BINNENLAND. Laatste Berichten. Kantongerecht te Gouda. Behalve de verhalende nadeclen, door de inwoners, dier plaatsen ondervonden, zijn de beide laatstgenoemd^ zeehavens zwaar geteisterd. De verbolgen zee hee#' de havenwerken bijna geheel vernield, en de schade, daardoor geleden, uioet uit de stedelijke kas worden hersteld. De nadeeleu, in het groothertogdom onder vonden, zegt de berichtgever der Wezer-Zeitung, laten zich nog niet geheid overzien, maar zooveel is zeker, dat vele jaren zullèn ri&oeteii voorbijgaan alvorens de bevolking de ramp te boven zal zijn gekomen, waar onder zij thans voor eeo groot gedeelte gebukt gaat. Sedert 1625 is het laud niet door een der gelijken zeevloed getroffen. In andere oorden heeft 'dè zëe niet geringere ver woestingen aaugericht. De Baltische Ztitung deelt in haar jongst verschenen nomtner o. a. het volgende te dien aanzien mede. De zeeplaatsen Trerouw, Ahrenshopp, Born ea Wieck op het schiereiland Dars, hebben vreeselijk geleden. Iu welke mate dit inder daad het geval is, laat zich hiernaar beoordeeleu de bevolkiug der eerstgemelde plaats ziet zich in de treurige noodzakelijkheid gebracht, om hare woonste- deu te verlaten en zich elders te gaan vestigen. Een groot gedeelte der kust is honderden ellen ver land waarts in weggespoeldop andere plaatsen heeft de kust aanmerkelijk in breedte gewonnen. Te Neuea- dorff op den Iliddciisoe zijn van de 27 huizen slechts 5 ongedeerd geb.e»en; de inwoners van het dorp zijn derwijze door die ramp getroffen, dat zij den moed en de hoop op gunstiger dagen hebben verlo ren, want hun ontbreken de middelen om hunne woningen te herbouwen. Tusschen (johreu en This- sow is de gsnsche Puiurij weggeslagen. Landwaarts in hebbeu dc bewoners veel vee verloren, ten gevolge van de gevluchte overstroomingen. Hoe zeer de be volking van het district Slraalsund heeft geleden, laat zich beoordeeleu naar de voorloopige opgaaf der ondervondeu schade, aangericht door de jongste stor men inen begroot die op vele millioenen thaler. Met het doel om in den vrccselijken nood van de zoo plotseling verarmde bevolking der geteisterde streken te voorzien, hebbeu zich alierwege coinmissiëu gevormd De nood is zoo zwaar eu wordt door zoovele duizenden gedeeld, dat meu overwyld in Duitschlaud hulpcomités zal oprichteu, ten einde zoo spoedig mogelijk geldelyke ondersteuning voor de noodlijdenden in te zamelen. Reeds vroeger heb ik een en ander medege deeld betreffende de ondersteuning, door sommige dagbladen en bekende personen verleend aan Adèle Spitzeder, zoo schrijft een Frankforter correspondent de treurige juistheid daarvau is bij het plaats heb bend onderzoek harer bank reeds op de overtuigendste wyze gebleken. In de Müuchener Neveste Nachrich- ten, een der hoofdorganen van de liberale partij, wordt liet volgende dienaangaande gelezen. Ouder de personen, die een werkdadig aandeel hebben ge had in de pogingen van Spitzeder en hare gezellen, om duizenden in het ouheü te storten, behooren in de eerste plaats te worden genoemd de bekende ultramoutuansche heersu Sigl, Karl Zauder, Faist en andere leden der party. Twee vermaarde heiden van de pen, die beiden in nauwe betrekking tot dë ge noemde zwendelaarster hebben gestaan, de heeren Reissig en Kronkel, zijn reeds naar elders vertrok ken, ten einde verdere onaangenaamheden te ontgaan. Van de heeren Marchuer en Lang, beiden redacteurs van het Münchener Extrablattzijn de schriftelijke bewijzen in handen, dat zij „alies wenschten bij te dragen