BINNENLAND. Koloniën. Laatste Berichten. Kantongerecht te Gouda. AD VERTE NTIËN. Gouda, 3 December. CAL1FOKN1E DUITSCHLAND. De rede, door deu minister van onderwijs, den heer Falk, Donderdag in het Huis van Afgevaardig den gehouden, hoéft in hooge mate de aandacht ge trokken. In behandeling was het voorstel des hoeren Mallinckrodt, hetreffeudo de uitsluiting der leden van geestelijke orden eu coogregajkiën van deelneming aan het onduiwijs in de iugerO scholen. Nadat de heer Mallinckrodt zijn voorstel in een zeer uitvoerige rede, welke ruim VJ2 uur duurde, had toegelicht, vatte de minister Falk het woord op en zeide onder anderen het volgende. De spreker, door wien too- even het woord is gevoerd, heeft ernstige beschuldi gingen op mij geaorpeu. Hij verwijt inij bijvoorbeeld de grondwet te hebben geschonden. Bewijzen voor die besehuldiging heeft hij echter niet aangevoerd, Alleen aan de bevoegde autoriteiten komt de bevoegd heid toe, om onderwijzers aan te stellendie bevoegd heid moet door de regeeriug wordeu verleend. In dien nu de leden eener gansche categorie van onder wijzeressen in zoodanig onderling verband tot elkander staan, iu zoodanige betrekkingen tot elkander leren, dnt zij tengevolge daarvan, dat is op grond dier on derlinge betrekking, niet toegelaten mogen worden tot het geven van onderricht, dan mag de regeering niet slechts verhinderen dat zij onderwijs geven, maar dan moet zij dat voorkomendat is het haar dure plicht aldus te handelen. De uitgevaardigde verordening treft hoofdzakelijk oudervvijzere98eu, gelyk de heer Malliuckrodt zeeï te recht heeft aangemerkt. Zij toch, vrouwen namelijk, zijn in de wet niet opgeuouieu onder degenen, dié bevoegd zijn verklaard tot het geven van onderricht op de volksscholen. In de wet wordt overal gespro ken van mannen. l)e spreker heeft met hoogen lof gewaagd van die onderwijzeressen; maar daartegenover mng staan, dat haar groote gebreken wordeu aangewreven. Keeds in 1857 hebben inspecteurs van het onderwijs, en wel katholieke inspecteurs, haar het verwijt gedaan, dat zy een ziekelyk godsdienstgevoel aankweekten, schijn heiligheid bevorderden. Zij, die inspecteurs, hebben de&tyds reeds zeer ernstig gewaarschuwd tegen de uitbreidiug van het onderwijzend personeel door leden van geestelijke orden, dewyl daardoor het gevaar moest ontstaan, dat de staaftachool zou overgaan in handen der geestelijke orden. De regeering heeft zich deze vraag ter beantwoor ding gesteldwordt de jeugd, toevertrouwd aan de hoede der geestelijke zusters, opgeleid tot geheohthoid en trouw aan het vaderlandwordt aan de jeugd door die onderwijzeressen eerbied voor de wet ingescherpt, zoodat de leerlingen» bij het opwassen doordrongen ge raken van de overtuiging, dat zij hun vaderland boven bet vreemde land mqpten stellen luids bijvalsbetuigin gen volgden op deze woorden Die zusters hebben een eed van getrouwheid afgelegd en hebben zich door ge loften verbonden tot gehoorzaamheid aan overheden, die allen of buiten ons land wonen of de wetten onzes lands niet als verbindend erkeunen. Ouder derge.ijke omstandigheden is het niet mogelijk, dat de staat een toezicht oefene, hetwelk goede vruchten kun voort brengen. Wat betreft de opmerking des heeren Mallinckrodt, dat mijn voorganger andere beginselen ten deze volgde, die opmerking is volkomen juist. Ongegrond is