BINNENLAND. Laatste Berichten. 4 AMERIKA. Burgerlijke Stand. t me-scho'en bey ry den de ouders van de zorg voor de kleine kinderen; 15 volksbibliotheken verspreiden Ontwikkeling onder het volk en 23 theaters houden de fautasie gespannen. Op muzikaal gebied treedt de Smgacademie op deu voorgrond, terwijl de ka pellen van Bilse in de Passage, Wiirst en Güng'l in het Concerthaus en Ritter von Brenner in de Villa Colonna en Sotnmeri-Salon met elkander wedijveren ora olassieke muziek goedkoop en toch goed op te voeren. Op dramatisch gebied treedt het hoftheater op den voorgrond, waar gemiddeld jaarlijks 101 op voeringen aan de classieken gewijd worden; verder het National-theater, dat vau 250 voorstellingen 126 avonden aan een classiek repertoire wijdt. Het brood des lerens wordt uitgereikt iu 29 parochiën niet 46 kerken en wel door 121 Protestantsche leeraars, die hierin der bevolking opwekking bieden; 41 begraaf plaatsen dragen zorg roor de laatste woning der menschen Vijf maatschappijen verzamelen op zeer primitieve wyze de faecale stoffen, voor zoover die niet reeds door de ongedekte goutsteenen weggedreven zijn 738 geneesheeien wuken voor de gezondheid, terwijl 51 apotheken hen in hunne pogingen voor het heil der meusohen ondersteunen. 1263 bierhuizen pogen den dorst der bevolking te lesschen, terwtj'297 wijn- lokalen dat streven in de hand werken. Hierdoor vinden 1722 keiiners brood, 316 couranten, week bladen en tijdschriften zien hier het licht eu daar van 30 dagbladen; 328 vereenigingeu staan ip het officieel register, doch het werkelijk aantal bedroeg in 1871 niet minder dan 653, waaronder 98 poli tieke-, 85 weldadigheids-, 47 gymnastieke-, 47 in- dustrieele- en 123 voorschot- en spaarkasvereeuigin- gen. Hieronder behoorden mede 72 liefhebberij— tooneelgezelschappen. Wat de dagbladen betreft, zoo staat in de stad de Volkszeitung bovenaan, met meer dan 20,000 abonnenten; verder de Vosmche Zeitung met 13,000-, de Kreuz zeitung met 8500-, het Berliner Tageblatt met 8000-, de National-Zeitung met 7000-, de Spenersche Zeitung met 6000. l)e Kladderadatsch overtrof in 1871 reeds allen, met eeue oplaag van 80,000 exemplaren. De wijzigingen in het Pruisische ministerie maken nog steeds het onderwerp uit vau de beschouwingen der dagbladen en de gesprekken van staatslieden en afgevaardigden. De onafhankelijke national-liberalen trekken de verzekeringen der Provincial-Correspondent wel in twijfel, dat eigenlijk niets verandeid zou zijn wanneer zij dit trouwens niet deden, dan moesten zij waarlijk blind zijn voor de duidelijke feitendoch zij zullen tegenover het ministerie-Roon een afwach- teude houding aannemen. Niet alzoo blijkbaar de Fortschrittpartei, ILaar orgaan de Volks-Zeitung zegt, na de mededecliug vau de kabinetswijziging, vau de onderscheidingen welke aan voh Roon te beurt vielen en van bet geruststellende artikel in de Provincial- Corresponded, het volgende: „Wij hebben hierop slechts kort en bondig te zeggen dit zijn niets dan praatjes. Wanneer alles zoo Kalm en netjes gegaan was en tot een zoo nationaul-liberaal kalm en goed einde gekoiueu was, waarom dan het ver zoek om ontslag van von Roon en de aftreding van von Bismarck als minister-president? Waarom dan al dat komediespel, waaromtrent men door de praatjes der officieuse bladen niet op bet dwaalspoor gebracht kan worden? Neen, dat is met de handen te tasten. Na heeten strijd in de hoogste kringen is nu de beslis sing