BINNENLAND. ,'®ll Nil aa ft I i <B BJL G I& LUXEMBURG. commissie ton worden benoemd om te overwegen, of een adres van antwoord op de boodschap zou volgen. De voorzitter bracht de urgentie van dit voorstel in stemming Bij de eerste stemming was de uitslag twijfelachtig, jnaar by de tweede wend de;«rgentie aangenomen. In eene particuliere eorrespoudentie van de N. X. Ct. uit België I test men De willekeurige eu de hardnekkige partijdigheid eau ons cltricaal (gouvernement by het benoemen van burgemeesters, begint .reeds vruchten te dragen. Gy hebt gemeld wat er voorgevallen ii in de laatste sitting des Gemeenterauds van Namen, waarin de twee partyen, tengevolge van het overlijden van een lid, evenveel stemme" (ik geloof 9 tegen 9) tellen. 'Dikwyla heeft de 'liberale -party reeds gevraagd om tot eene verkiezing over te gaan, om deze open- penstaande plaats aan 'te vullen, maar de clericale burgemeester, de heer Lelièvre, vroeger een vurig liberaal, weigert daartoe te laten overgaan, wel we tende d.tt hij de nederlaag tou lijden en niet meer fou karman regeoren, tegenover -eene lieberale meer derheid. 'Zoo -staan de taken te Namen. Erger uogtans is het gesteld in eene buitenge meente niet ver vun Antwerpen, te Willebroek na melijk, waar de gelieelc raad liberaal is, behalve één lid. Wat denkt ge nu dat het Gouvernement gedaan beelt? 'Een der tien liberale leden tot burgemeester benoemd, zoqnls het nutuurlijk eu redelijkerwijze zou betamen, niet waar Welnu, neen, het heeft par- tijdig den eenigen clencail benoemd, die in den raad van Willebroek zetelt. Maar, zal wellicht menigeen vragen, hoe toeh is 4ie rlericaal tusschen tien liberalen in deze gemeen teraad binnengeslopen De zaak is zeer eenvoudig. Na de ontbinding van al de gemeenteraden des lands, tengevolge der veran dering ven onze kieswetten, maakte men zich overal gereed tot de hetkieziugen. l'oen men nu te Wille broek bezig was in den schoot der liberale "Vereeni- ging de lijst der candidaten samen te stellen, bood zich zekere heer Van den Broek als oandidaat aan men verdacht hem (en met reden) van clericalisme eu wilde vau hem niet weteu. Doch hy drong ge weldig aan, getuigde by hemel eu aarde van zyue liberale gevoefene en hield zoolang aan, tot men toe- gaf en hen als camlidoat wilde aanvaarden. Dewijl men echter niet te voel vertrouwen in den men stelde, die altoos scheen met de clericale party geheuld te hebben, stelde men voorwaarden, te weten dat hy, evenals de andere candidaten, het liberaal mani fest aan de kiezers zou ouderteekeneu, en, ingeval, hy gekozen werd, dut bij hoegenaamd de benoeming tót burgemeester niet zou aanvaarden, indien het Gouvernement hem deze zou aanbieden. Met beide handen, zooals men zegt, onderteekeude hij deze voor- waarden, tevens zyn ivoord van eer zwereude, dat men in tyne rechtschapenheid vertrouwen stellen mocht. Dearna begou hij redevoeringeu te doeu en liedjes te zingeu, zóó liberaal, dat de andere candidaieu iu vergelijking met hem laauw schenen te wezen. De man werd gekozen, doch verwierl deminste stemmen. Al de gekozenen vereetiigen zich en dui den een hunner, den heer De Naetjer, papierfabri kant, een man, die gekend was om zijne echt liberale grondbeginselen en volkslievend karakter, want hij had sedert jaren niet alleen veel bijgedragen lot de verbetering van den stotteiijken toestand der gemeente, maar ook tot de ontwikkeling van den verslandelijken toestand door het op.ichteu eener achool op eigen kosten, zij duidden, zeg ik, den heer De Naeijer aan om als burgemeester hij het gouvernement voor gesteld te worden. In de zekeie verwachting vau dit voorstel door den Minister bekrachtigd te zien, werden in de gemeente feestelijkheden, optochten voorbereid en maakte men zich gerce-l den heer De Nttijer te gaan gelukwenSchen