BINNENLAND. Laatste Berichten. Eene stem uit Amerika. Globge Washington. geen benden meer. l>ie van S.vballs was verslagen, liet verkeer Frankrijk zou spoedig weder on gestoord bunnen plaats hebben. ZWITSERLAND. De $wijtertche Solothurner Landbote geeft bij de mededefiiog van de besluiten der conferentie van af gevaardigden der diocese Bazel een artikel", dat kan gelden voor een memorie van toelichting. Natuurlijk heffen (Ie ultrnmontaiien weder gemaakte smartkreten aan over de wreede vervolging van de kerk en het martelaarschap van den heiligen bisschop Lachuter ligt in die klachten iets naïefs; immers, de ultra- moutaneu bekommeren zich om recht noch wet, stem men hunne eischen steeds hooger, maar zoodra aan hun drijven paal en perk wordl gesteld, trachten zij niet het bewijs te leveren, dat zij in bun recht zijn, maar spreken van vervolgingmen moet zelfsi de gematigdheid, altham» dei vaardigheid bewonderentyan de tegenpartijeerst na rijp overleg en met een le vendig smartgevoel, zegt genoemd blad, zijn de Kan tons tot den besloten maatregel overgegaan. Wat ia er geschied Op de uituoodiging der Kantons om zich te verantwoorden, verklaarde de bisschop dat hij niet erkende tot verantwoording verplicht te zijn en verwierp hij alle bemiddeling. In weerwil van de uituoodiging der Kantons heeft hij getracht het nieuwe dogma der onfeilbaarheid af te kondigen eii zelfs pastoors, om geen aiidere reden dan omdat zij dat leerstuk niet erkenden, in den ban gedaan door deze eenzijdige afzetting van parochiale geestelijken zonder medeweten van den staat, door zich het recht tot verkiezing der pasloors aan te matigen, door het recht van placet niet te erkennen, door verkondiging van het beginsel, dat de geestelijken van het bisdom alleen jegens God en jegens hem verantwoordelijk zyn, heeft hij de rechten en wetten der Kantons geschonden; evenzoo haudelde de bisschop door de wijze waarop hij het prieslereeminarie a.n het opzicht der diocesale Kantons onttrok, en door den geest, welken hij bij dc kweekeliugen van het seminarie zoowel als de parochiale geestelijkheid poogde op te wekken; door de oprichting van een eigen seminarium zonder medewerking der Kantons sououd hij boven dien'het diocesale verdrag; dewijl hy den onwaardigen handel met dispensation in weerwil vau de verma ningen der regeeringpn voortdurend bleef drijven, in verscheiden herderlijke brieven formeel partij trok voor een politieke richting, en zelfs iu een officieel stuk het patronaat over de drukpers der eene partij aanvaardde, handelde hij in strijd mét de waardigheid en de positie van een bischop. Men ziet derhalve dat er bij de Zwitsersche itaiho- lieken sprake is vau uitoefening van recht, niet van onverdraagzaamheid of vervolging. Gouda, 6 Februari. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrijdag den 7n Eebr. 1873, des namiddags ten 1 ure, waarin zal worden behandeld: Voorstellen der Commissie van Fabricage, betrek kelijk de aanvrage om afstand van grond door de Heeren Hoogeodijk en van Wijk gedaan. Het adres van de Hoofdonderwijzeres der Open bare Bewaarschool, ora verhooging van tractement, met het daartoe betrekkelijk rapport van Burgemees ter en Wethouders. Z. M. heeft benoemd tot notaris in het arrondis sement Leiden, standplaats Wou brugge, de heer C. C. Krom, candidaat-notari8 te Hazerswoüde. Z. M. heeft bewilliging verleend op de wijziging der statuten van de naamlooze