Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IAM, 1873. N? 1348. I. BINNENLAND. BUITENLAND, liiiiienlandscli Overzicht. Woensdag 16 April. lie. SN, 'en. N, Tl di ist. 107. «V. LS, 4» angst te de provincie Catsionie op- 71'/, I i I 96‘A GOUDSCHE COURANT. 72 70 94 87 62 25 03 40 60 ENEN, irende. tte jongste rede» heerenhuia, «W om een al- ^Igers der kerk,” laadt, zonder te Een buitengewoon Bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant, gisteren verschenen, bevat het volgende hVolgens een heden bij het departement van Ko- loniën ingekomen Regeeringstelegram van Buitenzorg, verwerping «q Nicotcra’» wapeningsvoorstel, was niet enkel het gevolg van financiëele overwegingen, maar meer nog gegrond op de overweginglaat ons geen vrees toonen door ons voorbarig uit te rusten, anders hebben wy den oorlog nog vroeger als wij denken, in elk ge»al vroeger dan onze toerustingen voltooid zijn, Ihet leger georganiseerd, de vestingen afgebouwd. De partijtwisten welke zich in den laatsten tijd weder levendiger te Rome hebben geopenbaard, houden de gemoederen der bevolking in Trastevere en Borgo bij voortduring gespannen. Zoo waren op 4 dezer verscheidene personen uit de volksklasse in de kerk del Gesü opgekomen zij waren blijkbaar met slechte bedoelingen bezield, en schenen slechts op eene ge legenheid te wachten, om afloop der mi* met de uverige kerkbezoeker* Ucdfruti te worden. Doch de politie liet door bare agenten en eene afdeeling militairen het plein ontruimen, zoodat vijandige de monstration jegens het auditorium der Jezuiten-kerk voorkomen werden. Men geeft elkander niets toe, en zoo blijft de onverdraagzaamheid bestaan, welke door alle weldenkeuden wordt afgekeurd. De taal der clericale bladen is ook niet geschikt, om de onontwikkelde menigte tot zachtzinnigheid te stemmen. Zoo bevat de Cimllti Catholica van 5 dezer een hoofdartikel, dat voornamelijk aan de tegenwoordige gebeurtenissen op kerkelyk gebied in Duitschlaud i* gewijd. Het blad bespreekt het me morandum der Fuldauer bisschoppen, en laat natuur lijk niet na, om te gewagen van de ketenen, waarin de Duitsche bisschoppen geklonken worden. Tegeno ver dit memorandum wordt gesteld voering van prins von Bismarck i» en het blad neemt daaruit aanl«i< arin k reet aan ie beffen „tegen de veM welke het met smaadredenen ovel bedenken, dat bet door zulk eene taal zijn eigene zaak het meest benadeelt. De Paus is weder beter, en de clericale bladen verzekeren zelfs, dat zijne gezondheid niets te wen- schen overiaat. 'f Gouda, 15 April. Vrijdag is te Utrecht plotseling overleden de kor poraal VV. F. Jager, van het 2e reg. vesting-artillcric. Na in 1871 op de hoogere burgerschool alhier, dank zij zijn gelukkigen aanleg en grooten ijver met eere verlaten te hebben, werd hij bij de artillerie-- instructie-compagnie te Schoonhoven geplaatst en wa* hij thans juist te Utrecht om aldaar examen te doen ten einde op de cursus te komen, toen het roodvonk hem aantastte en binnen weinige uren van zijne be trekkingen en vrienden ontrukte. Men bericht, dat de vier kleinere schepen, wier vertrek naar O. Indie eerst in ’t najaar bepaald was, ter zake der Atchin-aangelegenheden en op aan drang van den Minister van Koloniën, spoediger naar Indie zullen stevenen. (Z7. D.) Naar men verneemt, zou bij eenige officieren van bet leger bier te lande het voornemen bestaan om zich tot de Regeering te wenden, met verzoek, aan de expeditie tegen Atchiu deël te mogen nemen. e 2>-) Donderdag had een groote instructie in zake „den dubbelen moord” plaats. Naar wij vernemen, heeft De Jong zich bij die gelegenheid als een bezetene aangesteld en door zijn razen en tieren ’t hooren der getuigen, ja ’t schrijven van den griffier zeer bemoeielijki. In de volgende week zal andermaal een groot getuigenverhoor gehouden worden. Wij vestigen de aandacht op bet belangrijk bericht, dat de directie der Stoomvaartmaatschappij Nederland heeft besloten haar mailbooten, dienstdoende tnsschen Nieuwediep en Ncd. Indie, in het vervolg te Sout hampton te doen aan leggen, te beginnen met de Prins Hendrik, die Southampton 12 Mei zal verla ten met bestemming naar Bdtavia, door het Suez- Kanaal met aanlegging te Point de Galle. Met veel, genoegen vernemen wij, dat de oprichting der Nederl.