BINNENLAND. bij te ^onqn, hoewel hij zich niet naar Chrs!ehurst 7»1 jbégdveni Soptógen willen voorts weten, dat een veertig generaals zióli tot den heer Thiers gewend hebben om vergunning, de laatste eer aan Napoleon te moge# j^wugea. Aan allen, die tot het militaire Huis dj| Keizers behoord hebben, of die niet in actieven dif|st zijn, is die vergunning gegeven; maar aan de gc||raals, dit ip actieten dienst zyn, is te kenne| g^lf ?n, dit, J.OQ zp de begrafenis willep bij wonen, zy "vooraf hun kommandement moeteti neder- leggen. Ie Soir zegt daarentegep, in stryd met hetgeen door de Bonapariistische bladen gemeld is, dat alle generaals, die. den Minister van Oorlog vergunning hebben gevraagd naar Chislehurst te vertrekken, ten einde de begrafenis bij te wonen, een gunstig ant woord op dit verzoek hebben ontvangen. In den boezem van het linkercentrum is, bij gelegembtjd d«r verkiezing van nieuwe bestuursleden, een scneuring ontstaan. Een deel der fractie heelt zich tot een afzonderlijke parlementaire groep gevprmd, onder den naamReunion de la république conser vatrice. diet .programma, dat op de eerste, voorbe reidende vergadering ter tafel kwam, behelst het vol gende: „De vtreeuiging bestaat ait conservatieve republikeinen, d. w. z. uit mannen, die overtuigd zijn'dél thans de republiek de eenige in Frankrijk mogelijke regeeringsvorm is, maar dat zij bepaald conservatief moet zijn. De meeting heeft het voor nemen, om, buiten alle uiterste partijen om, de staat kunde te schragen, welke te gelijkertijd het uitvloeisel is der boodschap van den president der republiek en van de, in de zitting van 14 December, namens de regeering, door den grootzegelbewaarder afgelegde ^erkiaringen. De zoo pikante en ietwat scherpe biographie, welke Gambetta in *yn Republique franqaise van Napoleon III gegeven heeft, wordt thans reeds over troffen door de levensschets van Duportal, den be kenden redacteur van den Emancipaüur de Toulouse weïlc blad reeds herhaalde malen veroordeeld werd, wegens de daarin verkondigde theorieën. Ziehier hoe burger Duportal de tijding van Napoleon's dood in zijn orgaan vermeldt: ,/Eep telegram meldt ons, dat de bandiet vau December en Sedan, gisteren gestorven is. De openbare mqr&al is gewroken. Het publiek geweten is minder verontrust, nu het weet, dgt het monster, dat zich bezoedelde met alle miada- dpP, opgehoqden heeft te ademen. „Het nptionale eergevoel verheft ?ich weer, bij de gedachte, dat de oorzaak van allen binnen- en bui- teplandpchen smaad, opgehouden heeft Frankrijk's waardigheid te beleedigen. Hoe aangenaam is de lezing van de zoo korte en krachtige woorden, welke ous het einde melden van den groot sten misdadiger, die ooit door de justitie verschoond werd! Wordt wakker in upr lijkkisten, gij geliefde dooden, die door fiem naar de galeien gezonden werd! Martelaars vdn Cayenne en Lambessa, verheft u, om met otis, bet bittere geuoëgen te smaken, dit graf te beschimpenP' ENGELAND. De strike van mijn- en ijzerwerkers in het zuide- lylte gedeelte van Wales, reeds in de laatste dageu van Dec. aangekondigd, ia eene werkelijkheid gewor (1en. De ijzergieterijen in Glamorgan en Alonmowtks- hire-s.aau stil, en niet minder dan 70,000 workliodeu hebben den arbeid gestaakt. De aanleiding tot het gebeurde ligt (gelijk vroeger reeds koitelijk is mede gedeeld) ia eene kennisgeving vau de eigenaars der ijzergieterijen dat zij, met bet oog op den tcgru- w oord igen stand der prijzen, de nrbeidsloonen met tien per cent zouden