BINNENLAND. Laatste Berichten. mft de vraag, onder welke omstandigheden nan den president der republiek machtiging zou kunnen worden verleend om de zittingen der nationale vergadering bij te wonen. Het denkbeeld schijnt boven te drijven om, wat de wetsontwerpen betreft dj® aan drie be raadslagingen worden onderworpen, den president te machtigen zyn advies te geven by de derde lezing, en hem verder het recht vau veto te verleenen, aldus geregeld, .dat hij voor urgent verklaarde wets-ont- werpen eene tweede beraadslaging zal kunnen vragen, waarbij hij dan aan de discussie zal kunnen deelnemen. Over deze verschillende punten is sléchts voorloopig van gedachten gewisseld. Er bestaat bij deze sub commissie tea absoluut verlangen om zich met den president der republiek te verstaan. Er is besloten, dat jnen, alvorens een beslissing te nemen over de verschillende punten die onderzocht moeten worden, van gedachten zal wisselen met deu heer Thiers en inet den minister van Justitie. ENGELAND. I)e Pall Mall Gazette bevat de volgende verma kelijke verzuchting: «Er heerseht toenemende mis- npegdheid. niet «Heen o*er de inkomstenbelasting, m/Uir ook over den staat van het weder. Ons zwerk «ejijjut. het vermogen verloren te hebben van iets an- 4eiw te doeq dan regenen. Week op week kruipt «oorby, en onze parapluien vinden geen rust. Het if waar, ook droog winterweer heeft zijn ongerieflijk heden t snerpende winden, sneeuw en verkleumde vin- gprfotppen. Doch niets brengt ons zóó uit ons hu meur, als de plaag van voortdurenden regen. Dóór nat reeds in den morgen, vangt de huisvader zijn dageljjksche bezigheden aan; doornat komt hij 's avonds t^uis. Zijn vrouw, die tot kamernrrest veroordeeld, din gonsc'nen dag tijd had om te mokken over hare «jechten", is knorrig en gemelijk, waarvan het gevolg ,dat de man, om troost en afleiding te vinden, ziph verdiept in epn roman, meer rookt en drinkt daq goed voor hem is, of, de elementen nogmaals tartend, op de sociëteit zijn toevlucht zoekt. Zóó verbittert de regen ons huiselijk leven. Maar zelfs dp politiek lijdt onder de algemeene gedruktheid van geest. Zelfs de groote conservatieve reactie kwijnt; zeljs het Hydepark staat leeg, en weergalmt dea Zon dags niet van het liefelijk gekweel van Odger en de Fepipns. Wat weldaad zou dus een fiksche Oosten wind voor ons zijn! De vraag is echter, hoe die nan het waaien te krijgen. Een meeting in Guild hall, onder voorzitlcrscnap van deu lord-mayor, zou vermoedelijk weinig baten. Doch wellicht ware het niet kwaad, eene deputatie af te vaardigen naar dm minister Lowe. Het zou in eik getal aan de natie in deze droeve dagen afleiding verschaffen, te verne men, welk antwoord Zijne Excellentie zou geven." Vr Op een meeting, onlangs te Birmingham ge houden, ter bespreking van het vraagstuk der inkoin- •fcfft-belasting, werd te -kennen gegeven dat in eeu zqak. van zoo groot gewicht de stad Londen behoorde voorte gaau. Naar aanleiding daarvan werd inde vorige week de groote bijeenkomst in Guildhall waarvan wij reeds met een enkel woord melding maakten. Die, vergadering was zeer belangrijk, vooïhI om bqt Jteht dat daardoor over het eigenlijk kar.»kter der iujkopjeienbelasting in Engeland verspreid werd. Het eqt«t werd die belasting geheven in 't laatste gedeelte van, den grooten revolutie-oorlog, toen elke andere bfoafan inkomsten geheel was uitgeput. 