BINNENLAND. Laatste Berichten. n d. De begfooting foor '74 is gisteren reeds in de Nationale Vergadering medegedeeld; de begrooting sluit op papier met een batig slot van 3 millioen; de uitgaven zijn vermeerderd met 149 millioen; waarvan voor Oorlog weder 39 millioende vlot tende seliuid bedraagt 817 millioen. ENGELAND] Fri de beide huizen van het Parlement is verleden Ponderdag van regeeringsuege medegedeeld, dat al de tegenwoordige ministers hunne portefeuille behouden, zoodat a^Ie geruchten, welke nopens eene gedeeltelijke wijziging *an het kabinet in omloop waren gëbruCht, thans blijken brtgegroud te zfjii geweest. Iu het Lagerhuis ging de medcdceling gepaard inet een verantwoording van den heer Gladstone, aangaande den langeri duur der crisis, Waaromtrent hij te kenhen guf, dat de aanvankelijke weigering van den heer Disraeli, om zich met de vorming van een kabinet te belasten, iu geeue onvoorwaardelijke bewoordingen was vervat. Nader door de Kouiugiu dienaangaande ondervraagd, had de heer Disraeli, na óverleg met zijne gee.-tver- wanten, eerst een paar dagen later aan de Koningin Ie kennen gegeven, dat li ij hij zijne weigering volhardde, en daarop had de heer Gladstone zich bereid ver klaard, weder het béwiud te aanvaarden. Hij deed dit echter »n«-t eeiïi^eii pcisoouiijken tegenzin, want hij had behoefte aan rust, na zoo veel arbeid doch de weigering d»s heereli Israëli had geene keus gelaten. Terloops deed hij opmerken, dat hij die weigering in strijd achtte met precedenten en par lementair gebruik. Reduien om de zitting te bekor en, had hij niet? gevouden, hoewel natuurlijk de verhou ding tusschen de oppositie en de regeéring virn dien aard geworden is, ilatd eparlementnire arbeid aanmer kelijk zon uioeteu besnoeid worden. Intusschen had den de ministers hunne portefeuille weder opgenomen en zouden den loop van zaken afwachten en dien overeenkomstig handelen. l)e regeeriug had hare beginselen, wat wetgeving en beheer aangaat, niet gewijzigd en bleef rekenen op het vertrouweu en den steun van het Lagerhuis. Op deze rede volgde eene zeer uitvoerige mededee- ling van den heei Disraeli, waarid hij rekenschap gaf vau de redenen, welke hem genoopt hadden, om de opdracht tot vorming van ecu ni^uw kabinet van de baud te wijzen. Hij kou namelijk niet rekenen op een meerderheid iu het Lagerhuis, integendeel had hij daar eene minderheid vau omstreeks 9U stemmen. De verwerping vau het wetsontwerp op het hooger onderwijs iu Ierland was niét door hem uitgelokt en had geeue staatkundige beteek en is, vermits die alleeu het gevolg was van de toevallige samenstenimiug van de lerscbe Katholieke leden en zijne (Disraeli's) geest verwanten, eene samenstemniing, welke op den duur onmogelijk was, zelfs teit opzichte dezer zelfde quoestie, waarin de conservatieve partij nimmer aan het ver langen der Iersche Katholieken naar de oprichting eener Katholieke universiteit zou kunnen toegeven. Eene ontbinding van het Lagerhuis kwam hem daarentegen niet raadzaam voor, wegens de zeer gewichtige en ieedere aanhangige quiestidn van buiten- en binnen- landsche staatkunde, waaromtrent de oppositie, wilde zij die allen in haar regeeringsprogramma opnemen, zich vóór haar optreden of althans vóórdat zij tot de ontbinding overging, zou behooren te verstaan. Daarna heeft het Huis zijne gewone werkzaatnhg) den hervat. Dezer dagen hebben ook de arbeiders in de steenkolenmijnen van duidelijk Wales eene schikking met hunne patroons getroffen, en