ING, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I I O binnenland. 1I 1 o- i I 1873. N?1344. BUITENLAND. Zondag 6 April. i I Buitenlanilscli Overzicht. niieiH. I 1 rl ctract. q J 1 - 8. )ED, ter S, r. ot tin. .wyzing GOUDSCHE COURANT. der orde LDOORN. >0000, <1 bjj <le jzondere jju ver- GOUDA (zwart) I4de Zet. 1) 8 E7. c een 1 >aghar- verontscbuldiging en :krk. 1 SBNINGIM. ECHT. gegrond »rd door in haar- ling, go. toe uit- ereenigt h, welke haar en rerhel- rein van de zie- •tel vaat, irflenade zonder De niet >t buiten e altijd i hierin zijn, die anbren- of doet leid tot i dubbel w as' Gouda, April. Schaakwedstrijd. KAMPEN (wit) 14d' Zet F 1—1) 1. tige rol speelde, vroeg ik vertrok. Den volgenden morgen ontmoette ik mijn kenniv weder. «Waarom, zcide hij, zijl ge toch heengegaan voordat de proef volkomen gelukte?' «De tafel heeft zich dus opgehesen?' „Neen, dat niet, zij had haar dag niet, maar zij heelt gedraaid als een priktol en wij hadden alle moeite om haar weder tot stilstand te brengen.n Alle mirakels vinden bij. val, en het geloof houdt hen in wezen 1 Maar ik keer tot de dagbladen terug. In de door mij geraadpleegde opgave heb ik ook een lijst ge vonden van de bladen die tijdens de commune van IS Maart tot 27 Mei 1871 zijn uitgekomen. Zij zijn veel minder belangrijk dan de bladen die in 1848 werden uitgegeven. Tijdens de drie maanden van den opstand waren er slecht» 89 dagelijks ver schijnende bladen, en de meesten wisselden daaren boven herhaaldelijk van naain om aan de censuur die op het stadhuis werd uitgeoefend te ontsnappen, zoodat het cijfer niet geheel juist is. De meest ka rakteristieke namen zijnle Bonnet, le Drapeau rouge, Caïn et Abel, le Carmagnole, le Père Fouet- tard, le Fédéró des Batignolles, la Mère Duehène marchande de berlingots, la Mère Duehène marchande de poissotis. Voor de verzamelaars is het een heer lijke tijd geweest, want tegenwoordig kan men bjjna geen enkel exemplaar van die bladen meer vinden. Door Laar hartstochtelijk gedrag heeft de rechter zijde der nationale vergadering den eenigeti man van den presidentszetel verdreven, die door zijn recht schapen en bij alle eerlijke lieden gewaardeerd karak ter ia staat was de noodzakelyke orde te handhaven. Geen der vice-presidenten is daartoe in staat. Zooals uit ons laatste nummer bleek, was de meerderheid, waarmede Grévj herkozen werd niet groot genoeg om hem op zijn besluit te doen terugkomen. Men meent dan ook als stellig te kunnen aannemen, dat dit niet het geval zal zijn. Inderdaad, latere berichten hebben den laat sten twijfel weggenomen. Grévj heeft zich noch door den aandrang zyner vrienden, noch door dieu van Thiers zelf laten overreden om zijne betrekking te blijven waarnemen. Men zegt dat zyn basluit om af te tre den reeds voor eenigen tijd genomen was en dat dus het jongste incident in de kamer aanleiding maar geen oorzaak geweest is Grévj was ontstemd over de weinig krachtige houding der regeering; hij wenschte ruiterlijke ondersteuning der republiek en tot ondermijning daarvan wilde bij geenszins mede werken. De Ljonsche quaestie is nog niet beslist. Tegen over bet ontwerp der rechterzijde staat er een van de regeering, dat minder ver gaat. Het gouverne ment iaat echter de verdediging van haar voorstel aan de linkerzijde over. Den 2* was in den Duilschen rijksdag aan de orde bet bekende voorstel van Lasker tot uitbrei ding van de rijksbevoegdheid tot het burger l ijk reent; nadat Lasker op nieuw zijn voorstel had aanbevolen, deelde de president der bondskanselarij Delbrück de volgende belangrijke verklaring mede: «Het voorstel is meermalen door den bondsraad in overweging genomen en telkens stuitte men op bezwaren, die evenwel nu grootendeels zijn overwonnen de hoop bestaat, «lat weldra de bij zulk een gewichtige quaes tie wenschelijke eenstemmigheid of de door de grond wet vereischte meerderheid van stemmen zal verkre gen worden, om tot een uitbreiding der grondwet over te gaan de regeeringen willen tevens na de verandering der grondwet een commissie instellen tot het ontwerpen van een algemeen burgerlijk wet boek, omdat zij uitgaat van de meening, dat de eenheid van bet geheele burgerlijk recht het eind doel is van het thans aanhangige voorstel.