-Indische Droogdokmaatschappij verzekerd is. Wel is de inschrijving vanwege de meeste belang hebbenden (reeders en assuradeurs) zeer onbevredigend geweest en heeft het voorbeeld, door de Ned.-Handel maatschappij en door Z. K. H. prins Hendrik gegeven, hen niet tot navolging opgewekt, maar de leden van het comité gesteund door eenige belangstellenden, heb ben gemeend, dat deze gewichtige inrichting niet mocht mislukken en hebben daarom onderling de plaatsing der overblijvende aandeelen gewaarborgd. Die heeren verdienen hulde voor hunne toewijding aan deze nationale zaken. Een groot gedeelte van het Engelsche publiek is blijkbaar zeer verbolgen over het antwoord, door Gladstone gegeven aan den heer Stapleton, in zake de inschrijving ten behoeve der C'arlisten. „Wat ons betreft (zegt de Times), niet zonder kregel te worden, ja niet zonder verontwaardiging vernemen wij weder deze oude loopers, dat „„onderzoek is gedaan naar de wetgeving op dit stuk*"; dat „„advies is gevraagd van de rechtsgeleerden der Kroon*"; dat „„de re geering van H. M., niet bij machte is*" dit of dat te doen, wanneer gewichtige bcGngen NDtf bevriende mogend heid op het spel staan.* De Times denkt dan, zegt ze, aan vroegere verzeke ringen in juist dezelfde bewoordingen. En ook de ndie zal er aan denken, daar ze eenige gevoelige lessen stellig nog niet vergeten heeft. „Terwijl de Alabama nog in aller gedachten is, zien we den heer Glad stone, met een paar woorden zich afmaken van eeue allergewichtigste zaak, alsof men nooit eenige waar schuwing bad gekregen aangaande hetgeen staatkundig en plichtmatig is." Is er niets aan te doen, meent verder de Titles, dan moet men maar maken, dat er iets aan te doen is. Recht is bet niet en dan moest bet ook geen wet zijn Sedert dc Times dit schreef, is een en ander in herinnering gebracht, waaruit blijkt, dat bet nog zeer de vraag ia, of Gladstone zoo bout spreken kou en vermoedelyk zal men op deze zaak nog eens terugkomen. Het laatste verdrag tusschen Frankrijk en Duitsch- land tot gëhrele afbetaling van de oorlogskosten en de ontruiming van Frankrijk nog in dezen zomer heeft, zoonls men zich herinnert, in Italië een soort van pani-k veroorzaakt; de wapeningsmotie van Nico» tern, nu hevige discussies verworpen om het financieel argument, wia er het gevolg vanook nu nog wordt de zaak druk besproken door de Italiaansche bladen Er is voor de vrees van de Italianen wel eenige grond vooreerst is de President van de Fran- eche Republiek een man, die in zijn hart en dikwijls ook in zijn woord nog altijd de eenheid van Italië betreurt; zijn oude politiek iseen groot en machtig Frankrijk, niet zoozeer door inwendige kracht, door gezonde ontwikkeling, als wel omdat het omgeven is door zwakke nabureneen verdeeld, versnipperd Italië, een door inwendige naijver machteloos Duitsch- land, ziedaar het geheim verlangen van Thiersdat Frankrijk ooit van die staatkunde is afgeweken, kan hij Napoleon 111 niet vergeven. In de tweede plaats doet de tegenwoordige Fran- ache Regeering allee om met de clericale partij op een goeden voet te blyven hoezeer deze partij haar ook dwarsboomt en in haar bladen uitscheldt, een zachter woord zou minder juist zijn, de regeering blijft schier de onderdanige dienares van de clericalen. Voegt men daarbij het geheim verlangen van de Fran- •chen om door een Èuropeesch feit hun verloren prestige te herstellen, dan is het zoo onmogelijk niet, dat Frankrijk zich onder een of ander Paus-voorwendsel te veel met de Italiaansche zaken ging bemoeien. Heeft niet de Fransche