Koloniën. Laatste Berichten. Vergadering van den Gemeenteraad. INGEZONDEN. Naar oiiac üimmifc ontbreekt in (tit stuk wat men er in de eerste "plaats in mektde Comm. heeft it. 1. niet getracht gronden roor haar verzoek aan te voeren. Op 12 a 13-jarigen leeftijd zijn de leerlingen ge wooulijk rijp voor het bezoeken eener h. b. s.; tot dien tijd moet er du9 gelegenheid zijn lager onder wijs te genieten, kteuschelijk is het ook dat de leerlingen dail de beginselen van het Fransch kennen en in zooverre moeten zij uitgebreid lager onderwijs kunnen genieten. Is daartoe de gelegenheid, dan is, dunkt ons, vol daan aan de eischeu der wet op liet I. ond. voor elke gemeente waar een Et. b. s. is, en dus ook voor Grouda. Wilde nu de Comm. aantoonen dat de op richting wenschelijk is vali een school, waar drie vreemde talen en wiskunde ouderwezen worden, dan had zij moeten doeu zien waarom de h. b. s. voor dat doel niet geschikt is. Zij had zich daarvan niet mogen afhelpen door te zeggen, dat zij zich niet vermeet een oordeel uit te spreken over het Middelt). Oud. in Gouda of elders gegeven. Zij laat daarop echter volgen dat het M. Ond. voor vele leerlingen te breed zou zijn. Maar ziet de Comm. dan niet, dat 'zij een school wil oprichten, die even breed is als de 2 rerste jaren der h. b. s.? Op de ver langde school zonden toch ook aardrijkskunde, ge schiedenis, Nederlandsch, enz. onderwezen worden. In breedte zouden dus de 2 eerste jaren .der h. b. s. niet verschillen van de school door de Comm. verlangd. Maar zou dan alleen het breeder ond. in de derde klasse wenschelijk maken, dat er een nieuwe school opgericht worde? llat is niet denkbaar. De Comm. zegt niet, dat zij meent, dat het ond. aan de nieuwe school beter zou zijn dan aan de h. b. s. Pat ie ook niet te verwachten van een school, waarvan de oiikosten „grooteudeels zouden gedekt worden door de schoolgelden.0 Hooger schoolgeltj^ dan aan de h. b. s. Zou men toch ook niet verlan gen, en door de schoolgelden der h. b. s. worden slechts eeu klein gedeelte der onkosten gedekt. Naar onze overtuiging verlangt dus de Comm. een school waar het ond. nagenoeg eveu breed zal zijn als aan de h.'-b. s. doch waar zeker het gehalte van het onderwijs eu niet de geldelijke opofferingen, die de Comm. wil maken, zou achterstaan bjj dat aan de h. b. s. Zeker meer dan afdoende redenen voor den Itaad om het verzoek der Comm. niet in te willigen. Dat de Regeering met zulk een nieuwe school vrede zon hebben, is zeker niet te verwachten. De Comm. beroept zioh op de Inspecteurs van 't lager ond. Uit het aangehaalde blijkt echter niet duidelijk of die heeren heizelfde willeu als de Comm. Zoo ja dan zien wij verlangend naar de motieven uit. Volgens de Comm. vormen de Inspecteurs van 't lager ond. het meest bevoegde college uit den lande. Wy zouden zeggen, dat er wel andere lieeren zijn even bevoegd in dezen te oordeelen als de Inspec teurs van hel lager ond. en ouder die niet minder bevoegden zijn er vele, die het gevoelen volstrekt niet deelpn. Tegenover plaatsen als Tiel kan men eenige an dere stellen, waar met de oprichting der h. b. s. het uitgebreid lager ond. beperkt is tol Fratïsch en teekenen. Even verkeerd als ons nti de handelwijze te Tiel voorkomt even afkeurenswaardig is naar onze mecning het verzoek van de Goudsche Commissie. Comité vraagde en kreeg de 1 vergunning „van het Hoofd der Gemeente tot het houden eener collecte. Een 8-tal heeren, voorafgegaan door weesjougeus