BINNENLAND. s Bij dc Christ. Geref. gemeente te Joure is beroe pen de heer J. Middel, predikant alhier. Laatste Berichten. Kantongerecht te Gouda. 7+i kunnen laten varen. Eindelijk verlangt de Tempi, dut evenals iu Amerika, de diiur en de bevoegdheid van het presidentschap nader tullen worden omschre ven oui te voorkomen, wat reeds zoo dikwerf heeft gedreigd, dat de President, in het parlementair debat meegesleept, frijn ontslag neemt. 41 De Tempi vergeet echter dat zij op deze wijze nieuwe plannen geeft in plaats van de oude, en tegen beiden dezelfde bezwaren bestaan; slechts is de mate van bezwaar verschillend. l^e regeeringsbl.ide* laten zich nog altijd even geheimzinnig uit over de eonstitutioneele plannen de Bien Public beveelt de finanoiëele zaken inzonderheid aan voor de aanstaaude zitting en zegt aan 't slot „wat de geruchten betreft over de wijzigingen der constitutie, men begrijpt dat zulke voorstellen, wan neer zij werden gedaan, meer het resultaat zouden zyn van bepaalde orast mdigheden dan van het initiatief van zekere parlementaire fracties of ook van de Re geering." Ligt in deze uitdrukking opgesloten, dat de Regeering niet tegen de eonstitutioneele wijzigin gen is, wanneer deze 1°. beantwoorden aan de inzichten van Thiers en 2°. worden gesteund door een belangrijke meerderheid, die men hoopt te verkrijgen door de vereeniging van de linkerzijde met het lin kermidden en de afvallige leden van het rechter- middcn De zitting, die de permanente Commissie der Kamer den 2 is ten dezer heeft gehouden, heeft zeer kort geduurd, nog geen driekwart uurs. Bij het voorlezen van het proces-verbaal der vorige zitting maakten een paar leden van de rechterzijde eenige aanmerkingen. Zy vonden dat het proces-verbaal de woorden, door den heer Thiers gebezigd omtrent Gambetta's rede te Grenoble en de voorschriften, te Nantes aan de bedevaartgangers gegeven, om geen uiterlijke onderscheidingsteekenen te dragen, niet juist teruggaf. Deze terechtwijzingen, zegt het Journal des De'batsmoet men die leden ten goede houden. Zij wilden kennelijk de atmosfeer der conferentie-zaal, die voor her» wat kil was, een weinigje verwarmen. Nadat die heeren hunne gemoedsbezwaren aan den man gebracht haddeu, gaf de heer Grevy, de Pre sident, te kennen, dat by had ontvangen 1°. een protest van prins Napoleon tegen zijne uitzettiug, en 2°. een aanklacht van den prins bij den procureur- generaal van 't Hof te Parys tegen dezen maatregel. Doch behalve deze beide stukken had hij nog een gemeenschappelijk en brief ontvangen van de heeren Rouher ep Maurice Richard, waarin zij hem .ver zochten de permanente Commissie te wijzen op het zwaar vergrijp tegen de wetten, in den persoon des prinsen. Beide heeren verklanrden zich wel ter be schikking der Commissie te willen stellen, om haar de juiste toedracht dezer smak mede te deelen. Dj heer Grévy heeft hun geantwoord, dat hij aan hun verzoek niet kan voldoen, aangezien de perma nente Commissie niet bevoegd is kennis van die zaak te nemen. Zy gaat enkel de Kamer aan, en mits dien zal hij het protest van den prins op haar bureau neerleggen. H ierna vroeg de heer Bottieau, hoe het stond met de enquête naar het gebeurde te Nantes, toen de bedevaartgangers aMaar uit Lourdes terugkwamen. De Minister van Binnenlandsohe Zaken antwoordde, dat het onderzoek ijverig wordt voortgezet. Vervolgens werden nog eenige weinig beteekenende ziken te berde gebracht, en hiermede was de zit ting geëindigd. De Commissie heeft met eenparige stemmen besloten geeu zitting meer te houden vóór de wederbijeenkomst der Kamer, behoudens onvoor- z ëne gevallen. ENGELAND. De Times zegt, dat de veldtocht'vnn den ar'ieid tegen het kapitaal, in Groot-Brittannië ophetoogen- blik als geëindigd kan worden beschouwd. De voor deden, door de werklieden behaald, kunnen onder twee hoofden worden gebracht, namelijk: geld en tijd. Wat de winst