gevallen. Pruisen heeft geen ministerie von Bis marek meer, maar een ministerie-von Koon, en niet slechts in naam, maar ook inderdaad. Getuigen de confiscatiën der dagbladen, de intrekking der wet op het burgerlijk huwelijk en enz. De Sibylle kouit weder met hooger eischen, geen macht vau halsstarrige staatslieden zal de vervulling kunnen weigeren. Want achter die Sibylle staat een volk, dat zijn recht ver langt, staat eene beschaving, die dat recht reeds lang gewettigd heeft. „De scherpte onzer kritiek is niet alleen aan de feiten te wyten, maar meer nog aan de onwaardige, leugenachtige voorstelling der officieuse loonschrijvers. Wy willen niet dat het volk bedrogen wordt over het ernstig gewicht der wijzigingen, die hebben plaats gevonden. Het licht hierin: voor de eerste maal in Pruissen werpt de minister van oorlog zijn veto in de schaal der hoogste politieke beslissingen. En dit met zooveel kracht dat alle *regeeringsfactorcn daar voor bukken. Want men vergete het niet, zelfs de kroon was voor de Kreisordnung in het perk getreden. Eerst nu is de laatste troef in het spel om deze wet uitgespeeld, en de minister van oorlog heeft getoond dat hij de hoogste in handen had. „Het verzoek om ontslag van den minister von Roon was de opzegging van het compromis tusschen het conservatieve ministerie en de liberale meerderheid van den landdag. Prins Bismarck weet dat hij zijn po litiek niet ongestoord kan voortzetten met een ontslagen graaf Roon, m. a. w. met ontevreden en vijandige feodalen in het leger. Daarom was hij terstond bij de hand en plaatste hij zich voor de klove die dreigde te ontstaan. Wel geloofde hij in den aanvang, dat hij in staat zou wezen die weder te sluiten, wauueer hij zijnerzijds slechts enkele zaken vau ondergeschikt belang toegaf. Maar von Roon en de feodale partij, welke achter hem staat, wisten wat zij wilden. Zij stelden hunne eischen, niet gewichtig in vorm en schijn, maar in beteekenis en inhoud. En zij werden hun rijkelijk ingewilligd. De minister van Oorlog, die met de Kreuz-Zeitunyspa r tij tegen de Kreisordnung st 'mde, hoewel de koning zelf de aanneming dringend had aanbevolen, en daarna zijn ontslag vroeg, is teruggeroepen als minister-president en veldmaar schalk. l)e feodalen zyn niet meer ontevreden, maar Pruisen heeft een ministerie-von Roon, een anti- Kreisordnung-ministerie, een kabinet der Kreuz-Zeitung partij. Alle Duitsche liberalen moeten, dunkt ons, hetzelfde gevoelen als de Volks-Zeitung en hare partij, maar weinigen durven het uit te spreken. Wat de officieuse bladeu ook beweren, het is niet meer te loochenen het conservatieve kabinet heeft plaats gemaakt voor een feodaal, reactionair ministerie, Pruisen is eenige schreden achteruitgegaan. De Neue Preussische Zei tung is evenals in den tijd der reactie weder regee- ringsbiad getvorden, en openlyk drukt zy er hare vreugde over uit dat de liberalen geslagen zijn en hare partij de overwinning behaalde. „De kansen voor de wet op het burgerlijk huwelijk zijn niet vermeer derd". meldt zij met kwalijk verborgen vreugde. Ook bestaat er alle kans dat alle hervormingswetten van den minister vau eeredienst het ministerie niet zullen verlaten. „Wie kan van een kabinet-von Roon anders verwachten vraagt de Volks-Zeitung. „Het komt ons voor dat bet nieuwbakken regeeringsblad spoedig zal kunnen melden, dat de heer Falk „„wegens rede nen van gezondheid"" zijn outslag gevraagd heeft. Mocht op dat verzoek