uit de beide Gestichten, verleenden welwillend hunne hulp in de niaaud Februari tot het doeh der be doelde inzameling. De sympathie bleek echter bij sommige inwoners jkn Gorcum. nog niet zeer groot te - ziju, 't welk waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan ohbekendheid met de verrichtingen van het Comité eu het vele goede, reeds tijdens de pokkeu-epidemie, door hetzelve aan menig ongelukkig gezin bewezen. Slechts 260 mocht de scjiaalcollecte opbrengen. Het Bestuur liet zich evenwel niet ontmoedigen, maar ging voort, zich met den nood der lijdenden te bemoeien, ook, al outmoetten Bestuurderesseu vaak ondank en teleurstelling bij de armen, of miskenning bij de rijken. Van Maart tot September werd, door bet uitreiken van bons, verstrekt: 120 kilo rundvleesch, 80 kilo rijst, 72 liter mei*, 2000 eieren, 20 kruiken bier, voor ƒ14 aan brood, koffie, thee, zeep, enz., en nog ruim 20 aan contanten, terwijl voor ferbandmate- rieel werd aangeschaft en uitgereikt 1 bandage, 1 houten beeu, 1 heupverbandverder, ten gebruike gegeven1 bed-ezel eu 1 ziekenstoel, en nog ver strekt: 4 kaffen bedden, 1 dekeu, pluksel, linnen, zwachtels, flanellen hemdeu en wollen sokken. Nog zijn aangeschaft: 12 mans- en vrouwenhemden, 12 lakens en 12 kussensloopen, 3 irrigators, 3 wa ter flesschen en 2 zinken bakjes. Op aanvrage ontving bei Comité van het Hoofd- Comité een groote mand tnet benoodigdheden uit het Ceutroal-Magazijn, benevens bij monde van de Afge vaardigde Mevr. Basting op de Alg. Vergadering ie 's Hage, de vergunning van het Hoofd-Comité tot het toepassen op ruime schaal van art. 4 lett. d van het Reglement. Op 16 Mei werd, mede door tus- 9chenkoiDst van het Hoofd-Comité, ontvangen van wege de Frausche vereeniging vau het Itoode Kruis, het Metalen Kruis, met toepasselijk lint, ter herin nering aan de verleende hulp tijdehs den oorlog van 1870—71. ^Naar aanleiding van een brief, onlangs uit 's Hage ontvangen, van het Hoofd-Coiuité der Ned. Veree niging tot het verleenen van hulp, aan ziekeu en gekwetsten in tijdeu van oorlog, waarin sterk wordt aangedrongen, tot het oprichten vau eeu Dames-Co mité, hier ter stede, in tijden van vrede; wordende Goudsche ingezetenen uitgenoödigd om aaudieroep- atem gehoor te geven, (zooale men dat te Goriuchem gedaan heeft) en zich daartoe aan te melden bij Mej. A. T. van Meei ten, die door bovengenoemd Hoofd- bestuur werd verzocht bare stadgenooten te bewegen, eene jaarlijksche bijdrage van minstens éétr gulden af té vorderen, thans niet, zooals voor twee jaren, om vreemden te verzorgen en te helpeft, maar iiu daarentegen, lijdenden in onze naaste omgeving te verzorgen en bij te staan, die niet in de termen vallen, in het zoo goed ingerichte gasthuis verzorgd en opgenomen te worden. Die genegen zijn -lid vau het Comité te worden, wordeu vriendelijk verzocht zich daanoe auu te melden bij bovengenoemde dame, terwijl later een bestuur zal worden gekozen, waaraan evenwel deze geen deel kan nemeu, uit hoofde van haren gevorderden loeftyd. Eenigen tijd gefeden had te Gorinchem plaats de jaarlijksche Algeraeene Vergadering vau het Vrounreu- Comité van het Roode Kruis. Het doel der Vereeniging is1. In tijd van oorlog bulp te verleenen aan zieke en gekwetste krijgslieden 2. In tijd van vrede werkzaam te zijn, tot verbe- tering der zieken-vcrpleguig, tot het verleenen van hulp bij epidemicn en rampen, tot het aanmoedigen en ondersteunen fan alle pogingen, welke worden aangewend