is daardoor een einde gekomen aan de uitgebreide werkstaking, welke sedert het begin van dit jaar in de aldaar gevestigde uitgestrekte fabrieken ter bewerking van ijzer heeft voortgeduurd. Eene berekening der daarbij geleden winsten en verliezen loopt natuurlijkerwijze zeer in het uadeel der wiüsten uit; manr dit is zeker, dat het gedrag zoowel van patroons als van werklieden gedurende de elf weken der werkstaking voorbeeldig is geweest. Onmatigheid eu gewelddadigheden, de gewone gezellinnen van den lediggang, zijn op merk waardige wijze achterwege gebleven, en de patroons hebben eeno groote mate van welwillendheid aan den dag gelegd. De werklieden hebben aan loouen 800,000 p. st verspeeld, en de schade der patroons wordt op minstens 2 millioen p. st. geschat. De schade, welke de neringdoenden iu het district ge leden hebben, is zeer groot, maar niet in cijfers te berekenen, en de werklieden Lebben '/ieh in schul den gestoken, waaronder zij waarschijnlijk nog vele jaren gebakt zullen ga&n. De groote bedriegerij, ten koste van dé bank van Engeland gepleegd* behoort zeker tot dé zeld zaamste oplichterijen die ooit voorkwamen. Geduld, talent, brutaliteit geld, dat alles was hier veijeenigd en werd gebruikt om de onderneming te doen slagen. De z-»ak liep ook uitstekend. Door groote finaincieele operation eu Int deponeeren van veel geld wnlren de daders er eeiSt in geslaagd groot creditt Lij dk bank en haar filialen te verkrijgen. Eeninn.il dié gpnstige reputatie verworven, wtöféh valsche wissels in grooten getale geïncasseerd. Zoo bedrieglijk waren de hand- teekeniugen der grlootste kantoren nagemaakt, dat de •betrokken personeji later hebben erkend de valsche niet van de ecute te kuunen onderscheiden. Een kleinigheid deed ejchter 't bedrog uitkomen. Op een der wissbls was de vervaldag niet aangewezen; in allé vertrouwen gjug met» naar 't betrokken kantoor om dat verzüiin teiloeu herstellen; doch thans kwam liet bedrog terstond uit. lloe spoedig uieu echter handelde, de dadeijs hadden zich reeds uit de voeten gemaakt. Zijn echter de dieven tegenwoordig slim, de politie is 't niet minder. De hoofdschuldige, nu eens Horton, dan afren gcnaaiod, doch wiens eigen- lijke naam Austip 'Bidwell was, vluchtte naar Hava na, dewijl v.iu/M.jar niet win Engelund wordt uit geleverd. Een Engelsch politic-beambte was kern evenwel te Parijs op het spoor gekomen, en nog eer hij aan wal stapte, werd hij gevangen genomen door de politie te lluvuna, die per telegraaf was gewaar schuwd en door 't vooruitzicht op een belooniug van 500 pond haar werkzaamheid verdubbeld had Wordt nu maar bewezen dut hij uau de hem teil teste ge legde leiten schuldig is, dan zal toch zijn uitlcre ring volgen. 't Is nog onbekend of Bidwell wel iet» van 't ge stolene bij zich had dat de Bank echter veel van haar eigendom op andere wijze zat tcrugbekomeu staat reeds vast. Een ander lid der beude was naar New-York gevlucht doch ook bier bewees de telcgrnnf uitstekende diensten, en de politie had de beleefdheid cleu reiziger uau de landingsplaats op te wachten en iu bewaring te ueuicu bij hem vond met 4000 pond aan geld en kostbaarheden. Wel waren nu de hoofd schuldigen bezorgd, maur den eigenlijken buit had men nog niet gevonden. De argusoogen van de politie hebben dteu echter evenzoo oudekt eu iu beslag ge nomen. Hij bestond voor 't meerendeel uit bons en juweelen, door den lalsaris aangekocht en per post uit Engeland nau voorname bankiersbuizeu te Ncw- Yurk