Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken N° 1304. 1873. BUITENLAND. I Vrijdag 3 Januari. en, en echte bijsonder LSJE. Bultenlandsche Overzicht. De inzending van advertentiën kan geschieden tot Mn uur des namiddags op den dag der uitgave. <2.70, geb. dat e weg D 31). het conflict in aan» Bakkersteeg. wagenstraat* er de Don- worden berekend naar plaatsruimte. Afxonderlyke Nommers VU F CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst ran 15 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS ▼an geb. 3.30. deze roman er van drin- grenaen, regeerinj der MAAG. ERING. Zij 1ERPTE ia ID, zijn RIJVEND, en dubbel. aanhoudende s verschenen ersierd, rön tgen. /1.90, e Jufvrouw, 'rinsesje zyn Ciechuch, ansch, Ita- b vertaald, wis de meest fde wereld. Devtnttr.) bevat in den iat van lo- De Heibe- nneren aan E. s geheel uit- GOUDSCHE COURANT. De uitgave decer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. 'illen, sinds Igemeen ge— 1 en Uit- SCHENK sluiven, zich niet langer ah weeke was door de re- geering te laten kneêden. De laatste crisis, die zelfs den onbekwaaien minister vaa landbouw niet schijnt op zyde gezet te hebben, tal misschien het goede gevolg hebben allen onbevangen leden der nationaal- liberale party, die nog geen onderscheid leerden ma ken tusschen een waarlijk vrijzinnige en een nationale politiek, het voldingend bewijs te leveren, dat het persoonlijk bestuur nog in vollen bloei bestaat en zelfs over den meest energieken minister, dien Prui sen ooit bezat, kan zegevieren.** Het incident-Gramont noemt steeds grooteren omvang aan, en het schynt dat Oostenryk zich moei lijk geheel van de aantijging van den bonanartistiseben minister tal kunnen schoon wasseben. Het blad van von Bismarck steekt de regeering der Oostenrijk schs monarchie een hart onder den riemin een uitvoerig i artikel zegt de NbnUnttaAp Allaemeine Zeituny dat von Beast volkomen in tón ratót was. wanneer hy m 1870 aüiantiën tegen Duiteohlnud en in het be lang van Oostenrijk wilde sluiten. Die recriminatiën leiden echter tot niets en hebben slechts een histo rische waarde; daarom kan men te veilig ter zijde laten. Van meer vriendschap welke Oostenrijk en Duitschland thans I verbindt, De dubbelzinnige positie waarin he indiscretie van den hertog de Gramont Oostenrijk gebracht heeft, zou aanleiding kunnen geven tot eenige verkoeling 1 tusschen de beide ryken, die zeker hoogst nadeelig i voor Oostenryk, maar niet minder noodlottig voor I het Duitsche rijk zou wezen. Zeer terecht reide An- 1 drassy in de Cisleitbaansche delegatie dat Oostenrijk bovenal den vrede wenschte, maar niettemin als vij- I and geducht, als bondgenoot gewaardeerd moest wor» den. Ook von Bismarck schijnt dit met hem eens te wezen, en daarom wil hij liever alle oude veeten i vergeten dan gevaar loopen dat de «gewaardeerde bondgenoot" vroeg of laat bij een eventueel inter* i nationaal conflict de «geduchts vyand” van Duitseh- 1 land wordt. 1 N Q. il attent te anders, de Ie en echte 1 in de hier- ij de hier- osje is een imteekening Zoon, Apo- bevindt op zegeld zyn. ik daar wel >e teilen Alleen die ndteekening chten voor FRANKRIJK. De Courier de la Rochelle bevat eenige by zonder heden over het vergaan der groote pakketboot Ger- many, op weg van Liverpool naar Nieuw Orleans, via Bordeaux, Santander en la Coruna. Daaraan ontleenen wij het volgende: «Zondagavond te 81/, uur kwam de visscher Jozef Tristan van het eiland Croix de la Rochelle met zyn vaartuig aan, by zich hebbende een honderdtal per sonen. Als een loopend vuur