Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I BS. 1872. N? 1292. BUITENLAND. Woensdag, 4 December. enz. 1AS. oorden, Buitenlandse!} Overzicht. T. BST, by R. De inzending van advertentiën kan geschieden tot dén uur des namiddags op den dag der uitgave. 4 GOUDSCHE COURANT FIJNEN. i worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. r f 10— 500— in SG, E. 107. AÜX, waar- leel nieuwe JHRIJF-en SIGAREN- )r nieuwste bt verdient. ARURE8, CHARI- er geschikt Gouden en r Garantie. IDT Jr. omZa. PEN enz. VEN, gezonden PORTRET CEFEUIL- !R-, TEE- iz. enz. trechtsche M. besluit loting zal 2963 Nrs., ïrige prg- m ter in- e, zooveel ige mark- 5 en fijne EDER en u van M. imissie te aanplak- issie, Secr, iuur, het aarsenfa- itterdam- onder den num De opening daagd tot 6 F< De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per driemaanden is 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS FRANKRIJK. Een correspondent van Z’ Indepen dance Beige geeft het volgende telegrafisch résumé der redevoering, welke Thiers Vrijdag in de nationale vergadering uitsprak uMijne heeren! /zlk sta hier ota u de inlichtingen te verschaften welke iedereen verwacht. Indien mijne woorden niet iets anders zeggen dan mijne wenschen beoogen, dan is elk misverstand opgehelderd. /zHet geldt hier niet de verdediging van mijn ge zag, maar de verantwoording mijner daden. z/Gy zijt eene souvereine vergadering. Nooit heb ik uw recht betwist. Wij denken er niet nan eenig gouvernement uit te roepen, maar gij moet* ons ook in staat stellen om te kunnen regeeren. //Mijne boodschap heeft eenige agitatie te weeg gebracht. Gij hebt eene commissie benoemd om daar op te antwoorden, doch die haar mandaat is te buiten gegaan. De quaestie van algemeens politiek heeft zij beantwoord met eene personeele quaestie. Zij stelt voor mij van deze tribune te verwijderen. ffHet is zeer natuurlijk dat ik weigerde. (Beweging.) //Ik maak geen aanspraak op uwe aandacht, maar wel op uwe toegevendheid, want ik ben uitgeput en kan mij slechts met moeite doen verstaan. (Ge mor rechts.) x/Ik moet deze eer der commissie laten: zij heeft wat de personeele quaestie betreft van geen omwegen gebruik gemaakt. De politieke quaestie echter heeft zij niet ruiterlijk aangevat. z/De heer Batbie heeft eene lange beschrijving ge geven van l’armce du désordre. Deze scharen be- Zooals uit onze vorige laatste berichten bleek, is het duel tusschen Tbierl en de commissie-Kerdrei, of wil men liever de worsteling tusschen de republi keinen van alle schakeeringen en de rechterzijde uit- geloopen op de volkomen nederlaag der laatste, zij het dan ook met de geringe meerderheid van 36 stemmen op ruim 7**0 leden. Voor het oogenblik is het gevaar van monarchale intrigues en nieuwe onrust in het geteisterde Frankrijk geweken. Al is eene meerderheid van 36 stemmen in eene ver gadering van 704 personen zeer luttel, onder de te genwoordige omstandigheid mag die zegepraal van Thiers schitterend genoemd wonlen. Wanneer men bedenkt dat die vergadering vóór 20 maanden te Bordeaux geen 200 republikeinen telde en dat zich thans 370 stemmen voor de republiek verklaren, dan moet men erkennen dat Thiers in dit korte tijds verloop een succes behaald heeft, waarop weinige staatslieden met hem kunnen wijzen. Die zegepraal is ook daarom nog zooveel schitterender, omdat bij een scherpe afscheiding van rechter- en linkerzijde de meerderheid zich aan de rechterzijde bevindt en Thiers er dus in slaagde ongeveer 60 stemmen voor zich te winnen. Die stemmen brengen de grootste hulde aan den grijzen staatsman, want door het ofter hunner monarchale wenschen erkenden zij dat het bestuur van Thiers voor het vaderland onontbeerlijk is, al geschiedde dit ook onder een door hen gehe ten vorm. Intussohen kan elk oogenblik een losbarsten. Bij minder goede opkomst is de regee- ring niet zeker de meerderheid te hebben, gelijk reeds in de volgende zitting gebleken is bij de interpella tie van den heer Prnx-Paris. De nationale verga dering heeft toen met 305 tegen 299 stemmen aan genomen de door de rechterzijde gestelde orde van den dag; waarbij de minister van binnenlandsche zaken tot toepassing der wet vermaand wordt, om dat hij niet heeft tegengegaan de adressen door de gemeenteraden ingezonden, die strafbare manifesta tion zijn. Het ontslag, dientengevolge aangeboden door den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Victor Lefranc, is aangenomen. De portefeuille van Binnen landsche Zaken zal waarschijnlijk ad interim worden opgedragen aan den Minister van Buitenlaudsche Zaken, den heer Rèmusat. Een ministeriêelc combi natie, om de portefeuille van Binnenlandsche Zaken met die van Openbaar Onderwijs te verbinden, is nog niet vasigesteld. Te Parijs en te Versailles was in de laatste dagen de opgewondenheid grootzij nam toe, toen het ge rucht zich verspreidde, dat Thiers concessies had gedaan aan de rechterzijde; het aantal Parijzenaars, dat naar Versailles was gestroomd, bedroeg eergis teren 80,000. Is er meer noodig om een denkbeeld te geven van de verantwoordelijkheid, die de rech terzijde