BINNENLAND. f delen ^ap te treilen. "Öok worden de gemeenteraden ttl burgemeesters rerantwoordelijk gesteld voor elke verstoring van de openbare rust. Voor het geval dat er ernstige, ongeregeldheden mochten uitbreken, zijn maatregelen geuumen om onmiddellijk troepen af te zeilden.* -ï De groot# raad van Genève heeft, met 85 tegen 15 stemmen (welke laatste voor de volkomeneschei ding van kerk en staat waren), zich" vereenigd met het voorstel van de meerderheid der coramissiej be treffende eeoe wet op den Katholieken eereaienst. Ma eeue langdurige beraadsi.igiug is art. 1 van het bedoelde ontwerp aaugém^inen, volgens hetwelk pas toors en vicarissen doorvliet volk" gekozen en door deu staat be/.oldigd worden, en aan afzetting van hun ambt ouder worpen zijn. De bisschop Eugenius Lachat, van Bazel, heeft by den bppdsr*ad e§n protest jngediend tegen zijn af zetting door de diocese-conferentie. Onderscheidene telegrammen, Maandag en Dinsdag ontvangen, melden, dat de koning van Spanje het Vbdrïie'mnïi. ibleft» om afstand tü doeu van den troon en het gezag neder te leggen in handen der Cortes. Dit bedelft kan niemand verwonderen, die eeniger- mate op de hoogte is van de Spaansche toestauden. Ainadeus kwam mef> /de beste voornemens naar Spanje; hij en zijne gemalin hebben al het mogelijke gedaau, om te bewijzen, dut het hurl niet te doen was om geld of onrechtmatigen invloednagenoeg de geheele civiele lijst besteedden zij aan werken van barmhartigheid of opeubaar nut, en zelfs in ittoeijijke oogenblikken hield de koning zich zoo stipt mogelijk binnen de grenzen der constitutie. Desniet temin schijnt het'hem niet te zijn gelukt, wat zijn huis bétren, de Spanjaards te genezen van hun af keer tégen de buitenlanders. Als vreemdeling is Ama- deiis gekomen en hij blijft vreemdeling in üiju eigen koninkrijk, onmachtig, om eenig goed te doen. Geen wonder, dat hem dit alles eindelijk eens gaat ver drieten en hij grooten lust gaat gevoelen, de Span jaards over te laten faan htm lot. Eene of andere aanleiding echter moet er bestaan, waardoor delge- IJke gedachten kotten tot eeu besluit. Immers, de £tgemeeue toestand des lands is thans niet slechter daii eenlge maanden geleden. Men zou eer zeggen, hy is beter en er schyut dus iets te zijn voorge vallen, dat deu koning bewoog thans zijn besluit te nemen. Dienaangaande geven de telegrammen geen ppheideriug en zal men nadere berichten moeten af wachten. Wel blijkt, dat het besluit des konings nog niet onherroepelijk vaststaat en' er krachtige po gingen zullen worden aangewend, om hem van be sluit te doen veranderen. Naar het schijnt en dit zou ons allerminst verwonderen heeft Zorilla ver klaard, zich aau alle openbare zaken te zullen ont trekken, wanneer het werkelijk bot bedanken kwam. Trouwens men kan met veel waarschijnlijkheid aan nemen, dat de Montpensiëristen dan eene kans zullen wagen en van een eerlijk staatsman is best te begrijpen, dat hij niet medewerken wil, om zijn vaderland zulke proeven te doen nemen. Latere berichten melden dat het aanstaand vertrek van den koning van Spanje een feit is; in de Cortes is een voorstel ingedieud door Figueras om zich per manent te verklaren; vijftig leden zijn benoemd om steeds vergaderd te blijven. De rust is Lot heden niet verstoord; eenige samenscholingen te Madrid zijn Zonder moeite uiteengejaagd. Misschien beeft koning Amedeo de verstandigste partij gekozen door heen te gaan beurtelings heeft hij het met al de paitijen van de vroegere omwen teling beproefd maar met geeue Is er te regeeren