ESN KINDERMEISJE BINNENLAND. §#114, Laatste Berichten. ADVERTENTIEN. M. Ravenswaay Zonen, Ma rbrcrleSteenhouwerij. AANBESTEDING. Een Huis, n° 35, Wei- en Hooiland, groot Bal- cn Dansparty, TURKIJE. Gouda, 30 November. Schaakwedstrijd. Staten-Generaal. Tweede Kakei. Zittingen van 28 en 29 November. Madrid, -28 Nov, De troepen hebben de repu blikeinen uit Bejar verjaagd. Bijzonderheden ont breken. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. E. M. RIJFF, van Gouda. Geen receptie. Depot vanïïIËË, te gobinchem. 1°. Het onderhoud Tan de HALLE- GATSLUIS te Gouda, met de daar over gelegen dubbele OPHAAL BRUG, de Sluiswachterswoning en de verdere daartoe behoorende werken, van den 1» Januarij 1873 tot en met den laatsten December 1878; en 2°. Het onderhoud an do GOUWE- SLUIS onder Alphen, met de daar bij behoorende dubbele OPHAAL BRUG en eerder daartoe behoorende werken, gedurende een tijdvak als voren. Openbare Verkoopinjf. Openbare Verkooping Uit Parijs ontvangen eeu nieuw soort WITTE XjICTM:. Hl. SCHENK, barnsteen voorkomt. De Landdag schonk zijn goed keuring aan dien post en in den loop van dit jaar zijn boringen gedaan, welke zeer gunstige resultaten hebben opgeleverd. Op eene diepte van 138 voet heeft men een kleilaag ter dikte van s4 voet aange- trolfen, waarin */8 IB barnsteen per kubiek voet klei aanwezig is. Aangezien het bewerken van myuen met veel minder onkosten gepaard gaat dan het doen van ontgravingen op zeer groote schaal, gelijk moet plaats hebben bij het zoeken naar barnsteen, zooals dit thans meerendeels geschiedt, is dat verkregen re sultaat in dubbele mate gunstig te noemen. Des kundigen beweren, dat die kosten in de volgende verhouding tot elkander staanper pond berekend mogen de kosten v«n ontginning worden geschat bij mijnbouw op 1 th. en bij ontgraving op 2 thai, per pond De gemiddelde marktprijs van eeu pond barn steen is 4 thalers. Dewijl de proefneming, hoewel op kleine schaal verricht, een zoo gunstigen uitslag heeft opgeleverd, zal door de regeeriug op de uieuwe begrooting voor 1873 een pc9t worden gebracht van 75,000 thai. Men zal beginnen met de barusteenhoudende laag te ontginnen. De regeering zegt, dat zij de daartoe benooviigde gelden in den tijd van één enkel jaar uit de opbrengst der barnsteenmijn hoopt te amor- tiseeren, want bij de proefneming is ge dekeu, dat de kleilaag 1I& pond barnsteen per kubiek voet klei bevat. Vrees voor d.ding van den prijs van het artikel behoeft er niet te bestaan, zoo voegt de regeering er bij, in dè memorie van toelichting. Niet in Europa is het dat het artikel voornamelijk wordt getrokken verreweg de grootste hoeveelheid gaat naar China, Indië en naar de binnenlanden van Afrika, waar voortdurend een leveudige vraag naar het artikel bes.aat. In berichten uit Konstantinopel van 14 November leest men: «Sedert eenigen tijd wordt hier ongemeen veel voor de scholen gedaan, en het is alsof de onderscheiden nationaliteiten, kerkelijke gezindten en partijen elkan der daarin zoeken te overtreffen. Zelfs afgezette mi nisters trachten zich een naam te maken door het bevorderen van eeu schoolwezen. Midhnt Pascha heeft daarvan het voorbeeld gegeven. De onderkoning van Egypte heeft aan den Bosporus te Erairgiaa naast zijn paleis eene rijk gedoteerde jongensschool opgericht, en binnen kort zal aldaar ook eene door hem gestichte meisjcschool geopend worden De Turk - sche minister van onderwijs, Achined Bfik-Effendi, is van zijn kant onvermoeid werkzaam om naar ver mogen in de behoeften te