BINNENLAND. Laatste^ Berichten. ADVERTENTIËN. Madrid, 14 Febr. Nouvillas is benoemd tot kapitein-generaal der hoofdstad. Burgerlijke Stand. ECÏÏTVEREEÜIGIWG Geen Receptie. giSioto' raad vhn Geneve heeft de artikelen 2 tft ?5 van de nietwfr^wet op den katholieken cere- dienst aangenomen, volgens het voorstel van de meer derheid der commissie, met de bijvoeging van Car teret, d|it de katholieke gemeenten van Genève bij het diocese van Lausanne blyveii, overeenkomstig het bestaande bisdomverdrag. 4? "X* "v"J ENGELAND. De Times geeft etne opsomming van den arbeid, welke het Britache Parlement zon kunnen verrichten, indien het slechts de macht b^at om van elk uur er tien te riWken, ën dan nog géeïlxyd besteedde aaft nutteloos debat. Nauwelijk honderd zittingen levert het parlementair seizoen op, en zeker meer dan honderd belangrijke onderwerpèu wachten op afdoe- liirig. Bovenaan de lijst staan kerk en school, met al haren nasleep, rfooger, middelbaar, lager, technisch, infltfstrieel, openbaar en bijzonder onderwijs eischen vooriieniug. De openbare zedelijkheid heeft recht op betere bescherming. Het gevangeniswezen en de inrjebtitig der politie vorderen voorziening. De ad- mistralitcit wankelt op hare grondvesten. De ambte naarsstand heft noodkreten aan over karige bezoldiging en hard werk. De rechterlijke macht heeft haar grieven. De verkiezingen zijn te kostbaar. Alles is tropwens te kostbaar! De belnstingeu op levensbe hoeften zijn buitengewoon drukkendtol- en bruggelden zijn middeleenwsch; de inkomstenbelasting ia onhoud baar; rechtsbedeeling is vuor den arme onverkrijgbaar; de huishuren zijn te hoog; de spoorwegtarieven zijn raónsterachtig; steenkool is een artikel van weelde geworden; drinkwater en gas worden met den dag slechter. De toestand van handel en nijverheid laten óók vry wat to wensóhen over. Waarom geen krachtige maatregelen tegen de werkstakingen? Wharom gheïi behoorlijke handels- en uitlévèringstractaten met aïfe mogendheden? Waarom zooveel aanvaringen op zee? China en Japan, de Zuidzee-eilanden, de Kust vati Guinea, de Kaap, Zahzibar, centraal-Afrika, C'en- tfaal-Azië, dé Indische financiën, de lersehe spoorwe gen, de Schotsche armenwet, het Suez-kanaal, de Ëiijpbraotspoorweg, de Noordpool, zie daar alle zoovele ohderiverpen, die er in deze zitting niet schotvrij mogen af kómen, ja, waarover geachte leden hun doorwrochte rédevberingen reeds in den zak ronddragen. De ge meentewet, de wet op hypotheken, die op de eerstge borenen voorts het muntstelsel, Hydepark, de afvoer f vhh frecale stoffen, de Zondagswet, de spoorwegen, zijn onderwerpen, die allóón wel de gansche zitting van het Parlement zouden dienen bezig te houden. Maar genoeg. Het begint de Times te duizelen. Een raai weet het blad slechtste geven; dat men uit die massa niet op goed geluk een greep doe, doch zóóveel mogelijk volgens een redelijk en weldoordacht phin te werk ga. Gouda, 15 Febkuabi. Schaakwedstrijd. KAMPEN GOUDA (wit) (zwart) Zet. E 4 E 5. 6d« Zet. 1)7 - D 5. De uitslag van de aanbesteding die gisteren plaats had (zie Ooudsche Ct. van 5 Febr.) was als volgt N°. 1. Het maKen en stellen van Twee Glasaf sluitingen in de TussohenschoolP. A. Burghout 746.— toegewezenn°. 2. Het maken van 30".B0 meter Bnzaltmuur langs „de IJssel" en van 148 meter Bazaltmuur langs het Jaagpad met de daar bij behoorende Materialen „Jaagpad" G. Toornvliet f 7080.toegewezen, „IJssel" P. A. Burghout en G. Toornvliet ieder 3280.niet gegund; n°. 8. Het leveren en plaatsen van vijf meerpalen in de Haven, P. A. Burghout 389.