BUITENLAND. BINNENLAND. IttiHenlandsch Overzicht. Laatste Berichten. Staten-Oeneraal. Tweede Kameh. Zitting Vergadering van gten Gemeenteraad. Ojieifhare veiligheid en brandweer. Ook dit ^Ioofdst. is tot een hooger bedrag uitgetrokken. Ge bezoldigingen, van den inspecteur, de ageu- ten van politie zijn geraamd op 3250.zijnde /10p.— meer dan voor 72. B. en W. stellen namelijk voor den Inspecteur van G op ƒ700. te brengen, otndat zijne «bezigheden zoo vele zjjn", dus 700. 2 agenten le klasee ieder ƒ875. 750. 4 2e >350. 1400.— Buitengewone agenten en verdere kosten van politie. 250. Gratificatiën casu quo door den Burgem. aan agenten te verleenen 150. 3250.— Van waar die verschillende klassen? Doet de 2e klasse minder dan de eerste Is zij minder jjverig? Worden daarvoor minder ontwikkelde personen gevorderd? Wij veronderstellen dat 't alleen een quaestie van anciënniteit is en zien dan daarin ook volsjtrekt geen reden om den een meer dan den ander te geven. Ook het stelsel van gratificatiën keuren wjj af en vooral bij politie. Iemand doet zijn plicht en ontvangt zijn loon; van gunstbewijzen in den vorm van gratificatiën behoeft dan geen quaes tie te zijn. Bij de politie kan 't stelsel van grati ficatie aanleiding geven tot overdreven dienst ijver, een gebrek dat zoovele heeren der politie aankleeft. De regeling van onze politie is slecht; telkens is er een ander personeel; dit is niet bevorderlijk aan de diensten, die zij moet be- wijzendoch bij lage bezoldiging en drukken arbeid van minder aangenamen aard kan 't niet anders of het gehalte moet beneden 't middel matige blijven en 'tpersdheel dus steeds afwis selend zijn. Ditzelfde geldt ook voor de nachtwachts, die met 60 ct. per nacht worden «beloond" zegt de mem. v. teel. De diensten, die dit corps ons bewijst, zijn zeer onbestemd; in den regel zijn 't dan ook lieden, die over dag niet genoeg verdienen en die dat 's nachts willen goedmaken door als wacht dienst te doenmaar die daar door of voor bet eene of voor 't andere onge schikt worden; 'tzijn dan ook maar twaalf stuivers per nacht en véél kan men daarvoor niet hebben. Permitteert men zich de luxe van er gemeente politie op na te honden, laat men 't dan niet op een koopje doen, maar flinke dienaren flink be zoldigen. Wat de straatverlichting betreft lezen we met genoegen dat het aantal lantaarns zal wor den vertneerderd, door o. a. in de Boelekade en langs den stationsweg er eenigen te zetten. Van de verlichting zullen we dan het beste maar hopen. Voor belooning en premiën aan brandspuit- lieden en beambten is ƒ500.— meer uitgetrok ken (thans ƒ1300.—). Er is een zesde spuit hjjgekomen en de werkzaamheden van heeren brand- en onderbrandmeesters zijn vermeerderd door het houden van toezicht over de stook- plaatsen der ingezetenen. De verjaard Hg der eerste Fransche republiek is overal kalm afgeloopen» Nergeii* is de rijst ver stoord. Deteii gelukkigen iiijopp' het ft men minder a&w het beleid van de regeenng, dan aan de wijs beid der lepublikeineu te danken. Vooral Gnmbetta beeft zich gematigd en vourzichtig getoond in deze zaak. Hét is vuibr de y oorstanders der republiek ju.st geen groote opoffering om zoo td handelen, want icdqr eiet in, dat de beste weg om tot den defiïi.