Nzij zijn te egoïstisch, te verdeeld partij ziek te ver scheurt het laud en brengt het tot den ondergang. «—-—OtSZfV-soL. ENGELAND. Vyftig «hilling voor een ton steenkolen, de tegenwoordige prijs in Londen, was tot dusver in Engeland ongehoord. In het jaar 1814 werd eens 44 sh. per ton betaald, doch slechts ten gevolge eener samenspanning onder de weinige kolenhandelaars tegen de verbruikers, die 44 sh. moesten betalen voor eene hoeveelheid, welke de handelaar voor 13 sh. hadden gekocht. Óver gebrek aan middelen van vervoer kan thans waarlijk'niet geklaagd worden. De oorzaak der tegenwoordige duurte ligt in de onbevredigde en groote vraag. De mijnwerkers meenen in hun belang te bandelen, wanneer zij weinig kolen uit het hart der aarde te voorschijn brengen, en werken daarom liefst zoo weinig mogelijk. De eigenaars der mijnen, wel wetende, dat, hoe meer -kolen worden ontgind, des te eerder de mijn zal zijn uitgeput, hebben er belang bij, den voorraad zooveel mogelijk te beperken, daar de hoogere prijzen, bij geringer aanbod, hen voor den geriugen omzet schadeloos stellen. Zoo hangen publiek en nijverheid van de willekeur der mijneigenaars en werklieden af. In zulk een staat van zaken moet, op eeue of andere wijze, verandering komen. Herhaaldelijk is door deskundigen yerfcekerd, dat drievierde gedeelten der steenkolen op onverantwoojdelijke wijze te loor gaan. De stoommachines, koot-en warmtoeslellen, enz., zijn allei\ naar eeu verouderd stelsel vervaardigd en moeten vervangen worden door andere, die bij minder ver bruik groote hitte geven. Degelijke machines zijn reeds uitgevöqden, maar gorden niet in toepassing gebracht, en het publiek moet door den nood er toe gedwongen worden, om datgene toe te passen, waartoe het door het gewone gezond verstand niet schijnt te kunnen besluiten. Machines, die in de mijnen kunnen gebruikt worden en waardoor vele werklieden, die thans uit een begrip van eigenbelang lui zyn, kunueu worden ontbeerd/ worden bij voortduring weinig gebruikt, ofschoon hare doelmatigheid reeds sedert lang bewezen is. De concurrentie zal echter wel spoedig haren invloed doen geVoelea. In Noord- en Zuid-Amerika, China, Australië en fndië begint men eerst thans te begrypen, van welke onmetelijke waarde hunne rijke steenkolenmijnen zijn, en zoo zullen ook de eigenaars van steenkolenmijnen in Engeland weldra beseffen, dat voor hen geen mono- poli^ bestaat. Het algemeene gebruik van verbeterde machines en verwarmingtoestellen zal eene bezuiuiging brengen in het verbruik van de aUdan niet meer dure brandstof, zoodat men twee groote voordeelen zal verkrijgen en deze aangelegenheid niet meer vrets en bezorgdheid zal doen ontstaan. Gouda, 13 Februari. In de vergadering van kiezers gisteren avond in //Ons Genoegen" gehouden, werd bij eerste stem ming tot candidaat voor de vacature in den Ge meenteraad gekozen de Ij eer T. van VB EU MING EN. Er waren ruim 70 kiezers tegenwoordig. Door d'en gemeenteraad van Berg-Amfmclït is het tractemeut der beide hulponderwijzers aanmerkelijk verhoogd. Het tractemeut van den hulponderwijzer T. B. van Dam is van ƒ350 op ƒ425 en dat van den hulponderwijzer F. Blok van 325 op ƒ425 gebracht. Den. 1 len dezer had er te Amraerstol eene verga dering plaats van den Nederlandschen Protestanten bond, aldeeling Ammeratol. Ds. Mackenstein van Haastrecht trad ais spreker op en behuudelde op eene uitstekende wijze het vo.geude onderwerp: „De ver houding van de orthodoxe en de moderne richting ten opzichte vau de sociale quiestie* de lagere school, de volksgezondheid eu de Kerk." Door het talrijk opgekomen publiek werd de geachte spreker met ouveraeeideu aandacht aangehoord. Eene bijdrage over „het bijgeloof" door genoemden spreker gegeven, besloot deze hoogst beiangrijke vergadering. Men schrijft ons: Te Capelle a/d Usel is thans definitief besloten tot het oprichten eener spaarbank, die hare werk zaamheid ook over de gemeente Kriinpeu a/d Usel zal uitstrekkende goedkeuring van het ontwerp- reglemeut door'het departement en het hoofdbestuur der M. t. N, v. 