tot bevorderiug harcr (Spitzeder's) zaak." De heer Theophil Bösl, redacteur van een auder zooge naamd liberaal orgaan, heeft aaumerkelgke sommen ontvangen van die elfde Spitzeder, zonder daarvoor eenig onderpand of waarborg te geven dan een zaak van een luttel bedrag, hetwelk in geenerlei verhou ding staat tot de outvapgen sommen Üuiteudieu worden verscheidene advocaten eu een der leden van de Tweede Kamer sterk verdacht vau me leplichtig- beid, uithoofde zij met raad en daad de agenten eu andere werktuigen der gemelde bank hebben bijge staan. Reeds zijn ten gevolge van huisouderzoek eu- keleu hunner in verzekerde bewq/iug geuomen. Hoewel het ware bedrag van het tekort zelfs niet by benadering met eenige zekerhheid opgegeven kan worden, ral het de verwachting waarschijnlijk nog te boven gaan. Het aantal personeu, die aan de op roeping gehoor geven, om bij den rechter de ver- eischte mededeelingcn ten aanzien hunner vorderingen te doen, is zoo groot, dat vier bureaux tot dat einde zijn ingericht. De woning van Spitzeder wordt door eene militaire wacht tegen de volkswoede beschermd. Terwijl duizenden personen door de Dachauer ban ken tot den bedelstaf zijn gebracht en de hoofdstad met hunne weeklachten vervullen, ontwaart men met verbazing en verontwaardiging tevens, dat nieuwe pogingen worden aangewend, om de menigte te mis leiden. Zekere Jab. Herb, een koopman te Mün- chen, adverteert in de dagbladen, dat hij tot uitbrei ding zijner zaken gelden wenscht op te nemen, onverschillig tot welk bedrag; hij is bereid, bij de ontvangst daarvan, de schriftelijke verzekering te geven, dat de eigendren der gestorte gelden minsten9 10 pCt. interest per maand van hem zullen genie ten. Naar meü verneemt, worden er nog dwazen gevonden, die in dergelijke voorspiegelingen vertrou wen stellen. Uit Schvverin wordt gemeld, dat bg den Mec- klenburgschen Landdag, thans te Malchin vergaderd, op de dringendste wijze de goedkeuring wordt aan bevolen van het ontwerp tot wyziging der grondwet de regeering van Mecklenburg-Schweriu beeft een zeer uitvoerige memorie, daarioe strekkende, bij den gemeeuachappelyken Landdag (dien der beide groot hertogdommen) ingediend. Niettegenstaande in be doeld ontwerp gt-en schaduw is van constitutioneelen zin, van overleg tus&ekeu de regeeriug en de zooge naamde vertegenwoordiging der bevolking, tot wier verkiezing de bevolking niet in het geringste mede werkt, leest men in die memorie het volgende „Het ontwerp-constitutie, door de commissie saam- gesteld, zal bg den Landdag worden ingediend. Wij hopen, dat de daartegen geopperde princi- pieele bezwaren door den Landdag niet gedeeld zullen worden. Wij koesteren het vast vertrouwen, dat de voorgestelde wijzigingen, vervat in het ont werp-constitutie, welke wijzigingen geheel en al in overeenstemming zijn met de geschiedkundige ont wikkeling des lands en zyne instellingen, na zorg- vuld g onderzoek, zullen worden goedgekeurd eu daardoor de landvaderlijke zorg van Seremissimus (den groothertog) voor het heil en de welvaart zyner staten worden oudersteuud." Aan het slot der me smeric wordt nog gezegd, dat enkele der gerezen be denkingen door de regeering tot op zekere hoogte niet zullen worden bestreden. Iu hoeverre zy zich niet zal verzetten tegen een „gedeeltelijke overneming van eukele bedenkingen" wordt daarin uitvoerig aan getoond. Men verwacht, dat de beraadslagingen op den Landdag niet bijzonder zullen vallen in den smaak van den Groothertog, wat betreft het aandeel