BINNENLAND. Koloniën. Laatste Berichten. ADVERTENTIE W. H«t laud heeft hem echter die moeite bespaard. Zal de rechterzijde, tegenover die talrijke en schitterende be wijnen van sympathie, welke de heer Thiers van de openbare meenmg ontvangt, volhouden in hare roe» kelooze platiuen Zal die partij, die van niemand buiten eigen boezem aanmoediging ontvangt, de dier baarste belangen des lands op het spel zetten Zal het zijne wedergeboorte en zijne bevrijding tegen houden? Zal rij ontkennen, dat de beweging in 't land spontaan en ernstig geineend is? £y zou, ja, gaarne de natie doen gelooven, dat de adressen niets beteekenen, dat ze door kunstmiddeleu verkre gen zijn. Maar indien dit werkelijk hare meeniug is, dan neme zy het voorstel van den h»er Thiers aan, om het land tnsschen hem en haar te laten beslissen. Doch zoo de rechterzijde dat voorstel niet durft aanuciuen, wat wil ze dan in 's hemels naam? Dat de Prwdent der Republiek, ondanks het land, het welk, sedert de eerste verkiezingen, zich vijf malen tegen Juuir heeft verklaard, enkel op haar zal steunen Dat is toch de ongerijmJheid zelve. Onder derge- lijke .omstandigheden gaat het niet aan te zeggen „Wij zijn de parlementaire meerderheid, derhalve moeten wij het bestuur in handen hebbeu." Die bewering zou opgaan, indien de meerderheid van het Parlement de juiste uitdrukking van de meerderheid der uatie gebleven ware, maar van het tegendeel is de partij overtuigd. Nog meer: de rechterzijde is zelfs geen meerder heid in de tegenwoordige Kamer. Het votum van 18 dezer is zoo onzuiver mogelijk geweest. De motie- Mettetal had een groot ge- rek zij drukte twee zaken uit, en zoodra de President der Republiek een votum zal vragen, waarbij slechts ééne zaak, zuiver gesteld, wordt te kennen gegeven, dan zal er een gansch andere stemming volgen. Zijne hevigste vijanden, rle driftige portefeuille-jagers, zuilen natuurlijk dan nog wel tegen hem stemmen maar de rechtschapen lie den in de Kamer, de gematigden, die, al zyn ze zijne tegenstanders, niet opgehouden hebben goede patriotten te zijn, zy zuileu hem huiiue medewerking niet onthouden. En al mochten wij ons op dat punt bedriegen, dan nog zouden wij niet erg ongerust Zijn. De Pre sident der Republiek zou zijne functie niei neerleggen het land zou, ondanks alle hinderpalen die hij ont moette, zijn ontslag niet aannemen. Hij zal, ook met de meerderheid van céne stem in de Kamer en die zal hij wel hebben aanblijven. Hij moet blijven. Hij zal voortgaan te doen wat goed is, zonder den steun der rechterzijde. De Unionhet legitimitisehe hoofdorgaan, dat schier dag aan dag zijne lezers onthaalt op walgelijke artikelen tegen den President der Republiek, zeide in een zijner laatste uommers: „De heer Thiers is evn eenvoudig burgerman, die, schoon kleinmoedig van hart, de eerzucht vau een Cesar heeft." De Siècle antwoordt hierop. Die woorden, zegt het blad, teekenen den toestand volkomen. Alle grieven der monarchale partijen zijn in die wéinige woor den saamgevat. Inderdaad, hoe zou Thiers er aan kunnen deuken Frankrijk van de vreemde bezetting te verlossen? Hij is een eenvoudig burgerman. De rampzalige, geeu zijner voorvaderen nam deel aan kruistochten! Noch zijn grootvader, noch zijn over grootvader is de lakei van een vorst geweest. Hij is geen hei tog als de Broglieook geen vicomte als de Lorgeril; hij heeft zelfs geen enkel adellijk prae