Republiek indertijd den Paus naar zijn Staten teruggevoerd Het is even ondenkbaar dat Frankrijk de door den drang des tijds tot stand gekomen eenheid van Italië zal kunnen vernietigen, als dat het ooit het oude verdeelde Duitschland zal kunnen terugroepen, maar dit neemt niet weg, dat Frankryk een poging daartoe zou kunnen wagen waar de eer en de grootheid van Frankrijk in het spel komen, zijn de Franschen doorgaans zeer subjectief in hun opvatting. Maar hoe dit ook zij, de vrees beslaat nu eenmaal in Italië, en het onaangenaamste is nog dat men die vrees niet wil toonen„wij hebben eingenlijk vrees voor de Franschen, maar durven haar niet toonen," iprak een Italiaansche staatsman in de laatste dagen, om de algemeene stemming weer te geven. Men be schouwt in Italië, hetzij dan terecht of ten onrechte, een oorlog met Frankryk als een qurstie van tijd. Dc nadruk, waarmee de Regeering optrad voor de per maand voor de betrekkingen der in de Carlistische bende strijdende opstandelingen en een ons (17 pias ters) voor de betrekkingen van cabecillas, welke be zittingen hebben. De alcades zorgen, op hunne verantwoordelijkheid, voor de inning der oorlogsschat ting, te rekenen van 1 April, en keeren de opbrengst uit aan de commandanten der in hunne gemeenten ageerende kolonnes. Voor de grondeigenaars welke, hunne woonplaats verlaten hebbende, door invloed en voorbeeld in het belang van den opstand werkzaam zijn, bedraagt de schatting het dubbele van het door de betrekkingen der cabecillas verschuldigde. „7°. Aan de nagelaten betrekkingen der gefusilleerde vrijwilligers wordt bij voortduring eeneondersteuning toegelegd van 6 realen per dag. „8°. Ik zal voor bet vervolg mijne hanldar}— inriebten nsav die van den vijand. Zoo bebik,ver ontwaardigd over de gruwelijke misdrijven welke gepleegd zijn, hoezeer mij zulks ook grieft, besloten maatregelen van represailles toe te passen, voor welker uitvoering ik op alle autoriteiten een be roep doe.* SPANJE. De dagbladen van Barcelona deelen de volgende maatregelen mede, welke door den opperbevelhebber in CaUduuië, den generaal Contreras ten aanzien der Carlisten zijn verordend „1°. Van heden (80 Maart) af worden alle Car- listi«che dagbladen in de provincie Catalonië op- geheveu. „2°. De alcades der verschillende gemeenten zijn verplicht binnen zes dagen na de afkondiging van dit besluit aan de civile en militaire gouverneurs hunner provincie eene lijst te doen toekomen, waarop alle personen, welke hunne woning hebben verlaten, voorkomen. De betrekkingen der afwezigen zijn aan sprakelijk voor de juistheid dezer lijsten, welke door de militaire plaatselijke autoriteit worden geviseerd. „3°. Alle Carlistische junta’s, welke op de plaats haret vestiging den opstand onderhouden en door hare geheime handelingen op eene laaghartige wijze meer nadeel aan het nadeel toebrengen dan zy door een gewapend verzet zouden kunnen doen, worden ontbonden. „4°. De alcades zyn onder hunne verantwoordelijk heid verplicht, zoowel aan de aanvoerders van expe ditiekorpsen, die zich op het grondgebied hunner gemeente bevinden, als aan mij mededeeling te doen van de door den vijand in hunne gemeente gedane marschen. „5°. Binnen 24 uren na hunne inhechtenisneming zal er ^eu rapport worden opgemaakt betreffende alle aangehoudenen wegens landverraad of heulen met den vijand alle wege^LJtoi misdrijven gevan gen genomen personen zullen Iwimiddellijk naar de hoofdstad der provincie opgezonden en van daar naar Barcelona vervoerd worden, van waar zij zullen overgebraclit worden naar de door de regeering nan te wyzen plaatsen. „6°. Van de betrekkingen der deelnemers aan den opstand zal eene oorlogsschatting gehelen worden ten /linde ie voorzien in het onderhoud van de nagelaten betrekkingen der door de C’arlisten gefusilleerde vrij willigers. De schatting bedraagt 3 harde piasters

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1