in geld betreft, mag men aannemen, dat vijf millioen werklieden, door elkander genomen, van hunne meesters 1 schilling per week verhooging van loou out vangen hebben, zijnde deze verhooging zuiver, na nftrek vnu de som, waarmede de duurte der levensmiddelen hunne behoefte heeft vermeerderd. Die zuivere verhooging der loonen bedraagt dus 13 millioen p. st. per jaar, welke, gekapitaliseerd zijnde, ongeveer met het bedrag der door Frankrijk betaalde oorlogsschatting gelijk staat Het blad laat voor ditmaal de vraag rusten, of deze vcrhoogitig van blijvenden aard zal zyn, maar wenscht thans stil te staan bij een zaak van oneindig meer practisch belang, namelijk: welk gebruik de ai beidende klassen vau den beschikbaar geworden tijd en de hoogere Iconen maken. Het antwoord op die vraag is ver van be vredigend. Nergens nog bespeurt men. dat de werk man tracht naar verhooging van gepast levensgenot, verbetering van woning en voedsel, en betere oplei ding zijner kinderen. Alleen ziel men een onrustba rende vermeerdering van veroordeelingen wegens dron kenschap en overtredingen in dronkenschap gepleegd. De Times vreest, dat indien de werkman geen gepast gebruik van zijn zegepraal weet te maken, het gewon nen terrein spoedig zal verloren zijn en zijn toestand alsdan veel onganstiger zal wezen dan vroeger. AMERIKA. 9 October '71 verbrandde Chicago. Een waarde van tweehonderd vijftig millioen dollars giug toen te niet, en meer dan honderdduizend personen werden tot den bedelstaf gebracht. Toeu de vorst 15 April van dit jaar ophield, begon men met den herbouw. Met het oog op 't geen totnutoe gedaan is, berekent men dat I Dec. a. s. 1600 nieuwe huizeu met ge middelde frondbreedte van 25 voet en van 4 tot 6 verdiepingen hoog zullen zijn gebouwd. Wel een bewijs dat de energie niet door den brand geleden heeft. 1600 groote gebouwen opgericht iu 200 werk dagen van 8 uur! 't I» zoowat één paleis per uur. En 't nieuwe Chicago is er niet miuder schoon door bouwstoffen en vorm bieden eindelooze verscheiden heid. Vermont gaf zyn marmer, New Hampshire zijn graniet, Ohio zijn zandsteen, Lake Superior zijn bruinsteen. Men wedijvert wie 't schoonst en meest solide zal bouwen. Toch is men nog niet tevreden. Nog meer moet er gedaan worden. Bruggen zooals nergens ter wereld moeten gelegd worden, en 't plan bestaat de stad te omringen met boulevards ter lengte van 25 mijlen! Zeker gaat Chicago op die wijze een schoone toekomst tegemoet. Dat vermogen ijzeren wil en vereenigdé krachten. De stad aan 't meer Michigan zij een voorbeeld ter navolging voor velen ook hier te lande. Men meene nu niet dat door die buitengewone krachtsontwikkeling de gewone zaken hebben geleden. Nijverheid en handel gingen meer dan ooit vooruit, en alle zaken gingen haar gewonen gang, zij 't dan ook in hulpgebouwen, dia in ontelbare menigte buiten de bebouwde kom der gemeente verrezen. Zoo zijn er nog mqnr een paar nieuwe winkels, de overige zijn in tijdelijke lokalen geïnstalleerd. De Chicago Tribunede ernstige en waardige leider der gedachte in 't Westen,Jjs gevestigd in een bekrom pen ruimte, ntet veel meer dan een vliering. De Chicago Times, de eenige concurrent van de New- Yord Heraldwat schitterende stoutmoedigheid betreft, heeft in een kleine hoyten kraam zijp zetel opgesla gen. Times en Tribyye frullen echter beiden met den aanvang der léifö' prachtige granieten huizen betrekken. Dan zullen ook van zolders en uit kel ders, uit hutten en kifctten de rechtsgeleerden, ma kelaars, bankiers, dokters, schrijvers eu artisten te voorschyn komen, om zich in mëer comfortable ver blijven te vestigen. De'wetenschap heeft niet zooveel plaats noodig als de handel. Zij zal dus wel het eerst onder dak komen, is bet werk minder en zyn er meer handen vrij, dan zullen ook magazijnen en pakhnizen spoedig gereed zyn. Algemeen is men te Chicago van oordeel dat wat oorspronkelijk een