- tieven republikeiuschen regeeringsvorm te geraken is, zich rustig te houden en bedaard zich over te laten aan den drang der omstandigheden. Volgens een te Parijs verspreid gerucht zou er op nieuw sprake zij a van het overbrengen; der nat. vergadering naar de hoofdstad. Dé rfegeering zou nu zeif het voorstel doen. lntosschen merkt men terecht op, dat het bestaan der tegenwoordige ver gadering ten einde spoedt eu éen nieuwe kamer stél- iig t« Parijs zal komen. Parijs kan daarmede te- vteden zijn- Volgens de plannen, door Thiers te Trouvilie met den minister van oorlog de Cissey uitgewerkt, zal het Fransche leger worden verdeeld in vier armeeën; elke armee zal bestaan uit drie korpsen en élk korps uit drie divisies infanterie, een brigade c ivalerie, twee artillerie- en een genie-regimentbuitendien zal elk korps twee reserve artillerie-regimenten hebben, waar door de geheele sterkte der artillerie op 24 regi menten zai worden gebracht. Het congres der Oud-Katholieken te Keulen is ^eëiudigd met een zeer bezochte godsdienstoefening m de ^antuleouskcrk. Am eeue commissie van ze ven leden heeft het congres opgedragen de verkiezing van een bisschop als hoofd der Oud-Kat bolieke kerk voor te bereiden, eeu onderzoek in te stellen naar de meest geschikte plaats voor eeu bisschoppelijken zetel en de verhouding van den eveutueelen bisschop Tot de regeering en de gemeenten te regelen. Nadat voorts alle voorstellen wamt afgehandeld, is er besloten dat het tegenwoordige centrale comité zijn bevoegdheid zon overdragen aan twee andere comité'sèèn voor ZaiJ-Duitschiand te München, èèn voor Noord-Daitschland te Keulen. Het Pruisische gouvernement blijft voortdurend den Oud-Katholieken gunstig gezind. De Ëreslauer Ztg. maakt twee besluiten openbaar van het provin ciaal bestuur in Silezië, waarbij de Oud-Katholieke priesters de bevoegdheid erlangen de registers van den burgerlijken stand te houdeu en in de kerkeu openbare godsdienstoefeningen te houden. Gelyke rechten dus voor de Oud-Katholieke, als voor de beide erkende kerken, de Protestant sclie en Katho lieke. Men weet dat in Oostenrijk juist het tegen deel besloten is. Het Beierscbe ministerie, dat 0 weken hing tus- echen leven en dood gezweefd heeft, schijnt voor goed weer op de been geholpen te zyu. De minister van financiën, vou Pfretzscliuer heeft het voorzitter schap van den ministerraad en de portefeuille voor buitenl. zaken aauvu&rd eu zal het departemeut voor financiën overdoen aan den heer Iiocheder. Het kabinet zal dus aanblijven, zooals het nu samenge steld is, met inbegrip van den heer ron Lutz. In de Times van 21 dezer leest men, dat waar schijnlijk een groot aantal bakkersgezellen te Londen dien avond (het sedert verscheidene weken aange kondigde tijdstip) den arbeid zou staken. Het blad acht het verder zoo goed als onmogelijk zich eeu ^uist denkbeeld van den stand van zaken te vormen, omdat de toe-tanden in de bakkerijen der verschil lende gedeelten van Londen zoozeer verschillen, dat een schikking, welke in het eene gedeelte der stad, als aan de behoeften van bazen en gezellen voldoende, gesloten is, in een ander gedeelte onbruikbaar ia. Ook zgn velen van oordeel, dat de onlpngs gehou den conferentie volstrekt geen nut zal hebben, maar veeleer de verwarring zai vermeerdereu, vermits aan de eene zijde vele werklieden staaude houden, dat de besluiten, welke in de bedoelde byecukowst ge nomen zijn, heu niet binden eu het aan deu aude- reu kaut uiet ontbreekt aan bazen, die beweren, dat de Vereeniging tot bescherming der belangen van bakkerhazen," van welke de conferentie is uitgegaan, het bakkersgild uiet voldoende vertegenwoordigt, om baar tot het treffen eener overeenkomst te machtigen. De regeering van Genève heeft, na oveiieg met den bondsraad, besloten den heer Merraillod niet langer uls pastoor der