zijn geweest. Karei XV, koning van Zweden en Noorwegen, is te Malmoe overleden San eene ziekte waarzeil hij reeds gerafmen tijd had geledea en waarvoor hij nog onlangs te vergeefs te Aken herstel had gezocht. Den 8" Juli 1859 volgde hij zijn vader in de ko ninklijke waardigheid op; en hoewel hij met bijzon dere talenten begaafd was, gelukte bet hem niet zjjne denkbeelden, djle een engere verbinding met Dene marken en hervorming van verouderde toestanden beoogden, ingang te doen vinden bij* het volk. In 1806 aluagde hij er in eene hervorming van de oude staatsinrichting van Zweden doér te zeiten. Pen 19" Juni 1880 was hy gebuwd met prinses Louise der Nederlanden, dochter v»u prins Frederik, die den 30" Maart 1871 is overleden. Daar hij slechts eeue dochter nalaat, die met den kroonprins van Denemarken ia gehuwd, ia hij opgevolgd door zyn broeder prins Oscar, hertog van Óost-Gothland. Dean ia tot koning uitgeroepen, ouder den naam van Qscar, 1L De koning legde den eed op de constitutie af. Pe hooge staatsambtenaren, de leden ^pn den rand van étate en andere autoriteiten zwoe ren dun eed van trouw. Zondag zouden de troepen, te Stockholm ia garnizoen, den eed van trouw af leggen. Het lijk Van den overleden kaning wordt te Mal- moe gebalsemd en vervolgens naar de hoofdstad ver voerd. E NS ELAND. De Time» deelt den brief mede, door Arthur P. Stanley, deken ran Westminster, nan prof. Hiiber te Munchen gericht, waarin hij de uitnoodiging tot bijwoning van het congres der Oud-Katholieken te Keulen aanneemt. (Blykeus een gisteren ontvangen telegram uit Keulen, is genoemde heer, benevens dr. Wordsworth, bisschop van Liucoln, aldaar aangeko men, en hebbenzy dé, opeuingsritting van dat congres bijgewoondHij graft in dien brief als reden voor het aanvaarden der uitnoodiging op, dat hij sympathie gevoelt vopr de beweging der Oud Katholieken, om dat die beweging, naar zyn inzien, de vereenlgiug vertegenwoordigt van twee begrippen, welke beide inden tegen woord igeil "tijd noodzakelijk zijn voor de gezonde ontwikkeling van alle leerbegrippen, maar in het bijzonder voor die van de kerken, waartoe prof. Hiibner en hij (Stanley) behooreti. «Het eerste dier begrippen," zegt bij ,n de gebiedende plicht om open lijk de waarheden en hervormingen te handhaven, welka velen, zonder te letten op personen of volkavonr- oordeelen, in het geheim qjkebnen, rn om te pogen den eerediensi, het onderwjji eu da gebruiken der kerk in overeenstemming te brengen met die hoogere opvatting van het Christendom, welke de Goddelijke Voorzienig heid in ons heefl doen ontstaan door de ondervinding der geschiedenis, door den geest der wetenschap, door de betere kennis van den bijbel, eu door de toeneming van zedelijkheid en besdhaving. In deze opzichten heeft Engeland reeds veel aan het prolestantache Duitschland te danken en indien uwe beweging zich uitbre.dt, hopen wij, dnt het ook van het katholieke Duitsch land veel zal te leeren hebben. Het tweede dier be grippen ia: de overtuiging, dat deze verbetering der kerken het best wordt tot stand gebracht, niet door ze te veilaten en ze daardoor aan onverschilligheid en geestdrijverij ter prooi te laten; niet door nieuwe secteu te stichten, welke waarecbijulijk enger zullen worden don de kerken, welke men verlaat, maar door ontwikkeling der kiemen van het goede en ware in de reeds bestaande uis.elliugen." Men 1 «at in"de N. B Cl. de volgende correspon dentie uit Gent, gedateerd 30 September. De internationale schuttersfeesten, welke hier deze week plaats hadden, zullen niet lieht uit het geheugen gaan van al wie ze hebben bijgewoond. Zooveel har telijkheid, zooveel ^geestdrift als hier van het begin tot het einde heerschte, zal men bezwaarlijk elders ontmoet hebben, Alles getuigde hier van eene vriend schap zonder achterdocht, vau een onvermengde zucht tot verbroedering, die zich niet enkel bepaalde by de aanwezige feestvierenden, maar zich uitstrekte tot de landen, vertegenwoordigd bij de feestviering. Engeland en Nederland stonden bovenaan an naast elkander in de rei der gevierde volkerenhet feest moest die heteekenis hebben, dat de oude banden, welke ons land met de naburen verevnigden, hechter dan ooit blyven voortbestaan. T)e redevoering, waar mede onze Burgemeester de vreemde schutters welkom heette, drukte zeer terecht en zeer gepast dit hooger doel en die geschiedkundige herinneringen uit. Hy huldigde Sn Engeland onzen bondgenoot in oude en nieuwere tyden in het verleden en in je toekomst; in Holland het broedervolk, met hetwelk wij verbonden zijn door eene zelfde afkomst en eene gemeenschappelijke geschiedenis. Van de trede, waar van hij de Noord-Nederlanders begroette, was de Gentsche pacificatie afgelezen in 1676 en dus de grondslag gelegd tot eene vrijmaking van het ver- eenigde Nederland, die, belaas I nimmer mek dunrza- men goeden uitslag moest bekroond woiden. Hij Kulde er kunnen bijroegen, dat ditzelfde jaar voor de eeréte maat CWafiJe's oppergezag te Gent werf erkend, toen de' Geuzentroepen van deu Zwijger door de katholieke staten geroepen werden, om samen het Spasnsclie kasteel aai de yreeaide troepen te ontne men en dlit hef de Geutdehe'nfgeraarfigden'wateu, die drie jaar later hel eerst de Upie van Utrecht onderteekenden. Wel ia waar kon de liefde voor Oranje den haat niet overwinnen, dien Gent van vroeger tijd tegen Frankrijk gekoesterd had, en moest onze stad er in hooge mate toe bijdragen om de plannen van den Zwyger ten gunste vau D'Alenfou Ie doen mislukken, en aldus de scheuring tusschen Noord en Zuid in de band te. werken, maar jonger feiten hébben ons getoond hoe innig Gent nog aan Nederland ver kleefd was. Het was verlèdeti Zondag echter niet het oogerfilik, op te halen van da Neerlandagezindheid vab Gent na 1830: die voorliefde moest gepaard gaan mv( oorlog tegen de bestaande orde tan raken ib België, terwijl de tegenwoordige richting, de leesten dezer week, moesten beteckeneu vereenigiug door verbroe dering tusschen de twee bestaande lauden met be houd van beider instellingen, maar wat gezegd •mocht worden, waa dat te Gent in 1849 bet eerste Nederlandsche taal- eu letterkundig congres werd in gelicht en gehouden, dat' den grondslag aoeet leggen tot eeae reelis van vergaderingen, welke meer dan eenig ander feit er hebben tóe bijgedragen, om het geestelijke samenleven der beide volkeren te bevor deren. En wat na gezegd en getoond mocht wor den was de goede verstandhouding, de vriendschap pelijke toenadering tusschen beide volkeren, sedert dien mier eu meer toegenomen en bevestigd. Ara bewijzen hiervan heeft het deze week niet ontbroken. Overal werd bet betrekkelijk kleine groepje Noordnederlaudsche schutters op gelijken voet gestéld met bet oneindig talryker Enge.ache korps; oreral Neerlanda kleuren nevens de Eugelsche; Neerhmds volkslied nevens het Engelsche. Gedurende het gróót banket in de CaiinozaaT, den kobing aangeboden en door 1400 personen bijgewoond, #rrd uit óénen mond het trien Neerlandi bloei tnedege/ongen, toen de muziek er de eerste foneh' van liet hoorem een blyk van genegenheid, dat niet voor de eerate maal te Gent wérd gegeven, meer dat geen ander volka- lied bier nog te beurt Wiel. Een ander feit. dal eok one aangenaam getroffen heeft, zal den Noorf-Nëderlandscben bezoekers eest bewijs