Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IN1NG N? 1320. 1873. BUITENLAND. SEAS, IB, lende Koken Zondag 9 Februari. s VGEN, necrd.) 'Nautisch Bieren LEIN. Bultenlandsch Overzicht. 1 f H a. I I IJ 301. .ENTEN. H il'H GOUDSCHE COURANT. andere leden der linkerzijde quaestie moet laten rusten, litL LA LJ f| J h beleefdeljjk i en verdere bovenstaande JEER, C n». 44a. MAK EB, ERHUISD de Hooge nd dat hij na onzicht- jjm koude, 1 Mei a. s, im, eene Adres met of in per- ■Bureau van Rotterdam. derhouden IENBARGEN, rbest iwland, den Zuidplas- ^evenhuüen, op tU 1873, des Herberg „hit or den Heer Idaar. s information N. MOLE- de la Meurtie et de» Votget als zeker meldt dat, ten gevolge van de vervroegde kwijting van het vierde milliard, het Dnitsche garnizoen reeds in de maand April Epinal verlaten zal en aldaar niet door een ander vervangen zal worden. De stortingen voor de groote leening hebben bovendien geregeld plaats, hetgeen zonder twijfel ook voor een groot gedeelte aan Thiers, al is het dan ook indirect, aan den gun- stigen invloed van zijn bestuur mag worden toege- schreven. Volgens la National is op het vijfde mil liard reeds 360 mtllioen door de inschrijvers gestort en worden maandelijks ougevter 160 a 170 milhoen op de leening betaald, zoodat de regeering het vijlde milliard waarschijnlijk in baar geld zal kunnen vol doen zonder haar toevlucht tot bjjzondere waarbor gen te moeten nemen. De meerderheid der Pruisische kamer ia, zooals trouwens te verwachten was, niet van meemng ver anderd ten aanzien van de wijziging der grondwets artikelen, die noodzakelyk geworden was door de indiening der kerkelijk-staatkundige wetten van den minister Palk. Met 264 tegen 110 stemmen ver- eenigde de kamer zich met hét voorstel der commis sie. Zoo spoedig mogeiijk na de hervatting zijner zittingen zal bet boerenhuis zich met de behandeling van dit voorstel bezig honden. Naar het schijnt, wordt door de kerkelijk-polilieke partijen onder de leden van dit regeeringsliehaam (jverig propanganda gemaakt om eene meerderheid legen dit voorstel te vormen. Wel ontkennen de oCciense bladen niet dat de elementen in het boerenhuis voldoende aan wezig zjjn om zulk eene meerderheid tot stand te brengen, doch zij betwijfelen het dat de oppositie na de les, die zich met de Kreisordnung ontving, het op nieuw wagen zal der regeering den voet dwars te zetten. Dia opinie wordt in enkele bladen op zulk oen toon uitgesproken dat af-wMmaakt mat oen be dreiging gelijk staat. Intimidatie is trouwens in Prui sen een zeer gebruikelijk regeeringsmiddd. De Proe. C'orr. bevat een artikel, tot opschrift voe rende: .Ultraaionlaansche bedreigingen.» Daarin keest men o. a. het volgendeIndieo de kerkelijke overheid haie tegenwoordige bedreigingen ten uitvoer legt, dan voedt de regeering de hoop, dat elke poging tot ver zet legen de wetten van den staat, op het gezond verstand des volks en op de kracht der staatsinstel lingen zal schipbreuk lijden. De regeeiing ontveinst zich niet, dat het volbrengen van hare tegenwoordige taak niet zonder strijd en hart tocht zal kunnen ge schieden, doch zij weet tevens dat ijj, nadat de voor gestelde ontwerpen tot wel zullen zjjn verheven, een veel vasteren grondslag zal hebben tot handhaving van haar gezag een feit hetwelk ook de bisschoppen en ultramontaanse!» woordvoerders bij nadere over weging niet zullen kunnen ontkennen, zoodat de tegenwoordige uitingen geen absoluten maatstaf zijn voor later te nemen besluiten. De tegenwoordige arbeid zal in dm geest der regeering en der lands- vertegenwoordiging, een werk des vredes voor de toekomst zyn. Dat deze uitkomst zal worden ver kregen, hoopt de regeering te moer, daar zy meer dan ooit vasthoudt aan het beginsel, dat de vervul ling der zedelijke plichten van den staat ia het nauwste verband staat met die, welke der kerk zijn opgelegd. De Tinne t geeft het volgende overzicht van de troon rede, waarmede de zitting van het parlement zal wor den geopend. De regeering heeft van alle mogend heden betuigingen van vriendschap en welwillendheid ontvangen, en de vrede van Groot-Brittannic met de verschillende mogendheden ie niet gestoord. De re geering heeft de toezegging tot