BINNENLAND. advertentién. Laatste Berichten. niet miuder dan 25,000 millioen thaler. Het gansche Terraogen van Duitschland echter wordt op niet veel meer dan het dubbele van laatstgenoemde som ge schat. Hij die som van 25,000 millioen thaler moet nog worden in aanmerking genomen wat de wissel- agenten en kassiers door den handel in papieren van waarde verdienen, tengevolge van de onbekend heid der groote massa met de verschillende waarden der muntsoorten. He heer Eggers meent, dat wanneer deze toevtand blijft bestaan, daarvan een voortdurend toenemende verarming van alle andere volksklassen en eindelijk eene sociale omwenteling het gevolg zou wezen. Aan dieu gevaarlijken toestand en aan de vrees voor de mogelijk daaruit voortvloeiende gevolgen kan een einde worden gemaakt door de invoering van een algemeen muntstelsel hetwelk ook zijn ethische zijde heelt een wcreldmunt is iu zeker opzicht een gedeelte van een wereldtaal. Zij versterkt het gevoel van onderlinge behoefte aan elkander bij alle volken en is een middel om deu wereldvrede te bevorderen, dat Duitschland thans kan huldigen door bij de her vorming van zijn muntstelsel een stap tedoeu tot de munteenheid. De schrijver is tegen de Markdie bij de wet van 4 December 1871 als Duitsche rijksmunt is aangeno men, omdat zy met geen enkele der reeds bestaande munten overeenkomt, en bij onderzoek in geen stelsel t'huis hoort. Men heeft er wel oVer ge dacht om ook in Duitschland de franc in te voeren, doch deze is voor het groote wereldverkeer niet ge schikt en wordt slechts in West- en Zuid-Europa en in Fransche koloniën gebruiktook is zij als eenheid te klein en daarom door de Fransche regeering zelve niet aanbevelenswaard genoemd. Daarentegen is het wenschelijk zich bij de Vereenigde staten, die een schitterende toekomst tegemoet gaan, aan te sluiten en een munt aan te nemen, die in een eenvoudige verhouding tot den gouden dollar staat. Wat den standaard betreft, helt mer. in den laat- «ten tijd meer en meer tot den gouden over; hij verdient de voorkeur boven den zilveren, omdat het goud zoowel door waarde als vastheid beter voor geld geschikt is. Ook wordt tegenwoordig, sedert de ryke goudvelden in Californië en Australië ontdekt zyn, meer goud dan zilver geproduceerd. In de lan den die volgens het Amerikaausche stelsel, of met francs en ponden sterling rekenen bestaat de gouden standaard, die dus door 192 millioen inenschen is aangenomen. Japan heeft in 1871 de gouden dol lar van 1 J/a gram fijn ingevoerd. In ponden sterling van 20 shillings en 12 pence rekenen Groot-Brittanië en zijne koloniën, dus ook het Kaapland, Natal, Australië, Nieuw-Zeeland en de kleinere bezittingen met een bevolking in ronde cij fers van 35 millioen menschen. Canada heeft de Ame- rikaansche munt, en Indië de ropij die ongeveer/1.20 waard is. De franc van 100 centimes wordt gebruikt in Frankrijk, België, Zwitserland, Italië, Griekenland, Bnmeuië, Algerië en eenige Frausche koloniën, te ramen door 77Vs millioen menschen. Met gouden dollars rekent men in de Vereenigde Staten, de Britsche bezittingen in Noord-Ainerika, Jamaica, de Negerrepubliefc Liberia in Afrika, de Sandwichscilanden en Japan, te zamen met 80 mil lioen inwoners. Zilveren dollars piasterspesos, duro's enz.) be staan in de Spaanschc republieken van Amerika dus in Mexico, Centraal-Amerika, Columbia, Venezuela, Ecuador, Peru, Bolivia, Chili, de Argentijusche re publiek, Paraguay, Uruguay; vqorts in de