Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1873. N? 1318. I BUITENLAND. Woensdag 5 Februari. i uda. p't'L Buitenlandse)! Overzicht. s> C, De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. 'ii den. e 25 CL financiën De voorstemmers zijn waarschijnlijk de leden der terete linkerziide. len len. ing. ti hoest 4 Heusy c. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst Tan 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS j van van siwit- steld, s een kink- enden g van oogen eerste lozen lts. l van losse et de i den door belet n ge maakt 3ts. it, en .E. verdediging Ifde couvert kant alhier, ’t stuk over lam of hand- 9. rsoort m:. soorten, er reuk, in, mar- GOUDSCHE COURANT. een re» i oorlog overleg nees- tppen rking lende De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In dl' Stad geschiedt de uitgave in den avorra van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. i. ipót te gen te GEN; ERG. f 2.20 Tegen Elke Hoff.” over dit vraagstuk reeds wairschijnltjk spoedig o.\. Li. Indien dit werkelijk het geval is, dan zal de tegenwoordige regeering, geheel afgescheiden van de oplossing zelve, een zwaren aanval te verduren hebben. Ook al neemt men de waarheid aan van het gerucht, dat die on- derhandelingen zich tot in November des vorigen jaars beperkt hebben tot voorstellen van de zijde van Rus and, en dat de Britsche regeering geweigerd heeft aan Ruslands veroveringszucht toe te geven doo- het gezamenlijk vaststellen eene< grenslijn, fei telijk nederkomend? on eene verd?el:ng va t Azië, dan heeft de quastie «edert de zending van den graaf Schuwaloff een keer genomen, welke bezwaarlijk struoken kan met de doop de tegenwoordige Bntsche regeering, onder goedkeuring van het pa riem ent, van de peps en van de geheele natie, vooptduend ver kondigde beginselen. In de door lord Loftus te Petersburg overhandigde nota verklaarde de regeering nog uitdrukkelijk dat er, naar hare meening, geene e.genlijk gezegde tfquEestie” ten aanzien van Ceucraal- Azie bestond, en zij derhalve van geene diplomatieke onderhandelingen wilde hooren. Met het oog op de Mohammedaanscbe onderdanen van Engeland in Indië, welke zich aan eiken opstand tegen het Britsche ge zag aangesloten hebben, behoort de Bntscbe regeering geenerlei grond te geren tot het vermoeden, dat zij het met Rusland eens zou zijn en Ruslands onder nemingen tegen de Mohammedaanscbe rijken van Ceutraal-Azië in de hand zou «erken; dat zij aan Rusland de Mohammedaansche belangen in Azië prijs gaf uit onmacht of onwil, om Rusland te wederstaan. U t dien hoofde zou het toegeven aan de voorstellen, van Rusland allicht aanleiding geven tot eene ver laging van Engeiands prestige en tot den twijfel aan zijn vermogen en macht om Indië met kracht tegen binnen- en builenlandsche vijanden te verde digen." De schrijver beweert verder, dat men in Engeland, in spijt van de welwillende en vredelievende verze keringen, welke de graaf Scbuwaloff in last had te Londen te geven, zeer goed weet «at Rusland in Cent)aal-Azië drijft en welke de geheime bedoelingen van dat drijven zijn, en dat de openbare meening, met deze wetenschap, het aan liet ministerie-Gladstone niet vergeven zal, indien het, ter bevrediging zijner vredelievende neigingen, door eene overdreven too- F R A N K R IJ K. De Socicté Industrielle te Parijs wordt wegens uiet-n.ikoming barer geldelijke verplichtingen vervolgd. De aandee en zijn opeens van 500 tot 50 francs ge daald. Twee andere maatschappijen zijn in haar val betrokken. De boeken zijn ree s verzegeld en ook de lessenaars enz. in de woningen van den president en de directeuren. Wat op deze zaak vooral de aandacht vestigt, is dat de directeur van eerstge noemde een tijd lang minister was onder Napoleon III en later lid van den Senaat. Verscheidene di recteuren, die door dit voorval worden gecompromi- tcerd, zijn groot waardigheidsbekleders bij de orde van het Legioen van eer, wat aan het rechtsgeding een eigeeraardigen loop zal geven, daar zij op bijzon dere voorrechten aanspraak hebben. --- ENGELAND. Uit Londen wordt aan de Angsburger Allgemeine Zeitung het volgende geschreven //Men rust zich bier op de gebruikelijke wijze toe voor de hervatting der werkzaamheden van het par lement, dat op 6 Februari zijne zittingen zal her vatten. De heer Gladstone beeft de gebruikelijke circulaire aau de leden zijner partij gericht, waarin hij de hoop te kennen heeft, dat zij dien dag op hunne plaats iu het Lagerhuis zuilen verschijnen, vermits spoedig na de opening gewichtige voorstellen aan de overwegingen van het huis zullen onderwor pen worden. Het is bekend genoeg welke die voor stellen zullen zijn; maar men begint eraan te twij felen of de verwachting wel zal vervuld worden van hen, die meenen dat de nieuwe zitting, zonde" stoornis van wege de buitenlandsche staatkunde, uitsluitend aan de belangen der binnenlandsche wetgeving zal gewijd kunnen worden. Het laat zich aanzien, dat het vraagstuk van Centraal-Azië voor ditmaal dezelfde rol zal spelen als de Alabama-quaestie welke in de vorige zitting de aandacht van het parlement iu be slag nam ten koste der binnenlandsche wetgeving; Vau een officieele zijde wordt in Rusland beweerd, dat de onderhandelingen - drie jaren geduurd hebben, en i tot een oplossing zullen worden gebracht. gunstig