dan een niet minder gunstig antwoord volgen dan op de aanvrage van minister von Roon!" PO Wanneer men een blik werpt op de Amerikaansche financiën, dan bespeurt men dat, dank zij der opoffe ringen, welke zich de bevolking der vereenigde staten getroost, de staatsschuld sedert het eindigen van den burgeroorlog reeds aanmerkelijk ie verminderd. Bij den aanvang van de maand Maart 1869, toen ge neraal Grant als president der Unie optrad, bedroeg de geconsolideerde schuld 421,569,000 p. st. op l December 1872 slechts 351.940,000 p. st.; binnen een tijdsverloop v*n 'óa/4 jareu werd dus voor een bedrag van 69,629,000 p. st. gedelgd, terwijl in hetzelfde tijdsverloop de vlottende schuld met on geveer Slj2 millioeu p. st. is verminderd. Eene zoo snelle onafgebroken voortgezette amortisatie is óémg m de geschiedenis, eu draagt reeds rijkq vruchten. Terwijl in Maart 1869 voor de rentebetaling der staatsschuld 24,851,300 p. st. werd gevorderd, was dik jaar 20,827,000 p. st. voldoende; wel is waar is deze besparing niet geheel te danken aan de schuld- delging, maar ook eenigeriimte aan de gedeeltelijke converteeriug der 6 pCts. obligation, doch deze ware onmogelijk geweest, indien het krediet van den staat door de groote schulddelging niet zoo zeer was toe genomen. Gouda, 9 Januaui. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrijdag den 10" Jau. 1873, des namiddags ten ltyj ure, waarin zal worden behandeld: Een verzoek van de heeren W. A. G. Jansen eu K. Hollander om den grooten volmolen voor cenige maanden iu huur te hebben. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrijving van een post op de begrootiug van uitgaven dienst 1872. Een voorstel van de plaatselijke schoolcommissie om ook in de maanden Mei en September geen avondschool te doen houden. Te benoemen: Eene regentes in de beide Gast huizen. J3a£ In de zitting van Dingsdag van de arr.-rechtbauk te Rotterdam werd o. a. behandeld De zaak, betreffende een in deze gemeente gepleegd en diefstal van eeu paar bloedkoralen armbandjes, die reeds behandeld was op 19 Dec. des vorigen jaars, doch tot heden uitgesteld werd, ten einde nadere inlich tingen in te winnen ten opzichte den ouderdom van de bekl. De Off. vau Just, persisteerde bij zijn vroeger genomen requisitoir, waarbij ZEd. Gestr. eischtc dat C. N. oud 16 jaar, dienstmeisje, zou worden veroordeeld tot gevaugemsstraf van twee maanden te ondergaan iu eenzame opsluiting. In deze zaak is de uit>pr,iak. bepaald op Dmadag 14 dezer. In de derde openbare vergadering van het depar tement Boskoop, der maatschappijtot Nut van t al- gemeen trad Maandagavond als sprekep op de heer J. G. de Lange van Rotterdam, die zich door eene talentvolle voordracht van onderscheidene dichtstukken op voortrelfelijke wijze kweet van de taak, welke bij met de meeste welwillendheid op zich had genomen. De Minister van Financien zegt in zijn antwoord op het verslag der Eerste Kamer over Hoofdstuk VIIB der Staatsbegrootiqg voor 1873: Dat hij meent, dat het verstandiger is, niet on middellijk weder met nieuwe belastingplannen te komen, maar eenigen tijd van beraad te nemen, en na te gaan, op welke andere wyze men tot verbete ring zou kunnen gerakendat hij bij elke voordracht tot wijziging nimmer de zorg voor het evenwicht onzer financiën uit het oog zal verliezen; dat zijn voorstel, om van de bevoegdheid, bij art. 168 der grondwet, 2de zinsnede, den wetgever toegekend, in gewone omstandigheden geen gebruik te maken, werd verdedigd door velerlei redenen, en hij zich over tuigd houdt, dat door de aanneming veel getwist voor het vervolg zou zijn voorgekoafen. Daar de Tweede Kamer dat voorstel echter heeft verwofpen, onthoudt hij zich van verdere uiteenzet ting zyner denkbeelden. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid- Holland heeft, bij circulaire van 6 dezer (Prov. blad n°. 3) aan de Gemeentebesturen in herinnering gebracht de circulaire van 5 Januari 1867, houdende aanbe veling tol het opsporen en bekend maken van de overblijfseleu der Yaderlnndsobe kunst en beschaving uit vroegere tijden. Tevens zijn dt gemeentebesturen dringend verzocht, daaropvoorkomende gevallen te willen letten. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden: dat in het jaar 1873 zullen worden aangesteld tien surnumerairs der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, en dat in de maand Augustus 1873, op nader vast te stellen plaats en dagen, zal worden afgenomen het vergelijkend examen, waaromtrent de voorwaarden in de Staats courant van gisteren voorkomen. Door de Provinciale Staten van Gelderland is is ge kozen tot Lid der Eerste Kamer Mr. J. 't Hooft, lid der rechtbank te Zutfen, met 31 van de 57 stemmen. Door de inspecteurs van het middelbaar onderwijs is dezer dagen eene circulaire verzonden aan de di recteuren der hoogere burgerscholen, ten eitide hun mede te declen, dat het Curatorium van het Ru» dolfinura te Weenen waarin aan onvermogende studenten kosteloos huisvesting wordt verstrekt, in overeenstemming met den stichter heeft besloten, gedurende de Weener wereld-tentoonstelling aan 300 hoogleerarcn en leeraren, verdeeld in tien groepen, ieder van 30, telkens 14 dagen in dat gebouw vrije huisvesting te geven. Dit zal gedurende de zomer maanden plaats hebben, zoodat er dan gelegenheid zal bestaan, van dit aanbod gebruik te maken. La ter zal worden bekend gemaakt hoeveel plaatsen aan Nederlan 1 zullen ten deel vallen. Zij, die daarvan het genot willen hebben, zullen dus wel doen, zich tijdig daarvoor by de directeuren der hoogere bur gerscholen atn te melden, llet lot zal dan waar schijnlijk later tusschen de liefhebbers moeten beslissen. Aan het instructie bataljon te Kampen zullen eerst daags de nieuwe geweren, klein kalmer, worden uit gereikt. Naar aanleiding van de tegenwoordige weörsgo- steldheid ontvangt de leidsche Ct nog het volgende schrijven: Nopens de merkwaardigheden van den zachten winter is, om de zeldzaamheid van het ge val, de meaning geopperd of niet eene soort van mot voor de üontvjeugelige Kapel is aangezien, die In de tuinen rondfladderde, en wier komst in den Winter dan ook waarschijnlijker is. Bepaaldelijk kan ver zekerd worden dat met die bontvleugelige kapel is bedoeld de zoogennamde uommerkapel of de „schobn* lapper," die zich, als in een der zonnigste herfstdagen, op de nog overgebleven bloemen nederzette. Van die bloemen is het getal nog te vermeerderen. De Chrysanthemums bloeien nog altoos door als in het beste van het jaargetijde, terwijl de bedden met ge raniums en fuchsia's, die nog niet opgenomen zijn, niet alleen met het frissche en volle groen pfyken, maar de laatste zelfs nog een aantal bloemen dragen, zonder te verwelken. In de vijvers van buitenver blijven zijn de kikvorschen naar boven konten zwem men, waarschijnlijk omdat zij den winterslaap nog niet hadden aanvaard of na eenig dommelënWedek ontwaakt waren, cn zich verbeelden