het echter, dnt mij er een verwijt, van wórdt gemankt, dat ik diens begiuselen niet heb aangenomen. Mijti voor ganger heeit indertijd reeds verordeningen vustgesteld, ien einde verandering in dien staat van zaken te brengen, want hij keurde dien toestand af. Intusschen heeft hij die verordeningen niet uitgevaardigd en de regeering, ik erken het, draagt voor .een gedeelte de oorzaak van den toestand,. die thans heerscht. Mijn voorganger keurde in beginsel dieu toestand af, maar ik ben verder gegaan. Ik moest ook met klein kan delen en dat heb ik gedaan eu om die reden heb ik het geven van ouderwijs op de volksschool aan de leden van geestelijke orden en congregatiën verboden. Ik had niet slechts het recht, om aldus te handelen, maar ik moest dien weg bewandelen. {Deze woorden ontlokken luide bijvalsbetuigingen aan het Huis.) In 18G9 bestonden er 826 statiën met 5826 leden, de Jezuïeten niet medegcrekend thans 892 statiën met '8050 ledeu. Teekenen van verbazing.) Vervolgens deelde de Minister mede hoe groot liet aantal onderwijsgevende zusters was en zeidewas het niet hoog tijd, dat ik tusschen beide trad {Bijval van kei Huis.) Van dit alles neem ik de volle ver- antwoordelijkheid op mij. Ten aanzien van de armoede, waarin de nu «broo- delooze zusters" zyn gestort, zooals de heer Mallinck rodt heeft gezegd, die schildering zal wel iets of wat overdreven zyn, uuar ik veronderstel. De voorstelling is wal scherp gëteekend. {Juist, volkomen juist/) De regeeriug staat teu aanzien van de Katholieke Kerk in dezelfde verhouding als dit met andere kerkgeiioot- achappen het geval is, wat de algemeene wet ann- gjwt waaraan allen gehoorzaamheid verschuldigd zijn. |»n hoe daarin een krenking van iemands eer gelegen zou kunnen zjjn, dat versta ik niet. {Bijval van alle zijden). Het geldt hier de vraag om het recht te handhaveu tegen machtsoversclirijding. Dat is het cardinale punt van den strijd, dien men ons heeft opgedrongeu. Wy hebben ons de vraag gesteld: kunnen wij den strijd aanvaarden en die vraag heb ben wij bevestigend beautwoörd. Wij tredeu in het stru4perk tegen de woelingen vau het Mainzer Ka- thoJieken-Verein, tegen de bisschoppelijke memorie en tegen de opruiingen vau de heethoofdige kapelaans. Wij kunnen dien strijd echter niet alleen strijden de natie moet ons bijstaan en om die reden uit ik den wensch, dal gij het voorstfl-Mdlinokrodt zult ver werpen. {Een storm van bjvalsbetuigingen volgde de rededoor den Minister gehouden. De uitslag der stemming is reeds in ons vorig overzicht medegedeeld.) AMERIKA. Eeu part. correspondent van het Handelsblad schrijft uit Brooklyn 1 Nov. Slechts een paar minuten gaans van hier ligt ein delijk dé pionier van de hjn, die Nederland met Amerika zal verbinden aan den wal vastgemeerd. De Rotterdam kwam hier eenige dagen geleden aan, en zal Dinsdag a. s. de terugreis naar hét vaderland aauvaarden. Hiermede is eindelijk een zoo langge koesterde wensch van ieder rechtgeaard Nederlauder, die hier woont, verwezenlijkt. Tot nu toe kwam in deze praohtige haven, wier handel zich over de ge- heele aarde uitstrekte, nimmer een Nederlandsche stoomboot de geliefde driekleur vertoonen, om te bewijzen dat dezelfde natie, wier zonen de grondsla gen legden van deze stad (eigenlijk Breukelen) en vau onzen nabuur aan de overzijde der East River, het groote New-York (Nieuw-Amsterdam), steeds vooruitgaat en niet is achteruitgegaan, gelijk hier in den laatslen tyd door velen gedacht werd, zoo zelfs, dat in een alhier uitkomend dagblad, dat ken nis gekregen had van het voormen om eene stoom- bootvereeuigiug tusschen hier eu Nederland tot stand ie brengen, de uitvoering van dit plan werd onmo gelijk geacht wegens gebrek aan kapitaal. Dit werd toen echter op goede gronden door eeu Hollander wederlegd. Wie geuoteu tot nu toe de voordeelen van het vervoer der groote hoeveelheden uieel, tarwe, gezouten vleesch en petroleum, die naar Holland verzonden worden? Niet de Hollanders. Daaren boven, hoevelen verlaten niet maandelijks, ja weke- lijlr* hunnA woonplaatsen iu Nederlaud, waar zy met den besten wil geene kans zien vooruit te komen, om in dit land vau belofte met kracht ea moed zich een onafhankelijk bestaan te verschaffen, waar van zij in het moederland zelfs niet durfden droo- men. De/.e moesten tot nu toe eerst hetzy naar Antwerpen, hetzij naar Hamburg of naar Liverpool reizen, om die groote steden maar ^te dikwijls door geldzuchtige logementhouders en andere gewe ten looze personen van een gedeelte van hun met veel moeite en misschien na vele ontberingen vprgaard kapitaaltje (als ik het zoo noemen mag) beroofd te worden. Wel is waar, en ik ben daarvan getuige geweest, waken de agenten der te Amsterdam en te Rotterdam gevestigde ondernemingen tot overbren ging van landverhuizers zooveel mogelijk tegen deze misbruiken, doch die bezwaren worden nog beter vermeden, nu de Hollaudsche emigranten iu hun eigen vaderland reeds aan boord kunnen gaau van het vaartuig, dat hen in weinige dagen, naar de nieuwe en hoopvolle wereld zal ovefbreugen. Er heerscht hier veel sympathie voor deze nieuwe lijn ik was daar gisterenavoud getuige van, toeu ik, ingevolge eene uitnoodiging van don heer Ru dolph C. Burlage, te zyueu huize, alhier, eene diner bijwoonde, door ZEd. gegeven ter eere vau kapitein Hu8, den gezagvoerder van de Rotterdam. De heer Burlage i9 consul-generaal vau Nederland en zyne bekende firma Burlage C°. is de agent voor Ame rika van deze stooiubootoudernemiug. De passagiers, die den overtocht met kapitein llus hebben gemaakt, zijn er allen over Uit, wat, betreft ,de goede behan del mg gedureude dien tyd genoten. Menige feest dronk werd gistereuavond gewijd aan den goeden uitslag der onderneming, die voorzeker aanspraak heeft op ondersteuning. Ook de gezondheid van ko ning Willem III werd van harte gedronken. Onder de aanwezigen bevond zich ook de heer John R. Planten, die hier reeds sedert ettelijke jaren is ge vestigd en die geene ïooeitie ontziet, waar hg zulks kan, zijne landgenootep voort te helpen, namelijk daar waar hij zijne hulp als goed besteed beschouwt. Ik vond het niet onaardig, uw blad eenige regelen over dit onderwerp toe te zenden. Er valt van hier nog zooveel te schrijven, doch de tijd ontbreekt mij thans, uit te wijden over deu yreeselykeu brand, die 11. Zondag zulk eene verwoesting in Boston heeft aangericht, zoodat b.jna het geheele „bu9iuess"-gedeelte der stad, ter waarde van circa 100 millioeu dollars, eene prooi der vlammen is geworden. De sensatie bij het uil gaan der kerken toeu op de hoeken der straten de extra-edities der couranten werden uitge schreeuwd, was onbeschrijfelijkieder uur meldden de pas ontvangene telegrammen, dat