advertentiën" Laatste Berichten. Wij gaan toch vooruit. Burgerlijke Stand. By de Tweede Kamer i9 ingekomen een wetsont werp tot aanleg van rykswege te Vlissingeu van een gemetseld dok, waarvan de kosten worden gerekend op/1,400,000. Den 1911 Febr. jl. is aan den commissaris van po litie te Alkmaar aangifte gedaan door J. C. T., koop man aldaar, dat in den voormiddag van 17 Febr. jl. in de brievenbus op de Vischmarkt aldaar, door zij nen bediende B. G., is bezorgd een brief van den aangever, aan het adres van den heer A. G. Wel ling te Amsterdam, inhoudende eenen geaccepteerden wissel, groot 2146.19, getrokken door de heeren W. en Cie. Manchester, geëndosseerd aan A. G. W. te Amsterdam, en betaalbaar bij de Kasvereeniging den 17° Mei a. s., weike brief door den geadres seerde niet i9 ontvangen. Genoemde commissaris waarschuwt dezen wissel niet in betaling te nemen of te discoateeren, aangezien1 de handteekening van den eersten endossant ontbreekt, en verzoekt opspo ring eó bericlït. Gelijk verzoek wordt gedaan door den burgemeester van Winterswijk ten opzichte van eén brief, in den avotrd van 4 Oct. jl. door mcj. v. d. B. in de brievenbus aan het postkantoor aldaar gestoken,- geadresseerd aan den WelEcf. heer A. P. van den Berg, chirurgijn te 's Hage, inhoudende drie muntbiljetten, ieder van 10 en genommerd 713, 2778 en 2264. Deze brief is volgens bericht van 13 Febr. jl. niet aan het adres bezorgd. Het Vaderland heeft veruomen, dat a. s. Woens dag. te Amsterdam een openbare vergadering zal wor ded gehouden van voorstanders eeuer uitbreidiug vaa het kiesrecht. Het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Holland, heeft Donderdag in een effecten procedure beslist dat alleen de houder van den talon gerechtigd is tot bet innen dor coupons eli niet de houder van het effect zelve. Het Prov. Kerkbestuur van Friesland heeft in een buitengewone vergadering uitspraak gedaan in de procedure van den Kerkerand der Herv. gemeente te Meppel tegen dr. II. Oort, wegens het doopen zonder de gebruikelijke formule, en heeft der kerke- land niet ontvankelijk verklaard, omdat hij als aan klager geen recht had' tot appèl, volgens art. 33 Regl. O, en T» Den 2ln Februari werd te Amsterdam eene bui tengewone algemeene vergadering gehouden van aan deelhouders in de Maatschappij tot Laudaanwinning op de Friesche Wadden, naar aanleiding van de bepaling in de statuten, dat wanneer de eerste helft van het maatschappelijk kapitaal was verwerkt, op nieuw door de aandeelhouders zou worden overwogen of nien met de onderneming zou voortgaan en er ook de tweede helft van het maatschappelijk kapitaal aan wagen. Meer dan 9/g v»'» bet totale kapitaal was vertegenwoordigd. Met algemeene stemmen werd tot voorzetting der zaak besloten, daar de verkregen resultaten dit alleszins wettigde en de in het najaar geledene stormschade niet zoodanig is om de goede verwachtingen te schokken. Volgens het Wbl. van Haarlemmermeer neemt de longziekte ouder het rundvee aldaar toe. Sedert de laatste mededeeling, van 10 Januari jl., zijn 16 run deren onteigend en afgemaakt. In 1872 bedroeg het aantal wegens longziekte afgemaakte runderen 40 stuks. Naar het Leidsche Dagblad uit goede bron verneemt hebben de heeren Sloet en de Bordes de concessie voor den spoorweg Leiden Woerden aanvaard, tcr- wyl de heer V\ iggers van Kerchem zich door voort durende ongesteldheid heeft moeten terugtrekken. Sommige rechtszaken kunnen wel een zeer zon derlingen en voor de daarbij betrokken personen schier onbegrypelijken loop nemen. Op 24 Dec. 1872 stonden twee personen, J. D. de B. en J. M., voor de arrond.