BINNENLAND. Koloniën. zitting te nemen mei lain 23ste jaar; al de overige leden, zoowel ran de Eerste als van de Tweede Kamer, moesten hun 30ste levensjaar hebben vol eindigd, alvorens zij tot lid der Kamer konden ge kozen wordéi*. Naar het nieuwe ontwerp wordt voor alleq.de gevorderde leeftijd op 25 jaren gesteld. Voof'de Eersie en Twéede Kamer mogen geweste lijke en plaatselijke atnbteimren een mandaat aanne men, mits zij- niét worden gekozen in het kiesdis« trict, waar zij gevestigd zijn. Wordt een lid der Tweede Kamer beuoemd tot rijlcsambtenaur, dan dan moet hij zijn mandaat nederleggen, alvorens hij zitting neemt. Naar den maatstaf der bevolking zullen door de provincie Starkenburg worden gekozen 17, door Óp per-Hessen 13 en dopr Kijn-Ilessen 10 leden. t po OOSÏENRIJK. In de zitting, door de leden der delegatie van den Bijksrafhl op 3 dezer te Pesth gehouden, is al les buitengewoon vlot van de hand gegaan. Ia een uur tijds zijn al de aan de orde gestelde onderwer pen afgedaan. Slechts loftuitingen zijn den heer Andrassy ter oore gekomen, gedurende den ganschen loop der zitting. Niet slechts werd hij van die zijde overstelpt met de schoonste betuigingen van volle dige instemming, maar zonder eenig bezwaar in het midden te brengen, werd het budget vau het minis terie van buitenlandsché zaken, tot een bedrag van 3,660,000 fl., goedgekeurd. Iletgeeu vooral zeer opmerkelijk werd geacht, was het volgende. De heer van Cornezi, die vroeger geen woorden genoeg kon viodeu om de regeeiing te gispen en te laken, diens rede vloeide thaus over de bewijzen van instemming en goedkeuring. Zelfs de clericale heer Oelz, die verklaarde dat de politiek van Duitschland en van Italië hem wantrouwen inboezemde, en dat hij de houdiug der regeering ten opzichte van Home gaarne zon zien wijzigen, schonk teu slotte niettemin zijn stem aan dea post voor geheime uitgaven. Verschei dene leden voerden het woord om aan te toouen, dut die post niet mocht worden beknibbeld. Een der leden vau de budget-commissie, de heer Giskra, die in de afileeling voor een aanmerkelijke vermin dering van dien post had gestemd, voegde zijn goed keurende stem bij die der overigen, omdat bij geen dissonant in die algemeene overeenstemming wilde uiteu. Zoo werd de eene post na den andere aangeno men zelfs die uitgetrokken voor het Perzische ge zantschap werd zonder verzet goedgekeurd. Kamers vau Koophandel en door aan de nijverheid gewijde Maatschappijen en insclirijvingskiijetten toe gezonden, met verzoek, die voor 1 September 1873 aan den Voorzitter, Boompjes 105, te Rotterdam te wille» toezenden. Aan dat verzoek is tot nu toe slechts door onge veer 250 indnstrieelen voldaan. De Hoofdcommissie echter vermeent, en naar one oordeel terecht, dat velen wier producten b(j. een diisdaiiigen Internati onalen wedstrijd niet mogen ontbreken, nog achter wege zijn gebleven, en zal tot het mi ddeu dezer maand van de nalatigen de inschrij vingabiijetten nog aannemen. Mochten er industrieelen zijn, welke geen inschry- vingsbiljet hebben ontvangen, zoo zullen huq die op aanvrage dadelijk worden toegezonden terwyl de leden der Hoofdcommissie, ieder in het bijzonder, bereid zijn aau de belangstellenden de noodige inlichtingen te geven. Wij herhalen daarom hier de namen der leden dier Hoofdcommissie^ J. W. L. van Oordt, voorzitter te RotterdamD. E. H. von Baumhauer, te