men hield z.ch inet niets anders meer bezig; de vreugde aas schier algemeen, omdat men eindelijk eene openbare hulde van dankbetuiging zou kunnen brengen aan tien man, die zooveel gedaan had voor het welzijn der gemeente, toen eensklaps een Koninklijk besluit in de Staats-Courant verscheen, benoemende tot burgemeester Kaad eens wie? Niet den heer De Nncijer, neen, maar den heer Vau deu Broeck, den clericaal, die na van zyn libe ralisme getuigd en zijn eerewoord met zyn handtreken gegeven te hebben, slrchts door eene enge spleet den gemeenteraad in gerankte. De bliksem, onverwacht te midden van een kalmen dag iu eene vergadrring vallende, zou niet zulk eene groote verrassing kunnen haren nis deze tijding baarde opliet gemoed der Willebroeckselle bevolkingver- rasstug, die hier weldra tot gegronde verontwaardi ging oversloeg, toen men vernam dat de heer Van den, Bnoeck, in strijd met zijn gegeven woord en geschreven handteeken onbeschaamd verklaarde, dat hy de benoeming tot burgemeester had aangenomen. Schoon had men hem zijne vroegere verklaringen te te herinneren, schoon had men tegen zyne huidige handelwijze te prótesteeren, niets hielp er aan. Hij was en Heef burgemeester. Wat bleef er in' deze omstandigheid te doen over 'Geweid plegen Dit ruilde wen de bevolking -af, maar er werd besloten dat al de audere gekozenen in massa hun mandaat zouden nederlaggen en zich aan eene nieuwe verkieziug onderwerpen, om dus doende np eene wettige wijze tegen de handeling van het Gouvernement en van den heer Van den Broek te protesteeren. Zoo gezegd, zoo gedaan. Eene nieuwe verkiezing werd uitgeschreven, wurin Ha clericale candidaten- lijst tegenover de liberale werd gesteld; en de nitslag was dat de tien liberalen, die hun mandaat hadden neergelegd, op 29 October 11. herkozen werden met eene verpletterende meerderheid van 200 stemmen op 300 kiezers, Dit was een duchtige kaakslag aan deu-heer Van den Broedlc, «ene formeele afkeuring-der'door het Gouvernement geÜaue benoeming. Nu denkt men misschien, dat deze man, zal ik zeggen, tegenover (lie krachtdadige betoging van den volkswil eiudelfyk 'bet hooid gebogen 'eu zijn ontslag gegeven heeft. Grenzins. Hij alleen, tegenover tien hem vijaudige raadsleden, gelooft iu staat te kunnen zyn de gemeente te besturenhij alleen, tegenover byna de geheele bevolkingI Evenals de Médée, van Legouvó, schijnt by te zeggen Hoi soul, Hoi senl, et c'est auei Maar de Aan, die niet vreesde zyne beloften Ie miskennen, heeft zouder der. waard, of liever zoyder de tien liberale Raadsleden getekend, die heel het bestour moeieljjk, bijna onmogelijk zullen makcu. Daar van heeft hy reeds eene rerste proef gebed, want in de zitting van verleden Maandag heeft de raad met algemeene stemmen, behalve die van deu burgemees ter, bet door dezeu aangeboden ontwerp ven budget verworpen. De verwerping van het budget is een zeer ernstig feit, tengevolge waarvan het Gouvernement zicji ge noodzaakt zal zien bijzondere commissarissen uur Willebroek to zenden, oai de gemeente d1 office, dat is ambtshalve te doen besturen. Of wel zou men een anderen uitweg moeten vinden eu, wat my be treft, ik zie er geen andere dau de ontslaggering aan den burgemeester. Heeft bet gouvernement zoover willen komen Ik weet het niet, maar altyd is het zeker, dat het door zyne blinde partijdigheid dieu toestand verwekt heeft. Volgens berichten, waarin ik geloof stel, zal deze zaak eerlang in de Wetgevends Kamer het onderwerp eener interpellatie aan bet Ministerie uitmaken. Waar schijnlijk zal de heer Defré met de interpellatie ge last zijn, en zeker mag men zich aan een belangrijk debnt verwachten, dewijl hel, voor zooveel ik weet, de eerste maal is dat eene zoo belangrijke gemeente ais Willebroek, die eene bevolking vim meer dan 5000 zielen telt en eeu