Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. r/ iattok ite de sclie s N° 1277. BUITENLAND. K eriji Woensdag, 30 October. Bulteiilandsch Overzicht. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. at ASS8W- c W- - 0.30 - o.u •ruik». ienk edebg Neder- iet De- ebben, aeon. lion FRANKRUK. snheid tot. la. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nomroers VIJF CENTEN. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS vil, make Haar-Et- jbaar ge- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. - 048 0.25 i 0.20 - 0.1« - 011» - '0117 - 0.04 lijk lager, ozen van klenrd. ar-: do- n N en a. 1 ■>*- aj.'.aHno genoemd» •eeds dui- let debiet der! Wie ter is om te voeden' -act. Het en stelling de Haar- ebestaan, innen be let hoofd waardoor imerhand >r hetge- r-Extiact «der vaat, ar allengs GOUDSCHE COURANT. De zitting der permanente commissie ait de Fransche nationale vergadering op II. Donderdag is niet zeer belangrijk geveest. De heer Thiers vas afserig en de minister van binnenlandsclie zaken Victor Lefranc vertegenvoordigde alleen de regeering. De legiti misten kwamen nog eens terug op de zaak der on geregeldheden te Nantes bij gelegenheid ran de te rugkom-1 der pelgrims van Ixrarde.. De minister gut te kennen, dat het onderzoek voortduurt. Voorts gaf de president Grévy kennis van de ontvangst van het protest der heeren Richard en Rouher tegen de schending van hot doaieilie des eersten bij de uit zetting ran prins Napoleon. De beer Ordry merkte op. dót de zaak met was van de competentie der oomm.ssie, maar in de nationale vergadering te huis behoorde, met welke verklaring der commissie ge noegrn nam. Omtrent de plannen tot wyziging der constitutie hoort men niets naders. De officieuss Bleu Public meldt, dat Thiers waar- schijnlijk in den vorm van een boodschap hij de opening van de nationale vergadering een overzicht zul geven van den toestand des lands en van de wets ontwerpen, die de regeering wenscht in te dienen. In verband met een vorig artikel van dit orgaan vermoedt men dat deze ontwerpen alleen van 6nan- ciëelen aar I zullen zijn. De Rappel bericht, dat Th ers zeer tevreden ie over de stortingen voor de nieuwe leening en hij hoop heeft dat omstreeks de helft van het volgend jaar het Fransche grondgebied door de Dnitsche troepen zal zijn ontruimd. Ouder voorbehoud verdient het bericht uit Parijs aan the Daily Telegraph de aandacht, dat de Duitschc regeering van Frankrijk de vergoeding der kosten van aanleg eischt van de verdedigingswerken, welke de Duitschers te Belfort hebben aangelegd. Daarom zou von Arnim naar Berlijn ontboden zijn, ten einde een minnelijke schikking in dit geschil te beproeven. Het is mogelijk dat die eisch der Duitsche regee- ring op een tractaat berust, maar wanueer dit niet het geval is, dan zal men toch moeten erkennen dat er iets onbillijks in ligt, wanneer Frankrijk ge heel de kosten dragen moet ran werken welke de Duitschers voor eigen veiligheid hebben aangelegd en waaromtrent de Fransche militaire autoriteiten niet geraadpleegd zyn. Bet Pruisische heerenhuis zet zijn beraadslagingen over de Kreisordnung voort; de commissie heeft ver schillende wijzigingen voorgesteld van eenige artike len, die* meestal worden aangenomen. De za.ik kan hiermede van langen duur worden. Voor de regeering is bet vooruitzicht niet gunstig. Waarschijnlijk zal de wet verworpen worden. Men herinnert zich dat de paus, zonder hetZwit- sersche bondsgouvernement of de Geneefsche kanton* nale regeering te raadplegen, Genève heeft geschei den van het bisdom Freiburg en