eu Boston ter bewaring opgezonden. De pak ketten werden echter niet afgeleverd, maar door de gewaarschuwde postadministratie aangehouden eu aan de politic ter hand gesteld; zoo zal ook geschieden met de bezendiiigen die nog onderweg zijn. De Bank zal dus denkelijk met betrekkelijk geringe schade vrij komen, eu de daders zullen hun verdiende loon ontvangen. Toen men de daders nog zoekcude wus, had te Luik eeu e.geuaurdig voorval plaats. Perso- uen, nau beschrijving/vtjn den voortvluchtige beant woordende, werden daar gezien en gevangen genomen. Nader onderzoek deed zien dut ïueu niet de rechte personeu voor had. Toch waren zij niet onschuldig, maar debet aan een audere oplichterij eu daarom ook vluchtende. Er schijnt dus in deze een zekere over eenkomst vau boeventronies te bestaan. Over het algemeen genomen, is de dag van het 25jarig jubilacum der revolutie van 1848, te Berliju kalm voorbijgegaan. Slechts de uiterste linkerzyde der Fortschnttspartei," de radicale hervormers en de sociaal-democraten herdachten deze gebeurtenis op feestelijke wijze. In de eerste plaats wcnschten de feestvierenden hulde te brengen aan de gevallenen, wier graven met bloemen eu kransen werden ver sierd. Had de politie wat meer door de viugers gezien, dan ware alles rustig afgeloopen. Zij verbood echter het zingen van oproerige liederen en trachtte de menigte, waaronder troepen met roode en blauwe strikken en banieren, uit elkander te drijven. Aan hare bevelen werd geen gehoor gegeven eu een krach tiger optreden harerzijds werd op de gewone ruwe wijze met fluiten en steenworpen beantwoord, waarop de bereden politie met blanke sabels den heuvel op reed eu met geweld den Friedriehshain en zijne om geving zuiverde. Natuurlijk werden vele personen bij deze herhaalde charges gewond eu verscheidene belhamels, ongeveer 24, gearresteerd. Ofschoon dc samenscholingen in de straten dezer voorstad aan hielden, was er geene rustverstoring meer te duchten en bepaalde men er zich van beide zijden toe, elk ander de schuld der ongeregeldheid te geyen. Over de feestviering der sociaal-democraten kan weinig of niets bericht worden, duar geene vreem delingen werden toege.uteu, loa.lnt het feest alleen door hunne partijgcuooteu bezocht mocht worden. Belangrijker was de door 2 u 3900 personen be- zochie bijeenkomst iu de Tcmballe wnnr achtereen vol gens Franss Duuckcr, het parlementslid, Gulde Weiss, de redacteur der Zukunjt eu der Era/tkfurliir Z'ciluny, en Kraemer, de redacteur d$r Stauhbüryer Zvitung, als sprekers opiraden. Behalve verschillende afge vaardigden der geavanceerd liberale partij, vvatcu hier dc besturen der plaatselijke districts- eu liaud- werksvereenigingen opgekomen. Ter gelegenheid tan 's Konings ('s Ketzeis) ge boortedag op 22 de/cr, waren té .Berlijn zeer vele Duitsche vorsien en vorstinnen, prinsen, enz., aan wezig. De inuoners liebbui van hunne zijde alge meen van htnne deelneming in die feestélijkheid dqën blijken, want niet slechts de boofdstrdten der stad, maar de meer afgelegen wijken zyn allen schier even rijk met Duitsche vlaggen en banieren getooid. De gansche bevolking is als het ware op de been en Onder de Linden, rorhdom het Friedrichsmonument en iu de aangrenzende straten heerscht de grootste levendigheid. De Koning (Keizer), die zich in het genot van den besten gezondheidstoestand mag Ver heugen, trad Zaterdag zijn 77ste jaar in, want hij werd geboren op 22 Maart 1797. Op grond, dat de regeering aan de rijksamb