Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. L. Ja. BUITENLAND. BINNENLAND. IBS, «(lord schap. •gsch ST Buitenlandse!) Overzicht. Woensdag, 10 October. gen.” L 4 den etc. uiten* Gouda, 15 October. otterdam- 1 de ferdam. lioh du* niet .oor oorlogebudget beert G 872. 7’/, ure. mg 30 Ct. mg 80 CL n van 10 VN8- en 'ETTEN, i tot de enendaal. an af 15 sntreinen ynspoor- 0 Centen arten te- aan- wor- men ntvan| E VOL sn. in soliede GOUDSCHE COURANT. de beschuldiging op de Katholieken geworpen, zoo gaat de memorie voort, dat zij vijandig gezind waren jegens het Duitsche keizerrijk, dat zij geene vader landsliefde bezaten. Nauwelijks was de overwinning behaald en vrede gesloten, of men hoorde allengs luider de bedreiging herhalen; nu de bnitenlandsche vijand is overwonnen, moet een nog veel gevaarlijker vijand ten onder gebracht worden, namelijk het jezuïetisme, het ultramontaniame, het cathoiicisme. Dit is weder een leugenachtige voorstelling van de zyde der onderteekenaars van de memorie, zegt de National. Gedurende den oorlog heeft niemand gesproken van een strijd tegen de ultramontanen. Van de zijde der ultramont.nansche partij is daaren tegen in menige brochure verklaard, dat het afwijzen van het voorstel tot interventie, ten behoeve van den Paus, het eerste en verrassende teeken van kwade gezindheid jegens de ultramontanen is geweest. Het zijn daarentegen de ultramontanen geweest, die vóór her sluiten des vrede» eene volksbeweging ten gunste van de door hen vooropgezette candidaten voor den Rijksdag in het léven hebben geroepen en „hunne strijdkrachten hebben gemobiliseerd”, gelijk de heer von Bismarck dit uit hukte. In de derde afdeeling wordt gehandeld over de maatregelen, door den staat tegen de katholieke Kerk uitgevaardigd. Men mag te recht zeggen, dat de beweringen in deze afdeeling vooropgezet allen leu- genachtig zijn,' zoo gaat de National voort. De staat heeft niet slechts geen dwangmaatregelen tegen de Roomsche Kerk uitgevaardigd ten behoeve of ten gunste van de oud-K .tholiekeo, maar de staat heeft zelfs met geen enkel woord verklaard, »dfs niet aan geduid, dat de oud*Katholieken als een godsdienstige secte moeten beschouwd worden. hl de vierde afdeeling wordt uitvoerig gehandeld over de wet op de beteugeling der Jezuïeten; daarin wordtn de Jezuïeten tegen al de op hen geworpen beschuldigingen verdedigd. In de vijfde afdeeling wordt de Pruisische wet op het lager onderwijs aangera'len. Daarin wordt o. a. beweerd, dat, volgens het thans heerschende positieve recht, hetwelk den grondslag uitmaakt van den gods- dienstigen kerkdijken rechtst *estand in Duitschland, de school is eeu annex um religionis, dat zij aan de kerk ondergeschikt is. Nu grover leugen wordt er in de gansche memorie niet aangetroffen. In de zesde afdeeling wordt gezegd, dat het be- moeielijken van de deelneming door kinderen aan godsdienstige vereenigüigen moet genoemd worden eene beperking der godsdienstvrijheid. In do zevende afdeeling worden klachten aangehe- ven over het uitvaardigen van strafbepalingen tegen de geestelijkheid, die misbruik maakt van den kansel, In de achtste afdeeling wordt de vraag beantwoordt welke dry (veer heeft den staat er toe gebracht, om de opgemelde dwangmaatregelen uit te vaardigen En de beantwoording is: de reden daarvan moet hoofdzakelijk worden gezocht in het streven van den modernen staat naar het absoluut gezag en derhalve om christendom en kerk te vernietigen. Die laatste woorden doen de bisschoppen tot het besef komen, dat zij iets iqpnseerachtigs hebben ge zegd; zij laten er dan ook onmiddellijk op volgen deze bewering zal misschien Oij velen „bevreemding” veroorzaken, door velen worden afgekeurd; zij echter, die met den waren toestand der zaken bekend zyn, zullen erkennen, dat die bewering is onwederleg- baar. Het is niet mogelijk dat iemand zich een juist denkbeeld maakt van den thans hoerschenden godsdienstigen toestand, die van andere dan deze be ginselen. De Fransche monarchalen hebben Donderdag een schitterende overwinning behaald, al ia die ook in bet