* Deze verklaring werd natuurlijk met daverende toe juiching ontvangen. Onmiddellijk daarop legde Will mans namens de conservatieve partij de verklaring af, dat deze na de mededeeling der regeering haar vroegere oppositie liet varen. Daar stonden de Zwar ten met zeer enkele particularisten als Ewald b. v. alleen. Hun ontsteltenis was merkbaar aan de rede van Windthorst, die de overwinning van het voor stel van Lasker diep betreurde, omdat «hierdoor het kroonjuweel der Duitsche vorsten aan de voeten van Lasker werd neergelegd en de zelfstandigheid van de afzonderlijke staten vernietigd, hunne vorsten geme- diatiseerd"; spr. verklaarde tegen te zullen stemmen, al stemden ook allen voor. Na eenige discussie werd het voorstel van Lasker met algemeene stemmen, op die van bet centrum na, aangenomen. De commissie voor het wetsontwerp op de drukpers heeft een vergadering gehouden, waarop de verte genwoordiger der regeering verklaarde, dat deze de wet op de drukpers niet kon afscheiden van de in diening van de wet op de strafvordering. De bisschop van Ermeland heeft zijn proces tegen de Pruisische schatkist in eerste instantie verloren. De keizer van Oostenrijk heeft de leden der beide delegation ontvangen en in zijn antwoord op de toe spraken van de presidenten gezegd, dat de betrek kingen met de buitenlandsche mogendheden goed zijn en de Duitsche en de Russische keizer bij gelegen heid van de tentoonstelling een bezoek aan V\ eenen zullen brengen, hetgeen zal bijdragen om den vrede te waarborgen.. De telegraaf bericht ons les Annales de l’Archi-confrèrie du coeur de Marie de reeds genoemde Echo du purgatoire, en les Ana lecta juris pomificii. De Protestantsche godsdienst heeft 22 en de Israëlitische 4 bladen. Parijs telt niet minder dan 84 aan den godsdienst gewijde bladen! Politieke dagbladen bestaan er 54, voorts 9» we tenschappelijke van verschillenden aard, 121 uitslai- teód voor rechtsgeleerdheid, openbaar onderwijs, ad ministratie of staathuishoudkunde; h«t aantal zuiver letterkundige bladen is minder groot dan men zou vermoeden; ik heb er slechts 82 ontdekt. Het spi ritisme is zeer slecht vertegenwoordigd, slechts door 3 kleine revues, dat is inderdaad dun! Waar zijn de dagen van de draaiende tafels en kloppende geesten gebleven? De getrouwen zijn wel verstrooid, maar het geloof is daarom nog niet verdwenen. Onlangs ontmoette ik een van de laatste aanhangers van dit zeer in verval zijnde geloof en ik gaf hem op de meest eenvoudige wijze van de wereld mijn spijt te kennen, dat het mij nog nooit gelukt was om de meest onbeduidende toer met een lichten hoed te verrichten. «Wel, mijnheer,* antwoordde hij, ik kandoor een enkele magnetische aanraking een tafel den vloer wel doen verlaten <n in de lucht doen zweven, on verschillig hoe zwaar zij is en hoeveel pooten zy heeft. «Gij gelooft er dus aan?* vroeg ik in alle oprechtheid. «Ik geloof wat ik zie,* antwoordde bij. - «En de wetten van de zwaartekracht dan «Zij wijken voor den drang der omstandigheden.* Nog denzelfden avond woonde ik eene séance bij het aantal aanwezigen was vrij talrijk, allen waren zij geloovigen en overtuigden mijne ongeloovigheid veroorzaakte stoornis. Uit de blikken waarmede ik indringer werd beschouwd, die niet waardig wao’ *2 dit heiligdom binnen te treden. Ik trok mij daar om zedig in een hoek terug. Een flinke sterke tafel van eikenhout werd aan de wonderlijke aan raking onderworpen, doch er gebeurde niets, vol strekt «iets; bedreigingen of smeekingen waren niet in staat de tafel ook maar een oogenblik haar dolce far niente te doen opgeven. Hrt was duidelijk dat de aanwezigen nooit zoo iets hadden gezien. Een stem gaf van directe verkiezingen voor den rijk» raad door den kei zer is bekrachtigd. De wreedheden, die de Car listen hier en daar in Spanje op aanhitsiug der priesters gepleegd hebben en vooral de daden van den berechten