Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ZIEK. m y I BUITENLAND. er, nde, en e. Gouda. Kennisgeving. Bultenlandsch Overzicht. Vrijdag, 29 November. f - M kan nog De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. i EST, bij worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. dat het on- >ende kwali- i voornoem- voorbereidt, or eenen bft- B 0.75 O 0.50 C 0.20 C 0.30 B 0.40 B 0.40 lomoemd, BHx. Jommütarii. N onden ir inde. IV EN, <e gezonden portret TEFEÜIL- SR-, TEE- nz. enz. ruarjj 1873, istand, evragen aan APPU roor •ING, berigt j hem inge- daarin ver- )1, dan toch acht. Het n het adres, ie bezwaren te GoucZo, Beatnnr dat zjjn vermo- n Directeur eidingen en ADVERTENTIËN warden geplaatst van 15 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS Franeker. oningin. 0 k nde C-B 0.60 C-B 0.40 leeds voor aar Gouda. D. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is ƒ1.75, franco per post 2. De Goudeche Courant van 24 Nov. j. 1. en andere dagbladen (zie o. a. het Nieuwe van den Dag n°. 832 in zijn „Wanhoopskreet”) maken aan het volk van Nederland bekend, dat de hoofd- onderwjjzer te Langendijke in Friesland, CAM- STRA, gebrek lijdt met vrouw en kinderen. De schoolopziener, F. H. Beyma thoe Kingma, verklaart, dat de met ƒ300 'sjaars bezoldigde onderwijzer desniettemin een deugdeljjk, op wekkend onderwjjs geeft en roept als 's mans wettige steun en raadgever, na uitputting van alle andere middelen, de publieke liefdadigheid voor hem in. Ook onder onze stadgenooten worden er ge wis, gevonden, die, waar het rechtmatig loon voor den arbeid wordt onthouden, den trouwen arbeider voor ellende en ondergang willen hel pen bewaren I De ondergeteekenden belasten zich gaarne met het overmaken der ingeschreven gelden. W. JULIÜS. K. MARS. Bp den Boekhandelaar A. BRINKMAN ia een insehrijvingsljjst ten behoeve van genoem den onderwijzer voorhanden tot aanst. Zatur- dag, 39 Nov. De BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis vnn de belanghebbenden, dat dour den Heer Provincialen Inspecteur der Directe belastingen enz. te Rotterdam, op den 19“ November 1872 is executoir verklaardhei Kohier voor de belasting op het personeel dienst 1872/73 N°. 4 2e kwartaal. Dat voormeld Kohier ler invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden in gaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames bchooren te worden ingediend. Gouda, den 26n November 1872. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN ÜZENDOORN. De toestand in Frankrijk blyft kritiek. De com missie voor het voorstel-Kerdrel en de president zijn het lang niet eens. Het voorname punt van ver schil is de minislerieele verantwoordelijkheid, die de commissie wil voor alles en de heer Thiers niet dan na of met andere oonstitutioneele hervormingen b. v. periodieke aftreding der kamerleden, instelling van een tweede kamer, verlenging van zijn eigen man daat enz. De beer Batbie zegt in zyn rapport acte te nemen van de verklaringen des hecreo Thiers in de com missie afgrlegd, nl. dat bij niet van voornemen is geweest om in zijne boodschap het constitueerend recht der vergadering afbreuk te doen en dat hij altijd zal wezen bet drijven der demagogen te be strijden. Hij zegt d»t de heer Thiers er van afmoet zien om zoo dikwijls de zit’ingen der nationale ver gadering bij te wonen en hij concludeert met voor te stellen spoedig het ontwerp van wet op de mi nisterieele verantwoordelijkheid te bewerken. Het rapport zou Dinsdag worden gedeponeerd; er zou worden aangevraagd het te lezen en zelfs dat er onmiddellijk over worde gediscussieerdmaar waar schijnlijk zal het debat tot Woensdag worden uitge steld. Men verzeêert dat de commissie de debatten over de constitutioneele hervotflungen niet zou afwijzen, maar zij wenscht dat eerst de quaestie der minis- terieele verantwoordelijkheid worde uitgema.ikt. Sommige personen hopen nog dat men tot een schikking zal komen. Maandag bad eene bijeenkomst plaats van de rech terzijde; 150 leden waren tegenwoordig. Er werd besloten den inhoud van het rapport krachtig te handhaven. Het rechter-centrum schijnt van dezelfde voornemens te zijn bezield. Op een vergadering van het linkermidden heeft een der leden, tevens lid der Kerdrel-commissie, ge zegd dat de minderheid van de commissie ook een rapport zal indienen, tegenovergesteld aan dat ran de meerderheid. Het Thiers-orgaan, de Bien Public, laat zich hef tig, dreigend uit tegen de meerderheid en verzekert, dat Thiers niet zal wjjken, ma.