dat de zonnige dagen van April reeds waren aangebroken. Misschien zijn de kikvorschen, op den een of anderen dag door de werkelijkheid tot den waren stand van zaken ge bracht, in April vaa dit jaar nog in diepen slaap gedompeld. De bisschop van Tarbes heeft den fabriekant van een likeur, dat hij in deu handel heeft gebracht als Vimmortelle liqueur divine de Lourdescomposée par le P. Pelisse eme welverdiende berispiug toegediend, als zijnde deze handeling eene beleediging voor den godsdienst en eene bedriegerij tegenover het publiek. De bisschop, eigenaar vau de bron der grot vtui Lourdes, verbiedt formeel water daaruit te putten tot het maken van eenig likeur, onverschillig welk, en zal elke inbreuk op dit verbod streng vervolgen. Men nielli uit Leeuwarden Bij den raad dezer gemeente is van de commissie roor de strafverorde ningen eeu voorstel iugekomen, waarbij, ter vaststel ling, wordt aangeboden eene ontwerp-verordening op het aanloggen, onderhouden en gebruiken der ijsba nen in deze gemeente. De overtredingen, eventueel, van deze verordening zullen worden gestraft met eene geldboete van /I tot ƒ5. Dat de Leeuwarder-veemarkt eeoe der meest be langrijke -markten van ons land is, is ongetwijfeld een bekende zaak. De aanvoer in 1872 was, boe- wel over'het geheel 3970 stuks vee minder dan in 1871, toch weder buitengewoon groot te noemen: hij was als volgtwerkpaarden 638, veulens 26, koe ij en 32613, kalveren 7199, schapen 34516, lam meren 23946, varkens 3466, biggen 7668. meente, dat gisteren middag een aanvang nam, heeft tot laat in deu avond voortgeduurd, verschillende personen, die bij afzonderlijk geleide door de politie en marechaussdcs tot in de verhoorzaal van den rech- ter-commissaris werden geleid en tegen wie zware vermoedens bestonden, zijn in den laten avond weder op vrije voeten gesteld. Geen hunner is in verze kerde bewaring gehouden, zoodat de onvermoeide pogingen der politie en justitie niet den gcwensch- ten uitslag schijnen te hebbeu opgeleverd. Uit Breda wordt aan de Artih. Ct. gemeld Op de spoorweglijn alhier moet dezer dagen door een onbekend gebleven persoon eene verregaande balda digheid zijn gepleegd, door een wissel, en wel bij twee verschillende keeren, zoo te misplaatsen, dat de spoortrein in plaats van over de brug in de haven moest terechtkomen. Door de politie wordt die lijn thaus bewaakt. Het vermoeden rust op een onlangs wegens dronkenschap ontslagen beambte der Spoor wegmaatschappij. De heer dr. Verweij, secretaris van het Hoofd- comitó van het Roode Kruisis door Z. M. den Duit- schen Keizer, ter belooning der diensten, door hem tijdens den Fransch-Duitschen oorlog bewezen, be noemd tot ridder van de Pruisische Kroonorde 4de klasse. (H. N.) de jongens dan ook langer op de school moesten Ci dan thans veelal het geval is. En weder andereu eerden, dat er nu reeds zoo veel van een (soms karig bezoldigd) hoofd-ouderwijzer gevergd werd, dat men zijne werkzaamheden .niet ooodeloos behoefde te vermeerderen. Ten aanzien van dit laatste komt bet er alleen op aan, of een onderwijzer liefde genoeg bezit voor zijn vak, voor zijne leerlingen eu hunne toekomst en voor de belangen van hunne ouders, ja voor de verbete ring der bronnen van bestaan van al zyne durpsgt- nooten. Heelt hij daar hart voor, dan zal hij zijne overuren eu meerdere kennis gaarne aan de bevordering daarvan wijdenen de achting en liefde van allen, wier belang hij heeft getracht te