verlagen. l)e werklieden out- kenden de juistheid van dit argument, daar volgens ben de publieke prijsnoteeringen geene aanleiding tot vermindering van loonen gaven, en stelden van hunne zyde voor, dat bij wijze van arbitrage de be wering der meesters zou worden beoordeeld, dat de genoteerde marktprijzen niet de werkelijke prijzen waren, waartegen zij hunne producten hadden af te zetten. De meesters weigerden de zaak door scheids rechters te luten beslissen, maar boden den werklieden *ant dat afgevaardigden van hunnentwege zich door buage van huune boeken zouden orertoigen van de noodzakelijkheid der verlaging van de arbeidsloouen, toezeggende dat die verlaging slechts tot den eersten Maart "zou worden toegepast, en dan, zoo de stand van de markt het toeliet, de arbeidsloonen op nieuw zonden geregeld worden. Op eene aluemeene verga dering van werklieden te Merthyr gehouden, werd dit aanbod afgewezen en by den oorspron kei ijken eisch van een scheidsgerecht volhard; en toen de meesters op hun stuk bleven staan, staakten de werk lieden op de ijzergieterijen het werk. Toen de ei genaars der ijzermijnen daarop verklaarden met de ijzerfabrikanten gemeene zaak te maken en de ar- beidsloonen der mijnwerkers mede te zullen vermin deren, strekte de werkstaking zich ook tot de mijn werkers uit. De Daily Newsvan de strike gewag makende, zegt, dat er vrees bestaat voor wanorde lijkheden. De Times geeft den raad, dat in de groote nijverheids-inrichtingen van Wales het stelsel van betaling worde ingevoerd, dat in de fabrieken van Yorkshire zoo uitmuntend voldoet. Aldaar ontvangen namelyk de mijn- en ijzerwerkers, behalve hun vast loon, zeker gedeelte van de winst. Door dezèn maat regel wordt het billijkheidsgevoel van den werkman bevredigd en zijn ijver geprikkeld voor het belang der onderneming, welke ook de zijne is geworden, Aangaande de laatste oogenblikken van den ex- keizer der Franschen, Napoleon III, worden nog de volgende bijzonderheden bekend gemaakt. Zoo dra de toestand van den zieke zulk eene dreigende wending had genomen, werd de ex Keizerin aan het ziekbed geroepen, doch Napoleon scheen haar niet meer te hefckenuen, zijne krachten namen snel af, en anderhalf u\lr later was hij een lijk. Om zijne le gt rstede stonden, of lagen in de laatste oogenblikken geknield (behalve de priester Goddard, die onmid dellijk geroepen was, en behalve de keizerin), de hertog van Bassano, de burggraaf Clary, graaf Davillier, de heer Pietri en madame Lebreton. De zoon echter, die eerst uit Woolwich was ontboden toen de krachten des keizers afnamen, kwam te laat om zijnen vader de oogen te kunnen toedrnkken. De Keizerin voerde hem onder luid snikken naar de sterfkamer, beiden lagen gedurende geruimen tyd aan de zyde van het bed geknield en legden kleide palmtakken op de borst van den doode. Napoleon III had, sedert ongeveer tien uur van den avond, welke zijne overlyden voor afging» in een voortdurenden staat van bewusteloos heid verkeerd, en gaf zonder merkbare teekenen van smart den geest. Onmiddellijk na zijn dood werden depeches gezonden aan prins Napoleon, princes Ma- thilde, den heer Rouher, generaal Fieury en andere vertrouwde vrienden van het huis des ex-Keizers, welke allen reeds te Chislehurst zijn aangekomen. Toe gelaten werd overigens op den dag van het overlijden niemnnd dan de hertog en de hertogin van Teek (prinses Mary van Cambridge), de graaf de la Cha- pelle, die sedert verscheidene maanden met den keize* gewerkt had, en de heer René du