-toegewezen. In de crimineele terechritting van bet Provinciaal gerechtshof ia Zuid-Holland, werd gisteren voor de behandeling van de verdere zaken, arrest gewezen tegen drie manspersonen, die, allen met de gevan genis bekend, de vorige week voor bet hof terecht stonden, wegens het plegen van verschillende dief stallen te Gouda. Zij hadden daar gezamenlijk en in vereeuiging uit wiukeL brood, spek en eenige cachenez ontvreemd, welke laatste door hen waren verkocht, zoodat het Openbaar Ministerie eene zware straf, nl. die van luchthuis, tegen hen had gvëischt. Het hof nam evenwel verzachtende omstandigheden aan, en veroordeelde twee hunner tot eene correc- tioneele gevangenisstraf van 3*/j en den derde tot eene van 3 jaren. Woensdag jl. vereenigden deleden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw afd. Gouda en Omstre ken zich in buitengewone vergadering in welke de Heer van Iterson als spreker optrad. Nadat glfttfttli' heer bij e$ne schoone verhande ling den landbouwer had gewezen op de middelen welke moeten worden aangewend om goede kaas te maken, werd na eene kleine pauze door de vergaderde ledeil, onder presidium van genoemden Heer'van Iterson vermeld punt breedvoerig besproken, en werd door den Heer Muller, directeur der knasfabriek te Waddmxveen ook menige nuttige swenk gegeven, waarna de vergadering zeer voldaan en onder dank betuiging aan den Heer van Iterson, die dan ook alle lof toekomt voor zijn- ijverig atrevan om den landbouwer te ontwikkelen, vriendsóhappelyk #<jh$idde. Donderdag avond had te Haastrecht weder een druk bezochte Nutsvergadering plaats. De heer Akkerhuis, van Schoonhoven, vervulde de spreekbeurt tot aller genoegen. Met onverdeelde adndaoht volgde men zijn voordracht, getiteld De doos van Pandoraterwijl hij na de pauze verschillende bydragen tèh beste gaf, alsHet Kerkportaal van vod Éeerseene novelle, getiteldEduard en BetsyLaurillard's vers, dat als een nachtkaars uitgaat en; Een huiselijk tooneeltje vnu denzëlfdeu dichterten slotte Een brand. Met reoht was dus de heer Akkerhuis de held van den avónd, die aangèname herrinneringen bij alle aanwezigen zal achterlaten. Men meldt uit Koudekerk aan bet Leid. Dagblad: Op dit oogenblik is de waterstand van Rynlands boezem Jaag eu Z'jo de polder? van hun te veel wa ter Verlost; echter is voor'dé'bouwlieden bezuiden den Rijn het wintergewa» verloren, daar het verplichte op peil malen hun belet heeft het overtollige water, even als de landen ten noorden van den Rijn, uit te mnlen. Het Vooruitzicht voor deze polders be staat dat hun dit ongeluk zal te beurt vallen zoo lang er in den gebrekkigen toes land van Rijnlands boezem niet zal voorzien zijn. In de Krimpenerwaard blijft de longziekte onder het vee heer9chendc. Op meer dan eene plaats heeft de inenting echter goede gevo'gen. De poldets zijn reeds van het overtollige water bevrijd, en de lande rijen liggen zeer gunstig, hoewel de werkzaamheden er op gestaakt zijn door de laatste vorst. Het óÓnige werk van de daglooners bestaat in houthakken. De heer A. Moens is door de liberale Kiesvereni ging Staatsburgerschap te Heerenveen met algemeene stemmen weder tot candidaat gekozen voor de aan staande verkiezing iu het kiesdistrict Sneek op Dins dag 26 Februari a. s. De Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijver heid heeft aau hare departementen doen toekomen een exemplnar van eene handleiding voor het kweeken van zijderupsen en wnt daartoe behoort, en daarbij gevoegd het verzoek, om die zaak in de departe- wents-vergaderingen te willen doen behandelen. Volgens de schoolberichteq in de N. Bijdragen zijn vacant, bij het gewoon openbaar lager onderwijs: 15 plaatsen als hoofdonderwijzér, teëWijl tegen Mei e. k. nog écue vacature wordt aangekondigd; 84 plaatsen als hulponderwijzer, waarvan naar 3 ook door hulp onder wyzeressen kan worden medegedongen 3 plaat sen daarenboven, als hulponderwijzeres. Bij bet ge woon en meer uitgebreid lageronderwijs 1 plaats als