aan het hoofd van het nieuwe bisdom Genève geplaatst heeft dep pastoor Mermillod, bisschop van Hebron i. p. i. De Ge- neefsohe staatsraad zette den pastoor af en noodigde den bisschop van Freiburg uit om in de vacante pastoorsplaats te voorzien. Deze weigerde en de heer Mermillod ging voort met de administratie van zyn parochie en diocese, alsof er niets gebeurd was. Tot het uiterste gedreven, beeft de regeering van Genève het besluit genomen om de positie van de katholieke geestelijkheid in het kanton te regelen bij eene spe ciale wet, waarvan de inhoud by proclamatie is ge- b-acht ter kennis der bevolking. Volgens die wet moeten de pastoors gekozen worden door de paro chiën en geen kerkelijk dignitaris kan tevens pastoor zyn. Alle tegenwoordige pastoors, die gemeeue zaak gemaakt he >ben met den heer Mermillod, zullen wor den afgezet en vervangen door aldus verkozen pas toors, die bij cede moeten verklaren zich te onder werpen aan de wetten op eene wijze, die geen plaats laat voor dubbelzinnige uitlegging. Het proces van Sm-Juan, dat over de grensschei ding liep tusschen de Britsehe bezittingen en de Vereeuigde Staten van Amerika, is door den vroeger benoemden scheidsrechter, den Du’uachen keizer, be slist ten voordeele van Amerika. Het onderwerp was vroeger (in 1846) geregeld bij een tractaat, waaraan de beide belanghebbende staten elk een by zondere uitlegging gaven. De Amerikaansche opvat ting Is in het gelijk gesteld. De tekst van de uit spraak is in den loop der vorige week medegedeeld aan den heer Odo Hussel, ambassadeur van Engeland, en den heer Bancroft, A men kaan sell gezant te Berlijn. Van Konstantmopel komen curirtise bijzonderheden omtrent de feiten, die I et ontslag van Midhad-pacha voorafgingen en die als het ware aankondigdeii. Zon der den gevallen grootvizier te raadplegen, heeft de sultan zijn ministerie veranderd, waardoor Essad- paeha, minister van oorlog en Mustapha, minister van marine werd. Van veel belang waren dexeinu- t-itiên niet, maar zij waren bewijzen van groote on een igheid' tusschen het serail en het gouvernement; zij waren de uiting van een wairvoor geen eenigszins onat stand was Turkije, gewoon dan en i fatalisme in alles naar hetgeen zijne meesters gelie ven te besluiten. Omtrent een belangryk beginsel in de Spaansche Cortes beslist in e in alle geordende Europeesche staten zou maar waaromtrent mep in en i de koloniale kas en voor verkie ingen gebruikt. Na dere bijzonderheden zullen spoedig worden vernomen, daar de zaak reeds heden in behandeling komt. In sommige dagbladen werd gemeld, dat de aanklacht tegen het tegenwoordig ministerie was gericht. Dit is blijkbaar eene dwaling. Het telegram meldt uit drukkelijk iets anders en er is ook geene de minste reden, om aan te nemen, dat ten aanzien van bet tegenwoordig kabinet dergclijk voorstel kan worden gedaan, dat trouwens stellig zou worden verworpen. Men weet dat de Fransche bladen den vaeantie- tijd van de nationale vergadering voornamelijk heb ben besleed aan het op werpen en bespreken van con- stitutionee’.e plannen voor de aanstaande zitting van de nationale vergadering; nu de tijd dier zitting evenwel nadert, beginnen sommigen terug te trekken en op uitstel aan te dringen. Men schijnt, zegt o. a. de Temps, niet genoeg de moeilijkheden te ge voelen, die hieraan verbonden zijn, zoowel met het oog op de nation de vergadering als op den aard der qmestiën zelf. Een groot gedeelte der nationale vergadering weigert steeds de uitvoerende macht te erkennen; het zal niet meewerken om een regeering te bevestigen, die zij