't A. wordt nog vereiaclit om met de werkzaamheden een aanvang te kunnen maken. Dit reglement bevat o. a. de bepalingen dat de minste inleg tien cents en de rente drie ten honderd zal bedragen, en dat er wekelijks gelegenheid zal gegeven wordeu tot het storten van geiden. De Tweede Kamer zal 26 Febr. a. s. hare werk zaamheden hervatten. Aan het voorloopig examen tot het verkrijgen van den rang van 2den luitenant, hebben by het Instructie- batailion tien onderofficieren deelgenomen, die allen aan dat examen voldaan hebben en dus toegelaten zullen worden tot het officiers-examen, dat in Maart a. s. zal plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft den 22n Jan. jl. aan het prov. bestuur van Zuid-Holland eene missive gericht, van den volgenden inhoud Met den inhoud der circulaires van het departement van binnenlandsche zaken van 11 Jan. 1870, n°. 183 (3e afd) en 17 Maart 1870, n°. 150 2e afd.), die ik mij heb laten voorleggen, kan ik mij niet ver eenigen. Ik vferzoek u du9 die circulaires, betreffende hei vragen van 's konings goedkeuring op besluiten der staten, waarbij subsidien worden toegekend, als ingetrokken te beschouwen. Voorstander der auto nomie, zoowel dtr provinciale staten, als der ge meentebesturen, ben ik van oordeel, dat de regee ring zich in de huishouding der provincie of gemeente niet behoort te mengen, dan wanneer de wet haar dit uitdrukkelijk voorschrijft. Dit laatste nu is hier het geval niet. De bewoording „regelen" in art, 131 der provinciale wet, meen ik strikt te moeten *vp-: vatten iu den zin van stellen van regel»; zoodat daarmede niet op elk besluit omtrent een of anderen bijzonderen post van uitgaaf gedoeld wordt. Subsi- dien of andere bepaalde Uitgaven, waartoe de staten besluiten, behoeven dus geene andere goeAeuring dan die, welke op de begrooting, waarin zij moeten verschynen, gevraagd wordt. De goedkeui^g der begrooting houdt teveos de goedkeuring dtt daarin uitgetrokken subsidiën in. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken ia, ouder dagteekening van den Sden Febr. jl., n°. 219, 12de afd., de volgende circulaire gericht aan de Ged. Staten der onderscheidene provinciën De Minister van Oorlog heeft mij zijn verlangen kenbaar gemaakt, om, iu het belang van de verde diging, steeds zoo nauwkeurig mogelijk bekend te zijn met dè in het Rijk aanwezige middelen van vervoer, meer bepaald wat de etoombooteu betreft. Ten einde aan dat verlangen te kunnen voldoen, heb ik de eer u te verzoeken, mij te doen toekomen eene gedetailleerde opgave van alle stoombootdiensten (zoo voor goederen- en person eu vervoer, als sleep- diensten), waarvau de concessionarissen in uwe pro» vincie domicilie hebben, hetzij de vergunning tot de uitoefening van den dienst bij ministerieele beschik- king of bij besluit vau uw College is verleend, met nauwkeurige vermelding van: la. de namen der con cessionarissen2a. den aard eu de strekking van den dienst, met opgave der plaatsen tusschen welke zij wordt uitgeoefend; 3°. de beschikkingen