tot leniging der menschelijke elleude. De zaak der ziekeu-rerpleging werd in de vorige Algemeeue Vergadering «net belangstelling besprokep (Art. 4 lett. b van het Reglement)doeft gebrek v aan geld, als eerste hinderpaal, was oorzftak dat hiervoor geen personen konden worden aangenomen om op kosten van het Comité te worden opgeleid in eens uitgebreide Zieken-Innfbhting in eene der grootere steden van ons land. J Inmiddels ging het Comité/ voort, ingevolge art. 4 lett. d van het Reglement, hulp te verleenen nau lijdende stadgenooten, welke niet iu termen vielen, om bcdeeling van het Armbestuur te ontvangen, noch in het Gasthuis konden worden opgenomen. Deze werden, naar hunne behoefte, ondersteund, mits zij, voorzien vau een Certificaat van hun Geneesheer, de hulp vut kei Comité inriepen. Niet alleen verkwikking aan kranke», geneesmid delen en verbnndmaterieel, maar ook gepast voedsel voor herstellenden es «wakken werden door de zorg van Bestuurderessen naar het vermogen- van het Co mité uitgereikt. - er, n Spoedig nogtans bleek het, dat de beschikbare gel den niet lang meer toereikend zoudtn zijn. Het Voor de vacante betrekking van onderwijzer op de bijschool aan de Rotte te Zevenhuizen is benoemd de heer W. Westbroek, hulponderwijzer te Goudstuk. De heer M. C. de Graaff, hoofdonderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs aldaar, is op zijn verzoek eervol ontslagen, nadat hij 40 jaren die betrekking vervuld heeft. De arroud.-rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdag C. H. 16 jaar oud, visscher van beroep, wonende te Stolwijk, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beschuldiging vau moedwillige verwonding. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Middelbands is gisteren hij de herstemming gekozen Mr. G. J. Goekoop, advocaat te Goedereede. Te Amsterdam is door kweekers van Amsterdam, Aalsmeer en Naardcn eene vereeniging opgericht, die ton doel heeft de handelsbelangen der boom- en plaut- kweekerjjen van genoemde plaatsen en omstreken te bevorderen. Te Haarlem is Zondag 11. in het lokaal beneden het koffiehuis „de Korenbeurs", de bij aanplakking aangekondigde vergadering gehouden van de algemeene Nederlandsehe werkliedeo-verceniging. De zaal was geheel vol, maar m heerschtc gedurende rnim twee ureh eene volmaakte orde. Verschillende sprekers volgden elkander op, ten einde den toestand van den Jigndwerksman als onhoudbaar te schetsen. Maar tot verbetering moeten, zoo meendeu zij, geeue werksta kingen en nog minder onderlinge opruiingen tc baat genomen worden, 'Gebreken e!> leemten,'waar Aiè bestaan, moeten langs ilen minnelijken weg vereffend en aangevuld worden j het verdiende loon moet meer productief gemaakt worden door cooperative winkel- vereeningen op te richten, dit was het program van dezen werkraans-bond. Enkele punten werden aan geroerd om (je zondagsrust te verdedigen, en ten slotte werd tot deelneming in het lidmaatschap uitgcuoo- digd. - -i (fl. e.) Voor de arrond.