gegeven hebben, dat men hier niet vergeten ie, hoe andere banden, dan die van goede gebuur- scbap en gemeenschappelijke belangen, onze beide landen verbinden. Reeds bij de ontvangst der vreemde schutters klonk aan het stationsgebouw een Neerlanda lied op de muziek van het God taoe the QJeen den aankomende bezoekers tegende berinneringsmedallle, welke hun op het stadhuis werd uitgereikt, droeg een Neerlandseh opschrift; de gelegenheids-cantaten, die uitgevoerd werden door de melomaoen op het publiek concert ran den Kouter en door de Koor- mauticliappij op het gala-concert ia den grooten schouwburg, waren in het Neerlandseh; de earate werd gedicht .door dr. Van Oye, getoonzet door VVaelput; de tweede door E. Coryh en F. Van Duyee. Het oijzonderste nummer van dit laatste concert waa de Nederlandsche Cantate Jacob Van Artevelie, vau Gevaert en Destanberg. Wel moest bet Fransch in de plechtige bijeenkom sten meestal gebezigd worden uithoofde van bet in ternationaal karakter der feesten, en omdat v»la be zoekers, waaronder onze koning, onze taal niet machtig zijn; maar als men nagaat wat overwegende rol te onzent in o8!cieele omstandigheden aan het Frausch wordt ingeruimd, dan moet men erkennen, dag da taal des volks, de Nederinndsehe taal, in ruimer male dan gewoonlijk herdacht werd. Een enkel wolkje is de gulle hartelijkheid der feesten komen storen, geene donderbui alleen een wollig vlokje aan den blauwen hemel. De aanzienlijkste hl- tramontaansche ingezetenen hebben goedgevonden zloh te onthouden by de feestviering èn de versiering der straten, onder leiding van eenen liberalen Gertèrnte- raad uitgevoerd. De volksvertegenwoordigers der stad, minder boekig, verschenen op hét groot koninklijk banketmaar werden, waarschijnlijk als tegen-protes- tatie, niet gevraagd og het banket door den Bur gemeester den Kaning aangeboden. Gouda, 24 SkpteBbkb. Gisteren avond had de aangekondigde mnziekale uitvoering plaats van de vereemglng «Apollo". Het spreekt van zelf, dat de critiek aan een dil- lettauten-verécniging, als Apollo er "eene is,' niét ta strenge eischen stelt. De'leden van Apollo zouden de laateten zyn om te ontkennen, dat hunne vereen», ging nog veel gebrekkige aankleeft, veel dat nog ta verbeteren valt, overblijft. Doeh wanneer wij du uitvoering van gisteren vergelijken met vroegere, dan komen wy tot het verblijdend resultaat, dat er voor uitgang is enter te nómea. Verscheidene n* waren nog zwak, zeer strak, bet ia waar, maar bet ensemble geeft goeden moed voor de toekomt. Het oonceri werf gavojgd door eoo bal,.dat zeer geauimeerd scheen. Mat een klriae opmerking voor sommige heeren eindigen wij. Het ia niet beleefd in gezelschap van zoovele dames, en dat nogal op' een bal, te rooken. Vooral niet, alt er met groots letters staal aangeplakt «in deze zal mag niet worden gerookt." Zaterdag werd te Haastrecht het vergelijkend schrif telijk examen voor hoofdonderwijzer aldaar'alfeanomen De schoolopziener had de hemen Kluitman eu Lal- lemdn uitgenoodigd de «a minst ie op zioh te nemeu. Van dagereer 50 enudidalea warm er steahts 17. opgekomen en rau dezen zijn er, naar we vernemen, zee uitgenoodigd aaust. Zaterdag het examen monde ling rooit te zétten. Vlast ia in plaate van den beer A. Heijkoop, overleden, met algemeene stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Dirk Boom. Ben meldt aan de L. O. Omdat Se weilanden ateeda genoegzaam gras opleverden, en het zonnige wéér zoo in dé hand werkte, heeft men gemeend nog gebruik te moeten maken-tón» het winnen van nahoo». Behoefte echter aan hooi bestaat er bij bouwtioden niet; de hooibouw toch waa zeer voordeclig en heeft