Engelsche kolonie Guiana, de Spnausche eilanden Cuba en Porto Rico, Haïti, in Spanje met Gibraltar, en in een groot gedeelte van Afrika als Soudan, Abessinië, Zanzibar; doch uiet in de Turksche bezittingen in Afrika, in Liberia noch in het Kaapland. In Azië heeft men den zilveren dollar, in geheel Achter-Indic en in C'hina; deze munt wordt door niet minder dan 521,000,000 menschen gebruikt. Behalve deze muntstelsels hebben nog enkele lan den een afzonderlijk stelsel als Duitschland, Neder land en zijne koloniën, Oostenrijk en Scandinavië, waar men echter thans tot den gouden standaard wil overgaan, Rusland met den zilveren roebel (4 francsTurkije en zijn Aziatische en Afrikaansche bezittingen met zilveren piasters, en eindelijk Bra zilië en Portugal met den gouden standaard en de reis tot munt. Gouda, 18 Maart. Onder leiding van den heer Jb. v. 't Kruijs en met medewerking van den heer J. Kiewiet de Jonge had 11. Vrijdagavond te Oudewater, de tweede open bare uitvoering plaats van de aldaar bestaande dames- zangvereeniging. De uitvoering van het aan afwis seling rijke programma voldeed uitstekend. Groote ingenomenheid betoonde het publiek dnn ook met het woord van dauk, dat de heer R. W. Haentjey Dekker na afloop der uitvoering tot de dames en heeren richtte, die door huu zang en spel dezen avond zoo genotvol gemaakt hadden. Uit Moordrecht schrijft men ons dd. 18 Maart Morgenavond wordt hiervoor dit seizoen de laatste vergadering van het Departement der Mantsdmppij tot Nut van 't Algemeen gehoudeu. Die bijeeukomst belooft een zeer genotvolle te zijn, daar den heer Helleman en zijne dochter Mejufvrouw Helleman van de Kiuderdijk zullen optreden. Deze laatste verwierf reeds liet vorige jaur te Geut bij eeu concours een gouden medaille voor haar voordracht, terwijl de heer Helleman algemeen bekend is in zijn uitstekend talent. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 17 Maart. In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen aangevangen over het wets-ontwerp houdende eene nieuwe rechterlyke inrichting. Na de gewone pauze is de afkerende conclusie, van het rapport over de uitvoering der suikerwet met 34 tegen 24 stemmen aangeuqmen. De commissaris des koning9 in deze provincie heeft goedgevonden te bepalen, dat de werkzauuiheden voor de primitieve beschrijving der belasting op het per soneel, iu al de gemeenten vau (|it gewest zullen aanvangen op Dinsdag G Mei R. s. en in een ander besluit, dat de uitreiking van de verklaringen in te vullen door de patentplichtigen, zal aanvangen op Dinsdag 6 Mei a. s, terwijl de weder inzameling daarvan zal plaats hebben acht dagen na de uitgifte; dat de declaratoren aan de patentplichtigen zullen moeten worden uitgereikt oner wij ld na den ingang vau het dienstjaar, zijnde vour 18/3 op 1 Mei u s., terwijl die na verloop van drie dagen zullen worden afgehaald, en dat de registers der patentplichtigen uiterlijk op 31 Mei a. s. zullen worden gesloten. Gedeput. Btaten der provincie Zuid-Holland heb ben bij besluit van deu 10° dezer bepauld dat het aandeel van elke gemeente iu de te leveren man schappen voor de lichting der nationale militie van 1873 zal bedragen o. a. voor 's Grnvenhage 222, Delft 58, Rotterdam 342, Schiedam 43, Leideo 111 en Dordiccht 76. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden te be palen dat van J5 Mei a. s. tot den lsten Oct. d. a. v. van het regiment grenadiers en jagers en van elk der regimenten infanterie 1 sergeant, 1 korporaal en 4 soldaten en bovendien van het 2de, 4de, 6de en 8ste regiment infanterie écn luitenant bij het ba taljon miueurs en sappeurs zullen worden gedetacheerd, ten einde bij dat corps de zomcroefeningeti oij te wo nen, om zich in den dienst van pionnier te bekwamen. Door den Minister van Oorlog is voor eenige offi cieren der iufanterie, die daartoe genegen zijn, de ge- legeuheid opengesteld om gedurende den aanstaanden zomer bij een der regimenten vesting-artillerie of wel bij het corps pontonniers te worden gedetucheerd. Al leen die officieren zullen hiertoe iu aanmerking wor den gebracht wier begeerte het ia opi hunne kennis eii militaire bruikbaarheid te vermeerderen. Van de 41 onderofficieren van den hoofdcursus te Maastricht, die aan het voorloopig officiers-examen hebben voldaan, zijn er slechts 3, die niet op vol doende wijze de schriftelijke vragen hebben beant woord, die hun door de commissie to 's Hage zijn voorgelegd. 38 dier onderofficieren zullen dus te 's Hage werden opgeroepen om verder te worden ge ëxamineerd. Burgemeester on wethouders van 's Gravenhage zyn, in zake de aangevraagde concessie voor een spoor weg 's Hage—Scheveningen, van oordeel dat er geene gegronde redenen zijn, die het gemeentebestuur zou den kunneu bewegen tot oen verzoek aan den minister om de concessie-aanvrage te ontraden, wes halve zij den raad machtiging hebben verzocht om aan den Commissaris des Konings te kennen te geven, dat de gemeenteraad geen bezwuar heeft tegen de aangevraagde concessie, mits: 1°. de duur der exploitatie worde vastgesteld van 1 Juni tot uiterlijk 15 Oct.; 2°. op de nieuwe lijn uitslui tend worde gebruik gemaakt van cokes, niet van steenkolen; 3°. tusschen hot station 's Gravenhage en den VYassenaarscbeu weg de stoomfluit zich nimmer döe hooren, en bij den overgang dier wegen, steeds iemand, die de schel roert, den trein voorga, en dat, naar aanleiding van het adrc9 der kamer van koop handel en fabrieken, nog de wensch worde uitge drukt dat de weg zoo mogelijk tot pieer nabij hit dorp Scheveningen worde doorgetrokken. Het programma der ITondenteiitoonstelling op het terrein van het Kon. Zoöl. genootschap te *s Hage, Zaterdag en Zondag 17 en 18 Mei e. k. te houden, is verschenen. De aangifte van inzendingen moet vóór of op 5 Mei schriftelijk geschieden bij mr. W. O. T. van Oudheusden, Javastraat, N°. 60, te 's Hage, bij formulieren, kosteloos aan den tuin te verkrijgen. De honden moeten den 17den, 'b morgens van 811 ure, worden bezorgd. Het programma bevat verder 48 nummers, waarvoor verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles worden uitgeloofl, o. a. voorden zeldzaamste», voor den grootsten en voor den klein sten hond en „voorwerpen betrekking hebbende op de huisvesting, voeding en verzorging van honden." Het bestuur heeft voorts een gouden medaille uitge loofd voor den exposant, die het meest tot opluiste ring heeft bijgedragen. Het Iloofdcoinitd van Het Roode Kruis heeft eene aanzienlijke som ter beschikking gesteld van ziju da- gel ijk sch bestuur, om aankoopen te doen van ver* schillende voorwerpen ten dienste en ten behoeve van de troepen op de expeditie in Ned.