verbreidde zich daarop door de stad de mare eener zeeramp en de schip breukelingen werden ontscheept, onder het oog eener onafzienbare menigte. Het was een akelig schouwspel. De ongelukkigen, met hun kleed eren aan flarden gescheurd en doorweekt van zeewater, waren afge- tobt en konden te nauwer nood loopen. In den treu- rigen optocht nam men eenige vrouwen waar, wier bleek en verwrongen gelaat nog de sporen droeg van den vreéselijken angst, dien zij hadden moeten doorstaan. Door de bevolking ondersteund, heeft het gemeentebestuur aanstonds de noodige maatregelen beraamd, om de eerste hulp te ve(leenen. Levens middelen werden verdeeld en kleederen gekocht. De schipbreukelingen werden in groepen in de verschillende logementen en in het hospitaal Saint-Louis overge bracht. hulp roepen, waarop niet geantwoord kon worden, van vrienden, die men niet vermocht bij te staan. «De baren, welke onophoudelijk het schip beukten, rukten eenige personen mee. Een zelfde golf nam een arme moeder met hare vier kinderen weg. Tegen vijf uren in den ochtend wilde een meisje van 18 jaren, die den nacht voor op het schip had door gebracht en door de wanhoop verbysterd was, zich op de scheepsbrug begeven. Door een golf om ver ge worpen, werd zij weldra en ondanks den by stand van een der mannen, met geweld tegen de verschan sing aangeworpen en letterlijk doodgedrukt. Haar einde was vreeselyk, en de kreten der ongelukkige deden de haren der overigen te bergen rijzen.* De Courrier de la Rochelle behelst nog andere bijzonderheden, die wy korthe dshalve moeten samen vatten. Er blykt uit, dat de redding met veel moeite en gevaar volbracht werd, doordien allen zich te gelijkertijd in de pink wilden werpen en haar vol water deden loopen. Aan zes personen kostte de eerste poging het leven. Het is nog niet duidelyk. aan wien het onheil moet worden geweten. Men beschuldigt den loods van onkunde, doch deze ver dedigt zich door zich op /le force mature te beliepen. Een onderzoek is onvermijdelijk. De Germany was een prachtig schip, van meer dan 2075 ton. Het had bij zijn vertrek uit Liverpool In Frankrijk schynt men eerst nu de groote ver diensten van den heer de Bourgoing lofwaardig te keuren, na hij opgehonden heeft gezant te zijn. De clericalen schijnen dus zelf te begrijpen, een gezantschap op het Vaticaao te bekleeden geen benydenswaardig postje is en dat iemand, die dit eeuigen tijd waaruaro, reeds daarom alleen op den dank der natie aanspraak kon maken. Z' Union heeft een adres ter onderteekening aan al zyne abonne menten gezonden, waarin «de dankbaarheid van alle Franschen, dis de kerk en het vaderland in eene liefde omvatten* wordt uitgedrukt aan den man, die geprotesteerd heeft tegen «de politiek welke onzen heiligen vader, den paus, aan roof en beleediginnen beeft overgeleverd.* Al valt gezanten aan andere hoven nooit, of althans hoogst zelden, zulk eeue onderscheiding van de zijde der natie wier belangen zij behartigen te beurt, niemand zal den heeren Dachustel of de Bourgoing die bijzondere eer misgun nen. Doch eeu eerste vereischte om dankbaar te. kannen wezen, zal toch wel dit zyn dat men weet waardoor die heeren zich dan zoo verdienstelijk maak ten. Niet aldus echter de Fransche clericalen «de enkele daad van het ontslag ten gevolge van con flicten die wy niet te beoordeelen hebben is een schitterende afkeuring enz,* zeggen zij in hun adres, ofschoon voor de appreciatie van het conflict in aan merking zou moeten komen. Omtrent den opvolger van den heer de Bourgoing ia officieel nog niets bekend. De openbare