Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. jeu 1878- N° 1336. BUITENLAND. Zondag 16 Maart. Vrouw. en. Hulteiilanilsch Üveiziclit. !gen.” H/Q-, jo., i 2 1873, [elcgenheiil 5, bil zijn lapeler van voordeele. m 7 ure. I “t ?OETE. e weg D 321, aat. fdsteeg. van n. morgens 10 extr» voor rekt volgen. Gouda alleen len Heer L. r het Goud swijzen ran ndernonden n de gunet In de Nationale Vergadering zijn twee nieuwe vioe- presidenteu verkozen ■en met bet naagver- are werking O, bijzonder axerend. Kiel berigt navolgende onheugelijke Hen, is een van J. J. rekening ziek e bet doosje attent op te nik van een e brengen. DENEMARKEN Door de Tweede Kamer van het Deensohe Parle ment ia dezer dagen ven door de Regeering ingediend, wetsontwerp tot regeling van den arbeid van kinderen in fabrieken aangenomen en aan de Eerste Kamer verzonden. Daarbij worden alle fabrieken en werk plaatsen, waarin meer dan 17 personen arbeiden. O Toen hief de Beiersche minister, de heer von Fanatic, 1 den kreet aan: „Leve Z. M. de Keizerwelke drie malen werd herhaald. Binnen een kwartier uur tijd» was de gansche plechtigheid afgeloopen. De hofloges waren ledig; die van het corp» diplo matique daarentegen, zoomede de openbare tribune, waren dicht bezet. De klacht, vroeger zoo dikwerf aangeheven, dat geen behoorlijke plaats ten behoeve »an de dagbladpers is ingericht, heeft men niet Weg genomen. ver de Don- GOUDSGHE COURANT. DÜITSCHLAND. De plechtige opening der zitting van den Rijks dag heeft op 12 dezer plaits gehad in de Witte Zaal van het koninklijk paleis. Met het oog op dit feit had men aan deze zaal een geheel ander aan zien gegeven dan zij gewoonlijk heeft bij dergelijke gelegenheden. De koningstroon was herschapen in een Duitschen keizerstroon. In de plaats van het gebruikelijke karmozijn fluweel was de zetel bekleed met goudbrocaat; het behangsel van den troonhemel was versierd met den Duitschen rijksadelaar en de Duitsche keizerskroon, welke heraldieke teekenen elk ander afwisselden. Toen de ministers, zoo Pruisische als andere, benevens de leden van den Bondsraad en een menigte andere personen zich ter linkerzijde van den troon hadden geschaard en de leden van den Rijksdag een kalven kring om den troon hadden gevormd, werd den Keizer door den heer v. Bis marek bekend gemaakt, dat de vergadering gereed was om hem te ontvangen. Met de troonrede in de hand keerde de heer von Bismarck onmiddcliijk daarop terug en werd door den Keizer op den voet gevolgd, met de prinsen van zijn huis en een groot aantal van zijn civiele en militaire hofhouding. Ter wijl de Keizer, de vergaderden vriendelijk groetende, naar den troon stapte, hief de heer Sim»m, president van deu Rijksdag, eene driewerf herhaald„Leve Z. M. de Duitsche Keiücr, koning Wilhelm van Pruisen !/z aan, welke kreet door al de vergaderden telkenmale werd herhaald. Zoodra hij op den troon had plaats genomen, zette de Keizer zijn helm op; de rijkskanselier, die aan het hoofd der ministers, enz., ter linkerzijde van den troon stond, plaatste zich voor den Keizer en overreikte hem, met een diepe buiging, de troonrede. Met stille opmerkzaamheid werd de lezing der troonrede aangehoord. Toen zij geëindigd was, zette de Keizer den helm af en verliet grqetcnde de zaal. PT EN, :te. n Kinderen g 25 Ct lang 50 Ct. De FranscW^ nationale vergadering heeft, in hare Woensdag genouden zitting, het art. 5 der voordracht ▼an de „Commission des Trentè*, betreffende de or ganisatie en de voordracht der staatsmachten, aange nomen met 434 tegen 196 stemmen, en dat betref fende eene tweede kamer met 351 tegen 213 stemmen. Voorts heeft zij, met 470 tegen 163 stemmen, de paragraaf betreffende de kieswet goedgekeurd. Alle amendementen zijn verworpen en de geheele wet met 411 tegen 234 stemmen aangenomen. De commissie voor de hündelsverdragen heeft be noemd tot vóorzitter den heer Pouyer-Qaertier, tot ondervoorzitter den heer Peray, tot secretarissen de heeren Joubert en Montgolfier, die vijandig gezind zijn jegens de bij bedoelde tractaten vastgestelde ta rieven. Het Pruisische heerenhuis heeft bij eindstemming met 93 tegen 63 stemmen de wijzigingen der grond wet aangenomen. De