Katholieke gemeente van Ge neve te erkennen en de hem toegekende bezoldiging van 10,000 franken, in te houden totdat eeu regel matige toestand zal hersteld zyn, verder hem elke geestelijke functie als bisschop of vicaci&-gcueiaal te omzeggen. De verkiezingen in Denemarken voor de Folketliing of tweede kanjer zijnin deu geest van de boerenpartij nitgevailen. Men verwacht evenwel uiet dat het con servatieve ministerie zijn ontslag zal aanbiedensteu nende op de geestverwante Landsthing of eerste ka mer 'zal het trachten zich staande te houden. De boerenpartij is van haar kant vaat besloten deu strijd door te zetten en desnoods de begrooting te verwerpen. Het bericht, betreffende het overlijden van koning Karei, heeft overal in Zweden en Noorwegen eeu smartel ijken iudruk gemaakt. De dagbladen van alle kleur roemen de verstandige en gelukkige rtgeering van den overleden vorst. Van goed onderrichte zijde wordt verzekerd, uat de interest der Spaansche openbare schuld niet zal worden verminderd. De re&eering zal, naar men zegt, aan de Cortes het voorstel doen, om gedurende de eerstvolgende 5 jaren den interest onder garan tie op de volgende wijze te voldoen 2/s in klin kende specie eti Vs geconsoHdeerden, te berekenen a 50 pCt. van het nominaal bedrag. Gouda, 26 Sf.itembeu. Op de tentoonstelling der Maatschappij vim Land* bouw le Ilage is o. a. ook nog bekroond de heer J. A. van Houweninge alhier, voor veuleu-mer- riën van inlaudsch ras en voor jonge paarden, geboren in 1870, van iutandseh ras, onverschillig van welk geslacht. Gisteren werd, door den beer A. F. Raaahuyzeu pastoor van de St. Josephskerk alhier een feest gevierd, dat wel vermeid mag worden. Vyf en twintig jaren was het geleden dat genoemde heer «la pastoor naar Gouda kwam en nu nog steeds als zoodanig - nuttig werkzaam ia. De vadeflandsahe driekleur aie veler woning versierde, was een bewijs Van de sympathie, die de gemeenteledeu voor hunnen herder en leernar ge voelden, en een huldeblijk aan de verdiensten van den wnardigen man. De kerk op de Gouwe, was bij deze gelegenheid feestelijk versierd. Even smankvol als keurig waren op verschillende plaatsen bloemen en groen aange bracht eu aldus leverde de kerk een aanblik op, die deu beschouwer heerlijk aandeed. Boven het altaar waren verschillende jaartallen te lezen, die in het leven van den heer Uanshuyzen opmerking verdienden. Zij waren de volgende: 1808 geb. te Amsterdam. 1883 Hoorn. 1828 naar Rotné. 1S34 Oudewater. 1831 Priester Franciscaan. 1835 Hoorn. 1832 Alkmaar. 1845 Pastoor, Kampen, Op de zuilen ter zjjde van het altaar stonden de jaartallen 1847 en 1872 te lezen, terwijl ook hij het orgel een toepasselijk opschrift was geplaatst. De geschenken van de parochianen en van andere zijden den heer Uanshuyzen aangeboden, pleiten voor de achting die men hem toedraagt, en ooi dat men in hem den gcea.eljjken herder bij uitnemendheid, eert. Ten tieu ure des morgens werd eeue solemnele van Viotta gecelebreerd, waarbij ruim 20 geestelijken assisteerden, na afloop waarvan door het Koor een Te Deum werd uitgevoerd, geaccompagneerd door ko peren hlansiustrumeuten. De armen der II. C. gemeente zij 11 bij deze gele genheid ook niet vergeten, zoodot deze dag bij velen eene aangename herinnering zal achterlaten. VI ij eindigen met der. wetisch, dat de heer Rans- httyzen nog iang in zijne betrekking nuttig werkzaam mag zijn. Z. M. heeft gisterenmiddag ten half zes nre in gehoor ontvangen de commissie uit de tweede ka mer der staten-generaal, belast met de aanhieding van het