'tWas dpa een,noodiqiddel. Wel trachtte de regeering in 1816 een zoo gemakkelijke wijze van geldinning te be houden, maar 't Huis der J3emeenten gftf niet toe. De daarop volgende '26 jaar werd aan geen inkomsten belasting meer gedaeht, tu 1842 echter herleefde zy weder, fitr Robert Peel vond de inkomsten van het Rijk in zeer slech ten staat zes jaar lang wa^ er telkens een deficit gèwepft, en 't liet zich niet aanzien dat de gewone bronnen rijker zouden gaan vloeien. Over 't geheel was pr eên fekprt van bijna drie millioen. Daarvan was Imillion) veroorzaakt door de invoering van het uuïform por/t, een maatregel die wel is waar later rijke vruchten al w erp, qianr in den aanvang de schatkist vaq een aanzienlijk gedeelte harer ontvangsten be roofde. Daarbij kwam neg dat Peel den handel ge heel wilde vrijmaken en dus ook voor 't geen daar door in het eerst zon worden gpderfd een tijdelyk equi valent moest hebben. Peel stelde derhaive een inkom «tenbelasting van 3 pCt. voor den tyd van driejaar rpor, en hoezeer de volksvertegenwoordiging zeer tè^sn 't herleven van een belasting was, tot dusver als een o^rlogsbelasting beschouwd, stemde zij toch schoor voetend toe. Later, onder Glads'one, werd de inkomstenbelasting telkens in stand gehouden, inet het oog op den vrijhandel, echter steeds in de hoop dat zij eenmaal zou worden afgeschaft. Zoo altlians beweert men nu. Men zou moeten am nemen dat de inkomstenbelasting na een meiisrhenleeftyd steeds te zijn verlengd, in Engeland inheemseh is geworden. Ja, de voorstanders dier wijze van geld heffing op 't vasteland wijzen op Engeland als op het meest practische voorbeeld Sommige Engelschen zélf beginnen er nu echter anders over te denken. De overige inkomsten, zeggen zij, zijn overvloedig genoeg; is er niet genoeg, dan moet er inaar wat minder voor den oorlog worden uitgegeven. Maar de inkomstenbelasting moet volgens hen ver dwijnen omdat zij, zeggen zij, gepaard gaat met het indringen in de pa»ticuliere zaken van den burger en zoo tot willekeur aanleiding geeft. Aleqf dat met andere belastingen nog niet ih veel grootere mate het geval is. Om echter nog meer kracht aan hun redenen bij te zeiten, gebruiken ten laatste de voor standers der afschaffing 't argument van de voorstanders dezer belasting in omgekeerden zinzij wijzen name lijk op groote Staten in 't overig Europa, die geen inkomstenbelasting hebben. Dat dit argument noch tans weinig kracht en waarheid heeft, kan b. v. alleen reeds blijken uit den toestand in Pruisen, waar men niet alleen een inkomstenbelasting beeft, maar er tbans sterk aan denkt, niet ze af te schaffen, maar ze te versterken en te verbeteren. De anti-inkomsten-belasting-beweging in Engeland is dus een zeer vreemde verschijning. De beweging is echter van te uitgebreiden aard, dan dat het alleen bij deze meeting zou bleven. Het is nog niet te bepalen wat het einde zal zijn. De pers houdt zich druk met de zaak bezig. Daily Newt, Daily Tele- graph en Globe zijn zeer voor de afschaffing. De Saturday ReviewTimet en Spectator willen de inkom stenbelasting behouden, hoewel zij toegeven dat in den tegenwoordigen toestand verbetering wenachelijk is. Laatstgenoemd blad merkt zeer terecht aan dat de inkomsten belasting soms ja drukkend en hinder lijk is, maar dat dit een gebrek is aan de meeste belastingen eigen en dat men in elk geval niet tOt afschaffing dient over te gaan, als er toch eene andere belasting in plaats dient te komen. Ons komt het voor dat de nu begonneu beweging wel veld kan winnen en vele ontevredenen op