Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I morde. N°1306. 1873. BUITENLAND. Woensdag 8 Januari. €2, VN, srgif. an alle lts. ding. egeven. opping, iet zeer t rjjker Buitenlandscli Overzicht. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. Va do- w soort “MZ. Jsoorten, der reuk, ein, mar- ff de he- raten. :n. EN. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS ve 25 Ct. it. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2.— Deze zoo meer schitterend, 't ons dut ik het niet goede houding pbollen ren be- nat, en Deventer. ÜI.TKA- lGEN. rming. orde. Ijjke oefe- s der Je- - Opvoe- zuiten. i uisitie, de Inwendige ■k der Je- ïl der Je- le. De decld, waarin rik aan prins in „het Va- 6 Cis. aakt de en. In worden berekend naar plaatsruimte. Afronderlgke Nommers VUF CENTEN. .et een der ;ijn, en dat werk van iven beza- iedenis en md als het p gewaar- iet minder 1 tegen hoofd- i vruch- iz. zeer A 33, uit. Reeds vernam men uit New-York, dat een’ groot deel der bevolking rich niet ongenegen be-[ toonde voor eene annexatie dezer eilanden aan de groote republiek. De aldaar gevestigde Amerikanen doen natuurlijk al het mogelijke om de zaak warm te houden. Echter schijnt de al of niet toevallige omstandigheid dat een Engelsch eskader in de wa teren der Sandwichs-eilanden aanwezig is, hun eenig wantrouwen in te boezemen, althans alle Ameri- kaansche oorlogschepen welke in de Stille Zuidzee kruisen hebben bevel ontvangen zich naar Honolulu te begeven, „opdat de Amenkaansche scheepsmacht in die wateren gelijk zij aan het Engelsche eskader. Van gewelddadige annexatie cal wel geen sprake kunnen zijn; misschien vreesde men dat de half- zwarte bevolking zich door de meerdere machtsont wikkeling van Engeland zou laten verblinden. den Kerstdag feestelijk, viert den 1* Jan., maar be spaart de groote vermakelijkheden voor Driekoningen. Madrid is het eldorado der jeugddaarbij staan de kleine Eizassers weder ver ten achter. Zelfs Japan heeft de feestelijke nieuwjaarsviering. Het is misschien niet overtollig mede te deelen, dat de Japanners tot dusverre hun eigen kalender had den. Zij hebben thans de Europeesche tijdrekening aangenomen; sedert gisteren is de Japansche l"Jan. dezelfde als de onze. De gezanten van den Mikado boden hunne wenschen te Versailles aan, terwijl de Mikado zelf in zyn paleis te Jeddo receptie hield. Dit is ;Cen goede les voor de Bussen, die, ten spijt van alle beleefde aanmerkingen, de Juliaansche tijd rekening behouden en er hardnekkig in volharden om steeds twaalf dagen bij de beschaafde wereld ten achteren te zijn. By gebreke van andere belangrijke staatkun dige gebeurtenissen is de Fransche pachter der speel bank te Homburg van plan er een in het leven te roepen. Nadat men „nrbi et orbiM per telegraaf bad aangekondigd dat hoewel men nog tot het eind van 72 recht had de speelbank te exploiteeren, de admi nistratie zelve reeds den 29n Dee. de bank had ge sloten wegens „al te sterken en onstuimigen” toeloop, had men plan den 2n Jan. den volgenden „coup de theatre” te doen. Dan zouden de speelzalen geopend, de groene tafels gereed en alle croupiers verzameld zijn, en het publiek uitgenoodigd worden op de ge wone wijze bij „trente et quarante" en „roulette'* zijn geluk te beproeven. Natuurlijk zou dan een re- geerings-ambtenaar verschijnen en in naam der wet terstond de sluiting eischen. Dat is het echter juist wat men wil, om dan een krachtig protest tegen rechtsverkrachting te kunnen doen hooren en te ver