Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 1281. BUITENLAND. T. 1872. il Vrijdag, 8 November. Buitenlandse!! Overzicht De insending van advertentiAn kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. 3j li nik- «I 'l araten. ten. binden.’ t ui wijzing 'otterdam. t k. 4 «b rking van ma oogen in zeemt» hoogst ongunstig. De AyuWi. den heer Prinoeteau een /ecZie» llegeneez- le sanpen itwerkmg pinnende vrij van ozen van ie, eiwit- mgesteld, i als een en, kink- makenden waarmede wordt, is zelf» niet i» reed» wat men en onge il het on- eroeligata De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER- DXG. De prys per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. ers, belet I een ge en maakt 45 Ct». traat, en ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS I. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. I nte dozen 35 Cts. skten van ach, losse ar het de i in den den, door I. iwemen ta lk «1 Oc- Lican en iwelyk, op nden door ei bepaald da koaten. iquirant, tutteer de leljjk be- >ch het is door het weet toch zyn om immer de e en jeu- gevonden van Dr. aan ver- htig wer- rolen, eu ruik, vol- voorn»- GOUDSCHE COURANT. nieuwe weteontwerp betreffende de Kreisordnung op nieuw misschien gewijzigd by den landdag zal worden ingediend, de beraadslaging bier tot bet einde dezer maand zal durett en in bet begin van Deo. ongeveer gelyktijdig met den terugkeer van von Bismarck bei heerenhuis weder zitting zal bonden. I Het aantal, meeat Duitseh» vorsten dat de gouden bruiloft van het Saksische koningspaar zal bywonen, bedraagt 31; den keizer vao.Oostenrijk vinden wij ■list óp de lijst; hij schijnt derhalve hqt reisplan te hebben opgegeven en laat zich vertegenwoordigen door den aartshertog Karl Lafwigjde Oostenrijkscbe gezant te Londen en ex-Saksitehe minuter von Beust, ia Zaterdagavond reeds naar Dtpwlen op reis gegaan om eveneens de feesten by te tarnen. De Beiersche regeering heeft weder een teeken van leven gegereu door de verschillende distriotsbeatoren aan te schrijven om toe te zjpn op de zoogenaamde boerenvereenigingen, de bekende kweekplaatsen van ultramontaausche onverdraagzaamheid en dweepery. De minister van binuenlandsche zaken beeft bet pu bliek gewaarschuwd tegen de Docbaner-banken, die enormen interest beloven, daardoor de boeren ver schalken en in 't eind bedriegen. Het weteontwerp op da directe verkiezingen voor den Oostenrykscben rijksraad schijnt werkelijk gereed te zijn men verwacht dat het in het laatst «au deze of in het begin der volgende waak zal worden toe gezonden aan de voornaamste leden van den rijks raad met nitnoodiging tcrens om op later te bepa len dag en uur, in elk geval vóór de opening van den rijksraad, in vertrouwelyk overleg te treden met de regeering over het 'ontwerp. Over den inboud van bet ontwerp wordt officiéél nog altijd niets mee gedeeld, maar alle berichten stemmen daarin overeen, dat de tegenwoordige wijze van verkiezing zal wor den behouden en vooral bet overwicht van het Duitsche element zal worden bevestigd. Uit ontvangen telegrammen blijkt dat Grant met ongeveer 250 stemmen van de 36(1 presidantskiezers tot president der Vereenigde Staten zal herkozen worden. FRANKRIJK. De monarchale bladen ran Bordeaux maken eenige bijzonderheden openbaar aangaande het diner, dat op 30 Oct. aldaar den „liberaal-conservaueren” afgevaar digden van het departement der Gironde gegeven werd. O. a. waren tegenwoordig da heeren Prinoe