der nijverigste plaatsen van hel arrondissement Antwerpen is, beheerd zal worden door spéciale ambtenaars van het Ministerie vau Binnen- landsehe Zaken. Ik ben nieuwsgierig hoe de Minister zich in dit geval uit den slag zal trekken, en welke redenen hy inbrengen zal om zyne handelwijze uit te leggen eu te rechtvaardigen. DUITSCHLAND. Het Huis der Afgevaardigden zal weldra zijn voor zitter verliezen. Breslau moest een lid voor het Huis der Heeren aan.de regeering voorstellen met het oog op de aanstaande beraadslagingen in bedoeld Huis, heeft men het ptan om daartoe een krachtig voor stander der wet op de Kreisordening te kiezen. Er zijn onderhandelingen deswege aangeknoopt met den eersten burgemeester dier stad, den heer vou Forc- kenbeck, tevens voorzitter van het Huis vau Afge vaardigden. In de aftieelingeit van hel Huis heeft men reeds de quaestie in overweging genomen wie de meest geschikte persoon voor, die gewichtige be trekking mag worden geacht. De heer von Fo-ckcn- beck zai, naar men van goederhand verzekert, eerst als lid van het Huis der Heeren optreden, nadat de voordracht op de Kreisordnung door dat Huis is aangenomen, heigeen zeer spoedig te gemoet mag gezien worden. De rijkscommissie, indertijd beiast met het indienen van een plan aan de regeering lot dekking van het bedrag der zotttbelasling, hetwelk de schat kist zal missen door de opheffing dier belasting, is uiteengegaan. Nasr men verzekert, zegt de Tiattk- nnd Hand.-Zeitung, heeft zij den volgenden voorslag gedaanop de inheemsche tabak zal een belasting worden gelegd van 10*/j tli. per centenaar en op het onbewerkte vreemde artikel zal hij invoer een recht worden geheven van 14 th. per centenaar. Op dezen grondslag zal door den betrokken minister een voor- loopige voordracht worden ontworpen, welke aan de vroeger gemelde commissie ter beoordeeling zal wor den overgelegd. Hen houdt zich overtuigd, dat de commiseie zeer spoedig bijeengeroepen zal worden, tot het Vervallen Van die taak. Met bet oog op een dergelijk reeultaat, heeft men fioh 'in de oorden, wear de Camkateett in 't groot ge schiedt, reeds bij voorbaat gewapend. In Rijn-Beieren, in Bjjn-Heesen en eldere, zyn de noodige toebereidse len getroffen, om een petitionnement op groote eohatl te doen plaale hebben tegen het ferwaohte wetsont werp, dat, near men ten stelligste verzekert, in den geest van het voorstel der commissie zal worden opgemaakt. De fiisschops-quaestic, die wel eenige overeenkomst -heeft 'met die van Geneve, wordt 'thaUa Weder ijve rig ter eprake gebracht. De Independence herinnerde -dezer dagen hoe het eigenlyk daarmede stoiid. De Katholieke kerkelijke aangelegenheden ven-het Groot hertogdom 'Wérden Vroeger bestaard door den bisschop van Namen. In 1840 werd dit bestuur, «sder goed keuring ven den Groothertog, ven dat biadom afge scheiden en de Katholieke Kerk in Luxemburg voor- loopig onder apostolisch vicariaat geplaatst. De Re geering trad vervolgens met den Pansclijken Stoel in onderhandeling over eene deffnitiéVe 'regeling d« kerkelijke betrekkingen, doch kon daarin niet slagen, doordien de Curie eene overeenkomst wilde aangaan op gelijken Voet als het Oostenrjjkseh Concordaat. De Regeering was daartegen en de ztuik bleef dus hangsnida. Tijdens den Franeeh-Duitsohen oorlog achtte de Paus bet oogenblik gekomen om de zaak tot eene eindbeslissing te brengen en verleende een* voedig Win den vicaris de waardigheid van Bisschop. Hieruit Cliletond het tegenwoordig Conflict. In de Imxanbutger Zeitong worden thhils vier re denen opgegeven, waarom die stap van ,din H. Stoel onwettig ton Zijn. 1°. Vetgans wét en overeeukomst mag de vestl- ging van een bisdom niet gesohieden, dan in overtvg met het Gouvernement. De H. Stoel heèfl echter de zaak zonder voorkennis der Regeeriug beslist en ge regeld. 