vennootschap de Zeidsche Stoombootdienst, thans te noemen de Zeid sche Stoombootmaatschappij de Volharding, gevestigd te Leiden. Aan het Handelsblad ontleenen wij het volgend vleiend oordeel over een vroegeren stadgenoot. Op het laatste Zondagavond-concert van den heer Stumpff in het parklokaal werden door het weibezet orkest ten uitvoer gebracht twee origiueele werken en een gearrangeerde fantasie van den heer Jb. Kwast, vroeger te Gouda, thans in de hoofdstad metterwoon gevestigd. De twee origineele werken noemen zich Grande Marche pour orchestre en Nocturne, terwijl de fan tasie is een pianowerk van den vermaarden Carl Reinecke, door den heer Kwast overgebracht voor or kest en waarvan de titel luidtMusik zu Hoffmanns kindertnarchen von Nussknacker und Mausekönig. De marsch heeft ons hijzonder door zijn goede instru mentatie bevallen, en al munt zij niet uit door oor spronkelijkheid, zoo is zij in echt martialen geest geschreven en voldoet zij aan de eischeo die men aan het genre stellen kan. De Nocturne genoot groo- ten bijval en verdiende dien. Vau éenigo gerektheid is zij niert vrij te pleiten, maar de klankeffecten be wijzen dat de heer Kwast dit gedeelte der kunst met zorg bestudeerd heeft en thans de goede vruch ten van het vroeger geleerde plukt. De gear rangeerde fantasie vau Reinecke is ook daar om te bewijzen dat de heer Kwast de geheimen zijner kunJl kent en op de meest geschikte wijze het eeu of ander werk voor orkest weet over te brengen. ]}e prach tige muziek van Reinecke voldeed uitmuntend in haren nieuwen vorm. De hoofdgedachten zijn overal geëerbiedigd en trouw wedergegeven, en de uitmun tende vertolking van de zijde van het orkest, dat blijkbaar ingenomenheid met de vervulling zjjner tapk aan den dag legde, maakte van dit nummer een der schoonste oogenblikken van den avond. De heer Jb. Kwast, die zelf de leiding der drie ge noemde werken op zich bad genomen, werd levendig toegejuicht en teruggeroepen, en vond dus in deze bewijzen van sympathie de waardeering van zyn talent. De provinciale staten van Zuidhollaud zullen Dinsdag 18 Februari a. s. buitengewoon vergaderen ter benoeming van eeu lid van gedeputeerde staten en teé behan deling van eenige andere onderwerpen. Te Capelle op den IJsel is eergisteren morgen een 13jarige knaap, werkzaam aan de garaiusine-meekrap- fnbriek van ac hh. Snlomonson XA, tusschen de in volle werking zijnde machines /geraakt. Ofschoon hij nog levend uit de machines /verd gehaald, is hij zoodanig vermiukt dat men aan/zijn behoud twijfelt. De beer A. Bethe te Zevenhuizen is benoemd tot hulponderwijzer te Noordgouwe. Door de Nederlandsche hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Weenen is benoemd tot lid der jury ter beoordeeling der kunstwerken, de heer J. vau de Sande Bakhuyzen, in plaats van den heer Bles, die gemeeud heeft te moeteu bedanken. De heer P. G. Luitjes, laikst leeraar aan Rijks hoogere burgerschool te Warffum, en als zoodanig onlangs eervol ontslagen, beklaagt zich over dit ontslag in de Gron. Courant: Hij zegt dat men hem niet eens beeft willen openbaren, op welke gronden zijn ontslag berust. 