Koloniën. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. Het volksgezang in Nederland. Burgerlijke Stand. INGEZONDEN. Mét veel genoegen hebben wg Donderdag-avond de toneelvoorstelling bijgewoond, gegeven door eenige jongelui uit deze gemeente. Met flinkheid en duidelijkheid droegen zg hunne rollen voor en hun spel droeg onmiskenbaar de blij ken vaa veel studie en herhaalde oefeuing, en het ware te wenscheu, dat volwassene acteurs van beroep, altijd hunn? rollen even goed keuden, als het met deze jeugdige acteurs het geval was. Zoowel het tooneelspel „De Vergeldingals het nastukje „Het spreekuur van den doktervoldeed ons zeer goed, doch vooral het laatste was bij uitstek berekend voor de krachten der spelers. Aller spel verdiende lof doch in 't bijzonder aan hen, die de rol van Dokter Adelaar's knecht en van Dokter Adelaar's broer er ruiden, maken wij ons compliment. Een zeer talrijk publiek was opgekomen, dat zich ongetwijfeld best heeft geamuseerd, en daar de op brengst voor een weldadig doel bestemd was, zoo is het tweeërlei doel dezer voorstelling uitstekend bereikt. Woensdag 11. werden de kinderen van de avond school bij den heer Geuda, door het Schoolverbond onthaald op chocolademelk en krentenbrood. Dit was voor dat jonge volkje ecu recht pret tige avond ziudelijk en knap zaten zij daar, zij droe gen de kenmerken van moederlijke zorgen op aller gelaat lag t de glans van vergenoegdheid verspreid, en toen de groote manden met krentebollen versche nen, was het meer dan glans, het waren kleuren. Verschillende schoolliedjes werden fiks gezongen, waaronder voo al een expresselijk daartoe vervaardigd danklied en „goeden nacht." Mocht dit schoolfeest bij de kinderen den lust tot schoolgaan neder vernieuwen, en mochten alle ouders zonder onderscheid het toch eindelijk leeren begrijpen. Eerstdaags zal er te Schoonhoven eene cursus geo pend worden ter opleiding van huipon derwij zerz en kwekelingen. De heeren Akkerhuijs te Schoonhoven, de Jong te Haastrecht en Boers te Polsbroek zullen daarbij als onderwijzers werkzaam zijn. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittin gen van 20 en 21 Maart. In de zitting van Donderdag heeft de minister van just tie eerst in de gelieele voormiddagzitting en daarna nog meer dan een uur lang, zijne voordracht betreffende de rechterlijke organisatie verdedigd, zoowel uit het oog punt der grondwettelijke verplichting als uitovertui ging van de noo/lzakelijkheid, wil men zoowel het burgerlijk als het strafproces eenvoudiger, spoediger ép goedkooper maken eti met meerdere waarborgen omgeven. Na dep minister hebben nog gesprokeu de hh. Heemskerk en van H Jüten beiden hebben vele én Overwegende bezwaren tegen het hoofdbeginsel van bet ontwerp uiteengezet. lu de zitting van gisteren is, na eenige korte re plieken, de nlgemeene beraadslaging over de rech terlijke organisatie gesloten- en de behandeling van art 1 aaiigevangen met de daarop voorgestelde amendementen van de commissie van rapporteurs en dat van den heer van Luiden. Dit laatste is bet meest ingrijpend, omdat het onder de rechtscol- legien de gerechtshoven inlascht. Hierover zijn lang durige debatten gehouden, waarna de heer Godefroi voorstelde niet de gerechtshoven, maar raden van justitie te stelleu tusschen dc rechtbanken en den hoogen raad, maar alleen met het doel om de hiër archie te behouden, het openbaar ministerie te be stendigen en het toezicht op te dragen aan de offi cieren der rechtbanken ran het eerste arrondissement, onder den titel van raden vnn justitie. Heden voort zetting. Ingekomen is een ontwerp tot den aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat. Naar men verneemt, hebben zich 22 