-rechtbank te Amsterdam terecht, ter zake van het na te melden feit. J. D. de B. was dage- lyka, schier zonder uitzondering, werkzaam ten dienste van Cornell's Barreveld Bute, besteller van Purmerend op Amsterdam en vice versa. Indien hij, bij aan komst der tusschen die gemeenten varende boot, aan den steiger was, liet Bute hem de kist met bestel- goederen vervoeren naar het bestelhuis, genaamd Alkmaar-Packet, op het Damrak. Hij werd voor xijn werkzaamheden per stuk betaald, en ontving, b. v. 26 ets. telkens als hij de kist van en naar boord bracht. Zijn verdiensten in deze hoedanigheid waren dus nog al afwisselende en bedroegen, volgens verklaring van Bute, soms drie, soms vijf gulden week. Dikwijls ook bezorgde hij voor Bute pakjes m de stud. Bestelgoederen werden in genoemd be stelhuis doorgaans afgegeven, hetzij aan Bute zelf, hetzij nan den kastelein. Het aannemen daarvan behoorde, volgens Bute, niet tot de werkzaamheden van de B. Op 1 Nov. 11., des voormiddags te 111/^ uur, werd aldaar door een loopjongen van den goud- eu zilversmid J. H. Massop, wonende op de Re- guliersbreestraat alhier, bezorgd een behoorlijk ge sloten kartonnen doos, inhoudende tien flacons met gouden doppen, ter gezamenlijke waarde van 140. Beklaagde de B., die zicb, bij afwezigheid van den kustelein, toevallig in de gelagkamer oevond, nam die doos aan, welke bestemd was ter verdere bezorging door Bute aan den goud- en zilversmid W. van de Poll, te Purmerend. Hij overhandigde haar echter niet aan Bute, maar stak haar bij zich, zooals hy opgaf, verblind door drónkenschap. Later verkocht hij de meeste dier flacons, met behulp van M., wien hij gevraagd had, of hij wat wilde verdienen. M. ontving, gelijk hij erkende, een aandeel in de opbrengst. Een der flacons met gouden dop gaf de B. aan een dienstbode op den Zeedijk ten geschenke. Het openbaar ministerie bij de rechtbank vroeg, op grond van misbruik van vertrouwen, veroordeeling van de B. tot negen maanden en van M. tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf. I)e rechtbank beschouwde echter het bewezen feit met betrekking tot do B. als diefstal, gepleegd door een bediende van een schip per of schuitenvoerder, van goederen, hem als zoo danig toevertrouwd, en verwees de zaak ten aanzien van beide beklaagden, op grond van art. 386, u°. 4, Code Penal, in verband met art. 236 Wetboek van Strafvordering, naar den procureur-generaal bij het prov. gerechtshof in Noord-Holland. Eerstge- meld artikel toch bedreigt den dader van zoodanigen diefstal met een onteerenden strafeen bedreiging, die de berechting door den crimineelen rechter nood zakelijk maakt. Beklaagde M. werd door die verwyzing ten cri- mineele dermate bevreesd voor een ongunstigen af loop, dat hij zich op 29 Dec. 1872, in de cellulaire gevangenis alhier, door ophanging van het leven beroofde. Spoedig bleek echter, hoe voorbarig die ongelukkige geweest was. Iteeds op 9 Jan. jl. toch besliste het hof in raadkamer, dat het ge- n termen vond om de zaak naar de openbare terechtzitting ran het hof te verwijzen, om aldaar ten crimineele te worden behandeld. Het nam alleen aan, dat er grond was tot, vervolging ter znke van misbruik van vertrouwen, door het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van