teau, Decazes, Cavayon-Latour, Bonnet, Johnston, Lur-Salucea en Adrien Léon. Aan redevoeringen ont brak het' natuurlyk niet. Opmerking verdient vooral die des heeren Princeteau, omdat hij daarin den heer Thiers hevig aanvalt, hem beschuldigende door de aanvaarding der Republiek het „verdrag van Bor deaux” geschonden te hebben. „Wel is waar," zeide spreker, „verklaart zich de beer Tbicrs voor decoa- unalime Republiek, maar coxurvaluj of niet, zoodra hij de Republiek als regeeringsvorm erkent, snheudt hij het verdrag van Bordeaux „De heer Gambetta, wienw vermetelheid, zoo al niet zijn beleedigingen, geautoriseerd werden door de daden, de woorden en de- brieven van den heer Thiers en den heer Barthélemy Saint-Hilaire, de heer Gambetta verdedigt een republiek, die de beer Thiers voor een andere houdt dan da zijne. „Zoodat de discussie gevoerd wordt over twee vormen van republiek, alsof de bevoegde macht reeds uitgemaakt bedde dat de regeeringsvorm bel gemeeue- best moet wezen, en dat er voortaan slechts sprake zyn kan van de conservatieve republiek of van da radicale republiek. «Myne heeren, ean ons ligt bet om tot bet verdrag van Bordeaux terug te keeren en om de monarchie niet door republieken te laten aftroggelen. Er be staat feitelyk slechts een soort van republiek, en de beer Tbiers beeft het zalf gezegd, dat zy altoos ein digt met bloedig of dierlijk te worden. „Wanneer, hetgeen God verhoede, wij overwon nen worden door eene meerderheid, zult gij ons nirt kwalyk nemen, indieu wy bij ons zelf te rade gaan, of wij aan een regeering, wier optrediug wy bestre den zullen hebben, omdat zy ons niets dan onhei len voorspelde, bet voordeel eeaer asinderheil mop- ten bieden.” De repoblikeiiMebe Maden beeeedsatea deze teil 'tifoe fraaeaiee noemt en spoort Tbiers aan krasser maatregelen te beramen tegen de weer spannige». Volgens bericht in de Ordre, treedt de boer Clé ment Duvernois als redacteur af. In zijn plaats treedt de heer Dugué de la Fauconnerie. ENGELAND. Andermaal zendt Engeland een expeditie naar Afrika, ditmaal niet met een aardrijkskundig doel of ter opsporing van een beroemd reiziger, maar alleen uit philantropie. 't Geldt thans de Oostkust van Afrika. Zanzibar is 't doel van den tocht der on derneming, aan wier hoofd Sir Bartie Frèae zal staan. Den slavenhandel uit te roeien is *1 oogmerk der zending. *t Eiland Zanzibar ligt niet ver van de kust met met de kleine eilanden Pemba ten Noo'rden en Momfra ter zijde. Een kanaal van 25 mijlen breedte scheidt ze van ’t vasteland, welks kust vnn af de haven van Darufbrd tot Kaap Delgado aan den ingang van ’t Kanaal van Mozambique, tot 't gebied behoort van den bebeerscher van 't eiland in quaestie, den Sultan van Zanzibar. Te Zanzibar zelf is een geregelde slavenmarkt, waar duizenden ’sjsars worden aangeveerd ea ver kocht. De waar wordt gefourneerd door de Arabie ren, die ze aan de overzyde buitmaken en hun la ding dicht by de kust ran 't eiland in W water o «er boord gooien, waar ze door de handelaars wor den afgewacht en al naar hun waarde ah vee Ier markt worden gevoerd of op de landingsplaats aan hun lot worden overgelateu. Van Zanzibar worden ge door de opkooped) naar Arabic, Pèrzië en verder geëxporteerd. ’t Kwaad dat die onmenschelijke handel brouwt, is groot. Volgens *t rapport vau den vroegeren con- - sul te Zanzibar, generaal-majoor Bigby, is 't geheels rijjee land van af ’t meer Nyassa tot diep in 't Zui den zoo goed als