Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BUITENLAND. IERIJ, derhonden, met ven buiten de TO IDE. Buitenlandsdi Overzicht. Vrijdag 21 Februari. FEIST, ar 1, 8.33. 8.33. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. 43, 1.88, 3.33, i, 1.31, 3.38, Za- 8, 3.33, 3.38, 2.33, 3.36, 6, 4.38, 7.18. .53, 8.16. 5, 2.45, 5.— 3.10, 5.25, een 12.20, 2.30, worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer ,10 Centen. GROOTE LETTERS van Haarlem. van Land- TTO wordt, verkocht in ig en eigen- voorzien zjjn. verkrijgbaar. I.ll, 8.38. 18. 8.36, 8, 2.33, 3.38, tl 0, 2.—, 3.5, om op nader len, eene sedert te te een meid. dezer Courant 88. 7, 6.47, 8.13. 5.37. 6.57. 12.50, 2.5, zal, dat ook deze het ernst g met de zaak meent. De eensgezindheid tusschen regeering en i GOUDSCHE COURANT. Mei a. a. eene De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den ayond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. 1 op, hetwelk ngetoond en is ider vatbaar. «eere men zich brieven onder N dml HOEK, was, heeft het zich tot taak gesteld om al zijne geest kracht aan te wenden tot vervulling van het mandaat der wetgevende vergadering, en vóór alles tot hand having der openbare orde. In de circulaire wordt den vertegenwoordigers van Spanje in het buitenland aanbevolen, om vooral te doen uitkomen, dat de republiek de waarborgen aanbiedt, welke gevorderd worden voor hel bewaren der openbare orde, eu dat rij zoowel van binnen als naar buiten een vredelie vend karakter beeft. Het leger heeft slechts ééne taak, namelijk het handhaven van Spanje’s gezag, welks wettigheid, als uit den volkswil ontsproten, niet kan worden betwist. Gisteren zou in de Gaceta het decreet verschijnen, waarbij aan de Carlisten amnestie wordt beloofd, onder voorwaarde, dut zij binnen den tijd van veer tien dagen in onderwerping komen. Na verloop van dezen termijn zullen zij met al die gestrengheid wor den behandeld, welke voor den vrede des lands en het heil der republiek gevorderd wordt. De Zwitserscbe bondsraad heeft, nadat de bisschop Mermillod verklaard had, dat hij voornemens was om de function van apostolisch vicaris, in spijt van de bevelen der burgerlijke macht, te blijven uitoefe nen, aan de regeering van Genève last gegeven om deu bisschop buiten het gebied der confederatie te voeren, en dadelijk is deze dan ook op Fransch grondgebied overgebracht. borgen op, noodige onpartijdigheid en vinden. Wij blijven verder bij de overtuiging, dat ook alle overige leden der commissie het ais eerezaak zullen beschouwen, door hnn werkzaamheid aan de verwachtingen des lands te beantwoorden Ook in dit opzicht hee t graaf von Boon beloofd, dat uit de benoemingen vanwege de regerring blijken 3 zaak meent. De j reu, me mug in uei ministerie van nnanoien ec vertegenwoordi- hooge betrekking bekleedde, als bondscommissaris DUITSCHLAND. De National Zeitung zegt over het debat van terdag het volgende De afloop der zitting, waarin de koninklijke bood schap en het voorstel van den heer Lasker behandeld werden, kan als zeer bevredigend beschouwd worden. De strijd, door den afgevaardigde Lasker ondernomen tegen de misbruiken bij het verleenen van concessiën voor spoorwegen, is van den aanvang af met zooveel ernst tegen de zaak zelve gericht geweest, dat de volkomen en onbeperkte opheldering der zaakgewenscht moet en zal zijn voor een ieder, bij wien het algemeen belang hooger staat dan bevrediging van zocht naar schandaal of naar zenuwachtige opgewondenheid. Voor eene geheel onbelemmerde vervulling der laak, die aan de commissie vnn onderzoek is opgedragen, heeft de minister