-rechtbank te 's Hage 6tond gisteren terecht zekere W, beschuldigd van een eergeant- schrvvor, fan Ket reg. grenadiers en jagen arglistig eene som fan ƒ2600 te hebben ontvreemd. l)e ser geant had deze som ontvangen fan den kapitein* kwartiermeester om eenige betalingen te doen. Hy was, eenige leveranciers niet te huis vindende» in koffiehuizen gegaan en dientengevolge beschonken ge raakt. W. Ima hem* ontmoet en aén raaa gegeven met hem mede te gaan, daar het te laat was om naar de kazerne te gaan. Hij bracht hem in eene slaapstede waar zij beide nachtverblijf hielden. W. ging des morgens weg en de sergeant ontwaakte eerst op den middag, maar miste toen de hem toe vertrouwde geldswaarden. Eenige verkregen aanwij zingen volgende vond men W. in zyne woning, die echter ontkende iets van de zaak te weten, maar daar hy zich ijlings verwijderde naar het privaat deed men verder onderzoek en vond men hem in het bezit van 147, terwjjl later nog in de zoldering van die plaats/2000 werd gevonden. Door het openb. ministerie werd zijne veroordeeling geeischt tot ga1 vangenisstrsf van 2 jaren. De sergeant-schrijver was door de militaire auto riteit, voor zijue achteloosheid, met 8 dogen provoost disciplinair gestraft. De Standaard meldt het volgende: De synodale commissie der christelijk gereformeerde kerk heeft een uitvoerig adres aan den koning gerioht, waarin da christelijk gereformeerde kerk met bescheidenheid, maar tevens met den meesten ernst, Z. M. verzoekt, dat het haar behagen moge zoodanige wijziging in art. 194 der grondwet en diensvolgens ook in de wet van 1867 (Stil. n°. 103) te brengen, dat de leden der kerk, meer dan 100,000 van 's konings onderdanen, en eea nog veel grooter aantal eeusge- zinden met hen, én materieel en zedelijk in dezelfde rechten en v ijheden deeleo mogen als andere van 'b Konings onderdanen genieten en hnn grondwettig zijn verzekerd. Volgens de Oron. Of. zou de heer W. A. Schot ten te Groningen concessie hebben gevraagd, om een tweede brug over den Oceaan te slaan, fin wel tuaschen Rotterdam en New-York (tijdeljjk tusscben Vlissingen en laatstgeuoemde stad), met schepen van,, ongeveer 4000 tonnen iulioud. Onderscheiden fabrikanten te 's-Hertogenbosch heb. beu aan het monqpoiie der eigenaren van steenkolen mijnen den oorlog verklaard. Zij hebben de vuren onder hunne stoomketels met geringe kosten dom veranderen eu stoken thans m«t voordeel Hollandachen en Noprdbubantsehen turf. r«.TTT - T ~44 «a i Hf De Eeidsche dokterstpsaesfle, waarvan m de vorige week mededeeling werd gedaan, is heden bij het Prov. Géreehtshof in Zuid-Holland beëindigd. Het Hof heeft het vonnis der Leidsche rechtbank ver nietigd, doeh alleen voor zooveel de opgelegde straf van 3 dagen eenzame opsluiting betreft, omdat deze naar het oordeel van hel Hof niet in evenredighoid I staat tot het gepleegde feit en de wet alleszins I toelaat tegen dat feit eene geldboete uit te spreken. Vervolgens op nieuw rechtdoende, heeft het Hof Dr. B. W. aan het hem ten laste gelegde feit schul dig verklaard en hem veroordeeld tot eene geldboete van 60 of subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen. De Middelburgtcht Ct. wijst op de noodzakelijk heid, dat de regeering een opvolger beaoeme in de plaats van den op zijn verzoek eervol ontslagen in specteur van het middelbaar onderwijs in de pro vinciën Friesland, Overijsatl, Groningen en Drenthe, dr. W. C. H. Staring. Immers de heer Bosscha is onlangs benoemd tot lid en secretaris der internationale commissie van toezicht op de vervaardiging van de nieuwe prototypen der standaardmaten en gewichten, welke betrekking hem van tijd tot tijd tot eea langer of korter ver blijf te Parijs zal nopen. Dan bljjft ale inspecteur eleehts over de heer Steyn Parvé en de inspectie van alle inrichtingen voor mid delbaar onderwijs ie, zelfs tijdelijk, voor één inspec teur volstrekt onmogelijk. Dezer dagen werd door eenige onder-offioieren van den hoofdcursus te