adspirnnten aangemeld tot aflegging van het a. s. examen voor de betrekking van surnumerair der registratie cn domeinen. Naar men verneemt zijn heeren gasfabrikanten in Nederland, bg circulaire van den administrateur-boek houder der gemeente-gasfabriek te Utrecht, den heer van Erp Taalman Kip, in den loop van dit jaar mitgenoodigd tot bet houden van een congres, ter overweging der me.'st geschikte middelen om de gas fabrieken, zoowel in het belang der fabrikanten als in dat der gas vei bruikers, ten voordeeligste te ex ploiteren. Men meldt van den Rijnkant aan de Leidsche Ct. De weilanden zijn groen, doch zonder gras; want de winter was tot half Januari zeer zacht, om nft dien tijd wel niet met strenge, aanhoudende vor9t, maar zonder zonneschijn en met scherpen noordoos telijken wind te heersohen Het voorjaar is inder daad bijzonder kond, echt winterachtig. Er wordt gespit, gepoot cu 0cuuud; nu blijft er niets anders over dan geduldig af te wachten tot de was dom aanbreekt. Het groeizame weer kan spoedig komen en dan is er in zoover nog niets verloren, maar wat in Januari zoo mooi stond en niet genoeg kon geroemd worden is niets vooruitgegaan, inte gendeel, er niet op verbeterd. De minister van binnenl. zaken heeft Afwijzend beschikt op het adres van den gemeenteraad te Am sterdam, waarbij verzocht werd de oprichting aldaar van eene rgks-kweekschool voor onderwijzers. Volgens het verslag der werkzaamheden van de N,oord- en Zuidhollandsche redding-maatschappij over 1872 is, ofschoon dat jaar zich door veelvuldige stormen heeft gekenmerkt, dè hulp van de redding middelen der maatschappij weel minder noodig ge weest dan gewoonlgk het geval is. Wel zijn de booten herhaaldelijk uit geweest om hulp te verbe nen, maar slechts dénmaal was die hulp rechtstreekt noodig, namelijk den 22sten Maart, toen 6 schip breukelingen zijn gered van een Hollandscbe visch- schuit, die bij Noo'rdwijk was gestrand. Sedert de oprichting der maatschappij zijn door hare bemidde ling 2065 menschen van den dood gered. Onder de extra-giften worden gemeld kwee giften van onbekende personen, elk van 2000. LI. Woensdag gaf de behandeling van eenopzich- zelve weinig beteekenende zaak voor de Correctio- neele Kamer der Arrond.-rechtbank te Amsterdam aanleiding tot een gelukkig zeldzaam voorkomend geval. Keu vrouw, die terechtstond ter zake van het moedwillig toebrengen van sl.igen aan eene andere vrouw, gaf omtrent de aanleiding tot deze 'gebeur tenis eene gansch ander verhau. dan de mishandelde als getuige onder ecde. Toen deze' laatste bij hare voorstelling der zaak bleef volharden, beriep de be klaagde zich op een piar personen, die zich onder het publiek bevonden. Deze bevestigden onder eede in hoofdzaak de opgaven en voorstellingen van de beklaagde. De mishandelde bleef daartegenover hare voorstelling handhaven, niettegenstaande zij door den president en een der rechters herhaaldelijk op het onwaarschijnlijke daarvan werd gewezen en erpstig aangemaand de waarheid te zeggen. Toen nie s hielp werd zij op requisitoir van den subst. officier van justitie, irr. P. Verloren van Themaat, onmiddellijk in hechtenis genomen, als verdacht van valsche ge tuigenis. De beklaagde vrouw, die te vergeefs om genade voor hare tegenpartij had verzocht, werd schuldig verklaard aan het toebrengen van slagen, doch op grond vau verzachtende omstandigheden tot betaling eener geldboete van 50 centen veroordeeld. In den Kunstbode lezen we het volgende stuk, dat zeer dc aandacht vnn het publiek verdient i O, diepe pat van ellendel Waar was uw oorsprong? Hij die volkstoestanden wil schetsen, landt al licht de blaam op zich van overdrijving. Niet altijd is dat verwijt ongegrond, want