IEK. Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 1274. 1872. BUITENLAND. Woensdag, 23 October. MAR, erij. IEN t. Jzn., e betaling Buitenlandse!! Overzicht De inzending van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags op den dag der uitgave. - 1 —-«È-V I I IREAU de C-B 0.60 C-B 0.40 seds voor ar Gouda. eds eenig- i Kantoor- ■ne op een worden. onder let- .C.MAAS iASSE be- otterdam EERDE Adres aan INKMAN, II. B. 107. GOUDSCHE COURANT - 4..’ s.i .>.‘i f'lSO *£U f De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG. WOENSDAG en VRIJDAG. In de Sta geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. eenen aan ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels h 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nonuners VU F CENTEN. Franeker. ningin. B 0.40 B 0.40 de B 0.75 C 0.50 C 0.20 C 0.30 De vooruitzichten waren gunstig voor de Fransche republikeinen, wat de verkiezingen betreft, die Zon dag moesten plaats hebben. De eandidaten, die wei nig of geen kans van slagen hadden, hebben zich teruggetrokken, zoodat de strijd zuiver zal zyn, im mers wat de voorstanders der republiek betrat. Maurice Richard, de gastheer van prins Napoleon, als geïnteresseerde, en Rouher, als getuige, hebben zich gewend tot de permanente commissie met hunne bezwaren tegen de uitzetting van prins Napoleon. Zy wenschee een buitengewone bijeenkomst van de oómmissia. Sommige leden schynen voornemens te zya de zaak in de nanetaande zitting ter sprake te brengen, indien niet de regeering uit eigen bewe ging eene mededoeling doet. De ontruiming der bezette departementen Mame en Boren-Marne is uitgesteld tot 25 Oct., daar de barakken voor de Duitscbe troepen in de oostelijke departementen nog niet gereed zyn. Alle Engelsche bladen jtondigen aan dat de heer Chichester Fortescue naar Balmoral vertrokken is om koningin Victoria bet nieuwe handelstractaat met Frankryk ter goedkeuring voor te leggen. Uit Parijs bericht men, dat dit tractaat het onderwerp heeft nitgrmaakt van de beraadslagingen in den Franschen ministerraad. De onderteekeuing kan dus, ponder onvoorziene omstandigheden, eerstdaags worden te gemoet gezien. De voorwaarden zijn nog geheel onbekend; toch hebben eenige Engelsche vrijhande- laars, vooral kamers van koophandel, geprotesteerd tegen mogelijke ooncessiën in beschermenden geest, die aan Fran rijk zouden kunnen gedaan zijn. De onderhandelingen tusschen Frankryk aan eene, en België en Italië aau de andere zijde, zyn nog op dezelfde hoogte; zij moeten wachten op den afloop van het Engelsche tractaat. Naar aanleiding van de memorie der Duitscbe bisschoppen aan de Duitscbe tegeeringen, vastgesteld in hunne jongste bijeenkomst te Fulda, komt de olbcieuse Proo.-Corretp. nogmaals op de noodzake lijkheid terug om de .de onverdeelde souvereiniteit der wetgeving door nieuwe wetten tegenover de geeste lijkheid te handhaven." Het artikel van het Ber- lijnsche blad levert op dit terrein even weinig nieuws als de memorie der bisschoppen deed. Deze laatsten beroepen zich op hetgeen tot dusverre als geschre ven of gewoonte-recht gold en verdedigen, van hun standpunt zeer consequent, de rechten der kerk. Het blad herhaalt daartegenover de noodzakelijkheid om «door ondubbelzinnige, onaantastbare staatswetten datgene te regelen, wat niet alleen tot de aangele genheden der kerk behoort, maar tevens betrekking heeft op het burgerlijk in staatsrechterlijk leren." Bijna tou men geneigd zyn te vragen waarom de oflicieuse bladen steeds hetzelfde