dicaat. llij heetkortweg Thiers, en dat manneke verbeeldt zich bekwaam genoeg te zijn om Frank rijk te besturen Thiers is een eenvoudig burgerman, éu daarom willen die groote mijubeeren hem verwijderen.''Ze zijn besloten om de zaak tot het uiterste te drijven. En als hun onder 't oog wordt gebracht, dat ze in denzelfden coup ook Frankrijk dreigen onderst boven te keeren, dat staking van den algemeen ar beid, waaraan zoo groote behoefte is, voor de deur staat, dat de Puitschera in de pas ontruimde ge westen dreigen terug te keeren, dnn antwoorden ze, gelijk het aan mannen die geen eeuvoudige burger lieden zijn, past: Wat kan het ons schelen? Laat het Vaderland maar in den strijd betrokken zijnDe hoofdzaak is dit: wij willen een Koning hebbenwij willen naar onze inzichten regeerenwij willen al dat burger volkje, hetwelk zich »erbeeldt iets te zijn ouulat het arbeidt, op zijne plaats zetten! Wij, wij zijn de leliën? En daar de Republiek dien koatelij- ken tooi aan Frankrijk niet zal teruggeven, rest ons niet ander» dan den heer Thiers weg te zeuden. Die burgerman wil de Republiek vestigen Hoe jammer dat Frankrijk onvatbaar is voor die fraaie, klemmende redeueering, maar dat het, heel burgerlijk, zich schaart rondom dien eenvoudigen burgerman, die, heel- eenvoudig, zich toewijdt aan zijn Vaderlaud ENGELAND. Sir John Bowring, wiens overlijden gisteren is me degedeeld, was de fofige maand zijn 81ste levens jaar ingetreden. Uit eene oude familie in Devonshire outsproten, studeerde hij iu den aanvang dezer eeuw in de rechten en was een leerling van Jeremy Bent ham, wiens leer hij door de Westminster Review ver breidde eu wiens nagelaten werken hij in 28 doelen, benevens eene levousbeschrij ving, uitgaf. Hij inuutte vooral uit door 74jne keunis in vreemde talen, zoodat hij, behalve verscheidene eigene werken iq proza en poëzie, vertalingen gaf van hetgeen in Duitschlaud, Nederland, Z.veden, Denemarken, Spanje, Portugal, Rusland, Poleu, Servië, Hongarije enz., belangrijks op het gebied der letterkuude verscheen. Zyne /Matins and Vespers" hebben iu Engeland en Ame rika velé oplagen beleefd. Van vele vreemde vorsten eu geleerde genootschappen ontving hij onderschei- dingsteekeuen. Hij vertegenwoordigde herhaaldelijk zijn land als gevolmachtigde bij het sluiten van han delsverdragen en verscheidene degelijke verslagen over den toestand Vvan den handel in vreemde lauden wer- den door hé® geschreven en aan jbet Parlement voor gelegd.- Hij u as geruim en tijd lid van het Parlement, het laatst voor de stad Bolton; in 1854 werd hij benoemd tot gevolmachtigde in China en tot gou verneur van Hongkong een jaar later vertrok hg met eeuc bijzondere zending naar Siam en sloot een handelsverdrag met de beide koningen van dat land. In 1859 trok hg zich uit het opeubare leven terug, doch bleef al zijne krachten aan letterkundigen arbeid wijden. DUIT.8 GALAND. Een Frankforter correspondent meldt, dat het Mun- ckener Tagblatt, hetwelk door de bekende Adèle Spitzeder is opgericht, sedert twee dagen niet meer in het lioht verschijnt. Aanvankelijk was in het blad medegedeeld, dat het zou worden voortgezet, zonder iu betrekking te staan tot de stichteres. Het schijnt echter, dat de geldelijke toestand van het blad niet van dien aard was, dat hei plan verwezenlijkt kon worden. Naar men mij van goederhand verzekert, zegt de correspondent, behoort het clericale