Maastricht eene aanklacht opge-, maakt tegen een hnpner makkers, waarin deze beschul digd werd van nalatigheid in het betalen van ge maakte schulden en in het teruggeven van geleende gelden. T ,'jjïti Deze Aanklacht, die door twee onder-officieren op gemaakt en nog door 14 andere onderteekend was, bedoelde niets minder dan de verwijderiug van den beschuldigde van den cursus. Na een nauwkeurig onderzoek der officieren-instructeurs, is die aanklacht gebleken zeer overdreven en gedeeltelijk valsch te zijn. Zoowel de beschuldigers als de beschuldigde zijn door den commandeerenden officier streng gestraft. Men meldt uit Moerdijk, dat aldaar eerstdaags door eene Commissie, afgevaardigd door het provin ciaal Kerkbestuur van Noord-Brabant, een onder zoek in loco zal worden ingesteld naar de handelingen van den predikant dier gemeente, naar aanleiding van twee klachten, bij genoemd bestuur ingeko men. De eerste betreft doopeweigeringde tweede betreft hetzelfde fe:t en persoonlijke belecdiging op den kansel. v Dat op sommige plaatsen de dagloonen uiterst gering zijn, daarvan levert het volgende een bewijs op: In bet dorp Oostcrwolde verdient een arbeider, die van zonsop- tot zonsondergang, met twee nar sehoften, moet werken, tegenwoordig 60 ets per dag. Hoe korter de dagen wprden, boe meer bet dagloon inkrimpt zoodat het dagloon 30 ets daalt. van menig arbeider tot Een industrieel maakt inde Timet een eenvoudig middel openbaar om 60 p. c. te besparen op het ver bruik van den steenkool. Het is voldoende, zegt hij, om stukken krijt in den vuurhaard te plaatsen. Dit krijt, door den steenkool verhit, verspreidt zeer veel warmte zonder dat er iets hinderlijks 't ge volg van is. OOSMNDIË. Tot ons leedwezen zegt het Niewee Bat. Handels blad wordt in particuliere brieven uit Dell, fan 29 Augustus jl. het bericht bevestigd, dat wij aan de Pinang Gazette ofér een échec fan onze troepen ontleenen, >F4PVFpi r H In een ons \yclwilleud tor. inzage verstrekten brief leest meu: •Met de Batakkers is het weder geheel mis. De vrees vau de planters, dut de civiele en militaire autoriteiten zich weder door de Bat taks zooden late» om den tuin leiden, is helaas! bewaarheid gewordeu. Onze troepen hebben een nieuw éohee geleden. Weder hadden een paar panghoeloes beloofd de beide Dato's uit te leveren eu daardoor hebben de laatsten een uitstel verkregen, voldoende om zich van de vroeger geleden verhezen te bentellen en zich beter voor te bereiden. Men schijnt overeen gekomen te zyu, dat na verloop van zekeren termijn onze troepen naar het gebergte zouden oprukken om de panghoeloes te ondersteunen. Geenerlei waarborg voor de oprechtheid van die hóófden gevraagd hebbeude, liep men in dcu strik. •Van onze troepen rukten 150 (sommigen zeggen 20Ö) inftn op, die zeer spoedig begroet' werden met een hevig geweervuur uit een nieuwe, zeer kunstig versterkte vu voor 'het oog geheel verborgeu beutiug. Er vielen 4 dooden, waaronder een officiermen erkent voorts dat 12 man gewond werden. Hier loopt het gerucht dat dit getal nog verkleind voor gesteld is. Oiue troepen zouden verder de benting nog genomen en daarin een nacht gebivouacqcerd hebben. Zeker is het, dat zij met spoed terugge trokken zijn. De gez ighebbcndeh moeten of volstrekt niet op de hoogte van den staat van zaken geweest zijn of zij zgn door geheel onjiyste berichten mis leid. Men spreekt wel van geheime bedoelingen, die by dit allea in ket spel zijn en verspreidt zeer gerust