Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. M, N? 1302. 1872. BUITENLAND. A, s, pen, JJeventer. f 2.70 in 'I BINNENLAND. Zondag, 29 December. de. rirée Builenlaudsch Overzicht. LI.” 7.15 Wij maken onze lezers opmerkzaam op de geschikte gelegenheid, om in ons nummer van Woensdag 1 Januari, hunne jaarwenschen aan te bieden. - 12.70 I 1 SPANJE. FRANKRIJK. GOUDSCHE COURANT r- n 7.50 t bjjzon- Le von Koon, gehrele E. 3 ou da der olgeod Nr. KAMPEN (zwart) 53>t* Zet. D7 G 7. 6.90 vnn greep en Hol- een ƒ4.90 erschgn- Duitsch- inlde ver- ons met tvangen. 2.75 5 C’. de West er SR 1872. eEntrée eEntrée afloop ia. er ons mil- i de heer werk het - 2.60 iln. 6.— ien gs- - 5.— Idl. 6.— !dl. 6.— La- - 6.35 tot - 6.35 ld,. - 8.30 de - 5.50 il-, - 8.40 de - 2.60 - 5.34 i 't bezit gemoede of eerder »ode. ik. n Singel, Gouda, 28 Decembeb. Schaakwedstrijd. GOUDA (wit) 53,te Zet. F 2 F 4. of Gelderland, met het gevoel van iemand, wien een pak van het hart genomen wordt. Eu in elk geval toont hij het niet, zoo hij het gevoelt. Van Zater dagavond tot Maandagmorgen gaat hij naar buiten, want de huiselijkheid der Hollanders is wereldberoemd. Een derde dagblad ook weer echt Fransch spot eveneens met de heiligste gevoelens van een echtgenoot. Het stelt het Fransche volk voor als een door smart gebogen man, die, térwyl de tranen hem lang» de wangen biggelen, een opschrift bijtelt ia de zerk die het graf dekt der dierbare ontslapene, zijn onvergetelijke vrouw de Nationale Vergadering. Op den 2cn Kerstdag werd er in de Remonstrant- sche kerk alhier, een eigenaardig feestgevierd. Eeuige meisjes, catechisanten van den predikant dier ge meente, hadden het plan gevormd, om ^ioh zei ven en vele anderen een aangenomen Kerstavond te ver* niet te bepalen leest men in de Köln. Zeil. welken omvang het Pautckquaniam verkrijgen zal. Slechts zooveel schynt zeker dat op eeue verhooging aangedrongen zal worden." De heer Gladstone heeft een redevoering gehou den, bij gelegenheid der prijsuitdeeling aan de leer lingen van ’t Liverpool College over het doel van het ouderwijs. Hij heeft toen zijn jeugdige hoorders gewaarschuwd voor bet ongeloof, en een christelijk leven als hun beste bescherming aangewezen. Het regeeringsblad te St. Petersburg deelt een bulletin mede omtrent de ziekte van den Grootvorst- troonopvolger, waarin wordt medegedeeld, dat hij sedert 19 November ongesteld is geweest en dat sinds dien dag de ziekte bepaaldelijk gebleken is eene typheuse aandoening der ingewanden te zijn. Zijn toestand is niet onbedenkelijk, doch voor het oogenblik zyn er nog geen kenteekenen van werke lijk gevaar. De Zwitaersche Nationale Raad en de stendenraad hebben Dinsdag de wet betreffende de spoorwegen aangenomen, waarbij de bevoegdheid tot het verlee- nen van concession van de kantonnale regeeringen aan de Bondsregeering wordt overgedragen. Daarop is de zitting der Bondsvergadering gesloten. De telegrafische berichten over den toestand in Spanje luiden in den laatsten tijd zoo gunstig, dat men tot het vermoeden komt, dat het leeningsplan daarop grooten invloed heeft uitgeoefend. De meer betrouwbare correspondent van de Tempt deelt dan ook geheel andere berichten mee; in het congres moge het ministerie de meerderheid hebben, daarbui- t :n heeft Zorilla alle partijen tegen4e Carlisten, 1 Iphonsisten, republikeinen, conservatief-liberalen, alles i edijvert om de regeering tegen te werken; de op roerige bewegingen hebben op zichzelf weinig te be kekenen, maar zij belemmeren handel en verkeer, ce regelmatige inning der belastingen, enz.het ko- i inklijk gezag, nergens populair, wordt niet meer l eëerbiedigdhet ontzag voor de wet is verdwenen, paarby komt de verdeeldheid van het ministerie zelfde wijziging van het kabinet wordt toegeschre- ▼en aan verschil van gevoelen over de afschaffing der slavernij op Portorico, maar het ligt voor de hand een diepere reden te vermoeden; de radicale party bestaat uit een