orgaan, de Mün- chener Volksbote, grootcndeels aan de vroeger genoemde persoon. De juistheid vau dit bericht zal bij de voortzetting van het onderzoek der Bank spoedig aan het licht komen. Het gerucht, dat de wegens bedriegelijke bankbreuk gearresteerde Spitzeder ziek is, wordt bevestigd. Ter wijl de dame nog aan het hoofd der nu failliete zaak stond, bespaarde zij in hare huishouding de haar toevertrouwde peuuingen niet. Het getal be dienden in huis, keuken en stal was 29. Hierbij mag nog gevoegd worden, dat hare woning op recht vorstelijke wijze was ingericht en dat er van den vroegen ochtend tot in den laten nacht goede lier werd gemaakt. Binnen een paar dagen zullen zes raspaarden, de keur uit haren stal, iu veiliug worden gebracht. De hoofdinhoud van het bij den Prnisischen land dag ingediende wetsontwerp tot bemerking van het recht tot aanwending van kerkelijke straf- en tucht middelen komt op het volgende neer kerkelijke straf ten zijn alleen geoorloofd voorzoo ver zij tot het ker kelijk gebied behouren en betrekking hebben op eenig kerkelijk recht ef de uitzetting van het kerkgenootschap; zulke straffen mogen echter nimmer worden opgelegd als bedreiging tegen het volbrengen van staatsplichten, waaronder de vrije uitoefening van het stemrecht; verder mogeu die straffen niet worden gepubliceerd met aanwijzing vau den persoon. De wet is van toepassing op de geestelijken of beambten van alle kerkgenootschappen. Overtreding der wet wordt ge straft met boete of gevangenisstraf, terwijl de over treder door den rechter onbevoegd kan worden ver klaard tot het bekleeden van eeuig openbaar ambt, met inbegrip van kerkelijke bedieningen, hoogstens voor den tijd van vijf jaar. Men ziet dat de wet streng is en vooral door de laatste bepaling aanleiding kan geven tot conflicten met de kerk, iets wat iu Pruiseu echter niet gevreesd wordt. Het wetsontwerp gaat vergezeld van een uitvoerige memorie vau toelichting, waaraan wij het volgende ontleenen De noodzakelijkheid om het misbruik van de ker kelijke straf- en tuchtmiddelen tegen te gaan, gaf reeds in de Middeleeuwen aanleiding tot veiligheids maatregelen van de zijde van den staat. Van de 14e eeuw af waren de kerkelijke vonnissen in eenige landen, b. v. Brandenburg, Kleef, Beieren, aan de goedkeuring van den staat onderworpen of werd het uitspreken van zekere kerkelijke straffen, met name de excommunicatie tegen landsambtenaren, door den staat voor nietig verklaard en haar uitvoering ver hinderd. In het Duitsche rijk was sedert de 16e eeuw het beroep op den keizer of het rijksoppenge- rechtsbof wegens misbruik van macht van de zijde der katholieke of protestantsche geest» lijk beid recursus ab ukuttu) in beginsel erkend(Je rijkswetgeving heeft echter nooit bepalingen dienaangaande vastgesteld. De geschiedenis leert echter dat elk ingrijpen van de geestelijke rechtbanken in wereldlijke zaken (met name in de bevoegdheid der wereldlijke rechtbanken), verder bet ongeoorloofde uitspreken van kerkelgke straffen, zooals ceusuur of de schending van de door de Duit sche concordaten gewaarborgde kerkelijke inrichtingen, het beroep op den staat wettigden en dat als straffen tegen misbruik van de geestelgke macht werden uit- gesproken nu eens geldboeten, straks inhouding v-»u jaarwedden, ook wei afzetting en gevangenisstraffen. Na de ontbinding vau het Duitsche rijk beeft de wetgeving van de