Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 1343. 1873. BUITENLAND. Vrijdag 4 April. Kennisgeving. en, >n echte Biiitenlandsch Overzicht. EÜS rij aonder mtbieden weg D 321. lekken teeg. ragenetnat. plai Bejar is zaamheid ie Franken ter inxage. erkrjjgbaar latten en Bakkers- Vlooijen fleseh, met i is genoeg- ■older ge- SOON, childer». )EUNG te sr B bjjden aar. Hen, sinds ;emeen ge en uit- SCHENK Ier MAAG, RING. Zij EBI’TE in I), i|j sijn IIJVEN1). en dubbele ir de Don- I G. attent te anders, de en echte in de hier- i de kier tje is een mteekening nou, Apo se vindt op cgeld lijn. i daar wel te zien Alleen die dteekening hten voor NSECTEN, verscholen, hadigen, en e één jaar ZAGER het middel ITEN van nt te Rot huizen heb- 'andgedier- doelmatig 1 heeft. e pWg in het fabn- Hr. LENS- in behandeling te nemen. Dit zou derhalve voor- loopig gelijk staan met een verwerping der voordrach- ten. Maar die bestrijding der feudale partij heeft tot beden in de comuii’sie niets uitgewerkt, en dit zal later in het Huis evenmin het geval zijn de meer derheid der leden zal zich stellig verklaren ter gunste van de ontwerpen, zooals zij uit het Huis van Afge vaardigden zijn te voorschijn gekomen. DUITSCHLAND. De Magdeb. Zeitung. een gewooulijk zeer goed in- gelicht blad, deelt een eu ander mede aangaande de beraadslagingen, gevoerd in de commissie, door bet Pruisische huis der heereu belast met het onderzoe ken van de kerkelijke-staatkundige wetsontwerpen. De commissie heeft op 27 Maart de algeuieene beraad slagingen over dtze ontwerpen ten einde gebracht en is daarop terstond overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling. De heer Falk, minister van eeredienst, had de voorafgegane zittingen allen regebmatig bijge woond en zeer dikwerf een levendig aandeel in de beraadslagingen genomen; hiertoe bestond des te ge reeder nadleiding, omdat het aantal verdedigers en dat der bestrijders in de commissie tegen elkander opwogen. De laatstgenoemden hebben het aan geen tegenstand doen haperen. De feudale ultra’s willen de ontwerpen niet geheel en al van de hand wijzen, dewijl het hun bekend is, dat zij door de meerder- niet gesteund zullen worden, m<.ar dit verhindert hen volstrekt uiet, om de ontwerpen langs een an deren weg te bestrijden, met het doel om het plan der hetren Falk te doen mislukken. Zij hebben zich in den .etterlyken zin des woords afgusio^fd, om, zoo mogelyk, de ontwerpen door middel v..n amende menten derwijze te veranderen, dat zij opnieuw naar het Huis van Afgevaardigde teruggezonden zullen moeten worden. Mocht d e toeleg gelukken, dan zou er geen voldoende tijd voor bet Huis van Afgevaar digden overschieten, om de ontwerpen in deze zitting, welke aan vang Mei zd gesloten ’Worden, andermaal De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD te Gouda, geeft, naar aanleiding der Wet van den 4den Julij 1850 (Staatsblad u°. 37), kennis, dat de Lijsten, de personen aanwijzende, die tot hel kiezen van Leden der TWEEDE KAMER van de ST.ïTEN GENERAAL, »an de PROVINCIALE STATEN en van den GEMEENTERAAD bevoegd zyn, defini tief gesloten en op de Pluatselijke Secretarie zijn nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden ge nomen op de werkdagen, van des morgens 9 tot des namiddags een ure, terwijl bovendien eerstge-, noemde Lijst is aangeplakt aan den ingang van de 8t. Antboniistraat bij den Kleiweg, de tweede aan den ingang van de groote Kerkstraat bij de Markt en de laatstgenoemde aan den ingang van de Pater- •teeg aan het Gebouw het Weeshuis. Gouda, den 29“ Maart 1873. De Voorzitter voornoemd, VAN BERGEN UZENDOORN. ----SST -- BELGIË. Volgens het Journal de Charleroi is moeilijkheid ontstaan tus<chen de Belgische regeering en die van het groothertogdom Luxemburg. Laatstgenoemde heeft concessie verleend tot exploitatie van een groot gedeelte der mijnen, op Luxemburgsch grondgebied gelegen, onder beding dat de mineralen, die gedolven worden, op de plautsen van productie worden verwerkt. Deze bepaling werkt hoogst nadeelig voor de Belgische in dustrie; uit dien hoofde heeft de Belgische regeering er tegen geprotesteerd