medewerking ontvan gen in hare pogingen tot afschaffing van den slaven handel op Africa’s oostkust. Met opzicht tot hrt bezoek van grftlil Schouvaloff en de sedert driejaren gevoerde onderhandelingen met Rusland over de wederzjjdsche verhoudingen van beide mogendheden in Azië, wordt gezegd, dat do koningin de verzekering heeft ontvan gen van de vriendschappelijke gezindheid van den czaar jegens (iroot-Britlnnnie. Het handelsverdrag met Fraukryk zal bijdragen tot de handhaving der vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen. Thiers heeft er in loegestemd om als scheidsrechter op te treden tusschen Portugal en Engeland, ter re geling der grensscheiding van de wederzijdse!» be- Woensdag is in de bijeenkomst ran de Fransche regeering met de Dufaure-commissie vooral de na* druk gelegd op hetgeen deze heeren wilden ontdui ken de instelling eener tweede kamer en de ver kiezing eener nieuwe vergadering. Wij meenen dat het verhandelde het best blijkt uit het uitvoerige telegram, dat van die vergadering verslag geeft. Het luidt aldusDe heer Thiers heeft in de ^commia- sion des Tredte" zijne meening ontvouwd over de wijze van samenstelling der tweede kamer en over de kieswet. Wat de tweede kamer betreft, heeft hij zich voor eene verkiezing harer leden door middel van het algemeen stemrecht verklaard, met aanwij zing van verkiesbare categorieën. Met opzicht tot de kieswet heeft hij te kennen gegeven, dat men, naar zijne meening, om in eene plaats het kiesrecht te kunnen uitoefenen, aldaar minstens een jaar ver- blyf heeft moeten houden. De minister Dufaure heeft voorgesteld de volgende gewijzigde redactie van art. 4 van het bekende ont werp, zooals die redactie in den ministerraad vast gesteld t ^Binnen een kort tijdsverloop zullen wettelijke be palingen worden vnstgesteld 1°. nopens de samen stelling en wijze van verkiezing der nat. vergadering, welke de tegenwoordige vergadering zal vervangen; 2°. nopens de samenstelling, de wyze van verkiezing en de attributen eener eerste kamer; 3°. nopens de organisatie van het uitvoerend gezag en hettydaver- loop tusachen de ontbinding van de tegenwoordigs vergadering en dp instelling van de twee ménwe ka mers, welke haar zullen opvolgen.* De minister licht de verschillende paragrafen dezer voordracht toe. De heer Thiers geeft, op eene vraag van den heer Delacombe, ala zijne meening te kennen dat, om het kiesrecht te kunnen uitoefenen, men meer dan één jaar in eene gemeente moet gevestigd zyn, maar dat dit vraagpunt nog niet in den ministerraad is onder zocht. Op eene nndere vraag antwoordt de heer Thiers, Jat bij het tegenwoordige stelsel men de waarborgen mist voor de identiteit én de moraliteit der kiezers. Een domicilie van drie jaren zou het maximum moeten zyn. Men zou ook een onderscheid kunnen maken tusschen de groote steden en de klei nere gemeenten, waar de identiteit der kiezers gemak- kelijk bewezen kan worden. De heer Ricard en zeiden, dat men deze totdat de ministerraad er rypelijk over beeft beraad slaagd. De beer Thiers gaf, in antwoord op eene vraag van den heer Lacazr, te kennen, dat, naar zijne mee ning, de oyderdom, die tegenwoordig vrreisebt wordt om kiezer te zyn, behouden moet worden. Hy ge loofde, dat Eet ontwerp der commissie tot herziening der kieswet tot leiddraad bij de nieuwe voordracht zou kunnen dienen. Hy achtte het voorts niet over eenkomstig zyne waardigheid, om zelf een ontwerp in te dienen betreffende den duur der volmacht van het uitvoerend gezag. De commissie en de kamer zullen in dat opzicht wel weten te doen^ wat nuttig voor bet land is. De herren Thiers en Dufaure gaven ten slotte op eene vraag van den heer Fournier te kennen, dat de eerste kamer naar hunne zienswyze eerst in wer king diende te komen na de ontbinding der tegen woordige kamer. Terwijl de Fransche kamer en de door haar be noemde commissiën zich gedragen alsof het nationaal belang vóór alles gebaat ware door partijtwisten en onvruchtbare recriminatiën, en daardoor de regeering de vervulling van haar mandaat moeilijk maken, schijnt Thiers er niettemiu uitstekend in te slagen om niet slechts Frankrijk’s krediet staande te hou den, maar zelfs de volledige kwijting der milliarden