afzonderlijke staten de rijksrechter- lijke gewoonten betreffende het beroep op den staat niet verder ontwikkeld, maar het rechtsmiddel slechts in algemeene trekken als geoorloofd erkeud. In Frank rijk daarentegen werd dit stelsel in de Napoleontische wetgeving aangenomen; sind» de 16« eeuw had dit recht zich daar ontwikkeld. Ook in Duitschlaud bleek naderhand meermalen de behoefte om wetsbepalingen dienaangaande vast te stellen. Zoo in Beieren het besluit van 26 Mei 1818, waar het beroep op den Staat tegenover de handelingen van de geestelgke macht uitdrukkelijk werd erkend; verder het ministe rieel besluit van 8 April '52 betreffende de uitvoering van het Concordaat. Zoo ook de Saksisehe grond wet van '31. De Regeering, luidt het verder in de memorie van toelichting, heeft het noodzakelyk geacht, een regeling by de wet van deze zaak ook voor den Pruisischen Staat in overweging te nemen. De be weging, die in de beide laatste jaren io de Katholieke Kerk zich heeft geopenbaard, de houding welke een invloedrijk doel van de Katholieke geestelijkheid on langs tegenover den Staat heeft aangenomen, de vorming van een Katholieke partij in bet land, waar de vijandige gezindheid tegenover den Slaat hoe langer hoe duidelijker en krachtiger zich doet gelden, wij'zen op de noodzakelijkheid om de machtsaauma- tiging van de Kerk met die kracht tegen te gaan, die tot handhaving van den coufessionceleu vrede en tot instandhouding van het staatsgezag onontbeer lijk is. De bestaande wetgeving op dit pttut is on voldoende. Het ingediende wetsontwerp heeft ten doel te voor zien in de aangewezen behoefte, en wel (zonder voorbij te zien dat de Grondwet de positie van den Staat gewijzigd heeft) op het punt van dc kerkelijke straffen eu de kerkelgke tucht, d. i. daar waar de muchtsover- schrijding gemakkelijk kan plaats hebben en reeds plaats gebad heeft. Als leidend beginsel wordt hierbjj evenals in 't algemeen bij de regeling van de grenzen tusschen Staat en Kerk, overeenkomstig art. 15 van de Grondwet aangenomeu, dat eeu Staat die de ver schillende kerkgenootschappen ruimte laat tot vrije en zelfstandige ontwikkeling, alleen inzoover tegen misbruik van de geestelijke macht moet optreden als de staats inrichtingen en wetten, de staatkundige rechten van zijn onderhoorigen of de vervulling van de vernlieh- tingeu van dezen tegenover den Staat in twijfel ge trokken worden of in gevaar gebracht. Daarbij moet verder in bet oog gehouden worden dat zoowel in het belang der rechtsvryheid als in dat van de aan dé kerkgenootschappen bij de grondwet gewaarborgde zelfstandigheid, een bepaalde aanwijzing vau de af zonderlijke gcvalleu, voorzoover doenlijk, wenschelyk voorkomt, waarbij de Staat die handelingen van de geestelijke macht opnoemt, die strafbaar zyn. Der halve gaat het wetsontwerp daarvan uit dat kerkelijke straf- en tuchtmiddelen uit drie verschilleude rich tingen niet mogen worden geduld, en waar zg voor- kou\en, onderdrukking van de zyde van den Staat plicht is, namelijk 1°. zulke straffen die zich in haar werking niet enkel bepalen tot bet kerkelijk gebied 2°. zulke, die wel tot het kerkelijk gebied behooren, maar de nitoefening van staatkundige rechten volgens de bestaande wetgeving van den Staat willen belem meren; 3°. zulke die door denvorm en uit zichzelf ongeoorloofd schijnen. Gouda, 28 Novembeb. Gisteren zijn alhier aangehouden «Frederik ran