Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N! 1873. N° 1316. JJ BUITENLAND. T1 Vrijdag 31 Januari. ndcrs. E. Buileolandsch Overzicht. IJST. I hunt )iida. 1,1 De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. i> F des .33. .28, 3.33, 31, 3.38, .33, 3.38, 3.5, 2. 5.50, 2.5, I, 8.18. .20, 2.30, .33, 3.38, 10, 6.25, 5 4 1 GOUDSCHE COURANT. worded berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. QROOTE LETTERS .47, 8.13. 37, 8.57. der Republiek, wegens ten wordt. 8.36. 8.36. .33, 3.36, LINKER als brug. iendeweg, IETTE e. eken, uau uau uu picaiucui* rebellie, uit de orde gestoo- .38,'7.18. 1.45, 5.— f 60.— geleverd i. BANEN. iDT, De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is ƒ1.75, franco per post 2.— Tot een beslissing is men in de Fransche com missie van dertig nog niet gekomen omtrent de auaestie of Thiers bij interpellatiën het woord zal kunnen voeren. Over buitenlandsche zaken zal hij diFmogen doen. Over het andere deel, deelneming aan het debat over de biuneulandsche staatkunde, is men het nog niet eenshet amendement Delaoour (linker- mj^den), waarbij de tribune voor Thiers werd open gesteld, wanneer het onderwerp van beraadslaging een ministerraadszaalc was, werd verworpengeheele verwijdering van Thiers bij de binnenlandsche inter pellaties komt 4e rechterzijde echter wat kras voor en zij denkt nog over het amendement van Broet, waarin de toelating van Thiers buitendien nog af hankelijk wordt gesteld van het goedvinden der na tionale vergadering. Daarover zal nader worden be slist; niet on waarschynlyk dat bet gmendement-Broët wordt aangenomende meerderheid is dan des noods in de gelegenheid om Thiers geen verlof te verleenen. (Een later bericht meldt, dal dit amendement in- 1 en dat de commissie bet nu aan Thiers heeft toegezonden Overigens schijnt htt zich te bevestigen, dat deex- Keizer geen politiek testament beeft nagelaten. Zijne in 1859 gedagteekende uiterste wilsbeschikking, in vereeniging met eene tweede van het jaar 1865, bé- vinden zich, naar men zegt, in het bezit van Moc- quardhet laatstgenoemde moet, als toevoegsel tot het eerste, slechts nauwkeuriger omschreven bepalin gen bevatten, met betrekking tot de opvoeding van den ex-keizerlijken prins. - Naar aanleiding der bewering van den hertog de Gramont, dat de oorspronkelijke stukken van de afschriften, welke hij in zijn jongsten brief openbaar maakte, zich op het archief van het ministerie van buitenl. zaken bevinden, heeft men daar een onder zoek ingesteld, maar niets kunnen ontdekken. Men verneemt, dat de regeering den hertog vervolgen zal, wegens onwettige verduistering vi^i staatsstukken, eti dat er ook maatregelen genomen zullen worden tegen Emile Ollivier, die mede in het bezit moet zijn van talrijke documenten, welke hem niet toebehooren. Ziehier een lastig geval voor den heer Thiersl Hij is lid geworden der orde van het Gulden Vlies, zondet1 te bedenken, dat Napoleon de Derde het ook was. Nu schrijft het reglement dezer orde voor, dat de leden rouw moeten aanleggen, wanneer één hun ner mocht komen te overlijden. De heer Thiers schijnt echter pertinent te weigeren het reglement in acht derdaad aangenomcU is vastgestelde ontwerp ter kennisneming.) Een andere vraag is echter, of Thiers met deze bepalingen genoegen zal nemen. De nationale vergadering heeft bij derde lezing bet wetsontwerp aangenomen, houdende oprichting van bykantoren der bank van Frankrijk, op die plaatsen in de departementen waar dergelijke inrich tingen nog niet bestaan. De Morning Pott meldt, dat onder de Bonapar- tirtische partij groote opgewondenheid bestaat en dat die party in twee groepen is gescheiden, waar van de eene zich om de ex-zeizerin, de andere om prins Napoleon schaart. Het blad meent, dat de prins niet zal afwyken van de gedragslijn, waarvan onlangs is melding gemaakt, maar dat eene verstand houding tusschen hem en de staatkundige vrienden der ex-keizerin tot de onmogelijkheden schijnt te behooren. Prins Napoleon heeft in de dagblaihen bekend ge maakt dat hij elke verantwoordelijkheid voor de dezer dagen openbaar gemaakte staatkundige verklaringen of beschouwingen, van zich afwijst. In het Hongaarsche lagerhuis hadden Maandag de discussion over het budget plaats. De minister van financiën heeft de argiwnenten en bezwaren der oppositie uitvoerig wederlegd. Het deficit bedraagt in het geheel 67 milüopn en zal gedekt worden deels door do reeds gerealiseerde leaning van 45 mil- lioen en deels door de verhooging ian sommige be lastingen en den verkoop van domeinen. De quaestie omtrent de bank gaat eene bevredi gende oplossing te gemoet, zonder dat de belangen van de andere helft der monarchie daardoor bena deeld zullen worden. De uitvoering van openbare werken maakt eene leeping noodig. De regeering zal tot dekking van den waarborg voor de spoor wegen een nieuw fonds scheppen. Hel rapport der commissie over de wet tot af schaffing der slavernij op Porto-Rico is gereed en zal waarschynlyk reeds vaprgelezen zijn. Het be hoeft nauwelijks gezegd tjf worden dat het gunstig DUITSCHLAND. Van meer dan gewoon belang was de