binnen den by overeenkomst va«tgesteiden termijn te verzekeren. De betaling van het vierde milliard wordt geregeld voortgezet, zoo zelfs dat de Monileur zittingen op de noordkust van Afrika. Vervolgens worden de wetsontwerpen opgegomd, welke zullen worden aangeboden; daaronder is er een tot wijzi ging van het stelsel van hooger onderwijs in Ierland. Terwijl Zaterdag in den kantonalen raad van Ge nève de discussiën zijn aangevangen over bet wets ontwerp op de inrichting en uitoefening van den katholieken eeredienst in dit kanton, heeft de geeste lijkheid Zondag het bewijs geleverd dat zij van haren kant den strijd niet schuwt en den handschoen op neemt dien, volgens haar beweren althans, de staat haar toewerpt. In strijd met de wet, die de af kondiging eener pauselijke breve zonder voorafgaande goedkeuring der regeering verbeidt, is Zondag mor gen in alle katholieke kerken van het diocese de brève van 13 Jan. voorgelezen, waarbij het kanton Genève afgescheiden wordt van het diocees Freiburg en msgr. Mermillod benoemd wordt tot apostolisch vi caris van het nieuwe bisdom. In zulk een ongelij- ken strijd moet schijnbaar de sterkere staat over de zwakkere kerk zegevieren; maar zal die overwinning inderdaad beslissend en afdoend zijn? Wij betwijfe len het. De zitting der Belgische kamer van Dinsdag ken merkte zich door een eigenaardig incident. De heer Jacobs toch nam den handschoen op voor den heer Anspaeh tegen den heer Kervyn de Lettenhove. In een vorige zitting had de heer Anspach den heer Coomans beschuldigd, dat hij de burgerwacht had belasterd. Daarop kwam de heer Coomans thaaa terug en ontkende dat halsstarrig. *t Baatte weinig» en de heer Anspach ging voort de burgerwacht met kracht van taal te veidedigen. Vooral legde hy nadruk op de groote diensten, die de burgerwacht van Brussel in 1871 aan het geheele land heeft be wezen, door de gewelddadige bedoelingen vau zekere personen ie onderdrukken. Die uitdrukking waa niet naar den zin van den heer Kervyn de Lettenhove, die als oud-mimster van binnenlaudsche zaken be weerde, dat het ciericale kabinet, welks sieraad hy was, volstrekt geen gewelddadige bedoelingen bad gehad. Doch de heer Anspaeh weet beter en brengt bewyzeo bij, bewijzen echter die door den heer Ker ry n kortweg voor valsch werden verklaard. Die verklaring werd door den heer Jacoba ten sterkste tegengesproken. En de beer Kerryn zweeg stil, en men ging met de behandeling der begroeting voort, eerst landbouw, daarna buurtwegen, welke begroeting met 119,600 francs werd vermeerderd. BELGIË. De Middelb. Ct. bevat in een Brusselsche corres pondentie o. a. de volgende karakterschets van den Belgischen eersten minister: De heer Jules Malou, de chef van ons kabinet, is wel de eigenaardigste type der moderne staatslie den. Ik zie er geen onder zyne collega's en tijd- genooten die men met hem vergelijken kan. Hij is het mensch gewordene proza. Aan verstand ontbreekt het hem waariyk net, maar aan bezieling; alles wat hy ter hand neemt wordt klein, omdat hy het steeds van de, nietigste zijde aanvat. Niettemin in zijne wijze van de zaken te behandelen en te begrijpen legt hij een zeldzame scherpzinnigheid, een bedriegelijke bonhomie een volleerde geslepenheid aan den dag, welke den heer Malou tot een der geduchtste tegenstanders maakt. Zijn gemaakte eenvoudigheid, zijn helder maar kleurloos woord, de kleine, vaak bijna platte boert, waarvan hij bijzonder houdt, steekt wanneer men wil af, indien de heer Malou b. v. spreekt na den heer Frère-Orban, die in zijne gewone welsprekend heid soms een schoone periode en een breeden atyl niet versmaadt; maar langzamerhand dwingt juist die eenvoudigheid, die helderheid tot aandacht, de toehoorders wordeh medegesleept en zij zyn vaak ge neigd gelijk te geven aan hem, die van geen orato rische wendingen of bestudeerde periodes gebruik maakt om zyne meening te doen bovendryven. De beer Malou is, niettegenstaande hij chef ia van een clericaal kabinet, scepticus in den volsten zin van bet woord, zeer godsdienstig, zelfs devoot op zijn tyd en wanneer het irioet, want familie oblige was zijn broeder niet bisschop van Brugge?

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1