en indien dit niet mocht baten, zal zg als maatregel van represaille den uit voer van kolen en cokes naar Luxemburg verbieden. De Fransche bladen zijn vol beschouwingen over dc zitting van Zateidag, waarin prins Napoleon’s uitzetting goedgekeurd is. Men doet opmerken, dat de stemlijst veel overeenkomt met die van 29 Nov. jl. Alken waren meer leden afwezig of onthielden zich van stemming. De republikeinen doen vooral uitkomen, dat de onthouding der uiterste linkerzijde de regeering en het land gered heeft voor een ge weldige crisis. De candidqtuur van den minister de Bémusat is nog niet beft! stin strijd met de berichten van Maandag wordt thans gemeld, dat de Rémusat zich nog uiet heeft verklaard. De Journal des Débats, de Temps en de Opinion Afationale verdedigen die can - didatuur met al de officieuse bilden; terwijl de Ré- publique Franqaise voorgaat haar te bestrijden, volgt de Siècle den middelweg door onder uitbundigen lof te verzekeren, dat de plaats van dezen minister niet in deze, maar in de volgende nationale is. Een hevig tooneel had weder in de nationale ver gadering plaats bij gelegenheid der behandeling van het voorstel der rechterzijde om de st.ad Lyon even als Parijs buiten de gemeentewet te stellen. Men vreest den republikeinschen gemeenteraad. De wan orde liep zoo hoog, dat de president Grévy zijn ont slag wil nemen. Binnen eenige dagen zal een tweede conferentie door de Duitsche ministers van justitie te Berlijn worden gehouden. In die bijeenkomst zullen de grondslagen der aanstaande rechterlijke organisatie worden vastgesteld. Als leiddraad zal bij die be raadslngingen worden gebezigd een ontwerp op dit punt, in het Pruisische ministerie van justitie bear beid, aan welk ontwerp reeds de laatste hand is gelegd. Men beweert, dut Beieren deze gewichtige aange legenheid met groote lauwheid behande t bij dc overige leden der conferentie bestaat niet minder dan vroeger de levendige wensch, om deze belangrijke zaak met kracht door te zetten Naar men van goederhand verzekert, heeft de com missie, door den bondsraad belast met het onder zoek van het ontwerp betreffende de uitbreiding der Duitsche vloot, haar taak ten einde gebracht. Haar rapport luidt zeer gunstig zij beveelt de onvoor waardelijke goedkeuring daarvan aan. De quaestie waarover het Engelsche ministerie ge struikeld is, zal weder door toedoen van een, der lersche leden aan de orde komen. Het wetsvoorstel van prof. Fawcett betreffende de hoogeschool van Dublin, was, voordat het gedrukt en aan de leden van het lagerhuis rondgedeeld werd, door den voor steller in eenige opzichten gewijzigd. Deze omstan digheid is in dc zitting van 29 Maart door enkele GOUDSCHE COURANT. Jig'-.; -T tegenstanders van het voorstel U baat genomen, om zich tegen de vaststelling der tweede lezing op a. s. Woensdag te verzetten. Prof. Fawcett beeft de for- meele juistheid van het bezwaar zijner tegenstanders erkend, en daarop verlof gevraagd om zijn voorstel op nieuw in te dienen, de eerste lezing onmiddellijk te doen plaats vinden en de tweede lezing toch op aanst. Woensdag te bepalen. Dit verlof is door het huis verleend, echter niet dan na langdurige discus sie, waarbij ook de beer Gladstone zich aan de zijde der tegenstanders schaarde. Men leidt hieruit af, dat het voorstel van prof. Fawcett zal vallen, want zonder de ondersteuning der regeering kan het niet op aanneming rekenen. De Times echter doet op merken, dat een vasthouden der regeering aan haar eigen stelsel van hervorming van het lersche hooger onderwijs wel eens het sein tot volkomen ontbinding der regeeringspartij kan worden. In het Jura-district van het Zwitsersche kanton Bern duurt de gespannen toestand voort, de ultra- montaansebe geestelijken hebben te Correndlin een vergadering gehouden, waarop besloten is te volhar den in den tegenstand tegen de regeering. De groote raad van het kanton heeft thans besloten het burger lijk huwelijk in het district Jura m te voeren; na derhand zal een wet in dezen zin voor het gebeele kanton worden vastgesteld. Te Pruntrut, eveneens in het district Jura, hebben de liberale katholieken een