interpellatie van v. Gottberg over de toenemende emigratie naar Amerika, en de daardoo6 veroorzaakte verschijnselen van ontvolking, meer in het bijzonder in de provin- I ciën Posen en Pommeren. Het is eene bekende zaak, dai de beroemde volkshuishoudkundige Roscher in zijn boek: «koloniale politiek en emigratie* (1856), in de vrijheid van emigratie een nadeel ziet en over verplaatsing van het kapitaal klaagt. Een niet min der bevoegd rechter, de afgevaardigde Kapp, die in 1848 zelf uitweek en de Amerikaansche toestanden grondig bestudeerde, ondersteunt, in z^jie MGeschie denis der Duitsche emigratie naar Amerika,* Ros- cner’s bezwaren en waarschuwt voor de vrijheid, waar het eene aangelegenheid van zóó groot gewicht, geldt. De bespreking in de vereenigingen, vooral* ten opzichte der werking op den landbouw, en jn de pers was veelal der beperking gunstig gestemd, en men wensebte over het algemeen eene wijziging der wet van 1848, sedert 1870 voor geheel Duitsch- tand van kracl/t. Eigenaardig is het, dat, terwijl van Duitsche zijde over de naAelen der emigratie geklaagd wordt, bevoegde Fransche geleerden hierin een bewijs van energie zien, die de Germanen boven de Romanen vooruit hebben. Von Gottuerg wees op de vermindering der ar beidskrachten in de oostelijke provinciën, veelal toe- ge.schreven aan de onvoldoende loonen en aan de drukkende militaire lasten; eten verschijnsel, dat sedert den laatsten oorlog in ,ho©ge' mate toegenomen is. Volgens hem, was art. 144 der strafwet, luidende Wie zich schuldig maakt aan overtreding tot emi- gratie,’ onder voorspiegeling van valscbe voordeelen of onder gebruikmaking van, valsche opgaven, wordt gestraft met opsluiting van 1 tot 2 jaren," on vol- luidt. De commissie heeft een paar wijzigingen voor gesteld, Waartegen de regeering zich zeker niet ver zetten zal. Zij stelt voor: de toekenning van een krediet ad 30 millioen pesetas tot dekking der schade vergoeding voor de eigenaarsden termijn djer af schaffing te stellen vier maanden na de uitvaardiging der wet in de officieele Gactla en bij de wet in beginsel de volkomen vrijheid Tan arbeid te procla- meeren. Opmerkelijk zijn op dit oogenblik, waarop het ministerie op het punt is een groot succes te behalen, de geruchten omtrent bet aftreden van Zo- rilla en het optreden van een ksbinet-Cordoba (mi nister van oorlog) d. w. z. een anti-abolitionistisch ministerie. Vooralsnog bestaat er voor dit gerucht gegronde twijfel, en niet onwaarsphynlyk is het dat dergelijke praatjes met opzet door Alfonsisten en conservatieven, in één woord door de ligue der te- ganstanders van de afschaffing der slavernij verspreid worden. fc De vergadering, die in Zwitserland zal worden ge houden door de afgevaardigden van de diocese van Bazel op den 28B dezer, belooft belangrijk te worden. De regeering van Bern zal eeu voorstel indienen tot afzetting van den bisschop van Bazel, mgr. Lacbat, tot ontzegging van de uitoefening van elke bisschop pelijke functie, tol inhouding van de inkomsten der diocese, die niet met het staatsdomein zijn vereenigd, tot biet uitnoodigen van de regeering van Solothurn i te nemeu, nu de ex-Keizer gestorven is. Er zal om den bisschop het verder verblijf op het paleis 1 dan niets anders overschieten, dan dat de president te ontzeggen en eindelijk tot het verzoek aan het kapittel om voorloopig een bisschop-plaatsvervauger te benoemen, waarmee de burgers van het kanton zich kunueti vereenigen. De vijf tot de diocese van Bazel behoorende regeeringen zullen verder terstond onderhandeiingen aanknoopen over de herziening van het bestaande verdrag der diocese en de besluiten mededeelen aan de regeering van Zug en Luzern, beneveus aan den bondsraad tot mededeeling aan den pauselijken stoel. De Italiaausche minister-president, de heer Lauza, heeft in de kamer van afgevaardigden verklaard, dat de inschrijving tot het oprichten van een gedenk- teeken voor Napoleon geen, staatkundig, maar een zedelijk karakter heeft. Bij koninklijk besluit wordt, voor een gedeelte of in hun geheel, ten algemeenen nutte, de onteigening gelust van zestien kloosters te Rome, tegen inschrij ving op het grootboek van rente 5 pCts. Het keizerrijk Japan beeft den gregoriaanschen ka lender aangenomen, zoodat het jaar der Japanners, te gèlyk met dat van alle Westerlingen, met 1 Ja nuari aan vangt. W anneer, vraagt een Parijsch orgaan, zullen de Russen en Turken het voorbeeld der Ja panners volgen? FRANKRIJK. De meeste der Franschen, die bij de begrafenis van het stoffelijke overschot van Napoleon III te genwoordig zijn geweest, hebben Engeland weder ver laten; eenige hunner vertoeven echter npg aldaar,x hetzij voor hun^xenoegen of voor zaken. Getrouw aan het te ChiWhurst gegeven wachtwoord, verze keren zij eenparig, dat alles wat over eene scheuring in het Bonapartrstische kamp is medegedeeld, onwaar isdat tusschen Eugénie en prins Napoleon de beste verstandhouding bestaat, en dat hun staatkundig pro gramma zich beperkt t-t deze woorden „afwachten, eendrachtige samenwerking en hoop op de toekomst.*

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1