goederen, die den dader in handen waren gesteld tot eeuigau betaald wordenden arbeid en om ze over te leveren (een misdrijf, volgens art. 408, in verband met art. 406, Code Pcnal, bedreigd met een correctioneele straf: gevangenzetting vau ten minste twee maanden en ten hoogste twee jaren). Het beval, dat de zaak ten correotioueele zou wordeu behundeld, en wel, overeenkomstig art. 230 Wetboek van Strafvordering, voor het hof, eu dat de beklaagde inmiddels in vrijheid zou worden gesteld. De straf vervolging tegeu M., die mede, ter zake van mede plichtigheid aan misbiuik van vertrouwen, met gelijk tijdige voorloopige invrijheidsstelling naar deu coj- rectioneelen rechter zou zijn verwezen, verviel uatuurlijk ten gevolge van zijn dood. De advoca.it-generaal jhr. mr. C. II Backer, hield op 's hofs openbare terechtzitting vol, dut daar ge pleegd was misbruik van vertrouwen, omdat de be klaagde de B. in 't algemeen dagelijks eu ook op den dug van het misdrijf in dienst was van den besteller Bute, en dus ook moest geacht worden in diens dier.st de doos met bestelgoed voor dezen to hebben aangenomen, en haar mitsuien teu nadeele van hem te hebben verduisterd. Het hof overwoog echter, bij zijn op 17 dezer uitgesproken arrest, dat, ofschoon de B. gewoonlijk wel voor Bute eeuige werkzaamheden verrichtte, niet weitig en overtuigend was gebleken, dat hy in het algemeen in loondienst bij dezen was, noch dat hij in het algemeen belast met het tegen loon aanne men van bestelgoederen voor dezen, of dat hem dit in dit speciaal geval tegen betaling van loon (tra vail salarié) was opgedragen. Daar de goederen hem evenmin a litre de depot (in bewaring) waren gege ven, en ze hem slechts ter hand waren gesteld, om dat de afgever meende, dat hij de besteller was, of door dezen tot de inontvangstneming van gemachtigd daar verder de goederen in den zin der wet niet konden gezegd wordeu gestolen te zijn (de sous- traction frauduleuse ontbrak), werd de bekloag<Le, o. i. zeer te recht, vrijgesproken. Niemand was daarover meer verwonderd, dan de beklaagde zelf, die blijkbaar van die vrijspraak niets hoegenaamd begreep. {Paleis van Justitie). ln een door het bestuur der Vrouwen-vereeniging ter bevordering der gezondheidsbelangen te Leeuwar den Dinsdagavond belegde bijeenkomst, ook toegan kelijk gesteld voor hen, die niet-leden of begunsti gers zijn, trad dr. L. Ali Cohen, geneeskundig inspecteur voor Friesland en Groningen, op tot het houden eener volksvoordracht. Een tweetal uren was hij in den vorm eener causerie aan het woord, waarbij hij op hoogst populaire wijze uiteenzette het groote belang van al wat strekken kon niet alleen tot bevorderiug der gezondheid, maar ook ter voorkoming van ziekten, in welk laatst opzicht voor- al in Nederland nog zoo veel te doen was. Spreker drong aan op meerdere en betere kennis van de ge zondheidsleer, publieke en bijzondere. De betekenis daarvan schetste hy, om vervolgens nog enkftfe pun- ten van de bijzondere gezondheidsleer te behandelen. In vele bijzonderheden toonde hij aan, hoe slechte of verkeerde voeding de hoofdoorzaak is van een ongezond lichaam. Er was te veel schynvoedingdaar onder nam de jenever een voorname plaats in. De na- deelige gevolgen van het gebruik van den jenever als volksdrank in hygiënisch en economisch opzicht stelde spr. in het licht. Maar bij afschaffing van den jenever moest komen aanschaffing van goed voedsel. Als nu slechts de helft der 32 