Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 1289. BUITENLAND. M ppen, te Deventer. 1872. Woensdag, 27 November. r, vparaten. Buitenlandse!! Overzicht. ge De inzending van advertentiën. kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. FRANKRIJK. e> gstraat, en de ▼an mot byzon- Fortschntts- en der can- 'i worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRUDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS gante dozen an 35 Cts. ziekten van leeseh, losse daar het de snd in den inden, door De Goudeche Courant van 24 Nov. j. L en andere dagbladen (zie o. a. het Nieuw» van den Dag n°. 832 in zyn „Wanhoopskreet”) maken aan het volk van Nederland beker dat da hoofd onderwijzer te Langendjjke in Friesland, CAM- Sf RA, gebrek lijdt met vrouw en kinderen. De schoolopziener, F. H. Beymathoe Kingma, verklaart, dat de met ƒ300 'ajaars bezoldigde onderwjjzer desniettemin een deugdelijk, op wekkend onderwas geeft en roept als 'sman wettige steuh en raadgever, na uitputting van alle andere middelen, de publieke liefdadigheid voor hem In. Ook onder onze stadgenooten worden er ge- wis gevonden, die, waar het rechtmatig loon voor den arbeid wordt onthouden, den trouwen arbeider voor ellende en ondergang willen hel pen bewaren De ondergeteekenden belasten zich gaarne met het overmaken der ingeschreven gelden. W. JULIUS. K. MASS. By den boekhandelaar A. BRINKMAN is een inschryvingslyst ten behoeve van genoem den onderwijzer voorhanden tot saust. Zatur- dag, 30 Nov. --re1- te doen, die verenigbaar «ijn net het publiek be lang en zijne eigen waardigheid. Hij heeft gewezen op de noodzakelijkheid van verlenging van zyn man daat, van het initellen eeneT tweede kamer en van de partieele vernieuwing der nationale vergadering. In de minieterieele verantwoordelijkheid en in eene regeling van de betrekking tarecben wetgevend en uitvoerend gezag bewilligt hij. Men hoopt, dat de laatste moeilijkheden beden zullen te boven gekomen wordea en dat de meer-; derbeid, het vooratel om de boodaehap met een adre» te beantwoorden verwerpende, zich bepalen zal tot bet voorstellen eener orde van den dag, die vertroa-, wen uitdrukt en de noodaakelijkbeid nitspreekt van constitutioneels hervormingen, waarover dan later zou worden beraadslaagd. Het wetsontwerp tot intrekking van het deereet van 17 Jen. 185», waarbö de eigendommen der fa milie Orleans verbeurd verklaard werden, ia de nat. vergadering aangenomen. Het voorstel van den beer Pascal Onprat was reeds sedert moer dan een half jaar in de doos gedaan; de rechterzijde heeft juist niet het geschiktste moment uitgezócht om bet weder daaruit te voorschijn te halen. -. Het Pruisische huis van afgevaardigden heeft de dioirietswet met eene groote meerderheid van stem men bij tweede lezing aangenomen, na verwerping van de amendementen der Fortschntts- en der con servatieve party. Derde lezing heden (Dinsdag). Naar uit geloofwaardige bron wordt medegedeeld, is er voor het oogenblik van afgezien, om groote in- dustrieelen en bankiers tot leden van bet beerenhuis te benoemenvooreerst zal men zich bepalen tot hoog geplaatste staatsambtenaren. Het Italiaanse!» ministerie heeft de nieuwe par lementaire zitting geopend met de indiening van een wetsontwerp op het gebied van kerk en staat. De wet op de kloosters en godsdienstige genootschappen te Rome is door het ministerie-Laiiza-Sella-Viscouti Venesta aan de tweede kamer toegezonden. In hoofd zaak bepaalt dit ontwerp wat reeds geruimen tyd daaromtrent bij geruchte bekend was. Opheffing van alle kloosters en godsdienstige genootschappen, be houdens de te Rome gevestigds generalaten der ver schillende orden, welke hunne eigendommen behou den, zonder het recht echter om nieuwe eigendommen te verwerven. Zij verliezen dan ook hunne rechts persoonlijkheid. De fondsen van genootschappen van liefdadigheid blijven voor hetzelfde doel bestemd. De eigendommen dor opgeheven kloosters worden gecon verteerd in onvervreemdbare Italiaansche rentetitels. De leden der orde blijven in het bezit hunner ge bouwen tot de regeling hunner pensioenen heeft plaats gehad. Dit geschiedt binnen één jaar na do afkondiging der wet. De pensioenen loopen van 150 tot 600 fr. jaarlijks. Ook de vreemde corporation vallen onder deze wet; ten baren aanzien zijn echter ■uitzonderingsbepalingen gemaakt. Een termijn van twee maanden wordt haar «gelaten om over de be stemming harer fondsen te beschikkenna verloop van dien termyn zal de regeering in overleg met de gouvernementen der natiën, waartoe zij behooren, daaromtrent nadere bepalingen maken. Hare onroe rende goederen worden ten behoeve van de pensioen kas, welke onder het onmiddellyk beheer van het ministerie staat, gerealiseerd. aUe genees- t de sappen beginnende rine, eiwit- mengesteld, en als een alen, kink- rmakenden terking van wiens oogen ten zeerste sje. f 8.70 en - 12.70 Pes- I1Y- yd«, ƒ4.00 i verschyn- in Duitsch- rhaaldever- bjj one met ontvangen. ƒ2.75 De heer