11 ij tart iedereen uit, hem te overtuigen van wan- gebrag, plichtverzuim, insubordinatie of onbekwaam heid, of wel van iemand het minste te hebben in den weg gelegd. Tot inspecteur van het lager onderwijs in de pro vincie Utrecht is benoemd de heer A. Mocns, lid der tweede kamer en schoolopziener in het 2de school district van Zuid-IIolland. De kadetten der kon. militaire akademic, die thans bij den cursus te 's Bosch, zoomede die bij den cur sus te Delft ziju gedetacheerd, zullen even als in overige jaren van 15 Juni tot 15 Juli a. s. op de TeUringsohe beide nabij Breda kampeeren. Dinsdag heeft de gemeenteraad te 's G ravenhnge zich met algemeene stemmen verecnigd met een voor stel van Burgemeester en Wethouders om, onder daarbij gestelde voorwaarden, aan den predikant bij de N'ederd. Hervormde gemeente te Sclieveningen, eene oppervlakte gronds af te staan in de nabijheid van het gemeentebadhuis, teu einde daarop te stich ten eene kapel ten behoeve van Prottstantsc.'ie bad gasten. De uitgevers van hel Vaderland melden dnt van verschillende zijden geregeld verhaald wordt, dnt hejk Vaderland eerlang ?al ophouden te bestaan. Dut de versprlSÖing van dat gerucht de strekking heeft de belangstelling in dat blad te verminderen. Dat zij het daarom hun plicht achten, eens voor goed, dat gerucht pertinent tegen te spreken. Het Vaderland, zeggen zij, zal blijven voortgaan hoe onaangenaam dit voor zijne tegenstanders moge zijn de belan gen der liberale zaak te verdedigen tegenover het Dagblad c. s. De schoolopziener in het 3de district van Overijsel, de heer Mr. R. C. Nieuwenhoys, heeft aan de hoofd onderwijzers in zijn district de volgende circulaire gezonden: «Vrij zeker is het, dat bet ongunstige cijfer der afgewezenen bij de examens ter verkrijging van akten voor het lager onderwijs voor een groot deel het gevolg is van te weinig nauwgezetheid bij de keuze van kweekelingen. Ik meen u das iu over weging te moeten geven, voortaan aan uwe school geene kweekelingen te benoemen, van wie het u niet gebleken is, dat zij voldoenden aanleg bezitten eti den leeftijd van minstens 14 jaren bereikt hebben. In geen geval zal ik in het vervolg de benoeming goed keuren van kweekelingen jonger dan 14 jaren, noch van ben, van wier geschiktheid voor bet vak ik niet teu volle overtuigd zal zijn." f Dat ijver niet altijd gppaard gaat met verstand en goeden smaak, bewees onlangs een R. K. priester it Tilburg, die ip zyn sermoen waarschuwde tegen slechte boeken. Zijn ijver bracht hem zoeter, dat hjj, verlokt ora een beeld te gebruiken, de winkels, waar zulke boeken wortlen verkocht, vergeleek bij bésmette huizen, die ter waatschuwing moeiten ge- teekend worden. Of nude aanwijzing van de woning van zekeren Protestantschen boekverkooper aldaar zoo duidelijk "is geweest, dat aanstonds de hoorders van het Kfmoen aan hem en niemand anders konden denken, is nog niet bewezen; maar zopv^el is zekfer, dat een'"of ander, waftrschynlijk een wat te ijverig hoorder, den morgen na het sermoen, op de deur van dien Protestantschen boekverkooper de woorden «b e a m e 11 e 1 ij k e ziekte" schreef. Het gevolg hiervan was, dat sommige klanten door het opschrift afgeschrikt voorbijgingen. Dft de prediker van zyn ouVerstandigen en smakeloozen ijver niet veel ge noegen zal hebben, is te verwachten de boekverkoo per beweert geen slechte boeken te verkoopen, en heeft, het sermoen voor de oorzaak bontlende van den hoon hem aangedaan en de schade hem berokkend, eene vervolging tegen den priester ingesteld. In de Maandagavond te Amsterdam gehouden verga dering van bet Ned. Tooneelverbond werd van bet Be» stuur, met betrekking tot de tooneelschool medegedeeld, dat de