voorzien. Niet alleen ver- rijzen in alle provinciën nieuwe scholen, maar er worden ook speciale industriescholen voor de oplei ding der Muselraansche jeugd in alle hoofdsteden van het ryk gesticht. De sedert drie jaren te Kon stantinopel bestnaude kunst- en handwerksschool ver keerd in bloeienden toestand; zij levert uitstekende resultaten en behoeft de vergelijking met de goede Europeesche polytechnische scholen niet te schuwen. «Uit eene goede bron verneemt men, dat de heer de Lesscps het plan gevormd heeft om de doorgraving der landengte van Korinthe te onderpenreu, welke reeds door de Romeimen onder de regeering van Nero en lat<r door de Venetianen beproefd was, Het Sue/kat aal is 129 kilometers lang. terwijl eeu kanaal van Kalmaki naar Lutraki slechts vijf kilometers lengte zou hebben, hoewel het terrein bij dit laatste eenigzbis hooger gelegen is. De uitvoering schijnt dus aan gecuc buitengewone bezwaren onderhevig te zijn, en dat het knnuol met het oog op de hoogst gevaarlijke scheepvaart rondom de l'eloponesus zeer nuttig zou wezen, is mede niet te betwisten. Alleen zou Europecsch geld daar voor noodig zijn, vermits Grickculnnd zelf niet veel kan bijdragen en of de Éuropcescbc kapitalistenna de bij bet Suezkanaal ojigedaiic ondervinding, lust zullen gevoelen om dit niemye doorgrnvingspbin te ondersteunen, mag als twijfelachtig beschouwd worden." GOUDA KAMPEN (wit) (zwart) 45"« Zet. H 5 ut. H 6. 45»'« Zet. G 7 nt. H 6. 46 G 2 F 3. 46 1)4-1)2. 47, F5nt. F 4. 47 Dint. A 4. Collegie ran Oppertoezicht opengevallen door het overlijden van den Heer van Gennep, zal iu de maand April 1873 eene stemming plaats hebben. Tot die stemming zijn ingevolge het Reglement bevoegd, en alleen bevoegd zij die op de Stemlijst voorkomen. Die Stemlijst wordt jaarlijks vóór 1 December opga* maakt en voorloopig vastgesteld en aal nu weder van S1 December e, k., ten trail, van den kotter der St -Jawkerk ter inzage van de leden der gemeente worden gelegd. Hoeveel zorg ook door Kerkvoogden aan de op making dier lijst ia besteed, zal dat stuk in de eerate jaren altijd nog onvolledig blijven, en wel om deze reden stembevoegd worden verklaard o. a. alle manslidmaten te Gouda gevestigd, die den ouderdom van 23 j.reti hebben bereikt en ten minete één jaar, vóór de voorloopige vaststelling der 8temlijst, sldaar belijdenis des gelooft hebben afgelegd. Al die per sonen komen wel in de Lidmatenboeken voor, doch hun ouderdom is daarbij vroeger niet vermeld. Dien tengevolge weten Kerkvoogden niet van allen of zij reeds de 23 jaren hebben bereikt en kunnen hen, bij die onzekerheid, niet op de stemlijst brengen. Wie dus belaug stelt in de aanstaande verkiezingen zich niet wil bloot stellen attn eene afwijzing, ga zich tusschen 2 en 7 December e. k. overtuigen of zijn naam wei op de Stemlijst voorkomt, en geve, wanneer zijn naam daeróp ten onregte is weggelaten, binnen acht dagen na dien 7 Deo., daarvan schriftelijk kennis aan Kerkvoogden. Wij worden verzocht de aandacht te vestigen op achterstaande advertentie, waarbij eene tooneelvoor- stclling wordt geannonceerd tegen Zondag a. s., die gegeven zal worden door het tooneelgezelsehap „Oe fening baart Kunst" van Rotterdam. Onwillekeurig verzuimden we nog te vermeiden dat onze geachte stadgenoot, de Heer N. van Rijn berk voor eenigen tijd met gunstig gevolg bet examen voor olBoier van gezondheid 2" ki. heeft afgelegd. