Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. [EK. N? 1269. 1872. BUITENLAND. Vrijdag, 11 October. NGEN, IAR, EN Buitenlandse!! Overzicht. werd.) a. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. ïesch 301. LENTEN. mo- ouda. LEAU a. ver- GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. in Mond- Koningl. ?nergasse, het beste en, daar egengaat, alsmede i kwaden 3-B 0.60 3-13 0.40 ds voor- lerdam winkelier lam bij F. eyn C0., I. L. F. C. te Utrecht ran Wind- bij T. J. Wolff. Sept., geprotesteerd riendscbappelijke betrekkingen, gelijk nog onlangs franqaise, orgaan .1k.tirlo Inn. I '/eor Lvvnltllr rln De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Sta geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. 'raneker. ingin. B 040 B 0.40 9 B 0.75 C 0.50 C 0.20 C 0.30 sr, in ons ingeslopen. ereenigen.” :h niet ver F R A N K R U K. De tekst van bet artikel in de officieele courant betreffende de straf, welke vijf officieren derGrenobler bezetting opgelegd is wegens bun gedragingen tij dens het verblijf van Gambetta, luidt als volgt: „vijf officieren der infanterie, behoorendc tot het garnizoen van Grenoble, hebben de hun als militairen opge legde onzijdigheid vergetende, deelgenomen aan een politieke manifestatie, welke onlangs in die stad plaats vond. „De rol des legers binnenslands bestaat in bet beschermen der wet, in het handhaven der orde, hetgeen elke staatkundigê overweging buitensluit. Voor allen, die de eer hebben de uniform te dra gen, is het van belang dit nooit te vergeten. „Daarom heeft ook de minister van oorlog, zoodra hij bekend was geworden met de ernstige overtreding, waaraan die vijf officieren zich hadden schuldig ge maakt, besloten, dat zij onmiddellijk van regiment veranderen, en na hun aankomst bij de nieuwe korp sen elk een arrest van 60 dagen ondergaan zullen. „Het is echter noodig hierbij te voegen, dat het korps officieren van hun regiment, door tusschenkomst der oudste officieren van eiken rang, tegen de hou ding hunner vijf kameraden in den avond van 26 Sept., geprotesteerd heeft." Gelijk te verwachten was, neemt de Bépubti^ue van Gambetta, het der regeering zeer kwalijk, dat deze vijf officieren beeft durven gediend, gericht tegen het ambtsmisbruik der geeste lijkheid, waarbij alle handelingen zonder uitzondering strafbaar gesteld worden, die de burgerlijke eer schen den, de vrije uitoefening van burgerlijke en burger schapsrechten belemmeren of directen of indirecten tegenstand tegen de wetten, van den staat beoogen. Aan deze wet zal zich eene andere aansluiten, welke betreurd, de rechten en aanspraken der boogere geestelijkheid 1 tegenover de kleine geestelijkheid regelt. De wille keur der hoogere geestelijkheid maakt een krachtig ingrijpen van den staat nood&kelijk, zooals in de Berlijnache berichten gezegd wordt. Vervolgens zal een streng toezicht over het beheer der geestelijke stichtingen door den staat woéden uitgeoefend, voor al om te verhoeden dat, zooals thans vaak geschiedt, deze fondsen voor andere verderfelijke doeleinden gebezigd worden. Daarenboven zullen in de aanstaande zitting nog twee wetten worden iugediend, ééne re gelende de voorbereidende studiën der geestelykheid en de andere bundelende over de gevolgen van het uittreden uit een kerkgenootschap. Eindelijk zal te Berlijn een speciaal gerechtshof, samengesteld uit ad vilam, benoemde rechtsgeleerden, worden gevestigd, hetwelk uitsluitend uitspraak te doen heeft in zaken en aangelegenheden van kerkelijk recht. Aan deze lange lijst ontbreekt céne wet, welke met niet gering misbaar door de regeeringsgezinde 'bladen is aangekondigd, namelijk de invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk en de overbrenging van de registers van den burgerlijken stand in han den van civiele ambtenaren. Z»u dan inderdaad de Kreuz-Zeit. gelijk hebben met haar démenti, en de kerkelijk-conservatieve richting met hare gemoedsbe zwaren tegen het burgerlek huwelyk ten slotte we der over de meer liberale neigingen gezegevierd hebben In de Oosten rijk sc be delegatie heeft de minister van buitenlandsche zaken, A nd ras »y het woord ge voerd om de verhooging van de begrooting van oor log te verdedigen; de minister ma»kte daarbij een zonderling onderscheid tuaseben den voorgrond en den achtergrond van den blijvenden vrede, en betoogde de noodzakelijkheid van de verhooging om z/de uit voering van het defensief vredesprogramma". Het begint dus met den eeuwigen vrede bedenkelyker te worden, naarmate men er meer over spreekt. Ook in de Oostenrijksche delegatie heeft overigens de op positie tegen den minister van oorlog, Kuhn, haar toppunt reeds bereiktde grondwets-liberalcn, Giskra, Herbst en Brestel hebben in de commissie gezegd waar het op stond, en nu beginnende Weener bladen in navolging van de Hongaarsche den aftocht te bla zen zij raden de leden der delegatie aan het den heer Kuhn niet te benauwd te maken, daar hij in elk gevai nog de grootste grondwetsman is, dien men in het geheele Oostenrijksche leger zou kunnen vinden; tot deze wending, in Oostenrijk trouwens niet ongewoon, beeft wellicht by gedragen de vreugde van de feudalen over de aanvallen op den rijksmi- nister. Het einde der zaak zal wel zijn, dat de