pastoor van Sauta-Cruz, hebben zooveel verbittering tegen de geestelijkheid veroorzaakt, dat men voor plundering van kerken en kloosters begon te vreezen. Tot nu toe heeft de regeering de orde weten te bewaren. Te Barcelona vooral was de gisting algemeeneenige kalmeerende woorden van den president Figueras hebben de uitbarsting evenwel voorkomen. Ten aanzien van de zittingen van het Engclsche lagerhuis wordt niets ander» gemeld dan dat lord Enfield verklaard heelt, dat geen enkel Engelsch offi cier de Russische expeditie naar Khiva vergezellen zal. De Italiaansche Opinione meldt, dat de voorloo- pige ouderhandelingen tot het sluiten van een nieuw handelstraoaal tusscheu Frankrijk en Italië afgeloo- pen zyn eu dat de heer Ozenue Rome verlaten heefi, om aan de beraadslagingen in de parlementaire com missie over de Frausch-Engelsche en Fransch-Bel gische truet.iten deel le nemen. Hidalgo is benoemd tot kapitein-generaal der Ca- narische eilanden, waar geen artillerie is. De regee- ring wenscht de zaak met de ontslagen artillerie officieren op deze wijze te schikken. De officieren schijnen te verlangen, dat alles weder gebracht worde in den staat, waarin bet korps verkeerde, voordat de maatregel van generaal Cordoba werd genomen. Men gelooft, dat dit wel zal worden gevonden ea dus dit bezwaar zal zijn uit den weg geruimd. -1 TSZ3 Vxa»- P n A. TT «I JU -K. Hoeveel periodieke geschriften zoodt gij wel den ken, dat alleen in 1872 te Parijs zijn verschenen? Op deze vra.«g antwoord de Panjsche Chroniqueur van le Tempt, dat de liefhebbers van statistiek er niet minder dan 785 hebben geteld. Hieronder zijn begrepen zoowel de bladen, die reeds lang hebben beslaan, als die welke eerst kort geleden zijn ver schenen, bladen van allerlei rang en zeer verschil lend gehalte, van de Revue des Deux-Mondes tot aan den Moniteur de la Cordounerie. in de naam lijst vindt men de meest zonderlinge titels, b. v. 1’A da u son ia, gewijd aan de botanie, le Libanon, een HebreenWgch blad, le Poljbiblion, la Couronne de Marie, Tlstbm* de Panama en dergel^ke meer. Not'e-dame de Lourdes heeft ook een bl&d, dat aan hare belangen is gewyd, en dat aan de geloovi gen den korst mogelijken weg naar den hemel wyst. Ook het vagevuur heeft zijn orgaan. Lach niet; voor mij ligt F Echo du purgatoire, een blad dat maan delyks verschijnt en dat bestemd is «om de daden en gevoelens te doen kennen die geschikt zijn de vroomheid op te bouwen van de getrouwen, welke de zielen van hen genegen zijn, die voorloopig in de plaats der pijniging worden gevangen gehouden.” Zou l’Echo ook erkende correspondenten hebben? Zou hij zich tot draaiende tafel» wenden om boven natuurlijke berichten te verkregen Hoe het zy, het prospectus van dit blad is alles behalve duidelijk. Voorts heeft men het Journal des Manages dat de trouwlustigen van beide geslachten steeds een le vendige belangstelling inboezemt; ie Coiffeur Euro- péen, een blad dat men als den moniteur van de valsche haren kan beschouwen, le Velocipede illustré, l’A meublement, l’Amateur d autograph es, wier namen voldoende aanduiden welke b« langen zij voorstaan. Er is geen zoo onbeduidend eu veracht bedrijf, dat niet een aan zijne belangen gewijd orgaan heeftde voddenrapers zijn niet minder goed bedeeld dan de ververs, de brouwers, de wijngaardeniers en de wol kaarders. Laat ons van het vennakelijkc overgaan tot het meer ernstige. Hoeveel revues denkt gij, dat in de hoofdstad van Frankrijk vcschijwen? in het geheel 76; hiervan genieten slechts lU of i5 een goede re putatie en hebben een flink debiet, de overigen heb ben veel minder lezers, doch het aantal heeft evenwel mijne verwachtingen overtroffen. De godsdienst is vooral schitterend vertegenwoordigd ik heb 58 ka- reeds, dat de wet op de tliulieke bladen geteld, waaronder l’Ange de la familie, Het was zoo iets hadden geziei de galerij de verzekering dat mijn vloeistof den invloed van den magnetischen stroom neutraliseerde, eu vol spijt dat ik zulk i-- :'t om r-X..

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1