de vlammen steeds voortwoedden. Ik bracht een gedeelte van den dag door aan het telegraafkantoor van het beroemde uFifth Avenue Hotel/ waar het fiieuws, zoodra het ontvangen was, werd afgele en het was moeielyk zich in de menigte te bewegen. Maar ook dit be- behoort al weder tot het verledene. Binnen korten tijd is er stellig weder eene nieuwe sensatie; de eene volgt op de andere in dit onbegrijpelijke land, waar het publiek zich steeds met iets verschrikkelijks schijnt te moeten voeden, zoo niet een brand, dan een moord, een spoorwegongeluk, het springen vau een stoomke tel of eene aardbeving. De laatsten worden, als ik mij niet vergis,te voorschijn gehaald, 'wanneer de schrijver door de eerste tijding plotseling wat duizelig is geworden. Tot surnumerair bij het vak der posteryen is o. a. benoemd de heer F. von Huben. Op de tweede vergadering /Volksvoordrachten" den 30 Nov. te Stolwijk gehouden, trad als spre ker op de heer C. de Vreugd Boeiend was de wyze, waarop hij eene verhaudeliag hield over het z/Nut van het lezen/ Na de pauze werden er door eenige heeren bij dragen geleverd, die allen hoogst voldeden, zoodat de talrijk opgclromen toehoorders zeer tevreden huis waarts keerden. Men schrijft ons uit Gorinchcm: Sedert eenige dagen schijnen de muizen, die de landerijen letterlijk omwoelden, merkbaar te vermin deren. Vele weilanden zijn zoozeer door deze dieren aangetast, dat in het aanstaande voorjaar niet dan betrekkelijk laat voldoend gras daarin voorhanden zal zyn. Bij den gunstigen stand van bet polderwater deerde de veelvuldige regen de muizen weinig, en aan de hooischelven, eu hier en daar aan den hennep, deden zy veel schade. De beetwortelteelt blijkt niet geheel aan de verwachting te beantwoorden de bieteu waren niet groot van stuk van daar minder ge wicht, dan men hoopte. De prijs was ran 101/* tot 1 H/g de 1000 kilo s. Vermoedelijk zullen, wat, het oog op de hoo ge prijzen vau deu hennep, een volgend jaar vele landbouwers zich weder meer op de hennepteelt toe leggen, aangezien dit produkt, bij dien prijs, voor- deeliger blykt. De toestand van den veestapel is guustig; van ziekte hoort nlen niet meer. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 30 November en 2 December. In de zitting van Zaterdag zijn de algemeene be raadslagingen gevoerd over de afdeeling onderwijs. Bij die over het hooger onderwijs is breedvoerig gesproken over den post tot uitbreiding van het aka- demiegebouw te Leiden en de wenschelijkheid om een nieuw geboaw te plaatsen op de Ruïne. Dé minister heeft nadere plannen toegezegd. De ver booging voor het onderwijs in de dierkunde en vei'- gelijkende ontleedkunde is mede Aangenomen. In de zitting van gisteren is de discussie over het middelbaar onderwijs voortgezet De minister heeft o. a. verklaard dat het bezwaar nopéns deti grooten omvang van het middelbaar onderwijs, ih verband tot het uitgebreide programma van het eind examen, onderzocht wordt, zoomede de wijze waarop daaraan zou kunnen worden te gemoet gekomen. De minister is tegen het doen vervallen der hoogere burgerscholen met driejarigen cursus. Hij verdedigde daarna breedvoerig deu nieuwen post tot ondersteu ning van de oprichting van middelbare scholen foór meisjes, alleen in die gemeenten die niet zelve de kusten geheel kunnén dragen. De heer 8aaymans Vader snelde een amendement