8°. Volgens de conventie van 1827 heelt by da benoeming van een bisschop ook het kapittel zekere rechten. Daar er n> in Luxemburg geen kapUM bestond, kon de zaak wel door middel eener nieuwe voorlohpige conventie op det punt, maar niet door den Pens eigenmachtig geregeld worden. 3°. Volgens .de wet mag in Luxemburg niemand, hetxjj Sen titularis van lagen of hoogen rang, zondek machtiging Valt bet Gouvernement kerkelijke function uitoefenendesniettegenstaande heeft monsgr. Bianchi, krachtens eene Pauselijke brève, maar zonder toestem ming ven het GoUverment, den nieuwen bisschop in zyne function bevestigd. 4°. Volgens de wet mag eene Pauselijke bal, bfève, enz. niet worden afgekondigd, in druk uitge geven, of op andere wijze openbaar wordeu gemaakt, dan met toestemming der Begeering. Toch heeft bij de benoeming van den Bisschop dat alles zonder voor kennis der burgerlijke overheid plaats gehad. Nog meer. De Pans verklaart in z(jne brève, dit elke beslissing, die met deze brève in strjjd is, ons verschillig door wien of door welke autoriteit genolnelf, van nul en geener waarde is. Met dat „wien" zegt de Luxemb. Zeitung kan olleeu worden be doeld de Koning-Groothertog, terwijl met de woor den „door welke autoriteit" blijkbaar niet antlert kan worden bedoeld dan de Regeering. Nu beeft de nieuwe Bisschop dit aileS, nadat het te Rome was vastgesteld, nan het Gouvernement medegedeeld, onder opmerking dat deonderhandelihgeb over het slniten van èen Concordaat ter gelrgenerttjfl kumten worden torrtgezet; maar waarover valt er, na al het gebeurde, eigenlijk nog te onderhande len? Volgens de bedoeling te Rodte natuarlijk over niets anders dan over de erkenning van het roldotl- gen feit. sTiIis ui Ti I' MsSSm Gouda, 19 Novembee. Voor eenige dagen zag het lieht het verelag Vaa het eind-examen der Burgeravondschool alhier, krach tens arl. 67 der Wet op 't Midd. Onderwijs een deu Gemeenteraad aangeboden. Daaruit blijkt dat het getal aspiranten zeven bedroeg, allen leerlingen der B. A. 8. Eeu hunner werd door ziekte verhinderd het geheele examen bij te wonen, zoodat over zes jongelieden door de examen-commissie (bestaande uit deu Heer A. A. G. van Iterson, lid der commissie van toezicht, als president en de leeraren der school) een oordeel moest worden geveld. Dit oordeel zou door de volgende cijfers worden uitgedrukt: 1 en 2 eleeht. 8 en 4 onvoldoende. 5 en .6 voldoende. 7 en 8 goed. 8 en '10 zeer goed. Alleen zij, die voor elk rak het cijfer 5 ofhooger verkregen, zertttfen zonder disenslie het getuigschrift verkrijgen, alle overige gevallen Zouden worden be discussieerd. De nitslag was, 'dataan vier der zes ge- examineerden het getyigschrift kon worden uitgereikt, 'Waarvan drie zónder discussie, de 'vierde wee te zwak in een enkel 'vak. Ui} onderstaande tabel ken men de toegekende cij fers zién. ttiirt». A. Gren A.Lutjen ja tri o jo 1010 8 '7 85 97 88 5 42 62 Uitstag. getuige. geen get. Over het geheel genomen gnf dit examen zeer gun etige resultaten. De korte vérslagen óver bijna alle vakken luideu goed, sommige zelfs zeer goed sn uit stekend. Hét Staatsblad n". 155 herat het besluit van den 0 Nor. 1872, bepalende, dut in de samenstelling van den staf der dienstdoende eebuttery alhier 'een 1ste luit.