daarin te nemen door de vertegenwoordigers der ste den. De vertegenwoordiger van Rostock zal, in over eenstemming met de luiduitgedrukte stemming van den sledelijken raad en de burgerschap dier stad, ten krachtigste aandringen op de invoering van ecne grondwet, steunende op constitutioneele beginselen. Dit voorbeeld zal worden nagevolgd door de verte genwoordigers van andere steden. Parchim, Gustrow en andere steden hebben in- •tructien iu dien geest aan bare vertegeuwooruigers gegeven. AMERIKA. Andermaal wordt de aandacht van 't nubliek ge vestigd op dc afstammelingen van Amerika s oorspron kelijke bewoners. De stammen der Cberokees, Cbactaws, Shawuees, Senecas, enz. hebben den Pre sident Grant een adres aangeboden om zijn bescher ming in te roepen. Zij ziju daartoe gedrongen door de nieuwe spoorwegplanuen en landconcessies, die hen doen vreezeu dat het hun aangewezen grondgebied h >e langer hoe kleiner zal worden, cu daardoor hun ras eindelijk geheel zal uitsierveu. De Indiaan toch wil het land niet bebouwen. Hij leelt van de jacht. Waar de blanke komt met zijn beschaving en stoom machines, verdwijnen de buffels. Elke nieuwe nederzetting of onderneming is dus in 't oog van den Indiaan een inbreuk op ziju eenig middel van bestaan. •t Gouvememeut der Vereenigde Staten van Noord- Amerika heeft indertgd een uitgestrektheid lauds aan gewezen, geiegeu tusschen Nieuw-Mexico, Kansas, Arkansas en Tex.«s. Daar, ver verwijderd van de be schaafde wereld, konden de Indianen zich vestigen, zoo ze van elders dojr 't bouwen en bebouwen der blanken moesten opbreken; deden zij 't niet goed schiks, dan werden zij er toe gedwongen. Maar de eischen der beschaving doen de grenzen vuu dat Iu- dtaausch territoir meer en meer inkrimpen. De aan leg van ecu nieuwen spoorweg, de ontdekking van een mijn inakeu het telkens uoodig de Indianen meer terug te driugen en naar elders te doen verhuizen. Dau klagen de roodhuiden dat de verdrageu zijn ver broken diep gevoelen zg 't bittere van bun toestnud, en 't kan ook niet ontkend worden dat zij in enkele weinige gevallen gelyk hebben. De Indiaan gevoelt zich bedrogen eo acht zich ^slachtoffer van een za- menzwering ten doel hebbeude om zijn ras van den aardbol te doen verdwynen. Op zgn beurt verbreekt ook hij de verdragen en begint die maandenlange kleine guerilla-ooilogen, waarbij elke blanke zonde- genade wordt gedood en de gruwelijkste wreedheden worden gepleegd. Op hun behrt worden dandeko lonisten wreed door vrees, haat en wraak, eu als hadden zij met wilde beesten te doen, worden pre miën uitgeloofd voor eiken dooden Indiaan „buck or squaw." In de oogen van den grensbewoner is de Indiaan slechts een verscheurende wolf, begaafd met bovennatuurlijke bekwaamheid om folteringen uit te denken en toe te passen. Zij die op hun gemak en in beschaafde omgeving leven, hebben gceu denk beeld van de moeilijkheden die die Indiaansche uaestie met zich brengt, en de vele beslommeringen ie zg 't Amerikaansche gouvernement veroorzaakt. De Indiaan zooals hij thans is, is ren zeer on aangename buurman. Waarschijnlijk is 't Indiaansche ras wel voor eenige beschaving vatbaarhet staat zelfs vast dat reeds nu enkele Indiaansche stammen gedeeltelijk beschaafd zgn en hun scholen, kerken en een soort van geregelden regeeringsvorm hebben. Maar dat zijn uitzonderingen. De Indiaan zooals hg zich gewoonlijk voordoet, doet in geen geval denken aan „den laatste der Mohicanen", die door Fenimore Cooper werd geïdealiseerd uit die krachtige oude