Pont-Jest, van den Parijschen Figaro. Van koningin Victoria werd reeds te 1 uur eene depoche van rouwbeklag uit Osborne outvangen, en het kleine telegraafbureau te Chislehurst wat tot laat in den nacht zóózeer met depeches overladen, dat het nauwelijks in den dienst kon voorzien. Aangaande het toekomstige verblijf van de ex- Keizerin Eugenie en haren zoon is nog niets vastge steld. Indien het van de keus van eerstgenoemde had afgehangen, zou zij zich reeds voorlang te Tor quay hebben gevestigd, doch overwegingen van anderen aard hadden belet om aan dit voorneroen gevolg te geven, zooals de zucht om in de nabijheid van Lon den en van de militaire aendemie van Woolwich te blijven, waar, gelijk men weet, de ex-keizerlijke Prins sedert eenige maanden studeert. Eene bijzonderheid kan nog hier worden bijge voegd, namelijk dat Lucien Bonaparte, die sedert verscheidene jaren in Engeland vertoeft, zich nimmer met de politiek bemoeide, en zich vooral met philo- logiscbe studiën bezig hield, vrij ernstig ongesteld is geworden. OLclioon overigens vrij van bijgeloo- vigp vooroordeelen, hield hij, naar men zegt, zich toch sedert jaren overtuigd, dat zijn leven met dat van zijn neef onafscheidelijk verbonden was en dat hij dezen niet lang zou overleveu. liet ware niet onmogelijk, dat de dood van laatstgenoemde eene ernstige terugwerking op zijn gestel heeft uitgeoefend. Gouda, 16 Januari. In deze gemeente zijn in liet jaar 1872 geboren 360 m. 847 vr. totaal 707. Overleden 295 m. 286 vr. totaal 581, en er zijn 164 huwelijken gesloten. Pe bevolking op 31 December 1872 was 7860 m. 8729 vr. totaal 165S9. Het dienstmeisje C. N., die alhier in de vorige maand een paar bloedkoralen armbandjes ontvreemdde, werd in de zitting der orroudissements rechtbank van Dinsdag veroordeeld tot gevangenisstraf van één maand, te ondergaan iu eenzame opsluiting. In de gemeente Waddinxveeo, zijn in het jaar 1872 geboren 207, waarvan 2 onecht. Overleden 141, levenloos aangegeven 7. Huwelijken 19. Inde gemeente hebben zich gevestigd 312 personen, en vertrokken zijn 302 personen. De laatste op Donderdag gehouden Nutslezing te Haastrecht gaf weder algemeeu genoegen. De heer D. 11. Meijer, van Hekendorp, gaf een belangrijke voordracht ten beste, get.teid „Een reis naar de onderwereld.Onderscheidene sprekers, de hh. Mac- kenstein, Muller, von IJzeren, Meijer, verhoogden het genot van den avond door verschillende bijdragen. De te Ouilewater gevestigde afdeeling der lloll. Maatschappij ter bevordering van den' LandbottvT heeft in hare vergadering van 10 dezer besloten het vijfentwintigjarig bestaan der afdeeling in Septem ber van dit jaar feestelijk te herdenken. In dezelfde vergadering werd tot vice-voorzitter Reeling gekozen de heer van Burnt Benich<%. n Uit Lóngeruigeweide schrijft men di, 13 Jan.: Den "lOden dezer bad alhier eéfte* mletlng plaats, om te overleggen welke maatregelen men zonde kan nen aanwenden om de indeeling dezer gemeente bij de gemeente Waarder, welke door HH. Gedeputeerde Staten is voorgesteld, te voorkomen. Algemeen werd erkend, dat die indéeling, om verschillende redenen, niet anders dan tot groot nadeel en ongerief der in gezetenen van Langeruigeweide kan zijn, en dewyl men daardoor ook den zoo algemeen hooggeachten Burgemeester dezer gemeente zou moeten missen, ver klaarden zich alle mannelijke meerderjarigen dezer gemeente, (met Uitzondering van één) voor bet voor stel, om vooreerst bij een eenvoudig adres „aan hb. Gedeputeerde Staten eenige der bezwaren