Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1873. N? 1308. i BUITENLAND. Zondag 12 Januari. 0, I 1. en, Kennisgeving. Buitenlandse!! Overzicht. I I NOOD* 1 Fe- worden o. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. - 12.70 7.15 7.50 bjjion- E. but hof GOUDSCHE COURANT. and naar plaatsruimte. Afzonderde Nommers VUF CENTEN. i 21 ja> en goed ptuigen 1 3. •k kan Brieven ■eau van •undiff Itven len plaatsen, r zoowel de aard ia, dat De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. Deventer. f 2.70 ƒ4.90 irschjjn- Juitsch- dde ver- ons met vangen. ƒ2.75 - 6.90 s. van: r greep ons mil de heer rerk het - 2.60 In. 6.— en f8’- 5.— dl. 6.— ,dl. 6.— - 6.35 tot - 6.35 ld, - 8.30 de - 5.50 1.1- - 8.40 de - 2.60 - 5.34 n 't bezit gemoede ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centei. GR00TE LETTERS BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda, doen te weten, dat het bij art. 36 der verordening op de brandweer voorgeschreven onderzoek in woonhuizen en gebouwen op den 16“ en 17® dezer maand zal worden gedaan door Heeren Brandmeesters en Onderbrandmeesters wordende de bewoner» of gebruiken uitgenoodigd, hen daartoe in staat te stellen. Gouda, den 10® Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Droogleever Fortuijn. van Bergen Uzendoorn. van 2 Oct. gelast, overeenkomstig art. 5 van de wet van 5 Maart ’50 zouden worden onderworpen aan het onderzoek van dien raad; de uitvoering van die circulaire zou worden geschorst totdat die raad zijn advies zou hebben nitgebracht. De discussie is Woensdag niet afgeloopen, maar zou Vrijdag worden voortgezet. Omtrent de verhouding tusichen Thiers en de commissie der dertigen brengt de Agence-Havai he den zoo gunstige berichten, dat, wanneer zij beves tigd worden, men inderdaad een minu lijke schikking mag te gemoet zien. Intusacben niet dun ouder voorbehoud verdienen die mededeelingen geloof. De eerste sub-commissie zou, volgens de 4genet-Havo* met den beer Thiers tot overeenstemming gekomen zijn omtrent eene der höotdqiuestiën, namelijk het deelnemen van den president aan de debatten in het parlement. Thiers zon er namelyk in hebben toegestemd, dat hij slechts in buitengewone gevallen op de tribune zou verschijnen en dat de discussiën na zyne redevoering tot de volgende zitting geschorst zouden worden. Maar ook de tweede sub-commissie is, eveneens volgens diezelfde berichten, gisteren een belangrijke schrede gevorderd, daar zij zich in begin sel vuor het tweekamerstelsel verklaard heeft. Op de bijeenkomst der voltallige oommissie-Dufaure met Thiers, bonwt de Agence-Hatxublijkbaar hare schoonste verwachtingen. Of die verwachtingen echter op goede gronden berusten, zal de tijd moeten leeren, en al bestaat er overeenstemming omtrent eenige beginse len, dan blijft het nog zeer de vraag of men het ten aanzien van de détails en van de wijze van toe passing der beginselen wel zoo gemakkelijk eens zul kunnen worden De Corcelles is nog steeds te Rome. Een beslis sing o int reut hem is nog niet genomen. De opperpresident te Straatsburg heeft bekend ge maakt, dat het aan Duitscbers en Franschen vrij staat, om zonder pas de grenzen te overschrijden, alsmede beide landen te bereizen, alleen onder voor waarde van opgave van naam en nationaliteit. In het Pruisische buis van afgevaardigden is heden medegedeeld, dat ie ingekomen etne, door een groot aantal leden geteekende, interpellatie over het nemen van maatregelen tegen <le drukpers, wegens het af drukken der door den paus op Kerstmis uitgespro ken allocatie. Morgen zal die interpellatie wordeu voorgelezen. De minister van eeredienst heeft drie wetsontwer pen ingediend: 1°. oyer het uittreden der kerk; 2°. over de opleiding en aanstelling van geestelijken; 3°. over de kerkelijke disciplinaire macht en het in stellen van een opperst gerechtshof voor kerkelijke aangelegenheden. De minister heeft betoogd, dat het noodzakelyk is, om een einde te maken aan de tot dusver in acht genomen toegeeflijkheid, en om het hoofd te bieden aan de aanmatigingen van Rome, die thans onverholen op den voorgrond treden en eene tusschenkomst van den staat noodzakelijk ma ken. De wetsvoordrachten zijn echter, dus zeide de minister, geene door den nood geëischte wetten; zij zullen veeleer strekken om eene grondige regeling te bewerken van de aangelegenheden van alle kerkge nootschappen, welke de rechten van corporation be zitten. De hnlf-oflicieele Prov. Corr. geeft een overzicht van het wetsontwerp tot beperking van de kerkelijke I tucht- en strafmiddelen. Het blad zegt, dat bet Maandag hoofd beginsel der wetsvoordracht hierin gelegen is, I schitterende wij u gevierd. Een der hoofd personen van de laatste gebeurte nissen op het gebied der politiek is van het wereld- tóoneM afgetreden. De ex-keizer der Franschen, Na- po'eon lll, is Donderdag voormiddag te 10% uur overleden. In den laatsten tijd leed hij aan het graveel en voor weinige dagen was hij aan een ope ratie onderworpen, die hoewel tegenwoordig niet gevaarlijk toch bij uitzondering en in verband met andere ongesteldheden den dood kan veroorzaken. Dit schijnt bij