millioeu gulden, die verleden jaar weder in Nederland aan sterken drank is uitgegeven, aan het verkrygen van goed voedsel werd besteed, ware men reeds eene groote schrede verder gekomen. Nog vele andere punten der volksvoeding werden behandeld, waarna de volksgaarkeukens eu paardenslachterijen in aanbe velen den zin werden besproken. Aan de Vrouwen- vereeniging, de eenige van dien aard in ous land, bracht spr. ten slotte hulde voor haar optreden reeds hier en daar. Zóó voortgaande kon zij een zegen worden voor Leeuwarden en des te meer een goed voorbeeld voor andere plaatsen. Met onverdeeld ge noegen en grooten aandacht volgden de aanwezigen tot aan het einde de even duidelijke als leerrijke voordracht. In onderscheiden dagbladen is opgenomen een be richt, volgens hetwelk Mr. J. A. Willinge Gratema, te Assen, eene hoeveelheid veen, gelegen in Noord en Zuidbarger Compascuum, gemeente Eemmen, voor een aanzienlijke som aan de Jezuïeten zou hebben verkocht, die daar eene nederzetting zonden willen maken, kerk bouwen, enz. enz. Naar wy vau goederhand geïnformeerd zijn, is dit bericht voor een gedeelte geheel uit de lucht gegrepen, eu blijkbaar het uitvloeisel van de levendige fantasie vau een of ander dagblad-corres pondent. Het is waar, dat de heer Gratema eene belaugrijke hoeveelheid veen iu het gemeld Compascuum voor eene aanzienlijke som heeft verkocht, eohter niet nau de Jezuïten, mair aan vijf heeren uit Deventer, indus- trieelen en kooplieden, die, naar zij zelveu verzekeren, dezen aankoop voor zichzelven hebben gedaan, en daarmede niets anders beoogen dan hun eigen voor deel, hetwelk zy zich voorstellen iu de toekomst te behalen. Ook zou het G'omp.iscuuui al eene zeer ongeschikte plaats voor eene uederzetting nanbieden. {Pr. Dr. en A. Ct.)1 LI. Woensdagavond ornstreeds half elf, gingen twee sigarenmakers te Kampen iu beschonken toestand den Zwolschen weg op, toen zij in de nabijheid van deu Maneniierg iu een sloot gernikten. Beiden kwamen er echter weder uit, doch een hunner niet meer in staat zijnde verder te kunnen ga in bleef aan den weg De andere, niet bij machte zijn medgezei eenigeu hulp tc bieden of die van anderen ui te roepen, sukkelde weder stadwaarts en kwam eerst laat en doornat te huis, ging vervolgens, zijn kameraad vergetende, n.iar bed en ontwaakte eerst den volgenden dag tegen den middag. Wakker zijnde, herinnerde hij zich, dat zijn kameraad aan den weg was blijven liggen waarvan hy toen keunis gaf. De slager M. Zon dij k, dit vernomen hebbende, reed terstond naar den plaais des onheils en vond den ongelukkige iu een nabij gelegen schuurtje op eenig stroo liggen, waar hij door eenige visschera, die hem des morgens te half zes ure in bewusteloozen en verstijfden toe stand gevonden hadden, was heen gebracht. Ge noemde Zendijk wikkelde de pat.ent in een deken, tilde hem in zijn rijtuig en bracht hem meer dood dan levend te huis. Twee doctoren hebben alle moeite aangewend het leven weder op te wekken; hij werd in een warm bad gelegd, hetgeen aanvan kelijk scheen te helpen, doeh later bleek het dat hij te veel nat en koude geleden had, althans deze nacht is hij aan de gevolgen zijner onmatigheid bezweken. Moge menigeen hieraan eene les nemen. De Ruad der gemeente Ooststellingwerf heeft af wijzend beschikt op een adres van eenige ingezetenen, houdende verzoek, om een subsidie van 200 uit de gemeentekas tot oprichting eener school voor Chris telijk nationaal