gematigd deel en een meer democra tisch, bekend onder den naam van de fractie der Cimbrios, waartoe o. a. Martos, Rivero en Becerra behooren. Deze laatste fractie schynt, blijkens de opneming van Becerra in het kabinet, gezegevierd te hebbenMartoa was reeds minister van buiten- landsche zaken en Rivero president der cortesvan daar waarschijnlijk ook de warme wijze, waarop de republikein De Casielar voor het ministerie is in de bres gesprongen. Dat een ministerie van die richting echter op deu duur houdbaar is, is niet waarschijnlijk. De financieele toestand is volgens een correspon dent van de Tempt evenmin gunstig; de belastingen komen slechts in, en keurt het congres al nieuwe belastingen goed, wie verzekert dat zij ooit zullen worden opgebracht? De onmiddellyke afschaffing van de slavernij heeft buitendien nog het nadeel, dat men zegt, dat dit be sluit van de meerderheid van het ministerie genomen is op aandrang van de vereen igde staten, en de eigenliefde van de Spanjaarden is, zooals ge woon lijk bij volken en mcnschen grooier, naarmate zij minder recht van bestaan heeft. De generaal Gaminde is met uitgebreide volmacht naar Catalunic .vertrokken; naast de sabel en het geweer zal de beurs dienst doen om de Carlisten ten onder te brengeu; met ’t laatste wapen zal men waarschijnlijk verder komenhet heeft buitendien het voordeel, dat dc heden omgekochten morgen op een andere plaats weder op nieuw kunnen beginnen. Hoe sterk de Carlisten nog altijd in Catalonië zijn, blijkt uit een bericht van den correspondent van de Independancede postgemeenschap met Barcelona is dagen achtereen afgebroken. De tegenwoordige dagen leveren weinig politiek nieuwe op. De kerstdagen waren gewijd aan huisse- lijke feesten en overal zijn de volksvertegenwoordi gers naar hunne haardsteden vertrokken om uit te rusten van politieke vermoeienissen. Thiers is thans te Parys, doch hij schynt plan te hebben tegen het einde van Januari een reis naar bet Zuiden te ondernemen. Hij wil het aanzienlyk etablissement der artillerie te Tarbes bezoeken en ook te Bourges zich ophouden. Bismarck is, zooals wy reeds in de laatste berich ten van ons vorig Nr. mededeelden, op zijn verzoek ontslag verleend als president van het staats-ministerie. De officieuss organen verklaren, dat met dieaftre- ding niet de staat van zaken veranderd, maar een voudig het feitelijk bestaande formeel bekrachtigd is zoodot Bismarck beLst blijft met de leiding der Pruisische aangelegenheden en dat de overdracht van bet presidentschap aan den oudsten Minister, graaf 1, slechts een tijdelijke maatregel is. De zaak zou dus enkel hierop nederkomen, dat Bismarck, voor zoover den vorm betreft, ontheven is van de verantwoordelijkheid ten opzichte der Prui- - eieehe aangelegenheden en van verschillende werkiaam- heden. Niet ten ourechte wordt de opmerking gemaakt, dat echter op deze wyze de aangelegenheden des land» eigenlijk achter de coulissen zullen worden behandeld. Het publiek is omtrent de zaak te minder bevredigd, omdat de uitkomst lijnrecht in strijd is met de beweringen der officieuse organen sedert hunne mededeel ing van het gerucht dat er met Bismarck ceiie veraudering zou plaats hebben. Men vermoedt dan ook dat de uitslag anders is geweest dan Bis marck had bedoeld. Naar hetgeen men van ter zyde beweert, had hij verwacht dat de Koning zijn ontslag als Minister president niet zou aannemen, en in dat geval zou hij onmiddelijk hebben aangedrongen op de .samenstelling van ecu ander Ministerie, of des nood» op de benoeming van een anderen Minister van Binnenlsndscbe Zaken en een paar andere Ministers, op grond dat hij met het bestaande hete rogeen Kabinet niet vooruit kan komen. Als dit zijn plan was, dan is het door de aanneming van zijn ontslag verijdelt. «Te Berlijn is de politieke stemming zoo wordt niet onaardig aan de Augsb. Allg. Zfit. geschreven ondanks de kerstdagen geenszins feestelijk. In plaats van met tastbare feiten verrast