-Indië, voorna melijk ter verstrekking van de benoodiglheden, wier verkrijging aldaar moeilijk is. Met den meesten spoed zal tot de uitvoering van dat voornemen worden overgegaan. Naar men verneemt, is men voornemens den lsten Mei te Utrecht weder een nieuwsblad uit te geven, onder den titel van Algemeen Nieuwsblad Naar het procfnoinmer te oordeelen, dat reeds verspreid is, zal dit blad, dat iedcren dag zal verschijnen, speciaal aan de katholieke belangen gewyd zyn. U D.) Het Weekblad voor Amersfoort en omstreken deelt mede, dat alle hulponderwijzers (zes iu getal) der openbare armenschool te Amersfoort zich tot den ge meenteraad hebben gewend, ffiet verzoek dat ook hunne jaarwedden in overeenstemming mogen worden gebracht met de cischen des tijds. Men schrijft uit Zeeland aan de N. Rolt. Ct. als vervolg op een vorig bericht dat wij ook overnamen Voor een paar dagen deelde ik de vermakelijke geschiedenis mede van den u eerbarstigeu gemeente secretaris van Hoedckenskerke (in Zuid-Beveland). Ik kan thans het tweede bedrijf van dit kluchtspel ver melden. In de eerste vergadering, door den nieuwen burgemeester bijeengeroepen, is aan den oproerigen secretaris ontslag gegeven en tijdelijk een ander ia zijne plaats benoemd. Toen de nieuwbenoemde in functie treden zou, weigeide de afgetreden titularis overgifte te doen van het onder hein berustend gc- meentc-archief en bleek het, dat de toestand van een en ander, aan zijne zorg toevertrouwd, wel wat te wenschen overliet. Daarop is door den kantonrech ter alles verzegeld, en morgen (Zitcrdag) zal de ont- zegcling plaats hebben, in tegenwoordigheid van le den van Gedeputeerde Staten der provincie. De nieuwe burgemeester is inmiddels, bij zijne tweede komst in de gem eeu te, feestelijk ingehaald en door de school kinderen bezongen, zoodat hij zich overtuigd 'houden mag, dat, moge zijn optreden den secretaris onaan genaam zijn geweest, de gemeente in die ongnustige opinie niet deelt. De bloemententoonstelling door de algemeene ver- eetiiging voor bloembollen-cultuur, in de zaal „de Kroon" tc Haarlem geopend, is, zegt de II Ct., een bezoek zeker niet ui'.mler dan in vorige jaren over- waardig. liet ^aantal der inzendingen is misschien niet zoo groot als bij sommige vroegere gelegenhe den het geval was, maar zij munten allen zoo zeer uit, dat uien naar het middelmatige moet zoeken. Onder de zeldzaamheden kunnen worden vermeld eene fraaie verzameling narcissen op ghuen, van den heer T. van Velsen Pz.twee Besohorneriae in bloem, vau de firma E. II. Krelage Zoon, en eene nieuwe dubbelbloeiende narcis, met name C'ernuus plenus, ingezonden door den heer Polman Mooy. De algemeene indruk dezer tentoonstelling zal zeker gunstig zijn; het ruime lokaal is goed gevuld zonder te zeer de circulatie te belemmeren. Onder de bekroonden op deze tentoonstelling komt voor 8. Prins, te Voorhout, anu wien eene zilveren medaille is toegekend, voor eene inzending van 25 dubbele en enkele hyacinthen in bloem. In eene te Groningen plaats gehad hebbende ver gadering van het hoofdbestuur van het Noordelijk Zendiiigsfeest is besloten, dat dit feest op 9 Jqli a. s. gebonden zal worden in het Oranjewoud. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zal dien dag extra-treinen laten loopen, naar en vau Oudcschoot, dat op ongeveer 20 minuten afstands ligt van het middelpunt der feestviering. De Westertoren te Amsterdam is nog 4l/2 me ter lager dan de koepel van het Weener tentoon- stellings-gehouw, welke gekroond wordt door een keizerskroon van gekleurd glas. EEN OVERTREDING DER WET OP HET LAGER ONDERWIJS. Een arrest van den boogeu raad van 3 Februari K 11. (medegedeeld in het Weekblad van het Recht, n°. 