Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ECHT 1873. N° 1311. BUITENLAND. Zondag 19 Januari. i ore, Hen. «edaille. er te be- d xjjn in «8TEEK- PEN en Bulteulaadsch Overzicht. HSTTE. DENEMARKEN. ■en tot het GOUDSCHE COURANT e in den bekend el. reg D 321. I. de Don- Périer volgent «4» alken Heer L. Re 1 met bet aagver- e werking bjjeonder xerend, >et berigt levolgende dros franco BERGEN, tengel (jke 1, ia een tn J. J. ning ziek et doosje it op te van een engen. "p bet Vaticaan, dat zulke zaken te Genève gelijk iu Frankrijk, met eene scherpe n oorden- iu de dagbladen konden afloopeo, maar dat zich ruurbereidde op een kampstrijd, wurm de Regeering ra.tberaden tot het uiterste rou vol harden. Om die reden wendde de Curie zich tot den Bondsraad en gaf daar ongeveer het volgende te kennen De Fransche officieuze berichten doen het voorko men alsof de grootste overeenstemming heerschte tusschen de Dufaure-commiMie en Thiers. Intus- schen beeft de laatste 2 uur noodig gehad om zijn bezwaren te doen gelden. Vooral de beperking ran zyn recht om in de vergadering te spreken bevalt hem niet; althans niet zonder de noodige vergoe ding. De onbestemde verklaring omtrent de tweede kamer is hem lang niet voldoende. De interpellatie over bet Bourgoing-incident beeft plaats gehadhet was echter alleen de uiterste rechterzijde, die na het onderhoud met Thiers de openbare behandeling dier taak doordreef, en wetend dat zy nergens steun zou vinden, zeer gematigd op trad; Beicaetel vroeg alleen, of nit de instructies aan den bevelhebber van de Orétsoqve gegeven, bleek, dat de regeering den paus niet langer wilde beschermen en of de kloosterinstellingen te Rome van Franschen oorsprong, verder niet meer op de bescherming van den Franschen gezant konden rekenen. De minister van justitie Dufaure antwoordde na> mens de regeering, dat de bescherming in beide ge vallen voortdurend zou plaats hebben en een den paus vyandige staatkunde volstrekt niet zou worden aangemoedigd. Chesneiong dankte den minister voor de gegeven opheldering en hoopte dat Frankrijks belangen niet zouden worden afgescheiden van de katholieken. In de Donderdag door de nationale vergadering gehouden zitting heeft de heer Prax-Paris een voor stel ingediend, strekkende om elk lid van eenig ver tegenwoordigend lichaam, die geweigerd mocht hebben zijne wettige plichten te vervullen, van zijn lidmaat schap vervallen te verklaren. Dit voorstel is urgent Verklaard. Het voorstel-Simon, houdeude dat de permanente commissie van den Hoogrn Raad van Onderwijs samengesteld zal zijn uit zeven leden der Dniversi- teit, benoemd door de regeering. en drie leden van bet Instituut, bij verkiezing benoemd, is nanr de commissie verzonden, zoomede de artt 2, 3, 5 en 6. Met 658 tegen 22 stemmen is aangenomen etn amendement, bepalende dat een verbod voor het vrije onderwys door eene meerderheid van 2/3 van den Raad kan worden uitgesproken. De hier Johnston heeft een voorstel aaugekondigd, de strekking hebbende om de uitwerking van de circulaire des ministers, voor zooveel het middelbaar onderwys betreft, te schorsen, tot dat de raad een onderzoek zal hebben ingesteld. Eene interpellatie met betrekking tot dit onderwerp zal gedaan worden na afloop der beraad slaging over het thans behandelde wetsontwerp be treffende den raad. In eene door de afgescheiden leden van het linker centrum gehouden zitting heeft de heer Casimir- Périer eene lange redevoering gehouden, ten betuoge dat hij de staatkunde van den president der Repu bliek ondersteunt, maar tevens om te verklaren, dat hij niet genoeg republikein is om niet een anderen regeeringsvorm te kunnen ondersteunen indien het land dien verlangde. De ex-ministrr Gramont antwoordt in de Liberté op het schryven van von Beust. Officiëele stukken kan Gramont echter niet bybiengen; bij beroept zich alleen op zijn aanteekeningen, gegrond op mondelinge gesprekken. De hear Gramont zal het publiek ten goede houden, dat het aan zyn verzekeringen weinig of geen gewicht hecht. De begrafenis van Napoleon III heeft Woensdag volgens het »astgeatelde