stammen der wildernis, die reeds sinds laug zijn verdwenen. Aan de oevers van den miy'esttieuzen Mohawk, het tooneel vau een groot gedeelte der Indiaansche feiten en zangen, vindt men nu bloeiende steden met kerken, schouwburgen, nieuwsbladen en fabrieken. De gewone Knropeesche reiziger die landstreken van 't Westen bezoekt, ziet dan ook zel den anders dan welwillende en alles behalve krijgs haftige Indianen. Hg tiet vuile, koperktfebvige wilden, waar hij op den eersten oogopslag ternauwernood de mannen van de vronwen kan onderscheiden wegens de gelgkheid der smerige kleedij hg ziet wezens die bedelen om geld, voedsel of whisïy, die er even weinig schilderachtig uitzien als de landloopers ten ontzent, en naar allen schijn veel schadeloozer zijn. Een andere soort echter ziet de reziger en ge lukkig voor beu» niet, zoo hij ten minste niet ver van deu gewonen weg afgaat en bijzonder veel waagt, "t Zijn die trotsche ontembare wHden, die een eeuwigdurend en oorlog voeren tegen de bescha ving, die sterk, sluw en vlug zijn, en wier wreed heden jegens bun vijanden niet kunnen worden be schreven. Dat zijn de stammen die de Indiaansche quaestié in het leven roepen, die door de kolonisten worden gehaat en gevreesd in een mate, waarvan wij ons geen voorstelling kunnen maken. Het is meer dan waarschijnlijk dat de oorzaak van T kwaad bij de blankeu ligt. Zendelingen en pion nier» vau allerlei Inndaard en denkwijze zgn het hierover eens, dat de Indianen zich steeds welwillend hebben betoond, waar de handelingen der blanken hun vertrouwen konden inboezemen. 't Kan echter geen verwondering baren dat de he- dendaagsche Westelyke grensbewoners geen inzicht eu geduld genoeg hebben om de bron van den twist op te sporen. Hg weet alleen dat zijn roode nabureu, zooals zg nn zijn, de meest onbarmhartige en onver zoenlijke wilden ter wereld eyn. De militaire rap porten leveren bijzonderheden van mishandelingen, door de Indianen bedreven, wier lezing alleen doet verbleeken. Zoo waren, eenige jaren geleden in *t begin van den burgeroorlog, de Iudianen van meening dat de Amerikaansche regeering vernietigd was, en dat de roode mannen 't land hunner voor vaderen konden hernemen. Zij bedreven wreedheid op wreedheid en richten o. a. te Mankato in Minne sota een bloedbad van mannen, vrouwen en kinderen aan. 't Officiëele verslag dier slachting, namens 't Congres uitgegeven, is van dien aard dat slechts weinig menschen den moed zullen hebben het door te lezen. Zulke daadzuken verwekken bg de betrokken per sonen een doodelijken haat, een haat die er een ge acht ingezetene van Omaba toe bracht om te wei geren lid van een jury die een Indiaan moest vonnissen, uit te maken, omdat, naar bij zeide, hij niet on partijdig kon zijn, daar volgens zijn meeoing het Indiaansche ras letterlijk moest worden uitgeroeid. 't Amerikaansche gouverneuement heeft dus hier geen gemakkelijke taak te vervallen. Aan de eene zijde staat de kolonist, aan de andere de Indiaan i hier de machtige eisch der beschaving, daar de vor deringen ter vervuiling van beloften, gedaan toen de eisch nog niet bestoud. Te vergeefs zon men verwachten dat 't Amerikaansche volk af zou zien van 't leggen van een spoorweg, 't openen van een mijn of verdere ontginning, omdat daardoor de In dianen zouden genoodzaakt worden zich elders heen te begeven. Even nutteloos zou bet zgn te hopen dat de Indianen zonder tegensporrelen spoor of mijn zouden laten exploiteeren. Spoorwegen en mgnen moeten overwinnen, maar hun overwinning sluit niet noodzakelijk de verdelging van 't geheele Indiaansche ras in zich. 