-adjudant ie begrepen. Tegen E. nlbier werd door Rijksambtenaren proces verbaal opgemaakt, omdat hy, zouder voorzien te zijn van een patent als slachter, tn de woning rati Oen landbouwer te lieeuhöjk eene koe had geslacht. St)dn behandeling dier taak vóór do Rechtbank te Rotterdam gaf de gedaagde op, dat hy sjouwer is Vin beroep *6 bij het slachten rau bedoelde toe, die ventronkni wie, behulpzaam is geweest. De Recht bank heeft hem Zaterdag lohutdig verklaard aan bet als patentplichtig persoon zich niet van zijne verplich ting kwijten en hein veroordeeld tot eene geldboete vhn 26, Dr. M. Selverda, inspecteur van bet lager onder- Wijs In m ^rsrr. Htvèéfit geeft in de ^tovember-tf- levering van den Schoolbode het eerste gedeelte ven een,opstel over iet ,orgaxisck" verband der verskil lende takten van one onderwijl. In VevDhnd met de hier hangende school-quaestie geven we daarvan 't volgend uittreksel. Voor een georganiseerd schoolwezen is noodig, dat de veraéhnietlde onderdeden daarvan 1*. in staat worden bevonden, op zich zelve te voorzien in de gehee.e behoefte eener bepaalde lute- gorie van leerlingen, 2°. tan raaien grondslag leveren, waarop dsör een boogereq tak rau onderwijs, met verder ette rende leerlingen, geleidelijk kan worden voortgebonwJ. Op de lagere school zal dus onderwezen moeten worden in lezen, echryren, rekenen, Nederlendxche taal, aardrijkskunde, geschiedenis, kenuis der natuur, zingen, misschien ook vormleer, maar zeker ook gmnastiek, teekenen,'én voor de meisjes ook hand- weraeh. Dit is méér dan de Wet ouder het gewoon U(gw onderwijs omvat. Eén deel daarvan behoort tot 't zoogenoemd meer uitgebreid leger onderwijl en net 's zeer moeilyk een gemeentebestuur te over- tofgén dat ér aan die uitbreiding behóefte bestaat tal dat zy mogelijk is. .Overgaande tot de aansluiting van dit lager.onder- wys met net middelbare brengt de schrijver in her innering, dat het ontwerp eener 8choolWet van den Minister van Heetten van geen „meer uitgebreid lager onderwijs» sprak, maar dat, wanneer in dat ontwerp, igef* van „middelbaar* onderwys werd ge- dat dan inet dien lantsten naam iets werd -.Jélti, niet ongelijk kalt hetgeen Inter den naam +hh „meer uitgebreid lager onderwijs» heeft bekomen. En dat onderwijs heeft de taak aanvaard om te voortien in de tioh méér en meer openbarende behoefte een „middelbaar» onderwys. Het moest d-rartoe ktmtal in aanmerxing komen, nadat tegén de riens- Hi lL "ff*6"11* bft ondérwijs in de „leveude taten» by amendement was toegevoegd. Na do regeling van het middelbaar onderwys, is naast het onvermijdelijk de grenzen ven bet meer aitge breid leger te herzien. Op afdoende wijze is, volgens Dr. 8, dit voor korten tyd geschied te Rotterdam. Een rapport van B. en W. aan den gemeenteraad, waartoe een aantal autoriteiten, niet minder op het gebied va* Het lager- dan van kei middelbaar onderwijs de bouwstoffen hebben geleverd, wenecht den Werkkring der schoten voor m. n. 1. o. te beperken tot de bovengenoemde vakken, met céne uitzondering, doch met opname van de beginselen der Fransehe taal. De roeping der aldus omschreven aohool in Uit sluitend, den overgang mogelijk te maken tot het middelbaar onderwys, dat alle verder voortgezet lager onderayt, gelijk het tot dnever heeft bestaan, op den duur vervangen zal. Nadat het weuscheljjke dexer Verandering ia ver- digd, komt Dr. 8. tot de vraag, of dan de school voor m. u. 1. o. geheel overbodig is geworden. Hij onderscheidt tueschen die kleinere gemeenten, wier krachten het onderhonden éeaCr middelbare school evenzeer te boven gaat ale het elders in den kost besteden der leerlingen ven de Susneiëele krachten der ouders het onmogelijke vergen zon. Het m. n. 1. o. behoudt voor zulke gemeenteu zijne beteekenis. Ook ia grootere gemeenten ihtusschen, die 't voor recht hebben, eigen, wélingelicht, middelb. onderwijs te bezitten, wordt door sommigen het m. n. I. o. nog geenszins overbodig geacht. Ik zegt (la «ehr, dien we thans woordelijk volgen heb hier niet het oog op heb, bij wie ik nog altoos zekere stille hoop meen te zien doe-sche meren (doorgaans niet geheel vry van eenige spij tigheid of yverzncht), dat de middelbare school op den huigen duur blylcen zal, tegen de voordeden, door 't a. u. i. o, aangeboden, niet te kunnen óp- wegen. Br zyn er ook, die bet m. o. gaarne willen