behartigen, zal zijne belooning zijn. Om die reden vernamen wij onlangs met genoegen, dat de hoofd-onderwijzer te Ureterp in Friesland reeds gedurende drie winters aan verscheideue jon gelingen privaat onderwijs geeft in de landbouwkunde; alsmede dat daar onder zijne leiding een vereeniging vaa meer bejaarde landbouwers is opgericht, die '•winters ora de 14 dagen vergaderen, in welke ver gaderingen alleen landbouwzaken worden besproken en welke getrouw worden bijgewoond, ofschoon som mige leden een uur ver af wonen. Misschien is mede een gevolg daarvan, dat er in dit jaar onder het beheer van dat dorp reeds voor 6 a 700 Gld. aan gras- en klaverzaad is uitgezaaid ter verbetering van de zandgronden en ter bevordering van den wisselbouw. Als zulke voorbeelden navolging vinden, dan mo gen wij vertrouwen, dat de lust voor de beoefening van den landbouw by velen zal toenemen, dat de kennis vermeerderd en het oordeel gescherpt zal wor den, en dat wij daarvan in de toekomst een verbe terden landbouw en meerdere productie zullen mogen verwachten, tot groot voordeel van het hoofd en van de beurs. i—n.. London, 8 Januari. Te Derby is een meeting gehouden, waarop Dilke de voornaamste woordvoerder was. Er vielen zeer oproerige tooneelen voor. De vensters der zaal werden ingeworpen en tusschen de toehoorders vielen ernstige gevechten voor. ;Eene menigte, gewapend met stokken en life preserver geleidde Dilke en zijne vrouw naar het hotel. De Daily News zegt dat Graaf Schouwaloff, chef der derde sectie van de Kanselarij ,te St. Petersburg, te Londen is aangekomen. Er loopen geruchten, dat zijne zending <n verband staat met gewichtige staatkundige aangelegen heden. De heer" Broce, minister vau binnen Ia ndscbe zaken, weigerde gehoor te verleenen aan de 'deputatie, die ten gunste vau de in hechtenis genomen gaswerkers wilde werkzaam zijn. Hij raadde aan eene memorie in te zenden. Weenen, 8 Jan. Er liep een gerucht dat graaf Beust als Oostenrijksch gezant te Londen zijn ontslag zou nemen, of zou worden ontslagen. De Weener Abendpost is gemachtigd te verklaren, dat er voor het eene evenmin grond bestaat als voor het andere. Kopenhagen, 8 Jan. De Minister van Oorlog heeft bij de Tweede Kamer de nieuwe legerwet in gediend. I)e diensttijd is bepaald op acht jaren. Voor vestingwerken en oorlogsschepen wordt eene som van 17 miilioen aangevraagd. De Minister zeide, dat deze voordracht gebaseerd is op eene staatkunde van ,vre«le en van neutraliteit. Doch beide wil de Regeering ook handharen, en zij moet het kunnen, ofschoon Denemarken slechts een gering gewicht ia de schaal van Europa kau leggen. Londen, 8 Jan. l)e Pall Mall Gazette meldt, dat de heer Schouwaloff gisteren onmiddellijk na zijne aankomst eene conferentie met graaf Granville heeft gehad. Men gelooft dat hij in last heeft Engeland dc verzekering te ge»en vau de meeat-,vriendschap pelijke gezindheid van den Keizer vtin-Rusland. Berlijn, 8 Jan. De Rijkskanselier1 hee/t bij den Bondsraad ingediend een oi.twerp-orereenkomst itaet Denemarken tot regeling der ondersteuning aan hulp behoevenden en tot vaststelling der maatregelen om trent pcrsouQii d.e het laud moetaa wonden uitga- we£en. Versailles, 8 Jan. De Commissie van dertig heeft heden ecue bijeenkomst gehouden. Do voor zitter, de lieer de Larcy, heeft verslag uitgebracht over de werba mheden van de beide sub-oommis- sien gèdurende het recès der Kamer, en guf de reden op waarom het werk zo) weinig gevorderd was. De Commissie zal aanstaanden Vrijdag op nieuw een bijeenkomst hebben met den heer Thiers. GtBOHiN: 5 Jan. Thomas, onder» H van Harten en A. A. Sparuaaij. 