Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. L1 II N° 1282. 1872. BUITENLAND. BINNENLAND. ING 411 ih‘i3 Zondag, 10 November? U I erij. Biillenlandscli Overzicht. f De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. r ■P idboek I Gouda, 9 November. Schaakwedstrijd. ITGAVE I. marok in i het hoofd der regeering I •I' t? ji’ I postzegels) oor geheel gen. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER- DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. ASSE be- LAPPIWG GOUDSCHE COURANT. ten of bui- T, N». 37, het Heel- nz. Hij is aren. Wie i met goed in de Hol en de Ge- ti op veilige rzonden. RVATION dijk toezigt ild en voor- i door hem elaar H. A. Ie Molsteeg aanvraag ie Uitgave Cts., de franco per sterkte mate, te zullen ontmoeten, en bet is dus niet meer dan billijk dat men de middelen opzoeke om dien tegenstand voor goed te breken, en zich niet tot maatregelen van tjjdeljjken aard bepale, waardoor voor, het oogenblik slechts hulp wordt aangebraoht. Over bet wetsontwerp aangaande het misbruik van het geestelijk ambt, dat na de opening der zitting bij den Prursischen Landdag zal worden iugediend, schrijft de Berljjnscbe correspondent van de Augsb. Allg. Zeit. dat de voornaamste bepaling is, dat de kerkelijke autoriteiten geen straffen mogen opleggen, die de burgerlijke eer benadeeleu. Dezelfde bepaling komt ook voor in het Pruisische Landrecht, maar met de bijvoeging, dat voor het aitspreken aan zulk een straf de goedkeuring noodigia van de regeering; in het nieuwe wetsontwerp is deze bepaling wegge laten tevens wordt de wet van toepassing verklaard op de geheele Pruisische monarchie, terwijl het Land recht alleen geldt ia de oude Prailusche provincial; overtreding van de wet wordt niet strafbaar gesteld met ambtschoraing of ontzetting van ambt, zooals vroeger het geval was, maar- alleen met inhouding, ran de Staatsjaarwedde. H't wetsontwerp komt dus geheel overeen met de handelwijze, door het minis terie tegenover den bisschop van Êrmeland gevolgd. Het wetsontwerp betreffende het verplicht burger lijk huwelijk- is reeds door den keizer goedgekeurd. Het vorstendom Lippe, een souvereiu staatje in Duitschland van 1000 C -- inwoners, houdt de publieke zonderlingen toestand waarin was er geen L.i..i-~. i- I.. aan I-o- de heer von Flotwell, een goed administrateur er heen 1 “O goed, fdeel willen hebben iu het bestuur. Bij de verkiezingen voor den landdag wilde niemand een mandaat als vertegenwoordiger aannemen. De mi nister heeft nu in de officieele courant van het vor stendom doen weten, dat hij alleen en op eigen ver antwoordelijkheid zal blijven regeeren, tot tijd en wijle de eerzame Lippenners hem een vertegenwoor diging tot bestand willen geven. In Zwitserland breidt de strijd tegen de roomsehe Curie zich uit; de bisschop van Bazel heeft den Oud- Katholieken pastoor Gschwind te Siankirch afgezet; de regeering van het kanton (Solothurn) heeft die handeling voor onwettig verklaard en het volk den pastoor een ovatie gebracht. Solothurn is een over wegend katholiek canton, maar, zooals men ziet, geen nllramontaansrh. Bij de verkiezingen voor den nationalen raad stemde het centralistisch. Bij de audiëntie, Zaterdag aan den Briischen ge zant Elliot verleend, heeft de Sultan verklaard, dat hij geenszins voornemens is den vroegeren grootvizier Mahmud-pacha wéder aan 1 - te stellen. De heer Hamilton Fish, Amerikaanse^ minister van buitenl. zaken, zal in Maart zijn ontfflïg nemen an dere wijzigingen in het kabinet worden waarschijn lijk geacht. Gtant heeft, in antwoord op de gelukwensohingen bij zijn herkiezing, verklaard, dat het zijn streven zal zyn om de banden van vrede en eensgezindheid onder de bevolking te 'versterken. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS t worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN.’ Omtrent da plannen der Frausche repealing bij den auuvang der nieuwe zitting is niets naders met zekerheid te zeggen. Het best is de aanstaande bgpd- schap ties heeren Thiers af te wachten. Het baudelsiractaat tu-schen Frankrijk en Enge land is geteekend. Nu is het toch een officieel be richt. De heer Thiers zal zich dus weder voor de nationale vergadering kunnen tooien met een nieuw succes en met groote zelfvoldoening zal hij er zeker op wjjzen, daar hij er de bezegeling in vindt van zijn belasting op <lc grondstoffen, die hij met zoo veel moeite aan de nationale vergadering afgedwongen. Van hunne'zijde zullen de vrij handelaars, die uit -politieke overwegingen voor Thiers’ lievelingsdenk- -becld gestemd hebben, met genoegen zien, dat hunne zelfopoffering niet al te kwade gevolgen gehad heeft. Aangaande bet uieuwe verdrag verneemt men nog, dut *t uieuwe tarief zal worden vastgesteld door eene com missie, welke te Parijs zal bijeenkomen. De artike len van het tarief zullen vau kracht bljjven tot 1 Januari 1877 die, welke de scheepvaart betreffen, tot 15 Juli 1879. Ofschoon nog tot dusverre niets met zekerheid daar van bekend is, loopt het gerucht in Berlijn dat- von Bismarck dezer dagen uaar de hoofdstad zal komen om aan de beraadslagingen naar aanleiding van de crisis deel te nemen. „Dit vermoeden ligt trouwens voor de hand, zoo schrijft o. a. een Berlijnsch cor respondent aan de i'öbt. Zeil., en het is nauwelijks aan te nemen, dat zoo gewichtige maatregelen als thans verwacht worden zonder persoonlijke mede. werkin£Van den premier^ zonden grnomeu worden, te meer qaar zijn gezondheidstoestand volgens o>ereen- stemmeade berichten zeer gunstig moet zijn.