ge- Ven, wat daaraan toekomt, maar ran meening Zyn, dat er altoos eoor de schooi ran m. u. 1. o. een kring ran «middelmatigcn* orerig blijren zal, roor wie gelijk zy 't uitdrukken de «veelheid ran leervakken" der m. a. doodeud is, en die toch eenige algemeene kennis moeten opdoen.' Ik beken gaarne, die meeuing vroeger to hebben gedeeld. En ook na nog dot ik gaarne en ran harte buide aan de mannen, die niét opzien tegen de zware, de ondankbare raak ik gebruik de woorden r$n een hunner «aan minder dbpr de natuur begaafden al hnnpe zorgen to wndey Maar het is myne bepaalde overtuiging geworden, dat het boren den kalven maatregel eener instand houding, des noods verbetering, zoover die niet on- mogelyk blykt, ran 't m. u. l. o. ook daar, waar m._ o. is te bekomen, boven het bestendigen ran eanen toestand, die een overgmrgttoctUmd is, de voorkeur verdient: allereerst, bet gewoon 1. o. te ver beteren, gelijk het dit nog iu zoo menig opzicht be hoeft, opdat aar\ den grondslag ruor verdere out wik- keliufc niéts ontbreke, eti het m elk geval deu tyd te gunnen, dien het tot kei leygsn van zulk een grond slag behoeft; ten andere, de ook uit een pacdagogisck oogpuut-aormafc ontwikkeling otttèr m. s. krachtig te bevorderen, opdat ,zy meer en meer ip «ie behoef ten voorzie, niet slechts vfcu uitstekenden, maar van die groote meerderheid, welke altoos middelmatig is. Langs dezen weg toch rlei ik mij zal het getal van hen, die den gang Ser middelbare school zouden willen, omar niet kunnen, volgen, na.niet al te langen tyd tot een minimum van onbevoegden wor den gereduceerd, aan wier behoelteu goed ge woou lager onderwys meer mag geacht worden te beant woorden dan het onderwijs der m. u. I. school, die eveu weinig als de middelbare van hen tenzij m ëchijn iets meer dan maatschappelijke ^krukken* vormen kan. Staten-Generaai. tweede Kaxek. Zitting ran 18 November. Ahn de orde was de staatsbegrooting roor 1873. Bij de algemeene beraadslagingen daarover gehouden heeft de heer Wintgens de binnen landschc politiek uitvoerig besprokeu en is tot de slotsom gekomen dat door hel ontwerp tot cenaus-verJagiug onmoge lijk gemaakt wordt de afdoening van vele gewich tige zaken, waaraan beboette is. Hij keurde de aan bieding van dat ontwerp zeer af. l)e minister van justitie heeft op gewezen dal de oensus-verlaging sedert 1869 aan de orde is en dat het noodzakelyk is dat zy tot oplossing kome. Dat belet echter niet dat er nog vele gewichtige zaken kunnen afgedaan worden, hetgeen de heer Storm van 's Gravesande, tegenover den beer Wintgens, mede volhield. Na het sluiten der a.gemeene beraadslagingen werd hoofdstuk 1 (huis des koniogè) met algemeen» stem men aangenomen. Hoofdstuk U (booge ooliegicn) werd, na eene korte discussie over den werkkring van den raad van state, mede met algemeene stem men aangenomen. Heden is hoofdstuk III (buiteu- landscbe zaken) aan de orde. De hr. Jolles heeft na beëedigd te zyn,zitting genomen. Zaturdag jl. vierde de booWonderwijzer der ge. ■eenie Gouderak. de beer W. 8mits, zijne vijf-en- twintigjnrige ambtsbetrekking. Had de schooljeugd zich gepasseerden Yrydag io het net versierde school* lokaal recht prettig geamuseerd, niet minder rroofyk en opgewekt waren de ouderwijzers uit het zevende district van Zuid-Holland, die met hunnen schoolop ziener zich Zaterdagavond naar den jubilaris begaven om hem geluk te wenschen. In warme bewoordingen begroette de heer Broedelet namens de onderwijzers den heer Smits en bood hem namens zyne ambts broeders een peudule aan. Ook van de ouders zijner leerlingen, de leden var» den Gemeenteraad en par ticulieren ontving de jubilaris prachtige geschenken. Tot laat in den avond bleef men genoegelyk in 't feestlokaal bijeen, en menige toast die van hortelyk- heid getuigde werd afgewisseld door