0. Mietje, ouders A. den Edelen K. Gar- Het vervoer langs den Neder!. Rijn-spoorweg heeft gedurende de maand Deo. 187 2 opgebrachtaan rei zigers 124,560, tin goederen 44,958, aan di rect verkeer van reizigers en goederen 217,770, te zamen f 387,294. 8edert 1 Mei 1872 was de opbrengst van reizi gers en goederen 3,399,658. Het overzicht van den scheepsbouw in de prov. Groningen over 1872 doet zien, hoezeer die vroeger aldaar zoo bloeiende tak van industrie bij voortdu ring kwijnend is. In het verloopen jaar vertrokken lit die provincie slechts 22 nieuwgebouwde schepen, nl. 2 driemastschoenere, 4 brikken en 3 schoeners, (waarvnn 6 kopervaste schepen), 4 koffen en 9 klei nere zéfeschcperr. Op dit oogenblik staan op stapel of zijn gereed 13 groote schepen (waarvan koper- vast 10) pn 11 kleinere. De oorzaken van den achteruitgang iu dezen blijven in toenemende mate werken door de uitbreiding van de stoomvaart, zoo wel te land als te water. Het prov. gerechtshof in Noordholland heeft Maan dag uitspraak gedaan in de zaak van den hoofd onderwijzer 1'. Rank. Het hof heeft, wat de opgelegde straf betreft, vernietigd het vonnis derarrond.-recht bank te Amsterdam, waarbij hij, wegens de bekende mishandeling van een zijner leerlingen, tot eeue cel lulaire gevangenisstraf van 6 weken en betaling ee- ner geldboete van f 8 is veroordeeld. Het bof heeft, zich vereeuigende met de door den eersten rechter uitgesproken schuldigverklaring, met betrekking tot de straf over,wogen, dat de gunstige bekendheid des beklaagden, ook iu dc wnarucmiug zijner betrekking als onderwijzer en zijn aan den dag gelegd berouw, aanleiding geeft tot toepassing van verzachtende om standigheden en hem, onder aanneming daarvan, ver oordeeld tot betaling eruer geldboete van f 100. In dc zitting van den gemeenteraad te Huge is heden by acclamatie aangenomen liet voorstel van den burgemeester, om aan dezen een crediet te ver leenen vrtn f 5000, bit tydelijke versterking der nachtpolitie ten einde daardoor de rust en kalmte, die sedert het plegen tan den dubbelen moord zoo zeer wits verdwenen, in de stad terug te brengen. Men schryft atn t Handelsblad uit Rotterdam, dd. 5 Januari: Is er ergens iemand, die zooveel van zich liet spreken, die zóó algemeen bekend is, die zijn vak zóó wist te Verheffen, die alle standen der maatschappij wist suam te brengen en met hem en de zijnen feest te doen vieren, als heden de kapper en barbier A. B. Dirckx, alhier, die zijn 25-jarig huwelijk en het evett zoo lang bestaan zijner affaire herdaélit, door een söiróe amusante in het Verkoóplokaal aan zijn clientèle aan te bieden? Met weinig begonnen, is de kleine man thans een welgesteld burget, met zeer uitgebreide zaak en op zijne 1700 afgegeven entree biljetten voor ócn heer en dame zyu zeker 3-a 4000 personen achtereenvolgend bijeen geweest cn hebben tot aan den morgen feest gevierd. Ofsohoon wat zonderling in alle handelingen, is hij overal gunstig bekend. Ecu dcrgelyk faest is zeker nieuw cn eenig, doch hoe groot de kosten ook zijn geweest, zal de balans niet ongunstig sluiten en later hem nog on.