Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 1329. 1873. BUITENLAND. Zondag 2 Maart. Hen, en echte t bijzonder Kennisgeving. Buitenlandsch Overzicht. I Nationale Militie. EH. r igewegDSÏl. t Bakkenteeg. I, 1.28, 3.33, 1.31, 3.36, 2.33, 3.36, 2.33, 3.36, 4.38, 7.18. 2.—, 3.5, 53, 8.16. 2.45,5.— 1.10, 5.25, admiraal Oreira, GOUDSCHE COURANT. 18, 8.36. I, 8.36. 2.33, 3.36, EERSTE ZITTING van dïn MILITIERAAD. J. 6.47, 8.13. >.37, 6.57. 12.50, 2.5, 8.33. 33. N G. vel attent te cl ander», de ■de en echte ld u> de kier- bij de kier- ooaje is een aamteekening Zoon, Apo- c bevindt op trzegeld zijn. 'ijk daar nel oe te zien Alleen die andteekening achten voor Pillen, sinds algemeen ge in en uit- L. SCHENK >vcr de Don- e wagenstraat. i der MAAG, ITERING. Zn CHERPTE in UID, zy zijn 'DRIJVEND. t en dubbele Omtrent den afloop der discussie over het rapport der Dufaure-commissie valt nog niets met zekerheid te zeggen. Het ontwerp der commissie is urgent verklaard, een paar sprekers voerden het woord, vele andere zijn voornemens dit te doen; zie daar den stand der zaken. „Aan hersenschimmige bezwaren, waarvan God mij rekenschap zal vragen, schijnt gij het toe te schrij ven dat de zoo vaak herhaalde pogingen, om eene toenadering tusschen de beide takken mijner familie tot stand te brengen, zonder gevölg blijven. Zonder eenige rancune en vooringenomenheid ten aanzien van de personen, is het echter mijn plicht het erfe lijk beginsel, waarvoor ik waken moet ongeschonden te bewaren zonder welk beginsel, ik zal niet op houden bet te zeggen, ik niets ben, en met welk beginsel ik tot alles in staat ben. Dit is het wat men maar niet genoeg wil begrijpen." Deze woorden van den legifiemen troonpretendent slaan den bodem in aan alle illusion, waarvan de voor standers eensr fusie van Bourbon en Orleans een herstel der monarchie in Frankrijk in de naaste toekömst verwachten. De bisschop van Orleans, mon seigneur Dupanloup die in verscheidene brieven aan Henri V als advocaat voor deze zaak was opgetreden en den pretendent opmerkzaam had gemaakt op „de missie, welke hij van de Voorzienigheid heeft ont vangen om een volk te redden, dat voor onze oogen zijn ondergang tegemoet gaat", eene m srie, welke „wederzijds plichten oplegt ten einde tut een ver gelijk te geraken", omdat dit „niet slechts eene quaestie is tusschen den graaf van Ci.am bord en de prinsen van Orleans, maar tusschen Frankrijk, u en beu" de heer Dupanloup heeft als een onhandig De verkiezingen yoor de constitueerende Cortes zijn bepaald op 31 Maart, terwijl de constituante den 20“ April zal bijeenkomen. Centraal-Azië blijft het geliefkoosd onderwerp van discussie in het parlement en in de Engelsche pers uitmaken, wel een. bewijs dat de zaak in beginsel nog niet zoo naar genoegen van partijen geregeld is, als de belangrijke redevoering van lord Granville in de eerste zitting van het huis der lords deed voor* komen. Wei verklaarde Gladstone Woensdag weder, dat het benoemen eener commissie ten einde de demarcatie-lijn vast te stellen overbodig was, om dat het voorstel van Engeland door Rusland aange nomen was en voldoende in de behoeften voorzag. Maar niettemin is die lijn, waar zij den oever van den Oxus verlaat, nog niet door Rusland goedgekeurd. The Daily Telegraph bevat dan ook eene mededeeling uit St. Petersburg, dat prins Gortschakoff het benoe men eener Engelscb-Russische ommissie wenschte voor te stellen, ten einde ook omtrent dit deel der lijn tot een vergelijk te komen. Volgens hetzelfde blad is er ernstig sprake van den Russischen gezant aan het hof van St. James, graaf B run now, door graaf Schouvaloff te vervangen, welk bericht, zoo het juist is, slechts het vermoeden kan versterken dat de Russische regeering eene vredelievende oplos sing der quaestie wil, al bestaat ook voor het oogeu- blik nog weinig gevaar voor een vredebreuk. De Qazette de Moscou denkt er echter gansch anders overde vaststelling eener demarcatie-lijn zal, meent dit blad, in plaats van eene botsing tusschen Enge land en Rusland te voorkomen, die onvermijdelijk in de hand te werken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda maken bij deze bekend, dat de eerste zitting van den Militieraad, bedoeld bij art. 86 der Wet van den ]9den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), zal plaats hebben op bet Raadhuis alhier, Maandag den 17den Maart 1873, des namiddags ten 2 ure, voor hen die bij de loting getrokken hebben n°. 