programma plaats gehad. Hoewel volgens het éene bericht 10,000, volgens bet andere 25,000 personen langs den weg geschaard stonden, welken de lykstoet volgde, is geen oogtn- blik de goede orde gestoord geworden. In Engeland bestond eenige vrees dat deze begrafenis ais aanlei ding tot eene republikein*che demonstratie zou wor den aangegrepen. Men kan dan ook niet zeggen dat dc Londensche politie geen voldoende voorzorgs maatregelen nam. Des morgens te 8 uren waren 2 Uit Kopenhagen wordt onder dagteekening van 9 Jan. aan de Kölnische Zeitung geschreven hDe legerorganisatie, tot invoering waarvan de mi nister van oorlog dezer dagen gelden beeft aange vraagd, berust hoofdzakeiijk op dezelfde twee grond beginselen als tot dusver, te weten de algemeens dienstplichtigheid en de oefening van alle dienstplichtige manschappen. Daarentegen heeft men getracht eene meer gelijkmatige verdeeling der manschappen over de verschillende afdeeliugen des legers te verkrijgen. De oefening en vorming der infanterie, is wat de hoofdzaak betreft, gebleven zooals bij de legerwet be paald is en zal ook verder in drie tijdperken gesplitst wordende infanterie wordt verdeeld iu 10 regimen ten en 2 bataljons benevens een reservebataljon, als mede eene garde bestaande uit een liniebatalj«n en een versterkiugsbataljou. Het getal der versterking!- bataljons wordt tot 8 verminderd, maar daarentegen zullen zij sterker zyn. De cavalerie zal bestaan uit 5 regimenten, elk van 3 eseadrons ter sterkte van 150 man. By de artillerie heeft deze verandering plaats, dat de reservebatteryen, liniebatterijen worden en dat het aantal recruten vermeerderd wordt voor de konstabels van 244 tot 288, en voor den trein van 216 op 240. Het korps der genie zal bestaan uit een regiment, in 6 bataljons van linie «n 3 ra- servebataljons verdeeld. Het korps van den trein wordt verdeeld in twee treincompagnieën en een compagnie voor den geneeskundigen dienst. Er wordt eene vermeerdering van de vaste officieren, hoofdza- kelyk 1ste luitenants, alsmede van de sergeanten voorgesteld. Deze legerorganisatie zal jaarlijks 330.000 ryksdaalders meer kosten dan de tegenwoordige. «Een eigenlijke versterking wordt alleen bij do marine beoogd. Naar voorgesteld wordt, zal de vloot bestaan uit 12 vaartuigen van de late en uit een «voldoend" aantal vaartuigen van de 2de klasse (kor vetten en schooners) en van de 3de kl. (kanooneer- en torpedo booten). Voorloopig zullen alle thans voor handen grootere oorlogschepen tot de 1ste klasse gerekend, maar langzamerhand door sterker^vervangen worden; met 1879 moeten er vier van deze (drie ran het Glattpn-model en een van het Alabama- model) aangeschaft zyn. Dit kan echter niet uit de jaarlijksche gewone begrooting gevonden worden, weshalve vdor den aanbouw van nieuwe schepen een buitengewoon crediet van 5,100,000 rijksd.gevraagd wordt. Bovendien wil men een versterkte oorlogs- haven in den Grooten Belt bij Aggersoe aanleggen, waarvoor een uitgave van een millioen rijksdaalders vereischt zal worden. ENGELAND. Weder rijn 3000 mijnwerkers in Zuid-Wales, be- hoorende bij de kolenmijn te Dowlais, het leger der werkstakers komen versterken. De vooruitzichten zijn bedroevend, vooral voor de 50,000 ijzerwerkers, die niet, zooals de mijnwerkers, van eene unie on derstand ontvangen. Men verzekert dan ook, dat ijzerwerkers gaarne den arbeid op de oude voor waarden zouden hervatten, indien valsche schaamte en het voorbeeld der mijnwerkers hen niet terug hielden. De fabrikanten in Zuid-Wales zijn schat rijke lieden, die zich niet licht tot nieuwe concession zullen laten dwingen, te minder, daar zij in dit ge val volkomen recht schynen te hebben. Hun laatste aanbod was, hunne boeken te plaatsen in handen van deskundige en vertrouwde personen, opdat blij ken zou dat de prijs van hun fabrikaat in den laat- sten tijd nie| gerezen is. Dit aanbod hebben de werk lieden afgeslagen, hetgeen op zichzelf eene onbillijkheid was. En zelfs de verzekering van een der voornaamste patroons, den heer Crawshay, dat hij kortelings groote massa’s spoorwegstaven