't Zal gemakkelijker vallen de Indianen te bisch&ven dan hen te vernietigen. En alles geeft grond om aan te nemen dat Grant het Indiaansehe request op vers'andige wijze zal behandelen en hunne bezwaren uit den weg ruimen. Mogen ook zg die in de onmiddellijke nabijheid der Indiaansche jaebt- gronden wonen, met dien Russenhaat zijn bezield, de publieke opinie in Amerika is vóór een humane bejegening der Indianen. Ja, toen drie jaar geleden de popu'n're en gevierde generaal Sheridan deu moord van de bevolking van een Indiaansch dorp door zijn troepen, zoo al niet goedkeurde, dan toch ten minste niet tegenging, ver oordeelde dè publieke opinie het beroemd legerhoofd ten sterkste. Ook Grant heeft steeds zachtheid en t mensehelqkheid, met vastberadenheid gepaard, verko zen boven meer ruwe middelen. Wij twijfelen dus niet of de Indiaansche qutfstie zal op vredelievende en bevredigende wijze worden opgelost. Gouda, 21 November. De hier ter stedf woonachtige leden der Vereni ging tot verspreiding tan kennis aangaande 'i Lands verdedigingkwamen Maandag te zamen om zich als Afdeeling te constitueeren. Die Vereeniging stelt zich ten d«el, om in Neder land de overtuiging te verbreiden dat het vaderland kan en moet verdedigd worden en het dus de plicht van ieder Nederlander is, om daartoe nasr zijne krachten mede te werken. Het geldt dus de bevor dering van een algemeen vaderlandsch belang, dat door iederen burger van den staat behoort behartigd te worden, omdat men over 't algemeen onbekend is met sl wat de verdediging des lands aangaat. Die onkunde wil de Vereeniging bestrijden en, kennis verspreidende, belangstelling opwekken aangaande al lés wat de verdediging van het vaderland betreft. Tot leden van het bestuur der Afdeeling Gouda zgn gekozen de heeren de Ftemeiy, Lftütts van Goor én Zimmerrannn bij wien de statuten der Vereeniging gratis verkrijgbaar zgn. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrydag den 22» Nov. 1872, des namiddags ten 1 ure, waarin zal worden behandeld Het adres ran den Heer C. van der Garden, tot in gebruikgeving van een stukje grond aan liet Veerstal, tot vergrootiug van het Kantoor der Stoom- bootdienst. Het ndrés van den Heer M. S. Cats, Om in ge bruik te mogen hebben een gedeelte van een huisje op de Vischmarkt. Het adres van den lleer J. J. Verdries, oa in buur te hebben de kelders onder bet Raadhuis. Het adres «au deu Heer J. Jacobs, om verhooging van trnctement als kapelmeester bij de dienstdoende schutterij dezer gemeente. Het verzoek van de Plna'seUjke Schooloommissie tot wijziging der reglementen voor de armen- en de tusscht nschool. Een voorstel der Commissie van fabricage tot het doeu roakeu van een nieuwe pont voor het veer aan de Goudsche Sluis. Een voorstel van die zelfde Commissie tot het in bet openbaar verkoopen van een klok en uurwerk, afkomstig van de Lutbersche Kerktoren, eenig oud gier, en verdere voorwerpen. Het voorstel vnn Burgemeester en Wethouders betrekkelijk het beheer over de fondsen van bet voor malig armbestuur van Stein. Ken voorstel van Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrij ving vnn posten op de begrootiog van uitgaven dezer gemeente over Jict dienstjaar 1872. Naar wij vernemen is de surnumerair G. aan 't postkantoor te Alfen werkzaam, na gelden uit de kas ontvreemd te hebben, naar Rotterdam ontvlucht, waar dfe politie hein jl. Zaterdag in handen kreeg. Hg is naar de