stellende mededeelingen maar wat zegt dat tegenover feiten r •Thans wordt een gedeelte der troepen, die het eerst hier van Rionw kwamen, beoeveus 125 gewon den en zieken, naar die plaats teruggezonden. Ook spreekt men van het vertrek der marine-troepen en wel naar Atjio. Wat moet dat twteekenen? Hier zyn thans eer meer dan minder troepen nood ig. Men begint toch reeds met het intrekken der detacbemrn- tep, die op eenige ondernemingen ter harer rerdedi- ging gestationeerd waren. De eerste font was dat men ons te weinig troepen zond. Wil men nn weder in die fout renrallen Of poogt men den indruk teweeg te brengen, dat alles in volkomen orde is en ""L'Ü T2ÜS *WD" Men dan wel zeer ongelukkig daarin, Wint het gebenrde wekt in hooge mate nieuwe onrust in alle geftioedoren, al neemt men zeer geheimzinnige allures aan, alsof 'tgeen plaats vond -vooraf berekend was ea de zaken uitmun tend staan. .Er zullen op verschillende plaatsen drie bentings worden opgericht, elk met «0 man bezet Maar waar- g!" tc Trecztn dat deze expeditie telkens uitgebreider dimension zal aannemen eu nog zeer lang kan duren. Vóór de Ba taks e» hunne lelden moet men zeker ontzag hebben; zij geven den strijd niet op, maar ontwikkelen steeds grooter macht en trekken partij van de ervaring, die zij opdoen. „De koelies houden zich zeer matig." Naar wij vernemen, zyn de soldaten, die van Deli herwaarts vervoerd zullen worden, lijdende aan gezwollen voeten en diarrhea. Op Deli zelf achtte men den toestand onhoudbaar, indien er geen verster kingen werden gezonden. (B. II.) Met de William Mac kinnon zijn 60 koelies van Deli nlhi-r teruggekeerd. Men schrijft ons voorts van Rionw, dat het stoom schip Bronbeek daar blijft, waarschijnlijk om nieuwe troepen versterking, welke men daar t an Batavia voor Deli wacht, over te voeretl. Het hospitaal te ltiouw is opgevuld met gewonden en zieken, van Deli komende. Ook zou daar een officier, tot de expeditionnaire macht behooreude, zijn teruggezonden die, naar men zegt, wegens onachtzaamheid op zijn post moet terecht staan. Wij willen hopen dat dit eene onjuiste me dedeel ing is. (V. B.) De opium-aanhalingen zijn weder met eene en wel van teer belangrijken aard vermeerderd, Men zal zich berinneren, dat den 3deo dezer op Kemaijoran eene aanhaling plaats had. Men vond toen slechts 150 thails opium bij den Maleier, een Benkoelees, die gearresteerd werd. De adaistent-resident liet daar de uasporingeu voortzetten. Heden slaagde men er in drie enorme blikkeo bussen met ongeveer 1250 thails opium, iè dien grond begraven, te vinden, waarvan de herkomst wel niet twijfelachtig is, maar wellicht mocdyk te bewijzen zal zijn. (N. B. II.) Madrid, so Oct In de silting der Cortes was het foorstel des heeren Sagnsta aan de orde om bet Ministerie in staat van beschuldiging te stellen. Zo- rilta zeide dat hij geen Kabinets-qnaestie wenschte te provoceeren. Hy zal tegen hét voorstel stemmen, eu raadde zyne vrienden aan zijn voorbeeld te volgen. Er werd met 124 tegen 104 semmen besloten het voorstel in overweging te nemen. New-York, 29 Oct. Tengevolge van bet ver zoek van deu Franschen gezant heeft Grant bet uit vaardigen zijner proclamatie verdaagd,- waarbij werd vastgesteld dat ten differentieel recht van 10 peroent zou worden geheven van koopwaren, die aangevoerd worden met Fransche schepen uit andere landen als Frankrijk. De epidemie ondèr de paarden duurt vdort, Hét verkeer wordt daardoor belemmerd. Gumbinnen, 30 Oct. Vogcus