tenaren een toelaag beeft verstrekt, wegens den hoogen stand der hureu te Berlin, is door den oppersten burgemeester der stad, den heer Ilobrecht, een voor stel bij den gemeenteraad ingediend, stekkende om van stadswege gelijken weg in te slaan. Aau. de stedelijke amnteilaren zal, volgens dit voorstel, naar gelang vau hun rang, een geldelijke toelage worden verstrekt wegens den buiteugewoon hoogen stand der huishuren. Iu overleg met den inspecteur van bet ouderwijs zal aan ieder leeraar aan de hoogere bur gerscholen en gyranasicu (mits zij geen ambtelijke woning hebueu) worden loegekeud 300 th. per jaar; aan dc onderwijzers de.r lagere scholeu 180 th. eu de onderwijzeressen ieder 80 th. Ten behoeve van de beambten in stedelijken dienst zal worden uitgetrokken 30 th. per hoofd van de ambtenaren 300 th. en vnu iederen wethouder 400 th. De fiaaucieelc resultaten zullen derhalve zijn als volgt auu de onderwijzers van de lagere scholen en de genen, die met hen zijn gelijk gesteld, uitmakende een totanl van ongeveer 700 personen, zal om bo vengemelde redencu worden toegekend ecu som vau 120,000 th. aan 300 onderwijzeressen *zal worden toegelegd 24,000 th.; aan 350 leeraren, aan hoogere burgerscholen, enz. werkzaam, 105000 th. aan dc overige stedelijke ambtenaren 115,000 th.en aan de stedelijke beambten 28,000 th., zoodat liet totaal dier toelagen nau de stedelijke schatkist op 398,000 th. zal komen te staan. Men verwacht algemeen, dat de gemeenteraad zich met dit voorstel zal vereenigen. Gouda, 27 Maakt. Eene hoogst belangrijke quaestie voor de tuchi bij de Schutterijen werd dezer dugeu ten gevolge vau 't iuitiatief vau den Schuttersraad, den Auditeur bij dien lUad en., bet corps Officieren der dd. Schutterij al hier, opgelost. Mfcn zal zich wellicht herinneren dat eenigewnan- den geleden de Schutter II. J. B. wegens insubor dinatie door den Schuttersraad uit de Schutterij werd weggezonden eu veroordeeld om gedurende zijn nog overigen diensttijd jaarlijks 50.als boete aan de gemeente te betalen. Nadat dit vonnis in appèl door Gedep. Staten van Zuid-llolland beves tigd was eu Z. M. de Koning ongunstig op een re quest om gratie had beschikt, begon men met de tenuitvoerlegging van 't vonnis. Toen de veroordeelde na drie aanmaningen iu gebreke bleef, verzocht de Auditeur overeenkomstig de Wet machtiging van 't dagelijksch bestuur om den nalatige door provoost arrest tot betaling te dwiugeu. Doch B. en W. wei gerden, na ingewonnen advies bjj den Commissaris des Konings, die machtigiug te verleeneu, omdat het toepasselijk art. der schutterij wet spreekt van «bekeurde en gevonnisile leden der schutterij" en de weggezondene geen lid der schutterij meer is. Tegen deze uitlegging bestonden bij den Schutters raad, den Auditeur cu het eurps Oificiereu zoovelb bezwaren, dat zij zich tot den Minister vau binnenl. zaken wendden, met verzoek om een andere uitleg ging aan dat art. te geven, die meer overeenkomstig deu geest der wet en meer bevorderlijk aan de schut- terlijke tucht zou zijn. In overleg met ziju ambtgenoot voor justitie bcs.istte de Minister dat dc bedoeling der wet duidelijk was: zij die ah leden der schutterij waren bekeurd of gevonnisd, konden door nrrest tot betaling worden genoodzaakt. B. eu W. zich met deze uitlegging vereenigende, given ntenog de ver- eischte machtiging en gisteren zou het arrest van den veroordeelde zijn ingegaan, wanneer hij het door betaling vnrt boete en kostPu niet had ontweken. Een