iedereen gevrijwaard-voor den winter. Nu bekreunt men zich wet niet of er van dat op het land lig gende hooi, door de groots weersverandering, zal verloren zijn, maar men ia meer bezorgd voor het vee, dat onder herige hagelbuien, gelijk er in de beide laatste nachten tiju gevallen, zich in de weiden be vindt, waarby bet gras ala mat bét uar vermindert. Indien October nu reeds zoover gevorderd was als September, zag bat ér althans niet best uit. Doek er ia hoop dat de Woeste luchtgesteldheid spoedig deer kalm weer zat worden vervangen en dau ia er, zoodra de polderiuolens maar eens goed hebben kunnen ma len, geen groot nadeel geleden. Vrjj voorspoedig, In ieder geval voordeclig, ia da oogat Van da tares te graangewassen binnengekomen. De rooying dar late aardappelen is, wat hoeveelheid betreft, goed en de knollen zyn groot; op 1/8 dóór de dékte bedorven aardappelen kan gerekend worden en daarmede wordt de uitkomst ateliig niet ala ovardreven kwaal roer- geeield. Op de internationale tentoonstelling vau landbouw producten thans te Hage geopend ia o. a. bekroond de heer G. Kotter to Boakoop roer tabak geschikt voor dekblad vso sigarenvoor een verzameling vruchten, wassende op stam, in den boomgaard of aan da schutting; voor een versameling appelen en peren (12 van elk), voor aardbeziën, voor pyramy- den, voor hoogitam vrijstaande hoornen en voor groenblijte ide heetten. Voorts is bekroond de heer M. Bisdom van Vliet te Haastrecht voor een verzameling vruchten, was sende op stam, in den boomgaard ot aan de schut ting, voor aardbeziën, voor frambozen eu voor een jarige scborseneeren. f Voorts de bh. T. de Loos te Boakoop voor hoog staands leiboomen en voor vrachtboomea. G. van Sprengen teReeuwijk voor 2 st. zoetemeikacbe Goudaobe kaas Van 5 tot 7 kilogr,, O. Vernenturf Pz. te Bodegra ven en J. van Leeuwen Jz. te Reeuwyk voor 2 at. Goud- aohe Derbykans van 5 tot 7 kilogr., W. Wernink te Gouda voor 2 at. machinaal bereide kaas, H. C. van Dijk -te Alphen voor het liohtate en doelmatigste til bury- of knrtuig. De Heer B. Mossel, predikant te Renkum en Heel- som heeft voor het beroep naar Oudewater bedankt. Op uitnoodiging van Gedeputeerde Staten dezer pro- vtneie zyn door den Gemeenteraad te Schoonhoven de traetementen verhoogd van den Burgemeester met 286zoodat het than» /900.— bedraagt, en van dan secretaris met/180, en 'talzooop/700,— Cht. Het tractement van den ontvanger op/600 d. Verworpen ward het voorstel om de trac- tementen der wethouders van f52 op /100 te bren gen, Ook ia besloten het presentiegeld der leden- van den Raad te verhoogen. De géajpentebegrooting te Schoonhoven voor 1873 bedraagt in ontvangst en uilgaaf 28506,31. De aangeboden begrooting van het Burgelyk Armbestuur over 1873 iu ontvangst en uitgaaf 4327,80. In de vereeaigde vergadering van het dijkoollege met de hoofdingelanden van -de Krimpeuerwaard, op, Vrijdag 20 Sept. te Stolwijkerslnis gehouden, is de rekening van het hoogheemraadschap over het dienst jaar 1871/72 goedgekeurd. De ontvang bedroeg 78109,78; de uitgaaf 71340.43; het batig saldo derhalve/ 6769,30. De recapitulatie der ta; wat de uitgaven betreft, ala volgt: I. Hou dés Koniugs ƒ750,000. Ji. Ho™ Col- Il2' Buitenlnndeche Zaken531,673. IV. Jfistme 8,168,802. V. Binnenlandache Zaken f 17,fi87,o&wi (waaronder f ft,000,000 foor apoocwe- ge»), VI. Hfcriae ƒ9,219,230.