of Besluiten, waarbij de vergunningen zijn verleend of gewijzigd; 4°. de namen der ia de diensten gebezigde booten, met opgave van hare lengte eu breedte, den diepgang (geladeu) en het aantal paardekrnchten5°. het aan tal personen, dat in eens met elke van de booten kan worden vervoerd: 6a, het aantal persoben en paarden (cavalerie), dat in eens met elk van de boo- ten kan worden vervoerd; 7°. de plaatsen, welke door de booten worden aangedaan, waar vaste aan- legbruggen of hoofden zijn, geschikt tot in- of uit lading van paarden. Ten einde voorts de aldus te verzamelen gegeven* zooveel mogelijk volledig te houden, verzoek ik u verder, telkens jare, op 1 Jan., eene opgave aan mijn departement in te zenden van alle veranderingen, welke ten aanzien van de bestaande stoombootdiena- ten hebben plaats gehad, en in het bij/onder van de nieuw verleende vergunningen. De Nederlnndiche Regccring heeft er zich bij den Rijks-kanselier over beklaagd, dot eene bende Zigeu ner» door de Pruisische overheden over de Neder- iandsche grenzen is gebracht, hoewel die bende niet van Nederiandseh grondgebied in Pruisen gekomen was en de bedoelde maatregel evenmin noodig wm om de Zigeuners lungs den kortsien weg te doen tcrugkeeren naar de praats waar rij te huis behoo- ren. Dientengevolge heeft de Pruisische Miuistervan Binnenlandsche Zaken do grensainbtenarrn aangeschre ven om nauwkeurig toe te zien, datover de grenzen te brengen vreemdelingen alleen daarheen gebracht worden, w«nr ry te huis hehooicn of vm» waar zij hunne woonplaats het be9t kunnen bereiken. Met België heeft onzerzijds ook eene wisseling van Zigeuners plaats gevonden. Een bende, die hare tenten in Limburg had opgeslagen, werd door de nurcclmussós over de grenzen gezet, doch den vol genden dag was zij weder op ons grondgebied, daar de Belgische politic op den/.elfden inval was geko men. De lieden zijn nu in een der kazematten te Maastricht gehuisvest, totdat hunne reisroute zal bepaald zijn. De Ned. Industrieel meldt, dat, tot deelueming aan de Weencr wereldtentoonstelling, van industrieelen 350 en van artisten 150 inschrijvingen ziju ontvangen. Wij vernemen, dat vooral door de bemoeiingen van den heer Regoor te 's Gravenhage, wiens ijver voor de schermkunst allen lof verdient, een Neder iandseh Schermverbond zal worden opgericht, teo doel hebbende de schermkunst te verbeteren, eu o. a. door het houden van wapenfeesten, beurtelings in verschillende groote steden des lands de belang stelling in die kunst meer en meer op te wekken. Tot ons leedwezen moeten wij raededeelen, dat de longziekte onder het rundvee in de proviucie Utrecht zich in de laatste dagen weder zeer heeft uitgebreid; het meeste vleesch wordt echter, na eerst door don veearts te zijn gekeurd, voor de consumtie geschikt verklaard. (U. D.) De staatscommissie, ingesteld bij besluit van 30 October 1872 n°. 6, „om te onderzoeken welke nadeelen voor Nederland te duchten zijn tengevolge van de maatregelen, die in den laatsten tijd in na burige rijken, in het bijzonder in Duitschland, op het gebied vau het muntwezeu zijn genomen, en om bij de mededeeling vau de uitkomsten van haar onderzoek zoo noodig de middelen voor te stellen, die zouden kunnen worden aangewend om de voor Nederland gevreesde.nadeelen te voorkomen," heeft thatiB- rapport uitgebracht. Zij is bij haar onderzoek tot het resultaat gekomen, dat de toestand van het oogeublik bedenkelijk is, eu dat Nederland een zeer moeilijke toekomst kan te gemoet gaan. De zilvercirculatie is reeds uu hoogst aanzieulijk