hoofdonderwijzeres: 6 plaatsen als hulponderwijzer en 5 plaatsen als hulponderwijzeres. Eene voor gemeentebesturen niet onbelangrijke zaak werd eergisteren voor het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland (burgerlijke kamer)bepleit. Burgemeester en wethouders van Dordrecht, han delende ter uitvoering eener gemeente-verordening in het belang der openbare veiligheid, droegen in de maand Juni 1871 aan den directeur der gemeente werken aldaar op het onderzoek naar de al of niet bouwvalligheid van de JPalserórug, waarop steunden vier uitbouwsels van huizen in de Voorstraat te Dordrecht gelegeu. Daaraan gevolg gevende, zond die ambtenaar een rapport in aan het gemeentebestuur, waaruit bleek dat bedoelde brug in ver gevorderden slaat van bouwvalligheid verkeerde, dat dit moest worden toegeschreven behalve aan ouderdom, aan de zwaarte die zij moest dragen, veroorzaakt door bedoelde uitbouwseleu,^ welke mede niet van bouw valligheid vrij waren. Het gevolg van dit rapport was, dat het gemeentebestuur tob amotie van de brug besloot en aan de eigenaren van bedoelde gedeelten van woningen deed aanzeggen, dat zij moesten zor gen dat hunne eigendommen op de-brug aanwezig, vóór den 3n Juli waren ontruimd, want dat op djeu datum de afbraak van de brug zou aanvangen. Hoewel burg. en weth. nog eene nadere opneming door deskundigen bevalen, die tot gelijke resultaten als bovenvermeld leidde en nog eene kennisgeving aan de eigenaren deden toekomen, mocht dat even wel niet baten. Twee van de vier woniugen werden door hunne eigenaren gesloopt, maar de twee andere gedeelten, toebehoorende aan do weduwe ^teYierj moesten tetf laatste op administratief gezag wordeu afgebroken. De weduwe nam een lijdelijk verzet in acht en liet het gemeentebestuur de woningen af- brtiken. De brug in qu-testié y#rd den tfuli af gebroken en voor zooveel noodig ook de uitboiivyingen. Daarop volgde eene insiuttatirf van de wnduwe aan den burgemeester eu later eene dagvaarding tot «chnde* vergoeding wegeue onrechtmatige daad of geweldenarij door het administratief gezag. Den 24®. Juni 1872 sprak de Dorische rechtbank ten deze fiader oordeel uit en verklaarde by haar vonnis de daad van het gemeentebestuur van Dor drecht onrechtmatig, daar onteigening niet kan plaats hebben dan ten algemeen nutte, tegen voorafgaande schadeloosstelling, overeenkomstig de voorschriften der wet, betgeen ia casu niet heeft plaats gehad. De rechtbank veroordeelde het bestuur tot vergeeding van schade, nader te begrooten bij staat. Van daze uitspraak werd doör den burgemeester van Dordrecht appel aangeteekend ei* voerde voor hem het woord mr. W. Wintgens. Voor de geïntimeerden, de er ven van de wed. Revier, trad op mr. A. M. van' Stipriaan Luiscjius. Op een naderen dag zal het openbaar ministerie conclusie nemen. Naar aanleiding van den brief van den beer r. Herwerden, te Groningen, die zijn lidmaatschap van de Maatschappij tot Nut van '4 Algemeen opgezegd heeft, wegens de uitgave van hét godsdienstig lees- en schoolboek van den heer Hugenhoitz, ontraadt de Kerk. Ct. diens voorbeeld te volgen. „Niet zegt zij, omdat wij de uitgave van het godsdienstig leesboek iu bescherming nemen. Het hoofdbestuur zon moeie- lijk onhandiger kunnen doen dan het gedaan heeft. Het heeft er aan de Maatschappij een slag mee toe gebracht, waat zij zich ntoeijelijk van zal herstellen en het heeft er den werkelijk verdienstelijken schrij ver meer onaangenaamheid mee bezorgd, dan ooit door al de loftuiting op het werk vergoed kan wor den. Toch meenen wij, dat men nog het lidmaat-, schap niet moet opgeven. De maatschappij is ^p een verkeerden weg, dat is zeker. Gaat zij daarop verder voort, dan dient zij haren naam en hare grondslagen te wijzigen, maar het is immers niet zeker, dat