1 tot en met 31, en voor de hoogere nommers Dingsdag den 18den Maart daaraanvolgende, des namiddags ten 1 ure. In deze zitting moeten verschijnen de Vrijwilligers voor de Militie en de Lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, gebreken of gemis van de gevorderde leugte, terwijl daarin tevens uitspraak wordt gedaan, omtrent hen die vrijstelling hebben ingediend en alle verdere Lotelingen. Voorts wordt den Lotelingen herinnerd Dat hij die vrijstelling verlangt wegens BROE- DERDIENST, verpligt is, volgens art. 21 van het Koninklijk besluit van den 8sten Mei 1862 (Staats* blad n°. 46), het daarvoor vereischte bewijsstuk, viterljk tien dagen vóór den dag waarop de eerste Zitting van den Militieraad wordt geopend, bij den Burgemeester in te leveren; en dat hij, die voor bovengenoemden Militieraad niet is verschenen, gehouden wordt geene redenen tot vrijstelling te hebban en voor de dienst wordt aan gewezen, terwijl het niet ontvangen van eene bijzon dere kennisgeving of van een oproepingabiljet niet ontheft van de verpligting tot het verschijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot sta ving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijs stukken. Gouda, den 1° Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Droogleeveu Fortuijn. van Bergen IJzendoorn. advocaat de zaak zijner vrienden bedorven en waar schijnlijk daarmede een grooten dienst aan de vijan den, de republikeinen bewezen. Want het lijdt geen twijfel of die uitdrukkelijke weigering van Chambord, om één zijner beginselen op te offeren ter wille van de samensmelting der monarchale partijen, beeft er veel toe bijgedragen om de d’Audiffret-Pasquiers, de Broglie’s, de Grivarts en honne geestverwanten ten slotte tot toegevendheid aan de eischen van Thiers te stemmen. Slechts zoolang de kansen voor een aaneengesloten monarchale partij bestaan, kan de rechterzijde der kamer met succes de republikeinsche neigingen in het land beheerschen, doch zoodrahare onmacht en eigene verdeeldheid blijken is haar kracht gebroken. In den Duitschen bondsraad is verslag uitgebracht over de werking van de Jezuïeten-wetde meedee- lingen strekten hoofdzakelijk om het aantal verdreven Jezuïeten te constateeren en de orden, die met hen in verband staan; het aantal Jezuïeten is gebleken niet groot te zijn; zij werden meest gevonden in Pruisen, Beieren en Élzas-Lotharingenhet aantal verwante orden, zooals Redemptoristen, Lazaristen, enz. is des te grooter en de bondsraad zal thans den graad van verwantschap van deze orden met die der Jezuïeten vaststellen. Over de oorlogsbegrooting is men het nog al niet eens; verbooging schijnt onvermijdelijk, maar men weet nog met, of men die zal trachten, te verkrij gen door verhooging van het ijzeren budget of door het indirnen van een gewone begrooting; daar het eerste het wantrouwen zou opwekken en derhalve worden geweigerd, zal men wel tot het laatste be sluiten. De gemengde commissie tot onderzoek van de spoorwegcouceseies beeft Dinsdag haar eerste verga dering gehouden de commlMie regelt zelf de orde van behandeling. Het ministerie heeft intusseben volgens de officieuse Nordd. AUg. Zeit. een belang rijk besluit genomen in de zaak van de spoorweg- concessies, een besluit dat tevens minder vleiend is voor den minister van koophandel, Itzenplitz. Spoor- wegconcessies zullen name.ijk voortaau alleen worden verleend door het geheele minislerie, niet meer door een der ministers. Het vertrouwen in de nieuwe Spaansche republiek neemt niet toe; de vreemde consuls hebben hun re- geeringen verzocht om oorlogschepen ten einde des noods bescherming te kunnen verleenen. De Zwit- sersche regeering is de eenige Europeesche, die de nieuwe lepubliek officieel erkend heeft; de andere