- VII. A. Nationale 8ehuld27i4lfc, 138. VII. B. Fieauciën 13,631,719 (waaronder da hjtkéeriug aan de gemeenten van het 4/5 personeel). Vfff Oorlog 17,048,500 (met inbegrip van geheel buitang. nitg tot een bedrag van J 1,289,044). IX. Koloniën-/l,349,l62, X. .Onvoorziene uitgaven 50,000. Totaal ƒ96,593,028, S*. aftrak der-bui- trngtwoue uiigureo voor da 8taateepgorwegen, wordt dit cijfer 90,503;02-3, tenrjjl de middelen zijn ge raamd op ƒ90,712,779; zoodat er een vermoedelijk voordeclig verschil blijft van 209,756. Het bedrag voor de Staatsspoorwegen worft in Se wet op de middelen gedekt door uitgifte, zoo noodig, vu schat kistbiljetten. 7 Naar het Leiduha Dagblad verneemt, heeft de hoer J. C. G. Evers te Leideu zijn ontslag gevraagd ala hoogleeraar in da medicijnen. De minister van justitie verdedigde de optreding van een liberadt kabinet en verzekerde dat de ho mogeniteit waa beproefd vóór dat de ministers wer den voorgedragen. Hjjj werf gesteend door den heer «u Reen», die zich lijnrecht stelde tegenover den graaf tsd Zeylen. Da vervolgingen in Rumenië, geeojoodach belang, maar het belang rau beschaving en menachheid, zeide de beer Godefroi. Doch de kamer waa omtrent dit onderwerp niet zeer belangstellend. Men vreesde dat inmenging politieke gevolgen kon hebben. Toen de Internationale ter sprake kwam, verklaarde de minister ren boitenl. zaken doeh noch vóór, noch na het oongres etnige mogendheid haar ongenoegen had betuigdmaar dat na het oongrea verzekeringen waren gegeven dat het niet alleen geen nadeel had veroor. ukt, maar over het algemteu een nuttige strekking bad gebed. Heden voortzetting. De bekende Nederlaodsche Madegeekar-reiziger, de heer D. C. yen Dam, ia na eene afwezigheid van raim vyf jaren, in het vaderland teruggekeerd. Gedurende dien tyd heeft hy, ala onvermoeid na taurooderzoeker vele oorden vau het nog zoo wriuig bekende eiland Madagaskar hereitd en een schut ran natuurvoortbrengselen van dit merkwaardige land naar Europa verzonden, waarmede verscheidene bianen- en buitenlandaohe musea verrijkt zyn geworden. Te bejammeren is het echter, dat de prachtige rerrame ling, die hij gedurende de laatste veertien maanden ren zyn verblijf in het Zuidwestelijke gedeelte van Madagaakar, met de grootste moeite en opoffering, heeft bijeengebracht, is verloren gegaan tengevolge van eene schipbreuk met een Arabisch vaartuig, waarbij hij in allerijl in een volgepropte sloep zijn leven moest redden. In hel oogenhiik van vertwijfeling had hy nog de tegenwoordigheid eau geest om een levend exemplaar der drijvende schatten te redden, namelijk een in musea nog zoo zeldzame .tygermarter (Crytoprocta leroz), welk merkwaardig dier hij voor het eerst levend in Europa aanbracht, en hetwelk thrns in de Diergaarde te Rotterdam ter bezichtiging ia gestald. Door de weldadige bemoeiing ean eenige meu- aobenvrienden is ar aen fonds noogelegd ten bate van den eeut beroemden Nederlandaahen tenorzanger Wil lem Basques de Chaconnes Vrugt, die den 23,u" der volgende maud, October, zijn 76' levensjaar, te Haar lem, intreden zal, behalve door de hooge jaren ook (en meer) nog bezwaard door de zorgen van ren hem dierbaar gezin. De hear d'. Wap heeft voor die ge legenheid een keurig feestalbum ontworpen, bevat tende des grootan zangers biogrephie, zyn handschrift, twee zyner sprekend gelijkende afbeeldingen, uit de jaren 1830 en 1870, alsmede iu sen kunstig geor dende trophre twintig facsimile»» van de meest ver maarde musici (zijne tijdgenooten), die geheel Eorope door twintig jaren lang hulde aan de heerlijke elfem- gave vau Vrugt hebben gebracht. Men hoopt dot deze edele poging, om op eene kieache wijze den grijsaard een huldeblijk in zyn benevelden arend- stond te geven, door geheel Nederland krachtig zal worden ondersteund. De pryt van dit prachtwerk is bepaald op 2.50 of wel op zooveel meer, als liet kunstwaerdeersnd publiek deafvoor zal willen geren. Wederom is er een mail aen, thans met berichten ,tot 14 Aug. Men wil, dat een Goovernements-oommimarle néns Alchin gezonden t»l warden om nut den Sultan vMk det Rijk onze betrekkingen te regelen. Deze vort» schijnt on< vijendig gezind. Ofschoon de qfum ven deu commissaris nog niet officieel bekend 'is gemaakt, meenen wij te kunnen melden, dat de heer Nel sekst» Gouverneur van Sumatra's Westkust, de a*ngewezen persoon is. B.) Er is onder voorzitterschap van den Gouver neur-Generaal een buiteugewone vergadering ven den Bagd van Nederl.