gevangenis te Leiden overbracht. (L. Zaterdag werd te Utrecht de groote uitvoering gegeven van 't Nederlandse!» Gymnastiek-Verbond. Van de 400 leden van 't verbond was een groot aantal uit Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht bijeengekomen, om 't bewijs te geven, hoe ook hier te laude de gymnastiek reeds vele uitstekende beoe fenaren telt. De President van het Verbond hield een feestelijke toespraak, waarin hij 't nut van de gymnastische oefeningen in 't breede uiteenzette. Daarna werden ónder leiding van den heer v. d. Est uil Amsterdam de oefeningen gehouden, die ge tuigden van veel eenheid in onderwys en van veel vlugheid. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 19 en 20 November. In deze zitting is bg de discussie over het hoofd stuk buitenlandsche zaken, op het voetspoor tan het afdelingsverslag een groot aantal punten besproken Van internationalen, commerciëlen cn diplomatieken aard, welke door den minister breedvoerig beantwoord zijn. Op de vraag van den heer Pumbar heeft de minister te kennen gegeven, dat door bijzondere om standigheden de geznntschapspost bg het hof van Italië nog niet was vervuld, maar dat zeer spoedig de aanstelling van venen nieuwen minister-resident zal plaats Hebben. Het hoofdstuk is met algemeens stemmen aangenomen. Morgen is het hoofdstuk justitie aan de orde. De heer van Eek heeft verlof bekomen tot liet doen ceuor interpellatie aan dc regering, of nopens de herziening vnn den census een administratief on derzoek is ingesteld, en zoo ja, of de regering be reid is (de bescheiden deswege over te leggen? De minister ii bereid. De minister van justitie heeft gisteren aan de ka mer ingezonden eeu zeer uitvoerig qiemorie vau beant woording op het voorloopig verslag der afdeelinges ontren het in de vorige zitting onafgedaan gebleven ontwerp eener nieuwe rechterlgke organisatie, verge zeld van eene nota van wijzigingen. In d« zitting van gisteren was hoofdstak IV der begrooting (Justitie) ann de orde. Bij de algemeene beraadslagingen werden onderscheidene ontwerpen te berde gebracht. De heer Van der Linden wees in zonderheid op de hooge noodzakelijkheid van de ver betering van ons reebt. Zoovele ministers waren om gevallen voor den muur waarachter eene nieuwe rechterlgke organisatie lag, maar iutussclien werd er niets gedaan tot verbetering van ons recht. Jaarlijks werden vele onderwerpen in de aandacht der regee ring aanbevolen, die belooftie ze in overweging te nemen. Jaarlijks werden tegen St. Nicolaas de paar den nit den stal gehaald om te paraderen, om daarna weder op stal te worden gezet. De natie had min der behoefte aan goede rechtsbedeelihg dan aan goed recht. Hg was *an meening dat het tijd werd dat de commissie voor de herziening van het strafrecht met hare taak gereed kwam, nn zij reeds meer dan twee jaren zich met hare taak bezig hield. De heer Haffmnns kwam weder terug op de verdeeling der ambten en bedieningen naar de geloofsbelijdenis. De minister van justitie bleef van meening dat de rechterlijke organisatie moest voorafgaan aan andere herzieningen van wetboeken of speciale wetten. In antwoord op den heer Haffmans zeide hij dat h|j ontkent het feit dat de onevenredigheid in de ver vulling van ambten bestaat van wege de geloofsbe lijdenis. H|j zal nooit iemand benoemen, veel mi i uitsluiten, van wege zijne geloofsbelijdenis. De beraadslagingen zijn gevorderd tot de afdet - ling Gevangenissen. Heden voortzetting. By de verkiezing van een lid der Provinciale Sta - ten van Zuid-Holland voor Rotterdam, iu plaats va t den heer L. Pincoffs, zijn *tn de 2290 kiezers oj gekomcu 706; van onwaarde waren 14 biljetten gi - kozeo is de liter Mr. da Cock met 447 stemmen. e heer vau Oord verkreeg 216 stemman. Tot plaatselijke geneesheer te Reeuwijk is benoemd de heer J, J. Schreuder te Rotterdam. De Nederlandsche Nationale Werkliedenvereeniging, welke zich in een gelukkigen vooruitgang mocht ver heugen, is, het wordt met leedwezen vermeid, naar men verueerat haar einde naby. Als grond voor die meening kan het volgende worden medegedeeld. Zondagmiddag werd in de zaal van den Hoogduitschen Schouwburg te 's 11 age, zooals het heette in het belang van den werkman, door gewone leden au genoemde vereeniging eene vergadering gehouden. De leiding daarvau h{id op zich genomen iemand, die mededeelde niede gewoon lid van dc vereeniging inaar tevens lid der bestaande bouwcommissie te zijn. Dat lid hield ruim een uur de aanwezigen met eene rede voering bezig, zonder tot eenig besluit te geraken. Wel trachtte lig aau te toonen dat er Verdeeldheid in het bestuur bestond, dat de woningen, iu de Su- mu trast raaippgetrokken, niet aau haar doel vau goed- koope woningen zouden beantwoorden, dat het bestuur had gefaald, door zich niet aan de statuten te houden enz. Hij verviel in vele herhalingen, maar kwam tot geen conclusie. Eindelijk, nad>t het ongeduld bij velen blykbanr was opgewekt, stelde de spreker voor iu de aanstaande algemeene vergadering een nieuw bestuur te krëzen, maar den president, den Heer II. Beth, als zoodanig te behouden. Toen ontstoud er zoodanig onderling verschil, dat de aanwezige heer Potter iemand die zeer veel belang in deze vereeniging ste'.t eu voor het bouwen van arbeiders woningen een renteloos voorschot heeft verleend de zaal verliet en een der donateurs, de heer Vis ser, na bekomen verlof, meende verplicht te z|jn, in het belang van de vereeniging en van den werkman, tot bedaardheid aan te sporen. H|j trachtte de leden gemoedelijk te bewegen geen overylde besluiten te nemen, doch op de aanstaande algemeene vergadering hunne belangen kenbaar te maken. Doch het baatte niet, het rumoer nam toe, de een kenrde goed, wat de ander afkeurde, zoodat ook de heer Visser ge noodzaakt was te zwijgen en mede de zaal te verla ten. Nog lang bleef men onderling twisten en be- weging maken en slechts onkelen teekenden eene lySt, welke dienen moet om het bestuur zyu ontslag te geven. Do tuinlieden-vereeniging te Zwolle heeft besloten in het volgende jaar eene provinciale tentoonstelling op giooter schaal te doen, plaats hebben. De inrich ting Iran den tuin van den heer Hoogevcen zal tot dat ^ude eene geheele verandering oudergaan, waar mede reeds nu een aanvang wordt gemaaktterwyl door de oprichting van een muziektempel voortaan aldaar gelegenheid zal worden verschaft tot het geven van groote concerten. Te Antwerpen heeft men het plan opgevat om het personeel der politie eenige kennis te verschaffen van de hulp, die gewonden, in het water gevallen enz. behoeven, voordat de arts tegenwoordig is. Zondag morgen werd de eerste voorlezing door een genees heer gehoudenvoor zooveel de dienst het toeliet, was 't geheele personeel present. Aanstaanden Zond Ag zal een auder geneesheer een tweede voorlezing houden. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is, met het oog op den aanleg eener nieuwe veemarkt, waar van de kosten zijn geraamd op 162,500, of jaarlijks aan rente 8125 en voor uitgaven aan personeel, enz. 2000, bcsloteo tot verhooging der rechten voor het gebruik ran de veemarkt. De vermoede lijke opbrengst per jaar is berekend op 9422.48, naar een over de laatste vijf jaren gerekenden gemid delden aanvoer van omstreeks 100,000 stuks vee. In de zitting van de prov. staten van Zuid-Hol* laud van gisteren is, na langdurige beraadslagingen besloten afwijzend te beschikken op het adres van de hh. de Bordes c. som subsidie uit de provinciale fondsen voor.den aanleg van den spoorweg Leiden—- Woerden. De conclusie van liet rapport der com missie, gelijk men weet van eene gunstige strekking voor het verzoek, werd verworpen met 31 tegen 28 stemmen. Aan (et debat namen als bcstryders dar aanvrage deel de hh. v. d. Heim en Vollenhoven, leden vau gedep. staten, en voorts de hh. Mock, Hoogendijk en Roest v. Limburg, terwijl de aanvrage verdedigd werd door de hh. Hubrtcht, Blussé eji Léon. De rapporteur der commissie, de heer Buys, wederlegde in een uitgebreide rede al de argnmeo- ten tegen het rapport aangevoerd eu verdedigde dit in warme en krachtige bewoordingen. Versailles, 20 Nov. Het gouvernement heeft nog geen beslu.t hoegenaamd genomeu. Naar bet schijnt, wil het eerst de beslissing afwachten van de parlementaire commissie, belast met het onderzoek van het voorstel de Kerdrvl. l)e Ministerraad zal heden op nieuw bijeenkomen. Karlsruhe, 20 Nor. De Duitsche Kroonprins, die op zijne reis naar deze stad, tengevolge vun een gevatte koude licht ongesteld was geworden, is in zoovffre hersteld, dat hij 't grootst gedeelte van den dag het be<I verlaten kan. Borlijn, 20 Nov. De Provincial Correspondent de boodschap des heeren Thiers besprekende, zegt, dat de ontwikkeling der zaken in Frankrijk gewis aller aandacht eischt, maar dit sluit nog uiet in, een hulde aau Frankrijks invloed op de volken. Zulk eeu opvatting zou van overdrijving getuigen. Terechtzitting van den IS November 1872. J. H. B., veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie dagen, wegens het verwekken vau nachtelijk burengerucht tot verstoring vau de rust der inwoners. C. M., veroordeeld tot eene geldboete van /S. of een dag subs, gevangenisstraf, wegens het binnen de gemeente Gouda laten stilstaan van eeu met paar den bespannen voertuig, zonder dat de eigenaar of ander geschikt persoon de teugels hield of onmid dellijk bg of voor de bespanning geplaatst was A. G., veroordeeld tot eene geldboete van 8. of een dag subs, gevangenisstraf, wegens het binnen de gemeente Gouda harder rijden, dan in een matigen draf. K. d. J., L, v. R. en A. v. R., veroordeeld ieder in drie geldboeten van 10.elk of ieder twee dagen subs, gevangenisstraf voor elke boete, verbeurd verklaring van het geschoten waterwild, met bevel tot de uitlevering of betaling eener som van 1.40 en met bepaling dat indien binnen twee maanden na aanneming daaraan niet is voldaan, zulks zal worden vervangen door een dag gevange nisstraf voor ieder, wegens het in vereeniging en gelgktgdig schieten van waterwild na zonsondergang op twee verschillende aan andere toebehoorende jacht velden, ronder voorzien te zgn van de schriftelijke bewgzen van vergunning van de eigenaars of recht hebbende op die jachtvelden. 11. P., veroordeeld tot eene geldboete van ƒ25. of vier dagen subs, gevangenisstraf, wegens het als schipper, bij het bevaren der rivier de Gouwe, tus schen de afstandspalen en de brug van de llhgn- spoorvveg over die, rivier, onder de gemeeute Gouda,

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2