voor om died post uit de begrooting te ligten, maar na langdurige discus sie werd dat amendment verworpen met 43 tegen 25 stemmen. Het Vaderland herinnert, dat de voorschriften om trent de verplichte koepokinenting hier te lande niet zoo vreemd zijn, als ae opgezweepte agietatie daar tegen wel zou doen vermoeden. Voor Amsterdam werd den 27 October 1823 de koepokinenting voor alle kinderen bepaald voorgeschreven. De bepaling is er steeds iu stand geblevenmen heeft daar intusschen 't ergst gewerktalsof men de inenting wel bij plaatse lijke verordening, niet krachtens de wet wilde. Dén 31 Maart 1825 richtte de min. von binnenl. zaken een cirkulaire aan de goeverneurs der provinciën, waarbij werd gezegd, dat de bepaling, volgens welko geen kinderen tot de scholen mochten worden toe gelaten-, dan die voorzien zijn van een bewijs van koepokinenting, toepasselijk was op alle scholen, bij art. 6 van 't Kon. besl. van 18 April 1811 omschre ven, dus ook voor naai- en breiwiukels, speel- en kinderschooltjes, in een woord alle verzamelingen van kinderen, welke opvoediug of onderwijs ten doel hebben. De prov. besturen stelden daarop reglemen ten vast, die vhn Zyid-Holland den 16 Aug. 1825, van Groningen den 20 Sept. 1825, vau Utrecht den 23 "Dec. 1825; van Geldérland den 7 "Juni 1826, van Friesland den 4 Sept. 1832, van Overijsel den 25 Juni 1834. Schier overal jrerd de koepokinen ting verplichtend voorbeschreven voor het toelaten van kinderen *op de scholen. Dit werkte gunstig op de pok/iektp. Van lieverlede zijn de voorschriften of bepalingen ingetrokken of in onbruik geraakt. Alleen in Fries land zijn ze gehandhaafd. En wat heeft men gezien Dat, terwijl bij de pokkenepidemie van 1870 en 1871 in Nederland 16,423 inwoners er aau stier ven, dat is I op 230 inwoners, de sterfte in Fries land sleehts 67 bedroeg of 1 op 4499 inwoners., terwijl van de 253 gevallen 74 er van bulten de proviucie waren ingebracht. Deze uitkomst is leerrijk. Het U. D. deelt mede, dat het ongeluk op het fort te Honswijk niet aan roekeloosheid Is te wijten. Uit hei onderzoek, dienaangaande door den kolonel vau kxter gedaan, is toch grblekeu, dat bij het ledi gen der granaat geen gebruik is gemaakt van een stalen beitel, welke laatste alleen gebezigd werd om, verwijderd van de plaats waar de ramp gebeurd is, de buizen der geledigde granaten te kloven Dit koii niet schaden, omdat in die geledigde grayuten geen buskruid meer te vinden is. Te 8eheveningen heeft men de droevige tyding ontvangen, dnt de stuurman en twee matrozen van eene aklunr thuis behoorende pink, ten gevolge vhm eene zware zee, over boord geslagen en iu de gol ven o in gek o men zijn. OOST-INpiÉ. Men schrijft uit Menajo, d.d. 30 September j.l. Het volgende h-eft zich in het Gorontalosche voor gedaan. De beide lioofdopstaudelingen Bobihoe eu Autoela bij- het verzet iu 1871 zijn te Makassor tan de mailboot ontsnapt en kwamen in het begin van Augustus na een avontuurlijken tocht over Loewoe eo Posso tef Pagoejama aan. Toen zy ecnigen tgd daar vertoefden, werd eene poging gedaan om hen op té Vatted. De man, die daartoe uitgezonden ward, was dezelfde' die hen efcn rorigen keer mei mooie woorden had weten tp paien. Ook moet hg de achtergebleven familieleden slecht hebben behan deld ed men spreekt zelfs van toeeigening vau hunne bezittingen. Natuurlijk