op zich geladen heat? Nog altijd geen nieuw bloed in het heerenbuis te Berlijn. De ministers zyn het met veel moeite eens geworden om 25 nieuwe leden te benoemen, en geen 40, zooals men eerst meende. Het bericht heeft in liberale kringen een onaangenamen indruk gemaakt. É^De lang verwachte scheuring in de conservatieve staan, maar men moet er de personen niet onder rekenen die er geen deel van uitmaken. «Men moet het volk niet misleiden door valsche leerstellingen welke tot haat tegen de werkgevers opwekken. Nooit heb ik dit aangemoedigd, integen deel....” Hier bracht de heer Thiers de woorden in her innering, welke hij in 1848 sprak, en verzocht hij de kamer niet te vergeten, hoe hij vóór nog slechts eenige maanden krachtdadig handelde. //Ik was ter neer geslagen, aldus vervolgde hij, toen ik de wallen van Parijs moest forceeren, welk» weerstand hadden geboden aan het ontzaglijkste leger. Het atheïsme is eene dwaling van het oogen blik; ik heb het recht niet te antwoorden, wanneer men vraagt of ik leerstellingen begunstig, welke door 40 jaren van mijn politiek leven veroordeeld zijn. «Te Bordeaux hebt gij mij het bestuur onder zulke voorwaarden aangeboden, dat ik dit mandaat als een bevel moest opvattenHet behoud van den titel van republiek als naam der Fransche regeering was noodzakelijk voor de rust van bet land. Men moest na den oorlog met den vreemdeling den burgeroor, log vermijden, en te Bordeaux zoudt gij het niet gewaagd hebben van eene monarchie te spreken. ff Gij vraagt waarom men mij toejuicht? Ziet hier het waarom. (Herbaalde toejuichingen.) fflk deel geenszins de denkbeelden van zekere party over de sociale organisatie, maar ik ben overtuigd dat geen andere regeeringsvorm mogelijk is dan de conservatieve republiek. Dit is het geheim mijner politiek. ir Vermijden wij de politiek die haar kracht aan strijd ontleent. De stryd heeft met de politiek niets gemeen. Ik ben niet de man voor eene strijdpoli- tiek. Ik wil eene politiek die in rechtvaardigheid en varzoeningsgezindheid haar steun vindt. ffZyn niet de eerste adellijken van Frankrijk aan de gezantschappen verbonden? //Wanneer men zegt dat het land niet republic keinsch is, kan ik antwoorden: het grootste deel der natie is het. Waarom? Omdat gij wildet dat de verkiezingen in den geest van die strijdpolitiek zouden uitvallen. z/Gy zijt daardoor gekomen waar wij nu zijn; alleen zij die de vaan der republiek voor het alge meen stemrecht ontplooien, zullen ook in *t vervolg gekozen worden. z/Onder de republiek is dit het parlementair sy steem Een hoofd van het gezag die tot de kamer spreekt en die, wanneer hij haar niet overtuigt, zich terugtrekt (Rumoer rechts) en ook bij de eerste af keuring heengaat. Zoo moet het hoofd van het bewind zich gedragen. ff Men zegt met teerhartigheid dat men mij de tri bune ontzeggen wil om mij pijnlijke kwetsuren te besparen. Myne afwezigheid zou geen enkele crisis verhinderen. Wilt gij een dienaar die het steeds met u eens is, neemt er dan een. Daaraan is geen gebrek. (Toe juichingen ter linkerzijde.) fflndicn gij geen vertrouwen meer in mij stelt, hergeeft mij dan mijne plaats in het ambteloos leven. ,/Het geldt hier niet de ministerieele verantwoor delijkheid, maar de vraag of gij vertrouwen in mij stelt. Stemt gij tegen mij, dan zal ik het bestuur met deze woorden verlaten: Ik zweer dat ik mijn vaderland gedurende twee jaren met grenzenlooste zelfopoffering gediend heb*.” (Daverende toejuichingen,) partij ii eindelijk een feit «worden; 50 leden van den landdag hebben zich afgescheiden van de Kreiz- zeitungs-conserratieven en een eigen fractie gevormd van „naiionaal-eonservatieve" party, van het Engelsche parlement ia ver- februari. Ondanks de aanvallen, «uraan de Italiaansche minister van buitenlandsche laken van de zijde der linkerzijde der kamer blootstond, is zijn budget Donderdag aangenomen. In en uitvoerige redevoe ring verdedigde de heer Vistogti-Venosta zijne po litiek, welke slechts het belang van Italië en van gansch Europa beoogde, namelijk den vrede, den vooruitgang en het behoud dar maatschappelijke orde. De koning van Spanje is ïoover hersteld dat hij Zaterdag eenige uren heeft opgezeten en dat het uit geven van bulletins omtrent lijn gezondheidstoestand is gestaakt, Uit de proviucffn komen gunstige be. richten omtrent hu vmwlun en nibwiijaisan der ben den opstandelingen. De Zwitsers zetten den strijd tegen de ultramon- tanen voortde groote Raad van het kanton Solothurn heeft een wetsontwerp, bepalende de periodieke her kiezing van de geestelijken, met 80 tegen 14 stemmen aangenomen. Voldoet de bisschep van Bazel niet aan bet verzoek van de kaotous-gedelegeerden uit zijn dioeeese, geeft hij geen opheldering over zyn gedrag en heft hij den ban niet op over de pastoors Egli eu Gschmund, dan zullen de noodige mutregclen wor- genomen om den zetel vacant te verklaren. De bis schep is niets op zijn gemak; hij heeft Solothurn verlaten en is naar Luoem vertrokken om raad te vragen aan den Pauselijken Nuntius. dergelijke crisis

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1