bleekerskneclit die gisteren avond twist itaet zijn minnares, die bij den heer Jaspers op den Kattensingel dienstbaar is, had gehad, sprong nadat hij lianr hnd verlaten voor de woning van genoemden bleeker in het water, waaruit hij ruim ccn uur daarna levenloos werd opgehunld. Uit Moordrecht wordt van R. C't. gemeld 20 Maart aan de N, Vrijiai-'avènd dér vorige week werd de winter avondschool, die gedurende vijf maanden viermaal per week van 7 tot 9 uur voor fabriekskinderen bo- ven de 10 jaar gehouden wordt, voor dit seizoen gesloten. Het bestuor der afdeeling van het Nèderlahdsch Schoolverbond had dien avond gekozeu tol hei' uit reiken van kleedingstukken aan degenen, die een getrouw gebruik vau het onderwijs gemaakt hadden. liet aantal ingeschreven leerlingen voor dezen win ter bedroeg ,135; van welke 114 eeu geschenk tot aanmoediging ontvingen. Er waren 59 leerlingen, die geen enkele keer de school verzuimd hadden; 24 hadden eens, 11 twee maal, 20 van drie tot vyfmadl en de overigen meer dan vijfmaal verzuimd. Deze laatsten ontvingen niets. Het bezoek was dit jaar getrouwer dan vroeger geweest. Nadat de leerlingen proeven gegeven hadden van hetgeen zij geleerd hadden, werden zij op gepaste wijze door den President der nfdreling, de Leer G. A. van Houweuitige Gz. toegesproken eu aan ieder het hum toegedachte geschonken Gezang wi>selde deze bijeenkomst, die door een overgroote menigte bHangsteliemle», vooral ook uit de werkeude klasse bijgewoond werd, af. Hoe ongenoegzaam hei hulpmiddel wezen moge (het onJerwijs eeuer avondschool voor fabriekskin deren, die naar hun leeftijd vo-r «ut grootst gedeelte de dagschool nog zouden moeten bezoeken), zoo ver dienen deze inrichtingen toch de gro-tsie ondersteu ning, zoo lung in ons land de toestand zoodanig blijtt, dat het kind tot arbeid gebezigd wordt. Het aantal onder die 135 leerliugeu, die nooit de dagschool bezocht hebben, is toch vrij aanzienlijk, zoodat dezen zonder dc avondschool volstrekt geen onderwijs zou ten deel vallen. De afdeeling van het Ncderlandsch Schoolverbond telt hier fcteeds een groot aantal leden, eu vrij be langrijke bijdrageu tot liet uitdeelen van het een en ander mocht het bestuur in deze dagen ontvangen. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingedieud lot onteigening, ten behoeve van de bedijking en droog making van den Noorder-Zuiderpolder en van deu binneukring der lionde Veenen, in de gemeenten Mij drecht, Wiluis, VinkeveenWaterveen en Abcoude- Proostdij. Naar men verneemt zou de tweede kamer, na nog eenige dagen «net de behandeling der rechterlijke or- -gauis.it ie voortgegaan te zijn, dc debatten voorloopig schorsen en inmiddels eenige spoed ve rei se hen de zaken afdoen, als de ontwerpen tot aankoop van de spoor wegen RoosendaalIlollandsch Diep en Roosendaal* Breda met die daarbij in verband staande aanvulling en verhoogiiig van hoofdstuk V def staatsbegrooting voor 1373; het amorlisatie-uutwerp, en voorts de wijziging der muntwet. De kamer zou dan na Pa- schcn tcrugkccren om de behandeling der rechterlijke organisatie voort te zetten. Staten-Qenoraal. Tweede Kamer. Zittin gen vau 25 jen 26 Maart. Bij de verdere behandeling der wet omtrent eene nieuwe rechterlijke inrichting in de zitting van Dins dag, heeft dq minister van justitie tusschen de 1® en 3° alinea van art. 3 der voordracht de volgende zinsnede gevoegd: «Bij die kennisneming, te weten van alle vorderingen, welke haar groud niet hebben in het burgerlijk recht, wanneer