en wordW van dag tot dag grooter. Als men den uitvoer naar Nederlandsch-Indie iu aanmerking neemt kan men de hoeveelheid standnarduiunt iu het moederlaud stellen op 125 a 130 millioen galden, welk bedrag door de aanmujitingeu, die thans door tijdelijke behoefte aan zilveren specie noodzakelijk zijn, steeds kliipt. Overtuigd dat Nederland dpor volharding bij zijn muutsieïsel iu groote moeilijkheden zou getykeij en doordrongen vau de noodzakelijkheid, dat reeds nu met spoed gehandeld worde, daar uitstel gevaarlyk is, acht ae commissie zich verplicht voorstellen te doen, die naar hare meening tot eeu bevredigende oplossing van het dilemma waarin ons land verkeert kannen leiden. - De commissie is van oordeel, dat nog niet tot geheele verandering moet worden besloten, en de zilveren standaard nu nog n;et door den enkelen gouden moet worden vervaugen. Misschien kan het noodig eu. onvermijdelijk, worden om tot zoodanige veroudering over te gnau, doch voor het oogeublik meent de commissie die geheele omkeering nog te moeten ontraden. Na de gevallen die in den tegen woord igen toéstau'd denkbaar zijn te hebben nagegaan, acht de commissie met het oog op die eventualiteiten ten spoedigste noodig: 1°. Invoering vnn den dubbelen standaard: het goud naast het zilver, beiden tot den rang van standaarduiunt verheven-met een waardeverhouding van 15.5:1 en 2°. Beperking van of voorloopig verbod tot verdere aamunting van zilveren staudpen- niiigen. In het belang vau Nederland zou de commissie liefst overal in Europa den dubbeien muutsUndaard met dezelfde wa irdererhauding tusecben goud en zilver verwezenlijkt zien. Men mag na nog ae onder etelling wagen, dat in Duitschland ten slotte het stelsel vati den duobelen standaard met vrije aanmun ting van gouden en' zilveren standpenningen zal worden aangenomen. Dit zou, onder behoud der waardeverhouding tusschen gouden zilver 15.5:1 evenals iu de Lutijt.sehe muntunie, een groote weldaad zijn, want dat voorbeeld zou dnn waarschijnlijk door de overige staten zonder dralen worden gevolgd. Ma.ir het kan ook zijn dat Duitschland aan den weii9ch van velen voldoet en den enkelen gouden standaard aanneemt. Scandinavië, dat reeds voorbereid is, zal dan wel volgenEngeland bezit reeds het goud en in de Latijnsehe unie waar goud en zilref grotendeels door papier met gedwongen koers vervan gen zijn, bestaat weinig kms,- dut in de cers: volgende jaren de dubbele st.ndaafd zijn invloed krachtig zal doen gelden. Men kan ook ouderstellen dat Nederland in eene niet »er verwijderde toekomst bijna geheel om ringd zal zijn door staten waar of het metaal door papier vervangen is, een toestand die ons zal noodzaken tot den enkelen gouden standaard over te gaan. Met het oog op al dieeveniualiteiten acht de commissie den tijdel ijken mauiregel tot invoering van den dubbelen s andnard volstrekt noodzakelijk. Zij stelt daarom voor om, met behoud der wet van 26 November 1847, wanraij het muntstelsel is geregeld, een wet uit te vaardigen dat gouden standpenningen zullen ziju het tienguldenstuk en het vijfguldeustuk. Het gehalte der gouden penningen zou zijn 0.900, het gewicht van het tienguldenstuk 6.774 gram en van het vijfguldeustuk 3.387 gram, met een nader te bepalen ruimte zoowel voor gehalte als voor gewiolit. Bij dc totdichting van het voorgestelde wetsontwerp gaat de commissie uit van het hoofdbeginsel: volharding bij een zelfstandig muntstelsel, zonder een enkelen stap te wagen op den weg nnar eeu zoogenaamde internationale munteenheid. Hare poging tot