hare hand krijgen, doch zoo 't waarlijk op afschalfen der inkomstenbelas ting aankomt, zal stuiten op den bekenden practischeo ziu der Engelschen. BELGIË. Vrijdag was in de Kamer van Volksvertegenwoor digers aan de orde het ontwerp van wet tot vast stelling van het contingent voor 1873. Deze gele genheid heeft de heer Pirmez zich ten nutte gemaakt om zijne jongste rede over de reraplatjanten, welke zooveel sensatie in bet leger heeft gemaakt, uader toe te lichten en aan te toonen, dat hij van zyne rechten geen misbruik heeft gemaakt, maar zijn plicht heeft gedaan. De beteeken is der woorden door hem gesproken dus beweerde hij heeft meu zeer over dreven; men heeft ze onjuist uitgelegd. De spreker verbaasde er zich over, dat men hem heeft kunnen beschuldigen met voorbedachten rade bet leger te hebben beleedigd, terwijl hij het woord nam om het Gouvernement geluk te wensclien, dat het eindelijk zijn militair programma heeft te doen kennen, de militiewet en bet contingent van 12U0Ö man heeft gehandhaafd, waardoor een gevaarlijke dubbelzinnige toestand voor het land en h<-t leger werd weggeno men. Er bestaat, zei de heer Pirinez, in het leger èen parti pris tegen het re raplaccerin gistel sel eu tegen de re inplantendaardoor wordt het stelsel geschaad en het vormen van goede soldaten van de reinpla- 9anten wordt belet; de indiscipline en de demora lisatie in het leger wordt daardoor bevorderd. De heer Pirmez is echter niet van plan geweest de mi litaire autoriteiten te beschuldigen van kwade trouw en dat zij voorbedachtelijk het remplaceeruigsstelsel in een slecht licht plaatsen om het afgeschaft te krijgen. Deze verklaring zijner woorden werpt hij verre van zich. JCr is echter uaeer. De heer Pirmez weigert aan te nemen dat de beweging in het leger door zijne rede ia ontstaan. Wat toch is het geval? Weinige jaren geleden heeft de heer Muller, iu de militaire commissie opmerkingen gemaakt ten opzichte van het» remplaceeringsstelsel, die geheel met de zyne overeenkwamen. Dit geschiedde iu tegenwoordigheid van hoofdofficieren dea legers en deze officieren heb ben er niet tegen geprotesteerd. Door mijne rede zei de spreker is 't tot eene uitbarsting geko men. De ware reden voor de beweging moet elders gezoeht worden. Zij moet worden gezocht ia den toestand waarin het leger door het ministerie gebracht is, dat in plaats van de wet op de militie ten uit voer te leggen er aanvankelijk op bedacht was de remplneeering af te schaffen en dat, na dit voorne men te hebben kenbaar gemaakt, plotselings volte face heeft gemaakt, waardoor heit leger werd teleur gesteld, en gebelgd was dat men tot speelbal was gemankt. De spreker haalde voorts verschillende citnten aan uit militaire geschrifleu, die in de twee laatste jaren in Belgie het licht hebben gezien en die allen be trekking hadden op het remplaceeringsstclsel en den persoonlijken dienst. Daarbij gaf hij verrassende staaltjes van de overdrijving, waaraan de tegenstan ders van het remplaceeringstelsel zïch schuldig maken en waardoor men elkander opwindt. De spreker was overigens overtuigd dat de groote meerderheid by het leger met déze overdrijving niet instemt. Ten slotte drong hy aan op de goedkeuring van het wetsontwerp. De discussieu zyn verdaagd tot de volgende zitting. DUITSCHLAND. De voordracht tot regeling van het lager onderwas in Saksen is door de beide Kamers behandeld. De daarover gevoerde discussiën hebben ten duidelykste aan het licht gebracht, welk