verhoogde begrooting van oorlog wordt goedgekeurd. De koning van Denemarken heeft Maandag den rijksdag geopend met een troonrede, waarin o. het volgende voorkomt De vermeerderde opbrengst der indirecte belastin gen is een bewijs van de toenemende welvaart des lands. Tusschen Denemarken cn Zweden bestaan de meest VI r - o B w gebleken ia bij den wedijver tusschen de beide lan den op de industriëele tentoonstelling te Kopenha gen, zoowel als in verscheidene staathuishoudkundige bijeenkomsten en in de aanneming van een gemeen schappelijk muntstelsel. Het overlijden van den koning van Zweden wordt door den koning van Denemarken en zijn volk diep De regeering vertrouwt op een duurzame bevestiging der nieuwe betrekkingen met Zweden onder de regeering van koning Oscar. In de betrekkingen met de buitenlandsche gendheden is geen verandering gekomen. De Sleeswijksche quaestie is nog steeds aanhangig. De regeering heeft echter de vaste hoop haar op een bevredigende wijze te zien opgelost. Tot de aangekondigde wetsontwerpen behooren die tot herziening der wet op de middelen van ver* dediging, die de regeering, naar evenredigheid van de krachten des lands, op den sterkst mogelijken eoeA wenscht in te richten; voorts een wet op het onderwijs, vooral op de middelbare scholen. Enkele bladen hadden gemeld dut Frankrijk en Italië op punt waren eene expeditie tegen Grieken land, naar aanleiding van de quaestie der mijnen van Laurium, te ondernemen. De Opinione en de officieuse Bien Public spreken dit gerucht tegen. Het orgaan van den Franschen president voegt er bij dat „de quaestie van Laurium niet belangrijk genoeg is om een eskader naar den Pineus te doen steve nen.* De zaak zal langs diplomatieken weg behan deld worden. Den 26° Aug. heeft de Grieksche mi nister Deligeorgios aan het oordeel van den minis terraad eene memorie onderworpen, welke thans openbaar gemaakt is en waarin uit een juridisch oogpunt aangetoond wordt, dat de eischen der maat schappij Roux-Serpieri ongegrond Zijn. De Fransche en Italiaansche regeeringen zullen deze nota weldra beantwoorden van een gespannen toestand kan trou wens volstrekt geen sprake zijn. De bedevaart van Parijs naar Lourdes is gelukkig afgeloopen en met prachtig weder begunstigd. Het plan van den heer de Franclieu om dien tocht te maken tot eene nationale manifestatie is mislukt, daar nog geen twi,ntig afgevaardigden van de partij waren. De Parijsche correspondent van de Indépendance bericht, dat de president Donderdag de vergadering van de permanente commissie zal bij wonen om te antwoorden op de interpellaties, die zonder twijfel over de reis van Gambetta zullen worden géhouden; genoemde correspondent meent zelfs te weten in welken geest Thiers zal antwoorden; hij zal namelijk de zaak vergoelijken, wijzen op de overdreven be richten in de dagbladen en het feit voorhouden, dat de orde volstrekt niet is verstoord. Thiers heeft op het Elysée de leden ontvangen van den oppersten krijgsraad; de regeering heeft zich bij de benoeming uitsluitend laten leiden door de bestaande reglementen, waarbij anciënniteit op den voorgrond staat; op dien grond heeft ook de hertog van Aumale zitting in den raad. Al de Fransche bladen hebben inschrijvingen geo pend voor de geëxpatrieerde Elzassers en Lotharin- grrsde meeste verhuisden behooren tot den min deren stand en verkeeren in armoedige omstandig heden; sommigen willen dat de 7 millioen, door de Fransche dames bijeengebracht tot bevrijdinf van ’t grondgebied, eveneens aan de Elzassers en Lotharin- gers zullen worden besteed. Het Journal de Lyon bericht, dat de minister van justitie, Dufaure, bezig is aan een wetsontwerp, waar door de Elzassers, die na 1 Oct. gebleven zijn, in de gelegenheid zouden worden gesteld ook na dien termijn Franschen te worden. Andere bladen spre ken dit gerucht tegen en verzekeren, dat de regee ring er niet aan denxt om maatregelen te nemen, waardoor zij in ongelegenheid zou kunnet/"geraken met Duiychland en derhalve de ontruiming van het Fransche grondgebied, zou kunnen worden vertraagd. Ook beschouwt men zulk een wet als overbodig, daar art. 18 van de Code Civil bepaalt, dat eik Franschman, die zijn qualiteit als zoodanig heeft verloren, ten allen tijde weder Franschman kan wor den door naar Frankrijk terug te koereu en de ver klaring af te leggen, dat hij zich daar wil vestigen. De Elzassers en Lotharingers zullen zich op dat ar tikel kunnen beroepen. De Rappel bericht, dat tweeërlei beschuldiging te gen maarschalk Bazaine gericht isten eerste, dat hij te Metz gecapituleerd heeft zonder noodzaak, en ten anderen dat hij verraad heeft gepleegd. Naar het schijnt, is het eerste punt der aanklacht door de documenten cn het getuigenis der personen, die bij de instructie gehoord zijn, volledig bewezen, en ■wordt thans nog slechts het onderzoek omtrent bet tweede punt van aanklacht voortgezet. Volgens berichten uit Berlijn wordt aan de schillende organieke wetten, welke door den minis ter van eeredienst aan den Pruisischen landdag zul len worden ingediend en de grenzen tusschen staat en kerk nauwkeurig zullen aangeven, de laatste hand gélcgd. In de eerste plaats zal een wet worden in- lil

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1