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Dinsdag den 3» Deo. 1872, des namiddags ten 1 ure, waarin zal worden behandeld Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aan koop van grond en water in de Boelekade en tot verbetering van den daarin gelegen weg. Verzoek van Mejufvrouw J. Tauw, om verhooging van bezoldiging als hulponderwijzeres aan de bewaar school.. Voorstel van de plaatselijke schoolcommissie tot het geven van uitbreiding aan het openbaar lager onderwijs. Verzoek van den Heer Baudet te Wageningen be trekkelijk het rerleenen van subsidie aan eene door hem op te rigten school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Z. M. beeft de som van 376 voor ieder regi ment toegestaan, tot hetaankoopen van brandstoffen, ten einde daarmede gedurende het eamtaande win terseizoen een of meer kamers in de kazernes te ver warmen. Met 1 Juli 1873 moeten van de leden der Ker kelijke Collegiën van de Hervormde Gemeente alhier aftreden 3 Kerkvoogdvu, 5 Notabelen en 5 Commis sarissen van Oppertoezicht. Ter voorziening in deae vacatures en ter vervulling van dei plaats in het In de zitting van Donderdag is de behandeling voortgezet van de spoorwegbegrooting. Onderschei dene openbare werken zijn daarbij ter sprake gebracht. Ten slotte is die begrooting met algemeene stemmen aangenomen. De gisteren gehouden zitting is geheel gevuld door de discussies over het verleeuen van dispensatie van de academische examens. De slotsom was dat de conclusie der commissie, verklarende dat d.spensatiën, als vooruitloopende op de regeling van het hooger onderwijs, niet meer behooren te worden verleend, met 33 tegen 32 stemmen werd aangenomen. Heden zal de behandeling van het hoofdstuk bin- neniandsche zaken voortgezet worden. Te Amsterdam hebben zich Maandagavond li. 43 doofstommen uit Alkmasr, Gouda, Rotterdam en Utrecht vereenigd om den geboortedag te herdenken van den heer Gnyot, den oprichter van het gesticht voor doofstommen te Groningen. De Raad der gemeente Schoonhoven heeft benoemd tot hulponderwijzer ann de school van den heer West- broek den heer C. M. Robert te Katwijk aan Zee, en dot hulponderwijzer aan de school van den heer Akkerbuys den heer 11. F. Tempelaar te Aalsmeer. Het zestal te Schoonhoven ter beroeping van een predikant bestaat uit de heerenP. E. Barbas, te Otterloo; W. J. Geselschap, te Delfshaven; P. Huet, te Dirkslandj H. van der Meulen, te Vuursche; G. J. Noomen, te Bruinisse en G. J. Vos, te Katwijk aan Zee. 1 Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van bet wetsontwerp tot regeling der ont vangsten en uitgaven van bet pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over het jaar 1873 werd in eene afdeeling de wensch uitgedrukt, dat, overeen komstig hel ut de Memorie van Toelichting uitge- drukte verlangen der regeering, het wetsontwerp tot wijziging der wet betreffende de burgerlijke pensioe nen door de Tweede Kamer spoedig in behandeling worde genomen, opdat die herziening, voor zoover van haar afhangt, nog TÓór 1 Januari 1873 tot stand kome. Ia eene andere afdeeling merkte Ban daaren tegen op, dat de regeering, naar het schijnt, zich ten onrechte vleit, dat ds doorioopende korting met 1 Januari 1873 sal kunnen worden afgeschaft, ook kon men niet toegeven, dat die afsohafllng in geen geval wijziging der nu voorgedragen begrooting onvermij delijk maken zon. Immers zon daardoor het middel a. in art. 2 van het wetsontwerp („de opbrengst over het jaar 1873 der doorioopende bjjdrtigen'j komen te vervallen. De commissie van rapporteurs, in aan merking nemende, dat het onzeker ie of het bedoelde wetsontwerp vóór het begin vso het nieuwe