ramp was, in de gevolgen zeer heilzaam is, zoo zelfs ,dat men schertsend beweert dat de bewoners van St. Louis niet ongenegen ziju hun dorp eens in brand te steken, in de hoop van daardoor eeu evenknie van Chicago te worden. j Gouda, 29 October. Heden is door den Edel Achtbaren Rand al hier benoemd tot heelmeester der beide Gasthuizen de heer M. Spruyt en tot Stads Vroed meester de heer' F. A. G. van Iterson. In het Zondag te 's-Hage gehouden buitengewoon Groot-Oosten der orde van vrijmetselaren in Ne derland dat zeer talrijk bezocht werd is met overgroote meerderheid aangenomen eene motie, waarbij de vergadering den wetisch uitdrukt, dat Prins Hen drik als Grootmeester Nationaal worde gekozen ter vervanging van Prins Frederik. De vergadering is daarop verdaagd. Prins Frederik blijft de functiën van Grootmeester-Nationaal, door hem gedurende 57 jaren bekleed, voorloopig waarnemen, tot zijn op volger zal zijn benoemd. De vereeniging tot bescherming van dieren hield Vrijdagavond in den Haag eene openbare vergade ring voor leden en niet-leden der vereeniging in het gebouw der Loge. Voorts hield mevr. Sezzi, de begaafde spreekster uit Parijs, in de taal haar eigen, eene zaakrijke verhandeling over de natuurlijke historie der dieren, welke ongeveer een uur de aan dacht barer toehoorders boeide. Deze dame wist door hare schoone voordracht het publiek in de hoogste mate te boeienvan bijna elk dier, van den grooten wolf af, het logge zwijn tot aan het huis dier. of het onnoozele muschje werd het karakter, de gewoonten, de aard en het nuttige geschetst, een en ander gepaard met aardige legenden of vertellin gen, die de lachspieren van den toehoorder niet wei nig in beweging brachten. De spreekster gaf o. a. eene breedvoerige beschrijving van bet woord «instinct", dat volgens haar bij de dieren niet anders was danune hérédité d*habitudes. Met een vers, handelende over een berienjachtparty, door mevr. Sezzi zamengesteld en door baar kunstig voorgedragen, werd deze avond besloten. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rynland hebben, onder dagteekening van 5 Oct., aan den minister van binnenlandsohe zaken een adres gezonden, waarin zij 's ministers aandacht vestigen op den toestand, waarin dit hoogheemraadschap thans verkeert sedert de afsluiting van hei IJ de, werking van eb en vloed uit dien zeearm heeft geweerd, en den minister ver zoeken, de noodige middelen te doen beramen, waar door de belangen van het hoogheemraadschap met betrekking tot de loozing op het IJ voor verdere nadeelen worde gevrijwaard. Voorts hebben dykgraaf en hoogheemraden voornoemd aan de vereeriigde vergadering van Rynland een van 12 Oct. gedag- teekend rapport aangeboden over «den zeer bijzon- deren overlast van water, waarmede Rijnland in den jongsten tijd is bezwaard geweest/' Aan het slot daarvan verklaren zij, ten gevolge der genomen maat regelen, de hoop te mogen koesteren, (1st de kunst matige en natuurlyke loozingen den boezem weldra tot eenen gewenschten stand zullen hebben terugge bracht. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 26 October. In deze zitting ié de behandeling der Indische begrooting voortgezet en ten einde gebracht. Het hoofdstuk Uitgaven in Iudië is aangenomen met 58 tegen 2 stemmen. De aflossing van 10 millioen aan de Ned. handelmaatschappij is aangenomen met 41 tegen 24 stemmen. De middelen, zoowel in Indiö als in NeJerland, zijn aangenomen met 62 tegen 2 stemmen. Eindelyk zyn de uitgaven in Nederland mede aangenomen met 58 tegen 5 stemmen. Na de aauueming van de begrooting voor de Om- merschan8 en van de conclusiën van verschillende commissoriale rapporten, is de kamer uiteengegaan tot 18 November, wanneer de staatsbegrooting voor 1873 aan de ori)e zal zijn* Bij de overweging in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot aanwijzing der mid delen, bestemd om de Staatsuitgaven van 1873 