3558) verdient de aandacht van heeren onder wijzers en vau hen, die met het schooltoezicht zijn 1' belast. De burgemeester der gemeente Houten had, in diens betrekking van lid der plaatselijke school commissie, aan den heer J. H. Shoofd onderwijzer aan een bijzondere lagere school in die gemeente, den 13 December 1871 een staat model A. betreffende bet getal, geslacht en deu leeftijd der kinderen, die op den 15 of 16 October 1871 diens jk«chooI bezochten ter invulling toegezonden. Genoemde hoofdonderwijzer zond dieu staat oningevuld terug. 'De burgemeester, lid der plaatselijke schoolcommissie, noodigde den heer S bij brief van 25 J tnunri 1872 opnieuw uit tot invulling van den voornoem den stunt, alsmede van dieu betreffende de kinderen, die deu 15 of 16 Januari 1872 de school bezochten doch ook deze staten zond de hoofdonderwijzer bij brief van 29 Januari 1872 oningevuld terug, waarbij hij tevens te kennen gaf, zich tot de invulling daar van onverplicht te achten. Hij werd te dier zake voor deu kantonrechter te Wijk bij Duurstede ge dagvaard, als hebbende aan een lid der plaatselijke schoolcommissie geweigerd het geven van de verlangde iulichtingen omtrent zijn school, in strijd met art. 63 der wet op hei lager ouderwijs, luidende aldus: „Alle scholen, waar lager onderwijs wor !t gegeven, zoo openbare als bijzondere, zijn steeds toegankelijk voor de leden der plaatselijke schoolcommissie van de gemeente, voor den schoolopziener van het district en voor den inspecteur der provincie. De onderwijzers zijn gehouden, hun de verlangde inlichtingen té geven omtrent de school en het on derwijs. „Weigering in dezen wordt gestraft met eene boete van vijf en twintig gulden of gevangenisstraf van drie dagen, en bij herhaling telkens met beide straffen te zamen*, enz. De kantonrechter te Wijk bij Duurstede ontsloeg den onderwijzer van alle rechtsvervolging, van oor deel zijnde, dat bij dit artikel enkel bedoeld werden dc mondeling gevraagde inlichtingen bij gelegenheid van het schoolbezoek, en dat de onderwijzers niel gehouden zijn tot het geven van schriftelijke inlich tingen op schriftelijk geuit verlangen. Het openbaar ministerie kwam van dit vonnis in hooger beroep bij dc arrondissements-rechtbank te Amersfoort, welke rechtbank echter bet met den kantonrechter eens was, en diens vonnis bevestigde. I)e zaak werd hierop in cassatie ter besliss'ng van den hoogen raad gebracht. Dit college stelde het openbaar ministerie in het gelijk, en overwoog, dat art. 63 algemeen spreekt en geen onderscheid maakt tusscheii mondelinge en schriftelijke inlichtin gen. Tusschen het eerste en tweede lid vin bedoeld artikel bestaat, vo'gcns den hoogen raad, geen zoo danig verband, dat er uit zou moeten worden afge leid, dat bedoelde inlichtingen alleen zouden mogen worden gevrnngd en zouden behoeven gegeven ter gelegenheid van het schoolbezoek der schoolnutoriteiteu. De booge raad vernietigde het vonnis der arron dissements-rechtbank te Amersfoort, verklaarde den beklaagde schuldig aan het op twee verschillende tijdstippen, als ouderwijzer eener bijzondere school, weigeren van het geven van dc verlangde inlichtin gen omtrent de school en het onderwijs aan een lid der plantselijke schoolcommissie van een gèraeente, waar zijn school gevestigd is veroordeelde hem te dier zake tot twee geldboeten, elk van vijf ei» twin tig gulden, bij wanbetaling te vervangen door twee dagen gevnngenisstraf, cn wijders in al de kosten van het geding. Paleis van Justitie). Uit Bergum