dienstjaar tot wet zal zijn verheven, is van oordeel, dat het aangehaalde middel c. van art. 2 op de voordrageo begrooting dient te worden behouden. Aan onzen jeugdigen landgenoot, den componist en violist Marttnus van Gelder is door de jury en de directie der tentoonstelling in het Palais de VI* dus trie, te Parijs, toegekend de gouden medaille en het eerediplom i voor ile opdracht en uitvoering van zijne compositie: Marche fantatique de bravoure. De Vereeniging van en voor Nederlandsohe Indus- triëelen, zal op Woensdag 4 Deo. e. k, baar 44e Al gemeene vergadering honden. Onder de punten van behandeling komen o. a. voor: 1°. bespreking van de gevolgen der nieuwe wet op den in- en uitvoer in Ned.-Iudië voor de Nederlnndsche industrie; en 2°. voortzetting van die over regeeribgsZurg ten aan zien der nationale nijverheid, inzonderheid met be trekking tot de middelen van verkeer te water en te land, de briefposterij en de telegraafdienst. (Daght.) Weldra zal er vnn de hand van onzen, geleerden land genoot a'. G. D. J. Schotel, bij de uitgevers de Breuk k Smits, te Leiden, eene brochure het licht zicii, waarin, met het oog op de feesten, die in 1874 en 1876 door Leiden en hare hoogeschool zullen worden gevierd, de vraag wordt beantwoord, die vooral in onze dagen door zoo menigeen werd uilgesproken„Zal Neder land, na sedert drie eeuwen de vruchten te hebben geplukt van het manmoedig ra edel beleid van dra verdediger van Leideus veste in 1674, zal de dank bare nazaat aan vau der Werff een standbeeld tVij- den De scbrijrer schetst in deze brochure de verdiensten van van der Werff omtrent het vaderlend de stad en hare hoogeschool en laat ten slotte na dit, in zijne waarheid en eenvond, zoo krachtige plei dooi, aan tijne land- en stadgenooten de beslissing orer: of er binnen Leiden voor van der Werff al of niet een standbeeld zal verrijzen. Daar door of namens dr. J. van Vloten, te Bloe- mendaai, geen cassatie is aangeteekend tegen het ar rest van het prov. gerechtshof van Overijsel, kan men hieruit opmaken, dat hij zich bij dat arrest nader- legt. De afdeeling Arnhem van het Schoolverbond mag zich in zulke goede uitkomsten verheugen, door hara bemoeijingen verkregen, dat er thans 700 kinderen aanspraak op eeuige beiogning kunnen maken bij het St. Nieolnas-feest, tegen 200 in het vorigejaar. Wel era bewijs dat volstrekt niet overal de pogingen van bet Schoolverbond geen vruchten zouden dragen. Het betrekkelijk verzuim wordt er hier en daar krachtig door bestreden. De vervening „de Eendragt," te Deventer welke zich ten doel stelt het bouwen en tegen een geringen prijs in huur geven van arbeiderswoningen en welke vcreeniging bestaat uit afgevaardigden van het De partement van Nijverheid, Sucieteit van Nijveren, Gezondheidscommissie, Departement Deventer der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Vincentins Vereeniging, Bouw-kundige Vereenigingen hetR. C, Armbesruur, heeft zich per missive tot den Baad ge wend, dat zy in het besluit van den Raad waarbij deze haar een subsidie van f 4000 in eens toestaat, zoodra zij voor het Gemeentebestuur beschikbaar «telt en boudt 10 goede gezande woningen en die telkens, voor niet langer dan één jaar, tegen een' huurprijs door Burgemeester en Wethouders te bepalen, ver huurt san bewoners van huizen, door het Gemeente bestuur voor onbewoonbaar verklaard geen genoe gen kan nemen, doch dat zij met den Raad dienafin- gaande in nader overleg wil treden. e De Commissie nit Re Cortes, beitst met het onder zoek van