kenbaar te maken, welke men tegen eene indeeling, by welke gemeente dan ook, heeft. Zaterdag avoud had er in de gemeente Hekendorp een hoogst belangrijke bijeenkomst plaats. Sedert eenige dagen was het plan van het provinciaal gou vernement bekend om o. a. ook Hekendorp bij Oude water In te lijven. Reeds dadelijk riepen deze en gene: „Moet de gemeente hierover het stilzwegen bewaren?" totdat ze onderling overeenkwamen om bij elkander te komen. Er kwamen soovelen dat alleen het kerkgebouw de ruimte hoed om te beroadelagen. Een dér ingezetenen was dó'of enkelen uitgenoodigd om de vergadering te leidöb. Na een kort woord vroeg de spreker, bij opstaan of zitten te beslissen of hy de vergadering tot de benoeming van eeo com missie al of niet moest blijven leiden Allen ver langden dat hij zou voortgaan. Nu had er een ernBtige 8amenspreking plaats. Allen wenschten met waardig heid en kracht te protesteeren tegen de vternietigiug van Hekendorps zelfstandigheid. De vele eu gewich tige bezwaren werden in een adres vercenigd, wellc adres, na voorgelezen te zijn, onderteekend is gewor den door meerderjarigen, maar bovenal door alle hoofden van huisgezinnen uit Hekendorp. Men meendo in deze meer op de qualitcit dan op de quantitett te moeten letten. Meer dan hoïtdtfd inteckenaars wer den er geteld. Wijders werd er door de vergadering een commissie benoemd, die volmapht kreeg om in het belang der gemeente al die maatregelen te nemen, welke noodig mochten zijn om zoo mogelijk de ramp: de verceniging van een klein, maar stil en welvarend plaatsje met een met schuinen sukkelend, arm stadje, te voorkomen. Allen verklaarden dat zij gewillig wilden opbrengen de lasten aan de geroeepie verbon den en dat ze nn, na eerst zichzelf jaren lang door hoogen omslag gered te hebben, zeer gaarne van dé eer verschoond wenschten te blijven om bij het arme Oudewater gevoegd te worden, om dit stadje in fi- nancieelen nood bij te staan. Misschien rijn we spoe dig in de gelegeuheid om het adres mede te deetcn. De commissie bestaat uit de heeren D. 'li, Meijer en C. Hoogenboom. Als plantsvet-vangere de heereu J. Van der Wiud en C. Straver. In Fopekop en Lsngeruige Weide lijn ook adressen geteekeodj om zoo mogelijk de onafhankelijkheid te handhaven; Niet alleen dat de drie gemeenten vreezen dat ze bij eene andere gemeente zullen worden ingelijfd, maar ze hebben 'tin hun adressen sterk doen uitkok men, dat ze hun burgemeester 't liefst willen behouden. If"lf 1 t'S' n, u- j Het gezonken schip, dfit sedert 5 Deeemberjl.de scheepvaart door de Gouwe belemmerde, ie thans urt den weg geruimd. Nadat het duidelijk wad geworden, dat de lichting van hot vaartuig geschiedde op een wijze, strijdig met het algemeen ibêlaog, heeft de llooge Regeering die lichting doen plaats hébben fcegeu inbeslagneming van schip en lading, teil einde daarop de kosten te kunneu verhalen. De ledidg werd ga- licht met hulp van een duikertoestel van den hee* W. K. ter Meulen, van Bodegraven; het schip door den heer Hoebec, van Dordrecht. -1 j De heer J. L., Ciuysenaer, civiel-ingenietir te Brfda, is, naar men weet, bij Koninklijk bespit van den 10" Januari, ter beschikking gesteld van don Gouverneu^- Geneiaal van Ned. Indië om met dé vereiichte spoor wegopnemingen op Sumatra te worden belast. Naqr verwacht wordt, zal deze ingenieur, met bet hem toe te voegen personeel, in het begin van Maart met ee» stoomschip der stoomvaartmaatschappij //Nederland* naar Indië vertrekken, om aanstonds met de opnemin gen een aanvang te maken. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zittin gen van 14 en 15 Januari. In deze zitting is de begrooting der Staatsspoor wegen met algemeenc stemmen aangenomen. De Mi nister heeft verklaard dat er een overeenkomst ge sloten is tot verzekering van het onafhankelijk verkeer op den spoorweg RozendaalBreda. I)e Minister bleef by het stelsel om nu reeds te deuken aan uit- breiding van het spoorwegnet; spoedig mil deswege een voorstel aan de vertegenwoordiging gedaan wor den. De 8toombootdienst tus9chen Rotterdam en Fëijenoóftl zal in Februari op alleszins voldoende wijze geregeld worden en de tijdelijke toestand in den loop vao 1873 beëindigd ziin. Binnen zeer kor ten tijd zal er eén nieuw reglement vastgesteld wor den op de doorzaait der brug te Dord recht, zoomede het reglement en tariqf op de «aart van het kanaal door Walcheren. In de zitting van gisteren was aan de orde het hoofdstuk binnenl. zaken der stantsbegrooting. De beraadslaging daarover is niet afgeloopcn. Deafdee- lingen waterstaat en onderwys gaven aanleiding tot discussie, doch zijn afgedaan. Heden zullen de overige onderdeden behandeld worden, alsmede het voorstel betreffende de kanaalmaatschappij. De minister van binnenl. zaken heeft o. a. den heer Messchert van Tolleohoven geantwoord dat hij niet voornemens is e#n« wijziging der onderwijswet voor te atollen ia den door dat lid verlangden geest. In weerwil dat de Minister van Oorlog den dienst tijd van jongelieden beneden 18 jaren die zich bij het leger willen verbinden, van 10 op 5 jaren gesteld heeft, is de annvraag om in het leger opgenomen te worflen uiterst gering; "bij verschillende compagniën infanterie is het getal vrijwilligers niet hooger dan 10 en nog minder. Lüidens een vrij betrouwbaar gerucht 't welk wij daaromook niet aarzelen op té nemen zou de politie in de woning van den verdachten de Jong bescheiden hebben gevonden, vermoedelijk afkomstig uit het huis van de vermoorde mevrouw de weduwe vun der Kouwen. Óok zouden zich zeer bezwarende getuigen tegen de drie verdachten hebben opgedaan, zoodat er noe langer zoo meer zekerheid ontslaat, dat de politie spoedig bot overtuiging d«r schuld zal komen. (Dagbl) Blijkens bij de Regccring ontvangen bericht zijn ann de uavormelde Nedorlandsche inzenders op de internationale tentoon stelling ran Peru, te Lima in 18)1 gehouden, zilveren medailles toegekend, als: dan de heeren van Znylekom, Levert en Cie., te Amsterdam, voor likeuren; aan de heeren E. li. krelage eu Zoon te Haarlem, voor verzamelingen nyacintlicnaan de heeren Tresling en C0., te Am Sterdam, voor cliroinolithographié eu drukwerken in kleureu. De opbrengst van 's rijks middelen over 1872 is geweest als volgtdirecte belastingen/22,617,202.03 iu- en uitgaande rechten 5,444,885.59 j nccijnsen 30,062,152,52; waarborg eu belnstiug fax gouden en zilveren werken/329,199.95 indirecte belastingen I8,49I,262.65I/a domeinru 1,454,099.65-% pos terijen 2,562,640.92; rijkstelegraphcn/OM.l 35,7O1/^ 8t«nts:oterij ƒ413,906 50; acten voor de jacht en visscherij 128,401.00; loodsgelden 963,409 28,/a- Totnnl 82,511,301.867», zijnde/4,8)3,834.1878 meer dan de opbrengst iu 1871. De raming was ƒ74,344,330.50. Naar wij* uit goede bron vernemen, is den heer dr. Liudo, te 's Graveuhage, de betrekking vau inspec teur bij het middelbaar onderwijs aangeboden, maar zou genoemde heer hebben verzocht daarvoor niet in aanmerking te komen. H De Amsttrdamsche Courant deelt mede: Nunr wij van got-derhand