herhalen, terwyl in de eerste 2 a 3 maanden op dit gebied toch nog weinig tot stand gebracht zal zyn. Men vergete echter niet dat de Pruisische regeering in dit op zicht niet tegenover eene publieke opinie staat, die van de noodzakelijkheid eener wijziging in de ver houding tusschen staat en kerk doordrongen is. Het geheele systeem, waarop het Pruisische regeerings- stelsel berust, en dat zoo diep in bet Pruisische volk partisten, en dan daarmee niet alleen den prins, maar ook zijn deelgeuooten treffen. Merkwaardig ia het afkeurend oordeel dat de En gelsche bladen eenstemmig over Thiers in deze zaak vellen, te meer daar zy steeds verschoonen en ver goelijken alles wat „de groote kleine man" verricht. Men heeft dit daaraan toe te schrijven, dat de En- gelschen op het punt der individuëele vrijheid zeer gestreng zya, oog in hun eigen land; hun sympa thie voor Thiers verhindert hen niet om Napoleon III «set open armen te ontvangen en hem eea schuil- plaats te verleenende Commune mannen vonden eveneens gastvrybeid op Engelands grond. De Mor ning Poet vraagt of de quasi souvereine Nestor op eens zyn verstand verloren heeft, au wst er zu ge; worden is van al de schoone phrasen van Thiers ovsr de vrijheid van de burgers onder de republiek. Staan de uitrichten van de Napoleons werkelijk zoo goed en ia de herinnering emi de laatste 18 schitte rende jaren werkelyk daar zoo levendig, dat Thiers tot znlk een despotischen, on wettigen maatregel de toevlucht moest nemen? De Dailg Toteprepi, steeds sea aanbidder van Na poleon III, laat zich du uitAdolphe I, President dor Frausebe republiek, heeft achting weten in te boezemen voor zyn positiehij heeft een Keizerlijken prins, die zyn kinderen op een Parijscbe school wilde brengen, uit het land gejaagd. Parjjs, steeds belust op sensatie, beeft die zaak van des te grooter be- teekenis geacht, ais rij de strafpredicatie tegen Gam- betta op den voet volgde. Eigenlijk behoeft men zich drarover niet te verwonderen. Er bestaat in zeker opzicht geen onderscheid tusschen de Fransche repu bliek en de vroegere monarchiën, en hel zou wel vreemd geweest zyn, wannrer gene zich minder ver- bo linings lustig bad betoond dan deze. Ook de Daily Newt oordeelt dat de onverstandige maatregelen, door den president in den laatstee tijd genomen, schadelijk moeten terugwerken op zyn in- vloed. Thiers, regt het blad, kiest niet de meest geschikte maatregelen om het vertrouwen te winnen, wanneer hij mannen als Gambetta en Louis Blanc verbiedt in openbare vergaderingen te spreken, en een bonapartistischen prins plotseling uit Frankrijk verbant, zonder dat deze is aangeklaagd van een sa menzwering of verzet tegen de bestaande wetten. De Timet zegt, dat de verdrijving van prins Na poleon een groote misgreep is en het duidelijk be wijs, dat de Fransche regeering rich volstrekt niet zeker voelt van haar zaak. Of de prins werkelijk aan een samenzwering gedacht heeft Wel mogeiyk, maar, gaat het Engelsche blad voort, men kan in Frankryk moeilijk iemand noemen, die niet heeft sumgezworen. Heeft de prins werkelijk met Rouher en Abbatncci seamgespannen, dan had de billijkheid geerecht, dat deze op dezelfde wijze waren behandeld als de prins. SPANJE Een correspondent van de Daily Newt heeft het i of dit historische Ifschoon groote puin- aietigd beeft. is ingeworteld, is geheel in stryd met de nieuwere opvatting. Al is Pruisen sedert 1850 een oonstitu- tioneefe slaat, feitelijk is de honing nog de gezalfde Gods en ontleent hy zyn gezag