het ontwerp Van wet betreffende de jury, beeft hare werkzaamheden geëindigd. Er heeracht agitatie te 8aragotsa, maar er zijn maatregelen genomen ten einde de pogingen om wan orde te stichten, te verijdeleu. De telegraafdienst tusschen Valencia, Murci* en Cartagena is geschorst. De troepen inapoeuvreeren overal met den grootsten Ijver tegen de opstandelingen, Madrid, 29 Nov. De Koning beeft heden zes uren het bed kunnen verinten. Gisteren is besloten geen bulletin meer nit te geven. De opstand in Malaga is onderdrukt. In de na bijheid van Bilbao ia eene republikeinsche bende gezien. In de zitting der Cortes is met 104 tegen 44 stemmen aangenomen artikel 1 van het budget van Eeredien8t. Versailles, 29 Nov. De beer Thiers heeft in de Nationale Vergadering ten 2®/. de tribune beklom men en het wootd genomen. Zijne rede strekte om aan het dubbelzinnige van den toestand een einde te maken. Dij verklaarde met alle vrijmoedigheid daar over te zullen spreken, maar alle verantwoordelijk heid van zich af te werpen ten opzichte vnn den strijd, die heden wordt gevoerd. Versailles, 29 Nov. Na de rede van den heer Thiers, gevolgd door redevoeringen vnn de heeren Ernoul en Lucien Brnn, is het regeeringstoorstel aangenomen met 370 t<geo 334 stemmen. sJ Mynkeer de Redacteur! 4 lil uwe Courant van Woensdag 13 dezer komt Voor een ingezonden stuk getiteld Polder Bloemeu- daal bij Gouda, als greommiteerde verzoek ik UEd. beleefd een plaat-je van bet volgende: De grachte inzender bandelt of ter kwader trouw of onwetendbet laatste neem ik aan en wil ZEd. eens op de hoogte der zaak stelieu, aan ieder onpar tijdige beoordeelsar overlatende te beslissen wie hier de schuldigen zijn. De grootste oorzaak dan, waarom genoemde pol- der zooveel last heeft van het water is, dat er in de 8iugels rondom Gouda zooVeel duikers ja zelfs •faiyxluikers zijn gelegd die bun water in Bloemen- daal laten loopen zonder dat het Bestuur ooit gevolg beeft gegeven Ran de herhaalde klachten en verzoe ken die duikers op peil te houden. Gecommitteerden hebben steeds alle billijke ver zoeken toegestaan, zooars het verzoek tot het plaatsen van een molentje door een ingeland, onder de be paling, hjj steeds zoude te zorgen hebben bet over vloedige water niets dan tot op peil uit te malen, ook hebben tij op gedaan verzoek, aan het Bestuur verzocht het peil te verlagen, ook hebben zij direct toegestemd tot het plaatsen van een locomobiel, die Veel geld heeft gekost en niets deugde. Wanneer nu het polderbestuur de duikers volgens keur had op peil gehouden en <le machine door Rijnland geplaatst, goed werkte, waren alle bezwaren uit den weg geruimd en zouden de laaglanders geen overlast hebben. Aan wien dus de schuld? niet aan ge committeerden of hooglanders, maar men oordeele zelve. Ontvang, Mijnheer de Redacteur de verzekering mijner hoogaehting, Namens Gecommitteerden. Grbobkn: 26 Not. Aothonia Cornelia, ouders C. van Eijk en N. T»n der Tooren. 27 Johannes, ouders W. blok en C. Janmaat, 28. Cornelia, ouders P. B. StrceHnnd en C. van Loon. Hendricus, ouders M. van Billen en W. C. Onwel. 