luiden, hoewel de Fransche bladen klagen dat zij geen brieven en couranten meer uit Spanje ontvangen, waaruit met eenige zekerheid mag worden opgemaakt dat de Carlisten nog steeds .meester zijn van de spoorweglijnen in de noordelijke provinciën. Die onderstelling wordt eenigszins bevestigd door een officieel telegram uit Madrid, dat waarschijnlijk spoedig de dienst op den Noorder-spoorweg tot Al- sasua hervat zou worden, en wanneer men uit andere berichten ziet dat generaal Moriones zijn hoofdkwar tier te Alsasua heeft gevestigd, dan is het duidelijk dat alles wat noordelijker ligt nog in de macht is van de Carlisten, althans door hen onveilig gemaakt wordt, In antwoord op de vele klachten over de betaling der rente gedeeltelijk in geld en voor het overige deel in staatsschuldbrieven, zooals bij de wet van den ex-minister Gomez is bepaald, heeft de tegen woordige minister van financiën Echagaray te kennen gegeven zoo meu dit verlangde, een voor stel zou dZpei hom deze bepaling in te trekken en daarvoor ndiwvf belastingen te heffen. Ten aanzien van de b^jfcWndscbe schuldeischers zou die bepa ling echter In elk geval blijven bestaan. In de Deense he kamer is het buitengewoon crediet van 17 millioeu Rdl. tot den aanleg van verdedi gingswerken met 72 tegen 8 stemmen in eerste le zing goedgekeurd en het wetsontwerp daarop met 56 tegen HF stemmen verzonden naar de financicele com missie. Men verwondert ziet over dien uitslag, om dat men verwacht had dat de linkerzijde meer nog van dit ontwerp dan van de onderwijszaak geeringsquaestie zou maken. De minister van Thomsen heeft het ontwerp met talent en verdedigd. Uit Rome wordt gemeld, dat de paus in een bij zonder gehoor heeft ontvangen den Croatischen bis schep Strossmayer en hem dank gezegd voor de af kondiging van het onfeilbaarheidsdogma in’zijn dio cese. Zoo is de laatste bisschop derhalve bezweken, en daarmee de -karakterloosheid van het gansche episcopaat geconstateerd. Te Petersburg bestaat veel geestdrift voor de ex peditie naar Khiwa. Groote toebereidselen worden gemaakt en aanzienlijke personen nemen a.s vrijwil ligers dienst. Geruchten omtrent gepleegde wreed heden dragen het hunne daartoe bij. Weder zijn in de nationale vergadering van Frank- rijk de hartstochten in beweging geweest. In een paar van die onstuimige zittingen, waaraan men daar te lande van tijd tot tijd behoefte heeft, zijn enkele leveringscontracten behandeld, die in den oorlogstijd te Lyon gesloten zyn. Een rapport der rechterzijde keurde de toen genomen maatregelen afeen wel kome gelegenheid om het hart eens te luchten over de uiterste republikeinen, die toen en nu nog in de tweede stad des ryks het gezag in handen hadden. Allerlei hatelijkheden werden elkander gezegd; Gari baldi en de prinsen van Orleans kwamen ter sprake en bij slot van rekening hadden de republikeinen de eer der discussie. Na eene heftige discussie werd de volgende motie van orde voorgesteld De verga- jdering, lakende de revolutionnaire houding van hen, die in Lyon de roode vaan hebben omhoog gestoken en de belangen des vaderlands ernstig in gevaar brachten, reu voy eert de conclusion der commissie naar de ministers van binnenlandsche zaken, van en justitie. Dit voorstel weid met 559 tegen 42 stemmen aangenomen P----• uiterste linkerzijde. De bovengenoemde discussie is oorzaak geweest, dat de conferentie van Thiers met de Dufaure-com- inissie nog niet heeft kunnen plaats hebben cn er dus niets nieuws over de fffaits et gestes" dier der tig wakkere lieden te melden valt. De Pruisische kamer heeft in tweede lezing, in overeenstemming met het rapport der commissie en het gevoelen der regeering het voorstel-Gneist tot grondwetsverandering aangenomen, hetwelk zooals onze lezers zich herinneren wyziging brengt in de verhouding der kerkgenootschappen tot den staat. De uiterste rechterzijde, de ultramontanen en de Fort schrittspartij hadden amendementen, doch deze zijn verworpen en na een flinke redevoering van den minister Falk is de wet met 262 tegen 117 stem men aangenomen. De Daily News maakt een bericht van zijn cor respondent uit Berlijn openbaar, dat een nieuw licht verspreidt over de quarstie van Ccnirsal-Azië. Vol gens dit bericht heeft men te Berlijn uiijConstantino- pel bericht ontvangen van den tocncmenden angst, dien men aldaar voor de wapeningen van Rusland koestert. Men gelooft aldaar dat de voorgenomen expeditie tegen Khiwa en in het algemeen de troe penbewegingen in Rusland minder gevaar opleveren voor Britsch—1 ndië dan voor Europcesch Turkije, en de Donau waarschijnlijk spoedig een belang rijker rol zal spelen dan de Óxus. Ook te Weenen, meldt de correspondent, begint men tot die overtuiging te komen. Als een nieuwtje is dit bericht zeker der vermelding o verwaardig, maar of daaraan eenige waarde gehecht moet worden kan slechts de Üjd leeren. Dit ®ag echter niet uil het oog verloren worden, dat Ruéland’s neigingen sedert 1854 nog niets gewijzigd zijn, en dat de eisch tot vrijverklaring der Zwarte zee bewijst dit de Russische regeering geene gele genheid laat voorbijgaan om de nadeeligc gevolgen van den Krim-oorlog uit te wisschen. De officiede berichten uit Spanje omtrent den Car- wtischen opstand blijven voor de regeering hoogst

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1