Haarlem; II. D. Blyden- atein, te Enschede; D. Grothe, te Delft; J. P. de Bordes, te 's-Gravenhage; A. H. Eigeman, te Leiden; L. A. H. Hartogh, te Amsterdam; T. Ridder van Rosenberg, te Weenen; B. de Poorter en R. Craeij- vanger, te Amsterdam; J. G. Vogel, te 's-Gravenhage, (deze drie laaisten meer bepaaldelijk voor de kunst) en H. Witte, te Leiden, voor land- en tuinbouw. De in te zenden voorwerpen zullen in de maand Februari 1873 ter verzending moeten gereed zijn, terwijl de hoofdcommissie later aan de inzenders be kend zal maken de plaats waar, en den juisten tijd waarop de voorwerpen moeten worden bezorgd om gemeenschappelijk naar Weenen te worden terzonden. De hoofdcommissie heeft bij het opmaken harer begroo ting van onkosten tot grondslag aangenomen dat al de onkosten voor het ontpakken, uitstallen, bewnken, schoonhouden en weder inpakkeu der voorwerpen door 's lauds Regeering zullen worden gedragendat daar entegen de Kosten vau verzending naar Weenen en terug, alsmede de assurantie der voorwerpen, ten laste der inzenders zullen blijven. Het is te ver wachten, dat zoowel door de regeering als doof. 's land Vertegenwoordiging de daartoe noodige gel den zullen worden verstrekt. In de Dinsdag daartoe opzettelijk te Amsterdam bij eengekomen groote vergadering der Remonstrnutsche Broederschap is tot haren hoogleeraar benoemd de heer C. P. Tielepred. te Rotterdam. Het tweetal bestond uit de pred., 0. P. Tiele en Dr. J. W. Bok, te Amsterdam het viertal uit dezelfden met de heeren J. H. Maronier te Utrecht, en li. C. Rogge te Leiden. De nieuwe hoogleeraar zal te Leiden optreden, waarheen eerlang het seminarium zal worden overgebracht. itraftèu voor hunuc deelneming aan een politieke ma nifestatie. ,De nota van het Journal ojjicielzegt bet blad, bewijst dat de regeering Van den heer Thiers zich op eene helling bevindt, waarop zij naar beueden glijdt. Na de officieren zullen de maires aan de orde komenDe logica dér reactionairen eischt het, en zoo dev heet Thiers den schreeüwèrs, welke hem omsingelen, niet aanstonds het Bwyfeeu oplctfk, zal hij het aan den stof: krijgen niet dè re publikeinen, de meerderheid van het land, om zich te steunen op de monarchalenf zijne vijanden, die et- slechts op peinzen hem af te zetten. Wy zyn ver stomd, dat zulk een scherpzinnige geest als dè zijne, dit niet reeds ingezieti htfeftT Alles, de dépeobe van Daily Newsde leugenachtige mededeelingen van tJie Times; de woelingen van speculanten, die verward zijn in de operation van het bonapnrtisme; de phrases, welke men vre^n^en diplomaten in den mond legt, dat alles in het werk van intriganten of bedrogenen. De royplisten hebben beproefd de comedie der vrees op te voeren, tén einde de aandacht van hunne knoeie rijen af te wenden ep de ofbeieusen hielpen hen. Al hetgeen in de reactionaire bladen en in dè éiondr- chnle bureaux werd uitgebroed, is feitelijk tegen het gemeenebest en tegen de regeering de9 heeren Thiers gericht. Wij hopen, dat de president der republiek dit tydig genoeg gewaar moge worden. ENGELAND. De werkstaking onder de Londensche timmermans- cn metselaars-gezellen is thans geheel geëindigd, daar de eenige firma, die totdusver de gevorderde concession weigerde, de beeren Corbett en M'Glymoni, te West Brompton, zich jl. Vrijdag mede bereid verklaarde om de eischen van hare werklieden in te willigen. Ook de strike van de bakkersknechts schijnt haar einde te naderen en dit onder niet zeer gunstige omstandigheden voor de werkstakers. 