B Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. sGHT IAP 1873. N? 1342. BUITENLAND. Woensdag 2 April. RS- n edit. OOR. DO.— R, dres franco r voorwaar- r alhier. WEN lid of lin- f verbruikt met alle BultenMscli Overzicht. .NT. De inzending van advertentiên kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. raamentlijke steekenden. te bestellen. ga eene be- vraagt ten urant. GOUDSCHE COURANT. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. poster van ling. ngelanden, Schieland, ooster van ding. in HOOFD- dricten als 3, van dei ten, als bij sdistrict te Uci»u>ijk in en voor het joren niet daarvan rooster van ?drng. Cu. VAN roor eene I. - ./ai' 1 FH A NKK UK. De heer Louis Ratisbonne vestigt in het Journal des Debate de aandacht op een werkje, dat dezer dagen te Parijs door den druk is openbaar gemaakt en 150 bladzijden beslaat. Het behelst de verklaringen, die de heer Thiers voor de beide parlementaire Commissien heeft afgelegd, belast met eene enquête naar de om wenteling van 4 September 1870 en naar den opstand van 18 Maart 187 1. Wal is er, zegtdc heer Ratisbonne, al niet geschreven over de revolutie en dien opstand! Waarheid en leugenbelangwekkende mededeeliugen en valsche aanwijzingen; feiten in bun uaar karakter aan ’t licht gebracht, en feiten ten eenemale verkeerd voorgesteldgewaagde, overdreven partij-oordeelvel- lingen, boosaardige aantijgingen en lasteringen, niets ontbreekt er aan de stukken, door onze heden* daagsche 'geschiedschryvers en publicisten over de beide geduchte crisissen bijeengebracht, dan ’t ver- eischte licht en de billijke waardeering. Latere ge slachten zullen het kaf van het koren schiften de toekomst zal de nevelen doen verdwijnen, de waarheid uit zooveel duisterheden opdelven. W ij staan te dicht by de gebeurtenissen, om ze oupartydig te beoordeelen. Niemand onzer heeft de kalmte en de onbaatzuchtig ooster van ding. ENGELAND. Onlangs werd te Leeds eene meeting gehouden ten gunste van het verkrijgen van wettelijke bepalingen tegen overbevrachting van zeeschepen en het in de vaart blijven van onzeewaardige schepen. Het parle mentslid Plimsoll verhaalde de geschiedenis van een schip, zoo oud, dat niemand zich herinnerde wanneer het gebouwd was en dat zeker iu de laatste twintig meer waard was dan brandhout. In weerwil was het nog niet lang geleden uit een der noordelijke havens van Schotland uitgezeild. De reeders konden geen matrozen meer krijgen voor het vaartuig, dat bij ieder man van ’tvak als veroor deeld bekend stond. De kapitein alleen, die het schip bevaren bad zoolang hij zeeman was, verklaarde zich de begraafplaatsen der Anglikaanscbe kerk ter aarde I beid, die voor eene zoo gewichtige taak vereischt te bestellen. De beer Disraeli bestreed de tweede -Ji lezing als eene schending van de eigendomsrechten der Anglikaauscbe kerk, welke de uitsluitende be schikking behoorde te hebben over de begraafplaat sen. Hij gispte de houding, door de dissenters in de laatsie jaren tegen de staatskerk aangenomen eene houding, welke geenszins getuigde van de zucht om zich met die kerk te vereenigen tot bestrijding van het ongeloof. Zij hadden reeds vrijstelling ver kregen van dc kerkelijke belastingen, op grond, dat zij, geen gebruik makende van de Anglikaansche kerken, ook tot het onderhoud daarvan niet behoor den bij te dragen maar vefmits deze quaeslie in bun voordeel beslist en het uitgemaakt was, dat de kerken en de daarbij behoorende begraafplaatsen wa ren hét eigendom van de staatskerk, voor welker onderhoud alleeu de lidmaten konden belast worden, was tevens ook de eruige grond vervallen voor den eisch der dissewteis, waaraan de voorgestelde bill voldoening moest geven. De begraafplaatsen waren particuliere inrichtingen, waarop de burgers van den staat als zood mig geen recht konden doen gelden, waarop alleen de kerk gezag bad. Nadat deze redeneeringen door den voorsteller der bill en ook door den minister vau binnenlandsche zaken waren wederlegd, werd het voorstel, om de tweede le/ing uit te stellen, met 284 tegen 217 stemmen verworpen. Men houdt deze stemming voor eene zuivere partij stemming. Disraeli had zijn uiterste best gedaan om de bill te bestrijden. Het aantal uitgebrachte stem men (501) behoort in het Bntsche lagerhuis tot de zeldzaamheden. De oneemghedeu onder de Spaansche regeeringis weder bijgelegd, of liever zy heeft volgens officiëele berichten niet bestaan; volgens den correspondent van de Tempt zal men zj^h nu allereerst toeleggen op de demping van den Carlistischen opstand. Ais voorwaarde schynen de aaugebleven ministers gesteld te hebben, de reorganisatie der artillerie, d. i. verwijdering van generaal Hidalgo en herstel in rang van de vroeger ontslagen officieren. wordt. Maar toch, aldus vervolgt de schrijver van het artikel, bestaat er een document, dat allergunstigst bij alle andere afsteekt en dat strekken kan om de nakomelingschap haar werk te vergemakkelijken. Dat document hebben wij thans voor ons. Het behelst de verklaringen van den heer Thiers voor de beide parlementaire Commissien. Toen wij dat werk gelezen hadden, zeiden wij tot ons zelven Ziedaar eindelijk een getuigeHij heeft gezien