Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. SI. ZIG, lN DE MARKT. V, N?1336. 1873. K I BUITENLAND/ liulti'iilandsch Overzicht. I 1 Woensdag 19 Maart. l ORT. Kennisgeving. I 1UFAC- le Prij- 15 2°/0 korting i| Zeilen- loopers 'oliën- eken, leeden, en ng; le soor ten ’EN. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. IIEUWE 4 I t GOUDSCHE COURANT. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS LEIWEG. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, .WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. illeetie Soliede eeds ten eerd te DUITSCHLAND. Ten opzichte ran het muntstelsel verkeeren tegen* woordig verscheidene staten van Europa in een tijdvak van overgang en vandaar dat de belangstelling in de qusestie welk stelsel voor de toekomst het meest ver kieselijke is algemeen levendig is. Dit is vooral ook het geval in Duitschland, waar thans een nieuwe Duitsche muntwet bij den bondsraad aanhangig is gemaakt, welke op het Afori-stelsel is gebaseerd. Daar de invoering van een nieuw stelsel in Duitschland wellicht van invloed kan zijn op de bij ons ten aanzien van de muntquestie te nemen beslissing is het niet onbelangrijk den gang van zaken in dat rijk te volgen. Tegen het A/iar^-stelsel is thans een ernstige stem opgegaan in eene brochure Die Weltmüoze van den heer Eggers in Bremen, die vooral tegen dat systeem strijd voert, omdat de Mark een geheel afzonderlijk op zich zelf staand stelsel vormt, zonder eenige overeen stemming met de munten van andere landen. De schrijver yvert voor de invoering van een wcreldmunt, die alleen in staat is om zoowel aan de behoeften van de individuen als van den groothandel te voldoen. Daarom is de invoering van een algemeen muntstelsel het ideaal waarnaar men moet streven, en Duitschland is thans in de gelegenheid om een belangrijke schrede in die richting te doen. Een wereldmunt, die overal geldig is, die de Peruaan zoowel als de Rus, de Noord- Amerikaan evenzeer als de Japanner als betaalmiddel aanneemt, zou het verkeer tussclien de verschillende volken bevorderen op eene wijze waarvan men bijna geen denkbeeld heeft en zich geene voorstelling kan maken. Door de invoering van zoodanig stelsel zou het reizen en de ontwikkeling van den handel gewel dig toenemende eenvoudige landbouwer zou zonder eenige moeite de prijzen die in andere landen worden besteed kunnen beoordeelen en zich daarnaar kunnen richten, de staatsman of financier die met papieren van waarde te doen heeft zou terstond zonder een langdurig of moeilijk onderzoek de waarde te kunnen bepalen. Detf meeste mcnschen, militairen, ambtenaren, geleerden, kleine burgers, zelfs de vrouwen verlangen naar eene munt die hun de moeite van het herleiden bespaart, die geen onbekende waarde uitdrukt en op reis niet behoeft te worden ingewisseld. Er zyn echter ook tegenstan ders van een algemeen muntstelsel, nl. de geldwisselaars, de bankiers, de zelfzuchtige groothandelaars, die groote winsten behalen door te laten munten of smelten en te wisselen. De invoering van een nieuw muntstelsel is een hoogst belangrijk en moeilijk werk dat niet dikwyls kan worden herhaald, zonder den algemeenen welstand in gevaar te brengen. De jaarlijksche in- en uitvoer iu Duitschland wordt op 1000 milioen thaler berekend. Bij zulk een belangrijken omzet verdienen natuurlijk de wissel-agen- teu die het geldverkeer regelen een aanzienlijk bedrag; als men aanneemi, dat hunne verdienste slechts een percent van het totaal van den in- en uitvoer is, dan bedraagt dit rente op rente berekend in 100 jaren de kerkelyke wetten zal hebben onderzocht. De bu- reels van rijksdag en landdag hebben zich intusschen met elkander in betrekking gesteld om de zittingen zoo te regelen, dat zij zooveel mogelijk uiteenloopen. De Oostenrijksche rijksraad heeft bij de behan deling vah de wet op de directe verkiezingen geleerd met spoed de zaken af te doen in de zitting van Zaterdag is de begrooting geheel goedgekeurd over eenkomstig de voorstellen der commissie. Omtrent de ministerieele crisis in Engeland is officieel nog nieta bekend. Men zegt dat Disraeli het premierschap geweigerd beeft dat daarna Glad stone weder door de koningin is aangezocht om te blijven, doch zonder resultaatdat nu lord Derby met de vorming van een ministerie zal belast wor den. Deze heeft meer kans de stemmen der mid denpartij te krijgen, dan Disraeli. Bij de minderheid, die de conservatieven hebben in het parlement zal een spoedige ontbinding wel noodzakelijk blijven. De publieke opinie in Engeland is voor het aan- blyven van Gladstone. Het overige van de zitting zou dan gewijd worden aan zaken van dringenden aard en in Juli kan de natie uitspraak doen. In de Fransche kamer is het verwachte voorstel tot verlenging van den duur der bestaande handcls- tractaten door de regeering ingediend en zonder hoof- delijke stemming urgent verklaard en aangenomen. Tegen Maandag is de derde lezing van het wetsontwerp betreffende de wederinvoering van den Conseil su périeur de riu’truction