een verschil van ziens wijze te dien opzichte by de genoemde lichamen bestaat. De Tweede Kamer verlangt, dat de lagere school in den vollen zin des woords zal zijn eene inrichting, staande onder het toezicht van den staat en de burgerlijke gemeente. Op den grond daarvan mogen de leden van de commissiën van toezicht alleen door den staat en door de gemeentelyke auto riteiten worden benoemd. De eerste Kamer daaren tegen verlangt, dat tusschen schooi en kerk een zeer nauw verband zal bestaan; zy wenscht derhalve, dat geestelyken uit den aard hunner betrekking de perso nen zijn, die als inspecteurs van het onder» ys moeten optreden. De Tweede Kamer verlangt, dat de privi leges der bezitters van riddermatige landgoederen, voor zooverre die het onderwijs betreffen, zullen wor den opgeheven. Zij dringt op de aanneming van dit beginsel te krachtiger aan, omdat nergens in Dnitsch- land een zoo groote invloed aan de //riddergoedbe zitters" is ingeruimd als in Saksen het geval is. De Eerste Kamer daarentegen is vóór het behoud der bestaande bepalingen. De Tweede Kamer vordert, dat, indien geestelijke instellingen een inrichting van onderwijs wenschen te stichten, daartoe by de wet de noodige vergunning moet worden gegeven. De Eerste Kamer eischt in dit opzicht veci minder, want zij wil dit beperkt zien tot auu vragen, uitgaande van geestelijke orden en corporation. Ouder de leden der Tweede Kamer bevinden zich velen, die nog verder willen gaan. Tot dot einde is door den heer Ludwig, ondersteund door vele leden der liberale partij, een voorstel ingediend van den volgenden inhoud «Leden van geestelijke orden, congregatiën, kerkelijke stichtingen of vereenigingen, onverschillig onder welke benaming zij bekend zijn, mogen in Saksen geen onderricht geven aan de jeugd of worden gebezigd om mede ve werken tot de opleiding eu opvoeding van het jongere geslacht. Dit verbqd strekt zich niet alleen uit tot de openbare school, maar insgelijks tot -de byzondere scholen en inrichtingen van ou derwijs." Met het doel om overeenstemming tusschen dt beide Kamers tot stand te brengen, heeft men het volgende middel ter hand genomen. Elke Kamer heeft eenige leden benoemd, die een «deputatie" vormen; nnn deze //deputaiiën is de taak opgedragen de punten van geschil uit den weg te ruimen. N» de indiening van hèt vooretel-Ludwig is bet uitzicht op een vergelijk niet verbeterd. Gouda, 24 December. Een gelukkig verschijnsel mag het ongetwijfeld worden genoemd, dat de belangstelling in onze tte* delijhe muziekschool klimmend is. Dit bleek ook gisterenavond weder door het by- zouder groote publiek dat bet examen der school bijwoonde in de zaal «Nut en Vermaak". En in' waarheid onze muziekschool verdient die belangstel ling ten volle; het daar gegeven onderwijs bleek ook iu het afgeioopen jaar wederom vruchtdragend te zijn geweestdat bleek vooral uit de beirhe duo's foor viool, maar toch ook uit alle overige N™ van *t pro» gc.unma; wat werd er keurig gezongen, wat werd de instrumentale inleiding flink gespeeld, wat belooft het onderwijs in kopéren blnnsinstramenten onder de leiding van den heer Jacobs veelKortom, het was eeu avond vol van veredelend genot niet alleen voo?