belangrijke bijdrage 10,000) van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, om in oprichtings kosten te voorzien, ter beschikking ia gesteld. Von andere maatschappijen, waartoe het Bestuur zich insgelijks om ondersteuning heeft gewend, is deels noch geèn, deels een bevredigend antwoord ontvangen. Tevens zal bij gedrukte brieven de medewerking run particulieren worden ingeroepen, ten einde een fends aan te leggen «tot aankoop van materieel" enz. Bq vonnis van den kantonrechter in het 2de kan ton te Rotterdam, is eergisteren eene vrouw veroor deeld tot eene geldboete vnn 7.50 of subsidiair eens gevangenisstraf van 2 dagen, op grond van art. 479 n°. 7 »an het Wetboek van Strafrecht. De vrouw, namelijk, had zich opgehouden met waarzeggerij. Aan leiding tot deze vervolging gaf eene advertentie dn het blaadje der Maatschappij van Dienstverrichting vau 4 December 1872, luidende «de planeetleester is te spreken Tuinderslaan n°. 6 van «af de Kruiskade, het beoedenhuis." De lloofdoommissaris van politie zond twee klerken daarheen, aan wie de waarzegster, tegen betaling van een gulden, zoogenaamd de toekomst voorspelde. Men leest in De Standaard: Rome heeft eene nieuwe "overwinning" behaald. De bekende mr. Adolphe Visscher, sedert jaren, onder den pseudoniem A. v. Brussel, redacteur vau het betaamde weekblad Asmodce, is tot «de kerk zyner vaderen teruggevoerd" en thans als hoofdredacteur opgetreden van 't weekblad Pius IN, Katholiek Zondagsbladgelijk hij zegt, «met de beste bedoe lingen" eu «onder inroeping vau Gods heiligen zegen." Is Aimodée daarmede verdwenen Geenszins. Alleen zal hij, zoo men ons mededeelt, niet meer strijden „voor de Republiek" en heeft ook hij de wijding der «Moederkerk" ontvangeu. Dc afmaking van aan dc besmettelijke longziekte lijdend en daarvan verdncht vee, zoo schrijft men uit Wymbritseradeel, is in vollen gang de voorgaande week zijn in deze gemeente niet minder dan 86 run deren onteigend en afgemaakt, 't Is een droevig en afzichtelijk tooneel, zoovele runderen met de talveren er in, te zien afmaken. De arbeiders noemen 't een moordenaarsboelaan het vleesch is voor hen niet te komen. Toch schijnt afmaking 't radkale middel tot stuiting te zijn. Ook in de gemeente Wonsera- deel is in de vorige week te Greouterp een beslag vee afgemaakt eiv dreigt een stal te Hartwerd gelijk lot te ondergas. We zyn nog niet aan het einde van al die ellende. In Oostdongeradeel is in 't laatst der vorige week, nadat men in die gemeente elf maanden daarvan was verschoond gebleven, ook weder de longziekte uitgebroken, en wel bij een veehouder onder Aalzntnj; 18 runderen werden afgemaakt en het vleesch daarvan is eergisteren verkocht. Het aankoopen van vee wns ook hier de oorzaak van 'tinsleepen vau deze zoo gevreesde ziekte, daar tij zich het eerst heeft geopen baard bij een kalf, voor eenige weken op de Leeuwarder veemarkt aangekocht. Te Sneek, Bölsward, Workum, Wijnalclum en meer nndere plaatsen in deze provincie zijn in de jongste dagen vele runderen afgemaakt en is bet vleesch daarvan verkocht, op meer andere plaatsen is zulks in de'volgende dagen le wachten. Als een goede maatregel mag worden gewezen op de omstandigheid, dnt voortaan het vleesch ook bij kleinere partijen wordt verkocht, opdat ook de minder gegoeden in de gelegeuhcid zullen zijn, daarvan iets te kunnen verkrijgen. Door 's Koning9 commissaris ki de provincie is, bij