beueden den marktprys heeft afgeleverdC alleen om zijn volk aan den arbeid te kunnen houden, zelfs die verzekering heeft de werk lieden niet tot rede kunnen brengen. De yzerwerker, zegt dc Daily News, heeft gewild dat zijn loon ver hoogd werd met de stijging van de markt; hij dient dus, op grond van hetzelfde billijkheidsbeginsel, zich te getroosten dal zijn loon met de markt daalt. intendanten der politie met 9 inspecteurs, 40 briga diers, 20 marechaussés te paard en 400 constables te Chislehurst gekommandeerd, ten einde aldaar en langs den weg dien de lyksUtsie volgde speciaal dienst te doen. Behalve de vertegenwoordiger van het En- gelsche hof, lord Sidney, namen o. a. de Russische buitengewone gezant, graaf Schouvaloff, en eene de putatie van het Italiaanscbe leger aan de plechtigheid deel. Ook vele Engelschen waren daarbij tegenwoor dig, om, zooals the Daily News zegt, «de laatste be wijzen van gastvrijheid te geven aan den banneling die eenmaal de machtigste louverein en Engeland*» trouwe bondgenoot was." Omtrent het bericht van den Observer, dat de zending van graaf Schouvaloff niets anders ten doel heeft dan de uithuwelijking ran de grootvorstin Marie aan een der Engelsche prinsen, wordt niets meer vernomen. Daarentegen meldt men uit Berlyn dat de voorstelling welke the Tiases vau de qumstie gaf, die naar aanleiding van Rusland's veroveringen iu Midden-Azië tiMschen de Russische en Engelsche regeeringen gereten is, volkomen juist is. Het ontslag van den Pruisiscben minister van land bouw von Selchow en zijne vervanging door graaf Konigsmarck is een voldongen feit. De 3taats-4n- zeiger bevatte gisteren de daarop betrekking heb bende koninklyke besluiten. De nieuwbenoemde staat bekend als een volbloed Pruisisch jonker, die, zoo als de Volks-Zeitung van hem zegt, althans «als mi nister minder kwaad kan doen dan als opper-president der provincie Posen, welke bo renal ccn krachtige hand behoeft/* De Evangelische opperkerkeraad te Berlyn heeft zich Woensdag bezig gehouden met de zaak van den veroordeelden predikaat dr. 3ydow. Twaalf Berlynsche predikanten hebben by dien raad de verklaring in geleverd, dat zy op hetzelfde standpunt staan als Syduw en wyzen op het gevaarlijke, dat in een be- vestigiug vau het vonnis van den kerkeraad zou ge legen zyn. De Belgische minister heeft nog geen opheldering gegeven omtrent de spoorwegquastie. Hij mockt ze niet geveu, omdat de niet-overdracht aan de gevormde maatschappij een andere regeling noodig maakte, waaraan hy arbeidde. De Geneefsche kantonale regeering beeft aan den Bondsraad de volgende verklaring toegezonden elke tusscheukomst van de zyde des Pausen in de inwen dige aangelegenheden des lands beschouwen wij als een aanslag op onze onaf bankelykheid. Onze waar digheid zou worden gekreukt, iudien wij er eenig antwoord opgaven. Alle verdere protesten, van deu pauseiijken gezant afkomstig zullen ter griffie worden nedergelegd. ZWITSERLAND. Omtrent de kerkelyke quest ie in Genève wordt van daar aau het Journal de De'bats het volgende ge schreven jln zulke conflicten tusschen Rome en een Gouver nement heb ik altoos gezien, dat de Pauselyke Curie eenigerinate deed gelijk de schaduw, waarvan Cham- fort zegt ontwijk haar, dan volgt zij uvolgt haar, dan ontwijkt zy u. Als een Regeering tracht te schikken en te bemiddelen, zegt de Curie: non pos- sumus! en teert haar den rug toe. Maar toont die zelfde Regeering moed en vastberadenheid, dan komt de Curie haar met vloeiende woordjes te gemoet ’tgaat wel niet van harte, maar zy doet toch deu eersten stap. „Zoo is ’t ook nu te Genève gegaan. Toen de Curie zng dat de Staatsraad vast besloten was de aanmatigingen van pastoor Mermillod tegen te gaan en dat het völk het niet alleen met de burgerlijke overheid eens was, maar dit ook te kennen gaf in verschillende stemmingen, waarin de gees elijkheid na alle moeite en samenwerking nauwelyk een dui zendtal stemmen kon bijeenbrengen, toen begreep men op bet Vaticaan, dat zulke zaken te Genève »wt, g« wisseijn; men er

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1