een be vredigende oplossing van het vrangstuk der uuiverseele munt, en om zoo mogelijk ook Nederland bij een eventueele hervorming van zijn muntstelsel daartoe te doen bijdragen, is mislukten op bezwaren afgestuit, die vooral een klein land ondervindt, wanneer het zich op het gebied van het muntwezen geheel of gedeeltelijk aan een machtigen nabuur heeft aangesloten. Ten slotte merkt de commissie nog op, dat naast de nieuwe gouden munt het muntpnpier tot een bedrag van slechts 10 millioen gulden ongestoord zal kunnen blijven circulecren, doch dat, bij aanneming van een gouden standnnrdmunt art. 2 der wet van 26 April 1852 zal moeten worden gewijzigd en in overeenstemming daarmede de tekst der muntbi jetten moet worden veranderd. Voor onze Infisclie bezit tingen zal voorloopig de enkele zilveren standaard van kracht kunnen blijven en dus dc wet van 1 Mei 1854 geene verandering behoeven te ondergann. De wederinvoering vau den dubbelen standaard noemt de commissie op dit oogenblik een noodzakelijken maatregel om den overgang naar de verwisseling van standaard, die wellicht eenmaal onvermijdelijk kan zijn, voor te bereiden. Zoo men weet, bestaat sedert het jaar 1867 inde Belgische hoofdstad eene Nedcriaudsehe vereeuigiog van weldadigheid (onder bescherming van Z. M.den koning der Nederlanden), uitsluitend door Nederlan ders bestuurd en uitsluitend ook ten doel hebbende behoeftige Nederlanders, zonder ouderscheid van ge loofsbelijdenis of staatkundige overtuiging, te onder steunen. Door de tijdsomstandigheden heeft haar bestuur zich gedrongen gevoeld naar buitengewone hulpmiddelen, tot schraging van hare kas, om te zien, eu zij heeft besloten eene verloting van schilderijen ett andere voorwerpen van kunst en smaak te doeu houden. Reeds zijn vele toezeggingen te dien einde geschied en het bestuur mocht van II. M. de ko ningin der Nederlanden «en vereerend blijk van be langstelling in dit liefdadig pogeu ontvangen. Het hoopt dat dit edel voorbeeld ook in Nederland zal worden gevolgd. Tot den 28B dezer maand worden bijdragen daartoe aangenomen door de heeren.de Boer en Zou en (groote koninklijke bazarj te 's Hoge, terwijl onderscheidene boekhandelaren hier te lande deu verkoop van loten (a 50 cents) op zich heb ben genomen. Sedert een igen tijd is de uiterst gunstig bekende Parijsche kunstschilder Vollen, volgens opdracht van het Frauache Gouvernement, dat zooais men weet, te Parijs een museum vau Copijen van oude meesters aanlegt, op het stedelijk museum te Haarlem bezig geweest met het copieren van eep der acht opdat museum aanwezige kapitale meest< rstukkeu van Frans Hals. Hij heeft daartoe een ii 1627 door dien meester geschilderde schilderij (no 52 van den tien den druk van den catalogus), vooi stellende een schut tersmaaltijd va» den bt. Jorisdoel \nt uitgekozen, eu i9 m het wedergeven vau dat miesterstuk uitermate gelukkig geslaagd. Niet alleen h eft hij, hetgeen zijn hoofddoel was, den algemeenen ii druk van de schil derij van Hal9 in zijn copij wet n weder te geven, maar ook geeft zijn schilderij eenljuist denkbeeld van de wijze, waarop het origineel geschilderd is, eu zal zij iu het nieuwe Parijsche museum een waardige afachaduwiug zyn vau de onvergelijkelijke karakte ristieke opvatting, waarheidszin en kuustvaardigheid, waardoor het peuseei vau Fiaus Hals uitmunt. Ct.) Even als ten vorigeu jare, zal te's Gravenhage tei gelegenheid van 's koning» verjaardag, het miuistene van binneul. zaken aan den Vijverkant, zoo ook de Vijverberg, schitteiend wordeu geilliumneesd. In