meening bondt aan den naam de Coreelles vast, en by ge ruchte hoort men van verschillende zijden verzeke ren dat deze heer naar Rome vertrokken is om persoonlijk by den paus te informeeren of op het vaticaan geene zwarigheden tegen zyne eventueele benoeming zouden bestaan. Een correspondent der Köln. Zeil, heeft een heer lijke ontdekking gedaan. De nationaal-liberalen zijn er verlegen mede de oplossing der ministerieele crisis voldoende te verklaren; in die verlegenheid komt hij, hoewel wat laat, hun te hulp. Von Bismarck heeft zijn ontslag genomen om geleidelijk andere schouders aan de zware taak te gewennen, die op hem alleen rust; dien weusch heeft men herhaalde lijk uitgesproken, vreezsnde dat anders bij zijn dood plotseling het raderwerk zou stilstaan, en nu hij dien wensch vervult, keurt men ondankbaar genoeg zyn handelwijze af. De 57jarige von Bismarck wil das met het oog op zyn mogelijken dood de schou ders van den' byna 80jarigen von Roon aan de zware lasten van het bestuur gewennen; vrywillig kiest hy daartoe den meest reactionairen minister! Inderdaad de spitsvondigheid der nationaal-literalen kent geen wanneer zij uit liefde voor de aangebeden wit willen noemen wat zwart ia. anders klinkt de juiste en mannelijke taal der liberale Volke-Zoit. «Ook ons zegt het blad heeft het einde der crisis geenszins bevredigd, wan neer wij ook al met het oog op het rusteloos voort- schrydende volksbewustzijn daarin een nieuwe periode van ontwikkeling van het Duitsche rijk zien, die zelfs vruchtbaar zou kunnen worden, indien de volksver tegenwoordiging eindelijk eens den moed had te be- iblikken nadat de Germany gestrand zee met zooveel woede, dat bet schip met water gevuld werd. Het leven van allen verkeerde in het grootste gevaar. Het was nacht. Het vaar tuig werd langzamerhand vernield, en ónmogelijk kon men zich op het dek staande houden, dat van den achter- naar den voorsteven door de razende baren werd gezweept. «Te half negen unr viel de groote mast. Een half uur later viel ook de bezaansmast, zeven ongelukkigen met zich voerende, die in de raas gevlucht waren. Het was een vreeselijk oogenblik voor hen, die zich nog aan de overblijfselen vastgeklampt hielden. Zy huorden onheilspellend kraken. De Germany^ werd stak voor stuk verbrokkeld, en nu en dan vernam men in den nacht wsnhopige kreten, hartverscheurend .Het verschrikkelijke drama beeft plaats gevonden au den mond der Gironde. Den 18de vertrok het schip van Liverpool naar Panillac, aan boord hebbende een loods der Gironde, om oponthoud bij het bin- nenstoomen te voorkomen. Zaterdagavond, >1 De cember, verbrijzelde het geheel en al op de punt der Coubre. .Aan het verslag der oScieren ontleenen rrjj het volgende t .Het vaartuig strandde des avonds te 8 uur. De booten werden door de zee verbrijzeld, zoodat het onmogelijk was het sehip te verlaten. .Toen de dag aanbrak, bleek bet, dat een ren de booten, hoewel in zaer slechten staat, nog gebruikt worden kon. Zij werd nedergelaten en men stevende landwaarts. Toen was het dat men de pink van Jozef Tristan (eiland Croix) tegenkwam en naar het schip terugvoer. .De stoomer Meedoen de Gironde verlatende naar Marseille, zond drie booten, en eindelijk konden alk schipbreukelingen bet wrak verlaten.' O .Wat in het verslag niet te lezen staat, dat is het gewicht ie dan ook ”de inn'ige afechnweljjk lijden der ongelukkigen gedurende acht- tien lange uren, waarvan twaalf doorgebracht in den donkeren, killen nacht. .Eenige o wm, spookte

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1