vernemen is te Amsterdam door de politia aangehouden een gouden horologie met ketting, afkomstig van de vermoorde uietr. v. dl kouwen te 's Gratenhage. liet Nieuwe van den Dag spreekt dit bericht met de meeste zekerheid tegen. Irt' de zitting van den Gemeenteraad te 's Hngo Tin Dinsdag, heeft de Burgenecster o. a. medege deeld, dat ter meerdere verzekering der openbare rust en veiligheid in de gemeente, afs gevolg vnn het daartoe onlangs verleend krediet1°- is bepaald, dht' alle avonden, feeds van ure af, de klapwa kers eu ,*tjl|q jvakeri* behalve de agenten van poli tie, jdfe wijkén der itad zullen rondgaan 2°. dat 24 stille wakers die ronde zullen doen3°. dat twee hoofdagenten van politie zyn aangesteld om den nacht dienst te surveilleeren eindelijk 4°. dat binnenkort een voorstel zul worden ingediend tot geheele reor ganisatie der gemeentelijke politie. In verband tot de toenemende onveiligheid in deze gemeente was ook een adres ingekomen, daarover beschouwingen bevattende, doch hetwelk, aJs ongeteekend, is ter zyde gesteld. Jl. Vrijdag kwamen twee voorname Engelsehen met een kotter te Texel aan. Ilun doel is zich gedurende deu winter in het noorden van ons land met de jacht te vermaken. De kotter steekt 61/2 voet diep en heeft, behalve deze twee heeren, een beman ning van vijf koppeu, waaronder twee loodsen, een voog de Zeëuwsche stroomen en een voor de Zuiderzee, en is ruim voorzien van alle jachtgereedschnppen, waaronder twee ligte ponten vooral de aandacht trekken. Elke der ponten is namelijk voorzien van een geweer ter lengte van 6 ca 8 voet, hetwelk bij wijze van draaibns naar alle richtingen kan worden gewend; zij zijn niet hooger dan een voet bovenden waterspiegel. Een schot met zulk een geweer, waarop niet minder dan 7 Nederl. oneen hagel gaat, tus- schen een massa ganzen of eenden, doet niet zelden een vijftigtal sneuvelen, ja zelfs werden er eens 84 tegelijk gedood. Voorwaar het wild op Texel gaat een donkere toekomt te gemoet, want niet alleen onder het waterwild, maar ook onder de hazen is gedurende den laatst verloopen herfst een verschrik kelijke slachting aangericht. Op deze wijze zal weldra Texel, dat voorheen zoo rijk was aan wild, niets meer voor een jachtliefhebber opleveren. Een afgrijselijk product van varken9mesting was deze week te bezichtigen bij den kastelein S. van der Plaats te Harlingen, nl. een varken ongeveer 1000 halve kilogrammen. De landbouwer Hdurides van Pingjura had dit monster aangekweekt, dat gekocht is door Postma van Kimswerd en K. Jager van Harlingen. Er behoort ongetwijfeld een bijzondere smaak toe, het spek vau zulk een oor werp een lek- kernjj te heeten. De 13jarige Johanna G., te Zwolle, heeft zich den 9den Januari, na op naam harer ouders bij een Hunner kennissen 50 Pruisische daalders te hebben geleend, in gezelschap vau het 7jarig zoontje van den machinist B., naar Arnhem begeven met het doel om vervolgens naar Keulen te reizen. De commis saris van politie te Zwolle, daarvan onderricht, wist door middel van den telegraaf des avonds nog bij tijrfs te bewerken, dat beide minderjarigen niet ver der dan Arnhem konden reizen, van waar zij onder behoorlijk geleide naar Zwolle zijn gebracht. De zelfde J. G. was niet lang geleden ook stil van Zwolle per stoomboot naar Amsterdam vertrokken. In den namiddag van Dinsdag 7 dezer zijn, gelyk de Tijd meldt, de heeren J» A. Albcrdingk Thijm en J. \V. Brouwers, pr., als voorzitter en secretaris van het Comité voor de „Intellectuele Hulde,* aan