hoe gemakkelijk het schijne op praclisclie wijze feiten uit het volksleven te be schrijven, zoodra dc ingenomenheid met het onderwerp de verbeelding vrij spel geeft, dwaalt men gemakkelijk van de waarheid af en treden ondenkbare toestanden op het papier in het leven. Wij hopen die klip te zullen vermijden, wanneer wij ons eenige oogenblikken onledig houden met het Nederlandsch volksgezang, een onderwerp, dat ons steeds na aan het hart ligt. Mochten de kleuren wellicht dezen of genen wat hard toeschijnen, zoo vertrouwen wij toch ons aan geene overdrijving te zullen schuldig maken, maar dat ons tafereel getrouw aan de waarheid zal blijven, omdat wij er alleen onze eigen ervaring bij raadplegen. Sedert wg hebben medegewerkt aan het tot stand brengeu der Zangscholen voor volwaasenen en het plan tot rgpheid is gekomen tot oprichting van Zangscholen voor handwerkslieden, sedert vooral is het volksgezang het onderwerp geweest van ons ernstig onderzoek. Niet slechts hier te lande, maar in België, Frank rijk, Pruisen, Saksen, enz. beeft ons oor met gretig heid opgevangen wat het volk zong, om steeds door vergolijken en waarnemen, te komen tot de kennis der beslaande behoefte en dc middelen om dut gezang te veredelen. Wien bet orn9t is om een ingeworteld kwaad te bestrijden, hij schrome niet het in zijn geheelen om vang te leeren kennen. Daarom hoe ongaarne wij harde kleuren gebruiken, ware belangstelling dringt er ons toe. Wie genezen wil moet vooraf de wonde nauwkeurig onderzoeken en in hare geheele diepte peilen. Daartoe meenen wij te zullen geraken, door het beantwoorden dezer drieledige vraag 1. Wat is ons Volksgezang? 2. Waardoor kenmerkt zich ons Volksgezang? 3. Welke resultaten geeft ons Volksgezang? Rustige bewoner van eene of andere volkrgke stad in Nederland, hebt ge U voorzeker wel eens in de straten of op de pleinen van de plaats uwer inwoning bevonden, wanneer er een volksfeest op banden wat of gevierd werd En zoo gg dat voorrecht genoten bebt, dan vragen wij het U, wat vernaamt gij steeds bij zulke gelegenheden P waardoor legde het volk zijne vreugde a»n den dag? Welke waren de gevolgen van die vreugde? Werdt ooit'uw oor ge streeld door eene of andere liefelijke melodie, waAYaan gepaste woorden waren toegevoegd Werdt gij ooit verrast door het hooren zingen van een of ander goed klinkend lied, zoo als dit onder de bewoners van de Rijnoevers, in Saksen, in zoo menig deel van Frankrijk en elders wordt gezongen Helaasniets dan ontkennende antwoorden. Al wat men bij feestelijke gelegenheden zoo wel als op andere dagen, inzonderheid op den zondag te hoo ren krggt, zijn ruwe, onbeschaafde geluiden, waar mede liederen, walgelgk door hunnen zedeloozen in houd, worden uitgegalmd. En wanneer dan de verpestende dampen van den gelief koosden volksdrank (of liever satansdrank), het hoofd beginnen te benevelen, eu hun bedwelmende invloed de overhand verkrijgt op de rede... wg huiveren bij de gedachte en daarom schrijven we het met diep leedgevoel en weemoed neder, hoe dan het volksge zang, reeds zoo ruw en onbeschaafd, hoe het dan al meer en meer ontaardt, zelfs zoodanig dat niemand met von Schubart zou durven beweren; „Een men- schenkeel is het eerste, reiuste en voortreffelijkste in strument in de schepping." Maar we hebben toch volksliederen I o ja, en gij kunt en zult ze ook hooren wanneer het volk feest viert; maar hoe? Gij hoort de woorden van onze geliefde volks dichters uitbulderen door eene schare, die naarmate zij zich meer opwindt, gansch andere, ja meestal schaamtelooze woordeu, in de plaats stelt van die der dichters. Zóó kenmerkte zich reeds voor jaren ons volksge zang, en in waarheid het wordt er niet beter op. Wordt