de afi. voor November-December 1872 van Regels Garlenfiora konieu belangrijke mededeel]ngen over hel liaagsehe Bosch voor van den beer E. Petzold, parkdirecteur van Z. K. 11. prins Fredenk der Nederlanden, te Muskau iu Silezië. Daaruit biijkt, dat de Minister van Financiën den heer Petzold heeft opgedragen om zijne meenuig over het Huugsche Bo»ch, en de middelen om in deu zeker niet zeer guusiigeu toestand daarvan verbetering te brengen, aan de Kegecnug kenbaar te maken. De heer Petzold levert m genoemd tijdschrift eene vry uitvoerige beschrijving van het Bosch, van den toe stand waarin het verkeert, beuevens van de oorzaken die daartoe hebben geleid, en geeft tevens zijne aige- meeue denkbceldcu tot verbetering. Voor dit laatsle is door hem een plan ontworpen dat, blijkens hetgeen hij er van mededeelt, vrij omvangrijk is (en dat ook wel wezen moet) eu kostbaar tevens. Het artikel is zeer lezenswaard, eerstens om de zaakkundige mede- deelfugeu van alles w»t op het Bosch betrekking heeft, maar voornamelijk om de degeiyke en duidelijke wijze waarop by uiieenzet, boe hier de bijl kan helpen, terwijl daarna door oordeelkundige planting de te groote openingen moeten aaugevuld worden. l)e heer P. wil al hit werkelijk goede behouden, maar ook alles wat niet goed meer is (en dat is heel wat) zonder genade doen vallenaan de zeezijde echter slechts langzamerhand, oindnt de dekking daar nood zakelijk moet gespaard blijven. Uit alles biijkt dat, mochlen de plannen vau den heer P. verwezenlijkt worden, waarvan wij ons echter nog verre van over tuigd houden, het lla.igsche Bosch, na verloop van eenige jnren, een geheel ander en zeker vrij wat grootscber en sphooner geheel zal worden. ij bevelen belangstellenden de lezing van dit artikel, dat tot oiis leedwezen te groot is om het hier over te nemen, teu zeerste aan. {Semjitr Firens). Een Amerikaansclie jongen kreeg het eens iu het hoofd om de goê-geiueente bij den neus te nemen. Ilij niemt eeu gekieurden ballon, bindt dien aan deu staart van zijn vlieger, voorziet den ballon van een eindje kanis en wat kruid, en richt alles zoo in, dat ni9 do kaars eenige minuten gebrand heeft, het kruid vuur moet vatten. In een pikdonkeren nacht laat de knaap de vlie ger op een eenzame plaats op. Er komt een menigte menschen op de been, die in den wild dausenden ballon een luchtverschijnsel zien. Na verloop van twintig minuten b.irst de lucht«erheveling met een groote vlam uit elkander en is verdwenen. De knaap palmde toen zyn vlieger weder in, en ging even stil naar huis als hij gekomen was. Den volgenden dag heeft iedereen den mond vol van on-dits over het luchtverschijnsel: de een verzekert, dat het van elec- triachen oorsprong is, de ander, is weer van oordeel, dat bet een asreoliet is geweest, een derde houdt het voor een kwaad yoorteeken, enz. De geleerden dachten zich suf en werden fceCti haar wyzer. De goê-gemeente kibbelt over het wezen van den vurigen bol, zonder dat iemand gelijk krijgt. Eindelijk wordt het geheim ontsluierd; de knaap is een grijsaard geworden, en neemt de pers te Baat om zijn guitenstreek te verhalen. De Scientific Ame rican, waaraan dit bericht ontleend is, meent reden te hebben om aan te nemen, dat men wel meer op die manier, of op eenige andere, meteoren hier op aarde gefabriceerd heeft. Een Amerikaansch blad, welks.redacteur vermoe- delyk vroeger ia plaats van de pen den schoenmakers- priem gehauteerd heeft, roemt de gaven van deu senaats-redenaar Colfax rolgenderwijzeAltijd streng zakelijk, naait hij in zijne