| voorziene baten toevloeien, zóó was elkeen voldaan I Op de receptie hedenmorgen waren 400 personen, f Men meldt uit Tilburg van 6 Jan.Het gerech telijk onderzoek tot opsporing der daders van de verschillende brauden in de wijk Hasselt, dezer ge- j Het is een bekend feit da^Aether sulpkuricum door den invloed van het daglicht ozoniseert of met an dere woorden zuur wordt. De ondervinding heeft geleerd dat dit met petro leum eveueens gebeurt. Zoodra deze vluchtige olie aan het daglicht wordt blootgesteld, krijgt rij een gele kleur, tast de kurken aan en geeft slecht licht. De kleur van het glas der flesch is niet zonder invloed op deze tfhemisohe werking want is het vocht in een wit glazen flesch besloten, dau zal dat zoniseren al heel spoedig plaats grijpen. Huismoedt rs, die de petroleum goed willen houden, doen dus verstandig, wanneer zij het Vocht in een bukken flesih doen of op een donkere plaats bewaren. Zondag had to Beesd, een droevig ongeluk plaats. E*n beer (varken), die door zyu eigeuaar Jverd rond geleid langs de hofsteden, viel plotseling Verwoed op zijn meesier aan, wierp hem op den grond en beet hein zoo geweldig in de dij en aan het been, dat de man in een deern is waardigen toestand zich bevindt. Niet dan met groote moeite heeft men zich vau het woeste dier meester gemaakt. Wij hopen, dat dit ongeluk eene les zal zijn voor de politie, om niet langer tóe te stemmen, dat een beer geheel los wordt rondgeleid. De grootste ongeluk ken zijn hiervan toch te duchten. B. en VV. van Amsterdam, hebben aan den Raad rapport ingediend op de adressen, betreffende de wijze van exploitatie van deu Stads-Schouwburg. Wat aangaat bet adres der Amst. afdeeling van het Too- neelverbond, B. en VV. adviseeren, aan de adressante te berichten dat iu haar verzoek niet kan getreden worden. Immers zij verlangt een, concessie, zonder concurrentie, aan haar te verleeuen; evenpoo het hoofdbestuur van het Ned. Toon eel verbond en de Vcrecmgilu tjt veredeling vau het volksvermaak. B. en VV. blyveu bij hun voorstel van verpachting; zij zullen daarbij echter niet iu de eerste plaats op de pachtsom letten, maar gaarne de pacht gunnen aan hein, die de andere mededingers overtreft iu waar borgen vooreëh kunstlievende, maar tevens deugdelijke exploitatie. Het ideale moet intusschen met het reeele hand aan hand gaande pachter of concessionaris moet niet alleen zyu k\insttnhinttar*8n kunstkenner, «mar ook een bekwaam administrateur en financier, die zijn kraohten wel berekeut eu goed gebruikt; anders zal de onder neming voor hem slechte geldelijke uitkómsten ople veren, dié weór nadeeiig terugwerkeu op den toestand van het toouecl. Eu nu is de afdeeling van liet Nederlandsch Tooneelverbond nog niet in de gelegeu- heid geweest, wat dc administratie van een schouwburg betreft, ondervinding op te doen en beuryzen van bekwaamheid te gereu. Iu den onlangs uitgekomen Almanak voor Land bouwers en Veehouders leest men het volgende: Landbouw-ondertcijs. ,r Dikwijls hebben wij in dezen almanak gesproken over het wen^cheltjke, om reeds op de lagere dorps scholen aan de oudste leerlingen de gronden en beginselen der natuurkunde in het algemeen en die der dier-, aard-, schei- en plantenkunde in hot bijzonder te onderwijzen, ten einde de jongens geschikt te maken, later veel ónverklaarbaars in hun vak te be grijpen en tot het lezen van wetenschappelijke ge schriften over den lnndbou.v op te wekken. Sommigen noemden dit een ijdele iVensch, omdat er op de scholen reeds meer dan genoeg leervakken motten ondertvezen wordeft. Anderen meenden, dat

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2