te bestrijden, waren er leden die de raming der inkom sten voor dat jaar te hoog achtten. Anderen daaren tegen vonden de raming te laag en nog anderen ook de Commissie van Rapporteurs meene» dat het geen doel treft over ae cijfers der raming te twisteu. f Verschillende grieven tegen sommige belastingen, zooals tegen de patentbelasting, werden op nieuw te berde gebracht. Daarover was men het eens dat de patentbelasting niet onveranderd in stand kan wor den gehouden. Ook de Commissie van Rapporteurs deelt in dat gevoelen en drukt den wensch uit, dat de Minister van Financiën zijn aandacht byzonder op dit punt moge vestigen. Onder het opschrift „Werklieden" leest men het volgende in het Volksblad: De Internationalen zijn aristocraten, want zij willen den voorrang van éénen stand boven al de andere iuvoeren. Zij gaan uit van het ware beginsel, dat reeds door Paulus verkondigd is, dat eeu raensch verplicht is het brood, dat hy eet, door nuttig werk te verdienen. Zij maken dus van den naam werkman een eeretitel. Dit is op zich zelf heel best, maar nu geven zij dien naam bij voorkeur aan fabriekarbeiders, en dit is onbillijk. Werkt een boer dan niet, als hij bet land omspit werkt een zeeman dan niet, als hij zijn leven op zee waagt werkt een schoolmeester dan niet, als hij de jeugd onderwijst? werkt een doctor dan niet, als hij zijne zieken opzoekt werkt een apotheker dan niet als hij zijne drankjes klaar maakt P werkt een rechter dan niet, als hij onderzoekt, wie gelijk heeft, wie schuldig is, wie onschuldig? Wanneer men maar eens goed nadenkt, wat werken is, dan zal men spoedig zien, dat er allerlei soort van werk is, en dat de wereld niet bestaan kan, als al dit werk niet gedaan wordt, en dat ieder in zijn vak een werkman is, en dat die allen evenzeer recht hebben op den naam van werklieden als de fabriekarbeiders, en dat zy allen door de toenemende duurte lijden, en allen genoodzaakt zijn de tering naar de nering te zetten. liet aantal eigenlijke renteniers, die niets uitvoeren, is heet gering, en er zijn zelfs vele renteniers, die juist den naam van werklieden nog meer verdienen, dan vele andere menschen. De meeste inenschen wer ken, omdat hun buit hen er toe dwingt, omdat zij anders niet te eten hebbenmaar vele renteuiers wer ken uit liefhebberij, hetzij geheel voor niet, hetzij voor een zeer gering loon. Bijna al de posten in Nederland worden zoo slecht betaald, dat, als er geen renteniers waren, die, omdat zij iets van zich zei ven hebben, met kleine tractementen tevreden zyn, die posten onmogelijk konden waargenomen worden. Waren iu eens alle renteniers weg, dan moesten al die traktementen verhoogd worden, eu wie zou dat betalen Wel 1 het land, zegt meu. Goed, maar het land, of de regeering, beeft geen aparte zilvermyn, maar moet alle uitgaven bestrijden uit het geld, dat de burgers opbrengen. Het is dus heel gelukkig, dat de meeste renteniers tevens werklieden willen wezen, want anders zouden de anderen zooveel meer belasting moeten betalen. Men zij dan billijk, en oordeele toch niet op den klank af, maar recht vaardig. Dan zal men zien, dat vele menschen, die nu geen werklieden heeten, bard werken, en dus wel degelyk werklieden moesten genoemd «orden. Den heer P. van Gorcum, te Assen, is het gelukt by benadering de wortels van 2, 8 en 32 te vinden, uitgedrukt in een geheel getal met een gewone breuk. Voor den wortel uit 2 heeft hij gevonden 170/ic9 °f 839/iw Inderdaid geeft het vierkant dezer breuk *V /tflici- waarin de teller slechts 1 minder is dan bet dubbel van den noemer. Tot 4 decimalen is bet gevonden getal juist. Keu inzender in 't Utr. Dagblad echter noemt die nieuwe wortel uit 2, enz. van den beer van Gorcum zoo oud zoo oud, als de weg van Kralingen. Als die heer mettertyd de kettingbreuken leert kennen, zal hij zich het genoegen kunnen verschaffen van een oneindig aantal ontdekkingen, even