schrijft men: „Van een wonderlijk geval wordt hier druk gewag gemankt. In 't bin nenste eencr „godvreezende" is Sntm gevaren, eu dnnr huist hij nu in de gedaante van een mol, duidelijk merkbaar voor de patiënte aan het graven van allerlei gangen daar van binnen, 't Geloof ver klaart eene buurvrouw als bewerkster van dit feit, doch deze werpt do schuld op eene andere, van wie ze verklaart haar in den donkeren avond tc hebben zien draven om haar huisje, inet groote horens op en vurige oogen in het hoofd, 't Wonderlijkste van het gcheele geval is zeer zeker wel, dat de eerste beschuldigde ook tot de zoogenaamde „ware geloovigen" behoort, die toch anders geoordeeld worden boven het geweld cn dc listen van den booze verheven te ziju. „En opmerkelijk in de geheele zotte geschiedenis is het te zien, hoe velen, die in den regel iu hunne meerdere verlichting roemen, zoowel door do eigen aardige belnngstelliug, die ze aan allo bijzonderheden wijden als door hun nieuwsgierig vragen „Of gij er iets van gelooft het bewijs lever-n, dal lu-t bij geloof nog niet met alle wortelen is uit geroeid, en veler kennis slechts eene oppervlakkige is." De Middelb. Ct. ontvangt de volgende mededeeling uit 's-Gravenhage „De expeditie naar Atsjin schijnt niet zulke groote dimension te hebben aangenomen als men aanvanke lijk, na de telegrammen van den Gouverneur-Generaal van einde Februari, verwachtte. In het eerst vreemde men dat er in die zJfeik eeu andere Mogendheid, dit maal niet Engeland, in het spel was wilde men een zeer gevaarlijk conflict voorkomen, dan diende er haast gemaakt, en moest de onwil van Atsjin on middellijk met groote krachtsinspanning worden ge broken. De Regeering van het moederland heeft zich thans ook met de zaak bemoeid en van hare zijde met goed gevolg langs den diplomatieken weg pogingen aangewend om te zorgen dat, wat er op Sumatra gebeuren mocht, men er niets anders iu zien zou dan de regeling van eene bmneulandsche quacstie, de verhou-liug van een aan het Nederlandse!» gezag ondergeschikten Stmt tot de Nederlandsche Re geering. Uit particuliere telegrammen is de conclusie te trekken, dat het aanvankelijk plan tot uitzending van eenige bataljons infanterie naar Atsjin niet door gaan zal en de zending van den vice-president Nieu- wenhuizen enkel door eene marine-demonstratie op de AUjineesche kust zal vergezeld worden." Uit Vlieland schrijft men aan de N. R. Ct.Aan boord der loodsschuit Vlieland N°. 4, schipper N. P. Koudenburg, Zaterdag 11. 's morgens naar de reede zeilende, ontdekte men in de buitengronden, benoor den het NW. gat, een schip in nood; tevens ont waarde men den loodskotter Terschelling N°. 10 bij de buiten West-ton van Stortcracik. Daar men aan boord der loodsschuit begreep, spoediger bij het schip te kunnen wezen dan genoemde kotter, besloot schip per Koudenburg naar liet schip te koersen, en bevond hy het bedoelde schip liggende iu de branding en 'vreeselijk stoutende. Hoewel de wind van het WZW. slechts met een roarszeilskoelte woei, stond de zee zeer onstuimig en hoog, naardien bet den voricen avond en nacht stormde uit het Z. eu ZZO zoodat er niet aan te denken viel, het schip met de schuit te naderen. Een middel bleef er over, maar welk een middel? Om met de jol (een kleine boot) te trachten het schip te naderen; maar het aanwenden van dit middel bracht eigen leven» in gevaar; doch deze gedachte bleef vreemd aan de kloeke zeelieden. Gedreven door waarachtige