adres van antwoordftop de troonrede. De Haagiche Corr. van de Middelb. Ct. zegt, ver nomen te hebben, dat invloedrijke leden der Provin ciale Staten van Z. Holland den heer L. Pincoffs de plaats van den beer Blankeuheim in de eerste Kamer willen doen vervullen. vao 24 September. In die zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp-adres iu antwoord op de troonrede. Op 3 is met 29 tegen 86 stemmen aangenomen een amendement van den heer Iiombech, strekkende tot wijziging der redactie. Naar die wjjzigiog luidt nu de laatste volzin van die aldus: „Mogen de maatregelen tot bestrijding der besmettelijke veeziek ten doel treffen en onzen veestapel tegen groote ram pen behoeden. Bij 4 heeft de beer van Houten een door hem voorgesteld amendement, betreffende belastinghervor ming ingetrokken, nadat de minister ran financiën had verklaard dat ceiisua-verlaging^aan belastingher vorming diende vooraf te gaan. Hij 5 hreft de minister van oorlog de redenen opgegeven waarom de meeste militaire ontwerpen vau zijnen voorganger door hem zijn ingetrokken. Alles. hangt af van de beslissing nopens het beginsel der .verpligte persoonlijke dienst, door afschaffing van de plaatsvervanging. Wat betreft de legerorganisatie bij de wet, had bij geen grondwettig bezwaar, doch bij achtte haar noch noodig noch wenachalijkin iedet geval moesten de militie- en schutterij-wetten vooraf gaan, zoomede de regeling van het vestingstelsel. Bij 7 werd een amendement van den heer Saay- mans Vader, waarbij werd aangedrongen op zijne bekende bezwaren tegen de onderwijswet, verworpen met 60 tegen 5 stemmen. Die quaestie, meende men, behoorde bij de begrooting behandeld te worden. Bij j 8 heeft de minister van binnenltuidscke zaken medegedeeld dat het ontwerp betreffende de herziening van den census binnen weinige dagen de kamer zou bereiken. Éij 10 heeft de minister van koloniën gezegd dat de stand van zaken op Curasao allezina de belang stelling der regering opwekt, maar dat hij biel van dien aard ia om, geljjk de heer Nierstraez aanraadde, een speoialen commissaris derwaarts te zenden. Ten slotte is het adres in zijn geheel aangenomen met 63 stemmen tegen 1, die van den beer Saay- mana Vader. Het adres wordt Z. M. den Koning door eene commissie aangeboden. Gisteren hebben zioh de afdeejingen dér Tweede Kamer met het onderzoek van verschillende weteout- werpen bezig gehouden, o. a. ia door hen onder zocht: het wetsontwerp tot toekenning van pensioen aan de beide dochters van wjjlen dén minister Mr. J. R. Tborbecke. Maandag vereerde Z. M. de koning het terrein van de landbouw-tentooirstelllng in de Maliebaan met HD. tegenwoordigheid. Z. M., tot gevolg hebbende zjjn secretaris en adjudant, den heer generaal Mana- radt, en den beer ordonnans-officier Forstuer van Dambeuoy, beeft, na de veriehiüende landbouw producten te hebben bezichtigd en alle rijen, daartoe betrekking hebbende, met de meeste belangstelling te hebben doorloopen, vervolgens de verschillende paar den, waarvoor de békroouingen hadden plaatsgehad, zich laten voorstellen. Zoowel van het eerste als van dat gedeelte der tentoonstelling won Z. M. bij herhaling inlichtingen in, zoowel bij de heeren leden van het hoofdbestuur als van ds eigenaren, om van zijne warme belangstelling te doen blijken. Ver volgens bezichtigde Z. M. steeds gevolgd door de leden van bel hoofdbestuur en diens secretaris, de onderscheidene landbouw-werktuigen. Het waa vooral dat gedeelte, dat de koning een zeer gerüimeu tijd verwijlde en nagenoeg iederen chef of represen