29. >Sophia, ouders I. Gompers en L. Sanders. Ovkbleuen: 29 Nov. E. J. de Jong, 11 m V Ondertrouwd A. J. VERHEUL, van Edam JtK Gouda29 Nov. 1872. Overleden, in den ouderdom van bijna zeven jaar, HENDRIK WILLEM, jongste zoon van D. W. C. VELDHORST en Moordrecht, A. M. VELDHORST— 22 Nov. 1872. Dlemont. V Voor de vele bewjjzen van belangstelling ondervonden bjj de geboorte van onzen Zoon betuigen wjj onzen harteljjken dank. A. ROOZEBOOM. J. J. ROOZEBOOMv. Gogh. UIT HET MAGAZIJN Van Deze THEEËN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. óns met vermelding van Nommer en Prijs, voor zien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende. J. BREEBAART LZ. Botermarkt te Gouda. Magazijn van SCHOORSTEENMANTELS, ruime keuze in verschillende modellen, tegen coneurreerende prijzen. Villa Soeracarta bij de Rijnspoor te Utrecht. KOOLEN Co. PROVINCIE ZUID-HOLLAND. Op MAANDAG den 16» DECEMBER 1872, ■zijne afwezigheid, door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in het 10» district, aan het locaal van het Provinciaal Bestuur te 't Gravenhage, worden aanbesteed Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, overeenkomstig 434 der Alge meene Voorwaarden. Het Bestek ligt ter lezing aan het locaal van bef Provinciaal Bestnnr van Zuid-Holland te 's Gravenhage en op alle zoodanige plaatsen, al waar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende 6 dagen vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gèdaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Hoofd-lngenieur van den Waterstaat in het 10» district J. F. Augier en den Hoofd-lngenieur L. H. J. J. Mazei,, beiden te 's Gravenhagezoo mede voor de Mallegntsluis bij den Opzigter J. H. van Echten te Gouda, en voor de Gouwe- sluis bjj den Opzigter D. L. A. van de Kreke te Alphen. Et Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. Op VRIJDAG den 6» DECEMBER 1872, des voormiddags ten 11 ure, zal op de Stads Timmerwerf aan de Turfmarkt te Gouda, in het openbaar worden verkocht Een METALEN KLOK wegende 410 kilo grammen een UURWERK met 3 Wijzerplaten een partij KOPER, gesmeed en gegoten IJZER, AFBRAAK en betgeen verder te voorschjjn zal worden gebragt. Bedoelde goederen zullen Donderdag den 5 December van des morgens 8 tot 12 ure aan de Stads Timmerwerf kunnen worden bezigtigd. VAN ingericht als SMEDERIJ, verhuurd tot 1 Mei 1873, voor 50.'s jaars, alsmede 6 Hekta- ren 64 Aren 15 Centiaren WEI- en HOOI LAND, in 2 percelen en dadelijk te aanvaar den alles staande en liggende op en bij het dorp Berkenwoude; op MAANDAG 10 DECEMBER 1872, des morgens elf uur, in het Rechthuis te Berken woude, ten overstaan van de Notarissen G. J. SPRUIJT te Ouderkerk aan den Ussel en J. G. BROUWER NIJHOFF, te Haastrecht. De Notaris J. G. BROUWER NIJHOFF, te Haastrecht, zal op MAANDAG 16 DECEM BER 1872, in het Gemeentehuis te Berken woude, gelijktijdig met de dan aldaar geannon ceerde veiling nog verknopen: 8 BUNDERS 70 ROEDEN 90 ELLEN in den Achterbroek en op de Wellen poort te Berkenwoude. Dadelijk te aanvaarden. Men zal op ZONDAG 1 DECEMBER geven: bestaande in BOGEN-, VAANDEL- en LIN- TENDANS. De Dansen zullen door een bekwaam Ballet- meester gedirigeerd worden. Van de nieuwste Costumes zullen de Dansers en Danseressen voor zien zijn terwijl ondergeteekende tevens zal zor gen voor eene goed verlichte zaal en noodige Consumptiezoodat hij zich durft vleijen met een groot bezoek vereerd te zullen worden. De Kastelein, c. POOKSMA. 's Bossche Bierhuis van ouds genaamd „Salon." gevraagd van 12 a 14 jaar. Te bevragen by den Boekhandelaar P. C. MAAS, te Gouda. Dit soort LIJM overtreft alle andere soorten, wordt kond gebruikt en is geheel zonder renk. Men kon hiermede lijmenglas, porcelein, mar mer, hout. papier enz. Prjjs der groote flacon 50 Ct. dito halve 25 Ct. Bjj 12 flacons aanzienlijk rabat. Verkrijgbaar bij Hoogstraat A. 123. Agent voor Gouda en Omstreken.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 3