* de kleinen, maar ook voor de grooten; geen wanklank wat 't dat de Voorzitter der Commissie in den aanvang twee betreurde doodeu herdacht, di® hunne krachten mede aan de mnziekschool hadden gewijd. Menige snanr van weemoed zal hebben ge trild toen Dr. Terpstra de personen van Braggaar en van Gennep noemde, en hun ijver voor de mu ziekschool in dankbare herinnering bracht. Dezelfde spreker had ook het voorrecht de prijzen aan de leerlingen te mogen 'uitdeelen. Wij hopen in ons volgend N* in de gelegenheid te zijn de namen <Jer bekroonden te kunnen mededeelen, Dft alleen wenschen we thans daaromtrent nog te consta- tceren, Dr. Terpatra zeide dat er te weinig prijzen waren, in verhouding tot het aantal dergenen die za hadden verdiend; er zijn er dus die dea! verdienden prijs niet verkregen, omdat anderen er meer aanspraak op maakten. Een woord van dank aan de hh. ouderwijzers Kwast eti Jacobs, vdor den eerste tevens een woord van afscheid een woord van dank ook aan de toehoorders, en toen die lieve cantate van v. d. Wulp Jezus is een hinder- vriend geheel onder den indruk van 't gesprokenel voor treffelijk doör de leerlingen' gezongenen ditarmede was het feest afgeioopen. Bloeie pttze Goudsche mu ziekschool stpeds voort en mogen hare vruchten zich meer en meer in onze samenleving openbaren. Naar wij tot ons genoegen vernemen if het con cert dat ons door den heer Jacobs wordt aangeboden, thans bepaald op den vierden Zondag in Januari. Tot dit concert hebben hunne medewerking reeds toe gezegd de Heer en Mevrouw Alart (Violoncel en Zang), terwijl waarschijnlijk ook de Heer en Mejufvr. de Blanck (Piano en Viool) hunne medewerking niet zullen onthouden. De fleer Jacobs doet daartoe al het mogelyke; we vertrouwen dat het pnblick zijne pogingen zal willen schragen* Men deelt aan het Utk Dagblad mede dat de oor zaak van het spoorwegongeluk, dat Woensdag II, niet ver van onze stad plaats had, gelegen is |n de ge deeltelijke verzakking van den weg door aanhouden den regen en Ifet vele tegen den weg staande water, waardoor de vaste sporen zijn medegeznkt, doch niet of althans veel minder de losse wisselsporen, waar door de locomotief gedeeltelijk een goed/ gedeeltelijl? een verkeerd spoor zon hebben gegrepen, waarvan ontsporing het gevolg moest zijn. Ingeval deze oorzaak de ware Is, dan wordtven strenger toezicht op de wegen hoogst noodzakelijk, opdat niet andermaal zoovele menschenlevcns in ge vaar worden gebracht, een gevaar waaraan ditmaal verwonderlijk genoeg de reizigers gelukkig ontko men zijn. Naar bet Vaderland mededeelt zijn twee personen uit de lagere volksklasse gisteren nacht gearresteerd, a)s verdacht wordende dc daders te zyn van deu dubbelen moord. Op uitdrukkelijk verzoek noemt het echter geene namen, noch de feiten, die de justitie op het ver moeden hébben gebracht dat die twee de schuldigen zijn. Ook bestaut er vermoeden, dat er medeplichtigen Jüjn. Eergistcrnacht hebben twee manspersonen getracht op eene buitenplaats op deq J*>osduinscheitfljjveg in te breken. De eigenaar, gerucht hoorende, nam ter stond em geweer ter hand en trachtte dit op de inbrekers te lossen, zij kozen echter onmiddejlijk het hazenpad en liepen naar den Haag, alwaar zij giste renavond door de politie op bericht van den burge meester van Loosduiiien in verzekerde bewaring zijn genomen. Staten-Generaal. Eteste Kamer. Zitting van 21 Decern lier. In deze zitting heeft de. Voorzitter medegedeeld, dat door de nfdeolirjgen lot rapporteurs zijn benoemd voor een deel der ingekomen wetsontwerpen, de bee ren Beerenbroek, Prins, Borsius en Micbiels en voor een ander deel de beeren Tonckens, Coenen, v. Rijoke- vorsel rn Bnhiiien. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat van dc Tweede Kamer ontvangen is het ontwerp tot vaststelling van hoofdstuk VUB (Finan ciën) der Btuatsbegrooting voor 1873. Verzonden néor de gfdeeliugen, cnarna de vergadering wordt gescheiden. StatDiM} on oraal. Tweede Kamer. Zittingen van 21 en 3 December. In de zifting der Tweede Kamer is, na het slui- teu der Mgemeenc dUonasie over 't hoofdstuk kolo niën, tot/de behandeling der artikelen overgegaan en daarna de begrooting voor Suriname en Curasao aan genomen en h»t gcheele hoofdstuk koloniën vervol gens, na voortgpzet'e discussie, mede aangenomen met 61 tegen l stem, die van den heer Foreèrt. ,By de Kamer is ingekomen eene. missive van de Ministers van Biunenlandsohe Zaken en Financiën, woarby op verzoek drr commissie van rapporteurs het ontwerp betrrffénde de kanaalmaatschappij tot nader wordt verdaagd en tot een voorloopig voor schot van 1 millioen ivorflt beperkt onder dezelfde waarborgen als de bestaande schuld. Het hoofdstuk onvoorziene uitgaven is met alge- meene stemmen nangenomen. In de zitting van gisteren is de wet op de mid delen aangenomen met algemeene stemmen. De oud-kapitein der infan^arie P. A. Janssen, ia lid gewórden van de redact re der Negen gemeenten een blad, dat twc'emaal 's weeks te Akkrura verschijnt. De Rechtbank te Rotterdam heeft eene sinds vel jaren bestaande quaestie tusschen de administratie van Rijksbelastingen en pachters van zalmvisscher'yen uit gemaakt. Het gold de vraag, of de laatsten van pa tent behoorden te zijn voorzien. De pachters berie pen zich op art. 3 der patentwet van 1818, waarbij visschers vrijgesteld zijn van patent, terwijl de ad ministratie meende, dat zij niet als visschers konden worden beschouwd, omdat zij de gepachte zalmvisscherij persoonlijk niet bevinschen, maar voor hunne rekening door middel van andere personen laten bevisschcu, met het erkende doel om de vangst te verkoopen en zoodoende winst te behalen. Geruimen tijd werd door de pachters het patent betaald, doch hun steeds bet geld ge/e^titueerd, ten gevolge van de beschik, king van Gedeputeerde Staten op het daartoe m/\ hen ingediend adres, die van oordeel waren dat in deze het nemen van p.»tent onnoodig was. Om aan de zaak voor goed eeu einde te maken, deed de pnehtster van de zalmvisscherij De Merwede alhier geene aangifte voor patent en werd diensvolgens ge dagvaard. De Rijksadvocaat mr. H. C. Verniers v. d. Loeff, reqnireerde hare veroordeeling tot eene geld boete van 25 400, welke eisch door den ge machtigde der gedaagde, advocaat mr. J. C. Heepmaker, werd bestreden. De Rechtbank stelde de gedaagde in het gelijk, oordeelde dat zij onder visschers be hoort te worden gerangschikt en dus voor de uitoe fening der zalmvisscherij van geen patent behoeft te zyn voorzien. In eene Vrijdagavond gebonden vergadering van de vereeniging ter beoefening der krijgswetenschap te 'sGravenhnge is de heer W. H. Doorman tot lid van het bestuur .verkozen. Voorts werd besloten aan den secretaris en den penningmeester elk ƒ150 'sjaars toe te kennen ais een schadeloosstelling voor hnn talrijke werkzaamheden. De bijeenkomst werd voorts ingenomen door een zeer belangrijke voor dracht van den heer de Petit over de oefening en vechtwijze der hedendaagsche infanterie. Goede oe feningen en het bezigen eener deugdelijke methode worden z. i. tegenwoordig te veel achtergesteld stre ven naar het bezit van voortreffelijke vuurwapenen. Hij zette zijne denkbeelden omtrent verschillende voor beelden oit