vervolgdL. J. LkfIbui. De bestaande vrees, dat een gashouder moet ont ploffen, wanneer er vuur bij komt, is in de vorige week bewezen ongegrond te zijn, daar er een doof vuur vernield is van de Manchester Corporation Gas works Rocjidale-road. De oorzaak van het vlamvut- ten is niet bekend. Toen een werkman het zag, wer den pogingen tol blussching aangewend, doch zonder goed gevolg, daar de geheele inhoud van 600,000 kub. voet verbrandde. De bewoners van de naburige huizen, bevreesd voor een ontploffing, vluchtten met have en goed, doch er gebeurde niets dat naai een ontploffing geleek. Te Goes had Dinsdng een deerniswekkend Voor val plaats. Een oppassend jongmenech, zoon eener weduwe, schrijn werkers knecht bij een rneubfllmnker, was aan den arbeid en wilde een ander heft aan zijn beitel bevestigen. Bij het aftrekken van liet oude heft houdt hij den beitel naar het lichaam ge keerd. Door de hevigheid van den Tuk en het plot seling losschieten van het heft dringt de beitel dén jongman in het lijf. Hij snelde nog zelf naar een in de nabijheid wonend chirurgijn, waar hij neerzeeg. De chirurgijn verklaarde de wonde voor doodelijk en, daar de jongeling tot den Roomsch Katholieken godsdienst behoort, werd een priester ontbodeu en ontving hij nog in de woning van den chirurgijn de Sacramenten. Vervolgens naar zijne eigene woning vervoerd, blies hij eenige uren later, onder ijselgke smarten, den laatsten adem uit. Naar men uit Deventer meldt vertrok dezer dagen van daar een gemengde trein naar Zwolle met 64 wagens. Te Olst bemerkte de oonduotenr, dat h(j 36 wagens onderweg bad verloren. Men wilde da delijk naar Deventer met de loöomotief terugstoomen, maar te Diepenveen gekomen, zag men daar de wagens staan die nu naar Olst werden medegenomen. De chef van Diepenveen had inmiddels signalen aan de sein wachters laten geven, waarbij de weg onvei lig werd verklaard. OOST-INDIÉ. In het Algemeen Overzicht van de Indiër leest men Een tgd geleden maakten wij melding van de aan schrijving, die de Gouv.-Generaal aan de hoofden van het gewestelijk bestuur over het rijstgebïek op Java had gericht, met last hem geregeld rapporten in te zenden, en hebben wg den wensch te kenneü gegeven dat men zich tevens mocht herinneren hetgeen de Gouverneur-Generaal bij zijn zijn optreden verlangde: waarheid, zoodat men hem geene gekleurde rapporten zou indienen. Chineesche kamp liggenhet aantal zieken zal daar circa 5 pCt. van de bevolking bedragen. Naar eene schatting van geachte zijde zou bet getal lijders te Batavia en voorsteden 2 pCt. van de inwoners niet te boven gAan. Wie goede geneeskundige behandeling geniet, ge neest. Onder de inlanders, die echter dat voorrecht niet deelachtig zijn, sterft tegenwoordig slechts een betrek kelijk klein getal en de vraag is nog, of de knokkelkoorts daarvan de oorzaak is. Het nieuwe tarief van rechten is in de Javasche Ct. van 7 dezer afgekondigd. In het begin van het vorige jaar ontstond tusschen den heer N. P. Yan den Berg en ous eene polemiek over de vraag of de oud-Minister Van Bosse „sprook jes" in de Staten-Generaal had verhaald over de weinige zorg, die de Regeering ook in later jaren voor de archieven had gedragen. De heer Nicluu, gepensioneerd kapitein van het Indisch leger, trad als onze bondgenoot op en deelde mede, dat hij reeds vroeger in een officieel stuk de Regeering had gewezen op een aantal papieren, die of voor pakpa pier hadden gediend of nog lngeu te verrotteu op een zolder in een der Gouvernement! pakhuizen aan den Boom. Hij gaf ook den inhoud van sommige dier stuk ken aan. Dank zg zijne aanwijzing, werden de heeren Vnn den Berg en dr. De Roo in commissie gestald. Hun rapport is als bijvoegsel