mcnschenlicfde, is et al leen een oogciiblik een edele strijd, wie de jol zul len bemannen. Het zijn de zeeloodsen Joost Krul en E. de Boer, benevens de loodskweekeling C. Mo lenaar. Zij hebben het geluk het schip tc bereiken en er twee man van te redden, die aan boord der loodsschuit gebracht worden. Nog driemaal steekt de jol van boord der loudxschuit, bij beurten bemand door de genoemden en door schipper Koudenburg eu den raatroos 1). Sm t. Zoodoende mogen zij ein delijk de edele zelfvoldoening smaken, 10 man van een anders wissen dood te redden, benevens een aan boord van het schip zijnde Engelsche loods. Twee tnan der equipage van het schip, genaamd Gabrielle, kapt. Luigi Gardilla, zijnde een Italiuausche bark, bestemd van Uraguay naar Hamburg, werden met de sloep van deu in dien tusschcntijd nabijgekomen kotter gered. Terwijl men bezig was met redden, braken de ankerkettingen van het schip, eu geraakte het met den opkomenden vloed meer en meer nan deu grond eu sloeg reeds gedeeltelijk uit elkander. Binuen een uur na de redding, sloeg de vuile zee over het schip heen, en was het geheel onder het zand gewerkt, zoodat er niets dan dc masten meer van te zien was. Een uur later, of bij minder voortvarende krachtsinspanning van de genoemde mcnschenvrienden, hadden hoogst waarschijnlijk 12 raeuschen den dood in de golven gevonden, naardien van het strand niets te huuuer redding te doen was. menigte gevangen worden. Het toezicht op deze strooperij laat te wenschen over, maar haar geheel tegen te gaan is, de omstandigheden in aanmerking genomen, onmogelijk. De stroopers doen nochtans zichzelf het meeste kwaad, daar zij een kapitaal ver nietigen, dat jaarlijks meer dan 800 pCt. rente af werpt, welke rente zij zeiven anders zouden genieten. Uit Maastricht verneemt men de klacht dat de veldmuizen, die andere jaren grootendeels door de vorst doodvriezen, dit jaar in die streken in eene ontzettende menigte in de akkers aanwezig zijn. In ëéu stuk ploegde een landbouwer, op eene lengte van 100 el, in éëne ploegvoor 122 veldmuizen op. Het eeiiige middel tot verdelging dezer verwoesters bestaat in het toetrappen van al de gnten en daags daarna de nieuwe gaten, waar zich alsdan denesten onder bevinden, met vergiftigde tarwe te vullen, wat echter' uiet helpt, als het niet op al de omliggende akkers geschiedt. Dezer dagen vervoegde zich een veekoopman bij de landbouwers in de omstreken van Maastricht tot j den aankoop van vee tegen een hoogen prijs. Het gekochte zon eerst over eenige dagen in ontvang genomen worden, doch tot zekerheid gaf de kooper ƒ100 handgeld. Dit laatste bestond in een wissel ten bedrage van ƒ300, welks waarde alleen bestond in het papier waarop hij was geschreven en waarop natuurlijk een som van 200 moest worden uitge keerd. Het spreekt van zelf, dat onze kooper geen vee kwam ontvangen en enkele landbouwers door hem werden opgelicht. Thans zit onze „chevalier d'indu*trie" achter slot en grendel, zoodat vooreerst aan zijn wisselmakerij paal en perk is gesteld. Vour de rechtbank te Lancashire stonden dezer dagen twee vrouwen te recht, beschuldigd van we- derzijdsclic mishandeling. Ook een zevenjarig meisje, het dochtertje van een der twee vechtenden, was iu de zaak betrokken. Deze was namelijk, toen zij hare moeder hulp hoorde roepen, naar buiten gesneld eu had met eene gloeiende pook de nnnvalstcr, die luire moeder bij de haren had gegrepen en met de vuisten beukte, tot driemaal toe een slag