officieele mede- dedeeling is in de nabijheid vm Jobannthberg de cholera uitgebroken. Eenige sterfte taken hadden plaats. Pesth, 30 Oct. De l'esthér Llayd logenstraft het bericht van Bèfomt dat Hongarije eene leenrng run 100 millioeu florijnen zal sluiten. Tot dusver hebben te Festh 94 gevallen van cho lera plaats gehad, waarvan 27 mét iloodelijken afloop. Van 29 soldaten, drie gelijktijdig door die ziekte waren aangetast, zyn 5 overiedeu. m::::znm Dinsdag, 29 October. Tegenwoordig de heer van Bergen IJa-ndoorn, voorzitter cn al de leden, behalve de hh. Lu)teu cu «au Slrutco, die kennis hebben gegeven verhinderd te zijn in het bijirooen dtr vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen cn ge arresteerd. Zijn ingekomen: eene missive van hh. Gedep. Staten dezer provincie hon dinde goedkeuring van de rekening der dd. scholterij over den jaro 1.871; Inform. een van dezelfden houdende goedkeuring van de begrooting der dd. schutiery over 1873Inform. een verzoek vin de pl. schoolcommissie voorstellende eene wijziging van het reglement betreffende de z\ oudscholen Ter vieie. een adres van den béér C. G. vm de Garde verzoekende een stnkje grouds, ter vergrooting van het kantoor der ra derboot wordt gesteld in handen der eommieeiar van fbbri- cage een adrea van M. S. Cat» verzoekende in hour te mogen hebben een gedeelte van het viachhaisje aan de viaehmarkt. Ge steld in handen van de commissie van fabricage een adres van den heer 3. Jacobs, kapelmeester der dd. schutterij, verzoekende verhooging van traetement tot ƒ500.— lu handen van B. en W. ten fine van bericht enz.; een voorstel van B. en W. ter regeling van het armbe stuur der opgeheven gemeente Stein, om namelijk 4/5 der fohdeen af te staan aan Reeowyk en 1 /5 wan Gouda en het beheer op te dragen aan B en W. dier .heide gemeenten. De voorzitter deelt mede dat benoemd zgn tót zettera der bejadtingen da bh. J. B. van Cats, T. Rrsyer en H. P. N. kofemana. Aan de orde is 1. Ben voorstel tot vaststelling der bezoldigd van de wachters aan de bascule-bruggen op de Haven. De heer Westerbaan brengt bezwaar in tegen de vaststel- bepaald is, De heer Kranenborg wil de verhooging der bezoldiging van den wachter aan de brug tegenover de Minderbroeders- steeg uitstellen, omdat er sprake is \au een noodbrug. De heer Kist vereenigt sich met dit gcvoeleu. De heer Messemaker is ook voor uitstel. Do voorzitter verdedigt het voorstel in •tca*»»g gebracht d« verhooging van do bezoldiging van den wachter tegenover de koodgodsteeg en wordt die aangenomen met 12 tegen 2 stemmen, die van de hh. Droogleever en Samson). Bij de stemming over de bezoldiging van den brugwachter te genover de Minderbrocderssteeg wordt het voorstel verwor pen met 8 tegen 6 stemmen, zijnde die van de hh. Viruly, Remy, Prince, Buchner, Post Drost en de voorzitter. 2. De wijziging der instructie van den heelmeester der beide gasthuizen en der verordening voor het bestuur dier gestichten wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. De beer Droogleever verlangt do echter nog eene wijziging voor te stellen namelijk om den heelmeester te verplichten c. q den vroedmeester to vervangen ingeval hy door ziekte of andere wettig beletsel verhinderd wordt zijne functiën te vervullen. De heer Prince ondersteunt dit voorstel. De hh. \iruly en de voorzitter spreken in tegenoverge- stelden zin, want dan moesten er twee personen benoemd worden De heer Kranenburg wil in het belang der ingezetenen juiat twee personen benoemen. Na wordt het voorstel van den heer Droogleever geformu leerd en ook dat van den heer Kranenburg, om de betrek king van heelmeester der beide gasthoizeu en die van stadz- vroedmee8ter niet te vereenigen in den zelfden persoon. Beide .worden in stemming aangenomen met 8 tegen 6 st., zijnde de hh. Viruly, Remy, Buchner, Messemaker, Straver cn de voorzitter. Da heer Messemaker stelt voor dc bezoldiging van den heelmeester d. b. g te verhoog* n met 80.