interessant als de vorige. Voor den wortel uit 2 a 1 -f- «Wilden we een aanmerking op hnn debat maken, het zou slechts zijn, dat bij zulk een strijd de rer- klaring: Ik ben voorstander der vaccine," met zulk een klem op den voorgrond gezet, de werking van hun woord op de eonscientie hunner medeleden nood wendig moeit verzwakken. De loop der debatten toont dit." Dat dit door die heeren op den voorgrond is ge steld, is toch zeer begrijpelijk. Zij hebben zich wil len wachten den indruk te geven, als deelden zy een bygeloovig vooroordeel met de domsten onder de aanhangers hnnner richting. Dat zou ieder ver standig meusch gedaan hebben: niemand wil gaarne voor dommer aangezien worden dan hy is. Zy hebben waarschynlyk ook met die verklaring ten goede willen werken op de eenvoudigen van geest, die met het domme vooroordeel kehebt zijn; Zij hebben er het hunne toe willen bydragen om dat vooroordeel te bestryden. Moet bun dit verweten worden Meent de Stan daard, dat vooroordeelen en verkeerde begrippen bij het onoutwikkelde deel des volks moeten onderhon den en gesterkt worden? Moet deChristelijk-histo- rische richting daarmee haar rekening maken zooals anderen bun rekening maken met h«t geloof aan wouderwateren en aan verschijningen van de Heilige Maagd Wij dachten, dat de Standaard wijzer was. Ct.) LI. Maandag is te 's Hertogenbosch de krijgsraad bijeengeweest, om uitspraak te doen tegen de luite nants H. en J., ter zake van «het bellemoeren." Het vonnis was 11. Vrijdag eerst by het hoog militair gerechtshof te Utrecht bevestigd. De veroordeeldeD zullen Z. M. den koning om gratie vragen. I)e zaak tegen den kapitein en den officier van gezond beid uit Maastricht, Wegens het bezwijken van een militair aan de vermoeienissen eeoer marsch op een heeten zomerochtend, is niet, gelijk men gemeld heeft, reeds afgedaan zy is noch altijd in onderzoek. 2 enz. 577, 1393 kan hij o. a. nog vinden 408 985 enz. enz., die nog nader bij de waarheid komen, 239 dan zyn 199 Aan eene circulaire van den heer Job. Bastiaans, organist nan het groote orgel te Haarlem, ontleenen wij het volgende: «Na jaren van navorsching en studie is het mij mogen gelukken den waren vorm voor een muziek zaal of toonbal te vinden, een vorm, die zoo nieuw als schoon ia, op wetenschappelijke gronden rust en aan alle vereischten der klnnkwerking bij muziek en declamatie, als reinheid, duidelijkheid en kracht, beantwoordt, ook voor de verst verwijderden in da grootste zaal. Ja deze vorm goed uitgevoerd, dan wordt aan de geluidsgolven door enkelvoudige terugkaatsing zoo danige richting gegeven, dat geen geluidsstralen ver loren gaan, maar alle op de hoorders worden geleid, waardoor da klank meer intensieve kracht verkrijgtj daar bovendien geen veelvoudige terugkaatsing en dus noch weerklank noch galm plaats vindt, zal iedere klank rein en duidelijk gehoord worden en dus ten opzichte vau kracht, duur en kleur juist door het oor vernomen wordeu gelijk by is en voortgebracht wordt. Wanneer men den waren akustischen vorm slechts op een gedeelte van de zaal wil toepassen dan kan aan het overige gedeelte ieder andere bouwkundige vorm gegeven worden. Evenzeer kan door toepassing van den akustischen vorm in iedere zaal of kerk boven den redenaar een klankleider of klankreflector aangebracht worden, die werkelijk de gewenschte akustische voordeelen heeft van eene rede ook voor verre toehoorders duidelijk verstaanbaar te maken. Zelfs zoude een zoodanige klankleider boven een orchest in de open lucht nis een soort van dak «augebracht van goede werking zijn en den klank er van zeer versterken en ver doen dragen." De heer Bastiaans ia bereid allen, die de kunst (Toon- en Redekunst) willen bevorderen, door het stichten van een waren kunsttempel met zijne ont dekking van dienst te zijn, het plan of bestek daar toe te maken of de leiding van den bouw op zich te nemen, als ook om