zang en muziek, waarin o. a. ook de kinderen van den feestvierenden onderwijzer op zeer jeugdigen leeftijd zeer goed be dreven waren, waarvan zij blijken gaven door hu lief viool- en pianospel. Naar aanleiding van het onlangs vermelde advies van dykgraaf en hoogheemraden van Rijnland, ter zake van de verbetering vnn den toestand van dat hoogheemraadschap, heeft Mr. J. P. Vmersfoordt aan de vereenigde vergadering van Rijnl.aid een adres gezonden, waarin hij ten slotte het volgeude voor stelt»^ «Aan dijkgraaf en hoogheemraden op te dra- geu (in afwachting van de beraming der plannen voor Katwijk) nog in 1873 gema'en daar ie stellen te Spaarndam of te Malfwpg (des noods op beide plaat- in stmt om deti waterlast van Rijnland drage lijk te houden, gedurende den tyd dat er m«*er defi nitieve werken aan de Noordzee zullen kunnen worden uitgevoerd. Met ingang van den 18den dezer zal bet Rijkste- legreaf kantoor te Oudewater open zijn op werkda gen, van 9 tot 12 uren voor- en van 3 tot 7 eo 8 tot 9 areg namiddag; op Zon- en feestdagen, van 9 tot 10 oren voor- en van 3 tot 5 en 6 tot 7 nreo namiddag. Tegen den 26sten derer zyn tot dienstneming by het instructie-bataljon te Kampen 25 der ingeschre ven adspiranten opgeroepen, zullende een daaraan ge* ëvenredigd getal korporaals-titulair van dat bataljon op 19 en 20 dezer naar de onderscheidene infanterie regementen vertrekken, om daar tot korporaal te worden bevorderd. Bij het oorps zijn aangekomen de" onderofficieren van verschillende wapens, die vroeger aan het examen tot toelating in den lite klasse cursus der militaire administratie voldeden om dien cursus te volgen. In de Leidecke Courant van Zaterdag komt eene Waarschuwing voor welke wellicht ook van nut kon zyn hier ter stede of in de omliggende gemeenten, zy is VAn den volgenden inhoud: «Opdat niet nog anderen bedrogen worden door zekeren Romke Kiestra, na gissing ruim 50 javon oud, niet grout van gestalte, en daaraan bijzonder kenbaar dat hij vrij doof is, diqne het volgende tot waarschuwing voor degeen bij wien hij misschien reeds nu zijn intrek weer genomen heeft, of waar hij zulks later zou willen beproeven. De bovengeuoemde R. Kiestra kwam den 16*" dezer tegen den middag bij den kastelein A- van Iugen, ouder Voorschoten, voo'geveode daar gerecommandeerd te zyu om er althans eenige maanden als commensaal te verblijven; hij gaf voor timmerman en metselaar te zijn geweest, «nuar nu niet meer te zullen werken, aangezien hij ruim 30 mille had geërfd, zoodnt hij het werken had vaarwel gezegd. Na het omtrent den prys voor kost en inwoning eens te zijn geworden, deed hy zich als huisgenoot dadelijk van een zeer gezellige zyde kennen, en was zijn verblijf aldaar reeds den eersten avond den bezoekers der koffiekamer zeer aangenaam door onderscheidene in den smaak van het publiek vallende vertellingen en het reciteren van verzen enz. Hij gaf «oor bij een zijner zouen te Léeuwardeu te hebben ingewoond, en wegens ongenoegen met diens vroaw, van daar vertrokken te zijn. Na een paar dagen ten huize van vau Ingen te hebben doorge bracht en den nardscheu tabernakel goed te hebben versterkt, is hij. onder het voorwendsel van een wan deling te giiau doen naar Voorschoten, spoorloos verdwenen, zonder te hebben betaald of later iets van zich té doeu hooren. Uit ingewonnen informatien vau den heer co ra mis- saris van politie te Leeuwarden blykt, dat de boven genoemde 11. Kiestra by ZEd. als een bekende be drieger te boek staat, en onlangs juist dezelfde bedrie- gelijke handeling als boven gepleegd heeft te Zaandam, waar meu hem op dezelfde voordwenseIs ook eenige dagen huisvesting heeft verleend en geld voorgescho ten, waarna hij heimelijk is vertrokken. Ieder waohfé zich dus voor schade.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2