het voort zal gaan. Laat men afwachten wat de algemeene vergadering besluiten zal naar aan leiding vau het voorstel van het departement Rot terdam. Neemt de algemeene vergadering dat voorstel niet ann, en ontleent hut hoofdbestuur daaraan den moed, om een tweede reeks te voegen bij de eerste, dan- is bet immers nog tyd, om eene maatschappij vaarwel te zeggen, die niet is, wnt zij naar hare grondslagen wezen moest. Belangstelling in eeue schoone eli ge zegende inrichting die zeer veel goeds heeft tot stand gebracht, en in wièr ondergang velen juichen zouden, geelt ous de vrijmoedigheid ooi een ieder aau te ruilen nog niet te bedanken, maar de algemeene vergadering van dezen zomer af te wachten. In de jongste vergadering van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Beest is ook, eveu als elders, ter spmkc gekomen het Gods dienstig Leesboek voor School en Huis, door genoemde Maatschappij uitgegeven. Met bijna algemeene stem men heeft inen besloten een adres aan het Hoofdbe- bestuur te zendeninhoudende de bezwaren, die roeu tegen de uitgave van dat veel besproken werkje heeft. Niet alleen achtte men het in strjjd met art. 3 der algemeene wet; maar vooral verklaarde men niet te kunnen begrypen, dat het hoofdbestuur in een tijd, waarin zulke heftige anuvallen op de openbare school gedaan werden, tot een godsdienstig leesboek voor de school een werkjo uitgaf, welks kennelijk moderne richting aau vele ouders aaustooi zal geven. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden aan den Voorzitter der Alkmaarsche feestcommissie eene bijdrage van driehonderd gulden doen toekomen voor het opte- richten monument voor het heuglijk ontzet in 1573. Tfe'a Giavenbage is in 44-jarigen ouderdom over leden de beer mr. P. A. S. van Limburg Brouwer, die, even als zijn vader, wijlen de Groningsche hoog leeraar, een zoo gunstigen naam als "letterkundige had verworven. Hoewel in de rechten gepromoveerd en aauvaukelijk de rechtspraktijk uitgeoefend hebbende, was de letterkunde in het algemeen zijne lievelings studie, waarbij hij niet het minst zijne aandacht wijdde aan dc Indische taai- en letterkunde, zoo zelfs dat hij zich de kennis van het Ilebreeuwsch, Arabisch, Sanskrit en Chincesch had eigen gemaakt, hetgeen getuigt van eenen gelukkigen aanleg ei» zeldzaam voor komende volharding. In 1866 was hem eene betrek king aan het rijks-archief opgedragen en gedurende de jaren 1864 tot 1867 vertegenwoordigde hij het district Almelo in de tweede kamer der staten-ge- neraal. Door de arrond.-rechtbank te Amsterdam is een bedrendè bij de stadsbibliotheek aldaar, N. Beamer, overeenkomstig het requisitoir van het O. M., tot eene cellulaire gevangenisstraf van écu.jaar veroor deeld, ter zake van het als loonbediende tegen een vost loon der gejnëentp Amsterdam, ten nadeeie van die gemeente, arglistig wegnemen van een aantal conranten, brochures en catalogussen, welke hij te zijnen bate als scheurpapier verdocht aau twee spek slagers. Uit bet gehouden onderzoek Week o. a. dat hij sedert 1868 zich aan dergelijke felted had schuldig gemaakt, eu o. a. gedurende 8 maanden, bijna geregeld 2 maal in dc week, 30 kilo papier aan Cen spekslager had verkocht voor 5 ets. het halve kilo. Ofschoon het niet met zekerheid was oit te maken, waren, behalve vele nummers van cou ranten, onder dat papier ook Latijnsche oraties, dis sertaties en werken van geneeskundigen en anderen aard, volgens beklaagde echter, alleen doubletten. Hij beweerde dat het alleen prullen waren en dat hij dit gedaan had wegens ongenoegzaam salaris, laatstelijk 300 in het jaar. Ten gevolge van het afbreken van den molen op den stadsmuur te Haarlem, tusscben het Zyibek en de militaire manége, en het sloopen der walmuren aldaar, is een belangrijk stuk