Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 1319. 1873. T. BUITENLAND. Vrijdag 1 Februari. O Buitenlandsch Overzicht. Loting voor do Nationale Militie. larlem. uida. 1 Of Voor vrijstelling wegens Broeder dienst: Voor Vrijstelling van eenige wettige Zoon: De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. dienst te den EERSTE OPENBARE KENNISGEVING. Flacon by ’letterdam. GOUDSCHE COURANT. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Land- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. 'ER dezer gemeente, Staten opzendt. 60.— geleverd RANEN. DT, e. O wordt, kocht in n eigen- •zien zyn. srijgbpar. .1 men de verzwakte n in vele arwel zeg- aar vooral gebruiken >evryd te velen is :ing merk- dat men m afstand men, dat i beginnen JHANTO- ij zult U bij den uda. bril te den over door dat sven zyn r bestaat et tot in nen daar- mdig ge- it. 3 ryk. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS aansporing tot volharding. Vraagt men echter naar den oorsprong van deze agitatie, dan ziet men spoe dig dat men te doen heeft met slechts enkelen, die het volk opzetten; indien wij een Rijnschen corres pondent van de Köln. Zeit. mogen gelooven, dan is zelfs een gedeelte van de geestelijkheid niet met de agitatie ingenomen en behoeft men weinig waards daaraan te hechten. De landdagscommissie heeft bet onderzoek van het eerste der kerkelijke wetsontwerpen, dat over de op leiding en aanstelling der geestelijken geëindigd. Het is wenschelijk dat het onderzoek van de andere wets ontwerpen minder tijd zal kosten, daar zij anders moeielijk nog in deze maand in de openbare zitting kunnen worden afgehandeld. Het gebrek in Zuid-Wales is zoo groot, dat men vermoedt dat de werklieden, vooral ter wille van hunne gezinnen, de werkstaking wel niet veel lan ger zullen yolhouden. Aan de Allg. Zeit. wordt uit Stockholm het vol gende geschreven De tweede kamer van den Zweed» schen rijksdag, heeft te allen tijde eene meerderheid gehad, welke ten aanzien der gewichtigste vraagstuk ken, met name die betreffende de legerorganisatie en de grondbelasting, vijandig tegenover de regeering stond. Het is der regeering nooit mogelijk geweest, zelfs niet met hulp der eerste kamer, door de beide kamers in vereenigde zitting te laten stemmen, dien tegenstand te overwinnen. In het begin dezes jaars werden nieuwe verkiezingen voor de tweede kamer uitgeschreven, en men vleide zich daarbij met de hoop dat de regeeringspartij versterkt, en de oppositie zou worden verzwakt. Daarin is men echter teleurgesteld, vermits van de 192 leden der tweede kamer ten minste 120 tot de oppositie behooren. Daarentegen is de regeerinppartij als geheel ontbonden te be schouwen. Dit is ook feitelijk daaruit gebleken, dat de personen, welke tot dusver tot die partij behoor den, voor zoover zij herkozen zyn, in vereeniging met anderen een nieuwe partij gevbrmd hebben, welke men het centrum zou kunnen noemen, indien er in de kamer een rechterzijde bestond. Deze partij zal den gematigden vooruitgang vertegenwoordigen» en ofschoon men over het algemeen kan aannemen dat dit ook het standpunt -der regeering is, schijnt deze toch niet meer zoo onvoorwaardelijk als vroeger op den bijstand der partij te kunnen rekenen, zoo- dat de positie der regeering blijkbaar minder gunstig geworden is. Merkwaardig is voor het overige de overeenstemming, welke ten deze tusschen den toe stand van Zweden en Denemarken bestaat. Ook in Denemarken is de intelligente of doctrinaire party der nationaal-liberalen geheel machteloos geworden; ook hier heeft zich in de tweede kamer een middel- partij gevormd, aan welke het trouwens nog niet gelukt is de nationaal-liberale elementen met zich te vereenigen; en eindelijk is ook in het Deensche Folkething de macht der oppositie van de linkerzijde of boerenpartij aanmerkelijk toegenomen. Schoon men het er voor houden mag, dal de radicale partyen in Zweden en Denemarken vooralsnog niet met elk ander in een innerlyk verband staan, is het toch niet onwaarschijnlijk, dat zulk een toestand zich met tertijd ontwikkele, hetgeen dan tot onafzienbare ge volgen zou leiden. Volgens een telegram uit Madrid heeft de presi dent-minister Zorilla hoop gegeven op spoedig herstel der rust in het noorden van Spanje. In het Maes- trazgo (bergvlakte in Catatonic) waren, volgons hem, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, voldoende aan art. 28 der Wet van den löden Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), en aan art. 20 van Zyner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 (Staaieblad n°. 