Z. H. Prins IX op te dragen door de katholieke let terkundigen en kunstenaars van Nederland, in herin nering van het laatstelijk gevierde jnbileum, door een internuntius oiitvangcu, om de boeken eu kunstwer ken over te brengen, tol voormeld einde byeengebracht. De verzameling be-taat lonter uit kunst-en letterwer ken In de jongst verloopeu twee jaren door Nederland- sdie katholieken vervaardigd en uitgegeven, en telt 43 boekdoelen. Met» schrijft uit Zeeland aan de Roti. Ct. het vol gende waaruit blijkt dat ook daar nog partijzucht iieerscht. „üeduteinle ct* vacature, heerschte in de Herv. Gem. te Kiuiniugen behoefte aan Evangelie Verkon diging. Na vooraf met heeren predikanten te hebben geraadpleegd, werd da irtoe een geschikt lokaal ge huurd, daar de kerk zelve daarvoor niet werd afgestaan, en werden sprekers uitgenoodigd, waarvan de 1ste op den eersten Kerstdag zou optreden, om dit lokaal voor dat doel te openen, hij kwam, maar kon zonder spreken huiswaarts keepen. De heer Joukmau, predikant bij de Chr. Ger. Ge meente eischte, met het wetsartikel in de hand, dat zegt, dat de gebonwen tot eeredienst besteaid 200 elleu v«n alkander verwijderd moeten ziju, dat door den Burgemeester dit artikel zou worden gehand haafd. Hoewel de afstand zoo groot is, dat in beide loka len, zonder hinder tegelijk dienst kan gehouden worden, floëh nhl teb tolle de officieel opgegeven afstand bedraagt, i* Z.Ed. Achtb. verplicht geweest genoemd bkaal te doen sluiten, waardoor tal van omgekomenen Wbfswaarts keerden, met weemoedig gevoel, 'twelk zich ook in woorden ontlastte, dat zulk een treurige zaak door een Beditnaar ctéè Evangelies was geschied; daar de verruiling fat hedf „Uw ko ningrijk kome" toch niet aan eeoig kerkgenootschap is gifijndeti. T~ A/ T~ JH H Hofcplnn om de in eest behoeftige schoolkinde ren te (jroningen dezen winter vnn goeden middag- kost te voor/ien en zoo tevens het schoolgaan krach tig te bevorderen, zal worden uitgevoerd,.dank zij hi t initaiief vau den lieer Schoften, die te dien einde weder 1000 heeft beschikbaar gesteld en de mede werking van vele anderen, die voor ruim f 1400 hebben getcekend. Alsnu zullen 615 kinderen om den anderen dag in de volksgaarkeuken gevoed worden, en wel gedurende twaalf weken. In het te Utrecht gevestigd Nederlandsch gasthuis voor ooglijders zijn gedurende het afgeloopen jaar 446 lijders verpleegd; aan 177 6 persoen werd oogheelkun dige hulp verleend en er werden 421 groote oog- operatiën volbrocht. De Ned. Industrieel heeft met genoegen opgemerkt dat ook de Vereemging tot bevordering der Fabriek en Haudwerksiiijverheid hnnr aandacht heeft geschon ken aan het denkbeeld om een regelmatige markt voor industricele waarden te vestigen, en dat deze zaak ook elders besproken wordt. Het blad wijst er echter op, dat de behoefte aan zoodanige instelling reed9 maan den geleden in den boezem der vereeuiging van en voor Ned. Industricelen was ter sprake gebracht. Het doet dit niet ai (een om voor deze vereeniging het vaderschap van het denkbeeld te vindiceren, maar ook om te herinneren, dat het in haar 44e algemeene vergadering reeds gekomen is tot een door desbe voegden rijpelijk overwogen en goedgekeurd plan, dat ook reeds door bekwame handen ter verwezenlijking werd overgenomen Het Amerikaansche blad Cleveland Hall van 26 Sept. bevat vreeselijke bijzonderheden omtrent den brand in het krankzinnigengesticht te Newburg in het noor den von Ohio. Wij ontleenen daaraau het volgende: Het prachtige gesticht