zij strekken om te verkrijgen betaling eener geldsom of handhaving van eigendom ofcenig ander burgerlijk recht, doch alleen voor zoover do beslissing niet volgens wet of wet telijke verordening aan anderen toekomt, treedt de rechterlijke macht niet in beoordeeling van hetgecu door ceire andere macht binnen dc greuzen hare be voegdheid is gedaan. In de zitting van gisteren is, na langdurige dis cussie, eene beslissiug gevallen over art. 3 van het ontwerp. Nn aanneming van het amendement Gra- tarnp, om de nieuwe regeeringswijziging er uit te lichten, is hot aldus tot zijne oorspronkelijke redactie teruggebracht artikel nangenomen met 37 tegen 35 «temmen. Heden voortzetting. Volgeus kennisgeving van den lieer dr. M. P. Lindo, inspecteur van het Lager onderw ij» in dc pro vincie Zuid-Holland, zullen de voorjaars-examinn voor hen, die verlangen een akte te verkrijgen tot het ge»en van lager onderwijs, gehouden tvordeu te 's-Grnvenhage, deu 1 Gn April en volgende dagen in het gebouw der leesiurichtiiig, in de Oude Molstraat nü. 36. Alen schrijft uit Breukelen van 26 dezer: Heden middag omstreeks 12 ure derailleerde de trein *nn Utrecht, kort bij het station Breukelen, waarschijnlyk doordien de wissels niet geheel zuiver gesloten waren. Dc trein, die vau Rotterdam via Harinelcn kort daarna aankwam, kon teu gevolge daarvan niet doorgaan, weshalve een trein met wa- I geus uit Amsterdam de reizigers cider moest brengen. De reizigers kwamen allen met den schrik vrij en hoewél een en ander nog al oponthoud veroorzaakte, liep alles geregeld en met orde af. Door de regelingscominissie van bet 13e Nederl. taal- en letterkundig congres, 't welk dit jaar, den '18°, 19" en 20" Aug. te Antwerpen zal gehoudeu worden, is een circulaire verspreid, waarin zij op wekt tot deelname, waaraan wij het volgende out leeuen Getrouw aan deu geest en de werkzaamheden der twaalf vorig^ vergaderingen, heeft het Antwerpsch Congres ten doel«bet behoud en de versterking van den Nederlandschen stam, met eerbiediging der te genwoordige staataverdeelingen.' Reeds hebben de Cougressen de verbroedering tusschen Belgie eu Holland krachtdadig bevorderd dat van Antwerpen zul den band der zedelijke eenheid tusschen Noord en Zaid nog nauwer toebalen. Even als vroeger dus, zullen de wtrkzaamheden hoofdzakelijk bestaan iu bet behandelen der punten, die onmiddellijk behooren tot de beoefening, de op beuring eu den bloei vau De Neder land sche Taai en letterkunde; de Nederlandsche Geschiedenis en Oudheidkundehet Nederlaudscli Tooueel en de Ne derlandsche Muziek en den Neder landschen Boekhan del. Men wenscht daar bij te voegen: de Beeldende Kunsten, die than* nog, ais voorheen, de uiting zijn van één en deuzcifdeu stam, de schat van céne eu dezelfde school. Tevens zullen op het Congres alle andere vraag stukken kuuuen behandeld worden, welke het doel «bet behoud en de versterking van onzen stam/' aaubelangen. Even al9 te Gent, Leuven en Middelburg, zal het congres te Antwerpen vóór deo middag iu drie fcldeeliügeii werkzaam wezen1°. Afdeeling van taai en letterkunde 2°. Afdeeling van geschiedenis, oud heidkunde en beeldende kunsten; 3°. Afdeeling van toonceikuude, muziek, boekhandel, en vraagstukken run 8tolfelijken aard, welke invloed hebben op de letterkundige en de wetenschappelijke ontwikkeling. Na den middag zal het congres iu algemeenc ver- gndering zetelen. Die aan de werkzaamheden van het congres wil deelnemen, moet vóór 1 Juli aan 't adres van