vergadering gehouden, waarin de houding van de geestelijken tegenover de regeering sterk werd af gekeurd en een adres vastgesteld aan den grooten raad, waarbij de houding der regeering werd goed gekeurd en aangedrongen verder de rechten van den staat tegen den ciericaieu overmoed te handhaven. Te St. Gallen is met greote meerderheid besloten, dat bij bei school- en godsdienstonderwijs niet het onfeilbaurbeidsdogma of iets van den syllabus mag worden geleerd. SPANJE. De proclamatie der republikemsche regeering aan de Spaausche natie, waarbij aller medewerking tot bestrijding van den Carlistischen opstand gevraagd wordt, is op een toon gesteld die bier in het noor den den indruk maakt, alsof de Spaansche regeering in de uitersten nood verkeerde en de strgders van den legitiemen koning weldra geheel Spaqje aan zich onderworpen zouden hebben. De toestand moge verre van rooskleurig wezen, wanhopend is zij echter nog niet, en de indruk, dien de proclamatie van de Spaansche regeering op ons maakt, mag grootendeels op rekening ge’teld worden van de gewone ge zwollen schrijfwijze der Spanjaarden. De regeering zegt in dit door al hare leden onderteekende stuk o. a. het volgende De royalisten, wetende dat de hedendaagsche en toekomstige generation, grootgebracht in de denkbeel den der eeuw, nooit hun het gezag meer zullen toe vertrouwen, meenen zich nu daarvan machtig te moeteu maken door geweld, staal en vuur. Daarom is het dat zij de communicatie-wegen verbreken, oorlogs schattingen opleggen aan de plattelandsbewoners, de archieven verbranden, als bandieten van professie plunderen, ongewapende en weerlooze personen fusil- leeren, de helden gruwelijk vermoorden, nadat zij door dc handen hunner huurlingen schadeloos ge maakt zijn, eu onder den gloed en rook van hunne vernielende brandfakkels de stichting eeuer republiek van verzoenjng en vrede beantwoorden met de be dreiging eener restauratie, die haar steunpilaren vindt in wraak, misdaad en strijd.* Vervolgens verklaart de regeering in bet document, dat bet uur gekomen is, om door krachtige maat regelen verbetering in den toestand te brengen; ver der noemt zij de middelen op welke te baat geno men kunnen worden tot bestrijding van den opstand en besluit eindelijk met een gloeiende aanbeveling aan alle goedgezinde burgers om de handen ineen te slaan. „Dat de militie zich mobiliseere, dat de franc-tireurs zich wapenen, dat de burgers de open bare orde eu vrede handhaven, dat zij hunne haard steden en den eigendom zelf verdedigen, ten einde den dienst der soldaten te verlichten en hen zoo te veroorlooveu om met al hunne krachten en al hunnen moed de benden der oproerstokers te bestrijden I Op deze wijze zullen wij toonen dat wij de vrijheid ver dienen, die voor ieder volk is weggelegd, dat zich dooi eigen krachten wil en ook weet te bevrijden en te redden.* Al bewijst deze proclamatie geenszins dat de republi- keinsche legeering eenige vrees koestert, en dat de Carlisten met hun koning aan het hoofd weldra ze gevierend de hoofdstad zullen binnentrekken, zooals het Carlistische comité te Londen den schyn aanneemt te verwachten, ten einde geld voor de hopelooze zaak van don Carlos bijeen te krijgen, wordt de nood zakelijkheid niettemin zeer dringend dat aan dien opstand ten einde kome. Want niet alleen de Car listen zijn het die den openbaren vrede in Spanje verstoren, ook andere elementen en oorzaken maken der regeering hare taak zeer zwaar. Uit tal van berichten behoeft men slechts de volgende, allen van 28 en 29 Maart, te kiezen om hiervan overtuigd te worden. Te Barcelona b. v. heeft het gepeupel eenige die ven, die door de vrijwilligers der vrijheid naar de gevangenis geleid werden, aan hunne bewakers ont rukt en op vreesclijke wijze mishandeld en vermoord. De gendarmerie en de vrijwilligers slaagden er niet in dit te beletten met steenworpen, messen en re volvers werden zij dour het volk ontvangen, zelfs werden twee hunner- 'gedood. Een bataljon jagers te T‘-i- nan het muiten geslagen en heeft gehoor- aan den nieuwbenoemden kolonel geweigerd.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1