Steende^n, houtzager, Leonardus Scheffers, kleerma ker en Abraham Geel, sjouwer allen wonende te Rot- lerdam, verdncht van diefstal te hebben gepleegd bjj Mej. de Wed. Lafeber op de Gouwe, Rietveld op de Haven en ook op de openbare straat. Bij kon. besluit van 22 Nov. is tot heemraad van Rijnland benoemd de heer 11. F. Bultman. Dezer dagen herdacht de heer A. Demmers te Stolwijk, den dag waarop hij zich vijf-en-twintig jaar geleden als geneesheer aldaar vestigde. Van eenige ingezetenen ontving de jubilaris eene prach tige marmeren pendule. V ])00j den hevigen wind heeft de pas gebouwde watermolen te Bcrg-Ambacht eene aanzienlijke schade ondergaan. Door een sterken windvlaag brak de ketting der kruias, zoodat de molen uit den wind gjergakte, waardoor er een groot aantal hekken werd stuk geslagen. Omtrent het ongeluk, dpt Zaterdagmorgen op het fort te llonswijk beeft plaats gehad, deelt meu nog mede: Een detachement van het 2e reg. vest.-art., onder bevel van den 1" luit. Paravicini di Capelli, was belast om de voor den dienst ongeschikte gra naten te ledigen; de korporaal Molenuar was met den kanonnier v. d. Akker en den kanonnier Petri hiermede bezig. Door eene vooialsnog onbekende oorzaak is de granaat bü het verwijderen der buis gesprongen; niets dan een koperen beitel en houten hamer werden daarbij gebruiktde granaat had twee dagen in het water gelegen. De korporaal M. werd als het ware verpletterd door bet uit elkander spat tende projectiel, terwijl den kanonnier v. d. A., die hem behulpzaam was, beide handen voor een ge deelte van het lichaam werdeu gerukt. De ontstel- tenis die op dat oogrnblik op het fort heerschte, Jaat zich licht begrijpen; oogeitblikkelijk werd aan de mil.taire autoriteit te Utrecht kennis van de zaak gegeveu. Dr. Weteling, eerstaanwezend officier van gezondheid, geassisteerd dour twee doctors, snelden oogen blik kei ijk naar de plaats des onhcils, alwaar den vreeselyk lgdenden kanonnier de eerste hulp werd verleend, waarna hg mei de meeste zorg naar 's rijks hospitaal werd overgebracht, waar hem de beide handen zgn afgezetde sergeant v. d. Borst en de kanonnier Petri haddeu mede wonden beko men, echter van geringen aard. De toestand vau den geamputeerde is naar omstandigheden vrij guustig. De kolonel van Exter is Maandag naar de sterkte te Honswyk geweest, om onderzoek te doen naar de oorzaak van dit onheil. Het „Algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond" te Amsterdam zette eergistermiddag de voor veertien dagen geschorste vergndering voort „tot bespreking der afschaffing van den arbeid op Zondag." Nadat men het andermaal niet eens dreigde te zullen worden over de middelen om tot het doel te geraken, werd ten laatste eene commissie van negen leden benoemd, wier sireveo het zal zijn, eene algemeene beweging in het leven te roepen tegen den Zoudagsarbeid, om vervolgens gezamenlijk de middelen ter afschaffing te bespreken. De vereeniging Neérlands Werkman, te Amsterdam! heeft de aanvraag van de Amsterdnmsche afdeeling der Internationale, om zich bij haar aan te sluiten, roet ulgemeene stemmen, d. i. in naam van bijna 1400 Amsterdam8che werklieden, afgewezen. {N. v. d. D.) De Nimf is gereedzg is in het atelier van den heer Koelman te zien. Het pleistermodel, dat voor het gieten dienen moest, vertoont bet meisje met een los gewaad, waarvan de ronde plooien zich om de lichaamsvormen