sloten de familieleden zich dadelijk bij de rebelleu aande poging om hen ge vangen te nemen zxfisluktetoen de zendeling van het bestuur kwam vragen om toegelaten te worden, antwoordden zy boleh tetapbakoe pottong eu de pap pen waren aan het dansen. De twie hoofden nestel den zich weder iu de loge te Panipa. Tot 21 Augustus werden die lieden, die reeds een aanhang hadden gekregen, rasiig gelaten. De adsis- tent-resident vau Goruntalo besloot töèn tegen hen op te trekken. Volgens geruchten bracht hij een legertje op de beeu, sterk ongeveer 1000 man, waarvan een aantal met geweren waren geuapend. Ook berden éea drieponder en eenige liila's mede gevoerd. Omtrent de verrichtingen VAn den adsistcut- resident en deu uitslag der expeditie loopen de aller zotste geruchten. Genoeg dat het legertje werd terug geslagen. Het eenige voordeel, dat behaald werd, was dnt Bobihoe gedood werd. Ann onze zijde sueuvelde de kapitun Lawoet van Goruntalo. Een dag later liep te Gorontalo het gerucht, dot Limbotta was aaugevallcn en Gorontalo gevaar liep. Geduchte maatregelen tot tegenweer werden genomen Overal hcerschte schrik, maar tegen den avond bleek, dat men zich door een canard vrees bad laten aanjagen. //Met de mailboot van 12 dezer vertrok daarop de Resident van Menodo naar Gorontalo, vergezeld door den djaksa van Menado, een fiksch ambtenaar, die zich ook by de overige verwikkelingen onderscheidde en daarvoor een geschenk van het Gouvernement heeft ont vangen. Zy keerden heden met de boot teiug, met zich voerende een 12tal gevangenen, waaronder de hoof den Antoela en Gani. Hoe die lieden iii dé riiauht Van den resident z^jn gekomen, is mij niet bekendzeker is bet dat geen bloed is vergoten. Soerakarta. In het laatst der vorige maand begaf de resident zich naar die streken, welke het meest van de jongste uitbarsting van den Merapi geleden hebben. De toestand aldaar leverde redenen lot tevre denheid op. Onafzienbare aanplantingen vat; djngong beloofden een gunstigen oogst; én de rijstprijzen waren middelmatig te noemen. Yrees voor gebrek aan voe dingsmiddelen behoeft dan ook niet gekoesterd te wor den. De bevolking, die uit de dessa's gevlucht was; is teruggekeerd op sommige lauden is het zielental zelfs toegenomen. Uit alles blijkt, dat de bevolking zich van lieverlede begint te herstellen van de in April j.l. geleden veniezeu. Langer evenwel zal zich de schade doen gevoelen, die aun de koffie-ondernemingen is toegebracht. Het is vooral de voortdurende schaarschte van water, deels ook tengevolge van de droogte, die in de laatste dagen heeft geheerscht, waardoor een nadcel'gé invloed op de koffie wordt geoefend.- Ver scheiden waterloopen zijn nog altijd geheel onder zand en asch bedolven Ook1 wordt in eenige rivie reu de waterafvoer belemmerd door vulcanische uit werpselen, die in hare beddingeu zijn neergekomen. Dit een en ander heeft bovendien de vrees doen ont- staau, dat in den regenmom-sou veel la t van bandjirs zal worden ondervonden. Door Let bestuur worden maatregelen beraamd, om dit gevaar zooveel mogelijk af te wenden. W E S T-I NDIË. PARAMARIBO, 31 Oct. De Koloniale Staten hebben iu hunne zitting van 29 Oct., nadat de troon rede tot opening der Staten-Generaal in het Moederland, ontvangen was, de motie vuu den heer van Praag c. s., welker behandeling uitgesteld was, tot nadat men van dit