mot de gloeiende pook gegeven. De vrouw wilde haar de pook nrnemun, maar brandde hevig hare hauden. Zij wierp het kind verscheidene malen op den grond, maar dc moeder was ontzet. De Rail Mall Gazette, den lof beamende, dien de rechter aau de kleine slimme heldin gaf, uit slechts den wensch dat de kinderen in „familie-omstandig heden," wanneer va.Ier en moeder van gevoelen verschillen, uiet tut lu-tzclfdo middel hun toevlucht mogen nemen. Men schrijft uit Gahsterland ann de N. Rolt. Ct.: Zooals de zaken staan, laat het zich niet aanzien, dat er dit jaar vele kievitseieren zulien zijn, aange zien het ge-al kievitten buitengewoon gering is.-Men schrijft (lit hieraan toe, dat er nog steeds bij groote Parijs, 17 Maart. De heer Thiers heeft heden graaf Arnira ontvangen op het Elysée. Men üelooft, dat de ontruiming van het grondgebied de ontbinding der Kamer tengevolge zal hebben en dat de algcmceue verkiezingen in October zullen uitgeschre ven worden. Londen, 17 Maart. In het Lagerhuis is mede gedeeld, dat de heer Gladstone gisteren bericht van de Koningin heeft ontvangen, waaruit bleek dat de oppo sitie alle vooruitzicht op bet vormen van een Kabinet scheen tc hebben opgegeven. Hij heeft zich alstoen weder ter beschikking van H. M. gesteld. Op dit oogenblik was bij met zijne collega's in onderhandeling over de noodige stappen en wenschte hij dat de zitting van het Lagerhuis tot Donderdag werd verdaagd. Hij hoopt alsdan te kunnen constateeren welke schikxing er gemaakt is. De heer Disraëli heeft verklaard, dat hij bereid was geweest een Kabinet bijeen te brengen, maar dat hij het niet wilde doen optreden bij het tegenwoordig Lagerhuis. Dc ril ting is tot Donderdag uitgesteld. Versailles, 17 Maart. Dc Jheer de Rcmusat, Minister van Buitenlaudsche Zaken, is bij zijne komst 1 in de Nationale Vergadering met een driewerf herhaalde toejuiching begroet. Hij gaf ziju leedwezen er over te kennen dat hij bet bericht der onderteekening van I het verdrag met Duitschland niet in de eerste plaats aan de Vergadering had kunnen mededeelen. Van de linkerzijde ging de kreet op: „leve de Republiek!" van de rechterzijde: „leve Frankrijk!" Daarna ver- I eenigde zich de vergadering rnq eene orde van den I dag, waarin zij hare levendige voldoening te kennen gaf over de mededeeling van Let gouvernement, bet- tfelk zoo gelukkig is geweest van zulk een voornaam gedeelte zijner tank te volbrengen. De heer Gteyy wenschte, dat de natie thans hare zedelijke grootheid I mocht doen blijken, in t dankbaarheid te looncu jegens die mannen, welke het vaderland zoo goed dienen, i (Verschillende commission en een aantal afgevaardigden hadden zich reeds voor de zitting naar den heer Thiers 1 begeven om hem geluk te wenschen.) B u r g e r ljj k o 3 t aft d. i Ghjori-N: 15 Maart. Gerrtruida, ouders 8. Hazebroek eu I \V. do J.etde. Josina Faulina, ouders F. Groeneudal eu J. P. van der Kleijn. 16. Marinas Fieter, ouders J. Pau se-lie cn F. J. H. Hel o n je. - 17- fcimon, ouders J. Keij en N. Hazebroek. Jau, ouders M.«van Ham en-Ik van der Zeijden. Adriauus, ouders A. vau Es en M. J. vnn Kersbergen. OvinuDtN: 14 Maart. W. de Mink, 12 w. *15- E- van Ham, 49 j. M. W. de Keizer, 12 in. J. Vfermcol, 3 w. - 16. A- Iacad. 37 j 9 iu. - J. M de Ba», 36 j. 17. F. J- Hoosbcck, 2U d. 18. N. J. K. Rik, 3 w. J. vau Houten, CA j. Bevuilen van een Zoon M. A. VAN ESSEN— Colmwmk. Gouda18 Maart 1873.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2