concertzalen, spreekzalen of kerken naar hetzelfde grondertVkustisch te hervor men of te verbeteren. Hy zal zioh zeer gelukkig achten alt hij ook daardoor iets kan toebrengen tot bevordering en hoogere genieting vau de schoonste en verhevénste der kunsten. De Standaardover de houding van de woord voerders zijner richting in de Kamer bij liet pokken - debat sprekende, zegt Door den gemeenteraad van Vlissingen zyn burg. en weth. dier gemeente gemachtigd pogingen te doen om eene inrichting tot stand te brengen, welke met het oog op de toekomst van V üwmgeu noodzakelijk wordt geacht, namelyk het makefi van een drijvend yzeren dok. Men had de verwachting gekoesterd, dat op de staatsbegrooting een post daarvoor zon zyn uitgetrokken. Nu men ia (Be verwachting ia teleurgesteld, zal by de tweedy kogier een adres in dien geest worden ingediend an' afschrift daarvan aan de ministers worden gezonden. Naar het Vaderland verneemt -beeft de ex-kapitein Janssen gemeend voor de hem van wege het depar tement van Oorlog gedane offerte te moeten bedanken. Volgens bet genoemde blad gaf deze betrekking zulke geringe financieels voordeelen, dal ook dit bezwaar waarschijnlijk bij zijne k^eslissing heelt ge wogen. Wij ontleenen aan een brief uit den Haag aan de Middelburgse/ie Courant bet volgende "Sommigen hebben, met mij, vreemd opgezien van de houding, die de minister Geerisema tegenover de be smettelijke ziek ten-wet aannam, van zijn verklaring dat hij haar «onder benefiet van in venter s van zijnen voor ganger had overgenomen en tame.yk onverschillig was ten aanzien der voorgedragen amendementen. Ik laat de anomalie daar dat men het werk van Thorbecke //onder benefiet vau inventaris" aanvaardthet be vreemdt mij alleen dat een minister zich geen partij stelt voor de wet die hy zelf gehandhaafd heeft, waarin hy zelfs wyzigingen beeft aangebracht en ons grond geeft voor bet vermoeden dat hij zich met de niet door hem gewijzigde bepalingen vereenigt. In één enkel geval kan ik mij ministeriëeie onverschil ligheid begrijpen, waar de regeering jegens anderen verbonden is een wetsontwerp in te dienen, bij de goedkeuring van trneiaten of van concession, byv. in die gevallen kan een minister gebonden zyn door de handelingen eeps voorgangers, maar ook alleen in die gevallen kan aan onverschilligheid, ja zelfs aan ont raden van het wetsvoorstel gedacht worden. „Die onverschilligheid ten aanzien der besmette lijke ziek ten wet is te meer te betreuren omdat bet hier een hoogst gewichtig onderwerp van wetgeving geldt wuar aan eene flinke en goed ineengezette wet behoefte was; thans zullen wij bet Staatsblad, wan neer de eerste knmar haar niet betwijfelde goedkeu ring althans verleent, verdikt zien door eene wet die maar al te zeer de blyken draagt dat ze niet ouder de oogen van een taalkundige noch van een jurist is geweest. Ik zou het advies wel eens wil len zien dat de raad van state daarover heeft uit gebracht, vooral omdat de tegeuwoordige ministers van justitie en binnenlandsche zaken aan dat advies bun aandeel zullen gehad hebben. «Van advies eu van den raad van state gespro ken, het census wetje is er nog nietmen zegt ech ter dat het nu dan toch stellig binnen een paar dagen in de kamer zal komen. De raad van state moet daarover in de vorige weck zijn advies hebben uitgebracht. Van den inhoud der wet is nog niets dan by wijze van zeer los gerucht bekend. «Zoo even verneem ik den uitslag van de verkie- zing te Amsterdam. De liberale party mag wa&r- lyk de conservatieven wel dankbaar zijn dat zij een tachtigjarigen gepensioneerde tot candidaat stelden en aldus aan de liberalen de kaus gaven ora, niettegen staande hunne verdeeldheid, hunnen candidaat te doen verkiezen. Aau de verkiezing van den heer Jolles valt nu wel niet meer te twijfelen, en, naar mijne be- scbeidene meening, zal men in dat geval niet den slechtste der beide liberale candidaten