46), brengen ter algemeeue kennis: dat de LOTING der in het vorige jaar voor de NATIONALE MILITIE ingeschrevenen, in deze Gemeente zal plaats hebben op D1NGSDAQ den 25sten Februnrij aanstaande: dat de ingeschrevenen, naar alphabetische orde op geroepen, zelve hun nommer trekken dat ook voor den niet opgekomen Loteiing de trekking kan ge schieden door zijn Vader, Moeder of Voogd; terwijl dit, bij hunne afwezigheid, door den BURGEMEES TER of een lid van den GEMEENTERAAD wordt gedaan dat de belanghebbenden, ten einde te loten en op gaaf te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie meenen te hebben, zich op voormelden dag zullen moeten bevinden ten Raadhuize dezer Gemeente, en wel zij wier namen beginnen met de letter: A, B, C, D, E, F. G, H, I, J, K of L des voormiddags ten 10 ure en die, wier namen aan vangen met de letter.- M, N, O, P, Q, R, 8, T, U, V, W, X, IJ of Z des middags ten 12 ure; dat tot bet doen Opmaken van het benoodigde getuigschrift wegens Broederdienst of als eenige Wet tige Zoon, gelegenheid zal bestaan ten Raadhuize dezer Gemeente, Maandag den 17den February aan staande, des morgens van 10 tot des namiddags 1 en des namiddags van 3 tot 5 ure; dat zij, die zich daartoe aanmelden, moeten verge zeld zijn van twee niet hen bekende en te goeder naam staande ingezetenen, die de vereischfe getuigenis kunnen afleggen en het op te maken getuigschrift ondertee kenen. terwijl daarbij benoodigd zijn: een bewijs van het Huwelijk der Oudersde Ge- boorte-Acten van de Broeders van den Loteiing, alsmede ten bewijze van volbragte of werkeijke broe- derdienst een zakboekje, paspoort of attest van dienst bij plaatsvervanging. een bewys van het Huwelijk der Ouders. Voorts, dat de benoodigde bewijzen van werkelijke dienst of uittreksel uit het Stamboek, voor de be langhebbenden bij de betrokken korpsen zullen wor den aangevraagd indien zij zich vóór de Loting ver joegen ter Secretarie dezer gemeente om de daartoe nöodige opgaven te doen ep dat zij, die bezwaren mogten hebben tegen de wijie waarop de LOTING is geschied, die bezwaren kyhnen inbrengen bij de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, binnen Vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de LOTING heeft plaats gehad, en wel bij een op ongezegeld papier geschreven Verzoekschrift, hetwelk, met de noodige bewijsstukken gestaafd, te gen bewijs van ontvang zal behooren te worden in- gelererd bij den BURGEMpBTI die hetzelve aan Gedeputeerd* Sta Gouda, den 4" February 1873. Burgemeester en Wethouders voomoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Deoogleeter Fobtuijn. va|Beroen IJzbndoorn. Maandag is de heer Thiarrf’door de «commission des Trente* gehoord. Hy verklaarde eenig voorbe houd te maken op de twee eerste paragrafen van het 3de artikel van het aangeboden ontwerp, en heeft krachtig zijn recht volgebouden om gehoord te worden by de beraadslaging over Thlérpellatiën en petitiën betreffende de buiten- en binnenlandsche aangelegen heden van algemeen belang, zonder voorafgegane machtiging der nationale vergadering. De heer Thiers beeft verder de moeilijkheden aan getoond, voorspruitende uit de bepalingen betref fende het uitstel in de uitvaardiging der wetten, en heeft verzocht zijn recht van veto tot twee maanden uit te breiden. Hy heeft verder met betrekking tot art. 3 verklaard, dat hy zich mei het amendemeut- Duchatel niet kan vereenigen. De beer Broei heeft de volgende redactie van art. 3 voorgesieid Bij de beraadslaging over interpelia- tien of petitiën betreffende buiten landsche aangele genheden, zal de president der republiek moeten ge hoord worden. Wal de binnenlandsche aangelegenheden betreft, zullen de ministers alleen verantwoordelijk zijn voor de maatregelen door hen genomen doch indien, na beraadslag!ng in den ministerraad, deze van meening is, dat by de interpellatie of petitie de algemeeue staatkunde van bet gouvernement, waar voor de president alléén verantwoordelijk wordt ge acht, is betrokken, zal de president gehoord worden, nadat hy met den ministerraad in overleg zal zijn getreden. De heer Thiers vraagt eenig uitstel, om deze nieuwe redactie in overweging te nemen. Wal hij verlangt, is alleen ditdat het beginsel eeuer tweede kamer niet slechts in het ontwerp worde opgenomen, maar op bepaalde wijze worde voorgesteld. Tot grootere concessit n kan hij niet besluiten. Hij hecht niet aan de door hem voorgestelde redactie, maar aan ’t wezen der zaak. Hij geeft op niruw de verzekering van zijne verzoeningsgezindheid en besluit als volgt: Laat ons eensgezind voor de nationale vergadering verschijnen. Indien gij de taal der diplomaten en mannen van zaken hoordet, dan zoudt gij overtuigd worden, dat allen groote waarde aan onze eensge zindheid hechten. De commissie zou den heer Thiers gisteren we der hooren. In de zitting van Maandag heeft de nationale ver gadering aangenomen de urgentie van een voorstel om het bestuur van Lyon in te richten naar dat van Parijs en dus deze gemeente ook ouder exceptioneele wetgeving te brengen. Reeds nu ziet men in Duitschland een groote agitatie ontstaan onder de ultramontanen tegen de Pruisische kerkelijke wetten de bisschoppen ontvan gen op vele plaatsen adressen van gehechtheid en van fa

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1