tant der huizen, waar de werktuigen waren vermar - digd, toesprak. Schier geene bijzonderheid van de ia gang zijnde Bachineriën, door stoom of andere drijfkracht in beweging gebracht, ontging zijne aan dacht, en over alles onderhield bij zich met de in zenders en vroeg hen de rereiaèhte inlichtingen. Met de Engelsche heeren sprak Z. M. in hel Kngelsch. Na alzoo gedurende ruim 2'/, nren, blijkbaar vol daan over deze tentoonstelling, aldaar te hebben ver toefd, verliet de koning het terrein. De tentoonstelling vun .rund-ee te 'sGrnvenhage ia giaterenochtend ten 11 ure geopend eu werd druk bezocht, roowel door stedelingen als vreemdelingen. De illuminatie in bet Haagsche Bosch lokte eveneens veel volk herwaart!. Bij de tentoonstelling vau het prachtige vee zag men o. a. atieren, vele bonderde kilogrammen wegende en pas twee jaren oud, zoowel van inlaudsch als vreemd ras. De forsclie bouw en de zwaarte van die diereu werd door bet publiek, en niet het minste door de kenners, bewonderd. Drie der zwaarste renderen zjjn' voor de verloting aunge- kocht. Twee reuzenstieren trekken (vooral de aan dacht. Keu dezer ia met zijne moër ter tentoon stelling ingezonden. Aan pinkstiereu, melkgevende koeien, vaarzen, graskalveren in rood en zwart boute kleipten géén gebrek. Een groot aantal ia bekroond. In een onzer provinciën heeft een meisje zich aangegeven als sollicitant naar eene der vacante rjjka- beurzen aan de Normaalkuen. Hierop is door den betrokken inspecteur tot den minister van binnen- landsehe zaken de vraag gericht, of ook meisjes tot liet .veigelfikend ezamen konden worden toegelaten, welke vraag bij minietcriëele aanschrijving van 30 Juli bevestigend ia beantwoord. Het voornemen bestaat te Amsterdam, om eerlang eene meeting te honden, waarop door de werkliedi n der hoofdeind een krachtige manifestatie zal worden beproefd tot verkrijging ven bet algemeen stern- récht. Op het adres van de fabrikanten uit Hengelo ia door den Minister van Binnenlandache Zaken het volgende antwoord gegeven, dd. 17 September: „De Minister van Binnenlandsche Zaken geeft aan adressanten te kennen, dat de goede geest, die in zonderheid te Hengelo onder de arbeidende klasse heersoht, aan de regeering volkomen bekend is, dat de ongevraagde inkwartiering van huzaren dan ook in geenen deele moet worden toegeschreven aan wantrouwen of vrees voor wanordelijkheden daar ter plaatse, doch dat de arbeidersbeweging, zooals die zioh in deu iaataten tijd in Twenthe vertoonde, de aanwezigheid van eenige geconcentreerde militaire macht noodzakelijk maakte: dat voor de plaatsing van die macht Hengelo ia gekozen, uithoofde de ligging dier gemeente de meeste voordeelen als cen traalpunt aanweesdat (le regeering vertrouwt, dat de ingezetenen van Hengelo zich den niét geringen last, die onvermijdelijk aan eene inkwartiering ia ver* bonden, zullen willen getroosten, als gevolg vafi een maatregel, genomen in het alge—een belang; znlleude eindelijk die ingezetenen zich overtuigd kunnen hon den, dat, zjj, zoo spoedig dat aleohts eenigszins doen lijk i», van dat bezwaar zullen ontlast Worden. De minister Van binnenlaiidsche zaken heeft aan de commissarissen dei koninge in de proéincicn eene missive gerioht van den volgenden inhoud Het her haaldelijk voorkomen van veepest in Duitscbland en Groot-Brittannië maakt groote omzichtigheid raud- zasni in het verleenen van dispensatie van het ver voer van in- en doorvoer vau vee buitenslands. Ik heb derhalve de eer u te verzoeken, de vergunningen tot in- en doorvoer van vee te beperken tot de ge vallen, waarin n de noodzakelijkheid daarvan geble ken ia, en als voorwaarde voor de vergunning steeds keuring van het in te voeren vee door een hier te lande getxam meerden veearts op kosten van den be langhebbende te stellen. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit de omstreken van Hoorn Ofschoon men in den laatsen tijd weinig meer hoorde van den Noord-Hollandsch—Frieschen spoor weg in deze zaak een tijdperk van rast scheen inge treden, hoort men nu van verschillende zijden ver- zekereu, dat de onderhandelingen gunstig staan en er alle hoop bestaat dat deze onderneming, wier welgelukken voor deze welvarende en dicht bevolkte streek van overwegend belang is, eindelijk toch tot stand komen zal. Met de opmetingen is in den om trek van Medeuiblik reeds een begin gemaakt. Dit is ten minste een teeken, dat de zaak marcheert. Hartelijk wenscht men hier, dat zjj niet te elfder ure afapringe, maar hinuen kort haar beslag krijgen zal. Deelden wjj in de verwondering der Engelsche ingenieurs, dat de rijkate, meest welvarende, dichtst bevolkte streek onzer provincie zoolang verstoken ie gebleven van dit middel van verkeer, en" houden wij ons overtuigd dat Noord-Holland in dit opzicht stiefmoederlijk is behandeld, wjj verheugen ons over bet feit, dat de behoefte aan spoorwegverkeer alge meen word gevoeld, en de gemeenten het belang daarvan voot den handel tooneu te begrijpen. Mag het der Engelsche Maatschappij, gesteund door de mede werking van gemeenten en provincie, gelukken deze onderneming tot een goed einde te Orengen, dan zal eindelijk dit bloeiende gedeelte onzer provincie op houden een afgelegrn en ongenaakbaar oord te zjjn, eu uiet linger belmoren onder die streken van ous vaderland, waarran men wel eens hoort spreken, maar d.e weinigen kennen. Iu de provinciën Overjjael en Drenthe cireuleeren adressen van gemeente-veldwachters aan den min. van justitie, verdoekende om regeling hunner trac- temeuteu bij de wet, daar hun toestand bij de alge- meene duurte en het veranderen der tijdsomstandig heden hoe langer zoo treuriger wordt eu van de zijde der respectieve gemeentebes luren geen verbetering te wachten is. Volgens de Standaard zijn afdeeiingen van het Anti schoolwetverbond opgericht te Nieuwer Amstel met 15, te Brmnisse met 20, te Rotterdam met 96, te Bolsward met 16, te Woutsend met 34 en te Utrecht met 174 leden. Nog ia een afdeeling opgericht te Wonseradeel, maar hiervau ie het aantal leden nog niet bekend. V Londen, 25 Sept. Aan de Titnee wordt uit l'arijs bericht dat men vau gevoelen is, dat Frank- rjjk de voorloopige voorwaarden, door Engeland *oor gesteld voor het sluiten van eeu handelstractaai, heeft aaugeiiomen. Deze voorwa-rdm zoudeu o. a. hierin bestaan, dat Engeland zon behandeld wordéa als de meest begunstigde natiën, dat de schepen onder En gelsche vlag niet hooger zouden worden belast. De overige, die nog moeten geregeld worden zijn niet vau dien aard, dat de overeenkomst er niet door zal tot stand komen. Muncheu, 26 Sept. Bij de benoeming van den h^er von Pfreschner tot minister van Uuitetjlaudeohe zaken,' heeft de' koning hêlPministerie gemachtigd eene voordrachtin te dieuen tot benoeming van een mi nister van financiën. Berlijn, 24 Sept. Aangaande de zaak van den Bisschop van Ermelaud zegt de Rroc. Carre f.Naar dien de Bisschop tot nog toe met eeue ondubbel zinnige erkenning der Staaisaouvereiniteit en eene belofte van onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan de wet dea lands in gebreke ia gebleven, zal