aansluiten. Als Galathea of Ap hrodite staat zij op een groote schelp, die even als gewaad en de zeeplanten die haar sieren, aanduiden vanwanr ze komt. De rechterarm houdt de vaan omhoog, de linkerhand is uitgestrekt naar de Noordzee. Het hoofd is fier on vroolijk opgeheven. De hande ling der figuur is goed uitgedrukt, de draperie en het lichaam bieden vau verscheiden kanten tchoone lyqen, en zooveel men nu berekenen kan, zal de figuur Op de beraamde hoogte en plaats zeker een bevallige uitwerking doen. Het beeld zal nu weldra bij den heer Enthoven iu brons gegoten worden. Fad Staten-Generaal. Tweede Kameh. Zittingen vnn 26 en 27 November. In de zitting van Dinsdag zgn art. 106, uitkee- ring aan de Amsterdamsche kanaalmaatschappij, en verdere artikelen van de afdeeling waterstaat aange nomen. Daarna liepen de beraadslagingen over de begrooting der staatsspoorwegen, waarbij zoowel het toezicht op de spoorwegdiensten als de gebreken vnn aanleg en exploitatie ter sprake zijn gebrachtvooral kwam in aanmerking de slechte regeling op de lijn Rotterdam—FijenoordDordrecht. In de zitting van gisteren zgn de algemeene be raadslagingen over de spooruegbegrooting nfgeloopen. Heden komen de artikelen in behandeling. De mi nister van binnenlandsche zaken heeft al de sprekers beantwoord eu in den loop zijner rede te keunen gegeven, dat tegen den tijd dat de voltooiing der spoorwegen nadert, de regeering vnn oordeel is dat er moet gedacht worden aan uitbreiding, hetgeen zyns inziens van staatswege moet plaats hebben, met ex- loiiatie door particulieren. Allereerst zal daartoe ebooren de lijn Arnhem—Nijmegen. Aan het on gerief wat betreft het verkeer op de lijn Rotterdam lijenoord Dordrecht zal spoedig te geinoet geko men worden. 1 De commissie van rapporteurs van de tweede kamer voor het wetsontwerp houdende eene nieuwe rechter lijke inrichtiug beeft, na kennis genomen te hebben van de memorie vau beantwoording en het gewijzigd ontwerp van wet, door .den minister vau justitie naar aanleiding van het roorloopig verslag wegens dit onderwerp ingezonden, een nieuw onderzoek te dezer zake in de afdeelingen der kamer noodig ge oordeeld. In onderscheidene gemeenten der noordelijke pro vinciën zijn adressen aan de respectieve gemeentebe sturen iu omloop, om de schrale bezoldigiug der gemeente-veldwachters, in navolging van die der Rijksveldwachters, te verhoogen. (5/.) Ook ambtenaren van bet Grootboek hebben een adres tot den minister van Financiën gericht, met verzoek om lotsverbetering. (Hbl.) Den 12den December zal voor den Hoogen raad der Nederlanden bepleit worden de vordering, ingesteld door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij tegen den staat, tot vergoeding van 1,600,000, we gens verliezen, ontstaan met het kosteloos brieven vervoer op die lyn, en den 2D Januari 1873 zal die zelfde Maatschappij haar eisch toelichten, tot vergoeding van schaden en kosten, tot een bedrag vau/ 6,000,000, die zij eveneeus vau deu staat vordert, geleden door de nans uiting en doorsnijding van haar lgn met die vau de Nederlaudsche Rhijn-Spoorweg-Maatschappij. Harlingen wordt geplaagd door de ratten, die door het dichten vau de Brouwersgracht, den Heiligen weg en de Turfhaven uit hare holen verdreven, de ingezetenen geduchten overlast aandoen. Wanneer het 's avonds stil geworden is, kan men ze iu de achterbuurten bij troepjeé zien marcheereu. In een