van Javasche Ct. vau 7 dezer openbaar gemaakt. Wij zien daarin volkomen bevestigd wat de heer Niclou aanvoerde. Maar tevens bevestigt dat rapport onze beschuldiging tegen de Regeering van de laatste jaren want men verneemt dat wijlen dr. Koorders iu 1862 ten taak had de stukken in het tweede Gouv.'s pakhuis te ouderzoeken. Hoe vluchtig en gebrekkig hg zich van zijne taak kweet, heeft hij evenwel aan de Regeering doen kennen, dat op de aangewezen plaats papieren van waarde voor onze geschiedenis lagen en mm liet u tien jaren liggen. Zonder het optreden van den heer Niclou iu ons blad zouden ze misschien verloren zijn, geraakt. De liden zijn hier uit China aangekomen de prin sen August en Philip van Saksen-Coburg-Gotha, die een kort bezoek aan Java brengen. Gedurende de Tj a p-G ome-feest en is door de Cbinee- zen druk gebruik gemaakt van den spoorweg van bier naar Buitenzorg. De opbrengst van het vervoer van de lijn Batavia- Buitenzorg iu November 1872 was/6,888.63 eu van de ign Samarang-Vorsten landen 112,428.98. Op Celebes herrscht, volgens de laatste berichten rust. Ann de vervolging van Bonto-Bonto, wiens aan hang steeds verminderde, viel wegens de onguustige weersgesteldheid niet te denken. Serüjn, 20 Maart. Het Huis van afgevaardig den heeft de wet op de uittreding uit de Kerk bij derde leziug aaugeuomen, als ook het ontwerp op de vergoeding aan de bevolking langs da Oostzee-kust, we gens schade tengevolge der laatste overstrooming. Daarna zijn nog enkele kleine wetten nfgedaau. Parijs, 21 Maart. In de zitting der kamer is op verzoek des heeren Goulard de discussie over de petitie van prins Napoleou uitgesteld tot Zaterdag over acht dagen. De heer Deule heeft in eene rede uiteengezet de wetsontwerpen, die de vergadering noodzkelijkerwijs moet behandelen voordat zij uiteengaat. Hij is van oordeel dat (ie ontbinding niet voor de lente van 1874 kan plaats hebben. Madrid, 21 Maart. De radicalen nemen eene houding aan, waaruit blijkt dat zij willen toegeven Aanstaanden Zondag zal er eene manifesatie plaats hebben van de intransigente!). Figuerss wordt te Madrid verwacht. De onsis zal waarschijnlijk morgen uitbreken. te letten op rang of stand of geloofsbelijdenis.* Be wijzen kan ik dit natuurlijk niet, evenmin als gij het tegenovergestelde, doch laat ous over deze zaak niet twisten. Wachten wij tot in de maand Juli de kandidaten zijn geproclameerd, en zien wij dan wie gelijk heeft. Slechts deze aanmerking veroorloof ik mijwan neer het mocht zijn, dat er bij de kleine .burgerij een onverstandige zucht tot uitsluiting der hoogere standen bestond, dan zonden couranten-artikelen, van het gehalte als N°. VII gemeentebelangen, hierin geene verbetering brengen. UEd. bij voorraad dank zeggende voer de plaat sing, blijf ik met de meeste hoogachting, GoudaUEd. Dienaar, 22 Maart 1873. C. ME8SEMAKER. {Wij zijn het met den heer Messemaker eens, dat een discussie over de strekking der pas opgerichte kies- vereeniging tot niets leiden zou. Onze opvatting staat lijnrecht tegenover de zijne. De onze steunt op de ic oor den en daden van sommige der oprichters bij ver- schillen de gelegenheden Wij willen dus gaarne de daden der jonge vereeni ging afwachtenen niets tal ons aangenamer zijn, dan te zien dat onze opvatting geheel onjuist is. Voor het oogenblik verheugt het ons reeds, dat in den boezem der vereeniging mannen gevonden worden als de schrij ver van bovenstaand stukje, van wien we mogen ver wachten, dat hij ons beginsel hetwelk ook het zijne is) met hand en tand zal vasthouden en het gevaar be strijdenwaarop wij gewezen hebben. Ons voegt het niet een oordeel te hebben over het gehalte van ons laatste hoofdartikel. Wij wilden een voudig wijzen op een gevaar voor de publieke zaak, dat we meenen op te merken. Mocht het den heer Messemaker bij nadere kennismaking met zijn medeleden blijkendat inderdaad de onverstandige zucht tot uitsluiting der hoogere klassen" bestonddan houden we ons blad aanbevolen voor degelijker artikelen van zijne hand tot bestrijding van dat kwaad. Bed.) Geboren: 19 Maart. Cornelia Josephina, oudera T. Blom en J. Kooiman. Cornelia, ouders D. van Wijk en J. W. van Rgswijjc. 