ciroulaire, de aandacht van heeren burgemeesters hierop gevestigd. In den avond van 26 Jan. waagden zich vier ar beiders uit Woldendorp en eeu man uit Oost-Friesland in een klein bootje, om in den daarop volgenden nacht een aanzienlijke hoeveelheid voorloop van brandewijn ops la5nd binnen te smokkelen. De reis ging evenwel niet voorspoedig^fbt tweemaal toe «loeg het ranke vaar tuig om, dat zj^tclkens met moeite weer oprichtten, hetgeen zij wegens de geringe diepte van den Dol- lard op sommige plaatsen wel konden doen. Door dit oponthoud verliep echter het water vóór zij den vasteft wal hadden bereikt. Er schoot niets over dan op eigen redding bedacht te zijn en, met bun vracht geladen, foor bet slijk te waden om op die wijze den Dollards- of liever den Reiderwolderpol- dersdijk te bereiken, waarvan zij, naar hun meening, niet ver meer verwijderd konden zijn. Aan slechts twee hunner gelukte het echter na veel inspanning op vatten wal te komende beide anderen verdwaalden of bleven in het tl ijk vastzitten en kwamen alzoo aan een treorig einde. De vijfde persoon, de Oost- Fries, zich niet zoo goed op het onzekere ilijk dur vende wagen, bleef in de boot tot den daaropvolgenden Dinsdag morgen, toen hij op den dijk door drie personen werd opgemerkt, die hem, vuil en doornat, in half bewnsteloozeu toestand aan wal hielpen, waar hij vervolgens bij een hunner liefderijk werd ver zorgd, zoodat hij de terugreis naar zijn woonplaats te voet heeft kunnen aannemen. De boot was inmid dels weggedreven. Men heeft later, toen het onge luk bekcud werd, wel onderzoek naar de vermisten gedaan, maar van slechts een de plaats gevonden, waar deze vastgezeten heeft, doch zich ook nog schijnt losgemaakt te hebben, zoodat hij, vermoedelijk door uitputting van krachten niet meer kunnende, is ver dronken en met de ebbe weggedreven. Door de Evangelische Maatschappij zyn aan eenige hooggeplaatste personen en geleerden binnen- eD buitenlands exemplaren gezonden van het «Breve van Clemens XIV," waarbij, nu honderd jAren ge leden, 21 Juli 1773, door dien paus, ex certa scieniia et plenitudine potestatis apostolicae de J ezuiten-orde werd opgeheven. Evenals voor den herdruk van dezen latijnschen tekst, zal genoemde Maatschappij ook voor eene Ne derlandsche vertaling zorgen. Den löden Mei 1866 deelden wy mede, dat door den heer van Tulder, architect te Tilburg, waren aan gekocht dc eigendommen of het zoogenaamd park van wijlen 'L. M. Willem II, om «lat park te herscheppen in straten, marktplein, enz. Sedert dnt tijdstip zijn dnnrnp ongeveer 200 woningen verrezen. Ook meld den wij toen, dat daar ter plaatse een standbeeld voor genoemden vorst zou worden opgericht. Iu die meening destijds zijn wij niet teleurgesteld geworden, want met zekerheid kunnen wij thans mededeelen, dat eerstdaags/^juct de slooping van het oude bouw vallige paleis or sterfhuis van wylen Z. M. Willem II oen oauvaug zal gemaakt worden, tot welks ver vanging door de Hooge Erven een monument ter nagedachtenis van den te vroeg ontslapen vorst zal wilden opgericht, betgeen niet weinig zal bijdragen tot verfraaiing der omgeving van de plaats, waarop genoemd monument zal worden opgericht. Van de veysqhillende teekeuingen, auu de keuze van de Hooge Ervpn onderworpen, beeft dat van den heer II. van Tulder de voorkeur mogen behalen en is alzoo aan dien gunstig bekenden, bekwamen bouwmeester de hooge onderscheiding te beurt gevallen, van met de uitvoering van dat werk te zijn belast. Pr.N.