— eu te bren gen op 300.— De hier Droogleever en de voorzitter verklaren zich daar tegen om verschillende redenen, en wordt dit voorstel ter worpen met 11 tegen 3 stemmen; de hh. Rrmy, Messema ker en Buchner. Nu worden nog twee kleine wijzigingen goedgekeurd met algemeene stem meu. Hierna wordt benoemd tot heelmeester der beide gasthoi zeu de heer M. Spruijt. Tot stade\roiduit'ister wordt benoemd de heer dr. F. H. G. van Itcrson Tot hul [kinderwijzer aan de burgerschool «oor jongens wordt benoemd de heer W. 3. Odé. Na machtiging ter uitvoering zonder resumtie eindigt da vergadering. A ling, omdat nog niet welke brug men bouwen zal. Mijnheer de Redacteur! y De raad dezer gemeente heeft iu zijne zittiug van' den 22sten jl. bet voorstel tot vermeerdering van het salaris van den Kapelmeester dor dd. Schutterij al hier, niet aangenomen. Dit was voor my cn voor velen in deze gemeente zeer smartelijk. Immers, verscheidene ambtenaren fiel het geluk ten deel, dat hunae middelen van bestaan verbeterd werden. En ik misgun hun dat geluk niet; de tijdsomstandighe den wettigen die verhoogingen volkomen; maar pijn lijk is het te zien dat hetzelfde geluk a.m anderen outzegd wordt, die er niet minder aanspraak op heb ben. Jeder minnaar, eu vooral kenner der muziek staat verbaasd over de vorderingen die bet muziek korps der Schutterij in korten tijd gemaakt heeft, liet is algemeen bekend men die vorderingen alhier aan den ijver en de bekwaamheden van dón Heer Jakobs verschuldigd is; maar minder is het bekend dat de betrekking vau den Kapelmeester niet alleen voor hem geene winstgevende is, maar dat hij zich daarbij eene belangrijke opoffering getroost, dat zyn salaris onvoldoende is tot dekkiug der noodzakelijkste koeten. Ziehier, Mijnheer de Redacteur, de rekening. De Heer Jakobs behoort tot het orkest van den Heer Stumpff te Amsterdam en moet daar iederen dag bijna werkzaam zijn. llij Leeft verlof bekomen om de betrekking van Kapelmeester alhier te aanvaarden, doch omdat hij iedere week één dag moest afwezig zijn, bekomt hy 10U minder salaris dan vroeger. Zijne reiskosten naar Gouda bedragen per week vice versa 2.45. zijns verblijfkosten. - 2. te zamen per week 4.45. Dit bedrag 52 maal genomen is 231.40. voegt daarby de korting van salaris - 100.—. is381.45. Zyn salaris te Gffoda bedraagt 300.derhalve een te kort van 31.45 per jaar. Onze Kapelmeester die bekwaam en ijverig is, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, heeft eon ne gatief salaris van 31.45. Kan dat? Mag dat? Mynheer de Redacteur! Mag men zulk eene opoffering vorderen? Van een man die geen ander vermogen dan zijne capaciteiten bezit? Hartelijk wensch ik dat de raad een grondig on derzeek doe naar bovenstaande berekening; bedenke dat het foot den Kapelmeester niet mo ge luk is lang op die voorwaarden zijne betrekking te behouden en dat er zeer velen in de gemeente, en daaronder vooral de hh. muziekanten der Schutiery

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2