21. Elizabeth, ouder» A. Breewel en A. Boere. Catharina Adriana Josephina, ouders J. van Buuren en L. de Rooa Picter Gerardus, ouders L. Kooijman en K. vau Leeuwen. Gehi'wd: 20 Maart. P. J. J. Vervenne en L. M. Oodijk. Getrouwd P. J. J. VERVENNE, l,te Luitenant der Infanterie EN L. M. OUDIJK. Gouda, 20 Maart 1873. Die tevens, ook namens wederzjjdsche betrek kingen, bedanken voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huweljjk ondervonden. Heden overleed mijne dierbare gade MA RIA HENRIETTA ELISABET van OVER ZEE, na eene gelukkige echtvereeniging van ruim 57 jaren bezweek zij aan een zenuwtoe val, in den ouderdom van ruim 83 jaren. Gouda, 19 Maart 1873. F. GRENDEL. Hét Baagtche Dagblad had de naïveteit achter onze opmerking als noot te sohrjjven „Zooals de waard ia, vertrouwt hij zijne gasten." Pie noot verraadt de grootste onkunde over Indische toestanden. In 1849 werd de Regeering toch tot het laatste oogenblik onkundig gehouden van jonger, ziekten en gebrek in Demnk en Grobogan, totdat duizenden ljjken der verhongerden tegen de ollicieele rapporten getuigden, wier jammerkreten onverhoord waren gebleven. Het is niet beter geweest met de ziekten ld Middefi-Jara, het gevolg van overspanning vnn de krachten der bevolking en gebrek aan geoeea- kundige bulp. Thans kan het zóóver niet komen, dank zy de publioiteit. Maar hartverscheurend is toch het tafereel, dat de Locomotief ophangt van den toestand van het oogenblik in Pemak, waar weder nijpend gebrek heerecht. Tot dus.er waren de berichten omtrent de schaarste aan rijst nog ai geruststellend. Uit Pemak werd in de officieele rapporten nieta gezegd, dat eene herhaling van hongersnood kon doen vermoeden. Toch moeten daar weder menschen van gebrek omkomen kinderen worden ie koop aangeboden om ze voedsel te verze keren bedelende troepen komen naar Samarang en de heeredieusten slaan stil. De Locomotief houdt vol, dat de resident door den adsistent-resident en de inlandscbe ambtenaren goed waa ingelicht cn dat van het hem verstrekte geld zeer weinig is besteed om den nood te lenigen. De officieele rapporten schetsen den toestand in ver schillende andere gewesten mede ais minder gunstig dan vroeger, hoezeer veel minder ernstig. Particuliere berichten van Solo spreken van een prijs van de rjjst van 1 Bl/S gulden per pieol. Het officieele rapport van den resident van Saraa- rang, eergisteren in de Jacatcbe Ct. opgenomen, maakt gewag van maatregelen en voornemens van den resident tot werkverschaffing, die echter eerst in het begin dezer maand, nadat bij een tocht Daar De- mak had gedaan, met meer kracht in toepassing zijn gebracht. Ook blijkt nu officieel, dat men in December en Januari op sommige wegen enkele lijken zou hebben gevonden van de „verarmde* bevolking, hetzij van verhongerde personen of van koortslijders; dat maakt de resident niet uit en bij oppert twijfel, of ze wel nit Demak afkomstig zijn. Wjj nemen akte fan deze erkentenis, die de parti culieren in bet geljjk stelt en waarvan vroegere rap- porten zwegen. In de Samarangieke Ct. wordt noch tans gez'gd, dat dc Locomotief overdrijft. De resident schrijft den toestand geheel en al toe aan de mislukking van den rijstoogst. Wat zal het worden, nu