pubtique aan de orde gesteld. De minister Jules Simon heeft eergisteren in de ka mer te kennen gegeven, dat de regeering omtrent alle punten van verschil met de commissie tot over eenstemming is gekomen. Overigens valt heden uit Frankrijk niets anders mede te deelen, dan dat de publieke opinie zeer ingenomen is met de welwillende slotwoorden van de Duitsche troonrede. De ontrui ming van bet grondgebied is het onderwerp van alle gesprekken. Zaterdag is te Berlyn geteekeod de overeenkomst betreffende de ontruiming van bet Fransche grond gebied door de Duitsche troepen. Volgens deze over eenkomst zal dc geheele afbetaling van het vierde milliard plaats hebben 1 en 5 Meihet vijfde en laatste milliard zal aan Duitschland betaald worden in vier gelyke deelen, op 5 Juni, 5 Juli, 5 Aug. en 5 Sept. 1873 j daarentegen verbindt de keizer van Duitschland zich, om met Juli te ontruimen de depart, van de Vogeczen, de Ardennen, Maas, Meur the en Moezel, met de vesting en het arrondis sement Belfortvoor de ontruiming is een tijds verloop niet langer dan van vier weken gesteld als onderpand voor de twee dan nog te volgen stortin gen zal strekken de vesting Verdun met haar rayon, zijnde dit de eenige plek van het Fransche grondge bied, die tot 5 Sept, zal bezet blijven te rekenen van 5 Sept, zat ook Verdun in den tijd van twee weken ontruimd moeten zyn. Vóór den 1“ Aug. zullen dus de Fransche departementen zijn ontruimd, een vooruitzicht dat geheel Frankrijk met uitbundige blijdschap zal vervullen de bezetting van hun grond gebied is hetgeen zy steeds met de meeste moeite hebben verdragen. De Belgische kamer heeft Donderdag het wets ontwerp betreffende den aankoop van den Grand- Luxembourg aangenomen met 76 tegen 24 stemmen; ze» en leden hielden zich buiten stemming. Vooraf was het amendement van den heer Frère-Orban tot splitsing van het ontwerp met 74 tegen 32 stem men verworpen. De regeering heeft voorts verklaard, te hebben besloten de gesloten overeenkomst tussehen den Grand-Central en den Grand-Luxembourg tot ’t gemeenschappelijk gebruik der lijn Ottignies-Brus- sel niet goed te keuren, waarop de heer Frère-Orban zijn tweede amendement iutrok. Ook de senaat heeft deze wet reeds goedgekeurd. De berichten uit de Spaansche republiek luiden weder iets gunstiger. De Cortes hebben het bemid delingsvoorstel van Primo de Rivera aangenomen, zoodat radicalen en republikeinen weder verzoend zijn.. Volgens dit voorstel zullen in Mei de algemiene verkiezingen plaats hebben voor de constituante, die 1 Juni zal bijeenkomen. Niet eene commissie van controle uit de bestaande Cortes, zooals het oor spronkelijk ontwerp bepaalde, maar eene uitvoerende commissie zal voor den tyd, gedurende welken de zittingen der vertegenwoordiging geschorst zijn, be noemd worden. Het Pruisische heerenhuis heeft de wet op de reis- en verblijfkosten der afgevaardigden goedge keurd, de landdag het ontwerp op de opleiding en aanstelling der geestelijken. Men hoopt dat de landdag den 23" dezer zijn voornaamste werkzaamheden zal hebben volbracht én alsdan kan worden verdaagd totdat het heerenhuis 4jn om op zulke iccea by vorige minzaamst aan, rde Shawls, van Galon, met en mdoeken 10 ct., Rokken, 25 et’ imd. witte Katoenen, *len de gewone BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Gouda, gelet op de Wet van den 4den Juli 1850, [Staatsblad n°. 27), regelende het Kies- regt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, mitsgaders den rooster hunner aftreding; Brengen ter algemeene kennis, dat de lijsten, aan- wijzende de personen die binnen deze Gemeente tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, zoodanig als die lijs ten nu zijn herzien, alsmede de staat ben aanwij zende die van deze lijsten zijn moeten worden ge schrapt, gedurende veertien dagen, van des voormid- dags 10 tot des namiddags 1 ure ter inzage van een ieder op de Plaatselijkc Secretarie zyn nedergelegd, terwijl bovendien deze lijsten en staten zyn aange plakt, de eerste aan den ingang van de Bint-Antho* niestraat bij den Kleiweg, de tweede in de Patersteeg, bij het Weeshuis, eu de laatstgenoemde aan den in gang van den Korten Groenen daal bij de Markt. Voorts wordt herinnerd, dat eik, de vereischten tan Kiezer bezittende, bevoegd is, tegen de lijsten bezwaren in te dienen, wanneer daarop: 1°. Zijn naam of die van een ander, tegen de be paling van Art. 8 der Wet. niet, of niet be hoorlijk voorkomt. 2°. De naam van iemand is gebragt, die, hetzij een of meer der in de Kiezers gevorderde ver- eischb n mist of uitgesloten is, hetzij op de Kie zerslijst eener andere gemeente staat. En eindelijk, dat de bezwaren binnen veertien dn- gen na de dagtet-kening dezer kennisgeving, bij ver zoekschrift, op ongezegeld papier, door de noodige bewijsstukken geslaafd, aan den Gemeenteraad be- hooren te worden ingediend. Gedaan te Gouda den 11" Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Droogleeveb Fvrtuijn. van Bergen IJzendoohn.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1