klaren, dat men slechts voor het geweld zal onder doen. Den 9n Jan. zal dan een algemeene vergade ring der aandeelhouders worden gehouden en hun een adres aan de regeering om schadevergoeding ter onderteekening worden voorgelegd, daar de oude con cessie van den landgraaf tot 1896 loopt. De scha devergoeding van nu af tot dat tijdstip heeft men naar de gemiddelde dividenden der laatste jaren op nestig inülioe» franct berekend. De heer Blano, de pachter, heeft reeds verscheidene voorname advocaten te Parijs aangezocht, in deze zaak van internationaal recht te willen pleiten, en zal ook, naar hij beweert, een hem gunstig advies der rechtsgeleerde faculteit te Bonn overleggenja zoover denkt hij de zaak door te drijven, dat hy de tusschenkomst der Fran sche regeering wil inroepen, op gevaar of van aan leiding te geven dat de nauwelijks herstelde vrede weer wordt verstoord. De politieke horizont begint dus weer te betrekken1 1 Jan. zoo t weest voor de Parijzenaars. Het gelegenheid wezen om voorstellingen weder Het jaar 1873 is met FRANKRIJK. schryft U Ttmpt is genadig ge- - 11 “t zou een schooue i de traditioueele plaatjes en eens voor den dag te halen, een glimlach begonnen, moge de barometer zijn best doen dat die eerste zonnestra len door vele anderen gevolgd wordeu! Stelt u gerust; ik zal weerstand bieden aan de verleiding om in meteorologische beschouwingen te treden. Ik heb gisteren gedaan als ieder anderik heb met de menschenmassa mede geflaneerd en mij het onschul dig vermaak gegund in de algemeene vreugde te deelen. Het is gewoonte om op dezen feestdag te schelden, dien velen van ons dan ook voorzeker alle reden hebben te verfoeien. Maar de groote massa, het ware publiek, schijnt die meening met toegedaan. Van de Madeleine tot de Bastille hadden de boule vards den levendigsten en vaak vermakelijksten aan blik. De kleine kraampjes en tenten hebben, dunkt mij, goede zaken moeten maken. Bij de Bastille waren de ware veriooningcn voor het volk. De goochelaars en kunstenaars, zeer goed wetende dat die dag door geen tweeden gevolgd wordt, hadden al hunne uit hangborden en hunne verleidelijke en aanlokkelijke voorwerpen naar buiten gebracht i apen en wijze hondjes, den man die alle vogels kau nadoen, kaart legsters en kermisbelden, de dikke dame, die in den Elzas geboren was en voor Frankrijk opteerde, in één woord, men had er alles naar ieders smaak. Het is ieder jaar volmaakt hetzelfde, maar nu was het weder schoon, de hemel blauw, de zon groote ster van het planetenstelsel heeft weinig goedgunstig behandeld, d..t ik dan billijk acht dat ik hare f constateer en haar daarvoor namens mijne medebur gers dank zeg. De 1" Jan. is geheel een Fransch, althans een zui delijk feest. De volken van het noorden houden zich aan het Kerstfeest, en dit schijnt hun voldoende. lu den Elzas is do Duitsche gewoonte in vele familiën naast de Fransche traditie blijven bestaan, tot groote voldoening der kinderen, die voor beide feestdagen gelijken eerbied koesteren. De Kerstboom brengt speelgoed, Jaiïuari lekkernijen; de kinderen ontvan gen van twee kanten, den 25" Deo. spreekt men Duitsch, den 1" Jan. Fransch, het feest wordt voort- gezet met een tusschenruimte van 8 dagen. In Ma drid doet men het echter nog beter: men gedenkt De Fransche republikeinen zijn ontevreden op de „commissie van dertig”, die de constitutioneele wij zigingen moet onderzoeken. Zij komen tot het ver moeden, dat de beide sub-com missiën met voordaebt uiterst langzaam werken om zoo de