't Ongerief dat 't publiek van de storing in de bakkerij oudervond, is seliier onmerkbaar geweestalleen de mindere man heeft 't moeten misgelden, daar hij zijn zpndags- schotel moest missen of zelf braden moest. Wordt niet spoedig een schikking getroffen, dan, vreest men, znllen de meeste knechts htm plaatsen door williger handen ver rangen vinden. Een reiziger in den onlangs nabij Carlisle ver ongelukten sneltrein geeft de volgende korte, doch levendige beschrijving van zijne gewaarwordingen tijdens 't accident #We hadden gezellig zitten praten; en juist wilde ik mij neerleggen om wat te rusten toen ik opeens een vreeselijk gekraak hoorde. Ik herinner me, dat ik met kracht van mijn plaats gesmeten Werd toen kwam de wnnd *an den waggon met ijselijk geweld naar binnen. Ik geloof dat ik terug week, om den schok te vermijden. Ou middel lijk daarop scheurde de vloer vaneen, en een groote ijzeren staaf boorde er doorheen. Alles romdom mij seheen met oorverdoovend geraas verpletterd te wor den. Instinctmatig lfet ik mij toen zakken door de opening in den vloer, en, na den val, bevond ik mij op den bodem van een ander rijtuig, naast een paar wielen en een een gebroken deur. ik kroop onder den puinhoop uit, Goddank ongedeerd 1" De debris vormden eeu pyriunide vau brokken yzer en hout, vermengd met de ledematen van elf personen. DUITSCHLAND. Uit Darmstadt wordt gemeld, dat het nieuwe mi nisterie de kieswet, door het afgetreden ministerie by de Kamers ingediend, heeft ingetrokken. Hit is geschied om daarin zoodanige wijzigingen te maken nis overeenkomen met de liberale beginselen van het nieuwe ministerie. De offieieele Darmstud/tr-Zcilung deeli mede, welke wijzigingen daarin zullen gemaakt worden en wij ontleenrn daaraan het rolgende. In de eerste plaats zullen voortaan door de leden van den adel niet meer fi leden worden geko zen, oui zitting te nemen in de Tweede Kamer. Vol gens het nieuwe ontwerp zullen alle leden der Tweede Kamer door algemeene verkiezingen hun mandaat erlangen. Vroeger hadden 10 steden een bgzonder privilege, om elk een lid naar de Tweede Kamer te zenden dit recht hebben die steden behouden, liet platte land echter, dat vroeger slechts 34 leden naar de Kamer zond, heeft eeu aanwinst verkregende 6 leden, vroeger door den adel gekozen, zijn gevoegd bij die 34 leden, zoodat het platteland, volgens het gewijzigde ontwerp, eeu aanmerkelijk voordeel ver- kriiKt- Met het doel om aan den adel zekere concessie te doen, zal, naar hel nieuwe ontwerp, een tweetal leden uit den adel in de Eerste Kamer zitting ver krijgen. Naar de thans nog bestaamle bepaling wa ren de erfelijke leden der Eerste Kamer bevoegd om Gouda, 10 Octobeh. Schaakwedstrijd. GOUDA KAMPEN (wit) (zwart) 33rte Zet. D 1 C 1. 33,t0 Zet. A 7 A Dinsdag 11. werden door de arr.-rechtbank te Rotter dam de volgende vonnissen uitgesproken Voor het plegen van moedwillige mishandeling werden J. H. en G. 8., beide wonende te Oudewater, ieder veroordeeld tot gevangenisstraf van zes dagen en G. G., woonachtig te Gouds, eveneens tot gevan genisstraf van zes dagen. Voor het beieedigen en mishandelen van bedie nende beambten der noiitié, werd aan H. V. wonende te Gouderak, opgelegd gevangenisstraf van dén maand cellulair en twee boften, èlk van 8 of eeu dag subsidiair voor elk der boeten; aan A.d. J. te Gou derak, gevangenisstraf van vijftien dagen eenzaam am G. X. v. VV. te Gouda, betaling eener boete van ƒ8.