-Indic gehouden. Dat het houden dezer vergadering bekend is geworden, heeft den toorn van Z. E. opgewekt, die der, ambtenaren der secretarie een.scherpen brief met bedreigingen heeft gezonden, Met allen eerbied gelooven wij, dat er reeds te veel gedreigd is eu het meer dan tijd worft om tot slaan over te gaau. Niet evenwel voor eens zaak, als bies wordt bedoeld, want hoe meer open baarheid gegeven wordt aan de publieke zeek, die da zaak yea alien is, des te brtrr. Deze leer hul digt men té Singapore, waar de dagbladen gerégelde verslagen geven van het verhandelde in den Raid. (B. U.) Te Djokdjokarta ia groote sensatie veroorzaakt door een aanklacht van den chineeschen opiump.vchter tegen den adsistent resident, als zoude dere zioh op slinksebe wyze van gelden hebben meester gemaakt, die dqor dien pachter in 'a lands kas «aren gestort, benevens van de quitantiën, die bij daarvoor had ont- vangen. De officier van justit'e is onmiddeljjk van Samarang naar Djoedjs vertrokken. De uitslag van het onderzoek is nog niét bekend, maar het laatst ontvangen oommer «an de Locomotief deelt mede, ;dat de publieke opinie zich sterk ten gunste van den adsistent resident verklaart en hem beschouwt als het «slachtoffer vsn radeloozen lister.* Uit Deli niets nieuws. Manchen, 22 Sept. Van geloofwaardige zjjde ferneemt jpen, dat aan den directeur-generaal der afdeeling Oj»enliaar Verkeer, den heer Hochedez, do portefeuille an financiën Ï8 (Mingeboden en dat z\jne benoeming ieder oogenblik te gemoet kan worden ge zien. Londen, 23 Sept. I>e Timet behelst eene de pêche uit Parijs, waarin gemeld wordt dat keizer Wilhelm roornemens is de bezetting in Franlrrgk, na de betaling van nog een milliard, aanzienlijk te ver minderen. Men gelooft, dat dit besluit toegeschreven moet worden aan de verzoeneude gedachtenwisseling tusschen de drie keizers te Berlijn. Parij8, 23 Sept. Gisteren heerschte overal raat. I11 verschillende steden hadden eenige particuliere banketten plaats, zonder dat er eeuig incident voor viel. Stockholm, 23 Sept. Koning Oscar II heeft aan deu staatsraad eene aanschrijving gezonden, waarin hy verklaart, dnt bet welzijn der beide onder de Zweedscbe Kroon vereenigde volken zijne leuze zal zijn. Hy wenscht die verklaring te zien aannemen als de uitdrukking zyner warme liefde voor beide natiën, wier geluk hij zich steeds tof hoofddoel zal stellen. Het stoffelijk overschot van Koniug Karei zal Dins dag naar Stockholm worden overgebracht. De be grafenis zal binnen drie weken plaats hebben. Koning Oscar is te Christiania tot koning van Noorwegen uitgeroepen. Geboreni 20 Sept JohaDDrs, ouders C, Okktra «a G. Verkiy. 21 Headric*, ouders K. He$ en W. C. van dar Palm. 23. Grertrui, ouder» A. van Orarae en R. de Jong. Catbarina Coostanee, ouder» D, Ruyter en C J. Waller. Petionrlia Cathanna, ouder» G. W. Opgeuhaeffeo eo A. A. van der Kemp. 24. Corneli», oudera C.tHidijk tï A. van Eyk. W Overleden20 Sept. J. M. ran der Yliat, 7 w. 21. M. C. Hegeer, 20 j. A. G Sprnaaij, 8 w. 22. p. Kroon, 2 j., lm. 23. A. Groeueudal, 1 iu. y

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2