en voorzien. Onpar tijdig, zooals iemand ter wereld ooit zijn kan, die van uaby betrokken is geweest in de gebeurtenissen, verbergt en verbloemt hij, vergeet hij en overdrijft hij niets. De feiten, in zijne ijzervaste memorie ge grift, verhaalt hy met eene schier onnavolgbare klaar heid. Hij beoordeelt ze te loops; maar er ia iets meer de helderheid, waarmede hij ze uiteenzét, is als een baken in zee. Met den vinger wijst hij aan, waar roekeloos is gehandeld en waar de tekortkomingen warenmaar hij toornt niet over de menschen daartoe heeft hij te veel ervaring. Hij geraakt niet in drift over de gebeurtenissen want hij weet dat dit hem niets baat. Men wordt getroffen door de rustige welwillendheid van den getuige, die zelf aan den strijd heeft deelgenomen, en die niet verschoond is gebleven van het harde oordeel zijner modernen- schen. De hartstocht heeft hem ook niet gespaard. Het belang en de eigenliefde drongen te zeer, om hem tegen te spreken. Maar geen der door hem openbaar gemaakte feiten heeft men kunnen wegrede- neeren. De moeite, welke men daartoe heeft gedaan, was vergeefs, cn zij, die zich hieraan gewaagd hebben, zooals de hertog dc Gramont, hadden beter gedaan te zwijgen want de gematigdheid van den getuige wordt, tegenover het handtastelijke van huuQe schuld, er nog te meer door in ’t licht gesteld. De beide verklaringen, in bedoeld werkje samengevat, zijn eenig in baar soortze zijn eene bladzijde uit de historie, merkwaard>ger dan wij van Titus Livius, uitstekende? dan wij van Herodotus bezitten ze zijn een tragische en ware roman, niet minder van belang, niet minder aangrijpend dan onze ongelukken. Maar wij hebben het verhaal niet enkel herlezen, omdat het zoo aandoenlyk en omdat het onverbidde lijk waar is. Het is ook leerzaam, en uit dien hoofde verdient hel in aller handen te zijn. Onze onbezon nenheid, onze hoogmoed, onze waan, onze blinde driften, onze baatzucht en onze partij-hoofdigheid komen er met hunne rampzalige gevolgen aan ’t licht en ontvangen in de naar waarheid geschetste gebeur tenissen een verschrikkelijke, een bloedige les. Vrijdag is in overeenstemming met het rapport der commissie door de Fransche kamer bepaald dat het Paaschreces den 5“ April aanvangen en den 19" Mei eindigen zal. Alle voorstellen tot vaststelling van andere data werden verworpen. Tevens besliste de kamer dat de benoeming eener permanente com missie Donderdag aanst. zal plaats hebben, en dat de wet tot toekenning der schadevergoeding ad 240 millioen aan Parijs en aan de departementen, welke door den vijand bezet geweest zijn, nog vóór het reces in behandeling genomen zal worden. De zitting vau Zaterdag wps gewijd aan de uit zetting vau prins Napoleon. De commissie stelde een eenigszins afkeurende motie vau orde voor, doch na ecu onstuimige d.scussic behield de regeering de overhand, welke de eenvoudige orde van den dag verlangde. In den loop der debatten stelde de mi nister Dufaurc een verbanningswet op de familie Bo naparte voor. De Duitsche regeering heeft niet weinig ergernis gegeven door niemand te zenden naar de vergadering van de commissie tot onderzoek van het van libe rale zyde ingediende wetsontwerp op de drukpers men zegt, dat zij haar fout zal herstellen en in de eerstvolgende vergadering van de commissie monde ling de verklaring laten afleggen, dut volgens haar gevoelen de wel op de drukpers eerst aan de orde kan komen, wanneer de wet op dc rechterlyke or ganisatie is vastgestcld ook in den rijksdag zal de regeering zich aan die verklaring houden. Het voorstel van Schulze-Delitsch tot betaling vau reis- en verblijfkosten aan de afgevaardigden van den Duitschen rijksdag is Donderdag, ondanks den tegenstand der regeering, met 114 tegen 90 stemmen aangenomen. Vrijdag is de muntwet reeds voor dc tweede maal gelezen. Rijksdag en regeering stemden in beginsel overeen, zoodat men verzending naar een commissie niet noodig achtte. In de zitting van Zaterdag werden door den afge vaardigde Vólk inlichtingen gevraagd over de aange- kondigde wet betreffende het houden van de registers van den burgerlijken stand; de president der Bonds- kanselarij antwoordde, dat het daarop betrekking hebbende wetsontwerp door den Keizer was goedge keurd en spoedig aan de goedkeuring van den Bonds raad en den Rijksdag zou worden onderworpen, en hy om die reden moeilijk op dit oogenblik nadere bijzonderheden kon mededeelen. In het Oostenrijksche heerenhuis is het nieuwe ontwerp e^ner kieswet voor Gisleithanie, waarbij de directe verkiezingen voor den rijksraad worden in gevoerd, met 18 stemmen boven de bij de grondwet vereischte meerderheid van 2/3 der uitgebrachte stem men aangenomen. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat de Deonsche rijksdag zich Vrijdag definitief voor de Scandina vische munteenheid verklaard heeft. Verleden Woensdag heeft in het Engelsche lager huis de tweede lezing plaats gehad van een door den heer Osborne Morgan voorgcsteld wetsontwerp, strekkende om aan de dissenters, onder zekere waar borgen, toe te staan, hunne overledenen, overeen komstig de gebruiken van hun kerkgenootschap, op

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1