— of tien dagen subsidiaire gevangenisstrafaan W; Smede te Genda^etalen eener boete van 8. of een dag subsidiaire ge-nngenisstraf en eindelijk W. R., wonende te Wuddiuxveen, betaling eener boete tan ƒ12.of zeven dagen subsidiair gevangenisstraf. W g ontleenen aan het Nieum e. d. Dag het vol- gende Menigmaal zijn oni door Industrieelen eu andere belangstellenden vragen gericht, omtrent de inzending op de wereldtentoonstelling, welke in 1873 te Weenen zal worden gehouden. Wij hebben bij de Nederlau- sehe Hoofdcommissie inlichtingen gevraagd en kunnen onzen lezers daaromtrent het volgende mededeelen. Door de zorgen der Neilerlandsehe Hoofdcommissie is aan Nederland in het hoofdgebouw eene uitnemende plaats in do hoofdgaanderij toegewezen, zoodat de producten der Nederlandsche nijverheid iederen be- zoeker in het oog zullen vallen. Het is dus te hopen, dat de inzenders van hun kant de Nederlandsche nijverheid op eene waardige wijze daar zullen doen opmerken. Door de hoofdcommissie zijn door bemiddeling der Met uitbreiding van het daaromtrent bepaalde in het programma van het examen tot toelating bij de stafschool, heeft de minister van oorlog bepaald: 1*. dat de door de aspirauten bij het examen over te leggen teekeningen niet ouder mogen zjjn dan twee jaren en dat aan haudieekeningeu naar de natuur eeu hoogere waarde zal worden toegekend dan aan- teekeningen naar voorbeelden; 2°. dat aan de ad- spiranten, die znlks mochten verlangen, vrijstelling zal worden verleend van het by wonen van exercitiën eii verdere oefeningen, van en met den dag dut by het corps aanschrijving wordt ontvangen, dat zij tot het rxamen zullen worden toegelaten, tut na siloop van dat examen. Nsar het Vaderland verneemt, zou aan den voor eenigen tijd ontslagen kapitein Jansen, nsmens den minister van oorlog, eene betrekking éyn aangeboden. Staten-Generaal. Tweede Kamek. Zitting van 9 October. In deze zitting zjjn de algemeene beraadslagingen aangevangen over het O. I. tarief. De bh. Nierstraa.z, van Zuyleu, Heemskerk, 'a Jacob en Hoffman ver klaarden zich tegen het tarief, zooals het is voorge steld. De hh. Gevers en Miraudolle waren er voqr. De hh. Rutgers en Taets van Amerongen zouden den loop der zaak afwachten, om hunne stem te bepalen. De heer Bredius verklaarde zich voor een geheel porto-franco. De heer van der Linden wilde vrij verkeer tusschen het moederland en de kolo niën, alsmede een invoerrecht van 5 pCt. op vreemd fabrikaat. De heer Heydeuryck liet zyn stem af hangen van de beantwoording eener speciale vraag. Heden is de minister van koloniën aan het woord. Uit Wnddinxveen, schrijft men aan de N. R. Ct. dd. 8 Oct.; De stoommachine, in 1871 gestioht tot droogmaking van de veenplas de Putten en tot bemaling zoo van dezen nieuwen polder als van de Voor eu Achterofsche polders, welke alle drie door de laatste regens zeer veel overlast van water hadden gekregen, heeft getoond, zoodra de boezem (de Gouwe) beneden moaltyd geraakte, aan haar doel volkomen te beantwoorden. Na verloop van drie etmalen zijn deze 1100 hectaren land van het overtollige water bevrijd, terwijl de omliggende polders tot dusverre te vergeefs op den noodigen wind wachtten om hunne molens in gang te zieif. Ook de stoommachine vun den Middeiburgse^n polder