onderwijs. De beslissing is genomen, op grond dat de gemeente-financien het niet toelaten en de Raad geen onderwy's van eene bepaalde gods dienstige richtiug uit de gemeentekas meent te mogen Subsidieeren. Toén de Mont-Cenis-tunnel geopend werd, bestond er zelfs by technici twijfel of de natuurlijke venti latie onder alle omstandigheden wel voldoende zou zijn. Ofschoon deze twijfel spoedig ophield, toen de dienst eenmaal ingetreden was, zoo heeft die toch, naar het nu blijkt, wel grond gehad. De Bundf een blad dat te Bern wordt uitgegeven, bevat een korrespondentie uit Turin van den volgen den inhoud, ln het begin van December bleef een goédereotrein, komende van Modane, in het midden vau den tunnel stilstaan, doordat het geheele perso neel tengevolge van de bedorven lucht en den rook, welke den tunnel vulden, was flaauw getallen. Een andere goederentreinen, van Bardonnèche, kwam dezen trein te gemoet, doch werd nog vooraf door een wach ter gewaarschuwd, zoodat hy nog in tijds kon stoppen en daarna den siilstaanden trein uithalen, waarna de half gestikte menschen, in de friscbe lucht komende spoedig weer bykwamen. Een dergelyke geval was eenige dagen te voren ook geschied, al de employe's waren bezwijmd, alleen de machinist niet, zoodat hy den trein er nog doorhaalde. Nu dit goederentreinen overkomen is, bestaat er geen redeu, dat er zich geen omstaudigheden kunnen voordoen, waarin passagiers- treinen hetzelfde kan overkomen. De theorie van de natuurlijke ventilatie grondde ziel op de onderstelling, dut er steeds een tempera tuurverschil tusschen de beide zijvlakken van den berg besta.it, waardoor de zwaardere koude lucht steeds door de tunnel zou uitstroomen naar de richting van de warmere. Intusschen hebben er in het laatste deel van deu herfst herhaalde en he »ige barometrische sto ringen plaats gehad in centraal Europa, waardoor zeer waarschyulijk de luchtstrooming in den tunnel tot stilstaud kon gebracht zijn, een verschijnsel, waar men bij zelfrentileereude mijnen ook wel op te letten heeft. De spoorwegmaatschappij dient zich dus wel tegen zoodanige voorvallen te wapenen, en zoo noodig kunst matige ventilatie aan te brengen. (JV. v. d. D.) Aan bet Schoolblad ontleeuen we het volgende Eenige nummers van dit blad doorloopende, las ik het artikel over zekeren armen onderwijzer nog eens na en tegelyk stonden mij eenige onderwy- r.erstoestandrn nit Noord-Brabant voor den geest, die al niet reel opwekkender zijn. Maar Ktoij pan toch vooruitDit kunnen wy, die al een ruim veld van herinneringen achter ons hebben, aan het jonger geslacht lot bemoediging toeroepen. Wellicht is er geen stand in den hedendaagsche maatschappij zóó reel vooruit gegaan, als die des onderwijzers. Hel zij rhij vergund, uit eigen ervaring en aantee- keningen, slechts dit eene staaltje van vroegere toe- •Iniidcu Op te halen uit Gelderland. In den zotner van het ja»r 1840 logeerde ik op de Veiuwe bij een fabrikant, die aan zijne zeer on ontwikkelde arbeiders eenig onderwijs wilde laten geven. Hy verlangde dus uoet den schoolmeester der naaste gemeente kennis ie maken. ^Wij begnven ous naar de schoolHoe stond ik verbaasd in eene soort van afgedankte schaapskooi binheugeleid te worden, waar een vijftigtal vuile kinderen de plaats der lammeren had ingenomen. Een groot mager man, met lange verwilderde grauwe haren om het wezenloos gelaat, stond in hun midden, geweldig te schreeuwen— en sloeg met een stuk