de regeering met „dit- n wiving viewt." Daarna geeft de correspondent een geestige beschrijving van de lange gezichten der offi cieuss pers en der liberalen, en van de misnoegdheid der talrijke goedgezinde vrienden, wier vertrouwens in de regeering nooit geschokt wordt. Uit de Köln. Zeil, blijkt echter dal de regeering nog eene aller aardigste verrassing in bet zout heeft, die wel verre van een dittolving view te wezen, voor de burgers van «het moderne ryk des vredes” zeer merkbaar en voor de belastingschuldigen niet minder tastbaar zal zijn. Als eene der redenen voor het aanblyven van minister von Boon wordt opgegeven, dat hij juist de geschikte man is om het verzoek der rijksregeering tot verhooging van het Pauschquantum (hel driejarig oorlogsbudget) voor den rijksdag te verdedigen. Niet tegenstaande de plechtigste verzekeringen dat de re geering met 100 millioen thal. jaarlijks zou rondko men, wanneer de rijksdag óp nieuw voor drie jaren afstand deed van zijn grondwettig budgetrecht, eischt zij dus verhooging nadat zij te vergeefs getracht had door een achterdeurtje, nl. in de wet tot verdeeling der Fransche milliarden, een i ge honderdduizenden thal. voor de administratie van het leger binnen te smokkelen. Aan eene weigering door den rijksdag wordt blijkbaar niet gedacht. «Het is volstrekt nog De verschillende dagbladen maken zich vroolijk over de verrukking, welke zich moet hebben meester gemaakt van de afgevaardigden van linker- en rech terzijde, toen zy afscheid van elkander namen by bet begin der kerstvacanlie. Zy hadden de zeker heid elkander in geen 14 dagen terug te zien. Wel licht was echter de vreugde het allergrootst van de afgevaardigden, die dag aan dag bespot worden door den Figaro. De ongelukkige slachtoffers der linker zijde hebben voel te verdragen van den snaakschen barbier. Bij uitzondering steekt de Figaro echter ook den draak met leden der rechterzyde. De Figaro neemt de vrijheid den heer Batbie een lid zijner partij eens lachende de waarheid te zeggen. Batbie een zeer lang en zwaar man heeft door zijn woeste redevoering tegen Thiers en de linkerzijde zijner partij veel kwaad gedaan. Hij heeft verzuimd zich rekenschap te geven van den werkelijken toestand; bij is niet in staat de teeke- nen der tijden te lezen. De heer Millaud, le porie badin van den Figaro, beeft dit in den volgenden fabel aangetoond. M. BATBIE ET L’AFFICHE. long Batbie, un jour, voulait lire une affiche, Qu’on avait cullée au ras du trottoir. Trop gros pour se baisser, trop myope pour voir, Il ne pouvait la lire et pleurait. (Pauvre bicbe I) Quand M. Thiers survint qui lui lut cette affiche. MORALITE. Ma fable fait voir comme quoi, On a souvent besoin d’uu plus petit que soil Dit is geestig and no mistake. Voor de afgevaardigden moet het niet zeer vleiend zijn, de opgewondenheid, de hartstochtelijke vreugde op te merken, waarmede in het geheele land hun vacantie begroet wordt Het is een vreemd voor recht voor eene Kamer, zich alleen te doen waardee- ren, wanneer zij afwezig is. Dumas fils, wien men eens vroeg wat hij dacht van een allervervelendste vaudeville, dit den vorigen avond was opgevoerd, antwoordde„Maar ik heb mij volstrekt niet verveeld! ge vergist ul Er waren alleramusantste oogenblikken gedurende den avond 1” «En welke dan als ik vragen mag?” «De pauseeringen Een der Fransche dagbladen gebruikt een ander beeld. Het vergelijkt het volk, dat de afgevaardigden Versailles ziet verlaten, met den man die in het voorjaar zijn vrouw en kinderen naar het station brengt, en bijna snikkende van vreugde den trein nastaart, dio hem gedurende een drietal maanden van zijn huisplaag verlost. Zulk een beeld zouden wij echter nooit gebruiken, daar het algemeen bekend is, hoe zedilijk en huiselijk de Nederlanders zijn. Nooit, neen nooit, zendt een Hollander zijne vrouw voor enkele ^eken naar Zandvoort, Schwalbach, het Gooi

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1