bewees gelijken dienst. Men schrijft nit Arnhem, aan de N. R. Ct. dd. 7 Oot.i Héden middag is de tentoonstelling van vruchten, bloemen en" planten algeioopen; zij is zonder ontslag gesloten, gelijk zij zonder den minsten omhaal is geopend. Verblijdend is het, dat de Commissie haren arbeid beloond ziet. Althans naar geruchten te oordeelen, is bet bezoek zóó talrijk geweest, dal de onkosten ruimschoots gedekt zijn. De matinée en het concert van het Pruisisch^nuzickkorps, di- recteur de Kerkert (56rt< infanterü-regiment) waren druk bezocht, en hebben vooral het laatste goed voldaan. Ook ontmoette ik tevreden inzenders; één althans (een kweekef) verzekerde mij, dat hij te Arnhem meer had verkocht dan op de tentoonstelling te 's-Gravenhage. De eerste proeve, om ook eens eene vruchtenten toonstelling in deze streken te houden, is alzoo ge slaagd. Moge zij andermaal herhaald kunnen worden, maar dan liefst op grooter schaal zonder een concurrent, gelijk nu de Haagsche tentoonstelling, en met een eenigermate duidelijker programma (b. v. afdeelingeu voor sierplanten en voor planten ter versiering van het lokaal) en als het kan, ook met eenige prijsuit lovingen Voor eenige andere tuinbouw-producten, dan vreezen wij niet voor een goeden uitslag, daar het publiek nu andermaal bewezen heeft, zulke on dernemingen te willen steunen. Voor abonnements kaarten toch (een heer voor 3, eene dame voor 2) hebben zich, naar ik hoorde, ruim 400 personen aan gemeld, en zulk een rust bedrag aan contributie is, dunkt my, voor eene commissie een niet verwerpelijke steun. De terrarium's run Beeker, Scalogne en Michell nit 'e Hage hadden veel bekijk. Trouwens zij zijn recht net en sierlijk. En van de annanasaeu van 't Loo heb ik dagelijks hooren beweren, dat zij zelden zóó ontwikkeld aangetroffen worden. Van de inzenders, kweekers, heb ik vooral den heer Gallensloot te Am sterdam, hooren prijzen om de juistheid der benamiu- gen van de door hem ingezondene (trouwens met goud en zilver bekroonde) peren en appelen, terwijl er zoo hier eu daar, bij anderen, wel eens een verkeerde naam oóder liep, of een band- of liever tafelpeer of appel ónder de peren of appelen voor keukengebruik verdwaald was geraakt. Ter bevordering van pomo- logiacbe kennis is dan ook eene tentoonstelling, gelijk de na afgeloopene, bepaaldelijk van beteekenis en te hopen is het, dat de hier eii in den omtrek wonende tuinlieden het voorbeeld mogen volgen ran die te Zwolle en elders, en eene onaf hankelyke rereeniging oprichten, die van tijd tot tijd aan het publiek de resnliaten van haar streven toont, Het departement vsn nijverheid heeft den stoot gegeven, du belsug- hebbenden moge zich dien ten nntte maken. Aan Dykgrnaf en Heemraden van hel Hoogheem- raadschap Rijnland wordt door ingelanden een adres gericht, waarin zij opmerkzaam maken op den on houdbaren toestand, waarin de boczemstand van Rijn land tbuns verkeert, en op dc onberekenbare schade daardoor veroorzaakt, niet allrm aan landbouwers, bloemisten, enz., maar aan ieder opgezeten#. De laatste hoogt boezemstand heeft nangetoond, dat na de afsluiting van het IJ de toestand veel ongunstiger ia geworden. Bij het onvoldoende ver- mogen der stoomgemalen van Halfweg, Spoarndam en Gouda, en het verlies der voorileeiige sluisgan- gen op het IJ, is meer dan ooit noodzakelijk, dat het eveiiwioht hersteld worde. Vermits het bekend is, dat