hout op de kleine tafel, die voor hem stond, dat het daverde. De kinderen kwamen by beurten hij hem staan schrij ven, omdat er slechts een inktpotje en nrt meer plaats aan deze schrijftafel was dan voor vier éièves te gelijk. I)e school meester had slechts twee kleding stukken aan, eeu oud hemd, dat erg naardewasch- kuip snakte en een gelapte broek daar ook wel een steekje aan los was. Hij stond blootvocts op de deel of harden aarden vloer en achter de deur zag men zijne klompen, jas en pet, in zijn slaap vertrek, bestaande in een krib achter een, laugs een paar stokken opgezette, stroo ra at Eeu oude deken lag over een bos stroo en boven deze slaapplaats merkte ik een plankje meteen waterkruik zonder oor, een blikken keteltje zonder hengsel en een gebarsten kommetje. Een schaarslijper zou het huisraad van den schoolmeester niet te omslachtig voor zijn kastje onder den slijpsteen gevonden hebben. Nog zie ik den armen man voor mij. Zijn groot verbrwiul gezicht was scheef geworden door het ge wichten de reusachtige tabakspruim, die hij in zijn wang wist te verbergen en die zijne eenige levens vreugd uitmaakte. Ik moet bekennen dat wij nog meer met ons eigen figuur verlegen waren, dan deze Diogenes het met het zijne scheen. Zijne wijde mond verbreedde zich tot een onnoozelen lach, die hem volmaakt het voorkomen van een idioot gaf, maar hij wist geen woord uit te brengen. Wij zochten aanstonds aan den walm van het loknnl te ontkomen en stonden liever in de brandende zonnehitte met dien leeraar der jeugd te pr.iten, die ons een zon derlinge belangstelling inboozerabe. VVy wilden meer dan zijue omstandigheden weten en vernamen nu dat hij van eiken leerling 1 cent daags genoot zijn inkomen had de ƒ150 zelden kunnen naderen. Maar hij had het lokaal „vrij" en mocht zijn middagmaal bij de meest gegoede ouders zijner leer lingen gaan gebruiken, volgens vaste rooster. Hij kou zoo wat in een maand de gemeente rond komen. Wij vonden deze soort van uit eten gaande on derwijzer, zoo particulier, dat wij hem ook eens te gast noodigden. Dat kwam net goed, zeide hij want als de maand ongelukkig één en dertig dagen had, dan liep er wel eens een „blinde dag" voor hem onder door, omdat andera de rooster in de war zou zijn gekomen. Wy kregen „den meester" dan weldra in zyn „beste spullen" te aanschouwen. De tobbert was geheel verbijsterd toen hy iu de smaakvolle eetzaal rondkeek. Hij bleef eerst op den drempel staan en scheen in beraad of hij zijne groote schoeneu niet zou uittrek ken. Daar wij echter by de manoeuvre zigen, dat hij de luxe van kousen te dragen niet kende, bedui den wij hem dat hij gerust mocht binnen stappen. Met groote ongewisse schreden zwaaide hy nu de kamer in, keek naar het met loofwerk versierde pla fond eu sloeg de handen in elkander, keek naar het zachte tapijt, met een angst, ais vreesde hij daar onder iets stuk te trappen en stond bij elk meubel stil inet eeu wilde verrukking ouder een aanhoudend Wel wel! wel me leven nog er aan toe! Wat is er toch al in de wereld De meester droeg nu een hoog dicht geknoopt zwart lakeusch vest, een bombazijnen broek en een lange linnen jas, die tusscheu de plooiea nog iets van zijue voormalig: tint liet gissen, maar overigens door regen en zonneschijn outluisterd was. Eeu dikke doek van zwart merinos was om zijn hals gewikkeld en moet hem ontzaggelijk benauwd hebben maar hij was nu eens een dag voor zijn pleizier uit. Wij ontdekten al