de droogte, die in dit jaar sterk heerscht, op veie plaatsen nieuwen aartplant he.it doen verdor ren Met bezorgdheid goot men in menige streek de toekomst tegemoet. Hebben wij tegenover zulke feit'n niet recht gehad meermalen te beueren, dat nog van geen goed be- stuur van Nederlnndsehe-lndie sprake kan zijn, ondanks eenige particele verbeteringen Autret tempt méniet moeurt. Nog sterft eene bevolking van honger of Ijjilt gebrek, zoodra óón enkele oogst ten deele mis lukt. Nog ziet men in door de natuur rijk gezegende streken, evenals vroeger, smachtend nit naar de irri gatie-werken, die hoog noodig zijn en waarvan sedert een kwart eeuw sprake is. Nog blijven ambtenareu aan het bestunr, wier opruiming door de publieke opinie dringend gevorderd wordt, omdat ze doortrok ken zijn van den geest van het verledene en de taak boven hunne krachten gaat. Dat is niet enket het geval in Samarang. Nog steeds is familic-regeering onder de inlandsche hoofden regel en eiacht men van hen niet waarborgen van bekwaamheid, welke voor de ver- volling van de nietigste betrekking van de Europeanen worden gevorderd. Aan de hervorming van India moet nog de hand worden geslagen, schreven we meermalen. Het Indisch bestuur hoeft den heer Kollmann, resi dent van Pekalongan, in oommistie naar Samarang ge zonden. Wij kenren die kenze ten volle goed. Van dien hoofdambtenaar, die steads een hart had voor de belangen van den inlander, verwachten wy waar- beid. En indien de resident van Samarang is te kort geschoten, hetgeen bijna niet te betwijfelen valt, dan behoort een voorbeeld gesteld te worden zóó eclatant, dot de Regeering althans b\j volgende gelegenheden zich daarop kunne beroepen, als er iets gebeurt. De Samarangsche Handelsvereeniging heeft bij request de tusschenkomst van den gonv.-generaal ingeroepen. Z, Exo. heeft dnarop, volgens de 8amarangsche bladen van 8 dezer, per telegram geantwoord „Da resident van Samarang is gemachtigd, om alles te doen wat vereischt wordt, om in hooggtsicgen nood van de afdeeling Demak te voorzien." De knokkelkoorts verspreidt zich meer en meer in deze residentie, zonder dat het getal zieken op eenmaal sterk vermeerdert. Onder de inlanders worden alleen vele aangetast in de kampongs, die om en naast het Mjjnheer de Redacteur, in uw laatste nommer, staat een hoofdartikel „Gemeentebelangen*, waarin de oprichting der nieuwe kies vereeniging hier ter stade besproeien wordt. Zelf lid dier vereeniging zynde vermeen ik met hare strekking zeer wel bekend te zijn, cu neem alzoo de vrijheid over dit onderwerp een woord medé te spreken. In bedoeld artikel leest men „Het leit zelf*, dat er namelijk een kiesverecniging is opgericht, „is be moedigend, niet alzoo de grondslag waarop men bouwen wil.* llo- verzeker Li M. de Ked. indien gjj de grondslag kcudet, uw oordeel zou gunstiger zyn. Wnre het de door U veronderstelde, ik liet my da delijk royecrennoch de heer G rootendorst, noch een der oprichters, voor zoover my bekend is, wil len uitsluitend kleine burgers in den raad brengen. Uw progmtnmn is ook het hunne: „eerlijke, kundige, ontwikkelde, zedelijk-onafhankelijke menschen tonder Heden overleed na een langdurig lijden, tot diepe droefheid van injj en mijne eenig overgeblevene Dochter, mijn geliefde Dochter CHRISTINA HENDERIKA LAKERMANS, in den ouderdom van 26 jaren. Tevens dankzeggende aan allen die hunne deelneming hebben doen blijken, zoowel in de ziekte als by het overlijden. Wed. LAKERMANS. Gouda, 19 Maart 1873. De Heer en Mevrouw REMIJ betuigen hunnen dank voor de ontvangen blijken van vriendschap en belangstelling bij gelegenheid hunner 40-JARIGE ECHTVEREENIGING.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2