reeds sinds geruimen tijd een onderzoek van deskundigen door het College van Dijkgraaf en tleern- raden werd ÏDgeslsJd, om te rapporteeren over de soo noodige vermeerdering vsh mnalvermogen, ver zoeken de adressanten de daarstelliug der vereischte stoomwerktuigen toch piet langer uit te stellen. Am dn Limbourg wordt bericht, dat on geveer 70 paters en kwcekelingen Jezuïeten, afkomstig uit Duitschland, eerstdaags te Wynaendsraven wor- deu verwacht. Zij zullen zich daar vestigen op het kasteel van den baron Van Bongart, dat tot dit doeleinde opgeknapt en in bewoonbaren staat gebracht i«. Het zijn voornamelijk stndeuten in de theologie met hnnoe professoren, die daar verblijf zullen hou- den. Het kasteel is vry ruim en gelegen in een gezonde, aangename en tevena rustig» «treek. Uit Amsterdam «chryft men dd. 8 Oct. Vry algemeen loopt hier het geruoht, dat by de conservatieven voor de candidiftunr voor het lid- maatschap der Tweede Kamer bijzonder het oog ie gespen op den oud-Minister E. Mijer. Van liberale zijde wordt tot nog toe slechts ge sproken over de heeren J. P. de Bordes, Mr. C. vau Heukelom en Mr. J. A. Jolles. Mr. A. S. van Nierop, op wieu de aandacht weder vry algemeen gevestigd werd, moet zijn verlangen hebben te kennen gegeven, ditmaal niet in aanmerking te komen. Volgens de Amat. fit. ia de zssk van den hoofd- onderwijzer Rank door het Handdiblad veel te gun stig voorgesteld. De rader van het geslagen kind heeft, zoo meldt het blad, hoe innig gegriefd én ver ontwaardigd in hoe zeer met zijn kind begaan, niets onbeproefd gelaten om verdere gevolgen voor den hoófdpnderwyzer te voorkomen, en is daarin geslaagd. Hij wil en hij duldt echter niet, dat men de zaak nu lichter zal voorstellen dan zy is, en dat men, ten gunste van den hoofdonderwijzer, misbruik zal maken van zijne goedheid, en hem verkeerd beoordeelen, als had hij gehandeld zonder te weten wat hy deed. Hy eindigt zijne mededeeling van het gebeurde met dén wenseh, dat bet stedelijk bestunr den onderwij zer voor goed van elke sokooi verbanne. Als een bewijs, dat <|e zoogenaamde Groninger mest, onder den naam van co nipos-mest in den handel ge bracht, meer en meer om zyne goede hoedanigheden op hoogen prijs wordt gesteld, kan dienen, dat op den laatstee publieken verkoop te Veendam, de vracht (17 hut), heeft opgebracht van 95 tot 125, zijnde circa 20 meer dan gewoonlijk wordt betaald. Wel een beivya, dat men in Groningen, waar de landbouw in veie streken wetenschappelijk wordt uit geoefend, tot de overtuiging is gekomen van 't vrucht- baarmakend vermogen van zoodanige bemesting. Uit Harlingen meldt men, dit reeds onderschei den schepen zich voorzien hebben vsn den vlieger- toestel, uitgevonden door den heer H. A. Sluik ai- daar, en die voor de geringe som van ongeveer /20 is te bekomen, dienende, om bij stranding op eene spoedige ,eu veilige wijze de schipbreukelingen te redden, zooals bij van gonrerneaenUwege genomen proeven is gebleken. Door het comité Arnhem van het Roode Kruis is opnieuw voor vrouwen, meisjes en mannen de gele- genheid opengesteld, zich kosteloos in het verplegen van tieken te oefenen, onder voorwaarde dat hun, na volbrachten oefeuingstyd, eene gratificatie vau/ 25 tot 50, alsmede jaarlijks eene toelage vsn J 300 kan verleend worden. Voorts Zal/genoemd comité hen, dis voldoende bewyzen van geoefendheid geven, in staat stellen, terstond