spoedig dat by gedurende de halve eeuw die by op aarde gesleten had, nooit een heerenbuis van binnen had ge/.ien. Hij had wel uren in den omtrek door bosch eu bei gedoold, maar altijd „deo boer op." „Dan zullen hier wel voorwerpen zijn, die gij nog nooit gezien heb?" zeide ik. Maar ik zag wel dat hij daar niet zoo gaaf voor wilde uitkomen. „Ja, laat zich hervatte hij, snugger rondkijkende, dat is toch zeker de schouw En daar onder dat glas, is de klok (de pendule) en dan al die mooie potjes en kannetjes (de vazen en coupes) 't is alles wel heel fijn spul, maar ik ken dit alle m-»ai tafels, stoelen, kasten, ja ja zeide hij met zekert zelfvoldoening gnnnekeadedoch door dien overmoed om ons te willen bewijzen, dat hij elk voorwerp wel degelijk kende, viel hij deerlijk door de ben. Lang baddeu wij hem al naar de piano zien gluren. Blykbfar zat hij met dot ding in de war wat kon dat zijn: Eindelijk was hij er nchter en met zichtbare vreugd, dat hij er licht in gekregen had, riep hij uit „Maar 't aardigste van alles vind ik nog dien 8choonen trog kijk dat's me een kostelijk stuk! Wij konden ons waarlijk niet meer goed houden en om onzen lachlust te verwerken, werd de piano geopend eu eeu airtje voor den meester gespee'd, die met open mond dien wonderbaarlijkeu trog aanstaarde eu er eindelijk op en onder er in keek, letterlijk buiten zich zeiven van verbazing. V\nt nu 's mans bevoegdheid betrof... „met die examens kou hij niet terecht." Wel had de meester te Nijkerk beloofd hem „klaar te maken." maar hij was nog niet „klaar gekoineu." „Het lezen en schrijven ging be9t" zei de meesier uit Nijkerk (dat was zijn orakel) maar 't cijferen dat was zoo'n zwaar ding die regel van drieën I Die wilde er maar niet bij hem in en die moest er toch in volgeu9 het gevuelen van den meester uit Nijkerk." WonderUanr scheen hein ook de klankmethode, liij had uit hei a.b. boek eu den catechismus het lezen geleerd en hij leerde het de jongens net zoo 't Was hem niet ain zijn verstand te brengen: „waarom zooveel omslag daar bij te pas kwam." Zijn schrift was inderdaad niet kwaad, hij uiaakte zelfs eeu mooie letter, maar de restOch arme meester! „Hoe stel je het met den schoolopziener vraagden wij. Och antwoorde hy kalm daar heb ik geen gemaal mee maar 'i ergste is met die kwajongens, die mijn cent versnoepen Voorwaar wij-gaan toch vooruit!! Wees maar getroostEr komt meer licht R. Alhoewel wij gelukkig aan de gevolgen zijn ont komen, die verleden jaar den 12 Aug. de botsiug van de narde met eene komeet had kunnen nu zioh slepen, zoo hangt ons toch nog altoos h«»t vergaan der aarde als een Damocles-zwaurd boven het hóófd. Voorspellingen van allerlei aard en allooi zijn ge daan Er is veol geprofeteerd en weinig bewaarheid geworden; Tele van die profetiën waren reeds voor den tijd van vervulling, ten gevolge hunner onge rijmdheid, door het mensebdom met een medelijdend schouderophalen veroordeeld en op zij gezet en toch mogen wij er den staf niet over breken, want alle zijn nog niet vervuld kunnen worden en als ze dan soms eens waar waren en vervald werden wat zouden wij ons dan over ons ongeloof te be klagen hebben!! Deze rede noopt my, mijne broeders en zusters, u de voorspelling van den grooten en eenigen ziener Nostradamus mede te deelen; ze heeft zeer reel, ja alle waarschijnlijkheid voor zich. Die ooren heeft, hoore das! In het jaar, dat goede Vrijdag op St. George (23 April), Paschen op St. Marcus (25 April) en Sakra- mentsdag op St. Jan (24 Jnni) valt, in dat jaar zal de wereld vergaan. Het jaar, dat deze voorspelling (wij hopen slechts gedeeltelijk) bewaarheid zal worden, is het jaar O. H. J. C. 1886. Wij hebben dus nog omtrent 167 maanden voor ons; dat ieder zijne rekening opmakeü Versailles, 24 Febr. ln eene vergadering der linkerzijde heeft de heer Ricard het constitationeele onUerp der Commissie van dertig verdedigd. Hy verkluardde, dat de heer Thiers geen ander ontwerp zal aannemen en elk voorstel zal bestrijden, dat er onvereenigbaar mede is. Hij wees voorts op de scheu ring tusschen de rechterzijde en bet rechter-centrom en gaf te kennen, dat zoo linkerzijde, linker-centrum en rechterzijde eeusgeziud zijn, om eene gouverne- meuteele meerderheid te vormen, de Republiek niets meer te vreezen heeft van de coalitie der royalisten. Hij bezwoer de linkerzijde het ontwerp aan te nemen. Zijue rede heeft een diepen indruk gemaakt. De vergadering heeft geen beslnit genomen. Woetydag a. s. zal de partij opnieuw bijeenkomen. Londen, 24 Febr. I)e leider der conservatie*» partij hebben zicb, op de Zaterdag door hen gebot- den bijeenkomst, verklaard tégen 't wetsontwerp tot hervorming van 't hooger onderwijs in Ierland. Over hunne definitieve houding ten opzichte van deze aangelegenheid hebben zij echter nog niet besloten. Vermoedelijk zal morgen de groote werkstaking ia Zuid-Wales eindigen. Meer dan 60000 personen znU len dnn den arbeid hervatten. Weenon, 24 Febr. De Wiener Zeit. deelt het Keizerlijk besluit mede, tot het bijeenroepen der de- legatiën nit de beide helften des Ryks tegen 2 Maart te Weenen. Madrid, 24 Febr. ('j middags 12 ure) Gisteren hebben de radicale en republikeinsche afgevaardig den eeue bijeenkomst gehouden en ieder eene Com missie van twintig leden benoemd, die belltet werd met het formuleeren van voorstellen, geschikt om de bestaande crisis tot eene oplossing te brengen. De Commissiën hebben ieder een sub-comité van 7 le den benoemd. Deze zijn, na langdurige beraadsla ging, tot geen- resultaat gekomen. Heden avond znl- len zij de discussion voortzetten. Men verwacht, dat uan de crisis een einde zal worden gemaakt zonder dat de Cortes zal worden ontbonden. De Minister van Oorlog volhardt in zyn besluit om af te treden. Het blijft hier alles rustig. GzBoKfN: 21 Febr. Abraham, oudera R la Force eu M* Hogcrdijk 22 Jacobus Fitter, ouders W. Verraeul co F. Hol. öusanna Adriaua, ouders A. J. Plak en W. van der Kuil. 23. Jsu, ouders S. L. Ponne en S. J. Meijer. Jacobs, ouders A. Hey en J. van Vliet. Keeltje Johanna Klara, ouders F. C Bik cn B. Kookbyizea. Gii- tus Adrianus, eu Leeudcrt Gcrardus, ouders L. Benschop co G. vau Wijngaarden. 24. Wilheliuiua, ouders P. Slin- gerlaud eu A. Koot. Franciscus Beruardus, ouders Ifc bchollcn eu N. Tol. Ovmi,n>KN: 21 Febr. A. P. van Pa voord t, 6 ra. J. A. W. van Kluiven, 68 j. 11 m. 22. R. bierbeek, 84 j. C. Strcetfand 12 w. F. C. Treeve, 2 m. 23. B. Hooger»aard, 20 j. M. Bos, wed. R. Tuijlo, 83 j. J. C. van der Draaij, 6 j. 9 in. H. Schilders, 65 j. 24. C. Hoithuisen, öl j. 11 in. G. Heesiak, woa. IL vau der Voort, 51 j. C. de keizer, 79 j. C. Wegman, wed. W. Flink, 63 j. De ondergeteekende betuigt zijnen dank aan allen, die bewijzen van belangstelling hebben betoond, bij zijne benoeming, tot Lid van den Gemeenteraad. T. van VREUMINGEN. Gouda, 25 Februari 1873.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2