Duitsche rijksdag is Woensdag door den kei zer geopend met eene redevoering, waarin hij de volgende onderwerpen opsomt, welke een punt van overweging zullen uitmaken1°. regeling van het eigendomsrecht betreffende vaste goederen, welke van de afzonderlijke staten onder rijksbeheer zijn geko men2°. wijziging van het vestingstelsel; 3°. voor ziening in de behoeften der invalieden uit de oor- logsrchatting; 4°. wijziging van bel plan betreffende de rijksvloot5°. eene algemeene militaire wetgeving steunende op bet stelsel van verplichten krijgsdienst 6®. wet op de dienstbaarheid7®. betere regeling van de jaarwedden der ambtenaren8°. verbetering van de jaarwedden der officieren en onder-officieren, eene Verbetering welke bij den gunstigen toestand der schatkist mogelijk is, zonder verhooging der bestaande belastingen. In de troonrede worden v.erder opge- somd, een nieuwe muntwet, en een nieuw postlarief voor verzending van pakketten en voorwerpen van waarde. Bet oudetzoek betreffende het plan tot op heffing der zoutbelasting is bijna afgeloopen, de re sultaten van dat onderzoek zullen evenzeer een punt van overweging bij den rijksdag uitmaken. De troonrede gewaagt verder van de overeenkomst met Frankrijk, betreffende den termijn van betaling van het laatste deel der oorlogsschatting. Frankrijk heeft met de betaling de oorspronkelijk vastgestelde termijnen vooruitgeloopen, en bet tijdstip is thans aangebroken om de vraagpunten, welker beslissing men zich hid voorbehouden, thans te regelen. Het vertrouwen, in de vorige troonrede door den keizer te kennen gegeven, op de bevredigende ontwikkeling van Frankrijks inwendigen toestand, is niet beschaamd. De keizer grondt daarop de hoop, dat het tijdstip voor de ondcrhandelingen met de Fransche regeering over de volledige ontruiming van hel Fransche grond gebied, vroeger zullen kunnen plaats hebben, dan aan vankelijk bepaald was. De betrekkingen met alle buitenlandtche mogend heden rechtvaardigen het vertrouwen op het behoud en de bevestiging van den vrede. Voor dat vertrou wen bestaat te meer grond bij de vriendschappelijke betrekkingen tot den vorst van een naburigeu mach tigen staat; en deze betrekkingen zijn door het per soonlijk bezoek van dien vorst nog nader bevestigd en versterkt. De keizer zal het zich, met Gods hulp, tot bijzondere taak stellen, om de vriendschappelijke verhouding tot dien staat ook verder aan te kweeken. Het bureel van de vorige zitting (Simsop, presi dent) is bij acclamatie herkozen. In de Donderdag door het Engelsche lagerhuis gehouden zitting heeft de heer Gladstone medege deeld, dat, ten gevolge van de verwerping der wets- voordracht tot regeling van hel hoogcr onderwijs in Ierland, het ministerie zyn ontslag heeft aangeboden, hetwelk door de koningin is aangenomen. De heer Gladstone heeft voorgesteld, dat het lagerhuis zijn zittingen tot aanstaanden Maandag zuu schorsen. Dit voorstel is aangenomen. Lord Granville heeft in het hoogerhuis eene ge lijkluidende verklaring afgelegd. Ook dit huis is, op voorstel ven dien minister, tot aanstaanden Maandag uiteengegaan. De Globe meldt, dat de koningin den heer Dis raeli heeft ontboden en dat deze zich onmiddellijk naar het paleis van Buckingham heeft begeven. De heer Disraeli heeft aan 'de koningin geen be paald antwoord gegeven,, maar een uitstel gevraagd om in onderhandeling te treiten met zijne vrienden, waarvan verscheidene zich op 3bet vasteland bevinden. De koningin heeft daarin toegHtemd. De heer Dis raeli heeft getelegrafeerd naar de lords Derby, Cairns en Carnarvon. Naar men verzekert, blijven de hoof den der conservatieve partij zich verzetten tegen eene poging om te regeeren met eene, negentig ledcu sterke, vijandige meerderheid in het lagerhuis. De grootste onzekerheid blijft heerschen. Volgens een gerucht, zou de heer Disraeli aan de koningin voorstellen, lord Granville te ontbieden, en dezen te verzoeken zich voorloupig met de regeeringszaak te belasten lot de maand Juli, op welk tijdstip de ont binding van het parlement zou plaats hebben, maar het is niet waarschijnlijk dat Jord Granville dit voor stel i.auneemt. Geen der partijen wil het initiatief tot outbidding