Thiers it in de commissie voor het voor* stel-Kerdrel geweest om te trachten tot overeen- stemming en verzoening met de rechterzijde te geraken. Omtrent het verhandelde zyn nog slechts geruchten bekend, die wij geven voor hetgeen zij zijn. Twee telegrammen zijn, het een uit Parijs en het andere uit Versailles ontvangen, gedateerd 23 Nov. Zij luiden aldus: 1°. Men verzekert, dat de heer Thiers aan de commissie voor het voorstel-da Kerdrel uitvoerig ’•lands toestand uiteengezet en haar aangespoord heeft, aan den onzekeren staat van zaken een einde te maken. Op nieuw bracht hy in herinnering, dat de republikeinsche regeeringsvorm, dien de omstan digheden hadden doen ontstaan, noodzakelyk was. Met de invoering van den parlementairen regcerings- vorm vereenigde hij zichde minieterieele verant woordelijkheid nam hij in de ruimste opvatting aan, zonder echter toe te geven dat hij-zelf volstrekt niet meer op de tribune zou verschijnen. Tegenover deze concession zynerzijds verklaarde hij den noodigen steun te moeten hebben, om bet gezag op de grond slagen van de conservatieve republiek te organise ren. 2Ö. De heer Thiers wijkt niet van af van het terrein zijner boodschap en van dal der conservatieve republiek, zich bereid verklarende om alle concessie» «Er valt niet aan te twijfelen, zegt le Temp», of de crisis welke Maandag ontstaan is eindigt met eene schikking. Maar welke Wil de heer Thiers een vo tum van vertrouwen, hij zal het met zeer groote meerderheid verkrijgen. .Maar deze stemming zou weinig beteekenen en geen waarborgen voor het ver volg geven, omdat zoowel zij die het gouvernement niet willen omverwerpen, als zij die bet wel willen, maar niet kannen, daarvoor zullen stemmen. Er moet dus iets anders en beters bedacht worden. Men spreekt van verlenging der volmachten van Thiers. Maar dit middel zal evenmin eenige garantie geven, wanneer niet tevens andere maatregelen daarbij wor den genomen. «Volgens de woorden van het voorstel-Rivet, hetwelk beschouwd wordt onze tegenwoordige con stitutie te aijn, is het mandaat van den heer Thiers van even hogen duur als dat van de kamer. Het doel was dus juist om zoolang deze kamer byeen blijft een gouvernementeels crisis ónmogelijk te makeu. Men heeft echter Maandag en reeds ettelyke malen vroeger gezien, dat het doel niet bereikt wordt. Van waar dit? Voor een deel moet Let hieraan worden toegeschreven dat de president der republiek zich tc veel blootstelt, dat hij zijn eigen persoon te veel in het debat mengt, dat hy niet genoeg zijne positie van die van een minister-president onderscheidt, die gehouden ia voortdurend op de bres te stryden, maar daarentegrn volkomen vrij om heen te gaan wanneer het hem goeddunkt. Niemand kan verlangen vol komen in veiligheid te verhoeren, wanneer hij abso luut aan den strijd wil deelnemen. Men zal dus niets verder gekomen wezen, wanneer men by de verlenging der volmachten van Thiers niet tevens de voorwaarden en de grenzen regelt waardoor zijn per soonlijke tusschenkomst bij de kamer beperkt wordt.” Het is inderdaad opmerkenswaardig hoe niet alleen de zeer regeeringsgezinde Temp», maar zelfs het offi- cieuse orgaan van den president der republiek, le Bien public, voor een gedeelte aan Thiers zelf de crisis van Maandag toescbrijft. Het blad betreurt het dat de motie van orde van admiraal Jaurès, «de eenige die waard was om door de regeering te wor den overgenomen”, verworpen ia en nog wel op aan drang van de regeering zelve. Daarentegen de motie- Meltetal acht het blad onvoldoende en «Thiers kan zijn gezag niet doen gelden met zulk een belachelijk kleine meerderheid.” Le Soir, le Siècle, le Rappel en l’Jnenir national geven als radicaal middel om een einde aan de crisis te maken de onmiddellyke constitutie der definitieve republiek aan de hand. Thiers moet zijn ontslag niet vragen, want, zooals le Siècle o. a. zegt, «wanneer de kamer het al aannam, het land zou het niet ver kenen.” La Rdpublique frangaise wijst op de groote fout der regeering, dat zy de motie- Meltetal aannam en die van admiraal Jaurès verwierp. Het noemt de fusie der centra eene illusie en daarom het tot stand brengen van goede constitutioneels hervormin gen ónmogelijk. Thiers moet daarom aan het bestuur blijven en de bevryding van het grondgebied be spoedigen, teneinde den termijn te verkorten waarna Frankrijk de mannen zal kunnen kiezen om da re publiek te organiseeren. Het Journal des débat» gelooft dat de crisis tot eene wisseling van regeering of tot een aanstaande kamerontbinding moet leiden. Thiers «had echter de rol van toeschouwer moeten op zich nemen bij de >n vry ran loozen van 7.15 i 7.50 6.90 o. a. van: ij Öger greep lie ons mil- dan de heer dit werk het G0UDSCHE COURANT. -u *1>h-s .la ji. f’*4- 1 - 2.66 2dln. 6.—' Een linga* - 5.— 8,2 dl. 6.— y,2dl. 6.— Ka- - 6.35 tot - 6.35 beeld, - 8.80 rf de i - 5.50 e Al- - 8.40 in de - 2.60 - 5.34 t in 't bezit 1 gemoede

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1