stnk zou hebben kennis ge nomen, aangenomen. Die motie strekt, om eeu dank-, adres a.iu den Koning te richten ter zake van iu het belang vau West-Indië genomen maatregelen eu in de troonrede gegeven toezeggingen. Het voor- Stel werd anugenomeii met 5 stemmen tegen 4. Van wege de tegenstemmers werd echter u.ldrukkelijk geconstateerd, dat zij evenzeer als de voorstanders dankbaar waren voor de genomen maatregelen en toezegde bel.inr'.stelling, maar dat zij het in strijd achtten met parlement aire usantiën, om van de zijde der koloniale Staten een dankadres te riehteu tot de Hooge regeeriug ter zake van regeeringshandelin- gen. De redactie van het adres is opgedragen aan een commissie, bestaande uit de hh. Verbeek, van Praag en Bosch Reitz. De hier gevestigde consul van H: Britsche Majesteit heeft' aan den Gouverneur van Barbados inlichtingen veréchaft, omtrent de zaak der emigratie vuu werkvolk uit die kolonie herwaarts, waarover in eeu blad vau Barbados onjuiste berichten waren ge geven. De Gouverneur voormeld heeti daarop be tuigd, dat hij met genoegen de gevoelens der Ne- derlan Ische o erhedeu~*heeft opgemerkt, ten einde de emigranten voor onbillijke behandeling of moei- lijkhelén te vrijwaren. - Uit de jongste balans van de Surinaamsche Bank blykt, dat zy op 26 Oct., by eeu ipecie- voorrund van 265,499, voor eeue som v»n195,820 minder aau bankbiljetteu in omloop hnd, dan wanr- toe zij gerechtigd is, en de spocie-voorraa 1 78,328 meer is dan vercischt wordt. Londen, 2 Dec. Gist' ren werd'm 't Hyde Park eene meeting gehouden, om te protesteeren tegen de bill tot regeling van 't verkeer in de parken. Er werd besloteu tot 't indicneu van eene politie, strek kende om 't ontslag van de.i Minister vau Openbare werkeu, deu heer Ayrion, te verzoeken. De orde werd niet verstoord. Versailles, 2 Dec. In de parlementaire krin gen is men van oordeel, dat eene gedeeltelijke ver nieuw iug der Kamer uit de crisis zal voortspruiten. Versailles, 2 Dec. De Nationale Vergadering heeft in hare zitting van heden verscheidene artikelen vau de begrooting vqpr 1873 goedgekeurd, zonder dat hierbij eenig incident plaats had. De afdeelingen zullen Donderdag de Commissie van 30 leden benoemen voor de coristitutioneeie hervor mingen, overeenkomstig het 11 egeerings voorst el. Londen, 2 Dec. De werklieden in de gasfabrie ken alhier hebben deu arbeid gestaakt, omdat twee stokers weggezonden zijn. Berlijn, 2 Dec. Eergisteren heeft de Koning 25 personen tot leden van het Heerenhuis benoemd, iet zijn de generaals v.Herwarth, v. Steinmetz, Vucker, Holleben en Stosch; de heeren v. d. Heydt en v. Patow, de diplomaten v. Bolan, Mahnus eo Eichmann de auditeur-generaal v. Fleck, de opper- president v. Bardelcben, de onder-aecretaris van staat Suizer, de heer Friedberg, de hoofd-directenr der be lastingen Schuhmann, de heer Philippsborn, de pre sident der bank Decheucj, de president der Seehand iung-Geselsoliaft Güntlier, de vise-president bij het gerechtshof Menrici, de procureur-generaal Weber, de directeur-generaal der posterijen Stephan. I)e overige benoemden zijn groote grondbezitters. Terechtzitting van den 20 November 1872. P. v. V., veroordeeld tot drie geldboeten elk van 3.of een dag subs, gevangenisstraf voor eike boete wegens het drijven von vee langs eene ten dienste van het algemeen liggend voetpad in de