tegen eene geëvenredigde be looning dienst te verrichten. Men berioht uit Deventer dd. 8 October t Het beeft in den afgetoopen nacht reeds zoodanig gevroren dat de aarde in den vroegen morgen met een ijskorst bedekt was, terwijl het gras in de wei- den is berroren. In eene bijeenkomst vau boerenarbeiders te Nijeveen is besloten, aan do laudbouwets te verzoeken dc dogloonen met 10 ets. te rerboogen, vooral met het oog op de duurte der eerste lerenshehoeften. De landbouwers, overtuigd vau het biliyke van bet ver zoek, hebben daaraan voldaan. -(if. Ct.) Men meldt ons nit Overysel, in verband tot de opmerking, waartoe de diseussten over het adres van antwoord in de Tweede Kamer den heer Godefroi aanleiding gaven, dat de jongvte werkstakingen in Tweute en de daarmede min of meer in verband staande ongeregeldheden niet zyn vergezeld gegaan van feiten, die voldoeudeu grond opleverden tut vervolging wegens strafbare inbreuk op de vr^ieid ran arbeid of nijverheid, voonien by da wet van 12 April 1872 (Sttl. n°. 24). Het gerechtelijk onderzoek omtrent andere misdryren, bepaaldelijk bij de ongeregeldheden te Almelo en te Vnezenveen gepleegd, wordt, naar meu ons verder mededeelt, met y ver voortgezet, maar is nog niet afgeloopen. lotusschen is door de recht- bank te Almelo by vonnis van 28 September jl. eene reroordeelitig tot cellulaire gevangenisstraf van ses maanden eu tot twee geldboeten van 25 uitgespro ken legen een persoon uit Borne, die zich den 97" Aug. jl. aldaar bad schuldig gemaakt aan het inwer pen vau glasruiten in de woning van den fabrikant Spanjaard en aan belecdiging vu een ryks-veldwacbter. {!T. v. h. R.) In verband mét de in-dienst-steHing van de cellu lairs gevangenis te Rotterdam, yaartloor een groot aantal cellen beschikbaar komt, ia by koD. besluit van den SO"'" Augustus jl, bepaald dat, te rekenen van den October e. k, de veroordeelden tot eenzame opsluiting voor één jaar en daarboven hunne straf in de oellulaire gevangenis te Rotterdam, Am sterdam of Utrecht zullen ondergaan. Volgens deze regeling znllen dus alleen de drie genoemde gevangenissen voor de gemelde categorie van veroordeelden bestemd zijn. Dit sluit echter niet uit, dat daarin evenzeer worden opgenomen de in het arrondissement tot gevangenisstraffen van korter duur veroordeelden, alsmede, indien hierroor gole- heid bestaat, zoodanige veroordeelden uit andere arrondissementen, De Minister van Justitie acht het wenschelijk, dat het aangehaald bealuit ook wordt toegepast op de straffen van meer dan één jaar, ten uitvoer gelegd vóór 1 October a. a, welke nog niet voor de helft vervuld zyn, vermits daardoor in de andere cellulaire gevangenissen nu reeds cellen zullen worden ontruimd, waarvan voor korte straffen zal kueoen worden ge bruik gemaakt. O O 8 T -1 N 'Aan het algemeen overzicht van 't N. Bat. Handels blad ontleenen wij het volgende De laatste berichten uit Deli luiden gunstig. De vijandelijkheden zijn gestaakt, en er wordt met de onafhankelijke Battaks weder onderhandeld over de uitlevering der oproerige Dato's. Den iffden wprp het Russische oorlogstoomschip Svetlana, comm. de tice-admiraal Kramer, ten 3 ure in den middag het anker ter reede. Z. K. H. Groot vorst Alexis bevond zich aau boord. Den volgenden dag bezocht de prins incognito de stad. Den 2i*eB des morgens ging Z. Exc. de Gouverneur-Generaal met vele autoriteiten den prins aan den