arbeidersgeziu, waar men door dit viervoetig onge dierte werd geplaagd, had men een bordje met brij geprepareerd met ratten kruideen knaap van acht jaar, hoewel wetende dat de brij vergiftigd was, had de onvoorzichtigheid er van te snoepen en de ge volgen vertoonden zich Ln braking en inwendige pijuen. Gelukkig had men spoedig eeu docter weten ie vin den, die den snoeper een braakmiddel ingaf en van een vermoedelijken dood verloste. Als eene bijzonderheid deelt de Arnh. Ct mede, dat aldaar nog in deze maand drie kanaries ziju uit gebroeid, waarvan nog twee in leven ziju. Uit een stant, in het Weekblad voor het lagermid delbaar- en gymnasiaal onderwijs voorkomende, big kt omtrent den uitslag der najaars-examens voor ouderwij zers, dat zich voor bet hoofdonderwijzers-examen hebbeu aangegeven 316 candidaten, waarvan 148 toegelaten en 144 afgewezen werden; voor het hoofdonderwijzeres- examen waren 34 candidaten, waarvan 26 toegelaten en 5 afgewezen werden; voor het hulponilerwij/ers-examen waren 271 candidaten waarvan 146 toegelaten en 116 afgewezen werdenvoor het hulponderwijzeres-exa men waren 144 candidaten, waarvan 84 toegelaten en 44 afgewezen werden. Hel aantal candidaten voor hulponderwijzers is afnemende. Gebrek aan onderwijzerspersoneel moet daarvan in de toekomst het gevolg zijn. Men meldt uit LeeuwardenDe wilde ganzen, die telkeus in het najaar aankomen, eu dikwijis, vooral op de lang gelegen Juiiderijen, eene ware ver woesting aaurichten, ziet men ook nu weder in groote vluchten van de eene naar de andere streek trekken. inzonderheid tegen den avond ziet meu ze hier en daar, soms ten getale van honderden, hoog door het luchtruim zweven. Deze vogels zijn thans, naar ge meld wordt, bijzonder schuw; de pogiugeu der jagers om er winst mede te doen worden dan ook slecht beloond, daar slechts enkelen ouder schot komen. O OST-INDIË. Aan het mail-overzicht van het Rat. Handelsbl. ontleenen wij het volgende Het laatste bericht uit Deli is een telegram van 2 dezer, inhoudende de tijding, dat de versterkte stelling der Bataks bg Laoe Totah na een kort ge vecht door onze troepen is genomen. De vijand is gevlucht met achterlating van twee stukken geschut. Aan onze zgde was zelfs geen enkele gewonde. Het verlies des vijancjs was onbekend. Tan de twee oproerige datoes is tot dusver geen sprake meer, en liet blijkt nu zomieklaar, dut het aanbod der Bataks om hen uit te levereu niets anders is geweest dan een list om tijd te winnen, ten einde zich te kunnen versterken. Door den Gouverneur-Generaal is een eerste kre diet boven de begrooting geopend van/280,000, tot aanvulling van de afdeeling levensmiddelen, brand en lichtstoffen en fourages van het hoofdstuk oorlog. Op liet, eind dezer week moet de uitbesteding plaats hebben voor een eerste werk, dut verbetering van den waterafvoer van Batavia beoogt, den bouw eener* „schotbalksluis ter beteugeling van de Bacher- acbisgracbt.