-B Ten einde de reizigers op den laatsten ttein uit en naar België, bij bun oponthoud te Roosendaal, in de gelegenheid te stellen om, zoo noodig, nog van den telegraaf gebruik te maken, is de diensttyd van bet telegraafkantoor der Mnntschnppij van den Belgisehen tirooten Centraaf-spoorweg op het station aldaar, zoowel op Zon- als werkdagen, verlengd tot 's namid dags 9 uren. 1 Madrid. 3 Febr. De brievenbestellers alhier hebben greve gemankt. De brieven worden nu door de bestellers van den telegraafdienst en door de poli tie-agenten bezorgd. Men gelooft dat al de grèvisten ontslagen zullen worden. London, 5 Febr. De Daily News onlving een bericht uit Weenen meldende, (Jat de Deutsche Zeitung mededeelde dnt Rusland voorstelt, nn de regeling van de grenzen van Afghanistan met Engeland een troctaat te sluiten tot formeelc erkenning der grenslijn der onderboorigheden in Centranl-Azië. Rusland zou verplicht wezen zijne troepen uit Khiwa terug te roepen drie maanden nadat het doel der expeditie zon bereikt zijn. St. Petersburg. 5 Febr. De minister van- Marine heeft bevolen de noodige toebereidselen te maken om een deel van het eskader der Oostzee naar de Midaellandsche Zee te zenden. New-York, 5 Febr. Generaal Banks heeft bij bet Congres ingediend een resolutie, waarbij hij den President aanbeveelt onderhandelingen te openen met de buitenlandschc gouvernementen, om te beraadslagen over de middelen oio hen, die geen- strijd voeren op Cuba, te beschermen; de emancipatie-weiten toe te passen; den burgeroorlog te regelen en den vrede te herstellen. De resolutie is verzonden naar het comité voor buitenlandsche aangelegenheden. Brussel, 5 Febr. Heden zal het bandelstractaat geteekend worden tusschen den heer d'Aspremont Lynden voor België en de beeren Picard en Ozenne voor Frankrijk. (Overgenomen uit de Apeldoornsche Courant ORANGE CITY, 8 Dec. 1872. Aan mijne Vrienden en Belangstellenden 3 in Nederland Nooit gevoel ik mij gelukkiger dan wauoecr ik mij met den land bouw afgeef. Daarom aebt ik my verplicht in de schatting mijner me deburgers een' s'and te verheffen, die meer dan eenige andere met deo natuurlijken aanleg des menschen overeenstemt. Toen ik in den zomer van dit jaar mijne meening over de landverhuizing naar Amerika te kennen gaf, kon ik weinig vermoeden, dat mijn schrijven zooveel attentie trekken zou. Maar al spoedig bleek bet mij, dat velen in Nederlaud brandden van verlangen om meer van de Nieuwe Wereld te hooren. Dit toch moest ik opmaken uit de talrijke brieven om inlich tingen en raadgevingen, die ik spoedig daarop ont ving. 't Was mij toen ondoenlijk al die brieveu te beantwoorden daarvoor heb ik den rustigen winter tijd afgewacht. Van harte hoop ik nu, dat dit schrij ven beu, die zoo verirouwvol tol mij kwamen, eeuigs- zins moge bevredigen Moge luit hier of daar ook nog gelezeu worden door anderen, die met het t)og op hunne kinderen douker de toekomst te gemoet zien, 't zou soms eene nieuwe richting kunnen geven aan hun gedacht euloop omtrent lotsverbetering. Mijne Vrienden! Allen vraagt Gij mij of er hier vooruitgnng voor U wezen zou, of Gij wezenlijk door laudverhuiziug bet lot van U eu Uwe familie zoudt kunnen verbetcreu. Gij legt mij openhartig Uw' toe stand bloot, opeuharlig dien ik U dus té antwoor den en zal ik U antwoorden. En dan zeg ik Er bestaat hier veel