Napoleon het geval te zijn geweest, zoodat de beste geneeskundige hulp der wereld, de beroemde Sir Henry Thompson, hem niet heeft kun nen redden. De dood was geheel onverwacht. De verschijnse len van gevaar begonnen zich eerst te 9 uren des ochtends te vertoonen. De onmiddellyke oorzaak van den dood is geheel afgescheiden van de jongste operatie. De keizerlyke prins, die naar Woolwich was te ruggekeerd om zijn studiën te hervatten, werd per telegraaf ontboden, maar kwam te laat. Dr. Gull en de abt Goddard werden bij den ster vende geroepen; de laatste bediende hem de laatste Sacramenten. De ex-keizerin en al de leden van het huis van den ex-keizer omringden het bed van den stervende. Eenige oogenblikken vóór zyn dood kwam Napoleon weder tot zijne kennis, en sprak twee malen met zijne gemalin. Hy stierf zonder pijn. Zijn dood wordt aan een aanval van beroerte toegeschreven. De lykschouwing zou waarschynlyk gisteren plants hebben. De koningin Victoria en de prins van Wa les hebben depeches van rouwbeklag gezonden. De tijding van den dood is overal met een diep gevoel van leedwezen vernomen. De dagbladen laten zich in zeer vereerende bewoordingen over den overledene uit. De leden der ex-keizerlijke familie, benevens de heeren Rouher, Fleury, enz., worden heden ver- wa -ht. Het stoffelyk overschot zal voorloopig in de kerk va da H. Maria worden bijgezet. Het lijk is op een paradebed neergelegd. In de nationale vergadering te Versailles is ge debatteerd over het openbaar onderwijs. Op het aan de orde gestelde wetsontwerp tot wederinstelling van den hoogeu raad voor openbaar onderwijs was door Johnston e. a een amendement ingediend, be palende dat de hervormingen door den minister van openbaar onderwijs, Jules Simon, in zijn circulaire dat de staat, welke aan de verschillende kerkelijke en godsdienstige genootschappen het recht tot vrije en zelfstandige ontwikkeling waarborgt, slechts in zoover geroepen is om tegen het misbruik van gees telijk gezag op te komen, als de rechten der onder danen van den staat, of de plichtsvervulling der laatstgenoemden tegenover den staat, gevaar loopeo. De staat kan over het algemeen slechts die straffen toelaten, welker werking zich uitsluitend tot kerke lijk gebied bepaalt. Het is het recht en de plicht van den staat, om elke overschrijding dezer grens te verbieden. In het wetsontwerp wordt voorts verbo den de toeplssiug van kerkelijke straffen, wanneer die alleen worden uitgesproken, omdat de betrokken persoon zijne ambtelijke of staatsburgerlijke plichten is nagekomen, van zyn erkend kiesrecht heeft gebruik gemaakt, of de uitoefening daarvan heeft nagelaten. Eindelijk heeft het wetsontwerp ten doel om te ver hinderen de toepassing eener straf, welke afgezien van persoonlijke krenking der betrokkenen ook in meer uitgebreiden kring ergernis moet wekken. Geen bedienaar van den godsdienst is bevoegd, om eene ker- kelyke straf openbaar te maken, met opgave van de namen der personen, die er door getroffen zyn. Da kerkelyke tucht op zich zelve wordt niet verkort, alleenlyk worden de grenzen aangewezen binnen welke zij zich kan bewegen, in het belang der openbare orde en der godsdienstige verdraagzaamheid. De Weener Pretje meldt, dat de president der Fransche republiek den Franschen ambassadeur te Weeuen, den Leer de Banneville, heeft opgedragen» om aan graaf Andrassy het diep leedwezen der Fransche regeering te kennen te geven over het iacident-de Gramont. De Deensche minister van oorlog heeft heden in. de tweede kamer de nieuwe legerwel ingediend. Bij de toelichting daarvan deed hij uitkomen, dat do grondslag, waarop die voordracht rustte, eene staat kunde van vrede en onzijdigheid was; maar dat men, om die staatkunde te handhaven, behoorlijk tooge* rust behoorde te zyn, al mocht dan ook het kleine Denemarken, Imj het ontslaan van Europeesche vraag stukken, geen belangrijk gewicht iu de schaal kun nen leggen. De oud-katholieke beweging in Zwitserland breidt zich met snelheid uit. In het kanton Aargau en in 8t. Gallen hebben gedurende de jongst verloopen dogen verscheiden gemeenten zich voor de oud-ka tholieke richting verklaard. De regeering van het kanton van St. Gallen heeft een klacht iugedieud tegen den bisschop bij den bondsraad. De bisschop heeft dezer dagen een herderlij ken brief doen voorlezen iu de kerken, waarin eene zeer hevige taal werd gevoerd tegen de oud-katholieken, Die brief was niet geschreven door deu bisschop van bet be dot Ue kanton, ma.ir door een vreemden bisschap. Niettemin had hij dien brief, alvorens daarvan af kondiging geschiedde in de kerken, moeten toezandeu aan den regeering «raad, ten eiude de vergunning te erlangen tot de afkondiging van bedoeld document. Van daar de iugediende klacht. De Aargau che regeering heeft voor een paar da gen een verbod uitgevaardigd, tegen het openbaar maken van hei nieuwe dogma der onfeilbaarheid. Noch in de kerken, noch in de scholen mag het onderwezen worden Driekoningen, lui bij uitstek Madridsohe feest, word j aan het hof van den jongen koning op Aan tal van persoücu,

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1