redevoeringen 't bovenleer der bewijsvoering aan de zolen der feiten mët't pek draad der logica zamen, zoodat 't water der oppositie nooit binnendringen kan." By beichikking van 7 Februari, afdeeling telegrafie is door den Minister van Finaucicn, namens deu Ko ning, aan den directeur der Koninklijke fabriek van waskaarsen L. A. H. Hartogh, te Amsterdam, tot wederopzeggens toe vergunning verleend tot denaan: leg en het gebruik van een eïectrischen telegraaf tusschen zijn woning, op de Keizersgracht te Amster dam en het fabriekgebouw aan de Boerenwëterif% aldaar. Tot rerbetering ran ons volksgezang raadt de W. Akkenga, secretaris der plaatselijke schoolcommissie te Workum, in Fnso het volgende aan: Zoodra er namelijk een nieuw en vermakelijk deuntje op orgels gespeeld wórdt en in deu smaak des volks valt, - spanne de onderwijzer zijne dichtader, leder menscb, vooral de onderwijzer der jeugd, heeft er zeker wel ééne. Hij make een gepast liedje tot den nienwen deun en late het door de schooljeugd zingen, in de plaats van den straatzang. De kinderen tallen dat graag doen, zullen hun beter liedje ook andereu Voorzingen en zoo onwillekeurig tot verbetering medewerken, vooral daar zij op school geleerd hebbed, in plaats van te gillen, lief en kacht en melodieus te ziugen, wat onwillekeurig het oor en het genood streelt. Zoo iets is niet nieuw maar veeleer ouÖ. De uitmuntende Duitsclie dichters Tan kerkzangen vóór en na de hervorming hebben zich van volks deunen bediend, om fiunue gesaugeu ingang te ver schaffen. Eeu gehuwde vrouw, Johanna Jacoba van Eden, huisvrouw van A. de Graaf, arbeider onder Schoten bij Haarlem, stond dezer dageu voor de rechtbank aldaar terecht wegens moedwillige verwonding en hter- haalde mishandelingen, gepleegd op een der drie aan haar zorg toevertrouwde kiuderen van zëkeren Berg man, te Arasterdam. Dat kind, een jongetje van ongeveer vier jaar, had zij gedurende het laatste jadr (het wicht overleed een paar maanden geleden) dik wijls geslagen, herhaaldelijk geheele dagen alle voedsel onthouden, zelfs gedwongen zijn eigen uit werpselen te eten, en, als het nfgebeulde lichaam rust wilde nemen, oinier zware vloekeu en mishandelingen hem het slapen feitelijk belet. Twaalf getuigen ter- haalden ter openbare terechtzitting de meest wreede eu onmenschelijke mishandelingen, door de beklaagde, die bijna dagelijks dronken was, aan dat hulpelooze kind gepleegd. Zij sloeg het, meestal met de handen, ook op hoofd er. rug, en in huis, zooals enkele ge tuigen mceuen gehoord te hebben, ook wel meteen stuk; dikwijls werd het arme kind gegooid en geschopt en in deu kelder opgesloten. Eeu der getuigen ver klaarde omtrent de laatste mishaudeling, een paar dugen vóórdat zij vernam dat ffWillempje" overleden was, dat zij het kind een geheeleu morgen in den kelder heeft hooreu gillen eu roepen om bevrijd te wordendat daarna de beklaagde hem zeker geslagen eu tegen het beschot heeft heen en weder gegooid, althaus naar het geluid te oordeeleu; dat het kind, na een tijdlang hevig te hebben geschreeuwd, plotse ling stil is geworden, en dat zij het daarna in het geheel niet meer heeft gehoord of gezien. Die feiten werden eerst na den dood ,van het kind ruchtbaar, eu daarom kon niet onderzocht wordeu, of die slagen en kwetsuren een ziekte, of een beletsel om te werken van meer dan twiutig dagen, hadden veroorzaakt. Uit de gehouden lijkschouwing kou daarom ook, volgens het rapport der geneeskundigen, niet als wettig bewe-

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2