gelegenheid tot lotsverbetering. Amerika onthoudt niemand het dageUjksch brood: die hier komt met den vasten wil oui eeriijk dal brood te verdienen, met genoeg vol harding om iu dcu eersten tijd aan wat ontbering of zelfs tegenspoed het hoofd te bieden en met zoo veel gezond verstand als voor het verkeer in de maat schappij wordt vermsclit. Hebt Gij nog wat kapitaal, zooveel te beter Gij zult het uitstekend kunnen ge bruiken. En bij wat Gy dan ook gmgt aanvangen, ik ben zeker dat Gij voöruitkomen zoudt. Misschien niet dadelijk. Misschieu zoudt Gij nog wel ceus terug denken aan het verlorene. Maar weldra zou de (yd al die zaken terecht brengen. Ik begrijp echter zeer goed, dat slechts weinigen ouder U lust zullen gevoelen om tegen zulke onzekere waarborgen de reis naar hier te ondernemen. Men werpt niet ganrne oude schoenen weg, voor men pieuwe heeft. Ik zal d.m ook in geinoe le niemand aanra den ora legen dergelijke voorspiegelingen van toe komstige nelvaart zyue vaste fatsoenlijk-armoedige positie in Nederlaud te laten varen. Maar er zijn zekerder waarborgen van toekomstige welvaart. Op één weg ligt stellig vooruitgang. V\ ilt Gij dien weg op,? Wordt dan landbouwer zooals ik ben. Weerhoudt een oogenblik Uwe bedenkingen. Laat my eerst zeggen, wat men bier onder landbouw eu landbouwers verstant. En oordeelt dan zelf of d e weg tot welvaart en onafhankelijkheid niet voor U allen open ligt. Zooals ik in mijn vorig open schrijven reeds heb gezegd, ligt h ler eene onnoemlijke hoeveelheid uiteist vruchtbaar huid, niet alleen in Jowa, maar ook in alle andere Staten. Vroeger verkocht het Gouverne ment groote stukken vau dit land tegen uiterst lage prijzen aan speculanten, die er natuurlijk hun werk van maakten oih liet weer zoo duur mogelijk aan landverhuizers al te metten. Hieruit sproten tal van verregaande bedriegerijen en misleidingen voort. Thans volgt men een ander plan tot iucultuur-brenging. Al het renteloos liggende land 19 opgemeten en verdeeld in vierkante stukken (sectiën) van 640 Acres' (256 H. A.) Eu nu geeft de Regeeriog dit land present. Aan particulieren */g deel van eene sectie onder ver plichting van bebouwing en bewoning, aan spoorweg maatschappijen heele sectiën met het doel om mid delen van vervoer te verschaffen aan alle ontgonneu gedeelten. In eene nieuwe nederzetting is het land, voor particulieren bestemd, spoedig in bezit genomen Hier o. a. is dit al het geval, en deze kolonie is nu 3 jaar oud. Maar dan gaan de spoorwegmaatschap?- pijen hare sectiën legen vaste eu billijke prijzen (8 a 10 pd. per acre) vau de hand docu, terwijl zij het aan den kooper overlaten om bf dadelijk of in termijnen de koopsom te voldoen. Des noods kan men dus zijn land betalen met de tarwe, die er op ge groeid is. Dat spoorwegmaatschappijen haar land zoo gewillig en zoo goedkoop afstaan, is in haar eigen belang. Want het ontginnen der woeste gronden brengt vert'er op hare lijnen. En daar spoorweg- sectien tusschen de andere zijn gegroepeerd als op een dambord de bruine ruiten tusschen de witte, zoo kotst men door het koopen van spoorwegland in feene nieuwe kolonie altijd in bewoonde streken terecht, wat met het oog op de hulp, die men eerst altijd noodig heeft, zeer verkieslijk is. Op deze wijze wordt men zeer gemakkelijk eu voor weinig geld eigenaar van eene boerderij van 80 acres (32 H. A.) de kleiuste, die met machines zou kunnen worden bewerkt. Ziedaar