san God door mid del van de kerk, onverschillig of die Katholiek of Protestantsch ia. Door een conflict met de kerk werpt du de staat in de oogen vu de groote menigte zyn eigen systeem in duigen. Alleen door zonder op houden op de noodzakelijkheid van dit conflict terug te komqo, kan du de regeering, door middel van bare organep, de openbare meening daarmede ver zoenen zonder haar eigen gezag te schaden. Wij ge- looven dan ook dat hot niet te veel gezegd is, wan neer men beweert dat de stryd tegen de Katholieke kerk in Pruisen slechts door deu regeering, die zich zoo ontzaglijk populair maakte, ondernomen' kon worden en dat iedere andere onder dien last bezwij ken zon. Da opstand te Fasni is, naaste vesds nit «su vorige laatste berichten bleek, geëindigd. Eea ge deelte der opstandelingen ie over zee ontsnapt, een ander deel heeft zich door de regeeringstroepen heen geslagen met eeuig verlies en ia toen door de ruiterij vervolgd en uit elkander gedreven. Tusschen Pruisen en Denemarken ie een overeen komst gesloten, betreffende de behandeling der 8lees- wijkers door eerstgenoemde mogendheid. De voov- naamste bepalingen zyn de volgende: De Sleeswijkere, die hun geboortegrond hebben verlaten, in Denemarken hunne woonplaats hebben gevestigd en dur bet burgerrecht hebben verkregen, kunnen naar Sieeswyk lerugkeeren en zich daar als gewone vreemdelingen vestigenrij zyn als dezen aan de gewone wetgeving onderworpenhetzelfde voorrecht zal worden verleend un hen, die het land hebben verlaten, nadat zij voor den Pruisischsn militairen dienst waren inge schreven, evenwel op voorwaarde dat zy vóór dien tijd voor Denemarken hebben geopteerd en daar la ter het burgerrecht hebben verkregen. Zij, die aan deze voorwaarde niet hebben voldaan, zullen bij hunne terugkomst in Sleeswijk, als Pruisen beschouwd en behandeld worden. FRANKRIJK. z De zaak van prins Napoleon houdt de Fransche bladen nog altijd bezig, vooral omdat er gebrek ie aan ander politiek nieuws. De president ran de Na tionale Vergadering, Grévy, heeft prins Napoleon kennis gegeven van de ontvangst ran zyn protest tegen de onwettige arrestatie. De gastheer ran den prins, Maurice Richard, heeft aan den President der Republiek een protest gezonden tegen hel onwettig binnendringen van zyn woning; het protest ia ove rigens in gematigde bewoordingen gesteld. Als reden van verontschuldiging van den door Thiers genomen maatregel, wyet men thans op da verregaande aanmatiging van de Bonapartisten in den laatsten tijd. Men zegt o. a, dat in naam van den rentenier op Chiselhnrst miniiteriëele portefeuilles worden uitgedeeld generaal Fleury zou de portefeuille van Binncnlandsche Zaken hebben aangeboden aan een staatsman, die aan de beweging van 4 Sept, heeft deelgenomen, maar die berouw zou hebben getoond Fleury zou echter niet zyn geslaagd. Al deze verontschuldigingen knnnon echter een on wettige daad niet goed makenThiers had bewyzen moeten afwachten van de samenspanning der Bona- Esouriaal bezocht, om na te gaan gebouw veel geleden heeft. Ofsch hoopeti bewyzen dat het vuur veel vtrnietigd is het geheele paleis ongeschonden gebleven, ovensis de kerk, waar de begraafplaats der Spruinsohe koningen is. De groote bibliotheek, met rijn sohoone frescos en talryke manuscripten, is niet beschadigd, en de i. Spel. 0.32 - 0.30 - 0.28 - 0.25 - 0.20 - 0.18 - 0.15 - 0.17 - 0.14 - 0.10 - 0.12 - 0.08 - 0.03 - 0.04 lijk lager, ozen- van ikleurd. IN-, DO- I I f

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1