*r’ wanneer de kamer tegen hem beslist, zyn ontslag vragen de rechter zijde heeft reeds haar mannen gereed om zoowel Thiers als zijn ministers te vervangen; de namen worden in een telegram van de Indepeudance genoemd de opvolger van Thiers zou niemand anders zijn dan de generaal Changarni'er, de persoon die steeds op het tooneel verschijnt, wanneer de zaken een on gelukkige wending hebben genomen. Mao-Mabon schijnt door de rechterzijde gevraagd te zijn, maar hij weigert steeds zich met haar intrigues iü te laten. Uit latere berichten blijkt dat het rapport des heeien Batbie Dingsdag gelezen is en dat toen met geringe meerderheid is besloten heden Donderdag, over deze quaestie te beraadslagen. John Lemoine komt in het Journal des De'baii met hevigheid op tegen het rapport van Batbie, dat hij als zeer uitdagend jegens de Regeer wig beschouwt. Hy besluit zijn artikel aldus: Thiers heeft slechts óen zaak tot de Nationale Vergadering te zeggen geef mij de noodigc kiacht om te regeeren of regeer zelf. Volgens de Siècle moeten de vrienden van het gouvernement de eenvoudige verwerping vragen van de conclusie in het rapport van Batbie voorkomende. Het blad beschouwt het rapport als een oorlogsver klaring op leven en dood. Het Pruisische huis van afgevaardigden heeft bij derde lezing aangenomen alle pxógraphcn van het regeeringsontwerp der Ama-wet. Het geheele ont werp is by hoofdelijke stemming aangenomen met 228 tegen 91 stemmen. Tegen stemden de Polen, de meerderheid van het centrum en een klein aantal conservatieven. De Duitsche bladen bespreken de moeilijkheid een opvolger te vinden voor den president van den Prui- sischen landdag, Forckenbeck, die is voorgedragen tot lid van het hoerenhuis; elke party komt meteen eigen candidaat voor den dag, reden waarom waar schijnlijk de heer Forckenbeck gedurende deze zit ting nog president zal blijven. Niettegenstaande de officieuse Prov.-Corresp. xcrie* kerde, dat de resultaten der conferentiën over de sociale quaestie streng geheim gehouden zouden wor den, weet de Vou. Zeil, mede te deelcn omtrent welke punten de afgevaardigden van Pruisen en Oos tenrijk tot eenstemmigheid zijn gekomen. Die punten betreffen aan de eene zijde voornamelijk bescherming der werklieden tegen het misbruik hunner arbeids kracht door bepaling van een maximum der werk uren, door regeling van den arbeid van vrouwen en kin deren, door voldoening aan de billijke eischen van den werkman enz., en aan den anderen kant repressieve maatregelen tegen kwaadwillige werklieden en socia listische woelingen, tegen werkstakingen en geweld- dadigen dwang tot bepaling der loonen enz. Het officieuse blad deelde indertijd mede dat de resulta ten der conferentiën saamgevat zouden worden in een rapport aan de beide regeeringen en niet voor de publiekmaking bestemd waren. Het Itnliaansche parlement is de vorige week geo pend zonder eenige p'echtigheidde vorige zitting is niet officieel gesloten geworden en de president meende derhalve te kunnen volstaan met de nieuwe zitting eenvoudig voor geopend te verklaren. Het wetsontwerp op de kloosters te Rome en in de Ro- «einsche provincie werd door den minister van jus titie Falco ingediend; een voorstel om het terstond te laten voorlezen, werd verworpen, waarop zulk een rumoer ontstond op de tribune, dat de president dreigde de zaal te laten ontruimen. Over het geheel schijnt het ontwerp, waarvan wij in ons vorig overzicht de voornaamste bepalingen meedeelden geen gunstiger) indruk te hebben gemaakt; men be schouwt het als te behoudend; het ministerie zal alle kracht aanwenden om de wet tot stand te brengen, en desnoods de kamer ontbinden. Uit Madrid wordt gemeld, dat niet alleen de Car- listen de kleine plaatsen en wegen onveilig maken, spoorwe/r.iils opbreken en telegraafdraden afsnijden, maar dat zich ook bier en daar republikeinsche ben den vertoonen. De regeering blijft echter verzekeren dat al die onruststokers weinig reden tot bezorgdheid geven. In het officieels blad komt de benoeming van den generaal Gamindes ter vervanging van ge neraal Bald rich tot kommandant van Catalonic voor, van wien men zeer energische maatregelen en een spoedige onderwerping der Carlistische rooverbendeu verwacht. Dc bulletins omtrent den gezondheidstoe stand des koniugs luiden steeds gunstiger. FRANKRUK. De adressen, die de heer Thiers heeft ontvangen van gemeenteraden, waarbij deZe instemming betuigen met de in zijne boodschap ontwikkelde staatkunde, zyn tot stapels aangegroeid. Schier alle voorname steden hebben hem dergelijk adres doen toekomen. Volgens Journal des Debat* hun aantal duizenden.” De heer Thiers, zegt dit blad, kon dan ook gerust in de Kamer zeggen -. „Indien gij wilt, ben ik bereid mijne politiek als Hoofd des Staats en als afgevaar digde aan het oordeel des lands te onderwerpen

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1