de toestand in mijne omgeving. Maar ik heb alle reden te veronderstellen dat het overal elders, waar lloliandsche uederzeitiugcn zijn, precies betzelfde wezen zal. Gij zoudt u door familiebetrekkingen of anders/lus gebonden kunnen achten één der naburige Staten boven Jowa te verkiezen. Mij goed. Maar i3 dit niet het geval, komt dan naar Jowa. Onze Slaat toch onderscheidt rich gunst.g door zijn ge zond klimaat en zijn' rijken en vruchtbaren bodem. Eu komt dan naar het Noord-Westen, naar het centraalpunt van Nederlandsche, bind verhuizers in Sioux County. Daar zult Gij eene nedeizetting via* den, die ouder haar buuianen stichter en leider Mr. Henry Horpers, de agent der spoorwegdirectie en de hulp- en vraagbaak voor alle nieuwaaukomenden, de schoonste toekomst te gemoet gaat. Reed» worden behalve Orange City twee nieuwe steden uitgelegd, en op verschilleude wijzen is eu wordt die kolonie met het groote spoorwegnet der Ver. Staten ver bonden. Metéén ontwijkt Gy dan ook de gelegenheid om U te vestigen op reeds ontgonnen boerderijen, die duur door U zouden wordeu betaald, en op verre na niet genoeg zouden opleveren. Want bedenkt,"dat men reeds ongeveer twiutig jaren die gronden heeft uitgeput, terwijl Gij hier integendeel nog zuivere natuur voor U ziet. Zoudt Gij bij U te lande afge roomde melk uit U we buurt duur betalen, als er een paar straten verder ouafgeroomde voor weinig geld te verkrijgen was? Ik geloof het niet. Na Uw laud-koopen doen zich onmiddelijk twee nieuwe vragen op. Gij moei ouder dak. Uwe prairie moet ontgonnen worden. Hebt gij geld, zoo kunt Gy u onmiddellijk een huis laten zetten. Dit is in weinig tijds gereed. Hout ligt aan elk spoorwegstation, en aan timmer lui is bij alle nieuwe volkplantingen geen gebrek, omdat zij goed/loon verdienen (2!/g a 3 doll, daags). Ilebt Gy geenVgeld, dan behelpt Gij u een winter. Gij gaat bij nmlereo een en ander helpen om de. boerderij te leereu en Uw eerste oogst verschaft een eigene woning. Brengt daarom in geen geval van die massa's bagage mee. Die veroorzaken maar last, en alien is hier toch te koop: beter en doel* matiger. Intusschen zijn oude vrienden of pa9 verkregen kennissen al bezig geweest met een gedeelte van Uw stuk prairiegrond onder den ploeg te krijgen. Die weinige acres moeten een volgend jaar al Uwe ou- kosten goe.l maken. En zij doen het. Want voor den Nederlandschen stedeling groeit de tarwe hier eveu goed als voor uen geboren landbouwer, én doét de machinerie even goed'bare wonderen! En meent niet, dat Gij, stedeling, altijd een bre kebeen onder ons blijven zult. In weinigo maanden begrijpt Gij de werking dier kunstvolle machines, die hier de mcnschelijke werkkrachten yeryaugen. Weldra slaat Gij zelf de handen aan den ploeg, en al zijn uwe voreu ook niet zoo kaartrecht, .Gij leert iederen dag, en 't zou wel wonder zijn als! Gy-zelf niet met de machine uw eerste koren maaien gingt. Dit vooral is een kemnejrk van den Amerikaan- schcu landbouw, dat hij zoo gemakkelijk te leer en is. Bezit men lust en ijver om zijn vee goed op t passen, en doet men zijn best om met de werking der machines vertrouwd te raken, dan is men klaar. Mest bereiding, dat kru s voor Nederlandsche zand streken, is hier onbekend. Bemesting is 'voor het land onnut. ADu munt daarom weg zooved voor gezondheid en zindelijkheid noodzakelijk is. Daarmee

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2