*’ Het zou echter de eerste tnjtal niet wezen dat. von Bis marck in een gewichtig oogenblik te Varzin blijft. Zjjn kluizenaarsleven op bet Pommerscbe landgoed ie nlel alljjd alleen het gevolg eener geschokte gezond heid, ook de politiek is daar gewoonlijk niet vaeemd aan. De Pro». Corr. treedt in eene beschouwing over de conservatieve binnenlandscho politiek van bet mi nisterie-Bismarck en da verwerping vap het wetsont werp op de „Kreisordnung” door hek huis der heeren. Het laat zich o. a. als volgt uit i „Bij de oprichting van het huis der hebreu is de voorzorgsmaatregel ge nomen, dat de Koning, in gevallen van buitengewoon belang, de macht heeft, om den hardnekkigen tegen stand eener momentaneele meerderheid in bet nuis te breken. Indiea de regeering in het tegenwoordig geval van die bevoegdheid gebruik maakt, dan zal dit geschieden met het doel om het huis der hee- ren voortaan voor eene verloochening zijner roeping en voor invloed van buiten te- vrijwaren.” De Norid. Allg. Ztg. zegt, dat men niet moet ver- A geien, dal hot heerenhuis belangrijke wijzigingen bracht in een wetsontwerp, niet om het in- zijne nieuwe gedaante aan-te nemen, maar om het te verwerpen. Het blad beschouwt de .qumstiq der „Kreiaorduung" als dé eerste schrede op den ingeelagen weg,-eu be sluit zjjn artikel alszvdlgt vooral moet het oog hierop gevestigd worden,, dat de waiirecliyrilijkheid beslaat, den ondervonden'tegenstand ook nog bij verdere in voering der voorgenomen maatregelen, zelfs in ver- 8^® o s ^3 -3 GOUDA KAMPEN (wit) (zwart) 39‘“ Zet. C 5 G 5. 39“' Zet. H 8 nt. H 3. 40“« A 7 nt. G 7|- 40“« G 8 H 8. jirte G 1 G 2. 41,t’ HS - Ht. Ook aan het verzoek tot plaatsing van een nader schrijven der Schoolcommissie aan den Raad, voldoen we gaarne. Gouda, den 4 November 1872. De plaatselijke Schoolcommissie, terugkomende op den wensch, uitgesproken ia hare missive, dd. 30 September jl. n’. 140, gevoelt zich, ge drongen, in de allereerste plaats dank te zeggen aan Uwe vergadering, die haar wel in de gele genheid heeft willen stellen, hare zaak nader te bepleiten. Maar zij dankt ook HH. Burgemeester en Wethouders voor de zorg, waarmede haar be kend verzoek is behandeld, al strekte ook hun rapport tot afwjjzing van haren wensch. Leed wezen, geene verwondering verwekte niettemin die uitslagvermits vroegere zamenspreking het geacht Bestuur tot gpene concessie heeft kun nen bewogen, was ook nu overeenstemming be zwaarlijk te wachten. De Commissie aldus hulde doende aan de zorg besteed aan het rapport van HH. Burgemeester en Wethouders, kan zich evenwel geenszins met den inhoud yereenigenen zjj grijpt gaarne de gelegenheid aan om Uwe vergadering te ver zekeren, dat zjj meent, in het algemeen belang te moeten volharden bij haren wensch. Het zij echter der Commissie vergund op te merken, dat die wensch niet volkomen in het rapport is teruggegeven. Deze strekte daartoe dat uwe vergadering mogt besluiten, aan het Lager Onderwjjs zoodanige uitbreiding te geven, dat het ook voor jongens mogt omvatten de Fransche, Engelsche en Hoogduitsche taal mits- gadeifc de wiskunde. Als middelen wees zjj daartoe aan: het op- rigten eener openbare school, of het uitloven eener subsidie, zonder andere wijzen te willen uitsluiten waarop uwe wijsheid mogt meenen in de opgegevene behoefte te zullen hunnen voorzien. De commissie heeft niet zonder berapd en be doeling deze zinsnede aan haar sdfrjjven toe gevoegd. - w' Het rapport van HH. Burgemeester en Wet houders, te gelijk met de missive der commis sie ter tafel geiiragt, doet haar veüangen ken nen als onnoodig, kostbaar en in zich 'sluitende een ernstig gevaar voor het voortbestaan eener in- rigting van middelbaar ondirwijs in deze gvneente, De Commissie waagt daartegenover ue stel ling; dat de door haar verlangde uitbreiding van het Lager Onderwijs is noodzakelijk, weüüg host- tutentevens wordt de wet van toepassing recht alleen geldt in de oude Pruisische proviucicfa; met ambtschoraing of ontzetting vau ambt, zooals de Staatsjaarwedde. H't wetsontwerp komt dus terie tegenover den bisschop r.L lijk huwelijk- is reeds door den keizer goedgekeurd. - ri- Q kilometers en 10Ü.0ÜU opinie bezig door den het verkeert. Eerst n minister te vinden eu heeft de vorst Pruisen zulk een magistraat gevraagd, waarop gezonden is. 1 Dit bevalt den Lippeuaars dat zjj geen <1—L u: mandaat als vertegenwoordiger aannemen.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1