boom be groeten en vertrok nu-t hem naar Buitenzorg, waar des avonds een bal te zijner eere werd gegeven. Den 22*tca beerde de G. G. met den hoogen gast hier terug. Op het Koningsplein werd des middags een spiegelgevecht door de garnizoenen van Weltevreden, Rijswyk en Meester CorneJis geleverd, dat zeer goed geslaagd is. Op een gala-diner volgde een dinsre- ceptie, die zeer druk bezocht werd Z. Exc leidde deo 23*" den Grootvorst uit en gebruikte des na middags hst diner nan boord van het Russische fregat, peh volgenden dag vertrok de Prins naar de Amour-rivier. Den 26 Juli heeft Radja Brooke een bezoek op Pontianak gebracht. Den 18° barstte alhier in Kampong Djeroek, by het Molenvliet, een brand uit, die in eer. paar uten tijds 144 huizen iu de asch legde. De schade werd op 31,922, bij matige taxatie, begroot. De oom- missie vau beheer van het watersnoodsfonds heeft aau de noodlijdtudeu 30 percent van hun verliet te goed gedaan. Z. Exc. de gouverneur-generaal heeft eene bijdrajp van 500 aau het Thotbecke-fonds gezonden. Do - heer Kunst, inspecteur vau het ouderwijs voor Euro-' pennen, en dr. Hoorweg, directeur ran het Gyinaa- -H sium „VV illern III, hebben de onderwijzers iu Indiö aangespoord bijdragen te levtjren en hunne roep stem is gehoord, want reeds moet door den onder wijzersstand op Java eeue som zijn bijeengebracht. Mr. Francis, die de wijk mar Singapore bad ge nomen, is door den raad van justitie alhier wegen» de opium-perkara tot 3 jaren gevangenschap en 10000 boete veroordeeld. Naar wij vernemen, heeft het hooggerechtshof van N.-I. dezer dageu op nieuw te beslissen gehad of men door getuigen, in zake *an laster en hoon, volgens de Indische wetgeving, in druk aangevoerde feiten mag bewijzen, naar aanleiding van een veroordeelend vonnis door den raad vau justitie te Soernbaya ge slagen. In strijd met eene vroegere beslissing, beeft het hof in een breed gemotiveerd arrest de gestelde vraag ontkennend beantwoord en in revisie het von nis bekrachtigd. Eene gevestigde jurisprudentie op dit voor de pers zoo belangrijkeL onderwerp bestaai derhalve niet. Tot resident van Krawang is wmoemd jhr. mr. O, E. Vau Nispen, ads.-resideut van Malaug. Het Telegram, door de Handels vereen iging alhier ontvangen, bevestigd door eene mededeeling in het offieieele blad, dat de heer Fraaer concessie bad ver kregen voor eeu stoomvaartdienst op Australië, en dat een belangrijk subsidie daarvoor op de Indische begrooting voor 1 873 zal worden voorgedragen, i» hier met welgevallen begroet Het subs d e, dat voor vijf proefreizen tot een bedrag van ƒ159,000 werd aangevraagd, blijkt tot ƒ100,000 te zyn gereduceerd. Nog bevat de Jav. Ct. van gisteren eene straf bepaling op het koopeu of verkoopen van Gouv. koffie, behalve voor eigen gebruik. Aan in- en uitvoerrechten is buiten Java en Madura over de maand Juni ontvangen252.71, hetgoen met de opbrengst over de 5 vorige maanden des jaars uitmaakt ƒ334,830.97. De mindere ontvangst van ruim een ton tegen 1871 is hoofdzakelijk gelegen in den minderen verkoop van koffie te Padang, we gens gemis aan aGóermiddelen. Men spreekt ook van een Fransohen maildienst naar Nieuw-Caledonie, via Batavia, die nog in dit jaar georganiseerd zou worden. Den 1 dezer i» de inlandsohe Gouv.-school te Tanggeran geopend. Z. Exc. de legercommandant heeft de grondslagen

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2