gemeente Moordrecht provincie Zuid-Holland eu het vervoeren langs een weg in de province Zuid-Hol land in de gemeente Moordrecht van stieren elk onder dan ander half jaar zonder voorzien te zijn van een ijzeren of koperen ring voor den neus en daaraan verbonden lcistok, ketting of touw. L. R., veroordeeld tot twee geldboeten elk van 3.of een dag subs, gevangenisstraf voor elke boete wegens het te Gouda 1°. als geleider van een met honden bespannen voertuig niet gaan nanst de honden, 2°. bet ryden met een aangespannen hond die uiet voorzien was van een muilkorf. A. v. 't R., veroordeeld tot eene geldboete van 3.of een dag subs, gevangenisstraf wegens het in de gemeente Reeuwijk als geleider van een met eeu hond bespannen en over den openbaren weg rij dend voertuig niet voor of naast zijn hond gaan. En allen in de kosten des noods iuvorderbaar bij lijfsdwang. Burgerlijke Stand. Gi.bobkn: 29 Nov. Johauua Metta, ouders J. van Kijk en J. Verdoold. Johann.1, ouders M. J. Flux en C. W. van Rijswijk. Johanna Sabint, oudi-rs H. J. G Furstner en C. C. E V. W Creiner. 30. Simon, ouders A Flo- rison en S A mold ut. Oeertruij, oudirs J. G. Sehoonder- wo d en G. Unlet Arie, ouders A van Eyk en J. Fen- uut. 1 Dec. Jan l-amln-rlus, ouders J. Mulder en M Maas land Adriannt, ouders A. vsn Leeuwen en M. J. Jabpers Leendert, ouders l\ Janssen eu C vau Leuiwen. 2 Wil. helmus, onders W. van Leest en A de tlruijl Gerarda, ouders H. J. Franken en A. Haas Elisabeth Jacobs, oudera W'. Ciiiacus en M Jsus. Dirk Adriaau, ouders C. vau Oije en A. L. van Een wen. OviALEDKN: 29 Nov. M. C. Houthoff, 1 j 4 m D. H. de Brnijn, huisvr. vau II. F. dc Riet, 22 j., 11 ra. 80. L. van Vliet, 59 j M. Jansen, 81 j. A. vau Duija, 8 w. J. G. van Haaien, 28 j. 1 Dec. M Oo» ter wijk, 1 j., 1 in. 2. A. Rietveld, 19 d M. M. Nieuwenhni- zen, 3 j. Heden overleed na een langdurig en ge duldig lijden mijn hartelijk geliefde Echtgenoot JOHANNES GEBARDUS van BAALEN, in leven horologieraaker alhier. Gouda, 30 Nov. 1872. Wed. C. M. VAN BAALEN- Spooe. V Ook namens mijne kinderen en behuwd- kinderen, betuig ik uujn op.regten dank voor de veelvuldige blijken van deelneming, zoowel gedurende de ziekte als bij bet overlijden vaa mijne onvergetelijke Echtgenoote, ondervonden. JOSEPH OLMAN. Uitgegeven door A. tru GUNNE te Deventtr EN ZIJNE BEVOLKING Uit bet Hoogduitsch van B. VON SCHLAGINTWEIT, door W. thh ENTBL Ja. Met pl. 2.50. Inhond I. Vergelijkende Statistiek. II. Na tuurlijke gesteldheid der oppervlakte. III. Het klimaat. IV. Landbouwproductie. V. De wonden in California en In dië. VI. Het Yosemite-dal. VII. De ontdekking der goud velden. VIH. De verscheidene wjjzen, waarop het goad en andere metalen in California wor pen gewonnen. IX. Het leven der mijnwer kers voorheen en thans. X. De Chineezen. Geen land ter wereld heeft zulke snelle en verbazende Veranderingen ondergaun en wacht grootscher toekomst dan Californie. De beschrij ving van dit wonderland door den beroemden reiziger ScHi.AGiNTWRpr moet ieders belangstel ling wekken. Staathuishoudkundigen, Indns- trieelen en Leesgezelschappen, die de gewone ro manlectuur eens met eeu degelijk werk willen afwisselen, wordt het ernstig aanbevolen. Men leze het hoogst gunstig be oordeelend ver slag over dit werk iuhet N. Leeskabinet, N°. 11.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2