mogendheden echter zullen eerst den loop der zaken afwachten; de half-officiëele Pruisische Prov. Corresp. twijfelt aan het standhouden der republiek en vreest voor een burgeroorlog, waarbij de socialisten zullen trachten zaken te doen. De verklaring van het blad is van te meer gewicht, omdat zij hoogstwaarschijn lijk steunt op berichten van den Duitschen gezant. Naar de Kreuzzeitung uit Weenen bericht, zullen Oostenrijk, Duitschland en Rusland een gemeen schappelijke gedragslijn volgen tegenover de Spaansche republiek en voorloopig niet tot haar erkenning overgaan. Volgens de laatste berichten was het te Madrid weder stil en schijnt dus de dreigende houding van de ultra-republikeinen geen verdere gevolgen te heb ben gehad. Brieven van verschillende geloofwaardige corres pondenten bevestigen, dat de jongste ministeriee’e crisis in Spanje hare groote aanleiding vond in den persoon van den minister van oorlog, die, door welke omstandigheden dan ook (er woiden verschillende redenen opgegeven) niet bij machte bleek te zijn, om onder het leger de krijgstucht te bewaren. Wat de nieuwe ministers betreft, wordt het vol gende medegedeeld Tutan, minister van financiën, is een algemeen geacht en gematigd republikein uit Barcelona Chio of Chiao, een Galiciër, was onder het eerste kabinet na de September-om wenteling een tijd lang directeur der telegrafen hij is belast met openbare w erken de minister van koloniën is Sorni uit Valencia, een der drukste redenaars van de re publikeinsche partij; de radicale partij is vertegen* woordigd door generi.nl Acosta en admiraal Oreira, ministers van oorlog en marine. OOSTENRIJK. Er wordt hard gewerkt aan de gebouwen der Weener-Tentoonstelling, en men schynt er in Oos- tenrijk’s hoofdstad op gesteld te zijn, alles op den bepialden tijd (einde-April), gereed te hebben. Overal het geluid van den hamer en de lucht van de verf, zegt een correspondent van Daily News, die weinige dagen geleden de werken bezocht. De bij-galerijeu zijn nagenoeg gereed, maar aan den grooten koepel wordt onverpoosd doorgetimmerd, en wanneer men er bij staat en de oogen sluit, denkt men onwille keurig op eene scheepswerf te zijn. Volgens de ver klaring van genoemden berichtgever, is de koepel de meest grootsebe dien men zich denken kan, en vergeleken bij andere koepels, maakt hij den indruk van den Great-Eastern, ankerende naast de gewone schepen. Er is dit onderscheid echter, en onze cor respondent vergeet het op te merken, dat bij den koe pel geen vergelijking met andere koepels mogelijk is. Niet alleen in de enceiute der toekomstige ten toonstelling heerschl groote bedrijvigheid, ook daar buiten in den Prater de zoo geliefkoosde wandeling der Weener beau- en demimondes is het schouw spel zeer geanimeerd. Daar is een soort van kermis ontstaan, met koffiehuizen, stalletjes van allerlei aard en zelfs theaters, die echter wel van een minder allooi zullen zijn. Door deze kleine tentoonstelling wandelende komt men aan den grooten ingang der ware. De facade moet een grooten indruk maken, maar overigens schijnt men niet dadelijk een overzicht van het geheel te kunnen erlangen, gelijk dat het geval was bij de Parijzer tentoonstelling, wanneer men aan den overkant der Seine op den Trocadero ging staan. Gaat men, zonder eerst om zich heen te kijken, rechtstreeks naar het middelpunt van den grooten koepel, dan is men wel is waar getroffen over de reusachtige verhoudingen van bet boofdgebouw, maar doet men zulks niet, dan komt men eerst langza merhand tot het besef, dat men hier met geen alle- daagsche tentoonstelling te doen heeft. Staat men bij den ingang dan zou men gene.gd zijn uit te roepen: „Mijn Hemel! is cl t nu een werk van dertien millioen?” Maar in het centrum zijnde, ver andert men zonder twijfel zijn ii.tilrukk.mg m deze: „Mijn Hemel! dit alles voor slechts 13 millioen?” En de laatste kreet is het meest overeenkomstig dea waren staat van zaken. Dertien millioen is inder daad niet veel, wanneer men ziet, wat er voor ge leverd werd. Behalve het hoofdgebouw bestaat s

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1