* Om een klein denkbeeld te geven van de moeie- lijkbeden, die de aannemer zal ondervinden, diene het volgende. Het werk zelf is begroot op ƒ71,408 en omvat eene verplaatsing van tusschen de vyftien en achttien duizend kubieke ellen grond, het in heien van 264 palen van vijf ellpn, en vau 3700 damplanken, terwyl behalve andere houtwerken een dubbele houten onder vloer gelegd en twee honderd duizend steenen vermetseld moeten wordeu, en ein delijk als toegift een weg van twee honderd vijftig el lengte verhard moet worden, waarvoor 500 ku bieke ellen koraal noodig zijn. De schutterij te Batavia heeft eenige hoop van betere wapens te wordeu voorzien. Het daartoe strek kende voorstel van deu korpscommandant aan de Regeering is door den legercommandant gunsiig on dersteund. Zaterdag jl. hebben eenige belangstellenden een tocht naar de eilanden Purmerend en Amsterdam gedaau iu verband met den aanleg vau een dok. De uitslag van het gehouden onderzoek is ver van gun stig voor de pluimen der Nederl -Indische Dokmaat- schappij. Slechts eene tamelijke gelegenheid tot plaat sing van een dok biedt Amsterdam aan; Middelburg is bijna niets als een moeras. Samarang12 Oct. Eergisteren avond heeft er een uitbarsting vau den Merapi plaats gehad, doch in jrerjpge male.- (üam. Ct.)' Berlijn, 27 Nor, Het Huis van afgevaardigden hield rich heden bezig met het voorstel van Rei- chen8perger, dat de Regeering zou verordenen, dat het onderwijs in de godsdienst aan het gymnasium te Braunsberg niet zal gegeven mogen worden door den in den ban gedaneu godsdienst-onderwijzer Wollmann. De minister van Eeredienst verklaarde in den loop der discussie, dat Wollmann Staatsambtenaar is en dus slechts vo geus de wetten van den Staat kan ontslagen «orden. Werd Wollmaniis excommunicatie, een beslissend kritcrium, dan zou de Regeering zich stellen onder de autoriteit van den bisschop van Ermeland. De Regeerittg houdt de Uee partijen, die in den boezem der Katholieke Kerk strijdvoeren, alle beide voor Katholiek. Zij handhaaft deswege Wollmann in zijne betrekking. De Regeeriug nam het Dogma van 's Pausen onfeilbaarheid met aan, eU kan dus ook niet de gevolgtrekkingen, uit dat dogma gemaakt erkennen. Het Huis verwierp het voorstel van Reichensperger bij gemotiveerde motie om tot de orde »an den dag over te gaan, met 264 tegen 81 stemmen. De nl- tramontancn, feodalen en Polen stemden tegen. Berlijn, 27 Nov. Luidens de Rrovinzial Corresp. zal de Keizer, dadelijk na zijn thuiskomst/zich gaan bezighouden met het treffen van maatregelen tot ver zekering van het totstandkomen der nieuwe districts regeling. MARKTBERICH TEN. Gouda, 23 Nov. Bij weinig handel bleven de prijzen nagenoeg onveranderd. Tarwe puike Zeeuwsche f 12.75 a 13.60. Min dere 12.h f 12.50. Polder 10.25 a 12.25. Rogge puike 6.75 a f 7.60. Mindere 6.25 a 6.70. Voer 5.25 a J 6.Gerst puike f 6.— a 6.90. Mindere f 5.50 a 6..Haver korte 3.75 a 4.60. Lange 3.25 a f 4.Hennep zaad 8.50 u f 9. De veemarkt met goeden aanvoer; de handel in alle soorten vlug. Vette varkens van 30 a 33 cent, zware tot 36 cents per half kilo, magere var keus vlug. Kans. Aangevoerd 18 partijen; prijzen van 30 a 33. Goeboter 1.14 a 1.24. Burgerlijke Stand. Geboren 24 Nov. Petras Jacobus, ouders J. A. Ëiezenaaj eu A. C. vau Catz. 25 Geerlruida, ouders B. de Vries en E. Matze. 26. Adriaan, ouders H. Overman eu M. la Force. 27. Arnoldus, ouders A. Hulscher en \V. van der Wolf. Ovebledi-n 26 Nov. J. Dijxhoorn, 62 j. 27. B. C. A. Simons, 12 w. 28. S. Sanders wed. J. B. de Beer, 50 j. Gehuwd27 Nov. L. Roos en A. Matse. H. BH>os eD W. Zijdeman. L. van der Winde eu S. van Hofwegen. S. Hazebroek en W. de Leede Heden overleed in den ouderdom van ruim 62 jaren, mijn hartelijk geliefde Echtge noot, de Heer JACOB DIJXHOORN. GoudaA. DIJXHOORN— 26 Nov, 1872. van Bentum.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2