ontvolkt. Genoemde heer spreekt van een district, waar men voor weinige jarpn over een uitgestrektheid van 80 mijlen op elk’s halve mijl afstand een welvarend dorp vondna, een paar jaren kon men er 120 mijlen ver reizen zonder een enkel mensohelijk wezen te ontmoeten. Dr. Livingstone reisde voor eenigen tijd door *t Naar aanleidiim van de heropening der zitting van de nationale Vergadering aanstaanden Maandag, den 11* Nov., heeft de minister van eendienst, Jules Simon, de verschillende bisschoppen herinnerd aan art. 3 der prorogatiewet, aldus luideid*„Den eer sten Zondag na de heropening der zitting zullen in alle kerken en godsdienstige gestichten openbare ge beden tot God worden opgezonden om Zijnen zegen over het werk der nationale vergadering af te smee- ken.” Niet alleen door de bisschoppen, maar zelfs door do kampioenen der uiterste rechterzijde wordt dit voorschrift op de ergorlykite wijze misbruikt. In plaats ran eene eenvoudige kennisgeving aan de priesters, wordt deze aanschryring door de bisschop pen vau Angers en Orléans b. v. terstond aan po litieke doeleinden dienstbaar gemaakt. De eerste le vert eene philippic» tegen net onderwijs, dat niet door geestelijken verstrekt wordtde heer Dupauloup waarschuwt met zyne gewone breedsprakigheid Frank rijk, geen bedricgeljjke hoop te stellen op een man, die spoedig blyken zou Êrankrük’s redder niet te zyn. AI wordt geen naam in net stuk genoemd, de president der republiek is zijn mikpunt en Henri V blijkbaar de eenige man, van wien Frankrijk, of liever de paus, redding verwachten kan. Dit is de dauk, welken’ Tbiers en Jules Simon inoogsten voor hunne welwillendheid tegenover de geestelijkheid I Uit de departementen de la Marue en de la Haute- Mavue luiden de berichten omtrent de ontruiming door de Duitsche troepen zeer gunstig. Alles heeft in de volmaaktste orde plaats en de bevolking houdt zich overal rustig. Epeniay en Dormans zyn reeds geheel van het Duitsche garnizoen ontslagen en he den zal ook Chaumont ontruimd worden. Vrydag morgen zullen de laatste Duitschers Ch&lons verla ten en den 12" zal geen enkele Duitscher meer in de beide departementen gevonden worden. Te Bar- le-Duo en Belfort hebben de nieuwe bezettingstroepen do barakken reeds betrokken. De kosten dezer ba rakken worden op niet minder dan 24 millioen geschat. De Lnxemburgscbe kamers zyn geopend door prins Hendrik, die in zijn toespraak dank betuigde voor de bewijzen van sympathie, bij het overlijden van zyn gemalin ontvangen, en op den nieuwen waarborg wees voor het behoud vau de Luxemburgsche onaf hankelijkheid gelegen in de hernieuwde bevestiging in Juli II. van de’ bekende verklaring der Mogend heden van het tructaat van Londen. De Pruisische offioieuse Nordd. Allg. Zeit. schrijft zeer optimistisch over bet conflict met hebheerenhuis; bet blad verontschuldigt de* regeering, dat zy intüds niet meer pressie^ heeft uitgeoefend, en Iaat daarop volgen, dat „de overwinning, die de meerderheid van het heerenhuis behaald heeft, in de gevolgen een nederlaag zal blyken te zyn, en de beraadslagingen van de laatste dagen eu de daarmee in verband staande maatregelen niet alleen voor hel punt in quaestie zelf, maar ook voor de organische ontwik keling van het staatswezen in het algemeen van hoog belang zullen zjjn.” lie Perlijbsche correspondent van de Augtb AUg. Zeit., doorgaans goed op de hoogte, bericht dat liet

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1