von Roon heden, namens de Regeering, alle mogelijke waarborgen gegeven. Behalve den zedelijken dwang van den geheakn toestand, die het Qpinogelijk maakt dat de Regeering een poging zou doen den arbeid der commissie op niets te doen uitloopen, heeft men nog de uitdrukkelijke verklaring der regeering verkre gen, dat ieder lid der commissie individueel in de gelegenheid zal zijn, alle gewenschic middelen van bewijs bij te brengen, en zich met het zoeken nnar bewijzen direct in te laten. Onder deze omstandig heden levert reeds de heer Lasker, die gelijk van zelf spreekt door het Huis der afgevaardigden tot medelid der commissie zal worden benoemd, voldoende waar- dat het werk der commissie met de grondigheid zal plaats 1.;: 1- Ia de Maandag door de «Commission des Trente* gehouden zitting is bet verslag van den hertog de Broglie voorgelezen. De zitting is tot Dinsdag ver daagd; alsdan zou worden beraadslaagd over verschei dens amendementen, welke op dat rapport, voorna melijk door den heer Tallon, zyn voorgesteld. Het is niet waarschijnlijk dat het rapport morgen bij de nationale vergadering zal kunnen worden ingediend. Het is den' heer 'Ihiers medegedeeld, die met zijn ministers zal overwegen, welke bezwaren de regeering blijft gevoelen. Het rapport van den hertog de Broglie is in ver zoenenden geest gesteld, hoewel daarin al de be slissingen van de «Commission des Trente* worden gehandhaafd. Het Pruisische huis der afgevaardigden heeft bij eerste stemming den heer Lasker benoemd tot eerste lid der speciale commissie van onderzoek, met 196 van de 301 stemmen Voor de keuze van het tweede lid werd twee malen gestemd; ten slotte werd ge kozen de vice-president, de heer Koller, met 175 stemmen tegen 108, welke op den heer Mallinckrodt werden uitgebracht. De Nordd. Allg. Zeit. bevat eene verklaring van den geheimrath Wagener, houdende dat hij voor het oogenblik van eene uitvoerige wederlegging der tegen hem ingebrachte beschuldiging, door middel van de pers, afziet, nadat bij koninklijk besluit eene com missie van onderzoek is benoemd. Hij komt o. a. op tegen de bewering van Lasker, dat de inschrijving van de maatschappij op anndeelen in het handels- r eg is ter, door medewerking van deu minister van koophandel is tot stand gebracht. Eene dergelijke verklaring had gerust achterwege kunnen blijven tot het ingestelde onderzoek. In de Maandag door het Engelsche lagerhuis ge houden zitting heeft de minister Eh field, in antwoord op eene vraag vnn den heer Ackroyd, het bestaan van uitgestrekte steenkolenmijnen in het noorden vnn China bevestigd. De pogingen, om de Chineesche regeering tot exploitatie dier mijnen over te halen, waren echter tot dusver zonder gevolg gebleven. De minister achtte het moeielijk, om China door een supplementair tractaat tot grootere toegevendheid te bewegen, maar hij hoopte, dat de Chineezen eenmaal het wenschelijke zullen inzien van het openen der natuurlijke hulpbronnen des lands en van het aan- leggen van spoorwegen, met behulp van buitenlandsch kapitaal. De Spaansche minister Castelar heeft eene circu laire aan de buitenlandsche mogendheden gezonden, waarin hij o. a. zegt, dat de vestiging der republiek niet het gevolg is geweest van eene verrassing, maar van kalm overleg en van de overtuiging, die de le den der Cortes bezielde. In dit staatsstuk wordt voorts hulde gebracht aan de loyauteit en den con- stitutioneclen zin van Amadeus, hetgeen evenwel niet belet, dat men zeker gevoel van weerzin niet heeft kunnen overwinnen van een trotsche natie, welke naijverig is op hare onafhankelijkheid. De republi- keinsche