hervormingen op de lange baan te schuiven. Het is ecu feit, dat het onderzode niet vordert en de verklaring ligt ▼oor de hand: de rechterzijde wil geen hervormin gen en zoekt tijd te wiunen. Gisteren is de zit ting hervat; men kan dus nieuwe stormen verwach ten. Eerst over dc quaestie Bourgoing, dan ook ▼oor het voorstel-Dufaure. Het Journal OJJicitl spreekt al de berichten tegen over de oneenigheid tusschcn de beide gezanten te Rome en zegt uildrukkelijk, dat de gezant bij de Italiaansche regeering, de heer Fournier, geheel vreemd is aan bet vertrek van Bourgolng. Deze verklaring is voor al merkwaardig, omdat daaruit blijkt dat de regee ring niet voornemens is den heer Fournier op te offeren. Meer en meer blijkt, dat de geheele quaestie eene intrigue is van de rechterzijde tegen Thiers en den minister de Rémusat. De heer Corcelles schijnt nu bepaald ongenegen het ambassadeurschap bij den paus op zich te nemen. Een besluit van den koning van Pruisen van 2 Jan. bevestigt niet alleen het gerucht omtrent de benoeming van den heer von Roon tot minister president, maar benoemt hem tevens tot minister zonder portefeuille en tot veldmaarschalk, en den luitenant-generaal von Kamccke tot Pruisisch minis ter van oorlog. Die nieuwjaars-verrassing moet het orgaan van den minister von Eulenburg niet zeer welkom geweest zijn. Hoewel alles bij het oude en von Bismarck de groote man blijft, zooals het blad herhaaldelijk verzekert, ziet men dat de koning den reactionairen von Roon, den tegenstander van de liberalere richting in het kabinet, van de Kreiwrdnung, van de hervorming van het heerenhuis enz. enz. met eer overlaadt en voor hem eene sinecure in het mi nisterie schept, terwijl aan von Bismarck bijna alle invloed op de binnenlandsche aangelegenheden ont nomen wordt. Wanneer het presidentschap van den ministerraad slechts een eerepostje is, dnn had von Bismarck dat kunnen behoudcu en zijn naam aan het ministerie kunnen blijven schenken, wanneer niet, zooals thans zonneklaar blijkt, de reactionaire ministers den rijkskanselier een nederlaag hadden toe gebracht. Dc liberalen zijn zeer ontstemd. De Weener Montagi-Revue meldt het volgende: In diplomatieke kringen wordt gezegd, dat de graaf von Beust, zich rechtstreeks tot den hertog de Gramont heeft gewend, met het verzoek om hem de dépêche kenbaar te maken, waarin de door den voormaligen Franschen gezant aangehaalde uitdrukkingen zouden voorkomen, vermits de granf von Beust zich niet weet te herinneren, ooit deze of eene dergelijke uit drukking mondeling of schriftelijk gebezigd te hebben. Men verwacht te Weenen, dat het ontwerp op de rechtstreeksche verkiezingen ook zal worden uit gestrekt tot Galicië; van een verdrag met de Polen schijnt geen sprake meer te zijn. De dood van den koning der Sandwichs-eilanden oefent waarlijk ook invloed op de algemeene politiek ENGELAND. We hebben nog geen melding gemaakt van 't op merkelijk feit, dat onlangs, op last van aartsbisschop Manning, in al de Katholieke kerken van Londen gebeden worden opgezonden tot het doen op houden van den voortdurenden regen. Thans ktinnen we daarbij nog meedeelen, dat ook in de Anglicaan- schc bedehuizen van da hoofdstad ’t gebruikelijk „gebed om mooi weer" is afgelezen bij welke gelegenheid don Hemel werd onder ‘toog gebracht, dat, ofschoon eenmaal *t menschdom voor zijn zonden verdronken werd, op acht personen na toch ook de belofte geschonken werd, dat zoo iets nimmer

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1