de regee ring, behoudens nader besluit te dezer zake, zelve zorgdragen dat de Staatssottvereiniteit op elk gebied dea burgerlijken lerens lauga wettigen weg tegen elke aanranding van kerkeljjke zijde beschermd blijft. De Landdag zal iu zijne eerstvolgende zitting voorname lijk tot taak hebben met de regeering tot dat doel samen te werken. Pestb, 25 Sept. In de zitting der bndget-coa- missie van de Ooatenrjjkaehe delegatie gaf de heer Andrassy algemeen bevredigde verklaringen ten op. zichte der buitenjaudsclie vraagstukken. Het beschik- kingafonds' werd dnsarop volgens het regeeringsroor- stel goedgekeurd. Dinsdag 24 Sopt. Tegenwoordig de heer vau Bergen JJzeudoorn, voorzitter en alle de leden De vergadering geopend zyude wordt de Secretaris uitge- noodigd de nieuw benoemde leden, zijnde de hli, IToogefl- booin, Samsom en fctraver biunen te leiden en na iu handen van den voorz. de gevorderde eedcu te U» bbcu afgelegd uemeo genoemde heeren zittiug. De voorzitter deelt mede dat by loting dient opgemaakt la worden dea rooster vao aftreding der nieuwe leden, (be- halve van den heer Hoogenboora die in plaats van wijlen den heer van Genuep is benoemd), en stelt voor nit 3 briefjes ta doen trekken wie m 1878, 75 of 77 zal aftreden. De hr. Messemaker stelt voor de nienwe leden volgens do wet zoo lang mogelijk «Uting te laten en de een in 1875de ander ui 1877 als aftredende leden te doen. trekken De hr. l'rmce is van eon tegenovergestelde opinio. De hr. Kranenborg wederlegt in verband met de Gemeente- wet den vorigen spreker. De voorz., meent dat de wet dit dmdelijk voorschrijft- na nog eenige disenssién wordt het voorstel in stemming gebracht en verworpen met 10 tegen 7 stemmen die der bh. Luijteo Messemaker, Kranenborg, van Straat en, Hoogenboom, Samsom ea Straver, terwijl bij loting wordt uitgemaakt dat de hr. Straver in 1873, de heer Sauibom in 1S75 zal aftrede». De ootnlen der vorige vergadering worden gelezen en na eene verlangde wijziging van den heer Prince die opgeoomen zal w oi den, gearresteerd. Ingekomen is: Eeue Missive va» hh Gedeputeerde Staten leier Provincie mededielendc dat door de laatste volkstelling eene herziening' van de traclementen van li eu W., den Secretarie en Ge- mecnte-Outvanger srenechelijk is, eu die te brengen voor den Burgemeester op f 2000.-en de beide Wethouders op ƒ800 - die van den Secretaris op /20ÜU.- eu va* den Gemeente- Ontvanger op 2100.- te laten en hierop den raad t» hooren; B. en W, stellen voor in verbsud met den fiuso- cicelen toestand der gemeente de bestaande tractementen te blyven behouden; ter visie. Eene missive van de Gezondheidscommissie, die nitgenoodigd is door de vereeniging lot Volksgezondheid te Utrecht Mn in gelijken zin als iu bygi-voi gd adies, ook een adres aan den minister te zenden, houdt udc itrzoek tut eeu Wetsontwerp in banden van B en W. tm fine van bericht en raad. Eene missive van den hr J. Kwast, ontslag verzoekende tegen 15 Nov. en tevens aanbiedende om die schoollessen t« blijven waarnemen tot een ander muziekmeester is benoemd. Het ontslag wordt eervol verleend tn tevens besloten eene oproeping en een vergelijkend ezameu te doeu plaats hebben. Eene missive van de Commissie over de Stsds-Mnziekscbool* eene wijziging iu hot reglement voorstellende en wel om het onderwijs iu plaats van 10 tot 12 uren per week uit te be«t» T* Eene missive van den halpouderwijzer A. i. Verheul, ontslag verzoekende door zijne benoeming tot hoofdonderw ijzer te Edam tegen 1 October, het ontslag eervol verleeod Eeue missive