regeeringsvorm werd aangenomen en het gouvernement werd gekozen, zonder dat eenige pressie is uitgeoefend. Zoodra het gouvernement benoemd» ging is dus zoo volmaakt als zij maar zijn kan en de intrekking van Lasker’s motie was daarvan een natuur lijk gevolg. Het HandMlad bevat de volgende correspon dentie uit Berlijn 15 Febr. Sedert de dagen van het conflict herinnert men rich niet, zoovele aanvragen om entreebiljetten voor de tribune in den Landdag te hebben moeten beant woorden, als gisteren het geval was. Ruim 4000 brieven waren ingekomen, en daarvan leverden de betrokken provinciën het grootste contingent. Lang vóórdat de zitting begon, was iedere plaats bezet, en zelfs werd het noodzakelijk geacht, alle doorgan gen voor het publiek open te stellen. Wie, intus schen, nieuwe onthullingen wachtte, werd bitter teleurgesteld, en moet verder zijne hoop op de onderzoekingen der speciale regeeringscommissie ves tigen. Ofschoon de regeering gaarne de wenschen van den Landdag bevredigen wilde, handhaafde zij hare niet verantwoordelijke en onafhankelijke positie tegenover het Huis, door niet van den inhoud der koninklijke boodschap af te wijken. In het belang der zaak moest Lasker zijn voorstel intrekken en zich bij de benoeming eener regeeringscommissie ne- derieggen. Wagener heeft iotusschen eene wederleg ging aan de Nordd. Allg. Zeit. toegezonden voor- loopig is hij echter in het staatsministerie door von Meyeren vervangen. Hermann Wagener werd in 1815 te Segeletz geboren. Hij bezocht het gymna sium te Salzwedel en studeerde tot 1838 in de rechten aan de Berlijnsche universiteit. Tot 1848 bekleedde hij verschillende rechterlijke betrekkingen en onderscheidde hij zich vooral onder den eersten regeeringspresident der provincie Pruisen, baron Senfft von Piilsach. Het ministerie Schwerin noopte hem in 1848 zijn ontslag te nemen, waarop hij de be trekking van redacteur der Arewj-ZeiZ. aanvaardde, die hij in 1854 nederlegde, toen hij in het Parlement gekozen werd. Korten tijd bleef hij nog als lid van het hooggerechtshof in staatsdienst werkzaam, doch allengs bepaalde hij zich tot het gebied der politiek, waarop hij als leider der conservatieve partij en als redenaar vele lauweren verwierf. Ook gaf hij een Staats-Lex ikon uit, dat 20 deelen omvat en blijken van groote bekwaamheid draagt. In 1866 schonk zijn partij hem het riddergoed Eulenburg. Sedert trad hij op nieuw iu staatsdienst, waarin hy tot den hoogsten ambtenaarsrang opklom, vereerd door het vertrouwen van von Bismarck, von Boon en zijne partijgenooten. Nog steeds is hij lid van den Rijks dag. De onthullingen zullen bem weldra van bet staatstooneël doen verdwijnen en in vergetelheid bren gen, op hetzelfde oogenblik, dat zijn voormalige vriend en geestverwant in de gelederen van het centrum plaats genomen heeft, en in een zuiver katholiek district tut afgevaardigde verkozen werd. In deze aangelegenheid ia het ongetwijfeld te be treuren, dat de koninklijke boodschap van de zaak eene politieke quaestie maakte. Lasker, steunende op mededeelingen van den conservatieven v. d, Goltz en andere personen der meest verschillende partijen, trad niet op als partijman, maar als beschermer van de eer der natie. Het is het voorspel, dat over alle aktieondernemingen uitgebreid zal worden, en eene herziening der wetgeving ten gevolge zal hebben. De president der speciale regeeringscommissie, Gün- i ther, is een der geachtsle en onpartijdigste ambtena ren, die lang in het ministerie van financiën eene I i.1.1.:1.-1.Ii. -1.1.. i j en

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1