nemen. De Engelsche bladen voorzien het aanbiijven van Gladstone tot Juli e. k De vrees, dat de brief van den heer Philippart, waarbij hij der Belgische regeering het recht geeft het gesloten contract tot aankoop der Luxemburgsche spoorwegen te verbreken, aanleiding zou geven tot eene belangrijke verandering in den stand dezer quaes- tie, is niet bewaarheid. De regeering handhaaft de overeenkomst en het ontwerp dat ter bekrachtiging strekt, en daar de oppositie gezwegen heeft, gelooft men algemeen dat het ontwerp met groote meerder heid zal worden aangenomen. De brief van den heer Philippart beschouwt men als comediespeiware dat schrijven ernstig gemeend, dan had het gouver nement er zich meer aan gelegen laten liggen. Ver scheidene liberale afgevaardigden hebben zich op reeds bekende gronden tegen het ontwerp verklaard. -- (Een later bericht meldt dat het contract met 76 llü» tegen 24 stemmen is goedgekeurd.) De ex-koning van Spanje is in zijn vaderland te ruggekeerd en met de meeste geestdrift ontvangen. SPANJE. Omtrent de tweede ministerieele crisis in de Spaan- sche republiek verneemt men het volgende Het bericht dat \jle leden van de commissie van onderzoek van het webontwerp tot schorsing van de Nationale Vergadering\n tot uitschrijving van nieuwe verkiezingen, op één na vijandig waren aan de plannen der Regeering, veroorzaakte te Madrid veel opschud ding men vertelde er bij dat het Ministerie Figueras zijn onts.ag zou nemenlater bleek dit bericht voor barig de Regeering liet bekend maken, dat zij het rap port der comm.ssie zou afwachten. Reeds des avonds echter de vorige week Woenslag waren de meeste radicalen verschrikt over hun stoutigheid en er weid een vergadering belegd om te beraadslagen, hoe men de zaak weder het best in orde zou brengende Vergadering werd gepresideerd door Labra enCanaleja», en alras besloten om een commissie af te vaardigen naar den president van den Ministerraad Figueras om met hem een oplossing te zoeken, waarmede iedereen zich zou kunnen vereenigen. Deze commissie was samengesteld uit Perales, vice- president van de Nationale Vergadering, Canalejas, Herrero cn Labra; zy diende zich nog denzelfden avond bij den President-minister aan en had met hem een langdurig onderhoud. De agitatie in de stad begon spoedig te bedaren j men had reeds eenmaal ondervinding opgedaan vau de rekbaarheid der radicalen, en hoe weinig men J aan hun oppositie hechtte, bleek uit de beurs, waar de fondsen rezen. De radicalen hebben echter hun tegenstand nog een dag weten vol te houden, en eerst toen de Regeering de uitdrukkelijke verzekering gaf, dat zij onmiddellyk baar ontslag zou nemen, indien de meerderheid de conclusie vau het rapport <ier cominisne aannam, en tie republikeinsche aigeva>rdigdeu er bijvoegden, dat zij m dat geval eveneens onmiddellijk hun mandaat neerlegileu, gaven de radicalen zich over, zonder van eeuige nadere voor waarde te spreken. De Noorder-spoorwegmaalschappij is zeer ontevreden oier de Regeering, omdat deze niet meer zorg draagt voor de bescherming van de spoortreinen, die eiken d<»g door de Carlisten worden overvallen; de Regeering bezit evenwel de macht niet om de lijn te beschermen, vooreerst om de groote uitgebreidheid en ten tweeden omdat zij met de oude soldaten niet veel kan be ginnen, en vormd is. ging van het vrijwiiliger-leger nog altijd niet ge- Een afdueud middel om aan de bcschadi- dc spoorwegen en telegrafen een einde te maken, zou zijn de daders streng te straffen, maar daarvan wil geen partij weiende beruchte pastoors Santa Cruz o. a. die met zijn bende sinds maanden overal sclir.k verspreidt, heelt hvt vorige jiur tweemaal van de Regeering amnestie gekregen. Op die wijze kan men natuurlijk aan den gaug blyven. In de Nationale Vergadering zijn twee nieuwe vice- presidenten verkozen in plaats van Zorni en Chao, benoemd tot Ministersin hun plaats zyn verkozen Abarzua en Echegarayde laatste is radicaal en was Minister van Financiën in het Kabinet Zorillade eerste is een intime vriend van Casielar, den Minister Buitenlaudsche Zaken, eu een der hoofden van de Republikeinsche partij.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1