verfoeit; ook de uiterste lin kerzijde zal waarschijnlijk weigeren de hand te leenen tot een werk, wbartoe zij sinds langen tijd de ver gadering voor ongeschikt heeft verklaard. x De Temps werpt fou een ander plan op, waarin zij echter eenige regels later ook bezwaar ziet; het blad geeft in overweging om zich niet te wagen aan een beraadslag ng over een nieuwe constitutie, inaar eenvoudig de constitutie van ’48 weder van kracht te verklaren. Zonder wijziging echter zou ook die constitutie niet kunnen worden overgenomenhaar aan het licht gekomen. Het hoofdbezwaar iszal meu met deze* vergade ring over constitutioneele plannen spreken? Velen l werd Donderdag ontkennen geheel, dat deze vergulering constituee- in een zin, dien men rende L ju L A afkeuren, 1 da.it ontvangen, werd verkozen onder buitengewone «.-v het land der opstanden omstandigheden, revolution niet zoo streng oordeelen kan. Met deze omstandigheden geheel hebben opgehouden te 99 tegen 58 stemmen werd het voorstel van den bestaan, m. a. w. zoodra het Fransche grondgebied, heer Bcccara verworpen, om de doodstraf voor .poli- 1 is ontruimd. Het ontbinden van de Nationale ver- Een met’hfet oog gadering en het uitschryven van nieuwe verkiezingen Spanje’» binnenlnndschen toestand niet minder 1 heeft bolder ook zijn bezwaar, daargelaten nog dat ::l--1 4iri- ook het mandaat van Thiers tegelijk met dat van de nationale vergadering eindigt. Algemeene verkiezingen zullen een bedenkelijke agitatie in het land verwekken, die gevaarlijk kan worden. Niet onprnctisch is het middel dat de Temps aangeeft om dit te voorkomnn; bet blad komt namelijk terug op de gedeeltelijke vernieuwing van de Kamer, door geregelde aftreding b. v. van een derde departementsgewijze. Niet alleen dat men daardoor veel agitatie zou voorkomen, het zou bui tendien nog het voordeel hebben, dat men met de voorduring vau de Nationale Vergadering ook de bestendiging zou hebben van de republiek, en men de voor velen ergerlijke proclamatie van de defini tieve republiek zou vermijden. Dp rechterzijde, meent de Temps, zou zich hiermee kunnen vereeuigen, omdat ook baar mandaat daardoor wordt verlengd. Met zulk een gedurig vernieuwde Kamer zou men ook het plan tot instelling van een Tweede (Eerste) Kamer tieke misdrijven af te schaffen, op t belangrijk voorstel werd in dezelfde zitting door den radicalen afgevaardigde Pascual ingediend en door eenigen zijner geestverwanten en alle republikeinen ondersteund Dit voorstel strekt tot het verleenen van vergunning aan alle particulieren om in tele grammen zoowel in het binnenland als naar het bui tenland gebruik te maken van cyferschrift, zooals in alle landen geoorloofd is, behalve Turkije, Perzië en Spanje. Bovendien wordt in dit voorstel op open baarmaking aangedrongen der uren, waarop de tele graaf voor particulieren geopend is Onder de te genwoordige tijdsomstandigheden bestaat voor de heeren Pascual c. s. weinig kans op aanneming van zyn voorstel. Uit Spanje wordt nog gemeld, dat een voorstel is gedaan om het vorige ministerie (Sagasta) door de tegenwoordige Cortes in staat van beschuldiging te doen stellen. Bij vermoeden, dat de aanklacht be trekking heeft op de gelden, indertijd ontleend aan en mersoonlijken wil, ifhaincelijk kabinet l>e o-n een dergelijk grillig 1 veranderlijk bestuur, schikt zich met Oostersch j gebreken zijn te duidelijk constitutioneele plannen spreken? Velen IUCII gcuuci, UUU UCZ.C VClg I bevoegdheid bezitzij heeft een beperkt man- en haar mandaat vervalt zoodra

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1