s Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 1301. BUITENLAND. RF. Woensdag, 25 December. iap. az|jn. Nationale Militie. Buitenlandse!! Overzicht. stkaat. NALE ings. Cngelsche- 8mee- en ie prijzen. Donderdag avond wordt de COU RANT niet uitgegeven. FRANKRIJK. Voorts strekt tot informatie van de Belanghebbenden Voor ingezeten wordt gehouden GOUDSCHE i.COURANT 1 maten. Afdeeling verdaagd eleefdeljjk Ed. gunst ie, eiwit- jngesteld, i als een en, kink- makenden ■king van >ns oogen n zeerste voor te staan, verwon aaNstaan- Lokaal INSCHRIJVING VOOR DE TWEEDE KENNISGEVING. nte dozen 35 Cts. ikten van sch, losse ar het de 1 in den den, door vrij van jzen van TJRF, die mjj te be- «fdeljjk in ZÜ1VER- ;re eigen- LND, vol- OLEN of lardig als ‘era, belet l een ge en maakt 45 Cts. trant, en TTTT.H-T----- -- De beide sub-commissien der commissie-Dufaure hebben hare werkzaamheden aangevangen. De eerste, bestaande uit de heeren Albert Grivart, Delacour, De Larcy, den hertog De Broglie, Batbie, Lucien Brun en Richard, is belast met het onderzoek van het voorstel van den hertog Decazes, hiertoe strek kende, dat de commissie in de eerste plaats zal on derzoeken de regeling der bevoegdheid van de thans bestaande openbare machten en de bepalingen der ministerieele verantwoordelijkheid. Deze subcommissie heeft zich allereerst bezig gehouden met de vraag of het twee-kamers-stelsel zal worden ingevoerd en op welke wijze de tweede kamer zal worden geko zen. Men moet de moeielykheid hebben erkend, om uit de nationale vergadering een tweede kamer te vormen. Wel is men hét eens geworden over het beginsel om in de toekomst eenc tweede kamer in het leven te roepen, maar voor het oogenblik zon men een modus vivendi willen vestigen met de te genwoordige vergadering alleen. Een of twee maanden vóór het definitieve scheiden der nationale vergade ring zou men dau de tweede kamer benoemen, en op de wijze zou het uitvoerend gezag geen oogenblik aan zichzelf worden overgeleverd en de Wetgevende Macht geen stoornis ondergaan. Voorts heeft de sub-commissie zich bezig gehouden le genees- le sappen itwerking tginnende geboren, en overeenkomstig bet vorenstaande in deze Gemeente tot aangifte verpligt zijn, op, om zich op de volgende dagen en iu de daarbij vermelde orde, te doen inschrijven, le weten die woonachtig zijn in de wjjken A, B, C, D, E, F, G, H en I op Maandag den 13" Januarij 1873, en die wonende in de wijken K, L, M, N, O, P, Q, B, 8 en T op Dingsdag den I4n Januarij 1873. dat het register Van inschrijving op den 31 sten Januarij, des namiddags ten 4 ure voorloopig wordt gesloten en zij, die alsdan verzuimd hebben de voor schreven aangifte te doen, ingevolge art. 183 dér wet vervallen in eene boete van 25.tot 100. dat ieder, die voor de Militie moet worden in ge schreven, zich behoort te voorzien van een extract uit het geboorte-register, hetwelk bij de aangifte moet worden medegebragt. dat dit extract aan hen, die binnen deze gemeente zijn geboren' op hunne aanvrage, op het Bureau van den burgerlijken stand gratis zal worden uitgereikt, terwijl zij, die elders geboren zijn, zich ter Gemeente secretarie kunnen aanmelden, ten einde genoemd ex tract van het Gemeentebestuur hunner geboorteplaats te doen aanvragen, en dat een ieder gehouden is te zorgen dat hij bij de inschrijving Wijk en Nummer zijner woonplaats juist kan opgeven. Gouda, den 23* December 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Droogleetrr Fortutin. vak Bbrökk IJzrxdoorn. De groothertog van Hessen heeft Zaterdag den landdag geopend met een troonrede, waarin hij wees op de gewichtige taak, die er voor de afzonderlijke staten, ook ua de vereeniging met het Duitsche ryk, overbleef. De volgende ontwerpen werden toegezegd: gemeentewet voor stad en land; wet op bet lager onderwijs en tot regeling van de verhouding vnn staat en kerk. Het Spaansche ministerie heeft een wijziging on dergaan; Echegaray heeft de portefeuille van finan ciën verkregen in plaats van die van openbare wer ken, welke is opgedragen aan Becerra. De verandering is vreemd, omdat door het slagen van de leening de financiëele plannen van Ruiz Gomez voltooid waren. De eigenlijke reden der verandering ligt dan ook nog in het duister; het publiek is echter met de wijziging ingenomen. Aan de In dépendance Beige wordt uit Madrid, onder dagteekening 22 Dec., gemeld, dat een motie van vertrouwen in de regeering, door het congres met 214 tegen 12 stemmen is aangenomen. De Cas- telar heeft, uit uaam der republikeinsche partij, een schitterende redevoering uitgesproken ter gunste van hervormingen en de afschaffing der slavernij, alsmede tot betoog van de noodzakelijkheid om de openbare orde te handhaven. De Cortes hebben besloten tot 15 Jan. uiteen te gaan. De rust is volkomen; alle berichten, uit de provinciën ontvangen, zijn van den meest geruststellenden aard. De Zwitsersche nationale raad heeft met 103 stem men tegen I, een motie aangenomen, waarbij de bondsraad wordt belast met het doen vaa nieuwe voorstellen tot herziening der constitutie. In eene discussie bij den nationalen raad over de bezoldiging der bonds-mnbtenarën is geconstateerd, dat gedurende het tijdperk van de invoering der be staande wet op de tractementen tot 31 Dec. 1871. de prijzen der levensmiddelen dooreen 40 pCt. zijn gerezen, en eene