van B. W. om in plaats van gea. Ver- beul den hr. J. van Heek san test ellen benoeming vol gend* vergadering: Eeo adrts van C. Cosyn, zich beklagende, dat hy «l ia de minste factor der 4 eerste groudslageu der pers. belasting Op hem toegepast, toch te hoog is aangeslagen in de pi dir. JJMro,a wj^ging daarin verzoekt, in haodea na Adressen van Nicuweahuinn aan het Moordreehtesha laat, de Nachtwachtea en S. H. van der krant*» pedal sea de Muziekschool, allen verboogiag van trsetemeut verzoekende gesteld iu handen van de Üegrootiugs Commissie. d Een adres van A. J de Kuijter, verzoekende een stuk Tand aan deu hoogeu 8chiel. Zeedijk thans door hem iu huar ge bruikt wordeude, in koop aau hem afgestaaa; in handen van do Commissie van fabricage. Bij monde van deu hr. Luyten wordt rappogt sitgebmeht op de begrootiug van 1873, der lustrllbgen van weldadigheid," en aangedtongeu om ccn afschrift vau dit rapport te sendee aan hb. Regenten van het Bcstedeliaghnis eu gedeeltelijk afschrift asu bet Burg Ariubestunr, waartoe wordt besloten, alsmede om het ter visie le le^g» u: Aan de orde is; 1 Het adrts van den Heer 11 Knepper daarbij verzoe kende aau hem voor ƒ1000 t.- vrrkoopea hei zoogenaamde tolhuis te Boskoop met een daartoe betrekkelyk rapport va» d« Commissie vau fabrvcage, bet rapport luidt op growd van een eu auder op het verzoek iu te willigen De hr. Surasoui is na onderzoek van oordeel dat hat hu publieke veiling waarschijnlyk meer zon opbrengen. De hr. van Straaten spreekt na buderzoek, in tegenoverga* stelden zin. In stemming gebracht wordt bet verzoek toegestaan met 15 stemmeu, de hr. Iloogeuboom hield zich boiten sum ming, de heer Saiusoui tegen. 2. Een adres van den heer J Knijff Az., Concessionaris va» eeo* Stooinbootdieust tusschen Gouda en Rotterdam, hondenda verzoek om aanwijzing van een legplaats, met een een adrea van Burgemeester en Wethouders. B. en W. stellen voordt« ook op de Oudewateische plaats te doen aanleggen tegen ƒ10.per jaar, hetwelk wordt goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. om aan de Burgeravondschool te doeu blijven les geven iu het boekhouden, waartoe wordt bo- sluteu. 4. Voorstel tot bet geven van een geschenk aan de» heer van Gogh, voor het waarnemen der betrekking tm btads-Apotheker eu aanwijzing van de middelen tot dekking van de daaruit voortvloeiende uitgaaf. B. en W. stellen voor, voor die waarneming gedurende 67 dagen dea heer van Gogh een geschenk aan te bieden van 175.-*. De heer Büchner meent daar het zonder geldelyke bepa ling is aangegaan en ook geene heele dagen zyn geweest 150.— genoeg zonde zyn. De heer Kranenburg vraagt of de stad verplicht is dem heer van Gogb te betalen als de heer Roelofs zijn tract*- ment behoudt. De heer Droogleever dringt kieschheidahalve er op aan desa discussien zoo kort mogelijk te maken. Na nog korte, disenssién wordt het voorstel van B- en W. in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen 5 stemmen, die dar heeren van Straatcn, Straver, Büchner, Samsom en Kranen burg, de heer Luyten hield zich bnitcn stemming. 5. Voorstel om beschikbaar te stellen 500.— tot verbete ring van de schietbaan en 200.— voor kosten van de brandweer. Wat de verbettriug va» de schietbaan betreft, meeat de hetr Reutinger dat het Ryk hierin, evenals te Utreeht het geval is, moet voorzien; de heer Kranenburg spreekt in ge lijken zin; de Voorzitter wederlegt beide sprekers waarna bet in stemming wordt gebracht eu aangenomen met II tegen 2 stemmen.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2