der vestingwerken van die stad, met kazematten enz., bloot gekomen. Het geeft een juist denkbeeld van de geduchte sterkten, die Haarlem omringd hebbenhet blootgekomen punt was een der sterkste en maakt het duidelijk, waarom de Spanjaard bij de belangrijke belegering zijne aan dacht vooral op dit deel der versterkiug gevestigd hield. Om eeu en ander voor de geschiedenis te bewaren, zijn een viertal photografien vhh het ver sterkte pant vervaardigd, die, op aanvraag, bij den uitgever van Brederode verkrygbaar zijn. UC.) De telegraaf gaat snel, doch ia zuinig met woorden. Zekere Martin wil den menschen het genot ver schaffen om, bijna even spoedig alt met behulp der telegraaf, een dagblad als de Times eu nog een paar audere moustcrcouranten op den koop toe te laten lezen. Hij stelt voor om, evenals in den Fransch-Dnitschen oorlog grschiedde, een massa berichten, depêches, courmiteu-artikelen, beursnoteringen, enz. gelijktijdig te photograferen, op een dun vliesje collodion, en dit vliegje dan door onderanrdsche of ouderzec9che buizen met zawengeper9te lucht uaar de plaats van zijn be stemming te drijven, waar het doormiddel van elec- triek licht en een too ver lantaarn vergroot en greopieerd kon ivorden. Gaat men nu na, dnt de buit, die hiertoe zou moeten dienen, op zyn hoogst maar een paar centimeters diameter behoeft te hebben, dat verscheiden collodion vliesjes nog zeer weinig wegen eu er nlzoo weinig zamengeperste lucht eu drijf kracht noodig is om telegrammen van den omgang »an eenige boek- deelen over te sturen, terwijl bovendien het photo- gr.iferen van legio berichten met den geheelen inhoud van een monster-courant als de Times in een oogenblik qan geschieden, dan schijut dit plan nog niet zoo geheel onpuctisch te zijn. Ter voorkomiug van ongelukken is aan een Ame- rikaanic'rie Spoorwegmaatschappij eene nieuwe inrich ting aangeboden, oin de wissel wachters oit den slaap te houden, die den practischen geest van Amerika in huoge mate kenmerkt. Er wordt voorgesteld, dat de hefboom van den wisael wordt geplaatst in een gewoon buisje, doch zoo ingericht, dat de deur van het huisje gesloteu is wanneer de wissel open is, eu er ongelukken kun- uen komen, terwyl het openen van de deur alleen kan geschieden door den hefboom te verplaatsen en dus den wissel te sluiten. Verder is het huisje zoo danig geplaatst, dat zoo een trein voorbijkomt bij geopcndeu wissel, hel onmiddelijk verpletterd wordt. De wisselwachter kan dus alleen zijn leven redden door op zijn zaak tc passen. Een nieuw middel ora op oneerlijke wijze in zyn onderhoud te voorzien was uitgedacht dooreen Söjnri- gen tuinderskneoht, geboortig uit Aalsmeer, maar die zich gedurende de maand Januari jl. in de gemeente Byswyk en ook wel in den Maag ophield. 1$ het begin vnn genoemde maand liet bedoelde persoon, J. J. genaamd, bij een blikslager te 's Hnge vervaar digen eene bus, voorzien van een bnngslotje, terwyl hy door een huisschilder er de woorden „gedenkt den armen" liet op stellen. Met deze bus nu, ging onze tuinman in zijn zondagspak gedoscht, Rijswijks ingezetenen bij den neus nemen. Hij deed zich voor als collectant en zamelde namens het armbestuur van Scheveningen gelden in voor weduwen en wezen aldaar, zoo luidde het bij protestanten, maar kwam hij by roomsch katholieken dan waren de gecollecteerde gelden voor een R. K. school te Delft bestemd. Gedurende bijna de geheele maand Januari ging dit goed, mnnr eindelijk kreeg de veldwachter kwaad vermoeden, te meer daar de burgcmeister geeue ver gunning tpt bedoelde collecten gegeven of daarvan kennis bekomen had. Aangehouden zijnde werd het sleuteltje, waarmede de bus kou geopend worden in het bezit van den quasie-collectnnt gevonden. Hij stond eergisteren voor de arrondissemertts-reebtbank