de jongste Pruisiscli-Oostenrijksche en~ Fransch-Pruisische oorlogen bijbrengende tot onder steuning van zijn betoog. Tot uitbreiding der badp'aats Scheveningen werd Zaterdag van wege de onderneming daartoe aanbe sleedbet tweede perceel, bestaande in het bouwen van een hotel garni aan het zeestrand der badp'aats Scheveningen. Voor dit werk waren dertien inschrij- vingsbilletten ingekomen. Minste inschrijvers waren, even als van het eerste perceel, de hh- IV. Doou eu J. van den Ende, te 's Hage, 224.500. De haringvangst, die dit jaar bij Inng zoo gnnstig niet was ais in Ii>71 is te Scbereningeu thans af geioopen. De vloot bestond dit jaar uit 131 bom men, elk bemand met 8 koppen. l)e gezamenlijks vangst dier vaartuigen bedraagt, behalve de 10 p('t. toegift: 32,447,300 stuks stenrharing, waarvan de besomming is geweest 531,170.17. Nog tyu 705 ton pi keiharing op den pubiieken afslag verkooht, die hebben opgebracht 4880.81. De overige aange brachte pekelharing is door d® reedery ooder de hand verkocht. De 604 ton geschonden haring, welke de visschers voor het grootste gedeelte nrfn boord tot pekelharing hebben gemaakt, is verkocht voor 7324,65. De hoogste prijs besteed voor den vol len steurharing was 38,50 het dui/endtal. De langste prys 10. De hoogste voor den ijlen 21 en de laagste 8. Drie pinken hebben 6; drieënveertig 5 een en zeventig 4een en veertig 3twee 2 en een pink 1 reis gedaan. Voor het vervoeren van den haring van boord naar deu afslag en naar de bok kingrokerijen werden 4635 wagens en karren ver- eischt; elke vracht komt op 2.20 te staan; zoodat dit vervoer 10,167 koslte. Bij de werkzaamheden aan den spoorwegaanleg on der Bussen» had, naar het IIbl, meldt, dezer dogen een ongevnl plaats, dat vreesselyke gevolgen had kunnen hebben. De locomotief had een vracht zand van het hoogo terrein tusschen Bussem en Hilversum naar de Naardermeer vervoerd en keerde ledig terug. Twee wngens waren voor en niet minder dan 18 achter de locomotief gep'aatst: bij eene kleine bui ging der lijn raakten de wagens uit het spoor; de tender schoof op zijde eu drong drie voet diep in den aardcnwal, terwijl dc locomotief met zulk een vaart over of tegen de eerste wagens kwam, dat zij geheel worden verbrijzeld. De stoker, die juist in den kolenwagen was overgestapt, raakte door den schok tusschen de locomotief en den tender in, maar kreeg geen nnder letsel dan eene ernstige kneuzing nan de hand, zoodat hoop is, dót hy die nog zal kunneii gebruiken. liet werkvolk zat niet, zooals anders, op de wagens; slechts eenige personen zaten by den machinist op de locomotief, en kwamen er met den schrik af. De heer dr. L. Muider, in het Bijblad van de Landbouw-Courant een overzicht opnemende van den uitslag der examens over landbouwkunde, gedurende 186572 (zijnde in dit achtjarig tydvak van de 38 geëxamieerden 28 toegeJateu) besluit zijne mede* deeling met deze vragen Maken die 28 onderwij zer voor landbouwkunde van het hun verleende ra- dikaal gebruik Ook ja, met welk gevolg Zoo neen, waarom niet Ook nog deze vraag zon bet niet nuttig wezen, als de landbouwvereenigingen de on derwijzers in hare provincie, die met goed gevolg examen in laudbonwkunde aflegden, met den een of anderen eeretitel aan zich verbonden, bijv. met die van buitengewoon lid Zij zouden ze jaarlijks im mers in die hoedanigheid bijv. kunnen uitnoodigen te rapporieren omtrent door hen gegeven onderwijs in landbouwkunde, en de resu.taten er