den nlgemrcnen Secretaris opgeven a. welk onderwerp hij verlangt te bespreken b. welke punten hij door de vergadering wentebt te zien behandeld. l>e zittingen van het Congres zullen zameuvallen met de gemeentefeesten eü de drie-jaarlijksche alge mecne tentoonstelling van beeldende kunstwerken in Antwerpen. Geen zorg zal gaspaard worden, om de Congresleden iu de Scheldestad gulhartig te onthalen. De Regeeriug eu de voornaamste maaischnppijeu hebben daartoe reeds huil krachtige medehulp toege zegd. Bij de verschillende spoorweg- en stoomboot besturen zullen de noodige stapjwn worden aangewend, om de gewone vermindering op de vervoerpry'/en te bekomen. De ulgemtenc secretaris is de heer J. de Gey ter, letterkundige te Autwerpen. De Amsterdamsche Werkmansbond heeft het voor nemen om op Zaterdag 5 April aaust. het door hem gekocht en inwendig geheel herbouwd gebouw, slaande iu de Spuistraat naast itC Volksgaarkeuken, feest Ijk in te wijden. Dit gebouw is aangekocht door boven genoemden Boud, welke samengesteld is uit de acht volgende vakverecnigingenTimmerlieden-Vereenigïug «Concordia Inter Nos", Meubelinakers-Vereeniging «Amstels Eendracht', «Nederl. Typografen-Bond", afdeeling Amsterdam, Typografische Verceuiging «Voorzorg eu Genoegen', Boekdrukkers-Verceni- ging „C. A. J. G.*, Schuitenvoerder»-Vereeniging «Eendracht maakt macht', Tabakswerkers-Vereeni- ging «Door Eendracht zafirogebracht", eu Sclnlders- Vereeniging «Vooruitgang zij ons doel', mit te zamen 1 ongeveer 2200 leden. Aan de feestviering zullen deelnemen dc besturen der verschillen Ie vakvereni gingen, dc gedelegeerden voor dtu verbouw eu een zevende gedeelte der leden, allen met hun vrouwen of meisjes. «Met den aankoop van dit gebouw lubben de Amsterdamsche wcrkliedeu een goede zaak ged tan. liet werdt door hen gekocht voor 15,000; reids spoedig ua deu koop werd huu echter eeu en ander- maal aanmerkelijk winst geboden, zelfs eenmaal een som van 25.UÜÜ. Alen meende echter ook dit voordeelig aanbod tc moeten afslaan, daar gunstige gelegenheden, om met hu spiunts.-ii goede ruimte tevens te bekomt n, hoe langer boe ze o/.a.ner worden en de prijzt-ii van jaar tot jaar s i..gen. Thnm voor circa 5U00 geheel iuucudig verbouwd, biedt het gebouw voldoenue zalen nau om beurteYn gs te vergaderen, waaraan dan ook groote behodte b< stond, daar het ledental vau sommige der vakverenigingen te groot wordt oui iu de gewone zaten te kunnen bijeenkomen. I Zoo telt de Timmerlied» ii-Vtreeiiiging bovengenoemd, I reeds ongeveer 700 leden en dc Meubel maker»-Ver ceuiging ruim 5UÜ leden. De kosten van koopprijs en herbouw worden door wekelijksche contribution der leden gevonden. Aanvankelijk is het gebouw bestemd voor vergaderingen, uitspauningen en zamenkomsten, terwijl ook onder de leden een Liefhebberij-tooneel en eeu zang* er een iging zullen worden opgericht. Het buffet met inwoning is voor den tijd van vijf jaren verpacht, en wel voor een som van ƒ1100 per jaar: Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden een wachtmeester, van het eerste escadron 2de regi ment huzaren, uit Bergen-op-Zoom deserteerde en eene som van ƒ500 medenam, die hij voor den luite nant, detachemenis-commandant moest gaan halen. Deze nu is Zaterdag voor het front van een ge deelte der troepen van het garnizoen aldaar afgestraft, d. w. z., dat het vonnis, tegen hem den 6den Maart jl. gewezen, 11. Zaterdag in het openbaar ik uitge sproken, waarbij hij is verklaard vervallen van deu uiilitaireu