aldaar terecht en km niet ontkennen, dat bij op onderscheidene dagen oij verschillende* personen met een bus was geweest en ook geldeu had ontvaugea, doch bij deed het voorkomen, dat armoede hem tut genoemde handelingen gebracht bad. De substituut-officier van justitie jhr. mr. de Jonge requireerde schuldigverklaring aan zes wanbedrijven van bedriegelijke oplichting en veroordeeling van be klaagde tot drie maanden gevangenis9traf. De voorbereidende werkzaamheden voor de door boring van den St. Gothard vorderen goed. De kleine bergvallei van Gosscheo, gelegeu nan de zamenvloeiing van de Reuss en de Gosscheu Heuss, begint veel op een fabriekstad te gelijken. Overal verrijzen nieuwe gebouwen, koffiehuizen, loodsen, arbeidswoningen, werkplaatsen, enz. Gaat men over den weg van den St. Gothard naar den duivelsbrug, dan ziet men links van den bruisenden bergstroom, aan den voet van eenige steile rotsen, een klein zwart gat, dat veel gelijkt op de opening van een konijnenhol. Dit moet de noordelijke ingang ran de toekomst igen alpen tun nel worden. De lijn is al afgezet van lluden tot den ingang by Gosschen, zoomede aan het tegengestelde einde bij Airoio. Beide tunnelingangen, zoo wel als het station Gosschen zullen door zware borstweringen tegen lawines beschut worden. In het voorjaar hoopt men met de boring een aanvang te maken. Men schrijft uit Drenthe: Nog altijd speleu in onze bosschen de vossen eene zeer bedryvige rol en de klopjachten, die men er op houdt, hadden tot nu toe weinig effect. Misschien whre het goed dat die jachten op grooter schaal werden gehouden en de mannelijke bevolkiug van ettelijke gemeenten er deel aan nam. Behave bet amusante, hetwelk zulk eeue jacht op de geslepen reintjes aanbiedt, beeft de boer er toch ook belang bij, dat zijn kippenhok van vosaen-inspactie verschoond blijft. Kon de regeering nog klopjachten uitschrijven eu de mannelijke sekse pressen om darn-by als schreeu wers en drijvers dienst te doen, dan zouden er spoedig vele vossen gesneuveld zyn, maar het terrein dat thams wordt afgezet is te klein, en men zegt zelfs dat mi en dan de langstaart, die men zoekt, even buiten den kring zijner belagers, heel bedaard de evolutie» aanschouwt, uitgevoerd om hem te fusilleren. De laatste groote klopjacht in Drenthe, nu ongeveer eeu halve eeuw geleden, was die op een wild zwijn, hoogstwaarschijnlijk uit het mager Hannover in onze weelderige landouwen overgesprongen. Dat beest zette een groot gedeelte van het landschap in rep eu roer, vloog als een razende Roland met zyne verschrikkelijke slacbtandcu door bosch eu veld, en was dagen achtereen de schrik niet alleen van kinderen en oude vrouweH, maar ook van de heeren der scheping. Op bevel van de hoogste provinciale autoriteit moest de burgemeester onmiddeJyk naar Assen rapporleren, als het oudier in zyne gemeente gezien was, en zoo kwamen dau ook alle dagen missives in, dat het zich ergens had vertoond. Htt gebeurde zelfs dnt meii het op twee of drie plaatsen, uren ver van elkander verwijderd, op het zelfde oogenblik had ontdektDe beuaauwheid was groot en als de schemering was gevallen eu een schooljongen riep „daar i9 't zwien dan was io een oogwenk alles wat adem had, en beenen teveus, in huis en elke deur gegrendeld. Eiudelijk werd het ongure schepsel wezenlijk gezien en met alle kracht vervolgd eu gedood. Zijn kop werd na behoorlijk toilet, aan Z. M. Koning Willem I gezonden het vleesch, door nieuwsgierige lieden met de uiterste spitse der lippen geproefd was extra ousmakelyk en zelfs hij, die een gedeelte er tan in liet ztiur had gezet eó dat voor eene groote familie-visite opdischte, werd met ai zyue gasten volkomen misselijk. Na dien tijd heeft men in'Dfenthe geen wild y.wyn meer gezien en er ook geen