oog der ultra’s nog niet schitterend genoeg. De republikeinsche regeering heeft zeer gedecideerd partij gekozen vóór de vijanden der republiek, die zich slechts met den bestnanden regeeringsvorm als eeu pis-alier vereen igen, wn tegen volbioed-republikeineu die, al zijn zij in hunne wenschen wat te radicaal, toch in elk geval vurige verdedigers van het bestaande regeeringsstclsel zijn. Uit de debatten in de zitting der permanente commissie van Donderdag, blijkt zonneklaar dat de regeering zich van baar standpunt aan dezelfde fouten schuldig maakt als die wmrvan zij Gnmbi-tta beticht. In plaats van eene aaneen sluiting der ware republikeinen in de band te wer ken, ten einde de toekomst van den Tepublikeinsoben regeering*vorm te verzekeren, hetgeen Thiers zoo vaak als het doel van zijn streven voorstelde, ver loochent de regeering eene belangrijke fractie harer aanhangers om de vijanden der republiek te vleien en zich in de armen der monarchalen te werpen. De Bonapartisten schijnen bij de aanstaande aan- vullingsverkirzingen niet veel kans te hebben; de mersten trekken zich uit dén strijd terug. Prins Napoleon beeft Frankrijk bezocht, doch is door de politie over de grenzen teruggebracht. Deze maatregel van Thiers, die op geen enkele wet steunt, wordt door alle organen der pers afgekeurd. Met bijzondere belangstelling neemt de Fransche pers kennis van de mededeclingen van tie Daily Netos omtrent den buitengewonen ministerraad, welke Woensdag en Donderdag door de raadslieden van de Engelsche kroon te Londen gehouden werd. Het Engelsche blad schrijft de ongewone bijeenkomst der ministers, die zelden zoo langen tyd vóór het einde van het reces vergaderen, in de eerste plaats toe aan de onderhandelingen met Frankrijk over bet sluiten van een nieuw bande.lstrnctaat en verder aan de ont vangst van de officieele uitspraak des scheidsrechters te Genève. Niet ten onrechte leidt de Fransche pers daaruit af dat de onderhandelingen met Engeland blijkbaar een gunstigen loop nemen en het vermoe den versterken, dat binnen weinige weken het nieuwe handelstrnctaat tot stand zal komen. Uit Duitschland verdient niets anders bijzondere vermelding dan dat de miuisteriede Prov.-Corresp. in een hco'dartikel de leden van het heereubuis met nadruk op hunne plichten opmerkzaam maakt, ten einde tot de aanneming der kreisordnung, waaraan de regeering bijzonder hecht en waarop zij tal van andere verordeningen en wetten baseert, mede te werken. Tevens meldt het blad dat de regeering met belangstelling de debatten gadeslaat van de „katheder-socinlisten*, zoonls de sociaal-democraten de geleerden en de uits’ekrn'lste mannen op indus trieel en commercieel grhied, die te Eisenach ver gaderd waren, spottend noemen. „Zy is van de belangrijkheid der sociale quaestiiu eu de daarmede samenhangende plichten der regeering zoo overtuigd zoo schrijft net officieuze orgaan dat zij voor nemens is zich weldra met de Oosten rijkschc regee- ring ten aanzien van enkele vraagpunten te verstaan. Gemeenschappelijke oonferentien over deze quaestiën zullen reeds binnen weinige weken plaats vinden.* De Duitsche bisschoppen, die te Fulda zijn ver gaderd geweest, hebben een memorie publiek gemaakt, waarin hunne inzichten omtrent de verhouding tus- schen kerk en staat worden blootgesteld. De Duitsche bladen zijn gevuld met beschouwingen over dit ge denkschrift; nieuwe aanmerkingen worden niet ge maakt daarvoor is de zaak reeds te lang en te uitvoerig besprokenalgemeen erkent men dat het gedenkschrift met veel talent is opgesteld; terwyl de volbloed-ultramontanen zich daarmee kunnen vereenigen, is het aan den anderen knnt zeer voor zichtig, soms dubbelzinnig gesteldde officieuze Perl Autogr. Corr. merkt op, dat de bewering, dat de ultramontanen niet anti-Duitsch zijn, geen wederleg ging meer behoeft; en zoo is het ook; de feiten spreken te duidelijk. De bisschoppen stellen zich op een standpunt, dat voor den staat onaanneembaar is; zij gaan namelijk uit van het denkbeeld, dat de Roomsche kerk een staat in den staat is, waarmee moet worden