nieuwe rijzing van 10 pCt. te ge- tn iet gaan. De bondsraad heeft in zijn ontwerp voorgesteld, de tractementen 25 pCt. te verhoogeD, ten gevolge ua>r«an de bondskas op de uitgaven zal worden bezwaard net eene vermeerdering van fr. 402,000. De commissie van rapporteurs in den nationalen raad adviseerde alsnu, dat ontwerp in banden te stellen van een speciaal comité, en tevens te verklaren, dat de nationale raad bereid is om voor het jaar ’73 een buitengewoon crediet van fr. 900,000 de gezamenlijke tractements-verhoogingen toe Dit laatste gedeelte van het advies is wel ■pen, maar daarentegen is besloten1®. een speciaal comité te benoemen, met opdracht in Juli rapport uit (e brengen, en 2°. aan te nemen dat de verhoogingen, die naar aanleiding van dat rapport zullen worden vastgesteld, gerekend zullen worden te zijn ingegaan 1 Januari 1873. Er heerscht in den politieken attnospheer in Frank rijk kalmte, maar ’t is waarschijnlijk nies dan de stilte, die den storm voorafgaat. Verzoening, conci liatie is het wachtwoord, zoodat de republikeinen er zich reeds bezorgd over makenwant al te conciliant wil men ook niet zijn tegenover de monarchale en clericale partijen. De begrooting is afgehandeld. Na de vacantie komt allereerst aan de orde, overeenkomstig het voor stel van Ernoul, hpt rapport over de wet op het lager onderwijs van Jules Simon, of liever het tegen ontwerp der clericale commissie, waarbij onstuimige debatten zijn te wachten en de rechterzijde waar schijnlijk de gelegenheid zal te baat nemen om Jules Simon te verwijderen; de man heeft als minister de clericalen wel zooveel kwaad niet gedaan, maar zijn naam is nu eenmaal een ergernis. Thiers is naar Parijs vertrokken om op het Elysée te zetelendaar zullen in de vacai tie eenige diners en groote recepties worden gegeven. De nieuwjaars receptie, waaraan de Franschen sedert Napoleon III een bijzonder gewicht hechten, zal echter te Versail les worden gehouden. De Pruisische landdag is verdaagd tot den 7° Jan. en het schijnt dat de kerstvacantie zeer rustig zal zijn; te Berlijn althans is men algemeen overtuigd, dat de opdracht van het presidentschap van het mi nisterie aan den heer von Roon een teeken is, dat vooreerst aan een reorganisatie van het kabinet niet wordt gedacht; ook de minister von Selchow zou zijn verzoek om ontslag hebben ingetrokken, waar schijnlijk om von Roon gezelschap te blijven houdeu zij vormen het streng conservatieve element in het ministerie. De conferentie te Berlijn over de Duitsche rechts eenheid is afgeloopen Beieren en Wurtemberg zijn, naar men uit goede bron bericht, niet in beginsel tegen een hooggerechtshof voor geheel Duitschland, maar wenschen de regeling op eene wijze, die Pruisen niet aannemelijk acht; de onderhandelin gen zullen later worden voortgezet. De Wurtembergsche landdag is tot den 2° Jan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda, gezien de wet van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk dezVa- toniale Militie, herinneren bij deze alle belanghebbenden aan hunne verpligting tot het doen.van aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 187 3, en brengen ter hunner kennis de vol gende bepalingen der genoemde wet: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. 1°. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is, volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatsblad u°. 44) 2®. Hij, die geen ouders of voogd hebbende, ge durende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3®. Hij, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblyf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemde ling, behoorende tot eenen atnat, waar de Nederlan der niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar len aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. ie. De inschrijving geschiedt: 1°. Van een ongehuwde in de gemeente, waarde vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn bei den overleden, de voogd woont 2°. Van eeu gehuwde en v«n een weduwenaar in de gemeente waar hij woont 3°. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is ach te rge In ten, of wiens voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4°. Van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1°. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is 2°. De in eeu vreemd Rijk verblijf houdende ou* derloozc zoon van een vreemdeling, al is ziju voogd ingezeten 3®. De zoou van den Nederlander, die ter zake van 's land» dienst iu ’s Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk die volgens art. 15 behoort te wor den ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burge meester en Wethouders aau te geven tusschen den Isten en 3Isten Januarij. By ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, is zijn 'ader, of, is deze overleden, zyne moeder of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. De wyze, waarop van het doen van de aangifte blijken moet, wordt door Ons bepaald. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóól* het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verpligt zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2® en 3® zin snede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, roepen dien tengevolge de ingezetenen, die in het jaar 1854 zijn

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1