tot vertegen woordiger hebben gekozen." Uit Velseu schryft men aan. de N. R. Ct. dd. 26 Oct.G .ster en avond zijn alhier in een vrij talrijke bezochte vergadering van kiesgerechtigden, de stituten vastgesteld tan eeu kies vereeniging, en is daardoor een bewijs gegeven dnt ook hier op politiek gebied eenig leven begint op te wakkeren. Dc Vereeniging stelt zich ten doel zooveri mogelijk bespreking en samenwerking bij verkiezingen voor leden der 2de Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraadtot bestuur ders zijn gekozen de heeren J. L Van der Hucht, jhr. J. A. Van der Poll en rar. Wolterbeek. Ouder welke vlag, die van vooruitgang of stilstand, het scheepje zal varen, is, de heterogene bestanddeelen en van bestuur èn van de leden in aanmerking genomen, niet te bepalen, maar ten minste zal er in het ver volg wat meer eenheid bij de nitbrenging van stem men zijn, en niet, zooals tot nog toe, vooral bij verkiezingen van den Gemeenteraad, bleek, een boute stalenkaart van namen uit de bus komen, rijp en groen, klein en groot, alles door elkaar, zonder eeuig verband. En eene gemeente als deze, die door de doorgraving van Holland op zijn Smalst een schoone toekomst te gemoet gaat, heeft een flink Bestuur, een flinken Gemeenteraad uoodig, die weet wat bij wil, die met zijn tyd mede gaat. Onze Gemeente raad wil, dat; bewijze, dat hij ons dezen winter eene goede verlichting der gemeentewegen bezorgd heeft met petroleumlampen. Maar er is meer te doenverbetering van schoollokaal en verhooging van de tractementen der onderwij/.ers zyn o. a. drin gende eischen. Gumbiunen, 27 Oct. De regeering heeft be. pajtltl dat de op den Kiemen nit Polen komende vaartuigen en boutrlotten by, Sclimaleningken eene rijfdaagrebe quarantaine moeten houden, ten einde de overbrenging der cholera te verhoeden. Berlijn, 28 Oct. De Spenertehe Ztitung ver neemt, dat er by de leden van het Huis der afgevaardig den, naar «inleiding der- debatten in bet Heerenbuis, sprake is van hun mandaat neder te leggen. Hetzelfde biad zegt, vernomen te hebben dat de Koning gisteren, bij de ontvangst van den voorzitter van het Heerenhuis, nadrukkelijk beeft verklaard, dat hy, ofschoon niet op de eefle of andere autocratische wijze willende eischen dat de wet op de districten onveranderd zal worden aangenomen, toch in het belang des lands op de aanneming moest aandringen en dnt de Hegeering in geen geval van de daarin voorgestelde groote hervorming zou afzien, Madrid, 27 Oct. Het federatief repnblikcinsch Directorium heelt tegen den 17 November eene al- gemeene vergadering bijeengeroepen, om zijn gedrag aan de goedkeuring der republikeinen te onderwer pen. Het Direotoiium keurt den opstand af en loochefit alle verstandhouding met de conservatieve en on deelbare republiek. Het ontkent voorts eenige ver- bindtenis aangegaan te hebben met de radiealen en beklaagt zich over de aanvallen, waaraan het blootstaat. 1 "i' '."i 1 1 i' Op de Terechtzitting van den 16 Oct. 1872 zyn de navolgende vonnissen gewezen N. d. J. en H, v. D. veroordeeld ieder tot vier geldboeten als twee elk van drie gulden en twee elk van twint;g gulden of ieder een dag subs, gevange nisstraf voor elke boete van drie gulden eu drie da gen subs, gevangenisstraf voor elke boete van twintig gulden en met verbeurdverklaring van het in beslag genomen visohiuig, twee aalscharen alsmede het jnchttnig bestaande in een schietgeweer met enkelen loop met bevel tot uitlevering van het laatste of be taling eener som van zes gulden met bepaling dat indien daaraan niet is voldaan binnen twee maan den na aanmaning zulks zal worden vervangen door een dag gevangenisstraf voor ieder, 1°. wegens het in vereeniging eu gelijktijdig viascheo met aalscharen in eens anders visohwater zonder voorzien te zijn 0. van een daartoe betrekkelijke visohacte of koste-

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2