was geheel van steen en had eene lengte ran 300 ei Juist waren de twee vleugels voltooid, die aan het gebouw waren toege voegd; deze hadden 300,000 doll, gekost. Door deze vergrooting kondeu er 600 krankzinnigen in het ge sticht worden opgenomen. Toen men den brand ontdekte, werden terstond de noodige bevelen gegeven tot ontruiming van bet ge bouw eu nu hadden er tooneelen plaats, die zich niet laten beschrijven. Het dienstpersoneel haastte zich om van alle zalen en cellen de deuren te openen, ten einde de verpleegden builen gevaar te brengen. Een gedeelte van hen gehoorzaamde kalm en gewillig en verscheidenen waren zelfs behulpzaam bij het redden. Maar vele anderen waren zoo verschrikt, dat zij, eerst roerloos van angst, eensklaps woest werden, de ake ligste slaakten en weenden en builden, maar niet wil den heengaan. Men kan zich niet ligt den last voor stellen, dien zeshonderd krankzinnigen in zulke om standigheden veroorzaken. Velen wilden, hunne cel niet verlaten; anderen ver borgen zich op het geheim gemak of onder huD bed, en waren door smeeken nog bedreigen van daar te verwijderen. Men was verplicht hen met geweld uit hunne schuilhoeken te halen. Sommigen verzetten zich met wanhopende kracht tegen de pogingen hun ner bewakers om hen te relden. Kemgen wilden alles medenemen wat zij in hunne kamer hadden een had zulk een pak gemaakt, dat een paard het niet zou kuniMi voorttrekken. De krankzinnige vrouwen waren nog raoeielykcr te regeeren dan de mannen. Men zag haar her- eu derwaarts loopenwoedend van angst eu allerlei mid delen beproeveu ou» te ontvluchten. Anderen weder weigerde»» bare cel te verlaten. Een groot aantal van haar werd met geweld weggevoerd, maar zy boden nog grooter weêistand dan de mannen. Eene menigte krankzinnigen, die men in een veld gebracht had, -keerden naar het brandende gebouw terug en het gevecht met hunne hrwakers begon op nieuw. Gelukkig waren mannen en vrouwen toe gesneld om hulp te verleènen. Drie kwartier na het uitbreken van den brand had een voorval plants, dat de verwarring en den schrik nog grooter maakte. Iu den koepel van het hoofd gebouw was een groot reservoir, dat 36,000 kubieke palm water kon bevatten voor de behoeften van het gesticht. Toen de stellage, waarop de reservoir rus'te, verkoold was, stortte het door zijn eigeue zwaarte naar beneden en sleepte iu etju ral zijmuren, trappen «11 vloeren roede. Buiten heerschte een vrerselijke wanorde; de meeste krankzinuingen warm in troepen verdeeld eu jn kerken opgesloten, die terstond voor dit doel waren openge steld, maar het kostte o»»izaggelijke moriteora hen iu de tuinen, velden en bosschen op te sporen en daar heen te brengen. Met geweld werden zij in rijtuigen en op wngens geworpen, onder geleide Vart de bewa kers. Men zag de ongelukkigen, bltek en ontdaan, ijlende en vechtend met denkbeeldige vijanden, met elkander of met hunne oppassers, huilend, schreeuwend, weeklagend of lachend oi wel somber eö zwygeüd en in zich zei vei» gekeerd door den ganschen omtrek verspreid. Slechts weinigen hadden nog zóóveel ge zond verstand om. de ramp te begrijpen, die hen getroffen had. De inecsten waren woest en ontem baar t het was een hel, eeii pandemonium. Het verlies voof den Staat wordt geschat op 50i0,0,00 dollars. Niets was tegen brand verzekerd. Terstond is men begonnen het gebouw weder op te trekken, daar het niet kati worden gemist. Slechts zes krankzinnigen zijn bij het onheil omgekomeu.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2