stand en veroordeeld lot drie jaren krui- wugeustraf. Uit het vonnis bleek o. a., dat de veroordeelde na ontvangst der gelden eeu borrel is gaan drinken eo van dat geld verteringen gemaakt hebbende, deser teerde en naar België vluchtte; dat zijn luitenant detachemeuts-commandant hem, zouder daartoe verlof te hebben, nareisde en, met behulp der politie te Antwerpen, hein aldaar aanhield dat bij van de 500 nog circa ƒ350 overhad, die hij aan deu officier ter hand stelde, omdat deze hem strafl'eloosheid beloofde; iu zoo verre krijgsraadzaken aanging, indien hij met hem naar Bergen-op-Zoom terugkeerde, eu zou hem korting op ziju tractement gedaan wordeu, totdat de verteerde ƒ150 waren terugbetaald; dat hij dat voor stel aannam, doch dat de luitenant met den wacht meester te Rosendaal aangekomen, hem, niettegen staande de 8choone beloften, oumiddelijk door de reeds verwittigde maréchaussee deed arresteeren, ten einde hem verder voor den krijgsraad terecht te doen stellen. Gistermorgen is de veroordeelde naar Leiden ge transporteerd. (Br. Nb.) Naar ineu uit Breda meldt is door marechaussées het politie-burcau aldaar biuueugeieid Monsieur (Jan- teioube de Malaret, dc oprichter vau hul dagblad V Europe con&ervalrtce eu suchter van de «chevalerie du Sacré Coeur." Deze heer blijkt een slimme che valier d'industrie te zijn, die menigeen tot slachtoffer heeft gemaakt. Naar men verneemt zal in September e. k. te Maastricht door de Maatschappij van Landbouw eene tentoonstelling van bloemen, vruchten en landbouw- voortbrengselen worden gehouden. Maandagavond omstreeks 8 uren is een tentwagen bespannen met éen paard en waarin twee personen gezeten waren, aan de Schiekade in het water geraakt vermoedelijk doordien het paard schrikte van het geluid van het Delfsebe stoombootje. Een der in het rijtuig aanwezige personen heelt zich, door intijds er uit te springen, gered, terwijl de ander, eeu per- soou vau 23 jaren oud, kort daarna, eveia.s het paard leveiiloos uit het water 19 gehaald. Zondag is naar het huis van arrest te Arnhem gebracht een jong mensch van goeden huize, aan het postkantoor aldaar werkzaam, als verdacht van zich schuldig te hebben gemaakt aan het verduiste ren van brieven met geldswaarde. Zijn wij wel onderricht, dan moet de justitie op het spoor zijn gebracht door een ring, welke door den verdachte aau eene vrouw geschonken was, eu die uit een der met de post verzonden brieven zou zijn ontvreemd. AmhCt.) Een schilderstukje vau Frans Hals, dut voor nog gecue twee weken geleden tusschen kooplieden voor ƒ15 verkocht was, is jl. Vrijdag door deu kooper te Utrecht aau eeu kustlief hebber weder overgedaan voor ƒ2500. Washington, 25 Maart. De Senaat heeft het Gouvernement van Spanje geinkgtweiisciit met de at- schaffing der slavernij op Purtorica. Londen, 26 Maart. De toestand vandeuDuit- schen gezant, Graaf Bernstorff, is hopeloos. In het Lagerhuis heeft de heer Andersom eejie motie tot het instellen eener enkele naar de werking der Bank-act ingediend en op verzoek der Regeering ingetrokken. Madrid, 25 Alaart. De Imparcial beschouwt de aitreding der Alinisteis Castclur eu Acosta als on vermijdelijk. Parijs, 26 Maart. De heer Thiers, antwoordende op het adres van den Gemeenteraad te Parijs, waarbij hij geluk wordt gewenscht met het sluiten vaij het tractaat van 15 dezer, hee t gezegd dat hij de parle mentaire vucanlic le l'ttrij^zuu doorbrengen, ily bei ai

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2