van. Dr. Schuit, „van Ba»erwijk wijst in het N. v. d. Dag op de hoogst vergiftige eigenschappen der zoogenaamde ,/inuizen-tarwe" naar aanleiding vaneen de.er dagen in zijn practijk voorgekomen geval, dat, binoen een paar uren, een krachtig, volwassen persoon overleed na het gebruik dier tarwe. Hoewel tijd en gelegenheid hem ontbraken om de stof scheikundig te analyseren, deden alle verschijn selen, die hij in het bedoelde geval waarnam, denken aan strychnine-vergiftigingten minste ze kwamen volkomen overeen met die welke na het gebruik daar van worden waargenomen. Strychnine is een der snelst en zekerst doodende nicaloiden uit het plantenrijk, en wordt dikwijls tot het dooden van ratten en muizen aangewend: een reden te meer, om aan de aanwezigheid daarvan in de genoemde stof te denken, welke gedachte bijna tot zekerheid werd door haar insentief bitleren smaak. De geneesheer spoort tot voorzigtigtigheid aan in den omgang met een artikel, dat door lagen prijs enz. in zoo veler handen komt. Koponhagen, 23 Dec. De Minister, »qn Oor log. de heer Hafner, heeft zijn ontslag genomen. De hfer Thomson is tot ziift opvojger benoemd. Madrid, 23 Dec. Biet offioieele blad bevat éèrt Koniuc ijk besluit, waaroij de aanvrage om ontsla»-, ingediend door den heer Aguilar, gezant van Spanje bij de hoven van België en Nederland, 19 aange nomen. Men verzekert dat de Koning gisteren het besluit beeft geteekend waarbij mac' tigiug wordt verleeud om oumidilülijk bij «Ie Cortes in te dienen eeu ontwerp van wet tot atah-.tTmg der slavernij op Forto Rioo. Het ontwerp zal hvdeti iq den Sena.it gelezen wor den. Berlijn, 23 Dec. Dé Riich^amelger be*at eeii besluit des Km/»rs van den 2?sten. waarbij Von Bismarck op zyn verzeok ontslag vfrürdt verleend als president van het Staats Ministerie. Hy behoudt ech ter het recht om voorstellen aan den luizet He doen ten opzichte van Qijkaaai^alegenhe leu eu de buiten- l.mdsohe politiek wordt hy verhinderd persoonlijk deel te nemen aan eene zitting van bet Staaté-Mi- materie, dan kan hij zijn votum, in zaken die bet rijk betreffen, ouder zijne verantwoordelijkheid, door den heer Dolbruck doen uitbrengen. Het praesidiuoi van het staats-mimstene wordt aan den oudsten mi nister opgedragen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het nummer van uw blad waarin wij u verzoeken deze regelen op te nemen verschijnt op een feestdag voor de geheels bevolking, voor christen en israëliet, en wij mogen gerust zeggen dat ieder dien dag, naar zyn vermogen, op de beste wijze viert. Maar terwijl duizenden in wel verwarmde vertrekken het vette der narde genieten, lijden velen gebrek. Wij weten wel dat het hoogst moeilijk is daarin geheel te voorzien maar er bestaan armen, die door ijyoudere omstnn- digheden meer aanspraak hebben dan andere opr hulp en medewerking. In de speldcmnkerssteeg wijk G N° 66, wonen twee grijzaards, de man W. Bramert is bijna 90 eti zijn vroiy^lnjna 89 jaren oud, Bramert was gedu rende meer dan een halve eeuw pijpmaker, tot hy voor eenige jaren wegens onderdon» luoeat ophouden te wecken. Van toen af baalde hij en zijn vrouw aardappelschillen aan de huizon op, die vervolgent werden verkochtdat wss jaren Inng iiet1 middel uaf het schamele stukje brood opleverde. In den laatsten tijd hebben de oudjes twee groote ongelakkert te lijden gehad 1° zy moesten verhuizen. Zy moeiten hun kamertje verlaten, dat 35 cents huur deed, en

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2