onderhandeld in het centrale punt, te Rome. De Deensche kamers zijn verdaagd tot 2 Dec. men zegt dat de regeering de tweede kamer spoedig zal ontbinden, om dat zy den uitslag van de laatste verkiezingen niet beschouwt ah de uitdrukking van de meerderheid des lands. Aan de troonrede, waarmee de kamers geopend zijn en die thans door de Duitsche bladen in naar geheel wordt mecgedeeld, ontleenen wij nog de bij zonderheid, dat er een Zweedsch-Deensche commis sie zal worden benoemd om in overleg te treden over een gemeenschappelijk muntstelsel voor Dene marken, Zweden en Noorwegen. In de Oostenryksche delegatie heeft de regeering met 32 tegen 24 stemmen gezegevierd en aan zyn Voorstel tot permanente indienststdling der dienst plichtigen geurende drie jaren, niet dan na een moeilijken strijd, de meerderheid Weten te verschat ten. De ministers Andrassy en Kuhn hebben uit drukkelijk verzekerd dat deze begrooting de normale begrooting ook voor volgende jaran was, en men 'elmatigs verhoogtng van het behoefde te maken. Deige- lijks verklaring is reeds zoo vaak door een minister, zelfs ter goeder trouw afgeleid, hoewel hij reeds het volgeude jaar verhooging van zijn budg t vroeg, dat daaraan weinig waarde den. Vooral bij een budget Van zich steeds met succes op dw ti Zaterdag 11. had alhier de laatste distriotsvergade» ring van het loopende jaar van de onderwijzers uit het 7* district der provincie Zuid-Holland onder voorzitterschap van den schoolopziener J. Broedelet, Waren de onderwijzers in deze vergadering door verschillende oorzaken niet zoo talrijk opgekomeu A bij de vorige gelegenheden, toch «’as de vergadering gehecht kan oorlog kan tijdsomstandigheden beroepen. De meerderheid heeft echter met voldoe ning acte genomen van deze verklaring, doch het voorstel bovendien nog met deze restrictie aangeno men, dat het aantal manschappen hetwelk in het vervolg meer ouder de wapenen gehouden zal wor den, de 28,760 niet te boven mag gaan. DUIT8CHLAND. De ultramontaansche agitatie in bet Duitsche rijk zal nieuw voedsel ontvangen door de memorie, welke dc Duitsche bisschoppen te Fulda hebben ontworpen «over den tegenwoordig» n toestand der katholieke kerk in Duitschland.” Nadat een afschrift dezer memode aan de verschillende regeeringen was toe gezonden, is zij thans te Paderborn in druk versche nen. Het eerste gedeelte daarvan ie door de Germania opgenomen en daarvan geeft het vroeger genoemde blad een overzicht. Dat de heer von Ketteler, bisschep van Maints, de steller van de memorie is, mag als zeker worden aan genomen. In zoo velerlei opzichten komt zy overeen met de brochure, door dien geestelyke in het licht gegeven aangaande de fractie van het centrum in den Rijksdag, dat dit punt als uitgemaakt mag beschouwd worden. Wij ontleenen aan het bedoelde overzicht het vol gende. In de eerste afdeeling worden klachten aan- gehevpn over de jammerlijke storing des vredes tus- schen kerk en staat. Daarin wordt gezegd, dat de tegenwoordige toestand „plotseling” is ontstaan, geheel tegen de „verwachting” der bisschoppen. Dat is de eerste lengen, welke in bedoeld stuk vóórkomt, zegt de National. Hiervan getuigen de eigen woorden der bisschoppen, gesproken op het Vatioaan, toen zy hunne bestrijding van het dogma der onfeilbaarheid o. ft. aldus motiveerden: daardoor zullen onnermydelyk ernstige twisten met de regeeringen het gevolg zyn. Ann het slot dezer afdeeling wordt aangetoond, dat de Room'che kerk in Duitschland, maar vooral in Pruisen, allengs op een vrij onafhankelijk standpunt is gebracht en dat zij door de velschillende regeenn- gen als het ware als een troetelkind is gekoesterd, hetgeen helans! zoo laat het blad er op volgen geen leugen is. In de tweede afdeeling wordt uiteengezet, dat de Katholieken de wederoprichting van het Duitsche kei- zerryk volstrekt niet met leede oogen hebben aan ge zien, zooals thans algemeen wordt beweerd. Zij hebben zich daarover ten zeerste verheugd, zegt de memorie. Reeds gedurende den oorlog werd ginds en elders

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1