heimwee" vati gehad. Madrid, 13 Febr. l)e leden van het Kabinet zijn heien in Ministerraad vereenigd geweest. Een der eerste doden vnn het Gouvernement was, gratie te vfcrleenen aan de ter dood veroordeelden, d e he den ochtend te Barcelona zouden worden geëxecu teerd. Castelnr heeft een memorandum gericht tot de bni- tenlandsche Mogendheden, waarin wordt uiteengezet de politiek, die de Republiek tegenover het buiten land zal betrachten. Kr zal een groote iuipulsie worden gegeven aau de vulkfwapen.ng. Te Barcelona is de Republiek geproclameerd. Al daar heerscht eene gewenschte orde. De troepen zijn er Verbrifederd toet de bevolking. Het antwoord der Cortes op de Koninklijke bood schap is thans bekend. Het slot van het stuk bevat de verklaring: dat wanneer alle gevaren afgewend en alle" liiuderpalen uit den weg geruimd zijn, het Spaan- sche volk den gewezen Koning, in plaats van eene kroon, de waardigheid v.m burger eener vrije en onaf hankelijke u..t;e zal aanbieden. De Imparcial verzekert, dat het besluit des Kouings tot het nederleggen der kroon eene geheel vrijwillige handeling was en dat zijn vader heelt getracht hem van dat besluit terug te breugen In de Kamer van afgevaardigden'zij'ne de vice- presideuteu en secreiarissen benoemd. De heer Martos heeft bij de aanvaarding van het voorzitterschap eene rede gehouden, waarin hij wees op de noodzakelyk- heid fan handhaving der openbare orde en de hoop te kennen gaf, dat de Cortes steeds in ovorleg met het Gouvernement zullen handelen. Men gelooft dut de kleuren van de vaan der Republiek zullen zijn violet, wit en rood, Monoues heeft per telegraaf medegedeeld, dat YiW toria de Republiek erkent. Berlijn, 14 Febr. In de zitting van het Huis van afgevaardigden is eeue Kouinklijke boodschap voorgelezen, waarin naar aanleiding van het be kende voorstel van den Keer Lasker tot in instellen van een onderzoek m de zaak der spoorwegconcessiën wórdt bepaald, dat er zal benoemd worden eeue byzomiere Commissie, belast met het onderzoek van plaats gebad hebbende misbruiken eu andere afkeu renswaardige handelingen met zoodanige concessiën. Deze ComiQisse zal, onder vooritterscbap van den heer Gunther, directeur der Seehandlung, beslaan uit vier Staatsambtenaren zullende de beide Huizen van den Landdag wordeu uitgenoodigd, daaraan ieder twee leden toe te voegen. Voorts wordt inde bood schap gezegd, dat alle feiten naauwkeurig moeten worden onderzocht en onpartijdig, zonder aan ziens des persoons, moeten worden beoordeeld, alsook dat de resultaten van het onderzoek aau de Vertegenwoor diging des lands moeten worden medegedeeld. Rome, 14 Febr. De Senaat heeft met groote meer derheid van stemmen een votum aangenomen, door den béér Charles Pepoli voorgesteld, luidende: *De Senaat, getroffen door het bericht der abdicatie van Koning Amadeus, meent de tolk der natip te zijn, met balde te brengen aau zijne terugkomst in het vaderland, hetwelk hem met leedwezen heeft zien vertrekken, met dezelfde genegenheid en toewyding zal worden ontvangen, die hij tot na toé altoos heeft ondervonden." Geboren: 13 Febr. Lintje, ouders J. van Gent ea C. Fokkers. Maria, ouders C. van der Velden en M. Seve- reijo. Albertje, orders K. A. Gort en O. ter Kley. Johanna Maria, ouders H. C. Bongcrs en J. M. Kooien. Johalines Fredericus. ouders A. Sliedrecht en J. C. van Leent 14. Jan, oudels W. Langer aar en J. C. van der Bruggen. Ov i kleden 12 Febr. S. Oosterling, 4 j. 9 m. 13. P. W. Verhoek, 3 w. J. van Wijk, 9 m. B. H Sraeo- man, 61 j. 'a j smj 12V3-J ARIGE VAX P. de WERK EN K. VERKERK", -i X Gouda15 Februari 1873!' y-'Kr-' C. |£ifs Ondertrouwd G. TOORNVLIET, van Gouda EN M. DEKKER. Dordrecht14 Febr. 1873. m Va a a a Va ie» Vaa'

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2